Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

γιατρος υπερ Φ.Τ. ισχιακη προβολη


Recommended Posts

Καλημέρα! Ειμαιτην 31η εβδομάδα κύησης! Ο γιατρός όμως είδε ότι το μωρακι μου ειναι 3 εβδομάδες μεγαλύτερο! Αγχωθηκα πολύ γιατί μου είπε ότι ειναι ανάποδα και αν δεν έχει γυρισει σε ένα μήνα θα κάνουμε καισαρική! Αυτό μου προκάλεσε μεγάλη απογοήτευση γιατί ειμαι υπέρ του φυσιολογικού- φυσικού τοκετού! Τι να κανω? Να δω κάποιον άλλο γιατρό? Γνωρίζετε κάποιον καλό υπέρ του φυσιολογικού τοκετού? Που να το προσπαθεί μέχρι τέλους? Υπάρχει τρόπος να πάρει την τούμπα το παιδάκι μου? Πείτε μου αν γνωρίζετε κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Ειμαιτην 31η εβδομάδα κύησης! Ο γιατρός όμως είδε ότι το μωρακι μου ειναι 3 εβδομάδες μεγαλύτερο! Αγχωθηκα πολύ γιατί μου είπε ότι ειναι ανάποδα και αν δεν έχει γυρισει σε ένα μήνα θα κάνουμε καισαρική! Αυτό μου προκάλεσε μεγάλη απογοήτευση γιατί ειμαι υπέρ του φυσιολογικού- φυσικού τοκετού! Τι να κανω? Να δω κάποιον άλλο γιατρό? Γνωρίζετε κάποιον καλό υπέρ του φυσιολογικού τοκετού? Που να το προσπαθεί μέχρι τέλους? Υπάρχει τρόπος να πάρει την τούμπα το παιδάκι μου? Πείτε μου αν γνωρίζετε κάτι!!!

Εγώ έχω να σου συστήσω τον γιατρό Μιχαλόπουλο Γεώργιο βρίσκεται στα Βριλήσσια είναι υπέρ του φτ και κάνει και φτ μετά από καισαρική κάνε ένα κόπο να τον πάρεις ένα τηλ μπορεί να σου φανεί χρήσιμος και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου :rolleyes:


J8ejp3.png

xoM3p3.png

526437xvildghyb3.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ειμαιτην 31η εβδομάδα κύησης! Ο γιατρός όμως είδε ότι το μωρακι μου ειναι 3 εβδομάδες μεγαλύτερο! Αγχωθηκα πολύ γιατί μου είπε ότι ειναι ανάποδα και αν δεν έχει γυρισει σε ένα μήνα θα κάνουμε καισαρική! Αυτό μου προκάλεσε μεγάλη απογοήτευση γιατί ειμαι υπέρ του φυσιολογικού- φυσικού τοκετού! Τι να κανω? Να δω κάποιον άλλο γιατρό? Γνωρίζετε κάποιον καλό υπέρ του φυσιολογικού τοκετού? Που να το προσπαθεί μέχρι τέλους? Υπάρχει τρόπος να πάρει την τούμπα το παιδάκι μου? Πείτε μου αν γνωρίζετε κάτι!!!

Kαλημερα,

ο μικρος μου ηταν μεχρι την 37η εβδομαδα σε ισχιακη προβολη αφου προηγουμενως ειχε περασει ενα διαστημα εγκαρσια (οριζοντιως δλδ) aυτη κι αν ειναι σπανια θεση. Η γιατρος μου που την επελεξα βάσει της επιμονης της στο θεμα του φτ μου ειπε εξαρχης οτι ισχιακη προβολη μεχρι τελους σημαινει αναγκαστικα καισαρικη και ψάχνοντας το το θεμα από μονη μου διαπιστωσα οτι αυτο επιτασσει το πρωτοκολλο διεθνως για τις πρωτοτοκες. Φτ σε περιπτωση ισχιακης επιχειρειται καποιες φορες σε επόμενους τοκετους που ο τραχηλος ειναι χαλαροτερος και δεν υπάρχει κίνδυνος για το βρεφος οταν φτανει η ωρα να βγει από τους ωμους και πάνω (λαιμος - κεφαλακι). Η γιατρος μου λοιπον μου ειχε πει οτι σε πρωτοτοκη ειναι ανυπαρκτες σχεδον οι πιθανοτητες να γυρισει το μωρο σε φυσιολογικη προβολή μετα την 37η εβδομαδα και ειχαμε κλεισει ραντεβου για καισαρικη στις 37w 4d λόγω και μειωμενου αμνιακου υγρου.

Ο μικρος ομως ειχε αλλα σχεδια και ξεκινησαν κανονικες ωδυνες 1 μερα νωριτερα οποτε και γεννηθηκε ανημερα χριστουγεννα με καισαρικη για τους λογους που προανεφερα. Ελπίζω να βοηθησα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι mamagi!etsi einai! αν ειναι ισχιακό πρέπει να γινει καισαρική. για να δούμε! εχω την ελπιδα μου ότι ίσως γυρισει μεχρι την 36 εβδομαδα! ;) αλλά οπως και να εχει, σημασία εχει να γεννηθει γερο!! ευχαριστω! μου αρεσε που διαβασα την δική σου εμπειρία!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

λινακι και εμενα το μωρακι είναι ισχιακο προς το παρων. Ο γιατρος μου ειπε ότι μπορει να γυρισει. Παρολα αυτά επειδη επεμενα να μου πει τι θα γινει εάν δεν γυρισει τελικα μου εξηγησε ότι θεωρητικα εφόσον εχω ηδη γεννησει φυσιολογικα θα μπορουσα να γεννησω και παλι φυσιολογικα αλλα αυτό εξαρτάται από την ακριβη θεση του μωρου και συγκεκριμένα από τη θεση που εχουν τα ποδαράκια του.


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιουλιανα! Κι εμένα ειναι πάνω από 2 κιλά ! Οόμως το νιώθω να κινείται μέσα στην κοιλιά μου :-) απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θεση έχει.. Υπομονή ως τον επόμενο υπέρηχο! Εσύ ποιο γιατρό έχεις αν θέλεις να μου πεις... :-) εγω πάω στο Έλενα

Link to comment
Share on other sites

λινακι είμαι από θεσσαλονικη !! αν καταλαβα καλα μενεις Αθηνα

είναι πανω από 2 κιλα ο μικρος και ακομη γυριζει αλλα παντα μενει για λιγες ωρες με το καφαλακι προς το κατω και ξαναεπανερχεται αναποδα,, τη θεση την κατλαβαινω από τα ποδαράκια του που με <χτυπάνε > κατω και από τον λοξυγγα!


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...