Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες!!!

Επιστρέψαμε και εμείς χθες το απόγευμα...περάσαμε πολύ ωραία, αν και δυστυχώς ήταν λίγο!!!Η μικρή ήταν συνέχεια έξω βόλτες και ακόμη και όταν γυρίσαμε, που είχε κοιμηθεί μόνο μια ώρα όλη την ημέρα και κουτουλούσε από τη νύστα, μας έλεγε άτα!!!

Να δω πως θα την μαζέψουμε τώρα!!!

Αντε τώρα να δουλέψουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπερα κοριτσακια!Πηγαμε το πεωι στην Αγια Μαρινα μετα τη Βαρκθζα και ι μθκρουλης περασε πιλυ ωραια!Το απογευμα αν δεν βρεχει θα παμε στα μαγαζια.

Νινα-Νανα,7,5κιλα ε;τελειως τσιλιβιθρα!εχεις σπουδασει παιδαγωγικα γι'αυτο το κατεχεις ε;εισαι πολυ ενημςρωμενη,μπραβο!

Κιττυ,στις 23 θα μας πεις κι εσυ για τον μικρουλη σου.Νομιζω οτι κι αυος ειναι πολυ ψηλο παιδακι.Με τις ετοιμασιες της βαφτισης πως πατε;

Βιβη,σας εκανε καλο καιρο στη Λιβαδεια;σημερα δουλευες;

Καλο απογευμα ομορφες!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Della μου γενικά έκανε καλό καιρό, εκτός από το Σάββατο που έβρεξε και είχε πολύ αέρα. Όλες τις άλλες ημέρες ήταν μια χαρα ο καιρός.

Σήμερα δυστυχώς δούλευα...και αύριο και μεθαύριο έχουμε και επιθεώρηση!!!

Αχ, τι καλά που ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Mammy περνάτε καλα; Φιλιά πολλα!

Della μου δεν το κατέχω όσο θα ήθελα.. Έχω σπουδάσει Φιλοσοφία-Παιδαγωγική αλλα έμεινε στην άκρη το μεταπτυχιακό στη "φιλοσοφία για παιδια".

Τσιλιβιθρα δεν λες τίποτα, η μαμα μου τη φωνάζει Twiggy.

Βιβη τις θυμάμαι τις επιθεωρήσεις απο τον άντρα μου. Είχε πολυ τρέξιμο, τρέχαν να μπαλωσουν τις ατέλειες. Γυρνούσε μεσάνυχτα για να ειναι εντάξει όλα τα χαρτιά.

Χτες πήγαμε σε μια παιδικη χαρα στο Καβουρι και η μικρη έπεσε και γρατζουνιστηκε το πρόσωπό της. Χάλια έγινε η κακομοίρα, τρόμαξε κιόλας. Μετα πήγαμε σε άλλη παιδικη χαρα στη Γλυφάδα με δυο φιλικά ζευγάρια με τα παιδια τους και περάσαμε πολυ ωραία. Αλλα της χάλασε η μόστρα έτσι όπως έγινε η μούρη της σαν παντζαρι.

Καληνύχτα!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από εμάς κορίτσια!!!

Χρόνια πολλά

Εμείς επιστρέψαμε χτες το απόγευμα. Η δικιά μου μου έβγαλε το λάδι. Δεν ήθελε κανέναν εκτός από εμένα και τον μπαμπά της. Δεν πήγαινε ούτε στους παπούδες-γιαγιάδες, ούτε στα ξαδέλφια της. Δεν ξέρω τί έπαθε... μάλλον φοβόταν μην την αφήσουμε γιατί την ημέρα που φτάσαμε την αφήσαμε 2 ωρίτσες με την γιαγιά-παππού και πήγαμε για καφέ. Από εκεί και μετά δεν ξεκόλαγε από πάνω μου.

Το κοιμήσου παιδί μου το έχω κι εγώ και με βοήθησε αρκετά από την αρχή. Από τότε που γεννήθηκε εφάρμοσα την τεχνική με αποτέλεσμα να μάθει να κοιμάται μόνη της χωρίς ταλαιπωρία γιατί δεν ήξερε κάτι διαφορετικό. Αλλά το πρόγραμμά μας χάλασε τα Χριστούγεννα που πήγαμε χωριό και οι γιαγιαπαπους την κοιμησαν 2-3 φορές αγκαλιά. από τότε έχουμε θέμα. Βέβαια είναι εύκολη στον ύπνο. Το βράδυ κοιμάται την ώρα που πείνει το γάλα της στην αγκαλιά μου. Βγάζει μπουκάλι, βάζει πιπίλα και μέχρι να φτάσουμε στην κούνια είναι κοιμησμένη. Τα μεσημέρια μου παίρνει 5 λεπτά να την κοιμήσω. Αν ξυπνήσει κανένα βράδυ (που δεν ξυπνάει) είναι μόνο για την πιπίλα, δεν την παίρνω ποτέ αγκαλιά βράδυ. Αν δεν κοιμηθεί αμέσως της χαηδεύω λίγο την πλάτη και είναι ευχαριστημένη.

Χτες που γυρίσαμε σπίτι σταμάτησε και η γκρίνια. Ήταν πολύ ενθουσιασμένη που ήμασταν σπίτι. Παναγίτσα ήταν όλο το απόγευμα μέχρι που πήγε για ύπνο.

Αντε καλή συνέχεια!!!


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!

Nina-Nana πρωτ'απ'ολα περαστικά στη μικρούλα σου.:(:(

Σχετικά με το βιβλίο, δε θα το χαρακτήριζα σκληρό. Ίσα-ίσα που λεει μερικά πραγματα πολύ σωστά. Η Ειρήνη εξάλλου, δε χρειάστηκε να κλάψει πολύ γιατί από τις πρώτες μέρες συμμορφώθηκε. Τώρα τι να σου πω, εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας. Εγώ πάντως ήθελα να τη μάθω να κοιμάται μόνη της και όχι στην αγκαλιά μου, για να μη δυσκολεύεται η ίδια. Χθες το βράδυ πάλι που ξύπνησε με κλάμα την πήρα μόνο ένα λεπτάκι αγκαλιά για να την ησυχάσω και όταν την έβαλα στην κούνια ξάπλωσε και σε λίγα λεπτά κοιμήθηκε όπως και την προηγούμενη φορά.


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμάς κορίτσια!!!

Χρόνια πολλά

Εμείς επιστρέψαμε χτες το απόγευμα. Η δικιά μου μου έβγαλε το λάδι. Δεν ήθελε κανέναν εκτός από εμένα και τον μπαμπά της. Δεν πήγαινε ούτε στους παπούδες-γιαγιάδες, ούτε στα ξαδέλφια της. Δεν ξέρω τί έπαθε... μάλλον φοβόταν μην την αφήσουμε γιατί την ημέρα που φτάσαμε την αφήσαμε 2 ωρίτσες με την γιαγιά-παππού και πήγαμε για καφέ. Από εκεί και μετά δεν ξεκόλαγε από πάνω μου.

Το κοιμήσου παιδί μου το έχω κι εγώ και με βοήθησε αρκετά από την αρχή. Από τότε που γεννήθηκε εφάρμοσα την τεχνική με αποτέλεσμα να μάθει να κοιμάται μόνη της χωρίς ταλαιπωρία γιατί δεν ήξερε κάτι διαφορετικό. Αλλά το πρόγραμμά μας χάλασε τα Χριστούγεννα που πήγαμε χωριό και οι γιαγιαπαπους την κοιμησαν 2-3 φορές αγκαλιά. από τότε έχουμε θέμα. Βέβαια είναι εύκολη στον ύπνο. Το βράδυ κοιμάται την ώρα που πείνει το γάλα της στην αγκαλιά μου. Βγάζει μπουκάλι, βάζει πιπίλα και μέχρι να φτάσουμε στην κούνια είναι κοιμησμένη. Τα μεσημέρια μου παίρνει 5 λεπτά να την κοιμήσω. Αν ξυπνήσει κανένα βράδυ (που δεν ξυπνάει) είναι μόνο για την πιπίλα, δεν την παίρνω ποτέ αγκαλιά βράδυ. Αν δεν κοιμηθεί αμέσως της χαηδεύω λίγο την πλάτη και είναι ευχαριστημένη.

Χτες που γυρίσαμε σπίτι σταμάτησε και η γκρίνια. Ήταν πολύ ενθουσιασμένη που ήμασταν σπίτι. Παναγίτσα ήταν όλο το απόγευμα μέχρι που πήγε για ύπνο.

Αντε καλή συνέχεια!!!

Tzamin δυστυχώς οι παπουδογιαγιάδες τα χαλάνε συνήθως. Εγώ πάντως προχθές που την κράτησε η μαμά μου, για να βγούμε της είπα τι να κάνει αν ξυπνήσει, αλλά δε χρειάστηκε. (Βέβαια δεν ξέρω αν θα το έκανε...).

Η Έλενα ήθελε το σπιτάκι της έτσι??


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Della ωραία είναι στην Αγ. Μαρίνα. Πηγαίναμε πιτσιρίκια με γονείς, θείους, ξαδέλφια για μπάνιο.

Χθες ξεκίνησα να γράφω τα προσκλητήρια και από σήμερα αρχίζω τη διανομή (νωρίς νωρίς έτσι?? χι, χι)

Καλά, η μικρή ξετρελάθηκε με το αυγό!! Α, και το Πάσχα έφαγε αρνάκι στο φούρνο..Το κοτόπουλο με τραχανά που της είχα φτιάξει ούτε το πλησίασε. Σιγά σιγά της δίνω να δοκιμάσει τα πάντα..


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Tzamin εμένα πάλι ακριβώς το αντίθετο, πήγαινε σε όλους! Μάλλον η δικια μου που σε θελει κανεναν αλλον εκτος απο εμενα και τον μπαμπα της κόλλησε την Έλενα! :tongue:

Tzitzina και Tzamin καταρχας δεν αδικω καμια μαμα που εχει κανει οτι λεει το βιβλιο! Λοιπον, όταν είχα μπει στον πειρασμό να κάνω τη μέθοδο του βιβλίου άρχισα να το ψάχνω κι έπεσα πάνω σε μια έρευνα (για την ακρίβεια ήταν έρευνα που συγκέντρωνε αποτελέσματα 80 αν θυμάμαι καλα ερευνών). Θα προσπαθήσω να τη βρω! Κοντολογίς έλεγε τα εξής:

Καταρχάς να εφαρμόζεται σε παιδια πάνω του ετους για τον λόγο οτι τα μικρότερα παιδια όταν ξυπνανε έχουν μεγάλες διατροφικές και κυρίως συναισθηματικές ανάγκες να καλύψουν!!

Σε γενικές γραμμές συνέδεσε τα παιδια στα οποία εφαρμόστηκε η μέθοδος με μετέπειτα προβλήματα όπως βραδινη ενουρηση, φοβία στο σκοτάδι, μαθησιακές δυσκολίες, διαταραχές ύπνου, ανασφάλεια, προσκοληση σε μεγαλη ηλικια στην μητερα κα.

Επίσης δεν εγγυάται τίποτα οτι το παιδι αργότερα δεν θα έχει παλινδρομηση στη διαδικασία του ύπνου και δε θα θέλει αγκαλια!

Τέλος, συνέδεε την ανασφάλεια που νιώθει το παιδι εκείνη την ώρα (ορμόνη του στρες) με το σύνδρομο αιφνιδιου βρεφικου θανάτου. Στις χωρες της Ασιας οπου οι ανθρωποι κοιμουνται μαζι τα παιδια τους το σύνδρομο αυτο δεν έχει καν ορισμό, ειναι πολυ σπάνιο ενω αλλου που εφαρμόζεται κατα κόρον όπως η Αμερική είναι αρκετα συχνό φαινόμενο-πρόβλημα.

Δε λέω οτι τα παραπάνω συμβαίνουν οπωσδήποτε, απλα τι λενε τα νεα επιστημονικά δεδομένα.

Αυτα! Φιλακιααααααααα!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κουκλες.Ευτυχως ο μικρος μολις κοιμηθηκε.Το απογευματακι ξυπνησε μεσα στη γκρινια,δε σταματουσε με τιποτα.Στραβοξυπνησε και την πληρωσαμε ολη τη νυφη.

Πολυ χαλια καιρος σημερα.Αντι για καλοκαιρι μαλλον προς χειμωνα παμε.

Νινα-Νανα,στη Θεσσαλονικη σπουδασες η εδω;πολυ ενδιαφςρουσα η σχολη.Σκεφτεσαι αν θα μεγαλωσει η μικρουλα να κανεις το μεταπτυχιακο;

Τζαμιν,πως φανηκε στην Ελενα που πηγε παιδικο μετα απι αυτο το διαλειμμα;

Τζιτζινα,ποτε ειναι η βαφτιση σας;

Αυριο πρωτη φορα θα φαμε ψαρι κοριτσια.

Καλο βραδυ σε ολες και προπαντως ησυχο!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...