Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 2

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα!

Arma, στην πραγματικότητα το κινητό είναι λιγότερο επικίνδυνο από το ασύρματο, αρκεί να μην το ακουμπάς πάνω στο αυτί!!! Αν χρησιμοποιείς hands free η ακτινοβολία που δέχεσαι είναι πολλές φορές μικρότερη από αυτή του ασύρματου!

Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν το ξέρει αυτό!

Tzitzina χρόνια πολλά και καλά, αν και λίγο καθυστερημένα!

Tzamin, νομίζω οτι δε χρειάζεται να ανησυχείς...συνήθως περνάνε τέτοιες φάσεις τα μωράκια, αλλά επανέρχονται γρήγορα όταν μπουν ξανά στη ρουτίνα τους...τουλάχιστον η δική μου έτσι κάνει. Είναι δυο ημέρες τώρα που δεν ξυπνάει το βράδυ...για να δούμε...πέρασε?

Della μου θα προσπαθήσω να φτιάξω εύκολα πράγματα για να μη βγω nock out! Όταν καταλήξω θα σας γράψω το μενού!

Dimista αύριο είναι η μεγάλη μέρα για εμάς!!!!!!!

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Dimista μετακομισουμε την άλλη Παρασκευή 4 Μαΐου.

Arma δεν πιάνει τίποτα σε αυτήν, δεν ξέρω τι να κάνω με το φαγητο, ασε που πάω στοίχημα οτι θα έχει αναιμία. Έχω βαρεθει να μαζεύω απο κάτω τα κομματάκια τροφής που ρίχνει, προσπαθω να είμαι ψύχραιμη αλλα με έχει κουράσει πολυ. Θηλάζει με ρυθμούς νεογεννητου κι εγω φυσικα πειναω όλη μέρα και θέλω να τρώω... Πως θα χάσω κανένα κιλό;;;

Ναι το βιβλίο ειναι πολυ ωραίο, πρέπει να το ξαναδιαβασω θα με βοηθήσει να την προσεγγισω μάλλον.

Tzamin έχει δίκιο ο κουμπάρος σου!

Αυτο που περιγράφεις ειναι το άγχος αποχωρισμου/προσκολληση. Πιθανόν ενεργοποιήθηκε όταν την άφησες. Ειναι στην κορύφωση της η φάση αυτη σε αυτήν την ηλικία αλλα ειναι μια φάση πολυ φυσιολογική. Για να το θέσουμε αλλιώς πρέπει να την περάσει αυτήν την φάση, θελουμε να συμβει τώρα.

Οι παιδοψυχολόγοι περιγράφουν τη διαδικασία αυτη ως πείνα για την μαμα, πείνα που δεν ικανοποιείται με τίποτα, δε χορταινει. Ξεχωρίζουν οτι δεν ειναι ένα με την μαμα κι έτσι καταλαβαίνουν πόσο αβοήθητα ειναι μόνα τους και τη θέλουν κολλημένη πάνω τους. Ειναι ένας φυσικός μικρός πανικός!

Στην ουσια πρεπει να τα μαθουμε οτι η μαμα δεν ειναι κολλημενη μαζι τους αλλα παρολα αυτα ειναι εκει γι αυτα ανα πασα στιγμη! Αν πάμε με τα νερά τους έχουμε ως κατάληξη την ασφαλή προσκολληση, την προσκολληση δηλαδη που όλοι θελουμε να έχει ένα παιδι απο την μαμα του, τη φυσιολογική και ήπια, και το παιδι έχει αυτοπεποίθηση, αισθάνεται ανεξάρτητο απο τη σιγουριά οτι αγαπήθηκε στο έπακρο. Επισης τα παιδια με ασφαλη προσκολληση παρουσιάζουν ηγετικές τάσεις, ενσυναισθηση, πρωτοβουλία, αυτοέλεγχο κι ειναι πολυ δημοφιλή παιδια στο σχολείο.

Αν δεν χειριστούμε σωστα αυτήν την περίοδο έχουμε ως αποτέλεσμα την ανασφαλή προσκολληση, μια μη υγιή ψυχικά προσκολληση απο την μαμα, που το παιδι ειναι σε φάση να μην ξέρει πως να φερθει, γίνεται ανασφαλες και θέλει συνεχώς επιβεβαίωση. Επίσης σε μεγαλύτερη ηλικία δεν θέλει να την αποχωριστεί.

Καλο ειναι να αποφεύγονται οι πολυημεροι αποχωρισμοι στην ηλικία 12-18 μηνών που κορυφώνεται. Όταν θέλεις να φύγεις χωρίς την Έλενα θα καθιερώσεις μια ρουτίνα αποχωρισμου, κατι δικο σας. Πχ θα της λες οτι φεύγεις, οτι θα ξαναερθεις μέχρι να φάει το γιαούρτι πχ, θα τη φιλας στα μαγουλα και στην μύτη (κατι δικο σας τέλος πάντων) και σταδιακα θα καταλαβαίνει οτι φεύγεις μεν, έρχεσαι γρήγορα δε. Αυτο θα οδηγήσει σε ασφαλή προσκολληση (μαζι με όλο το πακέτο του να ασχολείσαι μαζι της, να παίζετε, να σε βλέπει, να την επιβεβαιωνεις, να μην ρωτάς τι έχει όταν ειναι αγχωμένη) ενω αντίθετα στην ανασφαλη προσκολληση έχουμε ένα παιδι που όταν ο δεσμός του (η μαμα) γυρνάει έχει κρίσης θυμού, αποφυγη, έντονη αναστάτωση, τη θέλει-δεν τη θέλει, αδιαφορεί, δεν της μιλάει, προτιμάει να παίξει μόνη του ή δεν δίνει σημασία όταν ειναι στο ίδιο χώρο και προτιμάει τον μπαμπα η τη γιαγιά. Στην ουσία ειναι μπερδεμένο, δεν μπορει να καταλάβει τι αισθάνεται, έχει ανασφάλεια με την μαμα του, δε νιώθει σιγουριά.

Βιβη νομίζω το καλύτερο ειναι να τα έχουμε ανοικτή ακρόαση και τα κινητά και τα ασύρματα.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η μικρη κοιμήθηκε σερι μέχρι τις 7:30 όπου θήλασε 5-10' και μετα ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 9. Και ξεσάλωσε μέχρι τις 3:15! Δεν έχει ξανακοιμηθεί τόσο αργα για μεσημέρι ποτε. Δεν κοιμόταν με τίποτα νωρίτερα, ήταν και η κύρια για τις δουλειες του σπιτιού και σίδερο σήμερα, ήρθε κι ένας κύριος απο την μεταφορική να δώσει προσφορά. Μας είπε 900 ευρω. Μου φάνηκαν πάρα πολλα. Tzamin έχω πάρει και τον δικο σου θα έρθει αύριο μάλλον γιατι λείπει εκτός πόλης.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ που με καλωσορίσατε στην παρέα σας . διαβάζω πολύ καιρό το παρεντς αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι το παρεντς καφέ και χαίρομαι που βρήκα αυτή την ομάδα...

λίγα λόγια για εμένα λοιπόν... Ειμαι πρώτη φορά μητέρα και γέννησα στις 18/4/11 Μ.Δευτέρα τότε στο ιασώ την κορούλα μου, γεννήθηκε 2,900 και σήμερα είναι σχεδόν 10 κιλά, ο τοκετός μου ήταν φυσιολόγικός χωρίς επισκληρήδιο και θηλάσαμε αποκλειστικά 6 μηνές και συνεχίζουμε τον θηλασμό μέχρι και σήμερα... το γεγονός οτι θηλάζω το οφείλω στο πάρεντς στην Αγλαία και στην LLL της οποίας εγινα και μελος και παρακολουθώ τις συναντήσεις τακτικά...

η μικρή μου είναι ενα πολύ καλό μωρό, δεν την εχουμε βαφτίσει ακόμα η βαφτιση θα γίνει στις 7/7, θα ήθελα να ειχε γίνει νωρίτερα αλλα δίνει εξετάσεις η νονά και δεν προλαβαιναμε ετσι είπαμε να το καθυστερίσουμε λίγο παρά να το κάνουμε βιαστικά ... για να το ευχαριστηθούμε...

το προηγούμενο σαββατο γιορτάσαμε τα πρωτα μας γενέθλια με ένα μεγάλο παρτυ, το οποίο οργάνωσα με πολύ μεράκι και χαρά και όλα ήταν φιταγμένα από τα χεράκια μου, από τις προσκλήσεις, τα φαγητα, την διακόσμηση και τα δωράκια ... περασαμε πολύ ομορφα και η μικρή το ευχαριστήθηκε ...

αυριο θα κάνουμε ενα ακόμα εμβόλιο, και θα βάλουμε στην διατροφή μας και το ψάρι.......σούπα μπακαλιάράκι!

τελος να αναφέρω οτι η μικρή μεγαλώνει σαν διγλωσση (ελληνικά και αγγλικά) γιατί ο συζηγός μου είναι Καναδός, αν υπάρχει καμιά αλλη μανούλα να ανταλάσσουμε απόψεις επ'αυτού...

συγνώμη που δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες για να σας γνωρίσω κι εγώ με την σειρά μου αλλα με τον καιρό θα βρώ χρόνο ελπίζω να το κάνω...

σας φιλώ

Μαρία


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Brooke και η δικια μου θηλάζει (για την ακρίβεια μόνο θηλάζει :shock: ). Με τις στερεες πως τα πάτε;

Τι εννοείς έγινε μέλος της LLL; Είσαι εθελόντρια συμβουλος ή απλα συμμετέχεις στις συναντήσεις και σε συνδρομή;

Διγλωσση οικογένεια στο cafe μας δεν υπάρχει απο όσο γνωρίζω αλλα εγω προσωπικα έχω και στην οικογένεια αλλα και στην παρέα μου αρκετές διγλωσσες (και τρογλωσσες) οικογένειες.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-nana δες τι βρηκα για το ασύρματο τηλ....

ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ

• Τοποθετούμε τη βάση του ασύρματου τηλεφώνου μακριά από την κρεβατοκάμαρα και οποιοδήποτε σημείο όπου περνάμε πολλές ώρες. Η ακτινοβολία του είναι πολύ διεισδυτική και περνάει και τους τοίχους των διαμερισμάτων, οπότε θα πρέπει να προσέξουμε να μη βρίσκεται κοντά σε μεσοτοιχία με κρεβατοκάμαρα, καναπέ ή καρέκλα γραφείου. Αν μένουμε σε πολυκατοικία, μπορούμε να συζητήσουμε με τους ενοίκους των διπλανών διαμερισμάτων, ώστε να μην επιβαρύνει ο ένας τον άλλον.

• Το κομοδίνο είναι από τις χειρότερες θέσεις για την τοποθέτηση της βάσης. Την αντικαθιστούμε με μια σταθερή συσκευή ή έχουμε δίπλα μας μόνο το ακουστικό και όχι τη βάση του.

• Δεν συνομιλούμε κοντά σε μικρά παιδιά, τα οποία είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούν σταθερή συσκευή.

• Τις νυχτερινές ώρες καλό είναι να βγάζουμε το ασύρματο από την πρίζα.

εμείς πάντως το βγάλαμε από το σπίτι από τότε που γεννήθηκε η μικρή, οπως επίσης και το κινητό μου το χρησιμοποιώ σπάνια και φυσικά δεν της το δίνω να παίξει... το μόνο που εχουμε είναι το ασυρματο ρούτερ για το ιντερνέτ οχι οτι κι αυτό κάνει καλό...


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Nina-nana δες τι βρηκα για το ασύρματο τηλ....

ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ

• Τοποθετούμε τη βάση του ασύρματου τηλεφώνου μακριά από την κρεβατοκάμαρα και οποιοδήποτε σημείο όπου περνάμε πολλές ώρες. Η ακτινοβολία του είναι πολύ διεισδυτική και περνάει και τους τοίχους των διαμερισμάτων, οπότε θα πρέπει να προσέξουμε να μη βρίσκεται κοντά σε μεσοτοιχία με κρεβατοκάμαρα, καναπέ ή καρέκλα γραφείου. Αν μένουμε σε πολυκατοικία, μπορούμε να συζητήσουμε με τους ενοίκους των διπλανών διαμερισμάτων, ώστε να μην επιβαρύνει ο ένας τον άλλον.

• Το κομοδίνο είναι από τις χειρότερες θέσεις για την τοποθέτηση της βάσης. Την αντικαθιστούμε με μια σταθερή συσκευή ή έχουμε δίπλα μας μόνο το ακουστικό και όχι τη βάση του.

• Δεν συνομιλούμε κοντά σε μικρά παιδιά, τα οποία είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούν σταθερή συσκευή.

• Τις νυχτερινές ώρες καλό είναι να βγάζουμε το ασύρματο από την πρίζα.

εμείς πάντως το βγάλαμε από το σπίτι από τότε που γεννήθηκε η μικρή, οπως επίσης και το κινητό μου το χρησιμοποιώ σπάνια και φυσικά δεν της το δίνω να παίξει... το μόνο που εχουμε είναι το ασυρματο ρούτερ για το ιντερνέτ οχι οτι κι αυτό κάνει καλό...

Στην κουζίνα θα το έχω (πολυ μακριά απο τα δωμάτια μας) και θα το ανοίγω πολυ σπάνια (καθώς δεν μιλάμε και στο τηλέφωνο και πολυ).

Είχα διαβάσει (σε αρκετα έγκυρη πηγή) οτι αν κάθεσαι ακριβώς δίπλα στο ρούτερ για 1 χρόνο ειναι σαν να μιλήσεις με το κινητό 20'.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Brooke και η δικια μου θηλάζει (για την ακρίβεια μόνο θηλάζει :shock: ). Με τις στερεες πως τα πάτε;

Τι εννοείς έγινε μέλος της LLL; Είσαι εθελόντρια συμβουλος ή απλα συμμετέχεις στις συναντήσεις και σε συνδρομή;

Διγλωσση οικογένεια στο cafe μας δεν υπάρχει απο όσο γνωρίζω αλλα εγω προσωπικα έχω και στην οικογένεια αλλα και στην παρέα μου αρκετές διγλωσσες (και τρογλωσσες) οικογένειες.

..κι εσύ τις μεγάλες ωρες βλέπω....

συμμετέχω στις συναντήσεις της LLL και με συνδρομη επίσης... με εχει βοηθήσει πολύ η συναναστροφή με αλλες μητέρες που θηλάζουν εγώ μέχρι τοτε δεν ηξέρα αλλη που να θηλασε ή να θηλάζει...

με τις στέρεες...λοιπόν συμβαίνει το εξής παράδοσξο

στην μητέρα μου που την κρατάει το πρωί τρώει τα πάντα...φρουτόκρεμα, φαγητό, αυγό... σε εμένα δεν τρώει σχεδόν τίποτα μόνο γάλα, γιαουρτάκι και κρέμα... εγώ σταμάτησα να της δίνω αλεσμένα στο σπίτι κοματάκια, στικς ή πατημένα με το πηρούνι αυτά μπορεί και να ανοίξει το στόμα της να τα φάει μην φανταστείς ποσότητα...

κι εγώ συνάναστρέφομαι με αρκετά διγλωσσα παιδάκια... η δικιά μου δεν μιλάει ακόμα φυσικά αλλά καταλαβάινει και στις 2 γλώσσες...


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου τρώει ελάχιστα πράγματα. Τα αλεσμενα τα σταματησε απο 8-9 μηνών (πλέον τρώει ακόμα και λαδοπαξιμαδα) αλλα περνάει φάσεις που τρώει τα πάντα κι άλλες που δεν τρώει τίποτα. Μου έχει βγάλει την ψυχή. :rolleyes:

Στις συναντήσεις δεν έχω παει ποτε, δεν βόλεψε! Ξέρω κοπέλες που μιλάμε online αλλα δεν έχουμε βρεθεί ποτε. Απο τον σύνδεσμο όμως έχω γνωρίσει κάποιες συμβούλους θηλασμου σε Αθήνα και Θεσααλονικη.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στις συναντήσεις δεν έχω παει ποτε, δεν βόλεψε! Ξέρω κοπέλες που μιλάμε online αλλα δεν έχουμε βρεθεί ποτε. Απο τον σύνδεσμο όμως έχω γνωρίσει κάποιες συμβούλους θηλασμου σε Αθήνα και Θεσααλονικη.

περνάμε πολύ ωραία στις συναντήσεις... κάπως σας αυτό που κάνετε κι εσείς εδω μέσα στο φορουμ μιλάμε για πολλά θεματα για το μεγάλωμα των παιδιών μας, κοινες σνυσηχίες, τα παιδιά παίζουν και πίνουμε και το καφεδάκι μας .... είναι ομορφο να βρισκεσαι με ανθρώπους που ταιριάζεις κι εχεις πολλά κοινά...κανονισε να πας θα σου αρέσει.. εγώ παρακολουθώ την ομάδα της Β Αθήνας την απογευματινή αν θέλεις μπορούμε να το κανονίσουμε να βρεθούμε μαζί στην επόμενη συνάντηση...


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

περνάμε πολύ ωραία στις συναντήσεις... κάπως σας αυτό που κάνετε κι εσείς εδω μέσα στο φορουμ μιλάμε για πολλά θεματα για το μεγάλωμα των παιδιών μας, κοινες σνυσηχίες, τα παιδιά παίζουν και πίνουμε και το καφεδάκι μας .... είναι ομορφο να βρισκεσαι με ανθρώπους που ταιριάζεις κι εχεις πολλά κοινά...κανονισε να πας θα σου αρέσει.. εγώ παρακολουθώ την ομάδα της Β Αθήνας την απογευματινή αν θέλεις μπορούμε να το κανονίσουμε να βρεθούμε μαζί στην επόμενη συνάντηση...

Πολυ ωραία ιδεα!!! :D


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...