Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Η παιδοψυχολόγος που συμβουλεύομαι συχνά μου έχει πει πως σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να λέμε στα παιδιά ότι θα λείψουμε γιατί διαφορετικά όταν καταλάβουν πως τα " εξαπατήσαμε " θα το βγάλουν σαν ξέσπασμα στην συμπεριφορά τους όταν επιστρέψετε! Και αυτό το έζησα με τον μικρό μου που την προηγούμενη φορά που λείπαμε δεν του είχαμε πει τίποτα και κάθε φορά που μιλούσαμε στο τηλέφωνο του λέγαμε ότι είχαμε πολύ δουλειά και γι΄αυτό δεν μας έβλεπε σπίτι. Σε πληροφορώ ότι το " πληρώσαμε ακριβά " αυτό το ψέμα, με μεγάλες εκρήξεις θυμού που έκανε όταν επιστρέψαμε!

Τώρα που χρειάστηκε ο άντρας μου να ξαναφύγει, του το είπαμε από την προηγούμενη μέρα και μάλιστα του ζητήσαμε να βοηθήσει με το φόρτωμα του αυτοκινήτου. Μέχρι στιγμής πάει καλά το πράγμα και θα δείξει τι θα συμβεί όταν επιστρέψει ο άντρας μου...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Μόλις ήρθα σπίτι. Αναρωτιέμαι σήμερα όλη μέρα, άραγε να είδα καμία απο εσάς τις Σαλονικιές πουθενά;;; Τις εντυπώσεις τις έχω σε φωτοημερολόγιο στο blog για όποια θέλει να τσεκάρει. ΑΓΓΕΛΙΚΗ τα μικρά μου πάντως πέρααααααααα βρέχει...παιδια βρήκα ΙΚΕΑ κατί σαν σωλήνες κάπως για παιδακια που μπαινουν μεσα (πολύ μεγάλα) και τα διασχίζουν οπότε ΣΙΓΟΥΡΑ φευγοντας θα πάρω ένα τετοιο μαζί μου.

http://dyonikoskriss.blogspot.gr/2014/02/blog-post_2987.html

ΦΩΤΕΙΝΗ : Εχουν μαζί γενέθλιαααα; ΤΕΛΕΙΟ αλήθεια ΤΕΛΕΙΟ. :P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p γιος και μπαμπας τι να πω ρε συ ΥΠΕΡΟΧΟ να τους χαιρεσαι!!!!!!!!!!!!

Ηλιοθεραπεία ΝΙΝΑ ΜΑΓΚΙΑΑΑΑΑ τέλεια. Και εγω πριν φυγω κατεβαινω στον κήπο πάω για κανά 10 λεπτο στην θάλασσα και ανεβαινω πάλι. Βλέπετε εχω μια Ψωρίαση που εμφανιζεται που και που και προσπαθω να την εξαφανίσω :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! όλο νέα ονόματα βλέπω! Έτσι μπράβο. Εμείς περάσαμε ωτίτιδες, ιώσεις, γαστρεντερίτιδες οικογενειακώς, τα φτύσαμε κοινώς!

Εσείς τι κάνετε; Από μαγειρική τπτ ιδιαίτερο δεν έκανα. Πήρα καινούργια κουζίνα και έφτιαξα μπατζίνα που θα φάμε σήμερα και αβγοκούλουρα για να την εγκαινιάσω. Εσείς καλά;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Ρίκολα να σου ζήσει ο μπέμπης! Α γέννησε και η αδερφή μου την Παρασκευή 14/2!

Φωτεινούλα, να τους χαίρεσαι σύζυγο και γιό! Χιλιόχρονοι!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

Αρετη μου πολυ χαρηκα που σε διαβασα! Περαστικα σας κ αγυριστα κοριτσακι!! Νε σας ζησει κ το νεο μελος της οικογενειας!!

Μεγεια κ την κουζινα καλα μαγειρεματα!! κ την εγκαινιασες κ με ωραια πραγματα!

Νικο πως περνατε στην θεσααλονικη?κοιμηθηκατε σαν πουλακια φανταζομαι ε? Πωω ετσι κ εμεις των Φωτων πηγαμε 3ημερο κ ενω τα παιδια ηταν στον κοσμο τους με τους γονεις μου εμεις ολο αγχος ειμασταν , μας λειπαν πολυ.Ομως τους ειχαμε πει πως θα φευγαμε ομως δεν τα αφησαμε ετσι.Παντα τους λεμε την κατασαση οπως εχει διαμορφωμενη για την ηλικια τους αν χρειαστει....

Στα μαγειρικα μας τωρα,κοτοπουλακι με ζυμαρικ πεπονακι γιουβετσι εκανα χτες κ μαλιστα εκαν μπολικο να μεινει κ για αυριο.Μετα που θα παω σπιτι θα ζυμωσω κ ενα ψωμακι να εχουμε για ολη την βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρίκολα να σου ζήσει ο μπέμπης! Α γέννησε και η αδερφή μου την Παρασκευή 14/2!

Φωτεινούλα, να τους χαίρεσαι σύζυγο και γιό! Χιλιόχρονοι!

Να σου ζησει το ανηψακι!!!!

Το μενου μας σημερα ειναι απλο, μακαρονακια με κιμα, απλο αλλα αγαπημενο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε λίγο σουφλέ μακαρόνια που έμεινε από την Κυριακή και ένα πιάτο φακές. Ότι επιλέξει ο καθένας...

Η υγρασία που έχει χτες και σήμερα είναι απίστευτη! Μιλάμε οι δρόμοι είναι λες και έχει βρέξει! Χτες το βράδυ που γυρνούσα στο σπίτι κατά τις 8 κόντεψα να φάω σαβούρδα στον δρόμο που γλυστρούσε!

Δεν θα πω για τις αλλεργίες!!!!!

Νίκο να κυκλοφορείς στον δρόμο με ταμπέλα του parents για να σε γνωρίσουν!

Ωραίο αυτό που βρήκες στα ΙΚΕΑ! Σίγουρα θα το ευχαριστηθούν τα μικρούλια σου!

Αρετούλα περαστικά σε όλους σας! Είστε όλοι καλά τώρα?

Με γειά και η καινούργια κουζίνα! Καλά μαγειρέματα!

Να σου ζήσει και το ανηψάκι το αγιοβαλεντιάτικο!!!

Τζενάκι δεν ζυμώνεις κι ένα καρβελάκι για μένα???? :tongue:

Ιωάννα μου, όπως ακριβώς το λες! Αγαπημένο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παρεακι!!!!

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες!!!!

Με τον μικρο ολα τελεια!!!!Προσαρμοζομαστε και οι τρεις μας πολυ καλα θα ελεγα!!!!

Εγω μερα με τη μερα ειμαι καλυτερα απο αποψη τομης και "πονακιων".

Αυριο θα ερθει παιδιατρος να μας δει....ελπιζω ως τωρα να τα κανουμε ολα σωστα!!!Και σημερα περιμενω συμβουλο θηλασμου μιας και πληγωθηκαν οι θηλες μου...και δυστυχως δεν καταφερα να μαθω πολλα στο μαιευτηριο!!!!

Και για σημερα-αυριο-μεθαυριο...μοσχαρι γιουβετσι για τον τελειο αντρα μου και πατερα(ειλικρινα τετοια βοηθεια...δεν υπαρχει.....και μην ξεχναμε οτι δουλευει και στο σπιτι...)

και σουπιτσα με μοσχαρι για μενα!!!!

Λυπαμαι που δε μπορω να απαντησω στον καθενα ξεχωριστα...η να διαβασω ολα τα νεα σας....αλλα θα επανελθω ...που θα μου παει!!!!

Πολλα πολλα φιλακια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη μου πολυ ευχαριστως!! ελα κερναω καφεδακι!!!

Ρικολα κρεμα λανολινης βαλε πανω κ θα δεις τρομερη διαφορα !! Δεν θελει καν ξεπλυμα!

νικο το εχει κ στο τζαμπο αυτο το παιχνιδι πολυ φαση εχει ειδικα για σας που εχετ αυλη τελειο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα, καλησπερα!

Τι ωραια μερα σημερα! Πως μου ειστε;

Αρετη τι ωραια που σε "ξαναειδαμε". Περαστικα σας βρε κοριτσι. Να μην εχετε αλλα. Να σας ζησει και το ανηψακι! Αγαπησιαρικο βγηκε! Με γεια και την κουζινα! Καλά μαγειρεματα να εχετε!

Ricola αφιερωσου τωρα στην οικογενεια σου και μη στενοχωριεσαι για εμας. Μολις μπειτε στους ρυθμους σας εμεις εδω θα ειμαστε. Και μπραβο στον νεο μπαμπα για τη βοηθεια του. Παντα ετσι αγαπημενοι να ειστε!

Νικο ωραια ιδεα αυτος ο σωληνας για την πριβε παιδικη χαρα που θα εχετε! Και η ταμπελα δε ολα τα λεφτα. Για τα πιτσιρικια θα σου ελεγα να μην ανησυχεις - σε μεγαλο ποσοστο περνανε υπεροχα με παππουδογιαγιαδες αφου τους κανουν ολα τα χατηρια. Παντως κι εγω στη μεγαλη που καταλαβαινει περισσοτερο της λεω οτι θα λειψω για να μην αναρωτιεται. Αφου και τωρα που θα παω στο νησι της εχω εξηγησει στο περιπου γιατι δεν τα παιρνω μαζι μου αλλα με τροπο ωστε να μην ανησυχει για μενα.

Τζενη δεν αντεχεις να μην μπεις μια μερα στην κουζινα ε;

Αγγελικη δεν με ακουσαν βρε στην πραγματικοτητα οι φιλοι μας. Αυτοι το ακυρωσαν για αλλο λογο αλλα ηθελα να σας δειξω ποσο ειχα φρικάρει. Ωραιο το σουφλε.

Ιωαννα εχεις απολυτο δικιο απλο κι αγαπημενο.

Σημερα εφτιαξα κοτοπουλο με πατατες στο φ ο υ ρ ν ο (ναιαιαιαι). Για την μικρη ειχα μακαρονια αλλα μου ζητησε κι εφαγε πετσουλα και σουβλακι (κοινως εφαγε το 1/3 απο το μπουτι μου!!!) Καταπληκτικο!

Ο μικρος εκανε και χτες πυρετο οχι πολυ υψηλο κι ουτε πολυ συχνα χωρις να εχει αλλα συμπτωματα μεχρι στιγμης και σκεφτομαι μηπως κρυβοταν δοντι στην περιπτωση αυτη. Σημερα ειναι μεχρι στιγμης απυρετος. Αν συνεχισει ετσι σημερα θα τον στειλω αυριο παιδικο ωστε να ειμαι εγω εδω την πρωτη φορα που θα μεινει ολες τις ωρες εκει. Στο νησι σημερα ανοιξαν για πρωτη μερα οι παιδικοι σταθμοι κι αυτο με σκεπτικισμο οπότε μαλλον εχω παρει τη σωστη αποφαση δεδομενων των συνθηκων για τα παιδια. Ασχετο αν εγω αισθανομαι καπως που θα ειμαι μακρια τους (Νικο ακους; αν και ειμαι διαφορετικη περιπτωση εγω)

Ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας για τους γενεθλιαζοντες. Ναι εχουν γενεθλια ιδια μερα. Περισυ ειπα στον αντρα μου οτι του εκανα δωρο ζωης στα γενεθλια του και ξενοιασα για ολη μου την υπολοιπη ζωη απο δωρα!

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη μου πολυ ευχαριστως!! ελα κερναω καφεδακι!!!

Ρικολα κρεμα λανολινης βαλε πανω κ θα δεις τρομερη διαφορα !! Δεν θελει καν ξεπλυμα!

νικο το εχει κ στο τζαμπο αυτο το παιχνιδι πολυ φαση εχει ειδικα για σας που εχετ αυλη τελειο!!!

Τζενακι μου τη βαζω οντως ειναι καλυτερα...αλλα πρεπει να τον βαζω τον κακομοιρη σωστα στο στηθος...που σπανια το καταλαβαινω...και να μου δειξει και καμια αλλη σταση να βολευτω(λογω καισαρικης)...επισης εχω τοοοοσσσσεεεεςςς αποριες....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιααα. Μόλις ήρθα ξενοδοχειο. Ωραία η μέρα...αλλά...δεν θα σας πω ψεματα στην σχολή...ασχημα...θα μου πει κανεις γιατι το να γινεσαι μητερα δεν εχει καμια αξια για καποιους; Μονο εγω διαολε πιστευω ότι ειναι οτι πιο ιερο στον κοσμο; τέλος παντων...

Τα γράφω στο blog όποια μπει θα τα δει μην τα γραφω παλι γιατι με χαλαει...αλήθεια στενοχωρηθηκα σήμερα...

ricola μου σε καταλαβαινω όταν ειχαμε τα παιδια σε ηλικια θηλασμου μετα το μαιευτηριο δυσκολευτηκε με τον θηλασμο. Στην πρωτη γέννα θυμαμαι ποναγαν τοσο οι θηλες της και κουραζοταν τοσο πολυ...την δευτερη ηταν πιο ετοιμη...θυμαμαι που ποναγε και εβαζε μια κρεμα. Πες τις απορίες σου σιγουρα θα βρεις βοηθεια εδω.

Ακούω ΦΩΤΕΙΝΗ και καταλαβαινω εχεις δικιο :-) Μαλλον πρεπει να ηρεμησω λιγο απλα...ξερεις....νιωθω τοσο κολλημενος μαζι τους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροπαρεούλα!

Πρωινή σήμερα, καθώς έχω να κάνω χίλια πράγματα... αλλά μπήκα να πω μία καλημέρα πρώτα:tongue:

Παιδιά δεν έκανα μπανάκι προχτές στη θάλασσα... μόνο τα δάκτυλα βούτηξα να δω την θερμοκρασία... είμαι πολύ κρυουλιάρα για να μπω από τώρα:D ... απλά την απόλαυσα στην παραλία και αν δεν είχα το μαγιό στο πατάρι, θα το φόραγα για λίγο... αργότερα έπιασε μικρό αεράκι και δεν ήταν για πολλά πολλά!

Το κρεβάτι μας ξεκίνησα χτες να του βάζω πράγματα... τι ωραία που είναι να έχεις τόσο χώρο!

Όσο αφορά τα μαγειρικά, χτες έκανα κοτόπουλο λεμονάτο με πατάτες και σήμερα έχουμε ρεβύθια... αύριο λέμε να το τσικνήσουμε με τα σχετικά παιδάκια (τα διαλυτικά δεν ξέρω πώς μπαίνουν, δεν θα ψήσουμε κανένα παιδί:tongue:)... την Παρασκευή μπαίνω τελικά χειρουργείο και όσο πλησιάζει η μέρα αγχώνομαι όλο και περισσσότερο... αν και ξέρω ότι είναι σχετικά απλή και ολιγόλεπτη επέμβαση;)... αλλά δεν παύει να είναι χειρουργείο!

Εβίρι ησύχασες επιτέλους με την εργασία της μικρής! αλλά τι ζουζούνα που είναι η μικρή σου! καρδιακή θα σε κάνει:D

ΦΩΤΕΙΝΗ763 να τους χαίρεσαι και τους δύο! μαζί γενέθλια?! με ένα σμπάρο, δυό τρυγώνια! πώς είναι σήμερα ο μικρός σου?

ARNIKOL καλώς επανήλθες! όλα τα περάσατε?! πω πω τι ταλαιπωρία φαντάζομαι! σιδερένιοι όλοι σας και να πάει να μην ξανάρθει τέτοια κατάσταση!

Γειά σου νέα μανούλα ricola! μπράβο στον μπαμπά για την βοήθεια! αυτά είναι τα ωραία!:tongue:

Φεύγω τρέχοντας... θέλω να κάνω όσες περισσότερες δουλειές μέχρι αύριο, γιατί δεν ξέρω τι θα μπορώ να κάνω από Παρασκευή.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παρεακι!!!!

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες!!!!

Με τον μικρο ολα τελεια!!!!Προσαρμοζομαστε και οι τρεις μας πολυ καλα θα ελεγα!!!!

Εγω μερα με τη μερα ειμαι καλυτερα απο αποψη τομης και "πονακιων".

Αυριο θα ερθει παιδιατρος να μας δει....ελπιζω ως τωρα να τα κανουμε ολα σωστα!!!Και σημερα περιμενω συμβουλο θηλασμου μιας και πληγωθηκαν οι θηλες μου...και δυστυχως δεν καταφερα να μαθω πολλα στο μαιευτηριο!!!!

Και για σημερα-αυριο-μεθαυριο...μοσχαρι γιουβετσι για τον τελειο αντρα μου και πατερα(ειλικρινα τετοια βοηθεια...δεν υπαρχει.....και μην ξεχναμε οτι δουλευει και στο σπιτι...)

και σουπιτσα με μοσχαρι για μενα!!!!

Λυπαμαι που δε μπορω να απαντησω στον καθενα ξεχωριστα...η να διαβασω ολα τα νεα σας....αλλα θα επανελθω ...που θα μου παει!!!!

Πολλα πολλα φιλακια!!!!!!!

μη σε στεναχωρει αν δεν απαντας σε ολες, θα εχουμε χρονο να τα πουμε. Εσυ απλα οταν μπορεις να μπαινεις να μας λες τα νεα σου. Ευτυχως που εχεις βοηθεια, ειναι πολυτιμη σε τετοιες στιγμες.

Καλησπερα, καλησπερα!

Τι ωραια μερα σημερα! Πως μου ειστε;

Αρετη τι ωραια που σε "ξαναειδαμε". Περαστικα σας βρε κοριτσι. Να μην εχετε αλλα. Να σας ζησει και το ανηψακι! Αγαπησιαρικο βγηκε! Με γεια και την κουζινα! Καλά μαγειρεματα να εχετε!

Ricola αφιερωσου τωρα στην οικογενεια σου και μη στενοχωριεσαι για εμας. Μολις μπειτε στους ρυθμους σας εμεις εδω θα ειμαστε. Και μπραβο στον νεο μπαμπα για τη βοηθεια του. Παντα ετσι αγαπημενοι να ειστε!

Νικο ωραια ιδεα αυτος ο σωληνας για την πριβε παιδικη χαρα που θα εχετε! Και η ταμπελα δε ολα τα λεφτα. Για τα πιτσιρικια θα σου ελεγα να μην ανησυχεις - σε μεγαλο ποσοστο περνανε υπεροχα με παππουδογιαγιαδες αφου τους κανουν ολα τα χατηρια. Παντως κι εγω στη μεγαλη που καταλαβαινει περισσοτερο της λεω οτι θα λειψω για να μην αναρωτιεται. Αφου και τωρα που θα παω στο νησι της εχω εξηγησει στο περιπου γιατι δεν τα παιρνω μαζι μου αλλα με τροπο ωστε να μην ανησυχει για μενα.

Τζενη δεν αντεχεις να μην μπεις μια μερα στην κουζινα ε;

Αγγελικη δεν με ακουσαν βρε στην πραγματικοτητα οι φιλοι μας. Αυτοι το ακυρωσαν για αλλο λογο αλλα ηθελα να σας δειξω ποσο ειχα φρικάρει. Ωραιο το σουφλε.

Ιωαννα εχεις απολυτο δικιο απλο κι αγαπημενο.

Σημερα εφτιαξα κοτοπουλο με πατατες στο φ ο υ ρ ν ο (ναιαιαιαι). Για την μικρη ειχα μακαρονια αλλα μου ζητησε κι εφαγε πετσουλα και σουβλακι (κοινως εφαγε το 1/3 απο το μπουτι μου!!!) Καταπληκτικο!

Ο μικρος εκανε και χτες πυρετο οχι πολυ υψηλο κι ουτε πολυ συχνα χωρις να εχει αλλα συμπτωματα μεχρι στιγμης και σκεφτομαι μηπως κρυβοταν δοντι στην περιπτωση αυτη. Σημερα ειναι μεχρι στιγμης απυρετος. Αν συνεχισει ετσι σημερα θα τον στειλω αυριο παιδικο ωστε να ειμαι εγω εδω την πρωτη φορα που θα μεινει ολες τις ωρες εκει. Στο νησι σημερα ανοιξαν για πρωτη μερα οι παιδικοι σταθμοι κι αυτο με σκεπτικισμο οπότε μαλλον εχω παρει τη σωστη αποφαση δεδομενων των συνθηκων για τα παιδια. Ασχετο αν εγω αισθανομαι καπως που θα ειμαι μακρια τους (Νικο ακους; αν και ειμαι διαφορετικη περιπτωση εγω)

Ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας για τους γενεθλιαζοντες. Ναι εχουν γενεθλια ιδια μερα. Περισυ ειπα στον αντρα μου οτι του εκανα δωρο ζωης στα γενεθλια του και ξενοιασα για ολη μου την υπολοιπη ζωη απο δωρα!

Φιλακια

Φωτεινη να τους χαιρεσαι και τους δυο, να ειναι παντα καλα.

Εχεις και το φουρνο σου τωρα οποτε ολα καλα, καλα ψησιματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...