Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Κατερίνα σε ευχαριστώ. Προσπαθώ. Υπάρχουν πειρασμοί βέβαια παντού τριγύρω!:lol::lol::lol: Βρήκα και κάποιες άλλες συνταγές με θερμίδες δίπλα που μπορείτε να κάνετε και για εσάς και για τον άντρα σας νομίζω.

Σαλάτα με λαχανικά σωτέ και καλαμπόκι (90θερμίδες/μερίδα)

Συστατικά (για 4 μερίδες)

• 1 κουταλιά της σούπας λάδι

• 1/2 φλιτζάνι ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι

• 1 σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένη

• 1 φλιτζάνι φρέσκες μπάμιες

• 1 φλιτζάνι ψιλοκομμένη κόκκινη πιπεριά

• 1 πράσινη καυτερή πιπεριά τουρσί ψιλοκομμένη

• 1 φλιτζάνι φρέσκο καλαμπόκι

• 1 κονσέρβα μαύρα φασόλια στραγγισμένα

• 1/3 φλιτζάνι ψιλοκομμένο φρέσκο κόλιανδρο

• 1/8 κουταλάκι του γλυκού αλάτι

• 1/8 κουταλάκι του γλυκού φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι

Τρόπος μαγειρέματος

• Ζέστανε το λάδι σε ένα μεγάλο αντικολλητικό τηγάνι σε μέτρια προς δυνατή φωτιά.

• Πρόσθεσε τα κρεμμύδια και το σκόρδο και σόταρε τα για 1 λεπτό.

• Πρόσθεσε και τις μπάμιες και σόταρε για 3 λεπτά ακόμα.

• Χαμήλωσε την φωτιά και προσθέστε τις πιπεριές και μαγείρεψε για 5 λεπτά.

• Πρόσθεσε και το καλαμπόκι και συνέχισε να μαγειρεύεις για άλλα 5 λεπτά.

• Ανακάτεψε με τα φασόλια και μαγείρεψε για 2 λεπτά.

• Ανακάτεψε και το κόλιανδρο και πασπάλισε με αλάτι και μαύρο πιπέρι.

Σαλάτα με λεμονάτο κριθαράκι και κοτόπουλο(275 θερμίδες/μερίδα)

Συστατικά(για 4 μερίδες)

• 3/4 φλιτζανιού κριθαράκι ωμό

• 1/4 κουταλάκι του γλυκού τριμμένη φλούδα λεμονιού

• 3 κουταλιές της σούπας φρέσκο χυμό λεμονιού

• 1 κουταλιά της σούπας έξτρα παρθένο ελαιόλαδο

• 1/2 κουταλάκι του γλυκού αλάτι χοντρό

• 1/2 κουταλάκι του γλυκού ψιλοκομμένο σκόρδο

• 1/4 κουταλάκι του γλυκού μέλι

• 1/8 κουταλάκι του γλυκού φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι

• 1 φλιτζάνι ψιλοκομμένο στήθος κοτόπουλου χωρίς πέτσα και κόκαλα

• 1/2 φλιτζάνι ψιλοκομμένο αγγούρι

• 1/2 φλιτζάνι κομμένη κόκκινη πιπεριά

• 1/3 κούπας λεπτές φέτες φρέσκα κρεμμύδια

• 1 κουταλιά της σούπας ψιλοκομμένο φρέσκο άνηθο

• 1/2 φλιτζάνι κατσικίσιο τυρί

• Τρόπος μαγειρέματος

• Μαγείρεψε το κριθαράκι σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας χωρίς αλάτι.

• Στράγγιξε και ξέπλυνε με κρύο νερό και ρίξε το σε ένα μεγάλο μπολ.

• Παράλληλα, ανακάτεψε με ένα σύρμα την φλούδα λεμονιού με τα υπόλοιπα 6 συστατικά (χυμό λεμονιού, λάδι, αλάτι, σκόρδο, μέλι και το πιπέρι).

• Ρίξε το μείγμα πάνω από το κριθαράκι.

• Πρόσθεσε το κοτόπουλο και επόμενα 4 συστατικά (και τον άνηθο) και ανακατέψτε απαλά.

• Σέρβιρε πασπαλίζοντας με τυρί.

Πράσινη σαλάτα με φρούτα και ψημένα αμύγδαλα(146θερμίδες/μερίδα)

Συστατικά(για 4 μερίδες)

• 1 φλιτζάνι λευκό κρασί γλυκό

• 1 κουταλιά της σούπας ξίδι από λευκό κρασί

• 1 κουταλιά της σούπας αμυγδαλέλαιο

• 1/4 κουταλάκι του γλυκού αλάτι

• 1/8 κουταλάκι του γλυκού μαύρο πιπέρι

• 8 φλιτζάνια πράσινα σαλατικά ανάμικτα (ρόκα, μαρούλι, λόλα, σπανάκι κλπ)

• 3 δαμάσκηνα κομμένα σε φέτες

• 2 ροδάκινα καθαρισμένα και κομμένα σε φέτες

• 2 νεκταρίνια καθαρισμένα και κομμένα σε φέτες

• 2 βερίκοκα ξεφλουδισμένα και κομμένα σε φέτες

• 3/4 φλιτζάνι φρέσκα κεράσια χωρίς κουκούτσι, κομμένα στη μέση

• 1/4 φλιτζανιού κατσικίσιο τυρί

• 2 κουταλιές της σούπας καβουρδισμένα αμύγδαλα

• Τρόπος μαγειρέματος

• Ζέστανε το κρασί σε ένα μεσαίο τηγάνι σε μέτρια προς δυνατή φωτιά μέχρι να μείνουν περίπου 2 κουταλιές της σούπας (περίπου 10 λεπτά).

• Αφαίρεσε από τη φωτιά και ανακάτεψε με το ξίδι, το λάδι, το αλάτι και το πιπέρι.

• Βάλε σε σαλατιέρα τα φρούτα, τα πράσινα σαλατικά και το dressing κρασιού και ανακάτεψε.

• Πασπάλισε με το κατσικίσιο τυρί και τα αμύγδαλα.

Αυτά και σε λίγο η συνέχεια.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Καλημερούδια!

Εγώ χθες το βράδυ τα 'κανα.. :(

Ενώ είχα φάει λίγο ταμπουλέ κι ένα αυγό βραστό κι ένιωθα οκ, έπιασε τη μπεμπού μια ανησυχία, στήθος-κλάμα, στήθος-κλάμα και για να χαλαρώσω πήρα μπροστά μου τα κάσιους και τους έδωσα και κατάλαβαν :rolleyes:. Και μετά τσάκισα κι ένα κουλούρι θεσ/νίκης που 'χε ξεμείνει απ' το πρωί στην κουζίνα. Τα νεύρα μου! Τα πάω τόσο καλά όλη μέρα και το βράδυ...

Και να 'τρωγα και καμιά λιχουδιά, να πω χαλάλι αλλά με την αποχή από τα γαλακτοκομικά, ούτε γλυκό δεν μπορώ να φάω! Και των αλμυρών (τύπου τσιπς, σουβλάκια, πίτσες κλπ.) δεν είμαι καθόλου φαν οπότε βασικά την πέφτω στους ξηρούς καρπούς και τα παξιμαδάκια :evil:!

Τέλος, αύριο το πρωί θα βγω στην αναφορά κι αν έχω αμαρτήσει, λιθοβολείστε με :tongue:!

Τουλάχιστον η γυμναστική καλά κρατεί και παίρνω κουράγιο απ' αυτό, από την παρέα εδώ κι από το ότι το επόμενο ζύγισμα αργεί και προλαβαίνω, ελπίζω, να επανορθώσω :)!

Manoulamou, έχεις δίκιο απόλυτο για τις σαλάτες, απλά πρέπει να έχω μεριμνήσει να έχω ήδη κομμένο μαρούλι γιατί, αν πεινάσω και δεν εί ναι σχεδόν έτοιμη η σαλάτα, την πατάω.

Αρσινόη, πας πολύ καλά, έτσι! :P

Ειρήνη, κι εσύ, αφού δεν ξέφυγες σε θερμίδες, μια χαρά!

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλα τα κοριτσάκια!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

kiki v αυτο που λες για το μαρούλι πόσο δίκαιο έχεις. Εγώ έβαλα τη μαμά μου προχθές και ετοίμασε και ήμουν μετά οκ. Αλλά υπάρχουν και οι έτοιμες κομμένες σαλάτες. Στην ανάγκη πάρε καμιά τέτοια. Αλλιώς εγώ προτιμώ να κόψω ντομάτα και αγγουράκι. Έτσι κι αλλιώς το πολύ μαρούλι με πειράζει για κάποιο λόγο και ειδικά βράδυ. Και εγώ νιώθω πως αν δω κάτι μπροστά μου δεν θα κρατηθώ, αλλά σκέφτομαι πως και για μια φορά δεν έγινε και τίποτα. Γυμναστική είναι σωτηρία. Όταν σπούδαζα και περπατούσα κάθε μέρα, έτρωγα του σκασμού και κιλά δεν έβαζα. Εμένα το χειρότερο είναι αυτές οι μέρες στη δουλειά. Δεν έχουμε τίποτα και κάθομαι οπότε με πιάνει μια μανία να φάω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν παίρνω από το φούρνο άλλο βλακείες και φέρνω μαζί μου φρούτα και λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γίνεται αυτές τις μέρες ο κακός χαμός στη δουλειά, γι' αυτό δεν μπαίνω.

Το νου σας στο Σ/Κ ρεμάλια..... (αστειεύομαι, ε;)

Λοιπόν, σας καλημερίζω και σας σταυροφιλώ και από Δευτέρα (ελπίζω) θα επιστρέψω δριμύτερη!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!mkcm καλά κάνεις και μας υπενθυμίζεις το Σ/Κ, είναι δύσκολες μέρες. Χθες καλά νομίζω τα πήγα πάλι. Έκανα και ποδήλατο, λίγο παραπάνω και πιο έντονα, καθώς σιγά σιγά ανεβάζω ταχύτητες γιατί δεν έχω αντοχή καθόλου. Η κοιλιά λες και ξεπρήζεται σιγά σιγά. Τώρα η αλήθεια είναι πως και γραμμάριο να μη χάσω που λέει ο λόγος αλλά να πέσει η κοιλιά(πράγμα που δε γίνεται) εγώ θα είμαι χαρούμενη. Εσείς πως τα πήγατε χθες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας κόρες,

mkcm μου, αχ αυτό το ΣΚ!!!!

Ειρήνη πας σούπερ!!! φάνηκε κιόλας διαφορά στην κοιλιά!!!!

εχθές είχα πάει στην ενδοκρινολόγο

είδε τις εξετάσεις μου (του Μαρτίου όμως που ήμουν +5 κιλά)

μου είπε για παρακέντηση των όζων,

μου είπε ότι έχω ινσουλινοαντίσταση (δηλ δεν καίγονται καλά οι υδατάνθρακες)

και το γρηγορότερο φουλ αιματολογικές ορμονικές εξετάσεις για να δούμε τη θεραπεία θα κάνω

χάρηκα λίγο, γιατί θα βοηθηθώ νομίζω περισσότερο στην απώλεια βάρους.

φιλιά πολλά

Y.Γ.εχθές τα πήγα πολύ καλά: δίαιτα γιατρού+30 λεπτά ποδήλατο+πολύ νεράκι


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εγω αρχισει να μπαινω και εγω παλι σε ρυθμους.

Απλα αυτο το διαστημα η καθημερινοτητα μου ειναι μια τρελαααααααα.

Και εγω υποσχομαι να μην ειμαι φαγανο κοριτσι το ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα..Σας παρακολουθω εδω και καιρο και εχετε ομορφη παρεα..Εδω και μια βδομαδα ξεκινησα και εγω διατροφη και εχω πεσει 1,5κιλο(περιμενω να αδιαθετησω)..Ειμαι 1,68και 77κιλα..Ιδανικα θα ηθελα να φτασω τα 64..Μακαρι κοριτσια γιατι με εχουν ριξει ψυχολογικα πολυ τα κιλα..Μεσα σε 2χρονια εβαλα 18κιλα..Και χωρις εγκυμοσυνη παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πρέπει να εξομολογηθώ ότι τα έκανα θάλασσα δυο μέρες τώρα... Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί δε θέλω να σας βάλω σε πειρασμούς. Επέστρεψα λοιπόν πικρά μετανιωμένη η άσωτη κ ελπίζω από εδώ κ πέρα να κρατηθώ κ να μην ξαναγουρουνιασω... Καλημέρα katedard! Καλή αρχή κ καλωσήρθες! Έχασες ήδη 1μιση κιλό! Εγώ ούτε αυτό δεν κατάφερα ακόμη. Αλλα θα γίνει κ αυτό. Θα τα καταφέρουμε όλες!

Katerina71 καλά αποτελέσματα σε όλες τις εξετάσεις σου!

Να έχετε όλες μια υπέροχη Κυριακή!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Πρέπει να εξομολογηθώ ότι τα έκανα θάλασσα δυο μέρες τώρα... Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί δε θέλω να σας βάλω σε πειρασμούς. Επέστρεψα λοιπόν πικρά μετανιωμένη η άσωτη κ ελπίζω από εδώ κ πέρα να κρατηθώ κ να μην ξαναγουρουνιασω... Καλημέρα katedard! Καλή αρχή κ καλωσήρθες! Έχασες ήδη 1μιση κιλό! Εγώ ούτε αυτό δεν κατάφερα ακόμη. Αλλα θα γίνει κ αυτό. Θα τα καταφέρουμε όλες!

Katerina71 καλά αποτελέσματα σε όλες τις εξετάσεις σου!

Να έχετε όλες μια υπέροχη Κυριακή!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Λοιπόν δεν ξερω ειλικρινά τι κανω λάθος αλλα εχω προσπαθήσει τουλαχιςτον 6 φορες να γράψω μήνυμα κ διαρκώς με πετάει έξω! Γρρρρ!!! Τελοσπαντων. Να σας πω έν ολίγοις οτι τα έκανα μαντάρα δυο μερες τωρα, δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατι δεν ξερω κάν αν θα καταφέρω να ποστάρω το μήνυμα ή αν γράφω τσάμπα άλλη μια φορα. Katedard καλωσήρθες κ καλή δύναμη! Katerina71 καλα αποτελεςματα με τις εξεταςεις σου εύχομαι! Να εχετε όλες μια υπέροχη Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Λοιπόν και εγώ δεν τα πήγα και τέλεια αλλά εντάξει, τουλάχιστον τα πάω καλά με το ποδήλατό μου. Εγώ δε βιάζομαι κιόλας, δεν είναι και πολλά τα κιλά και με ενδιαφέρει πιο πολύ η κοιλιά και να τρώω λίγο πιο υγιεινά. Αλλά ρε κορίτσια, σάλταρα σήμερα. Θα σας το πω γιατί θα σκάσω. Σήμερα με λέει ο μπαμπάς μου μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι τον φώναξε η γειτόνισα, η οποία είναι και συγγενής, πριν κανα δυο μέρες και του λέει η κόρη σου πολύ πάχυνε. Και τον λέω δεν πορεί πλάκα με κάνεις, και λέει όχι σοβαρά μιλάω. Και αναρωτιέμαι εγώ τα δικά τους προβλήματα δεν τα βλέπουν? Η γιαγιά μου καλά έλεγε η καμήλα την καμπούρα της δεν την βλέπει. Και να ήμουν και τόσο παραπάνω κιλά να πω άντε δίκαιο έχει. 1,70 και πλέον 65 κιλά. Η προσπάθεια δείχνει ότι αποδίδει αλλά αργά. Η ζυγαριά έδειξε προχθές 64.7. Αλλά και τι να κάνω, να τρελαθώ? Δεν γίνεται να ξυπνήσω και να είμαι 60, ούτε θέλω να το πάω απότομα και να αρρωστήσω. Έχω τόσα νεύρα. Συγνώμη κιόλας ρε κορίτσια και καλώς ήρθατε οι καινούριες, αλλά έπρεπε να τα πω κάπου.:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και ευχαριστω για την υποδοχη σας..Η αληθεια ειναι οτι ολο μας το ανχος οφειλεται στο καλοκαιρι..Προσωπικα καθε φορα που βλεπω τα καλιγραμμα κοριτσια με τα μαγιο τους τα βαζω με τον εαυτο μου που ολο τον χρονο δεν προσεχα..Φετος λεω θα το παω αργα και του χρονου που στεφανωνομαι θα ειμαι και εγω καλα με το σωμα μου.. Φιλια πολλα,υπομονη και επιμονη

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το συμβαν eirinich ,δεν ειναι ολος ο κοσμος καλοπροαιρετος..Ισως το ειπε και απο κακια ,για να σε μειωσει..Εσυ βλεπε τον στοχο σου και ασε τον καθενα να λεει οτι θελει

..Οσοι σαγαπουν το κανουν για το ποιον σου,τα κιλα τα χανουμε για την δικη μας ευχαριστηση..Μην σε περνει απο κατω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...