Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σασ ξέρει κάποια καλή ενδοκρινολόγο ;;; Αρχίζει τ4 γιατί βγήκε η tsh 2.95 και πρέπει να είναι κάτω από 2.50 και θέλω να την παρακολουθεί μια ενδοκρινολόγος γιατί έχει και ΣΠΩ . Όλες οι άλλες εξετάσεις όλες καλές. 

      Καλημέρα! Μπορώ να προτείνω τον δικό μου, Γ. Παπαγ..ιου, πηγαίνω χρονια και τον εμπιστεύομαι! Φτηνός δεν είναι βέβαια κι είναι στην Αθήνα, στο Μέγαρο μουσικής

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Θα δώσω στη χημική μια ευκαιρία και αν ΔΕΕΕΝ σου υπόσχομαι τη διατροφή :wink:.

Τώρα για την ινσουλινοαντίσταση είναι μεταβολικό σύνδρομο απ' ότι ξέρω. Πράκτικά, έχεις προδιάθεση και όταν παίρνεις βάρος, τρως ανθυγιεινά κλπ. δεν ασκήσε πυροδοτείται.

Τώρα αυτό που ξέρω είναι ότι για να αντιμετωπιστεί πρέπει αρχικά να εντάξεις στη ζωή σου την άκσηση και σε ότι αφορά τη διατροφή να ακολουθήσεις σε γενικές γραμμές τα εξής:

Περιορισμός υδατανθράκων από ψωμί, πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά και δημητριακά και να παίρνεις υδατάνθρακες από λαχανικά, ψωμί και ζυμαρικά ολικής και ξηρούς καρπούς.

Να μειώσεις τα ζωικά λίπη και να αυξήσεις τα ω-3.

Περισσότερα φρούτα και λαχανικά.

Όχι ζάχαρη.

Όχι τηγανητά.

Το βασικό πάντως είναι ότι η άσκηση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.

Στην ουσία εσύ πρέπει να ακολουθήσεις τη διατροφή σου, όμως αποφέυγεις ρύζια, ψωμιά, πατάτες, μακαρόνια στο ελάχιστο και μόνο ολικής. Θα στα πει βέβαια και ο ενδοκρινολόγος αυτά. Πας σε ενδοκρινολόγο ή όλα αυτά στα λέει ο παθολόγος; Γνώμη μου είναι να βρεις οπωσδήποτε ενδοκρινολόγο παράλληλα με τον παθολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

εργάτρια σε χωράφια κατερίνα μου.

mckm ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα νομίζω... ασε που μου έβαλες ιδέες τώρα... εντάξει, φρουτάκια και κρεατάκι τρως, πόσο τραγική μπορεί να είναι??


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

εργάτρια σε χωράφια κατερίνα μου.

mckm ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα νομίζω... ασε που μου έβαλες ιδέες τώρα... εντάξει, φρουτάκια και κρεατάκι τρως, πόσο τραγική μπορεί να είναι??

αυτές οι δουλειές μου αρέσουν πολύΥΥΥ, γενικά η επαφή με την φύση μου αρέσει πάρα πολύ

ειδικά αν γίνεται για λίγα διαστηματα όπως εσύ, εποχιακα.


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω στη χημική μια ευκαιρία και αν ΔΕΕΕΝ σου υπόσχομαι τη διατροφή :wink:.

Τώρα για την ινσουλινοαντίσταση είναι μεταβολικό σύνδρομο απ' ότι ξέρω. Πράκτικά, έχεις προδιάθεση και όταν παίρνεις βάρος, τρως ανθυγιεινά κλπ. δεν ασκήσε πυροδοτείται.

Τώρα αυτό που ξέρω είναι ότι για να αντιμετωπιστεί πρέπει αρχικά να εντάξεις στη ζωή σου την άκσηση και σε ότι αφορά τη διατροφή να ακολουθήσεις σε γενικές γραμμές τα εξής:

Περιορισμός υδατανθράκων από ψωμί, πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά και δημητριακά και να παίρνεις υδατάνθρακες από λαχανικά, ψωμί και ζυμαρικά ολικής και ξηρούς καρπούς.

Να μειώσεις τα ζωικά λίπη και να αυξήσεις τα ω-3.

Περισσότερα φρούτα και λαχανικά.

Όχι ζάχαρη.

Όχι τηγανητά.

Το βασικό πάντως είναι ότι η άσκηση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.

Στην ουσία εσύ πρέπει να ακολουθήσεις τη διατροφή σου, όμως αποφέυγεις ρύζια, ψωμιά, πατάτες, μακαρόνια στο ελάχιστο και μόνο ολικής. Θα στα πει βέβαια και ο ενδοκρινολόγος αυτά. Πας σε ενδοκρινολόγο ή όλα αυτά στα λέει ο παθολόγος; Γνώμη μου είναι να βρεις οπωσδήποτε ενδοκρινολόγο παράλληλα με τον παθολόγο σου.

λόγω του χαρακτήρα σου, πιστεύω πρέπει να αποφεύγεις τις χημικές (πω ρε τι είπα τώραααα χαχαχαχα)

πήγα σε ενδοκρινολόγο, τετάρτη κάνω παρακέντηση/βιοψία στο θυοροειδή (αχ Παναγία μου), ορμονικές/αιματολογικές έκανα το Σάββατο κια τις παίρνω σήμερα, και Πεμπτή έχω ξανά ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου.


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατερινιώ μου,

καλά αποτελέσματα να έχεις. Είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά και θα ρυθμιστούν τα θεματάκια σου πολύ γρήγορα.

Εγώ χθες τα πήγα καλά για πρώτη μέρα. Δε ζυγίζομαι ακόμη, καθότι τα πρώτα είναι νερά που φεύγουν, αλλά νομίζω ότι θα πάει καλά το πράγμα. Θα δούμε...

Όσο για τα καλά σου λόγια :oops:. Σ' ευχαριστώ πολύ.

Τα υπόλοιπα κοριτσάκια τι κάνουν; Πως τα πάτε κυρίες μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα!

Κατερινιώ, καλή επιτυχία σήμερα, εύχομαι όλα τέλεια να είναι και να μείνει μόνο η ταλαιπωρία της παρακέντησης, που έτσι θα γίνει.

Mkcm, καλή επιτυχία με τη νέα προσπάθεια!

Σήμερα εγώ 62,9, 300 γρ. κάτω, ενώ χθες είχα μια μέρα χωρίς λιτότητα :tongue:, το μεσημέρι ψάρι με χόρτα, το πρωί 2 φρυγανιές και 1 κομμάτι πρασόπιτα μικρό και το βραδάκι έφαγα ένα μπωλ αρακά, 1 μήλο και ένα σοκολατάκι γάλακτος το απόγευμα συν λίγο παγωτό καϊμάκι (μισή μπαλίτσα δηλαδή). Παραέφαγα τώρα που τα βλέπω δηλαδή. Δεν ξέρω πώς γίνεται, περίμενα τα χειρότερα σήμερα, αλλά η ζυγαριά με υπακούει, λόγω θηλασμού νομίζω και γυμναστικής, ε και μετρημένων μερίδων πια που τρώω. Από σώμα έχω φτάσει πια σε αυτό που μου αρέσει οπτικά και λέω σε 1-2 κιλάκια να κόψω τις μετρήσεις και ζυγίσεις τις καθημερινές και να συνεχίσω απλώς τη διατροφή μου και τη γυμναστική. Τα υπόλοιπα 3 κιλάκια μετά νομίζω θα τα χάσω όταν αδιαθετήσω και κοπεί και ο θηλασμός, περίπου στο χρόνο που επιστρέφω δουλειά.

Λοιπόν, άκουσα κάτι που ίσως βοηθήσει όλες εμάς που κάνουμε δίαιτα αλλά και που μας ενδιαφέρει να διατηρηθούμε χωρίς να ξανακυλήσουμε: μια διατροφολόγος στο ράδιο έλεγε ότι για ορισμένους ανθρώπους είναι μύθος τα πολλά και συχνά γεύματα διότι πρέπει να εκπαιδεύσουμε το στομάχι μας να μην χρειάζεται συνεχώς ενδιάμεσο τσιμπολόγημα αφενός (και ότι αυτό είναι εκπαίδευση όντως, δηλ. συνηθίζεται και ορισμένοι άνθρωποι πράγματι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια δεν τρώνε ενδιάμεσα και αντέχουν) και αυτό επειδή έστω και ένα φρουτάκι να φάμε ή λίγους ξηρούς καρπούς (ή οποιονδήποτε άλλο υδατάνθρακα, ψωμί/ρύζι/μακαρόνια/φρυγανιές/ κρακεράκια) προκαλεί έκλυση ινσουλίνης και αυτό εμποδίζει τη λιπόλυση. Απ' την άλλη τα φρούτα που έχουν βιταμίνες καλό είναι να τα τρώμε με άδειο στομάχι, οπότε η καλύτερη λύση είναι να τα εντάξουμε στο πρωινό μας. Αυτά!

Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όλες, mkcm, jelly, Katerina, pinelopi, matri, mamoula, Aristea, kiki, vicko, Eirinich, katedard και όλες τις κοπέλες και καλή μας συνέχεια!


TKn0p3.png

WSmcbbw.png

Link to comment
Share on other sites

Κική, να σου ζήσει και το 2ο κοριτσάκι σου! Είμαστε κοντά κοντά, αρχές Φεβρουαρίου γέννησα εγώ τον μπέμπη μου! Πάουερ σε βλέπω πάντως, και με ελλειπτικό στο σπίτι και σύζυγο υποστηρικτικό των αθλημάτων θα κάνεις θαύματα! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ αν δεν είχα το διάδρομο σπίτι δεν θα έκανα και πολλά στο θέμα γυμναστική με τον μπέμπη τώρα, νομίζω είναι η καλύτερη κίνηση που έκανα για την υγεία μου τα τελευταία χρόνια. Γιατί προ μπέμπη έκανα πολλά αθλήματα, αλλά με το μωρό δεν έχω χρόνο να τρέχω έξω, ειδικά το χειμώνα, οπότε τα όργανα στο σπίτι προσφέρουν εύκολη διέξοδο.


TKn0p3.png

WSmcbbw.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα :-D!

Είμαι χαρούμενη γιατί είχα μια πολύ καλή μέρα χθες διατροφικά και έκανα και τη γυμναστική μου πρωί-απόγευμα!

mkcm, καλή συνέχεια, κορίτσι! Μία καλή μέρα μείον! Σου εύχομαι έτσι να φύγουν κι οι υπόλοιπες!

Κική, να σου ζήσει και το 2ο κοριτσάκι σου! Είμαστε κοντά κοντά, αρχές Φεβρουαρίου γέννησα εγώ τον μπέμπη μου! Πάουερ σε βλέπω πάντως, και με ελλειπτικό στο σπίτι και σύζυγο υποστηρικτικό των αθλημάτων θα κάνεις θαύματα! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ αν δεν είχα το διάδρομο σπίτι δεν θα έκανα και πολλά στο θέμα γυμναστική με τον μπέμπη τώρα, νομίζω είναι η καλύτερη κίνηση που έκανα για την υγεία μου τα τελευταία χρόνια. Γιατί προ μπέμπη έκανα πολλά αθλήματα, αλλά με το μωρό δεν έχω χρόνο να τρέχω έξω, ειδικά το χειμώνα, οπότε τα όργανα στο σπίτι προσφέρουν εύκολη διέξοδο.

Αρσινόη, τα 'χεις καταφέρει σούπερ, αφού 3 μόλις μήνες μετά τη γέννα είσαι ευχαριστημένη με το σώμα σου :wink:!

Συμφωνώ απόλυτα για την αγορά οργάνου γυμναστικής για το σπίτι. Ακόμη κι αν κάποιες εποχές δεν χρησιμοποιείται, σ' εμάς τουλάχιστον τα 'χει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω!

Όσο για το σύζυγο μάλλον σαμποτέρ θα τον έλεγα γιατί, ενώ ο ίδιος είναι πολύ αδύνατος και τρέχει χιλιόοοομετρα: 1) τρώει απίστευτες ποσότητες και συνέχεια μου λέει να φάω κι ότι τρώω λίγο (σαν τη γιαγιά μου ένα πράγμα) 2) θέλει να υπάρχει πάντα κάποιο γλυκάκι στο σπίτι, το οποίο τρώει αργά και βασανιστικά (π.χ. μια κουταλίτσα όταν ξυπνήσει απ' το μεσημεριανό ύπνο). Αυτό αυτή την εποχή λόγω της αποχής δεν μ' ενοχλεί και τόσο και 3) θεωρεί ότι το σώμα μου είναι στα καλύτερα του (το αγόρι μου, μωρέ!) :rolleyes:

Καλή συνέχεια σε όλες, κοριτσάκια!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Κατερίνα καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις. Και γενικά με τους γιατρούς. Εύχομαι όλα περαστικά να είναι. Κορίτσια, λιθοβολήστε με. :lol::lol::lol: Χθες έκανα ποδήλατο και πρωι και βράδυ, τελειώνω το βράδυ με την άσκηση και κάθομαι και αρχίζει η κόρη μου κλάμα και κακό να πάμε βόλτα να φάμε πίτσα. Ε και πήγαμε. Βέβαια θεωρώ μικρό το κακό σε σχέση με άλλες φορές. Πήρα σαλάτα αλλά έφαγα και ένα κομμάτι μικρό πίτσα. Σε άλλη περίπτωση θα είχα φάει πολύ παραπάνω. Βέβαια ήπιαμε και δύο ποτηράκια ρετσινούλα, αλλά μας χρειάζεται λόγω έντασης στη δουλειά και άσχημης ψυχολογίας. Δεν ξέρω πόσες θερμίδες φορτώθηκα αλλά σήμερα είπα να ηρεμήσω και πήρα σαλατούλα στη δουλειά. Δεν έχω ζυγιστεί ακόμη αλλά βλέπω πως κάπως ξεπρήστηκα. Εσείς τι κάνετε? Πως τα πάτε? Δώστε κουράγιο!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα :-D!

Είμαι χαρούμενη γιατί είχα μια πολύ καλή μέρα χθες διατροφικά και έκανα και τη γυμναστική μου πρωί-απόγευμα!

mkcm, καλή συνέχεια, κορίτσι! Μία καλή μέρα μείον! Σου εύχομαι έτσι να φύγουν κι οι υπόλοιπες!

Αρσινόη, τα 'χεις καταφέρει σούπερ, αφού 3 μόλις μήνες μετά τη γέννα είσαι ευχαριστημένη με το σώμα σου :wink:!

Συμφωνώ απόλυτα για την αγορά οργάνου γυμναστικής για το σπίτι. Ακόμη κι αν κάποιες εποχές δεν χρησιμοποιείται, σ' εμάς τουλάχιστον τα 'χει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω!

Όσο για το σύζυγο μάλλον σαμποτέρ θα τον έλεγα γιατί, ενώ ο ίδιος είναι πολύ αδύνατος και τρέχει χιλιόοοομετρα: 1) τρώει απίστευτες ποσότητες και συνέχεια μου λέει να φάω κι ότι τρώω λίγο (σαν τη γιαγιά μου ένα πράγμα) 2) θέλει να υπάρχει πάντα κάποιο γλυκάκι στο σπίτι, το οποίο τρώει αργά και βασανιστικά (π.χ. μια κουταλίτσα όταν ξυπνήσει απ' το μεσημεριανό ύπνο). Αυτό αυτή την εποχή λόγω της αποχής δεν μ' ενοχλεί και τόσο και 3) θεωρεί ότι το σώμα μου είναι στα καλύτερα του (το αγόρι μου, μωρέ!) :rolleyes:

Καλή συνέχεια σε όλες, κοριτσάκια!

kiki v γράφαμε ταυτόχρονα μάλλον και μου θύμησες και εμένα κάτι που ήθελα να πω. Το όργανο γυμναστικής στο σπίτι είναι το καλύτερο. Εγώ έχω ένα ποδήλατο όχι και τόσο καινούργιο αλλά δεν με νοιάζει καθόλου γιατί τη δουλειά του την κάνει. Η καλύτερη επιλογή γιατί χρόνος για περπάτημα ή ποδήλατο έξω ελάχιστος. Και που να βγεις τόσο αργά που τελειώνω τις δουλειές. Για τον άντρα μου ας μη μιλήσω καλύτερα. Ο πειρασμός προσωποποιημένος. Τρώει πολλά και γεμάτα θερμίδες φαγητά, τσιμπάει όταν βλέπουμε καμιά σειρά ή ταινία όλη την ώρα και είναι 61 κιλά. Δεν βάζει με τίποτα. Και με προκαλεί και ολη την ώρα. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια. Κατερίνα καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις. Και γενικά με τους γιατρούς. Εύχομαι όλα περαστικά να είναι. Κορίτσια, λιθοβολήστε με. :lol::lol::lol: Χθες έκανα ποδήλατο και πρωι και βράδυ, τελειώνω το βράδυ με την άσκηση και κάθομαι και αρχίζει η κόρη μου κλάμα και κακό να πάμε βόλτα να φάμε πίτσα. Ε και πήγαμε. Βέβαια θεωρώ μικρό το κακό σε σχέση με άλλες φορές. Πήρα σαλάτα αλλά έφαγα και ένα κομμάτι μικρό πίτσα. Σε άλλη περίπτωση θα είχα φάει πολύ παραπάνω. Βέβαια ήπιαμε και δύο ποτηράκια ρετσινούλα, αλλά μας χρειάζεται λόγω έντασης στη δουλειά και άσχημης ψυχολογίας. Δεν ξέρω πόσες θερμίδες φορτώθηκα αλλά σήμερα είπα να ηρεμήσω και πήρα σαλατούλα στη δουλειά. Δεν έχω ζυγιστεί ακόμη αλλά βλέπω πως κάπως ξεπρήστηκα. Εσείς τι κάνετε? Πως τα πάτε? Δώστε κουράγιο!:D

1o Μην λιθοβολησεις εσυ τον εαυτο σου.

2ο Σταματα εδω τις γουρουνιες

3ο Προσεχε τιε επομενες μερες

(τα γραφω για να τα εμπεδωσω και εγω που κανω τα ιδια)

4ο το γεγονος οτι τα καταφερες με ολοκληρη πιστα να φας μονο 1κομματι ειναι μεγαλη επιτυχια. και αυτο εχει αποτελεσματα μακροπροθεμα και ειναι ο καλυτερος τροπος, Εμενα μου ταιριαζει αυτο. Να δοκιμαζω αλλα να μην ξεφευγω

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μια ετσι μια γιουβετσι. Να δουμε αυριο... Ομως δεν τα παραταω.

Ξεκινησα σιγα σιγα παλι τη γθμναστικη μου και εγω και μου αρεσει πολυ.

Ειναι ομως πολλα αυτα που με πιεζουν ψυχολογικα. Και δυστυχως μεχρι τωρα το φαγητο ηταν η υπομονη μου. Με αυτο παλευω

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μια ετσι μια γιουβετσι. Να δουμε αυριο... Ομως δεν τα παραταω.

Ξεκινησα σιγα σιγα παλι τη γθμναστικη μου και εγω και μου αρεσει πολυ.

Ειναι ομως πολλα αυτα που με πιεζουν ψυχολογικα. Και δυστυχως μεχρι τωρα το φαγητο ηταν η υπομονη μου. Με αυτο παλευω

Ελπίζω να σε βοηθάω λίγο αν σου πω ότι αυτό ακριβώς νιώθω και εγώ. Αυτή η ανασφάλεια στη δουλειά με έχει τσακίσει. Εγώ που όλο γελούσα, τώρα όλο σκέφτομαι. Δε μας πληρώνουν και όταν το κάνουν είναι λίγα τα λεφτά. Ο άντρας μου ζορίζεται με το μαγαζί. Ευτυχώς δεν έχουμε προβλήματα μεταξύ μας και μάθαμε στα δύσκολα. :) Εύχομαι ότι σε προβληματίζει και σε στεναχωρεί να εξαφανιστεί. Και να χαμογελάτε κορίτσια, μέχρι τώρα έτσι την βγάζω καθαρή όσο μπορώ! Καλά με το φαγητό όλα διορθώνονται. Αν ξεφύγουμε και κάποια στιγμή, δεν έγινε και κάτι. Εγώ προσωπικά δεν έχω αυστηρά χρονοδιαγράμματα, οπότε λέω δεν έγινε και κάτι μια μέρα να φάω κάτι που λαχτάρησα. Νομίζω αν είσαι στη στέρηση συνέχεια, τότε θα ξεσπάσεις κάποια στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε;

Μια χαρα βλεπω πατε μπραβοοοο!!! Ειδικα στην Αρσινοη που χανει συνεχόμενα !! κοριτσι ευγε,σου βγαζω το καπέλο !!

Εγω το ΣΚ τα σκατωσα δυστυχως... Απο χτες παλι στον αγωνα...Οτι χανω γινεται μια στραβη κ τα ξαναπαιρνω κ παλι απο την αρχη .....

Φιλια πολλα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε;

Μια χαρα βλεπω πατε μπραβοοοο!!! Ειδικα στην Αρσινοη που χανει συνεχόμενα !! κοριτσι ευγε,σου βγαζω το καπέλο !!

Εγω το ΣΚ τα σκατωσα δυστυχως... Απο χτες παλι στον αγωνα...Οτι χανω γινεται μια στραβη κ τα ξαναπαιρνω κ παλι απο την αρχη .....

Φιλια πολλα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...