Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Joy1990 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τα φώτα σας.

Έκανα την 1η μου εξωσωματική με εμβρυομεταφορά 19/02, 2 βλαστοκυστες 5 ημερών.

Οι χοριακες δεν αυξάνονται με το Ρυθμό που θα έπρεπε, η για να το θέσω αλλιώς διπλασιάζονται αλλά ανά τρεις μέρες περίπου...

1/03 (12η μερα) 101,11

3/03 181,26 

9/03 1346,01

16/03 7371,72

Έχει καμία σας σχετική εμπειρία που να εξελίχθηκε καλά;

Την Δευτέρα 11/03 είδαμε με υπέρηχο τον σάκο.

Την εβδομάδα αυτή έχουμε ρβ στις 20/03 για να ακούσουμε καρδούλα αλλά νιώθω πως είναι ακόμα νωρίς;;;

Αν δεν υπάρχει εξέλιξη μετά από τόσες μέρες (να ακούσετε καρδουλα δηλαδή) δηλαδή 20 μέρες μετά την πρώτη χοριακη δυσκολα να υπάρχει εξέλιξη αργότερα . Οπότε δεν είναι νωρίς λογικά θα σε βάλει να επαναλαβεις χοριακη Κ θα δείξει Κ με τον υπέρηχο αν υπάρχει κάτι μέσα καλητερο

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , linaa είπε:

Αν δεν υπάρχει εξέλιξη μετά από τόσες μέρες (να ακούσετε καρδουλα δηλαδή) δηλαδή 20 μέρες μετά την πρώτη χοριακη δυσκολα να υπάρχει εξέλιξη αργότερα . Οπότε δεν είναι νωρίς λογικά θα σε βάλει να επαναλαβεις χοριακη Κ θα δείξει Κ με τον υπέρηχο αν υπάρχει κάτι μέσα καλητερο

Γενικά καρδούλα ακούς με βάσει τις ημέρες μετά τη σύλληψη η τις τιμές χοριακης; Πχ, για τον σάκο είχα διαβάσει πως για να φανεί πρέπει η χοριακη να είναι πάνω από 1000-1500 μονάδες.

Πρώτα βλέπεις καρδούλα η φαίνονται εμβρυϊκά στοιχεία;

Σαν μεταβολή είναι κακή; Η τυχαίνει και σε εγκυμοσύνες που έχουν εξελιχθεί καλά;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Joy1990 είπε:

Γενικά καρδούλα ακούς με βάσει τις ημέρες μετά τη σύλληψη η τις τιμές χοριακης; Πχ, για τον σάκο είχα διαβάσει πως για να φανεί πρέπει η χοριακη να είναι πάνω από 1000-1500 μονάδες.

Πρώτα βλέπεις καρδούλα η φαίνονται εμβρυϊκά στοιχεία;

Σαν μεταβολή είναι κακή; Η τυχαίνει και σε εγκυμοσύνες που έχουν εξελιχθεί καλά;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Σύμφωνα Κ με τα δύο. Η χοριακη πρέπει να διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες περίπου . Ή έστω να έχει μια αύξηση 60% κάθε δύο μέρες. Αν γενικά δεν αυξάνετε όπως πρέπει Κ τελικά δεν ακουστεί καρδιά μέχρι την 7η 8η εβδομάδα κύησης σύμφωνα με την τελευταία περίοδο τότε δεν εξελισετε ομαλά .  Δίνετε ένα περιθώριο μερικές μέρες ανάλογα Κ με την χοριακη βέβαια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

αναλογα κ τον κυκλο,την πιθανη ημερομηνια ωορρηξιας κ συλληψης

νομιζω ειχα διαβασει οτι θελει χοριακη πανω απο 20000,αν κ συνηθως δ κανουν χοριακες μεχρι τοτε

νομιζω οι χοριακες σου ειναι ενταξει

με το καλο!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες! 2-3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο είναι ικανοποιητική η τιμή της χοριακης 39,4; Θα επαναλάβω την επόμενη Τρίτη, αλλά αγχώνομαι γιατί στον γιο μου είχα 5 μέρες πριν την καθυστέρηση 85 μονάδες..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marpi91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 2-3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο είναι ικανοποιητική η τιμή της χοριακης 39,4; Θα επαναλάβω την επόμενη Τρίτη, αλλά αγχώνομαι γιατί στον γιο μου είχα 5 μέρες πριν την καθυστέρηση 85 μονάδες..

Αφού έχεις ξανακάνει χοριακες θα ξέρεις πολύ καλά ότι ο διπλασιασμός μετράει . Κ απτήν στιγμή που είναι φυσική σύλληψη δεν έχεις ιδέα ποτέ είναι η αναμενόμενη περίοδος . Μπορεί να είναι σε 2 μέρες μπορεί Κ σε 4 οπότε δεν έχεις ιδέα Κ πότε έγινε η ωορρηξία εκτός Κ αν έκανες την ίδια μέρα υπέρηχο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 2-3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο είναι ικανοποιητική η τιμή της χοριακης 39,4; Θα επαναλάβω την επόμενη Τρίτη, αλλά αγχώνομαι γιατί στον γιο μου είχα 5 μέρες πριν την καθυστέρηση 85 μονάδες..

Δεν εχει καμια σημασια ουτε η τιμη ουτε οι αλλες εγκυμοσυνες. Απλα ειχες πιο καθυστερημενη συλληψη. Εγω τη μερα πριν την περιοδο ειχα 11.4

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Αφού έχεις ξανακάνει χοριακες θα ξέρεις πολύ καλά ότι ο διπλασιασμός μετράει . Κ απτήν στιγμή που είναι φυσική σύλληψη δεν έχεις ιδέα ποτέ είναι η αναμενόμενη περίοδος . Μπορεί να είναι σε 2 μέρες μπορεί Κ σε 4 οπότε δεν έχεις ιδέα Κ πότε έγινε η ωορρηξία εκτός Κ αν έκανες την ίδια μέρα υπέρηχο. 

Το οτι έχω σταθερό κύκλο 30 ημερών τα τελευταία 20 χρόνια δεν παίζει κάποιο ρόλο στον υπολογισμό της αναμενόμενης περιόδου μου δλδ?!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , marpi91 είπε:

Το οτι έχω σταθερό κύκλο 30 ημερών τα τελευταία 20 χρόνια δεν παίζει κάποιο ρόλο στον υπολογισμό της αναμενόμενης περιόδου μου δλδ?!

Όχι δεν παίζει ρόλο κανένα μπορεί η ωορρηξία σου ανά πάσα στιγμή να γίνει διαφορετική ημέρα ο σταθερός κύκλος δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει απόκλιση 3-4 ημερών. Ο οργανισμός δεν είναι μηχάνημα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 16/3/2024 at 9:53 ΜΜ, vikib είπε:

αναλογα κ τον κυκλο,την πιθανη ημερομηνια ωορρηξιας κ συλληψης

νομιζω ειχα διαβασει οτι θελει χοριακη πανω απο 20000,αν κ συνηθως δ κανουν χοριακες μεχρι τοτε

νομιζω οι χοριακες σου ειναι ενταξει

με το καλο!

@linaa κορίτσια σήμερα είχα ρβ με τον γιατρό και είδαμε το μπεμπέ! Σα φακή! Πολύ μικρό, είχαμε και καρδιακή λειτουργία, είδαμε την καρδούλα να πάλλεται!

Είμαι τόσο χαρούμενη, μακάρι να εξελιχθούν όλα καλα ❤️

Τελικά και οι χαμηλές χοριακες φαίνεται να εξελίσσονται καλά!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επανέλαβα κι εγώ την χοριακή μου! Την Τρίτη είχα 39,4 και σήμερα 276,2! Την Τρίτη θα επαναλάβω και θα μιλήσω με τον γιατρό για το πρώτο μας ραντεβού! Εύχομαι να συνεχίσει έτσι!

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 2
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marpi91 είπε:

Μόλις επανέλαβα κι εγώ την χοριακή μου! Την Τρίτη είχα 39,4 και σήμερα 276,2! Την Τρίτη θα επαναλάβω και θα μιλήσω με τον γιατρό για το πρώτο μας ραντεβού! Εύχομαι να συνεχίσει έτσι!

Τελεια παει. Με το καλο!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και καλο μήνα! Τελευταία περίοδο ειχα στις 02/03 και θεωρητικά περίμενα να αδιαθετήσω στις 30/03. Έκανα σήμερα Β χοριακη και ήταν 12. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου η τιμή της Β χοριακης ήταν 178. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...