Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Bluee19 είπε:

ρε κορίτσι γιατί την αγχώνεις παρά πάνω ; Αφού έχει σε λιγότερο από εβδομάδα ραντεβού με την γιατρό και έχει μια χοριακη καλή δεν χρειάζεται να τις λες όλα αυτά και είναι και από φυσική σύλληψη !!! 

ευχαριστώ κορίτσι μου! Βλακεία π ρώτησα δε φταίει η κοπέλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Bluee19 είπε:

ρε κορίτσι γιατί την αγχώνεις παρά πάνω ; Αφού έχει σε λιγότερο από εβδομάδα ραντεβού με την γιατρό και έχει μια χοριακη καλή δεν χρειάζεται να τις λες όλα αυτά και είναι και από φυσική σύλληψη !!! 

Βρε δεν την ανχωνω απλα είναι Κ άκυρη όλη η συζήτηση . Αφού είσαι ήδη ανχωμενος δεν θα σου περάσει αν δεν ξέρεις αυτό προσπαθώ να πω. Αν έχεις αποφασίσει να μην κάνεις χοριακη γιατί αναρωτιέσαι αν είναι καλή? Εάν δεν σε απασχολεί κάτσε περίμενε Κ μην αναρωτιέσαι αλλά αν αναρωτιέσαι γιατί να μην σου λυθεί η απορία ... 

Δηλαδή είναι σαν να λες θέλω να ξέρω αν είναι όλα οκ με την υγεία μου πχ αλλά εξετάσεις δεν θέλω να κάνω... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , linaa είπε:

Βρε δεν την ανχωνω απλα είναι Κ άκυρη όλη η συζήτηση . Αφού είσαι ήδη ανχωμενος δεν θα σου περάσει αν δεν ξέρεις αυτό προσπαθώ να πω. Αν έχεις αποφασίσει να μην κάνεις χοριακη γιατί αναρωτιέσαι αν είναι καλή? Εάν δεν σε απασχολεί κάτσε περίμενε Κ μην αναρωτιέσαι αλλά αν αναρωτιέσαι γιατί να μην σου λυθεί η απορία ... 

Δηλαδή είναι σαν να λες θέλω να ξέρω αν είναι όλα οκ με την υγεία μου πχ αλλά εξετάσεις δεν θέλω να κάνω... 

η κοπέλα απλώς ρώτησε αν για ένα μήνα ειναι καλό το νούμερο που λογικά έχει κύκλο 30 μέρες άρα θεωρώ είναι καλό το νούμερο !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Roulou είπε:

Τελευταία περίοδος 15/1 έκανα χοριακη σήμερα βγήκε 493 είναι καλή; Η γιατρος δε με έβαλε να κάνω εγώ έκανα από μόνη μου είπα να μην κάνω άλλη γιατί ήδη αγχώθηκα κ ότι είναι ας γίνει, με έβαλε ραντεβού την άλλη εβδομάδα  

Περίμενε το ραντεβού σου καλύτερα! Άκου τον γιατρό σου, ξέρουν καλύτερα απο εμάς... Εγω όταν πήγα μου έκανε τεστ και ήταν θετικό στις 4 μέρες πριν την περίοδο και μου είπε να επαναλαβω την χοριακή σε 1 βδομάδα (όχι κάθε 2-3 μέρες) Την έκανα και τώρα πάλι μου είπε να την επαναλάβω σε 1 βδομάδα. Διαβάζουμε και ρωτάμε παντού και αυτό μας προκαλεί έξτρα άγχος. Είμαστε στις ίδιες μέρες. Σε καταλαβαίνω πως νιώθεις.... Εμπιστέψου τον γιατρό και το σώμα σου! (τα λέω για να τα ακούω και εγώ 😂)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Bluee19 είπε:

η κοπέλα απλώς ρώτησε αν για ένα μήνα ειναι καλό το νούμερο που λογικά έχει κύκλο 30 μέρες άρα θεωρώ είναι καλό το νούμερο !!!

Τι σημασία έχει αν είναι καλό ένα νούμερο απτήν στιγμή που δεν θα το επαναλάβει? Μπορεί να ήταν Κ 100 Κ 1000 απτήν στιγμή που δεν θέλει να ξέρει τι σημασία έχει ? 

Δηλαδή αν της απαντάγε κάποιος το νούμερο είναι χάλια ... Τι θα έκανε ? 

Δεν έχει λογική να λέμε απλώς μην ανχωνεσε απτήν στιγμή που ο άλλος αναρωτιέται μια σαφή ερώτηση. Η κοπέλα ρωτησε αν είναι καλό το νούμερο Κ ότι είναι ανχωμενη Κ της απάντησα ότι δεν έχει νόημα να ανχωνετε μπορεί να μάθει κάνοντας απλά μια επανάληψη που θα της δώσει μια απάντηση. Το ανχος θα υπάρχει το θέμα είναι πως θα πάρουμε απάντηση πιο γρήγορα . Αν θέλουμε να περιμένουμε απλά κάνουμε υπομονή χωρίς να ρωτάμε . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , linaa είπε:

Τι σημασία έχει αν είναι καλό ένα νούμερο απτήν στιγμή που δεν θα το επαναλάβει? Μπορεί να ήταν Κ 100 Κ 1000 απτήν στιγμή που δεν θέλει να ξέρει τι σημασία έχει ? 

Δηλαδή αν της απαντάγε κάποιος το νούμερο είναι χάλια ... Τι θα έκανε ? 

Δεν έχει λογική να λέμε απλώς μην ανχωνεσε απτήν στιγμή που ο άλλος αναρωτιέται μια σαφή ερώτηση. Η κοπέλα ρωτησε αν είναι καλό το νούμερο Κ ότι είναι ανχωμενη Κ της απάντησα ότι δεν έχει νόημα να ανχωνετε μπορεί να μάθει κάνοντας απλά μια επανάληψη που θα της δώσει μια απάντηση. Το ανχος θα υπάρχει το θέμα είναι πως θα πάρουμε απάντηση πιο γρήγορα . Αν θέλουμε να περιμένουμε απλά κάνουμε υπομονή χωρίς να ρωτάμε . 

Το φόρουμ είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο να ρωτήσει ότι θέλει και αν κάποια κοπέλα ξέρει τις απαντάει !!! Αυτό έχει ανάγκη κάποιος να την καθησυχάσει και για αυτό βρίσκεται στο φόρουμ !!!! Σίγουρα δεν ήμαστε γιατροί αλλά σαν νούμερο είναι καλό και απλα περιμένει μια βδομάδα να πάει να δει το σάκο της 🙏🏼

Μοιράστηκε το άγχος της δεν χρειάζεται να την αγχωνεις με αυτά που της είπε παρά πάνω πως πρέπει δεν ξέρει αν προχωράει η εγκυμοσύνη και να μην περιμένει ένα μήνα !!! Μια βδομάδα θα περιμένει όπως πολύ καλά της είπε ο γιατρός για να ανεβεί κι άλλο η χοριακη ώστε να δούνε τον σάκο !!! 
στις φυσικές συλλήψεις οι περισσότεροι γιατροί δεν ζητάνε χοριακη ώστε να μην αγχωθεί η κοπέλα !!! Αν χτυπά ξύλο πάει κάτι λάθος διαπιστώνετε και από τον υπέρηχο δεν δείχνει μόνο η χοριακη αν προχωράει μια εγκυμοσύνη !!!  
οπως και υπάρχουν και πολλές κοπέλες στο φόρουμ που δεν είχα ποτέ σωστή χοριακη αλλά έχουν υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά του !!!!

 

@Roulou τεράστια αγκαλιά κορίτσι μου και μην αγχώνεσαι σε λίγες μέρες θα πας στον γιατρό σου και θα είναι όλα τέλεια!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Το φόρουμ είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο να ρωτήσει ότι θέλει και αν κάποια κοπέλα ξέρει τις απαντάει !!! Αυτό έχει ανάγκη κάποιος να την καθησυχάσει και για αυτό βρίσκεται στο φόρουμ !!!! Σίγουρα δεν ήμαστε γιατροί αλλά σαν νούμερο είναι καλό και απλα περιμένει μια βδομάδα να πάει να δει το σάκο της 🙏🏼

Μοιράστηκε το άγχος της δεν χρειάζεται να την αγχωνεις με αυτά που της είπε παρά πάνω πως πρέπει δεν ξέρει αν προχωράει η εγκυμοσύνη και να μην περιμένει ένα μήνα !!! Μια βδομάδα θα περιμένει όπως πολύ καλά της είπε ο γιατρός για να ανεβεί κι άλλο η χοριακη ώστε να δούνε τον σάκο !!! 
στις φυσικές συλλήψεις οι περισσότεροι γιατροί δεν ζητάνε χοριακη ώστε να μην αγχωθεί η κοπέλα !!! Αν χτυπά ξύλο πάει κάτι λάθος διαπιστώνετε και από τον υπέρηχο δεν δείχνει μόνο η χοριακη αν προχωράει μια εγκυμοσύνη !!!  
οπως και υπάρχουν και πολλές κοπέλες στο φόρουμ που δεν είχα ποτέ σωστή χοριακη αλλά έχουν υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά του !!!!

 

@Roulou τεράστια αγκαλιά κορίτσι μου και μην αγχώνεσαι σε λίγες μέρες θα πας στον γιατρό σου και θα είναι όλα τέλεια!!! 

Καλησπέρα!

Πολύ σωστα το φόρουμ είναι ακριβώς για να απαντάμε σε απορίες,  σίγουρα γιατροί δεν είμαστε,  εμπειρικά και ότι έχουμε περάσει 

Σίγουρα όμως η χοριακή είναι ο πρώτος μπούσουλας για να δείξει την εξέλιξη της κύησης,  και γιαυτό ζητάνε επανάληψη , ακομη και σε φυσική σύλληψη,  απλά είναι θέμα γιατρού,  εφόσον δεν της ζήτησε ακολουθεί τον γιατρό της και αναμένει τον υπέρηχο που ξεκαθαρίζει τα πάντα  

Αλλά δεν της απάντησε κάτι κακό η @linaa αφού ρώτησε κάτι απλό και εξήγησε το τι γίνεται συνήθως για την εξελιξη της κυησης συνήθως με τις χοριακες 

Το άγχος δεν σταματάει ποτέ,  απλά προχωράμε με θετική σκέψη και βήμα βήμα 

@Roulou ηρεμία και θετικές σκεψεις και σε μια βδομάδα εύχομαι ολα να είναι σούπερ και να πάρεις μια ανάσα 

Για την ιστορία,  για τον εαυτό μου,  φυσική σύλληψη και μου ζήτησε ο γιατρός 3 χοριακες γιατί ξεκίνησα με 220 αν θυμάμαι καλά με 2 μέρες καθυστέρηση !

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Bluee19 είπε:

Το φόρουμ είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο να ρωτήσει ότι θέλει και αν κάποια κοπέλα ξέρει τις απαντάει !!! Αυτό έχει ανάγκη κάποιος να την καθησυχάσει και για αυτό βρίσκεται στο φόρουμ !!!! Σίγουρα δεν ήμαστε γιατροί αλλά σαν νούμερο είναι καλό και απλα περιμένει μια βδομάδα να πάει να δει το σάκο της 🙏🏼

Μοιράστηκε το άγχος της δεν χρειάζεται να την αγχωνεις με αυτά που της είπε παρά πάνω πως πρέπει δεν ξέρει αν προχωράει η εγκυμοσύνη και να μην περιμένει ένα μήνα !!! Μια βδομάδα θα περιμένει όπως πολύ καλά της είπε ο γιατρός για να ανεβεί κι άλλο η χοριακη ώστε να δούνε τον σάκο !!! 
στις φυσικές συλλήψεις οι περισσότεροι γιατροί δεν ζητάνε χοριακη ώστε να μην αγχωθεί η κοπέλα !!! Αν χτυπά ξύλο πάει κάτι λάθος διαπιστώνετε και από τον υπέρηχο δεν δείχνει μόνο η χοριακη αν προχωράει μια εγκυμοσύνη !!!  
οπως και υπάρχουν και πολλές κοπέλες στο φόρουμ που δεν είχα ποτέ σωστή χοριακη αλλά έχουν υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά του !!!!

 

@Roulou τεράστια αγκαλιά κορίτσι μου και μην αγχώνεσαι σε λίγες μέρες θα πας στον γιατρό σου και θα είναι όλα τέλεια!!! 

Το φόρουμ εδώ είναι για να λέμε απορίες Κ να λύνονται. Αν ήταν σε μια ερώτηση να λέμε απλώς μην ανχωνεσε δεν θα υπήρχαν Κ απαντήσεις. Αν θέλει κάποιος απλά να του πούμε να μην ανχωνετε ας ζητήσει απλά θετική ενέργεια. 

Αν εσύ αύριο έρθεις Κ με ρωτήσεις πόσο κάνει 5+5 δεν θα σου απαντήσω μην ανχωνεσε θα σου πω κάνει 10.

Δεν απάντησα για να την ανχωνω απάντησα ειλικρινά ότι η χοριακη είναι καλή αλλά αν ανχωνετε δεν έχει νόημα να μην την επαναλάβει. Το να ανχος είναι δεδομένο αν θες απαντήσεις κάνεις εξετάσεις. Αυτό δεν κατάλαβες Κ εσύ . Ότι όταν ο άλλος σου λέει την αλήθεια δεν σημαίνει ότι θέλει να σε ανχωνει. Απλά σου λέει την αλήθεια .

πρίν από 17 λεπτά , Bluee19 είπε:

Το φόρουμ είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο να ρωτήσει ότι θέλει και αν κάποια κοπέλα ξέρει τις απαντάει !!! Αυτό έχει ανάγκη κάποιος να την καθησυχάσει και για αυτό βρίσκεται στο φόρουμ !!!! Σίγουρα δεν ήμαστε γιατροί αλλά σαν νούμερο είναι καλό και απλα περιμένει μια βδομάδα να πάει να δει το σάκο της 🙏🏼

Μοιράστηκε το άγχος της δεν χρειάζεται να την αγχωνεις με αυτά που της είπε παρά πάνω πως πρέπει δεν ξέρει αν προχωράει η εγκυμοσύνη και να μην περιμένει ένα μήνα !!! Μια βδομάδα θα περιμένει όπως πολύ καλά της είπε ο γιατρός για να ανεβεί κι άλλο η χοριακη ώστε να δούνε τον σάκο !!! 
στις φυσικές συλλήψεις οι περισσότεροι γιατροί δεν ζητάνε χοριακη ώστε να μην αγχωθεί η κοπέλα !!! Αν χτυπά ξύλο πάει κάτι λάθος διαπιστώνετε και από τον υπέρηχο δεν δείχνει μόνο η χοριακη αν προχωράει μια εγκυμοσύνη !!!  
οπως και υπάρχουν και πολλές κοπέλες στο φόρουμ που δεν είχα ποτέ σωστή χοριακη αλλά έχουν υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά του !!!!

 

@Roulou τεράστια αγκαλιά κορίτσι μου και μην αγχώνεσαι σε λίγες μέρες θα πας στον γιατρό σου και θα είναι όλα τέλεια!!! 

Πάρτο θέμα Κ εκτός εγκυμοσύνης αν έχω εγώ ένα πονοκέφαλο Κ μου πει ο γιατρός ότι έλα σε ένα μήνα να κάνουμε εξετάσεις Κ μην ανχωνεσε . Αλλά εγώ συνεχίζω να ανχωνομαι για τον πονοκέφαλο πια θα ήταν η λύση? 

Να κάνω εξετάσεις νωρίτερα για να μου φύγει το ανχος? Να ανχωνομαι Κ να περιμένω παρόλα αυτά επειδή μου το είπε ο γιατρός ? Να μην ανχωθω καθόλου να μην ξαναρωτήσω κανέναν Κ να περιμένω να περάσει ένας μήνας? 

Η απάντηση είναι στον καθένα φυσικά... 

Η να ρωτάω διάφορους τι είναι αυτός ο πονοκέφαλος αλλά να λέω ότι δεν ανχωνομαι ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Το φόρουμ εδώ είναι για να λέμε απορίες Κ να λύνονται. Αν ήταν σε μια ερώτηση να λέμε απλώς μην ανχωνεσε δεν θα υπήρχαν Κ απαντήσεις. Αν θέλει κάποιος απλά να του πούμε να μην ανχωνετε ας ζητήσει απλά θετική ενέργεια. 

Αν εσύ αύριο έρθεις Κ με ρωτήσεις πόσο κάνει 5+5 δεν θα σου απαντήσω μην ανχωνεσε θα σου πω κάνει 10.

Δεν απάντησα για να την ανχωνω απάντησα ειλικρινά ότι η χοριακη είναι καλή αλλά αν ανχωνετε δεν έχει νόημα να μην την επαναλάβει. Το να ανχος είναι δεδομένο αν θες απαντήσεις κάνεις εξετάσεις. Αυτό δεν κατάλαβες Κ εσύ . Ότι όταν ο άλλος σου λέει την αλήθεια δεν σημαίνει ότι θέλει να σε ανχωνει. Απλά σου λέει την αλήθεια .

Μα είπες στην κοπέλα σκέψου να πας σε ένα μήνα που θα νομίζεις ότι είσαι έγκυος και να πας και να δεις το τίποτα ενώ είπε πως σε μια βδομάδα έχει ραντεβού και ο γιατρός δεν τις ζήτησε επανάληψη 🤷🏽‍♀️

 

Με εμένα είναι άλλο θέμα !!! Εγώ είχα ρωτήσει αν είχε κάποια ανάλογη εμπειρία με τα χάπια και ναι εννοείται πως με αγχώδεις με αυτά που μου είπες γιατί υποθέτω πως δεν τα είχες πάρει τα χάπια ώστε να έχεις γνώμη και μου είπες όλα αυτά που δεν ξέρω καν που τα βάσιζες !!! Μειώνεις ολόκληρο γιατρό γιατί μου είπε να πάρω χάπια να αποβάλω και όχι απόξεση !!! Και βρέθηκε όντως κοπέλα που τα πήρε  και απέβαλε και ήταν όλα μια χαρά μετά χωρίς καμία επιπλοκή και έμεινε ξανά εγκυος άμεσα !!! Και έτσι έγινε και με εμένα όντως απέβαλα και γλίτωσα το χειρουργείο είτε μικρό είτε μεγάλο είναι χειρουργείο εχει πόνο και κόστος !!! 
εκει που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν υπάρχει λόγος να απαντάς τόσο μειονέκτηκα για έναν άνθρωπο και να ρίχνεις την ψυχολογία πολλών κοριτσιών εδώ μέσα !!! Σίγουρα είσαι χρόνια στο φόρουμ και κάποιες ερωτήσεις τις έχεις διαβάσει άπειρες φορές και να έχεις βαρεθεί να απαντάς δεκτό αλλά από τα απαντάς απότομα δεν είναι και ότι καλύτερο !!!! 

πρίν από 16 λεπτά , linaa είπε:

Το φόρουμ εδώ είναι για να λέμε απορίες Κ να λύνονται. Αν ήταν σε μια ερώτηση να λέμε απλώς μην ανχωνεσε δεν θα υπήρχαν Κ απαντήσεις. Αν θέλει κάποιος απλά να του πούμε να μην ανχωνετε ας ζητήσει απλά θετική ενέργεια. 

Αν εσύ αύριο έρθεις Κ με ρωτήσεις πόσο κάνει 5+5 δεν θα σου απαντήσω μην ανχωνεσε θα σου πω κάνει 10.

Δεν απάντησα για να την ανχωνω απάντησα ειλικρινά ότι η χοριακη είναι καλή αλλά αν ανχωνετε δεν έχει νόημα να μην την επαναλάβει. Το να ανχος είναι δεδομένο αν θες απαντήσεις κάνεις εξετάσεις. Αυτό δεν κατάλαβες Κ εσύ . Ότι όταν ο άλλος σου λέει την αλήθεια δεν σημαίνει ότι θέλει να σε ανχωνει. Απλά σου λέει την αλήθεια .

Πάρτο θέμα Κ εκτός εγκυμοσύνης αν έχω εγώ ένα πονοκέφαλο Κ μου πει ο γιατρός ότι έλα σε ένα μήνα να κάνουμε εξετάσεις Κ μην ανχωνεσε . Αλλά εγώ συνεχίζω να ανχωνομαι για τον πονοκέφαλο πια θα ήταν η λύση? 

Να κάνω εξετάσεις νωρίτερα για να μου φύγει το ανχος? Να ανχωνομαι Κ να περιμένω παρόλα αυτά επειδή μου το είπε ο γιατρός ? Να μην ανχωθω καθόλου να μην ξαναρωτήσω κανέναν Κ να περιμένω να περάσει ένας μήνας? 

Η απάντηση είναι στον καθένα φυσικά... 

Η να ρωτάω διάφορους τι είναι αυτός ο πονοκέφαλος αλλά να λέω ότι δεν ανχωνομαι ... 

το θέμα όμως είναι πως εδώ η κοπέλα είπε μια βδομάδα όχι ένα μήνα !!! Άρα μια βδομάδα ναι θα αγχωθεί αλλά δεν χρειάζεται να τις προσθέτουμε κι άλλο άγχος εδώ εμείς !!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Bluee19 είπε:

Το φόρουμ είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο να ρωτήσει ότι θέλει και αν κάποια κοπέλα ξέρει τις απαντάει !!! Αυτό έχει ανάγκη κάποιος να την καθησυχάσει και για αυτό βρίσκεται στο φόρουμ !!!! Σίγουρα δεν ήμαστε γιατροί αλλά σαν νούμερο είναι καλό και απλα περιμένει μια βδομάδα να πάει να δει το σάκο της 🙏🏼

Βρε κορίτσι το διάβασες ολόκληρο το ποστ . ? Μου είπε ότι στο εξωτερικό πάνε στην αυχενική απευθείας Κ είναι ο πρώτος υπέρηχος Κ απάντησα ότι αυτό που κάνουν στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό.. σκέψου να ήσουν στο εξωτερικό Κ να πήγαινες μετά από ένα μήνα Κ να έβλεπες το τίποτα . Για κοπέλες στο εξωτερικό μιλούσαμε . 

Επίσης στο εξωτερικό δεν το κάνουν για την υγεία της εγκύου απλά είναι δωρεάν όλα οπότε για να συνεχίσουν να είναι όλα δωρεάν πρέπει Κ οι εξετάσεις να είναι λιγότερες.... Το κόστος είναι το θέμα στο κράτος όχι ότι είναι σωστή αντιμετώπιση σε μια έγκυο . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, GeorgiaE είπε:

Περίμενε το ραντεβού σου καλύτερα! Άκου τον γιατρό σου, ξέρουν καλύτερα απο εμάς... Εγω όταν πήγα μου έκανε τεστ και ήταν θετικό στις 4 μέρες πριν την περίοδο και μου είπε να επαναλαβω την χοριακή σε 1 βδομάδα (όχι κάθε 2-3 μέρες) Την έκανα και τώρα πάλι μου είπε να την επαναλάβω σε 1 βδομάδα. Διαβάζουμε και ρωτάμε παντού και αυτό μας προκαλεί έξτρα άγχος. Είμαστε στις ίδιες μέρες. Σε καταλαβαίνω πως νιώθεις.... Εμπιστέψου τον γιατρό και το σώμα σου! (τα λέω για να τα ακούω και εγώ 😂)

Εσυ ποτέ θα πας γιατρο; Κ με βάση ημερομηνίας περιόδου πόσες εβδομαδες είσαι; 

1 hour ago, Bluee19 είπε:

Το φόρουμ είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο να ρωτήσει ότι θέλει και αν κάποια κοπέλα ξέρει τις απαντάει !!! Αυτό έχει ανάγκη κάποιος να την καθησυχάσει και για αυτό βρίσκεται στο φόρουμ !!!! Σίγουρα δεν ήμαστε γιατροί αλλά σαν νούμερο είναι καλό και απλα περιμένει μια βδομάδα να πάει να δει το σάκο της 🙏🏼

Μοιράστηκε το άγχος της δεν χρειάζεται να την αγχωνεις με αυτά που της είπε παρά πάνω πως πρέπει δεν ξέρει αν προχωράει η εγκυμοσύνη και να μην περιμένει ένα μήνα !!! Μια βδομάδα θα περιμένει όπως πολύ καλά της είπε ο γιατρός για να ανεβεί κι άλλο η χοριακη ώστε να δούνε τον σάκο !!! 
στις φυσικές συλλήψεις οι περισσότεροι γιατροί δεν ζητάνε χοριακη ώστε να μην αγχωθεί η κοπέλα !!! Αν χτυπά ξύλο πάει κάτι λάθος διαπιστώνετε και από τον υπέρηχο δεν δείχνει μόνο η χοριακη αν προχωράει μια εγκυμοσύνη !!!  
οπως και υπάρχουν και πολλές κοπέλες στο φόρουμ που δεν είχα ποτέ σωστή χοριακη αλλά έχουν υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά του !!!!

 

@Roulou τεράστια αγκαλιά κορίτσι μου και μην αγχώνεσαι σε λίγες μέρες θα πας στον γιατρό σου και θα είναι όλα τέλεια!!! 

Ναι όλα καλά θα πάνε! Κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη π μου ζήτησε η γιατρος χοριακη πάλι μόνο μια μου είπε για να δει π βρίσκομαι για να δει ποτέ θα με δει… αλλά ναι από την στιγμή π θα πάω την άλλη εβδομάδα δεν υπάρχει λόγος να κάνω άλλη χοριακη! Κ θα το δούμε στον υπέρηχο το αποτέλεσμα! 

1 hour ago, Anniee είπε:

Καλησπέρα!

Πολύ σωστα το φόρουμ είναι ακριβώς για να απαντάμε σε απορίες,  σίγουρα γιατροί δεν είμαστε,  εμπειρικά και ότι έχουμε περάσει 

Σίγουρα όμως η χοριακή είναι ο πρώτος μπούσουλας για να δείξει την εξέλιξη της κύησης,  και γιαυτό ζητάνε επανάληψη , ακομη και σε φυσική σύλληψη,  απλά είναι θέμα γιατρού,  εφόσον δεν της ζήτησε ακολουθεί τον γιατρό της και αναμένει τον υπέρηχο που ξεκαθαρίζει τα πάντα  

Αλλά δεν της απάντησε κάτι κακό η @linaa αφού ρώτησε κάτι απλό και εξήγησε το τι γίνεται συνήθως για την εξελιξη της κυησης συνήθως με τις χοριακες 

Το άγχος δεν σταματάει ποτέ,  απλά προχωράμε με θετική σκέψη και βήμα βήμα 

@Roulou ηρεμία και θετικές σκεψεις και σε μια βδομάδα εύχομαι ολα να είναι σούπερ και να πάρεις μια ανάσα 

Για την ιστορία,  για τον εαυτό μου,  φυσική σύλληψη και μου ζήτησε ο γιατρός 3 χοριακες γιατί ξεκίνησα με 220 αν θυμάμαι καλά με 2 μέρες καθυστέρηση !

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου ζήτησε η γιατρος χοριακη αλλά μόνο μια να μην επαναλάβω κ είχα κ ένα ταξίδι προγραμματισμένο να κάνω επίσης μέχρι να με δει…ο καθε γιατρος έχει την τακτική του! Κ ο λόγος π δεν βάζουν τις χοριακες είναι για να μην αγχώνουν τις ασθενεις!  Όχι ότι δεν είναι ένα καλό εργαλείο για να δουν την πορεία της κύησης 

πρίν από 31 λεπτά , linaa είπε:

Βρε κορίτσι το διάβασες ολόκληρο το ποστ . ? Μου είπε ότι στο εξωτερικό πάνε στην αυχενική απευθείας Κ είναι ο πρώτος υπέρηχος Κ απάντησα ότι αυτό που κάνουν στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό.. σκέψου να ήσουν στο εξωτερικό Κ να πήγαινες μετά από ένα μήνα Κ να έβλεπες το τίποτα . Για κοπέλες στο εξωτερικό μιλούσαμε . 

Επίσης στο εξωτερικό δεν το κάνουν για την υγεία της εγκύου απλά είναι δωρεάν όλα οπότε για να συνεχίσουν να είναι όλα δωρεάν πρέπει Κ οι εξετάσεις να είναι λιγότερες.... Το κόστος είναι το θέμα στο κράτος όχι ότι είναι σωστή αντιμετώπιση σε μια έγκυο . 

Ξέρω πολύ καλά τι γίνεται στο εξωτερικό γιατί έζησα! Κ προφανώς κ εκεί για να μην περιμένουν τόσο καιρό να δουν την εξέλιξη της κύησης πληρώνουν ιδιωτικά! 
 

Τελοσπαντων, δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσουμε περισσότερο! Συμφώνων οτι θα ήταν μια απάντηση αλλά επίσης η κύηση είναι μια απρόβλεπτη κατάσταση εκεί π διπλασιάζεται μια χαρά ισως να μην προχωρήσει κιολας…οποτε ας κανει η καθε μια οτι δεν την αγχώνει κ την κανει να νιώθει καλά! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, linaa said:

Βρε κορίτσι το διάβασες ολόκληρο το ποστ . ? Μου είπε ότι στο εξωτερικό πάνε στην αυχενική απευθείας Κ είναι ο πρώτος υπέρηχος Κ απάντησα ότι αυτό που κάνουν στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό.. σκέψου να ήσουν στο εξωτερικό Κ να πήγαινες μετά από ένα μήνα Κ να έβλεπες το τίποτα . Για κοπέλες στο εξωτερικό μιλούσαμε . 

Επίσης στο εξωτερικό δεν το κάνουν για την υγεία της εγκύου απλά είναι δωρεάν όλα οπότε για να συνεχίσουν να είναι όλα δωρεάν πρέπει Κ οι εξετάσεις να είναι λιγότερες.... Το κόστος είναι το θέμα στο κράτος όχι ότι είναι σωστή αντιμετώπιση σε μια έγκυο . 

Θα ήθελα να τοποθετηθώ γιατί δεν είναι σωστό αυτό που γίνεται … όταν γραφείς σε ένα φόρουμ σαφώς θα πρέπει να είσαι έτοιμος για κάθε θετική και αρνητική άποψη που όμως δεν είναι αρνητική απλά είναι λιγότερο θετική … γιατρός δεν είναι κανένας εδώ ήμαστε να μοιραζόμαστε εμπειριες και ίσως ο γραφικός τρόπος να φαίνεται απότομος αλλά δεν είναι … στο κάτω κάτω τι έχουμε να χωρίσουμε … όσον αφορά το εξωτερικό ρωτά εμένα που σε καλούν για σκαν στις 12 εβδομάδες ….. πηγαίνεις  κ δ ξέρεις  τι θα δεις …. Ενώ στην Ελλάδα ριναι αλλιώς … όμως το άγχος είναι μεγάλο με τι να πας για υπέρηχο είτε στην 6η βδομάδα να πας είτε στην 12η … απλά στο εξωτερικό μαθαίνεις να ζεις με αυτή την σκληρή  αναμονή … εδώ εγώ με νεκρό εμβρυο  δυο βδομαδες στη κοιλιά έπρεπε να είμαι συνεπής στην καθημερινότητα μου να περιμένω να πάω για απόξεση γιατί δεν γινοταν να μ βρουν ραντεβού νωρίτερα … όποτε η lina θέλει να πει να μην αγχώνεστε γιατί υπάρχουν κ χειρότερα … 

συγχαρητηρια στις εγκυμοσύνες σας κορίτσια μου όλα θα πάνε καλα !!!! Και σε σενα κορίτσι μ που ανησυχείς για την χοριακη όλα θα πάνε καλα …..

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΧΟΡΙΑΚΕΣ.

Καμια σημασια δεν εχει αν εχεις χοριακη 15, 150 ή 1500. Σημασια εχει η προοδευτικη αυξηση. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 27/12/2023 at 6:19 ΜΜ, tina79 είπε:

Την Παρασκευη.. Απλα στις δυο προηγουμες μια χαρα διαπλασιαζοταν η χοριακη μου..αλλα κ που διπλασιαστηκε ειχα ανεμβρυικη κυηση.. φοβαμαι για εξωμητριο λογω ηλικιας

Καλησπερα Tina. Πως προχωρησαν τελικα οι χοριακες σου; Εχεις θετικο αποτελεσμα; Ρωταω μιας και ειμαστε ιδια ηλικια και ειχα περασει πριν λιγους μηνες παρομοια κατασταση με αργες χοριακες που με ταλαιπωρησε και τωρα φοβαμαι να ξαναπροσπαθησω μην το ξαναπαθω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Τα φώτα σας.

Έκανα την 1η μου εξωσωματική με εμβρυομεταφορά 19/02, 2 βλαστοκυστες 5 ημερών.

Οι χοριακες δεν αυξάνονται με το Ρυθμό που θα έπρεπε, η για να το θέσω αλλιώς διπλασιάζονται αλλά ανά τρεις μέρες περίπου...

1/03 (12η μερα) 101,11

3/03 181,26 

9/03 1346,01

16/03 7371,72

Έχει καμία σας σχετική εμπειρία που να εξελίχθηκε καλά;

Την Δευτέρα 11/03 είδαμε με υπέρηχο τον σάκο.

Την εβδομάδα αυτή έχουμε ρβ στις 20/03 για να ακούσουμε καρδούλα αλλά νιώθω πως είναι ακόμα νωρίς;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...