Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , GeorgiaE είπε:

Μόλις πήρα την δευτερη χοριακή... δυστυχώς έπεσε στο 13.... δεν το πιστεύω οτι συμβαίνει δεύτερη φορά... τα έχω χαμένα...

Κορίτσι μου κουράγιο,σε καταλαβαίνω,γιατί πέρασα δύο παλινδρομες κλήσεις στην 8η εβδομάδα με αποξεσεις. Μέσα σε ένα 3μηνο έχασα δύο έμβρυα. Πραγματικά κράτα ότι μένεις έγκυος,το ξέρω ότι ακούγεται σαν παρηγοριά στον άρρωστο αλλά είναι βασικό ότι μένεις. Συνήθως τόσο νωρίς βιοχημικες,είναι λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιων,ένα υγιές ωάριο κ σπερματοζωαριο χρειάζεσαι. Οι γιατροί γιατί σου απέκλεισαν φυσιολογική συλληψη;μόνο λόγω ηλικίας σου; εμείς μετά τις δύο παλινδρομες,κάναμε ένα πακέτο εξετάσεων,από ορμονικές,σπερμοδιαγραμμα,καρυωτυπο ζεύγους,θρομβοφιλια,ζάχαρο,θυροειδη κ στην δεύτερη αποξεση ,πήρανε εμβρυικο ιστο που όντως έδειξε τρισωμια 14. Τώρα έχω δύο παιδάκια 3+4 χρονων με φυσιολογική σύλληψη. Ψαξου όσο μπορείς,μην απελπίζεσαι κ σου εύχομαι σύντομα να έχεις ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου.

2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Καλησπέρα !!!! Πρώτη φορά και εγώ στο θέμα της χοριακης !!! Μιας και σήμερα πήρα την πρώτη μου θετική χοριακη 91,38 μετά από εξωσωματική !!! 9η μέρα από μεταφορά βλαστοκυστεων !!!! Είναι καλή η τιμή ; Θεωρώ είναι λίγο χαμηλή με βάση κάποιες άλλες χοριακης που βλέπω από κορίτσια της εξωσωματικής !!!

Καλησπέρα και με το καλό!συγχαρητήρια! Δεν έχω εμπειρία από εξωσωματική αλλά ξέρω ότι αυτό που μετράει δεν είναι με τι χοριακη ξεκινάς αλλά πόσο καλά διπλασιάζεται,σε δύο μέρες θα έχεις καλύτερη εικόνα. Πάντως εγώ και στις δύο τελειομηνες εγκυμοσύνες μου,ξεκίνησα με χαμηλότερες χοριακες κ πήγαν όλα καλά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , MumMaria είπε:

Κορίτσι μου κουράγιο,σε καταλαβαίνω,γιατί πέρασα δύο παλινδρομες κλήσεις στην 8η εβδομάδα με αποξεσεις. Μέσα σε ένα 3μηνο έχασα δύο έμβρυα. Πραγματικά κράτα ότι μένεις έγκυος,το ξέρω ότι ακούγεται σαν παρηγοριά στον άρρωστο αλλά είναι βασικό ότι μένεις. Συνήθως τόσο νωρίς βιοχημικες,είναι λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιων,ένα υγιές ωάριο κ σπερματοζωαριο χρειάζεσαι. Οι γιατροί γιατί σου απέκλεισαν φυσιολογική συλληψη;μόνο λόγω ηλικίας σου; εμείς μετά τις δύο παλινδρομες,κάναμε ένα πακέτο εξετάσεων,από ορμονικές,σπερμοδιαγραμμα,καρυωτυπο ζεύγους,θρομβοφιλια,ζάχαρο,θυροειδη κ στην δεύτερη αποξεση ,πήρανε εμβρυικο ιστο που όντως έδειξε τρισωμια 14. Τώρα έχω δύο παιδάκια 3+4 χρονων με φυσιολογική σύλληψη. Ψαξου όσο μπορείς,μην απελπίζεσαι κ σου εύχομαι σύντομα να έχεις ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου.

Καλησπέρα και με το καλό!συγχαρητήρια! Δεν έχω εμπειρία από εξωσωματική αλλά ξέρω ότι αυτό που μετράει δεν είναι με τι χοριακη ξεκινάς αλλά πόσο καλά διπλασιάζεται,σε δύο μέρες θα έχεις καλύτερη εικόνα. Πάντως εγώ και στις δύο τελειομηνες εγκυμοσύνες μου,ξεκίνησα με χαμηλότερες χοριακες κ πήγαν όλα καλά.

Σκέφτομαι ότι λόγο ηλικίας (40) να μην είναι καλή η ποιήτητα των ωαρίων μου και γι αυτό να συμβαίνει αυτό...  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, GeorgiaE είπε:

Σκέφτομαι ότι λόγο ηλικίας (40) να μην είναι καλή η ποιήτητα των ωαρίων μου και γι αυτό να συμβαίνει αυτό...  

λυπαμαι πολυ

οι εξετασεις σου πως ειναι;τι ελεγχους εχετε κανει;

οι βιοχημικες συνηθως δειχνουν ενα μη καλο εμβρυο,αλλα μπορει να ειναι κ κτ αλλο απλο που λυνεται σχετικα ευκολα

πχ ελεγχο θρομβοφιλιας,προγεστερονη,καμπυλη ζαχαρου-ινσουλινης,γενικα ορμονικες

ισως να μπορεις να πας κ στο νοσοκομειο ελενα που εχω διαβασει οτι εχει πολυ καλο τμημα καθεξιν αποβολων

ο γυναικολογος σου τι λεει;υπερηχογραφικα τα βρισκει ολα καλα;

γενικα ειναι πολυ θετικο που μενεις εγκυος.το ξερω οτι δ το βλεπεις ετσι.πονας κ ειναι λογικο

ειμαι σιγουρη οτι συντομα θα τα καταφερεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vikib είπε:

λυπαμαι πολυ

οι εξετασεις σου πως ειναι;τι ελεγχους εχετε κανει;

οι βιοχημικες συνηθως δειχνουν ενα μη καλο εμβρυο,αλλα μπορει να ειναι κ κτ αλλο απλο που λυνεται σχετικα ευκολα

πχ ελεγχο θρομβοφιλιας,προγεστερονη,καμπυλη ζαχαρου-ινσουλινης,γενικα ορμονικες

ισως να μπορεις να πας κ στο νοσοκομειο ελενα που εχω διαβασει οτι εχει πολυ καλο τμημα καθεξιν αποβολων

ο γυναικολογος σου τι λεει;υπερηχογραφικα τα βρισκει ολα καλα;

γενικα ειναι πολυ θετικο που μενεις εγκυος.το ξερω οτι δ το βλεπεις ετσι.πονας κ ειναι λογικο

ειμαι σιγουρη οτι συντομα θα τα καταφερεις

Εχω ήπια θρομβοφιλιά και επισης εχουμε ενα κοινο χρωμόσωμα με τον άντρα μου αλλά άρχισα τα φάρμακα απο την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, μια μια πριν έχω καθυστέρηση....

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , GeorgiaE είπε:

Εχω ήπια θρομβοφιλιά και επισης εχουμε ενα κοινο χρωμόσωμα με τον άντρα μου αλλά άρχισα τα φάρμακα απο την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, μια μια πριν έχω καθυστέρηση....

 

Αν υπάρχει θέμα με χρωμόσωμα καλό είναι να πας με εξωσωματική Κ Προεμφυτικο. Συνήθως προβλήματα με χρωμοσώματα όσο πιο μεγάλος είσαι σε ηλικία τόσο πιο συχνά τα έμβρυα να έχουν πρόβλημα πολύ πιθανό αυτό να είναι η αιτία των βιοχημικών. Η ηλικία Κ το χρωμόσωμα είναι δύσκολος συνδυασμός για να πετύχεις υγιή εγκυμοσύνη . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , linaa είπε:

Αν υπάρχει θέμα με χρωμόσωμα καλό είναι να πας με εξωσωματική Κ Προεμφυτικο. Συνήθως προβλήματα με χρωμοσώματα όσο πιο μεγάλος είσαι σε ηλικία τόσο πιο συχνά τα έμβρυα να έχουν πρόβλημα πολύ πιθανό αυτό να είναι η αιτία των βιοχημικών. Η ηλικία Κ το χρωμόσωμα είναι δύσκολος συνδυασμός για να πετύχεις υγιή εγκυμοσύνη . 

Έχω μια παγωμένη βλαστοκύστη. Όταν είναι παγωμένη μπορείς ακόμα να κάνεις προεμφυτικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα !!! Θέλω την γνώμη σας αν είναι εύκολο !!!

 μέρα έμβρυο μεταφοράς χοριακη 91,3

11η μέρα χοριακη 215,2

16η μέρα ετ χοριακη 726,2
18η μέρα ετ χοριακη 1216

ενω το πρώτο 48ωρο διπλασιάστηκε και με το παρά πάνω μετά ανεβαίνει αργά αργά τι πιστεύετε ; Έχει συμβεί σε κάποια ; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Καλησπέρα !!! Θέλω την γνώμη σας αν είναι εύκολο !!!

 

 μέρα έμβρυο μεταφοράς χοριακη 91,3

11η μέρα χοριακη 215,2

16η μέρα ετ χοριακη 726,2
18η μέρα ετ χοριακη 1216

ενω το πρώτο 48ωρο διπλασιάστηκε και με το παρά πάνω μετά ανεβαίνει αργά αργά τι πιστεύετε ; Έχει συμβεί σε κάποια ; 

Σε ολες. Δεν ανεβαινει το ιδιο. Η αυξηση σου ειναι πολυ καλη. Τωρα πια μπορεις να το δεις κ υπερηχογραφικα! Δεν εχει νοημα η χοριακη πλεον! Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Σε ολες. Δεν ανεβαινει το ιδιο. Η αυξηση σου ειναι πολυ καλη. Τωρα πια μπορεις να το δεις κ υπερηχογραφικα! Δεν εχει νοημα η χοριακη πλεον! Με το καλο!

Δηλαδή έχω ελπίδες ; Γιατί ο εξωσωματικός μου είπε δεν ανεβαίνει πολύ καλά !!!!

αυριο κάνω πάλι χοριακη και το βράδυ έχω υπέρηχο ελπίζω να πάνε όλα καλά !!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Bluee19 είπε:

Δηλαδή έχω ελπίδες ; Γιατί ο εξωσωματικός μου είπε δεν ανεβαίνει πολύ καλά !!!!

αυριο κάνω πάλι χοριακη και το βράδυ έχω υπέρηχο ελπίζω να πάνε όλα καλά !!!! 

Κοίτα καλώς ή κακώς δεν μπορεί να ξέρει κανείς . Αν δεν είχες ελπίδες δεν θα σε βάζαν στην διαδικασία να επαναλαβεις χοριακη . Όσο ανεβαίνει η χοριακη θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον για 10 μέρες μέχρι να αποκλειστεί κάτι. 

Φυσικά Κ έχεις ελπίδες απλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν πάνε Κ όλα όπως πρέπει οπότε αναμένεις .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

Κοίτα καλώς ή κακώς δεν μπορεί να ξέρει κανείς . Αν δεν είχες ελπίδες δεν θα σε βάζαν στην διαδικασία να επαναλαβεις χοριακη . Όσο ανεβαίνει η χοριακη θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον για 10 μέρες μέχρι να αποκλειστεί κάτι. 

Φυσικά Κ έχεις ελπίδες απλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν πάνε Κ όλα όπως πρέπει οπότε αναμένεις .

Προετοιμασμένη είμαι και για το χειρότερο σενάριο το εξωμητριο …

απλα ακόμα ελπίζω σε ένα θαύμα γιατί αν δεν είχα κάνει μόνη μου 3η χοριακη ακόμα θα ζούσα στο συννεφάκι !!!! Ο εξωσωματικός ήταν πολύ σίγουρος εξ αρχής !! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Bluee19 είπε:

Προετοιμασμένη είμαι και για το χειρότερο σενάριο το εξωμητριο …

απλα ακόμα ελπίζω σε ένα θαύμα γιατί αν δεν είχα κάνει μόνη μου 3η χοριακη ακόμα θα ζούσα στο συννεφάκι !!!! Ο εξωσωματικός ήταν πολύ σίγουρος εξ αρχής !! 

Κοίτα για εξωμήτριο δεν πιστεύω να είναι γιατί πολύ πιθανό να είχες κάποιες αιμορραγίες ή Κ πονακια με αυτή την χοριακη. Δεν είναι Κ θαύμα να πάνε τελικά όλα καλά δεν είναι Κ τόσο χάλια η χοριακη σου. Ενταξει πολύ πιθανό να είναι παλινδρόμηση αλλα αύριο θα ξέρεις περισσότερα οπότε μην σκέφτεσε διάφορα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Κοίτα για εξωμήτριο δεν πιστεύω να είναι γιατί πολύ πιθανό να είχες κάποιες αιμορραγίες ή Κ πονακια με αυτή την χοριακη. Δεν είναι Κ θαύμα να πάνε τελικά όλα καλά δεν είναι Κ τόσο χάλια η χοριακη σου. Ενταξει πολύ πιθανό να είναι παλινδρόμηση αλλα αύριο θα ξέρεις περισσότερα οπότε μην σκέφτεσε διάφορα 

Ελπίζω πολύ στην αυριανή χοριακη αν έχει ξεπεράσει τις 2000 πιστεύω έχω ελπίδες !!! Ο υπέρηχος θα μας κατατοπίσει !!! Έχει και γενέθλια ο άντρας μου αύριο  εύχομαι να του κάνω υο ομορφότερο δώρο 🥹🙏🏼🙏🏼🙏🏼

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2024 at 11:44 ΠΜ, Bluee19 είπε:

Καλησπέρα !!! Θέλω την γνώμη σας αν είναι εύκολο !!!

 

 μέρα έμβρυο μεταφοράς χοριακη 91,3

11η μέρα χοριακη 215,2

16η μέρα ετ χοριακη 726,2
18η μέρα ετ χοριακη 1216

ενω το πρώτο 48ωρο διπλασιάστηκε και με το παρά πάνω μετά ανεβαίνει αργά αργά τι πιστεύετε ; Έχει συμβεί σε κάποια ; 

Αχ βρε κορίτσι μου σε διαβάζω κ προσπαθώ να βρω τις δικές μου χοριακες κ δεν μπορω ( που τις εχω βάλει η τρελή!) κάπως ετσι ημουν κ εγω, βέβαια μεχρι να περάσω τις 1500 μονάδες εκανα καθε δυο μερες..  Ο εξωσωματικος γιατι σου είπε να σταματησεις τις χοριακες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Tintin είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου σε διαβάζω κ προσπαθώ να βρω τις δικές μου χοριακες κ δεν μπορω ( που τις εχω βάλει η τρελή!) κάπως ετσι ημουν κ εγω, βέβαια μεχρι να περάσω τις 1500 μονάδες εκανα καθε δυο μερες..  Ο εξωσωματικος γιατι σου είπε να σταματησεις τις χοριακες; 

Γιατί είδε πως διπλασιάστηκε το πρώτο 48ωρο και λέει καλά πάει και μ έκλεισε υπέρηχο και από μόνη μου λέω κάτσε να κάνω αλκή μια μετά από πέντε μέρες !!! Που να ξερά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...