Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Angot said:

      καλημερα κορίτσια σήμερα μπήκα 30η εβδομάδα! 🙏

      το θέμα είναι ότι μάλλον είμαι θεότρελη … εχω προσπαθήσει τόσο γι αυτό το μωρο και τώρα που κοντεύω να τα καταφέρω , νιώθω ότι δε μπορώ να το χαρώ και ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ένα σωρό αλλά! πχ μου εστειλε πριν ένα βιντεάκι ο άντρας μου με αναμνήσεις από τις διακοπές μας κλπ τα τελευταία χρόνια και αντί να χαρώ και να πω κοιτα τα καταφέραμε , εγώ έκλαιγα με μαύρο δάκρυ ότι κοιτα τι καλα περνούσαμε και τώρα δεν περναμε και δεν κάνουμε τπτ, και πως είναι κλπ ! ε αφού ηρέμησα τώρα πάλι κλαίω γιατί εχω τύψεις που το σκέφτηκα, αμαρτία !  😔 και δεν ξέρω  πφφφ 

      Είναι απόλυτα φυσιολογικό, οι ορμόνες δημιουργούν πολλές άκυρες σκέψεις! Και παίζει κ ρόλο το άγχος. Μην ανησυχείς, όλες τα περάσαμε. Όλα θα πάνε καλά!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

αντε,καλο κουραγιο τωρα.

Καλυτερα να πίνεις λιγοτερο νερο για περισσοτερες μερες παρα τον πηνειο που ηπιες εσυ!!!!!!

Με λιγο λοζεκ η πριμπεραν καλα θα πανε ολα.Ακομα καλυτερα οταν αρχισεις το φαρμακακι σου.Παιζει ρολο στις γαστρικες διαταραχες και ο υποθυρεοειδισμος σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχχχχ ευχαριστώ πάρα πολύ... Αλλά με άγχωσαν πάρα πολύ με το νερό κ έπαθα πανικό.. 3 λίτρα τουλάχιστον τν ημέρα να έπινα για να έφευγε το φάρμακο γρήγορα γτ είμαι νέος άνθρωπος λέει να μην ακτινοβολούμαι ( ελπίζω να μην μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα αυτό..) κ ναι... απλά πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι τη Πέμπτη που θα κάνω το μεταθεραπευτικό ολόσωμο για να ξεκινήσω το χάπι μου.. Πάντως σήμερα που δν μου έκαναν κορτιζόνη ( που κάποιο λόγο θα είχαν τς άλλες μέρες) έχω πρηστεί πλ στα μάτια, χείλια.. σε σημείο που με βλέπω κ γελάω.. ΑΛΛΑ!!!! Τέλος μια κ καλή πιστεύω!!! Ευχαριστώ κ πάλι............. γτ ένα κακό που είχαν στο νοσοκομείο, ήταν οτι δν έλεγαν κ πολλά!! Ίσως φταίω κ έγω που δν ήθελα να είμαι πιεστική γτ ένιωθα άσχημα κ έμεινα με απορίες :(

Link to comment
Share on other sites

Konnula καλησπερα!!Ευχομαι να ναι η τελευταια δυσκολη κατασταση που περνας κι ολα να σου πηγαινουν πλεον απο το καλο στο καλυτερο!!Θα δεις οτι καθε μερα θα εισαι και καλυτερα,ειδικα οταν θα αρχισεις να παιρνεις θυροξινη!!Δεν χρειαζεται να κλεινεσαι στο δωματιο,απλως να κρατας μεγαλες αποστασεις απο τους αλλους και ολα τα υπολοιπα που σου ειπαν οι γιατροι.Να βγαινεις εξω βολτες,μην κλεινεσαι μεσα!!Κανε ο,τι μπορεις καλυτερο για την καλη ψυχολογια σου!!:)

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά αυτό το 'οριακά καλά' μετά τη πρωινή μέτρηση με τρόμαξε λιγάκι οπότε λέω να κρατήσω μια καλή απόσταση για κανά 2 μέρες ακόμη για να νιώθω κ εγώ καλά... Μα έψαχνα το γιατρό να μου πει κ αυτός είχε εξαφανιστεί!! Τι πράγμα κ αυτό!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα.. Επέστρεψα... Σήμερα βγήκα.. 'Οριακά καλά' μου είπε χαριτολογώντας ο γιατρός που ήρθε κ με μέτρησε το πρωί.. Εγώ ήμουν κ απο τα καλά παραδείγματα δυστυχώς.. Τη Παρασκευή που πήρα τη κάψουλα ( γύρω στις 11.45 το πρωι) έπρεπε να μείνω νηστική μέχρι τσ6 τ απόγευμα.. Κ όχι μόνο εγώ δλδ.. Κ μέχρι τότε να πίνω νερά.. Εγώ ούτωε η άλλως έχω κ ένα θέμα με το νερό γιατί δν πίνω πολύ... Τέλος πάντων, η πρώτη μέρα πήγε καλά μέχρι που λίγο πριν ξαπλώσω μ έπιασε το στομάχι μου.. Άφησα το βράδυ να περάσει όπως όπως ( δν ήθελα να ενοχλήσω κ μέσα στη νύχτα) κ το πρωι μίλησα με τη γιατρό κ τς είπα οτι υπέφερα απο το στομάχι μου κ οτι το ένιωθα βαρίδι όλο το βράδυ κ μου πε οτι είναι φυσιολογικό γιατί ήμουν πολλές ώρες νηστική κ με το νερό (1.5λτ κατάφερα να πιω τη πρώτη μέρα-κατόρθωμα για μένα) μάλλον πειράχθηκε.. Μου έφεραν ενα ζαντακ ώστε να μπορέσω να ηρεμήσω κ να φάω κ πράγματι το Σάββατο ήμουν καλά ( αλλα μ ένα λιτρο μόνο νερό)... Κ χθές πάλι τα ίδια... απο τ απόγευμα κ μετά, δν μπόρεσα να φάω τπτ πάλι γιατί το στομάχι μου ήταν σε τραγική κατάσταση οπότε μου έφεραν κ άλλο ένα χάπι.. Είμαι εμφανώς εξαντλημένη, ταλαιπωρημένη κ μ ένα στομάχι όχι κ τόσο καλά.. μου είπε ο γιατρόσ σήμερα οτι μπορεί να μν κυκλοφόρησε καλά το φάρμακο κ να χει κάτσει λίγο στο στομάχι κ να μου χει κάνει καμια τοπική φλεγμονή- γαστρίτιδα κάπως έτσι.. Του είπα οτι δν μπορώ να πιω δυστυχώε πολλά υγρά γιατί απλά δν χωνεύονται κ νιώθω τόσο απαίσια σε σημείο να έχω ανακατέματα που δν τα θέλουμε κιόλας!!! Τώρα τ απόγευμα πήρα λίγο σιροπάκι primperan να μπορέσω να φάω λίγο ρυζάκι τλχ... Σε γενικές γραμμές, είμαι λίγο πρησμένη αν κ μου έκαναν κάθε μέρα το πρωι απο μια ένεση κορτιζόνης( Παρασκευη μέχρι χθες) κ τι άλλο?? Δυστυχώς μέσα σε 3 μέρες ήπια μόνο 4 λτ νερό.. Δν θέλω να δικαιολογηθώ, αλλά είμαι 47 κιλά άνθρωπος(τώρα θα έχω χάσει κ ένα σίγουρα) κ 1.70 ύψος.. Αλλά συγγνώ,η, τόσο νερό που να το έβαζα κ που να το χώνευα μέσα σ ένα δωμάτιο 14 βήματα όλο κ όλο χωρίσ να έχω τη δυνατότητα να μετακινηθώ ώστε να κάνω κ κάποια καύση???? Αυτά.... κ απο το φόβο μου σήμερα οτι μπορεί να κάνω κακό στην οικογένεια μου έχώ κλειστεί στο δωμάτιο μου..

Συγγνώμη αν σας κούρασα........ κ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΙΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΙΩΔΙΟ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ 2007.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 4 ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ THYROGEN ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ ΤΩΡΑ.ΕΣΥ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ;ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΙΩΔΙΟ;
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΘΕΑΓΕΝΕΙΟ ΠΟΥ ΗΠΙΑ ΕΓΩ 4 ΦΟΡΕΣ ΙΩΔΙΟ, ΔΕΝΑΦΗΝΟΥΝ ΝΕΑΡΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ.ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΕΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ.ΤΟ ΜΕΤΑΞΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ; ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ,ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ.

Ναι, δημόσιο είναι κ δν μπαίνει κανένας!!!!! Εγώ για την ένεση πήγαινα κάθε πρωι στη πόρτα μου την έκαναν γρήγορα γρήγορα κ έφευγαν... Για οτιδήποτε άλλο, μ έπαιρναν τηλ, τ άφηναν στο προθάλαμο, άνοιγα την πόρτα το έπαιρνα κ πάλι μέσα στο δωματιάκι μου... Ευτυχώς είχε κ θέα θάλασσα κ περνούσαν οι ώρες γτ την τηλεόραση δν την ήθελα καθόλου... Ελπίζω να μην χρειασθεί για κανέναν να περάσει πάλι αυτή τη διαδικασία.. Αν κ εμένα δν βοήθησε το βάρος μου κτλ γιατί οι υπόλοιποι το αντιμετωπίζουν ανώδυνα... αυτά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΙΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΙΩΔΙΟ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ 2007.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 4 ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ THYROGEN ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ ΤΩΡΑ.ΕΣΥ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ;ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΙΩΔΙΟ;

Η πρώτη κ η τελευταία ελπίζω... η tg πριν σταματήσω το χάπι για το ιώδιο ήταν 0.4.. δν μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος να κάνω πριν μπω μέσα κ εγω δν το ήξερα οπότε δν μπορώ να σου απαντήσω σ αυτό... αυτό με την thyrogen δν το ξέρω επίσης αλλά ελπίζω να βγει καλή κ να μην χρειασθεί να περάσεις πάλι αυτή τη διαδικασία.. Το εύχομαι πραγματικά όπως κ σε όλους άλλωστε....

Link to comment
Share on other sites

konnoula περαστικά να είναι όλα και να είναι η τελευταία δοκιμασία που περνάς, αρκεί να σκέφτεσαι ότι τα δύσκολα τα αφήνεις πίσω σου.

Cinamon[/b περαστικά και σε σένα , καλή ανάρρωση που όπως φαίνεται την έχεις και καλά αποτελέσματα με τη βιοψία , που όλα μια χαρά θα είναι .

Link to comment
Share on other sites

Cinnamon,χαιρομαι που εισαι μια χαρα!!Καλα αποτελεσματα!!!

Γιωργο60,ειμαι μια χαρα τωρα και θα με δουν οι γιατροι σ`ενα χρονο!!Σου ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα με την ολη διαδικασια επιλογης χειρουργου και να μην ειναι τιποτα το σοβαρο τελικα!!

sonia64 χαιρομαι που ολα πηγαν καλα ,οπως και για ολους τους αλλους φιλους που με μικρη η μεγαλυτερη δυσκολια τελικα το ξεπερνουν.

εγω τελικα θα κανω ενχειριση με καπελακη την τεταρτη.οταν βγω θα πω τις εντυπωσεις μου για να βοηθησω οσο μπορω τους επομενους.γενικα δεν εχω ξαναμπει σε forum γιατι το θεωρουσα χαζο.με ολους εσας αλλαξα γνωμη.ειστε ολοι θαυμασιοι και σας ευχαριστω πολυ.με βοηθησατε και μου δωσατε κουραγιο.θα τα ξαναπουμε παρασκευη η σαββατο .γεια σας προς το παρον και ψηλα το κεφαλι

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κ η τελευταία ελπίζω... η tg πριν σταματήσω το χάπι για το ιώδιο ήταν 0.4.. δν μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος να κάνω πριν μπω μέσα κ εγω δν το ήξερα οπότε δν μπορώ να σου απαντήσω σ αυτό... αυτό με την thyrogen δν το ξέρω επίσης αλλά ελπίζω να βγει καλή κ να μην χρειασθεί να περάσεις πάλι αυτή τη διαδικασία.. Το εύχομαι πραγματικά όπως κ σε όλους άλλωστε....

ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ;ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΙΩΔΙΟ.ΗΔΗ ΕΧΩ ΠΙΕΙ 600 ΜΙΛΙΚΙΟΥΡΙ.Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΠΙΑ ΙΩΔΙΟ.ΜΕΤΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ ΔΕΞΙΑ,ΠΟΥ ΚΑΙΓΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑΔΙΑΚΑ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΠΕΤ-ΣΚΑΝ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑΣ ΜΕ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ,ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 4.ΑΝ ΑΝΕΒΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΜΕ THYROGEN,ΘΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

Cinamon και Konnoula, ευχομαι ολα αυτα να σηματοδοτουν το τελος της ταλαιπωριας σας με το θυροειδη. Καλη αναρωση και καλα αποτελεσματα στις διαγνωστικες σας εξετασεις. :P;):D

Γιωργο, καλη επιτυχια στην επεμβαση, σου εγγυωμαι οτι απο θεμα εγχειρησης ειναι ευκολη υποθεση και δε θα νιωθεις τιποτα ιδιαιτερο. Εγω σε ελαχιστες μερες εσπασα την αναρρωτικη και επεστρεψα στη δουλεια γιατι ημουν περδικι.

Οσο για τη αποψη σου για τα φορουμς, ολοι καπως ετσι σκεφτομαστε πριν γνωριστουμε. Τωρα αποδειξαμε οτι και μεσα στα φορουμς μπορει να υπαρξουν και ομαδες που "κανουν καλο". Θα σε περιμενουμε πισω να μοιραστεις τις εντυπωσεις σου απο το χειρουργειο και την αναρρωτικη περιοδο. :P

H Kissi, τι εγινε?????

Siapnrk, κατεληξες καπου για χειρουργο????

Nena, μην αγχωνεσαι. Ειναο φυσιολογικο να εχει αλλες αναγκες ο οργανισμος σου τωρα με την εγκυμοσυνη. Θα παρεις την απαιτουμενη δοση και ολα θα κυλησουν ομαλα.

Doctor, σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για τη συμμετοχη σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Cinamon και Konnoula, ευχομαι ολα αυτα να σηματοδοτουν το τελος της ταλαιπωριας σας με το θυροειδη. Καλη αναρωση και καλα αποτελεσματα στις διαγνωστικες σας εξετασεις. :P;):D

Γιωργο, καλη επιτυχια στην επεμβαση, σου εγγυωμαι οτι απο θεμα εγχειρησης ειναι ευκολη υποθεση και δε θα νιωθεις τιποτα ιδιαιτερο. Εγω σε ελαχιστες μερες εσπασα την αναρρωτικη και επεστρεψα στη δουλεια γιατι ημουν περδικι.

Οσο για τη αποψη σου για τα φορουμς, ολοι καπως ετσι σκεφτομαστε πριν γνωριστουμε. Τωρα αποδειξαμε οτι και μεσα στα φορουμς μπορει να υπαρξουν και ομαδες που "κανουν καλο". Θα σε περιμενουμε πισω να μοιραστεις τις εντυπωσεις σου απο το χειρουργειο και την αναρρωτικη περιοδο. :P

H Kissi, τι εγινε?????

Siapnrk, κατεληξες καπου για χειρουργο????

Nena, μην αγχωνεσαι. Ειναο φυσιολογικο να εχει αλλες αναγκες ο οργανισμος σου τωρα με την εγκυμοσυνη. Θα παρεις την απαιτουμενη δοση και ολα θα κυλησουν ομαλα.

Doctor, σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για τη συμμετοχη σου.

Καλημέρα σε όλη τη παρέα.

cinamon & konnoula καλα αποτελέσματα. Ευχομαι τα καλύτερα.

Γιώργο καλή επιτυχία

Georgiamami πηρα τηλ. χτες στο μεταξά,για να κλείσω ραντεβού με τον Κονδύλη αλλα δεν κατάφερα τπτ, μάλλον για να καταλάβω πρεπει να πάω απο κει. Δεν δεχετε ραντεβου, έχει μόνο χειρουργία κατι τέτοια μου έλεγαν και απο ότι κατάλαβα είναι κλεισμένος μέχρι τον Οκτώβρη. Θα πρέπει να πάρω άδεια και να πάω απο κει μάλλον. Θα δούμε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. Δεν είχα δυνατότητα πρόσβαση σε υπολογιστή και διαδίκυτο για λίγες ημέρες και γι'αυτό ....... χάθηκα. Εχθές πήγαμε στον ενδοκρινολόγο που παρακολουθούσε τον άνδρα μου από την αρχή. Τον εξέτασε με ψηλάφηση στο λαιμό και τον βρήκε πολύ καλά καταρχήν. Τον ρώτησα εάν πρέπει να κάνουμε αξονική για να δούμε τι γίνεται με την απορρόφηση ιωδίου στους πνεύμονες και το συκώτι που έδειξε το σπινθηρογράφημα μετά το ιώδιο που έκανε, και ήταν πολύ καθησυχαστικός. Μας είπε ότι η απορρόφηση αυτή ήταν πολύ φυσιολογική. Οτι δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε και μας έδωσε να κάνουμε ορμονολογικές εξετάσεις, τις οποίες έχω στα χέρια μου και σας παρακαλώ, βοηθήστε με να τις αξιολογήσω: TSH 1,18 (φ.τ. 0,27-4,7), FT4 2,05 (φ.τ. 0,93-1,7), Tg <1 (φ.τ. <78 με νέο όριο λειτουργικής ευαισθησίας <1), Anti-Tg 3,2 (φ.τ. <20). Πως σας φαίνονται; Να σας θυμήσω ότι ο άνδρας μου έχει χειρουργηθεί δύο φορές λόγω θηλώδους καρκίνου του θυροειδούς, τη δεύτερη δε φορά έγινε και λεμφαδενικός καθαρισμός, μετά πήρε 175 ιώδιο και τώρα πίνει T4 των 150 ( είναι περίπου 85 κιλά). Περιμένω με αγωνία κάποιο σχόλιό σας μέχρι την Πέμπτη που θα μιλήσουμε με τον ενδοκρινολόγο.

Εύχομαι καλή ανάρρωση σε όσους χειρουργήθηκαν, υπομονή και αισιοδοξία σε όσους αναμένουν να λάβουν ιώδιο και καλή δύναμη σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχω 2 υποπτους οζους (οχι ψυχρους) με διαστασεις 13 και 15 χιλιοστα.

εκανα παρακεντιση και το συμπερασμα που πηρα απο την κυρια που ανελυσε το δειγμα (καθηγητρια του πανεπιστημιου αθηνων) ειναι " η εικονα δεν ειναι παθογνωμονικη ωστοσο δεν μπορει να αποκλεισθει το ενδεχομενο εκφθλιζομενου θηλωδουσ Ca".

με βαση το ανωτερω ολοι (ενδικρινολογοι,χειρουργοι κλπ) μου ειπαν οτι πρεπει να γινει ολικη αφαιρεση του θυροειδους.συμφωνησα (τι αλλο να κανω).τωρα ψαχνω για γιατρο και οι 2 που εχω καταληξει ειναι 1) καπ... και 2)γου... (σιγουρα οσοι εχουν ασχολθει στην αθηνα τους ξερουν)

οι ερωτησεισ μοθ ειναι

1) ποιον να διαλεξω και γιατι

2) παιζει ρολο η σημερινη τους ηλικια

3) ποσο πιθανο ειναι να προχωρησω σε ιωδιο με βαση το ανωτερω πορισμα της κυριας.

4) χρειαζεται πριν την επεμβαση να γινει γενικος υπερηχος της ευρυτερης περιοχης ωστε να ξερει ο γιατρος τι αλλο να καθαρισει ( εκτοσ απο οτι δει την ωρα της επεμβασης)

5) ποιος απο τους 2 μπορει να κανει καλυτερο καθαρισμο σε (πιθανους λεμφαδενες κλπ).

οποιος γνωριζει παρακαλω να βοθησει

σασ ευχαριστω εκ των ποτερω

Γιώργο, Καλημέρα κι από εμένα και καλωσήρθες στην παρέα μας. Εύχομαι να είναι όλα περαστική και θα είναι!Όσον αφορά το δεύτερο γιατρό που ανέφερες, χειρούργησε τον άνδρα μου τη δεύτερη φορά, διότι ο πρώτος χειρουργός δεν του έβγαλε προφανώς από αστοχία και φόβο, ούτε το μισό θυροειδή, και έκανε και λεμφαδενικό καθαρισμό δηλαδή αφαίρεσε όλους τους λεμφαδένες στη δεξιά πλευρά καθώς ο υπέρηχος έδειχνε πέντε λεμφαδένες επηρεασμένους. Πριν το χειργουργείο μας έστειλε και κάναμε υπέρηχο στην περιοχή και ο ακτινολόγος, κορυφαίος κατά τη γνώμη μου, μας έκανε και σχέδιο της περιοχής, δηλαδή ζωγράφισε σε χαρτί την περιοχή και έδειξε που βρίσκονται τα υπολείμματα και οι λεμφαδένες που έπρεπε να καθαριστούν στο δεύτερο χειρουργείο. Επίσης, κάναμε και ειδική εξέταση στο φάρυγγα για να δούμε εάν όλα είναι εντάξει (για τις φωνητικές χορδές εννοώ). Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι, καθώς μετά το χειρουργείο, όσοι γιατροί (εννοώ τον ενδοκρινολόγο και τον πυρηνικό ιατρό) είδαν πόσο καλά ειχε καθαριστεί η περιοχή, μας καθησύχασαν ιδιαίτερα.

Εύχομαι όποια και να είναι η επιλογή σου, τα καλύτερα αποτελέσματα καθώς η επιλογή ιατρού είναι δύσκολη και απόλυτα προσωπική υπόθεση και δεν πρέπει να επηρεαστείς από κανένα. Προσωπικά, πρέπει όταν συναντηθώ με το γιατρό, να μου εμπνέει εμπιστοσύνη (μάλλον λειτουργώ και διαισθητικά).

Link to comment
Share on other sites

Kisi ,πολυ χαιρομαι που ξαναδιαβαζω τα νεα σου και που οι εξετασεις του αντρα σου ειναι πολυ καλες!!Ο πιο σημαντικος δεικτης,για το αν υπαρχει υποτροπη η μετασταση ειναι η TG,οπου θα πρεπει να ειναι κατω απο 1,οπως και ειναι(Tg<1)!!Πολυ καλα λοιπον!!!Η TSH θα πρεπει να παει κοντα στο μηδεν,γιατι στη περιπτωση μας πρεπει να βρισκεται σε καταστολη η θυρεοειδικη λειτουργια,οποτε πιστευω οτι θα του αυξησουν την θυροξινη.Πιστευω σημερα να σου απαντησει και η γιατρος της παρεας,η vasvol,(γιατι εμεις μονο απο την δικη μας εμπειρια ξερουμε καποια πραγματα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...