Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,Αρς μίλησα με το γιατρό μου και πάω αύριο τελικά γιά το ολόσωμο σπυνθηρογράφημα.9 η ώρα θα είμαι στο νοσοκομείο.Θα πάρω το πρωί το χάπι κανονικά μετά μιά ώρα θα πιώ καφέ ή ότι άλλο υγρό πίνει κανεις συνήθως αλλά τίποτε στερεό.Αφού είναι πρωί έτσι κι αλλιώς δεν πειράζει.Πρόλαβα και πήρα και παραπεμπτικό από τον εοπυυ

αλλά δεν ρώτησα τίποτε σχετικά με το οικονομικό .Πιστεύω όλα τα νοσοκομεία είναι υποχρεωμένα να το δέχονται.Αυτά ήταν τα νέα μου ,θα σας ενημερώσω σχετικά με την εμπειρία μου με το ολόσωμο.Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Konstantin,καλα αποτελεσματα για αυριο!!Κανενα 20ημερο και θα εισαι καλυτερα!!

Ars η ευσυγκινησια ειναι χαρακτηριστικο ολης αυτης της καταστασης!!Απο δυναμεις πως πας?Σε λιγες μερουλες θα παρεις τα πανω σου!!Με 70 μιλικιουρι,μηπως θα εισαι λιγοτερες μερες σε απομονωση?Ρωτησες καθολου?

cathyvraka εγινε η παρακεντηση?Την εγχειρηση μπορεις να την κανεις σε δημοσιο νοσοκομειο,σχεδον αμεσα, διαλεγοντας εναν καλο ιδιωτη χειρουργο,γιατι αυτοι μπορουν να χειρουργησουν και σε δημοσιο κ σε ιδιωτικο , και να πληρωσεις μονον εκεινον και οχι την νοσηλεια.

Link to comment
Share on other sites

οντως γιατι να γινει FNA αφου θα γινει θυρεοειδεκτομη?με τουσ γιατρουσ δε βγαζεις ακρη.ο καθενασ τα δικα του!!!μην αγχωνεσαι για το χειρουργειο.αυτο δεν ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Konstantin,καλα αποτελεσματα για αυριο!!Κανενα 20ημερο και θα εισαι καλυτερα!!

Ars η ευσυγκινησια ειναι χαρακτηριστικο ολης αυτης της καταστασης!!Απο δυναμεις πως πας?Σε λιγες μερουλες θα παρεις τα πανω σου!!Με 70 μιλικιουρι,μηπως θα εισαι λιγοτερες μερες σε απομονωση?Ρωτησες καθολου?

Λιγοστές οι δυνάμεις, όλη μέρα στο κρεβάτι με μια μόνιμη υπνηλία. Το χειρότερο μου πάντως είναι το πρήξιμο. Ας ανέπνεα και ας μιλούσα κανονικά κ δεν θα με ένοιαζε τόσο για τα υπόλοιπα. Ναι ήξερα ότι και η ευσυγκινησία ειναι μέσα στο πακετάκι αλλά διαπίστωσα σήμερα (που άρχισα να κλαίω χωρίς σημαντική αφορμή) ότι συνεχίζω την κάθοδο στον υποθυρεοειδισμό.

Α ναι ξέχασα να πω για την απομόνωση. 3 εβδομάδες από βρέφη, εγγύους και παιδιά μέχρι 10 ετών. 2 εβδομάδες από οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο. Αλλά στο τέλος λέει στην εργασία θα μπορείτε να πάτε μετά από 6 ημέρες.:idea::shock:

Απορία: αν εγώ πιάσω ένα κουτάλι ή ένα πλαστικό αντικείμενο και μετά πάει και το πιάσει και κάποιος άλλος, του μεταδίδω ραδιενέργεια;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ars για το τελευταιο δεν γνωριζω,αλλα εμενα μου ειπαν οι γιατροι για 1 μηνα να εχω τα δικα μου πιατα κ μαχαιροπηρουνα(αγορασα πλαστικα μιας χρησης) κ οτι μπορουσα να μαγειρεψω,αφου επλενα καλα τα χερια.Εγω φορουσα γαντια μιας χρησης ,για καλο κ για κακο!!Αχ!Και εγω εκλαιγα χωρις λογο!!!Σαν χαζη ενιωθα!!Υπομονη κοπελα μου, θα περασει σιγουρα ολο αυτο!!!Θα το θυμασαι σαν ενα κακο ονειρο μονο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. δυστυχως μονο αυτον το γιατρο γνωριζω και οσον αφορα τα ιδιωτικα, οτι καταφευγουν ολοι οι απειροι ειναι πολυ σωστο. εχετε ακουσει για το doctor's hospital στη κυψελη? αν καποιος γνωριζει ας μου πει παρακαλω. καλη δυναμη konstantine, sonia, ars!!

Link to comment
Share on other sites

Sonia και εγώ αυτό έκανα (έβαλα γάντια μιας χρήσης) γιατί εδώ που τα λέμε, πιο πολύ κουράστηκα να δίνω οδηγίες στον συμβίο πως να κάνει τι, παρά να το κάνω η ίδια. Κωνσταντίνε ευχαριστώ για την πληροφορία, καλή τύχη με το αυριανό!!!!

Κάθυ δεν έχω ακούσει τίοτα δυστυχώς. Εγώ μόνο για τον Ευαγγελισμό μπορώ να σου πω. Α και η fANTASY μου χε προτείνει και έναν γιατρό στο Ιπποκράτειο. Σε ακούω ψιλοαποφασισμένη για ιδιωτικό πάντως, ελπίζω να εμπιστεύεσαι απόλυτα τον γιατρό σου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα που έχεις αγωνία να το κάνεις γρήγορα αλλά μην πανικοβάλλεσαι...καλύτερα να πάει μια εβδομάδα πίσω και να βρεις κάποιον καλό παρά να πέσεις σε καναν άθλιο. Μην ανησυχείς αυτό δεν έγινε μέσα σε μια μέρα δυο. Κ εγώ έτσι είχα φρικαρει αλλά με 2 εβδομάδες καθυστέρησης δεν άλλαξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε, δε νομιζω να υπαρχει μεσος ορος ρυθμισης. Ο καθε οργανισμος και η καθε παθηση ειναι διαφορετικοι παραγοντες. Αισιοδοξω οτι εσυ θα ανακαμψεις γρηγορα. Το 137 ειναι μαι καλη δοση για ...αρχη. Να φανταστεις εμενα με ξεκινησε με 88 ενω ημουν 69 κιλα τοτε. Και τωρα ειμαι 90 και παιρνω 150. Αλλα και παλι αυτο δεν εχει να κανει απολυτα με το βαρος. Παντως αυτο πολυ λενε οτι με TSH χαμηλη χανεις βαρος, σε μενα δεν "πιανει".

Μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση ακι να παω να ανανεωσω την γκαρνταρομπαμου. Δεν χωραω στα ρουχα μου!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε, δε νομιζω να υπαρχει μεσος ορος ρυθμισης. Ο καθε οργανισμος και η καθε παθηση ειναι διαφορετικοι παραγοντες. Αισιοδοξω οτι εσυ θα ανακαμψεις γρηγορα. Το 137 ειναι μαι καλη δοση για ...αρχη. Να φανταστεις εμενα με ξεκινησε με 88 ενω ημουν 69 κιλα τοτε. Και τωρα ειμαι 90 και παιρνω 150. Αλλα και παλι αυτο δεν εχει να κανει απολυτα με το βαρος. Παντως αυτο πολυ λενε οτι με TSH χαμηλη χανεις βαρος, σε μενα δεν "πιανει".

Μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση ακι να παω να ανανεωσω την γκαρνταρομπαμου. Δεν χωραω στα ρουχα μου!!!

Καλημέρα Georgia και στους άλλους! Εγώ θα έλεγα να μην ανανεώσεις ην γκαρνταρόμπα σου! Σε όλους εμάς που πια λείπει το βασικό όργανο του μεταβολισμού νομίζω ότι είναι απαραίτητες κάποιες βασικές ασκήσεις ενδυνάμωσης του. Υπάρχουν και στο youtube και σε διάφορα sites 10λεπτα καθημερινά προγραμματάκια που κάνουν τον μεταβολισμό να δραστηριοποιείται πιο έντονα και πιο εντατικά. Έχεις δοκιμάσει καθόλου; Τώρα που νοιώθεις καλύτερα εννοώ. Αν έχεις χρόνο και διιάθεση δοκιμασε το, πιστεύω θα δεις αποτέλεσμα.

Εδώ είναι ένα πλήρες 45λεπτο πρόγραμμα με ζέσταμα για τον μεταβολισμό:

http://www.youtube.com/watch?v=FTT4W8ygJ7w

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ars, θα δω μετα την προταση σου αλλα πούύύύύύ αντοχες!!!! Σχολαω αργα και ειμαι ΤΕΖΑ!!! Το μονο που θελω ειναι να ξεραθω!!!

Σε διαστημα ενος μηνα με καθημερινο περπατημα 1 ωρας, εχασα 3 κιλα συνεχιζοντας τη διατροφη μου οπως πριν. Αρα θελω ...κινηση!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ars, θα δω μετα την προταση σου αλλα πούύύύύύ αντοχες!!!! Σχολαω αργα και ειμαι ΤΕΖΑ!!! Το μονο που θελω ειναι να ξεραθω!!!

Σε διαστημα ενος μηνα με καθημερινο περπατημα 1 ωρας, εχασα 3 κιλα συνεχιζοντας τη διατροφη μου οπως πριν. Αρα θελω ...κινηση!!!

Αααα κατάλαβα....άμα δεν υπάρχει χρόνος...πάντως το σκέτο περπάτημα δεν ενδεικνυται, θέλει άλλου τύπου ασκήσεις (γρήγορου ρυθμού-που εντείνουν την ανάσα και κάνουν τη καρδιά να λειτουργεί πιο γρήγορα).

Όποτε βρίσκεις χρόνο πάντως δώστου μια ευκαιρία - αν ξυπνήσεις τον μεταβολισμό σου δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ ξανά εύκολα κιλά. Είναι να μην το πάρεις απόφαση και να αφιερώνεις κάθε σ/κ ένα 45λεπτο μόνο για τη πάρτη σου. Μέχρι τότε θα σε συμβούλευα να πάρεις ρουχα που φοριούνται σε διάφορετικα κιλά (εννοώ παντελόνες κτλ). Μη το πάρεις απόφαση ότι η κατάσταση είναι μόνιμη, μπορεί να αλλάξει. Εγώ σκοπεύω όταν συνέλθω να γυμναστώ-αν αφήσουμε το σώμα μας, θα μας αφήσει κ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται σε ολους.Ειμαι καινουργια στην παρεα.Δεν μπορω να περιγραψω την ανακουφιση μου οταν σας ανακαλυψα.Πραγματικα μονο οποιος περναει αυτη την κατασταση μπορει να καταλαβει.Θα πω λοιπον συντομα πως τελειως συμτωματικα βρεθηκα πριν πεντε μηνες με οζους ψυχρους και θερμους που φαινοταν απο το σπυνθηρογραφιμα να απλωνονται στους λεμφαδενες.Μετα απο την ακυρωση δυο προγραμματισμενων χειρουργιων σε δημοσιο νοσοκομειο χειρουργηθηκα 3 Απριλιου στην Ευρωκλινικη στην Αθηνα.Διαγνωση θυλωδες καρκινος και στους λεμφαδενες.Σημερα κλεινω 18 μερες απο τη ληψη ιωδιου Ι131 (150μιλικιουρι) προσπαθω να συνελθω και να βρω τη δυναμη να επιστρεψω στη δουλεια σε δυο μερες.Φοβαμαι να φερω την κορη μου πισω στο σπιτι.Ειναι 10 χρονων.Δεν ξερω τελικα μεχρι ποτε και τι ακριβως κανει αυτο το ιωδιο στους γυρω μας.Ο πυρηνικος στο Ιατροπολης μου ειπε 20 μερες.Εδω διαβαζω ενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΔέσποιναΚ,καλώς ήρθες στην παρέα μας,σύγουρα η ανακάλυψη τού καρκίνου ακολουθείται πάντα από μιά ψυχολογία η οποία αν το ψάξει κανείς ,είναι πλήρως καταγεγραμμένη και σταδιοποιημένη από τους επιστήμονες ψυχολόγους.όταν γιά πρώτη φορά έμαθα ότι έχω καρκίνο έπεσα σε κατάθλιψη,δεν έτρωγα και δεν μιλούσα σε κανέναν ,κλείστηκα στον εαυτό μου και δεν δεχόμουν βοήθεια ούτε από τους πολύ αγαπημένους μου ανθρώπους.Σκέφτηκα ότι χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό.Εκείνη την εποχή γινόταν στην Αθήνα έκθεση βιβλίου.Βτήκα ένα βιβλίο που με βοήθησε.Το διάβασα σχεδόν μονορούφι παρόλο που δεν αναφερόταν καθόλου στο δικό μας καρκίνο κι όμως ανέπτυξα τη θέληση και το κουράγιο να το πολεμήσω.Στην αρχή με μικρά βήματα και μετά τρέχοντας αλλά με ψυχραιμία έβλεπα ενδοκρινολόγους,χειρούργους μελετούσα στο ιντερνετ.Βρήκα αυτή εδώ τη σελίδα.Δεν γράφτηκα αμέσως.Διάβασα παλιά πόστ, βρήκα πολλές απαντήσεις,ανθρωπιά ,σεβασμό συμπαράσταση που είχαν παλότερα μέλη μεταξύ τους.Γράφτηκα .Σήμερα έχω κάνει όλη τη διαδικασία τού πρώτου κύκλου της θεραπείας.Παρακέντηση,ολική αφαίρεση και λεμφαδενικό καθαρισμό (στη περίπτωσή σου)θεραπεία με ιώδιο και σήμερα ολόσωμο σπινθυρογράφημα.Ηταν καθαρό ευτυχώς αλλά θα το παρακολουθούμε με αιματολόγικές ανά δίμηνο στην δική μου πάντα περίπτωση.Τα πάντα τα απόφασίζουν οι γιατροί τους οποίους όμως έχεις επιλέξει εσύ και τους εμπιστεύεσαι.Πρέπει να υπάρχει καλή επικοινωνία και να καλύπτεις όλες τις απορίες σου.Πολέμισε φόβο και άγχος .Δεν οδηγουν πουθενά.Και όπως ανακάλυψα πρόσφατα η καλύτερη άμυνα είναι η αισιοδοξία

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα καλώς ήλθες κι από εμένα!!

Ο Κωνσταντίνος τα 'πε μια χαρά! 150 μιλικιούρι είναι αρκετά μεγάλη δόση αλλά μηπως ξέρεις να μας πεις και πόσο έδειξε η μέτρηση όταν σε άφησαν να βγεις;; Στο εξωτερικό πια έχουν αρχίσει να δίνουν μικρότερες δόσεις, εδώ ακόμη δεν έχουμε μπει σε αυτό τον δρόμο.

Πάντως στη δική μου περίπτωση που πήρα 70 μιλικιούρι, μου είπαν με παιδιά ΕΩΣ 10 ετών να κρατήσω απόσταση 3 εβδομάδων. Πάντως δεν νομίζω να ναι τόσο χαζοί που να τους είπες ότι εχεις μικρό παιδί και να το ρίσκαραν, όμως επειδή μαμά είσαι και θα φοβάσαι, μη πάρεις το ρίσκο, κράτα 4 εβδομάδες που είναι το ανώτερο ή πέρνα μία ξανά από την κλινική και ζήτα να σου κάνουν μια μέτρηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...