Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ναι Σόνια μου 5 Ιουλίου (αύριο δλδ)...πάντως όπως σου 'χα πει ούτε σε εμένα έκαναν καθαρισμό κι ας είχε δείξει ξεκάθαρα ότι είναι καρκίνος. Ο υπέρηχος νομίζω το δείχνει αυτό (γιατί θυμάμαι η ακτινολόγος πριν κάνω την παρακέντηση ενώ είχε φρικάρει με την εικόνα που είδε στην οθόνη μου είπε: ''ευτυχώς είναι υπερ σου που δεν υπάρχουν διογκωμένοι λεμφαδένες''.

Ένα περίεγο πράγμα με έχουν πιάσει κάτι κέφια, παρότι χθες διάβασα κι άλλο για τον υπότυπο μου και βρήκα αρκετές αποθαρρυντικές πληροφορίες για την πρόγνωση του...ίσως επειδή αύριο μπαίνω και θα μου φύγει κ αυτός ο βραχνάς...

Ας ανησυχούμε για ένα ένα κάθε φορά και όταν έρχεται η ώρα των επομένων βημάτων, ανησυχούμε τότε (τα λέω να τα ακούω κ εγώ).

Εσύ όμως Σόνια γιατί λες αυτά που τραβάς; Σου είπαν κάτι καινούργιο για τον λεμφαδένα;; Πάντως τώρα που το θυμήθηκα ο γιατρός πριν το χειρουργείο μου χε πει ότι θα έκανε ΚΑΙ αφαίρεση λεμφαδενών και τελικά δεν έκανε έστειλε μόνο ένα μικρό δείγμα. Άρα μάλλον εκείνη την ώρα αξιολογούν τι τελικώς πρέπει να γίνει. ίσως από την εικόνα που έχουν μπροστά τους.

Ars, καλη επιτυχια και σε σενα. Τα ιδια φυσικα ισχυουν και για σενα οπως στον Κων/νο. Συμφωνω με την σταση ζωης σου :Ας ανησυχούμε για ένα ένα κάθε φορά και όταν έρχεται η ώρα των επομένων βημάτων, ανησυχούμε τότε


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ συνΑθίτισσες....ελπίζω όλα να πάνε καλά (πάντα έχω ένα μικρό άγχος με τα προγραμματισμένα σημαντικά πράγματα-μήπως κάποιος ξέχασε να σημειώσει το ονομα μου, μήπως γίνει απεργία, σεισμός λοιμός, καταποντισμός) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ars καλα θυμαμαι!!Καλη επιτυχια και σε σενα!!!!Μην διαβαζεις διαφορες πληροφοριες,γιατι θα πελαγωσεις!!Και να ξερεις οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και οτι με το ιωδιο καιγονται ολα(σχεδον)!!Η εικονα σου μετα απο ενα 9μηνο περιπου ,δεν θα εχει καμια σχεση με την τωρινη.Γιατι τοσους μηνες "δουλευει" το ραδιεν.ιωδιο!!Τωρα(δηλ.πριν την θεραπεια) σιγουρα δεν ειναι ολα τοσο καλα.Εμενα ολες οι τιμες και ο υπερηχος μετα την επεμβαση και πριν το ιωδιο ηταν παρα πολυ χαλια!!Τωρα ,αν εξαιρεσουμε την διογκωση(δεν ξερουν για ποιο λογο) και τους 2 λεμφαδενες,που οπως μου ειπαν παντα θα τους ανησυχουν,ειναι ολα καλα!!Πρεπει να παρουμε αποφαση οτι θα μας παρακολουθουν μια ζωη,οποτε δεν θα μας αφησουν να παθουμε τιποτα!!Να φανταστειτε στο νοσοκομειο γνωρισα μια κυρια πανω απο 70 χρονων(ιδια περιπτωση με μας),που την παρακολουθουν απο το 1983 καθε χρονο!!!Ηταν μια χαρα τοσα χρονια,αλλα βρισκεται ακομα σε παρακολουθηση!!

Α!!Και η θεραπεια η συγκεκριμενη δεν αναβαλλεται για κανενα λογο(και εγω εχω τετοιες ανησυχιες)!!Το εχω τσεκαρει!!

Περιμενουμε νεα σας απο το θαλαμο παιδια!!Να στε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

H θυροξίνη χορηγείται σε περίπτωση υποθυρεοειδισμού και κατά κανόνα λαμβάνεται το πρωί. Οι ενδοκρινολόγοι συνήθως συνιστούν στους ασθενείς τους να μην πάρουν θυροξίνη το πρωί των εξετάσεων, αλλά αμέσως μετά. Ο λόγος είναι ότι η θυροξίνη τροφοδοτεί τον οργανισμό με την ορμόνη Τ4, η οποία μετριέται στο πλαίσιο των εξετάσεων του θυρεοειδούς. Έτσι, η λήψη της θα μπορούσε να επηρεάσει το αποτέλεσμα. Αυτή η πιθανότητα είναι όμως μικρή, επειδή η θυροξίνη έχει μεγάλη διάρκεια δράσης στον οργανισμό (7-8 ημέρες), γεγονός που σημαίνει ότι τα επίπεδά της δεν μεταβάλλονται ιδιαίτερα από τη μία ημέρα στην άλλη ή από μία και μόνο δόση. Εάν πάντως, ξεχαστείτε και πάρετε θυροξίνη το πρωί των εξετάσεων, καλό είναι να ενημερώσετε το μικροβιολόγο και τον ενδοκρινολόγο, προκειμένου να το λάβουν υπόψη τους στην αξιολόγηση των αποτελεσμάτων. Επίσης, να θυμάστε ότι για να μετρήσετε τις ορμόνες του θυρεοειδούς δεν χρειάζεστε να είστε νηστικοί.

Πηγη: http://medlabgr.blogspot.gr/2011/05/blog-post_23.html

Διαβαστε ολο το αρθρο. Εχει χρησιμες πληροφοριες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές στον θυρεοειδή αναπτύσσονται μικροί σχηματισμοί οι οποίοι ονομάζονται όζοι γιατί συνήθως είναι στρογγυλοί και πιό σκληροί από τον αδένα και αποτελούν αποτέλεσμα τοπικής υπερπλασίας του αδένα με ίνωση ή κύστη ή καλοήθη όγκο και πολλές φορές κακοήθεια

ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ

Πρόκειται για μια μορφή καρκίνου (< 1% όλων των καρκίνων ) έχει καλή πρόγνωση και διακρίνεται σε δύο μορφές:

Το μυελοειδές καρκίνωμα, που προέρχεται από τα παραθυλακιώδη κύτταρα και είναι το λιγότερο συχνό, και τα καρκινώματα που προέρχονται από τα θυλακιώδη κύτταρα και είναι τα συχνότερα (θηλώδη και θυλακιώδη καρκινώματα).

Στις περισσότερες περιπτώσεις ανευρίσκεται τυχαία, υπό μορφή μονήρους όζου (τοπικής διόγκωσης) μετά από κλινική εξέταση ή μετά από παρατήρηση του ίδιου του ασθενή ή κάποιου ατόμου του περιβάλλοντός του. Κάποιες φορές η διάγνωση γίνεται μετεγχειρητικά, μετά από αφαίρεση του αδένα, που έγινε για θεραπεία βρογχοκήλης.

Η πιο αποτελεσματική προεγχειρητική μέθοδος για τη διαφορική διάγνωση μεταξύ καλοήθους όζου και καρκίνου είναι η κυτταρολογική εξέταση υλικού από παρακέντηση με λεπτή βελόνα (FNA).Οι περισσότεροι ασθενείς υποβάλλονται αρχικά σε θυρεοειδεκτομή, και όλοι μετεγχειρητικά λαμβάνουν ορμονοθεραπεία. Πολλοί είναι αυτοί που λαμβάνουν ραδιενεργό ιώδιο, ενώ σπάνια προτείνεται ακτινοθεραπεία και ακόμη πιο σπάνια, χημειοθεραπεία.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε Σόνια πάντα με την καλή τη κουβέντα!!! Μακάρι αν και σε κάποιες περιπτώσεις όπως και η δική μου (ενώ τώρα υπάρχει άριστη εικόνα στς εξετάσεις μπορούν να μιλήσουνε με αρκετές πιθανότητες από τώρα για μελλοντική υποτροπή)! Ας μη γκαντεμιάζω όμως! Θα πάρω παράδειγμα τη κυρία που λες! Να την ανακηρύξουμε επίτιμο!

Θα τα πούμε από το θάλαμο (αν δώσει ο αλλάχ και έχω ίντερνετ).

Link to comment
Share on other sites

Η επαρκής πρόσληψη ορισμένων θρεπτικών συστατικών μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην πρόληψη της εμφάνισης εκτροπών από τη φυσιολογική λειτουργία του θυρεοειδούς.

* Το ιώδιο. Η σύνθεση των θυρεοειδικών ορμονών επηρεάζεται από το ιώδιο της τροφής. Η συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη είναι 150 mg. Τρόφιμα όπως τα θαλασσινά και τα φύκια αποτελούν καλές πηγές ιωδίου, ενώ γενικότερα τα υπόλοιπα τρόφιμα έχουν χαμηλή συγκέντρωση ιωδίου. Οταν, ωστόσο, μια μέση δίαιτα περιλαμβάνει τροφές εμπλουτισμένες σε ιώδιο προσφέρει 250-750 mg/ ημέρα την ημέρα. Ετσι εξηγείται γιατί σήμερα το κοινό επιτραπέζιο αλάτι στην Ελλάδα είναι ιωδιούχο, δηλαδή εμπλουτισμένο σε ιώδιο.

Πριν από τον εμπλουτισμό του, η ιωδοπενία αποτελούσε πολύ συχνό αίτιο υποθυρεοειδισμού. Ομως, και τα πολύ υψηλά επίπεδα ιωδίου είναι δυνατό να προκαλέσουν διαταραχές της λειτουργίας του αδένα. Συνεπώς, η τακτική παρακολούθηση της τιμής του ιωδίου στον οργανισμό είναι χρήσιμη. Πηγές υπερβολικής λήψης ιωδίου μπορεί να είναι διάφορα φαρμακευτικά σκευάσματα και σκιαγραφικές ουσίες.

* Το σελήνιο. Το σελήνιο συμβάλλει στη διατήρηση της σωστής ποσότητας θυρεοειδικών ορμονών στο αίμα και στους διάφορους ιστούς. Επίσης, ένζυμα τα οποία περιέχουν σελήνιο συμμετέχουν στην «αποτοξίνωση» του αδένα (ειδικά σε περιόδους στρες) και στην αποτελεσματική διαχείριση των αποθηκών ιωδίου στο σώμα. Διαιτητικές πηγές αποτελούν: οι ξηροί καρποί, τα δημητριακά, το κρέας, και κυρίως το μοσχαρίσιο, τα αβγά, τα ψάρια, ο τόνος, τα καβούρια και ο αστακός.

* Ο ψευδάργυρος και ο χαλκός. Τόσο ο υποθυρεοειδισμός όσο και ο υπερθυρεοειδισμός είναι δυνατόν να οδηγήσουν σε ανεπάρκεια ψευδαργύρου. Σε ορισμένες περιπτώσεις, η συμπληρωματική λήψη ψευδαργύρου είναι δυνατόν να αναστρέψει τον υποθυρεοειδισμό. Ακόμα, ο χαλκός είναι απαραίτητος για τη σύνθεση της Τ4 και, όταν η διατροφική πρόσληψη χαλκού είναι περιορισμένη, ο ρυθμός παραγωγής της ορμόνης μειώνεται. Η Τ4 ρυθμίζει τη σύνθεση της χοληστερίνης στον οργανισμό. Συνεπώς, μπορεί να υπάρχει σχέση μεταξύ της ανεπάρκειας χαλκού, της αύξησης της χοληστερίνης στο αίμα και των καρδιαγγειακών παθήσεων -ειδικά σε άτομα με υποθυρεοειδισμό. Σημαντικές πηγές ψευδαργύρου είναι: τα θαλασσινά, τα ψάρια, το συκώτι, το κρέας, τα αβγά, τα μανιτάρια και τα σύκα.

* Βιταμίνες. Το β-καροτένιο (πορτοκαλί, κίτρινα και κόκκινα φρούτα και λαχανικά όπως το βερίκοκο, το πεπόνι και οι φράουλες), η βιταμίνη C (πηγές: φρούτα όπως τα εσπεριδοειδή, οι φράουλες και οι φυσικοί χυμοί τους) και η βιταμίνη Ε (ελαιόλαδο) αποτελούν σημαντικούς αντιοξειδωτικούς παράγοντες που προστατεύουν το θυρεοειδή από τις επιπτώσεις του οξειδωτικού στρες. Οι βιταμίνες Β2, Β3 και Β6 συμμετέχουν στη διαδικασία σύνθεσης της Τ4.

* Τυροσίνη. Η τυροσίνη είναι ένα αμινοξύ το οποίο έχει σημαντικό ρόλο στην παραγωγή των θυρεοειδικών ορμονών. Ευτυχώς, υπάρχουν πολλά τρόφιμα που αποτελούν καλές πηγές τυροσίνης, όπως είναι τα ψάρια, το κοτόπουλο, τα προϊόντα ολικής αλέσεως, τα γαλακτοκομικά, οι μπανάνες, τα φασόλια και οι ξηροί καρποί.

* Τα λιπαρά. Συνήθως συστήνεται περιορισμός των προσλαμβανόμενων από τη διατροφή λιπαρών. Οι περισσότεροι οργανισμοί υγείας συστήνουν τα λιπαρά να καλύπτουν το πολύ το 30% των θερμίδων ημερησίως.

Τέλος, η (σχεδόν) καθημερινή άσκηση, κατά προτίμηση αερόβια, αποδεικνύεται ευεργετική. Αυξάνει αφενός την αιματική κυκλοφορία, αφετέρου δε συμμετέχει στην καλύτερη διαχείριση του σωματικού μας λίπους.

Γράφουν οι ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΑΠΑΛΑΖΑΡΟΥ, κλινικός διαιτολόγος - διατροφολόγος, www.nutrimed.gr και ΝΤΟΡΙΝΑ ΣΙΑΛΒΕΡΑ , κλινική διαιτολόγος - διατροφολόγος, www.nutrimed.gr


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Georgia!!! Εγώ μετά από πλήθος blogs, άρθρων κτλ που διάβασα κατέληξα ότι το πιο μαζεμένο αφιέρωμα είναι το εξής:

http://archivehealth.in.gr/NVandras/article.asp?ArticleId=19192&CurrentTopId=18661&IssueTitle=%CD%EF%F3%DE%EC%E1%F4%E1

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω. δεν κανει τιποτα. Απλα θελω να εμπλουτιζω τη σελιδα μας.

Μερικες φορες τα αυτονοητα ειναι παραλειπομενα και ειναι αδικο να χανεται χρονος χωρις ουσιαστικη ιαση.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,Γεωργία ουσιαστικές ,χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες και συμπυκνωμένες.Ars εύχομαι καλή επιτυχία γιά αύριο και να τελειώνεις κι εσύ γρήγορα κι ανώδυνα.Sonia64 μου έδωσαν 100mq σε δύο κάψουλες πού ήταν σε κονσέρβες με θωράκιση μολύβδου!Φανταστήτε το βάρος τους!Όλη η κονσέρβα σε μέγεθος κομπόστα ροδάκινο και μέσα ένας δοκιμαστικός σωλήνας λεπτός με μιά καψουλίτσα μέσα.Δέν έχω νιώσει καμμία αλλαγή μέχρι τώρα,ούτε ανεπαίσθητη .Ακολοθώ τις οδηγίες ,έχω είδη πιεί 4,5 λίτρα νερό και έχω κάνει 2 ντους.Μόλις πήρα τις κάψουλες,παρουσία του γιατρού με μέτρησε από απόσταση ενός μετρου και θα με μετρησει και αύριο.Πιστεύω το σάββατο να βγώ.Το προσωπικό είναι άψογο,συχνα πυκνά με ρωτάνε αν είμαι καλά κι αν χρειαζομαι κάτι,έχω μείνει άναυδος.Ακούω ζωηρές γυναικίες φωνές αλλά δεν τις βλέπω γιατί το κρεβάτι είναι μπροστά στο παράθυρο κι ενας πολύ παχυς τοίχος καλύπτει τα πάντα αφήνοντας μόνο ένα μικρό διάδρομο πρός τον προθάλαμο όπου αφήνουν φαγητό και νερά.Δεν έχει καθόλου πλαστικά.Και μιά λεπτομέρεια γιά τις πιό ντροπαλές:όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάμερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κωνσταντίνε δημόσιο είπαμε είναι το νοσοκομείο;; Τέλεια, μπράβο!

Εκτός από το ''ακούω φωνές αλλά δεν τις βλέπω''!! Χχαχα, δεν πειράζει, πιο καλή η μοναξιά! Μακάρι να 'μαι κ εγώ μόνη στο δωμάτιο, ποτέ δεν ξέρεις αν θα τα βρεις με τον άλλον! Σου είπαν μήπως πότε θα βγεις;;

Edit: Sorry δεν πρόσεξα το ''πιστεύω το Σάββατο να βγω...''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,Ars καλή επιτυχία στη θεραπεία σου,κι αν δεν έχεις ιντερνετ σύντομα και πάλι κοντά μας.Sonia64 ιδιωτικό λόγω ασφάλειας και είμαι μόνος μου στο θάλαμο.Χτες το βράδυ με επισκεύτηκε ο υποθυρεοειδισμός και δεν μπόρεσα να κοιμηθώ καλά.Τελικά πήρα αντιεμετικό και αναλγητικό και τώρα συνέρχομαι.Μετά από τόσο νερό που έχω πιει βλέπω ποτήρι και πρίζομαι :)Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,ψαχνωντας πληροφοριες γενικα για θεραπεια με ιωδιο βρηκα και αυτες τισ σελιδεσ εδω και θεωρω οτι δινεται μεγαλη υποστηριξη σε συμπασχοντες,οπωσ και εγω.σε λιγεσ μερεσ θα παω για δευτερη φορα να παρω ιςδιο μςτα απο την ολ. θυρεοειδεκτ, μου...και δεν μπορω να πω οτι ειναι και το καλυτερο που θα μπορουσα να παθς...αλλα σκεφτομαι οτι υπαρχουν και χειροτερα δυστυχως,...το προβλημα μου ειναι οτι εχω και μια κυστη θυρεογλωσσικου πορου εκ γεννετης και ο γιατρος μου ειπε οτι θα το ψαξει να δει μηπωσ χρειαζεται να αφαιρεθει,κι οτι ισως μου επηρεαζει το σπινθυρογραφημα και τις εξετασεισ μου και ισως να προχωρησουμε πρωτα σε αφαιρεση ....εχω πελαγωσει,.παρακαλω αν καποιος γνωριζει παρομοια περιπτωση θα ηθελα να μαθω τι εκανε,αν και καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...στη φαση που ειμαι πληροφοριακα θα ηθελα να μαθω σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Καταρχας να ευχηθω να πανε ολα καλα σημερα στην Ars και για σενα Konstantin μακαρι να βγεις αυριο κ να πας στο σπιτακι σου!!Το μονο κοινο που εχουν τα νοσοκομεια μας ειναι ο τειχος γυρω απο το κρεβατι !Επισης και οι θεοβαρες κονσερβες μολυβδου!!Εμενα μου εδωσαν απο πριν αντιεμετικο.Φαγητο εφαγες?

Εισαι καλυτερα σημερα?Αν δεν νιωθεις και πολυ καλα πες τους να σου φερουν ενα ηρεμηστικο,γιατι εγω που δεν ημουν (ειχα και ριγη),με βοηθησε πολυ!!

nikixa καλη επιτυχια στη θεραπεια σου,αλλα γιατι δευτερη φορα?Ειχες υποτροπη?Μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα συνεβη?Για το αλλο προβλημα δεν το εχω ξανακουσει.Ευχομαι να τελειωσει γρηγορα ολη αυτη η ασχημη περιπετεια υγειας!!Εδω ειμαστε και θα τα συζηταμε!!Καλο κουραγιο!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Καταρχας να ευχηθω να πανε ολα καλα σημερα στην Ars και για σενα Konstantin μακαρι να βγεις αυριο κ να πας στο σπιτακι σου!!Το μονο κοινο που εχουν τα νοσοκομεια μας ειναι ο τειχος γυρω απο το κρεβατι !Επισης και οι θεοβαρες κονσερβες μολυβδου!!Εμενα μου εδωσαν απο πριν αντιεμετικο.Φαγητο εφαγες?

Εισαι καλυτερα σημερα?Αν δεν νιωθεις και πολυ καλα πες τους να σου φερουν ενα ηρεμηστικο,γιατι εγω που δεν ημουν (ειχα και ριγη),με βοηθησε πολυ!!

nikixa καλη επιτυχια στη θεραπεια σου,αλλα γιατι δευτερη φορα?Ειχες υποτροπη?Μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα συνεβη?Για το αλλο προβλημα δεν το εχω ξανακουσει.Ευχομαι να τελειωσει γρηγορα ολη αυτη η ασχημη περιπετεια υγειας!!Εδω ειμαστε και θα τα συζηταμε!!Καλο κουραγιο!!:)

γεια σου σονια ,το ολοσωμο σπινθυρογραφημα ενα χρονο μετα τη ληψη ι131 150 μκ εδειξε υπολοιμα ,αλλα εδω κρητη για να κλεισεις ραντεβου για ιωδιο στο πανε 8 με 10 μηνες μετα λογω πολλων περιστατικων και λογω οτι γινεται μονο στο συγκεκριμενο νοσοκομειο το οποιο εξυπηρετει μεχρι και τα νησια του αιγαιου...ασε που χρηματα για ιδωτικες κλινικες δεν ειναι ευκολο να δοθουν και θα πρεπει να παω και στην αθηνα,...αλλα αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα...σημερα περιμενω τα αποτελεσματα θυρεοσφαιρινης και αντισωματων,ενω εχω διακοψει το τ4 διοτι στις 25 του μηνα θα μπω για ιωδιο...αν μπω τελικα γιατι αυτο με την κυστη μου εχει φερει τα πανω κατω...ο γιατρος μου ειπε οτι προκειται για σπανια περιπτωση και πρεπει να το ψαξει...θα μιλησω ξανα μαζι του μολις παρω τα αποτελεσματα των εξετασεων...ευχαριστω για τη συμπαρασταση κι οποτε καταληξω θα ενημερωσω.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...