Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα!!Konstantin μακαρι να μπεις νωριτερα να ξεμπερδευεις!!Εχει δικιο η Ars με ενα σμπαρο 2 τρυγονια γιατι εμεις υποστηκαμε δυο φορες τον υπο-θ μεχρι να μπουμε για θεραπεια!!Μακαρι και το υπολειμμα να ειναι μικρο!!Ειδες για να ειμαστε ενημερωμενοι κ να ανταλλασουμε αποψεις,ξερεις και τι θα ρωτας τους γιατρους!!Καλη επιτυχια και καλη δηναμη να χεις αν μπεις αυριο!!!

ΓΙΩΡΓΟ καλημερα!Και εγω Οκτωβριο του 2009 χειρουργηθηκα(πολυεστιακο θηλωδες),αλλα επειδη δεν εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος(εσυ εκανες?) συνεχως "βλεπουν" δυο λεμφαδενες,την μια μου λενε υποπτους και ημουν στο παρα πεντε για παρακεντηση,την αλλη αντιδραστικους κ οτι θελουν παρακολουθηση.Στη περιπτωση σου το χαρακτηριζουν μορφωμα ισως επειδη δεν μπορουν να προσδιορισουν 100% αν ειναι λεμφαδενας.Θα σου προτεινα να κανεις κι αλλο υπερηχο σε καποιον πολυ εμπειρο σε τετοια θεματα,οπως με εστειλαν εμενα και ξεκαθαριστηκε πιο καλα η υποθεση κ δεν εκανα τελικα παρακεντηση.Σιγουρα σε εστειλαν για TG για να δουν τιμες.Καλα αποτελεσματα και μην αγχωνεσαι,γιατι μπορει και να μην ειναι τιποτα!!!

Παιδιά καλή μέρα σε όλους ΣΑΣ και σας ευχαριστώ.

SONIA ,σ΄ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.

Δέν έκανα λεμφαδενικό καθαρισμό γιατί ήταν ok μου είπε ο χειρουργός μου(ευρωκλινικη).Kαι εγώ πολυεστιακό θηλώδες.Πράγματι δεν μπορούν να προσδιορίσουν αν είναι στον λεμφαδένα γιατί το γράφει σε παρένθεση με ερωτηματικό (πιθανώς λεμφαδένα?).Εμένα στούς υπέρηχους που κάνω κάθε 6 μήνες μου βγάζουν τους μεγαλύτερους λεμφαδένες περί τα 13mm,φυσιολογικά διογκωμένους απότι γράφουν,όσο ήταν και πρίν χειρουργηθώ.Δέν τάχω μπροστά μου να τα γράψω ακριβώς γιατί τάχω αφήσει όλα στην γιατρό μου.Σήμερα θα πάρω και τις απαντήσεις για το αίμα και θα πάω.Αν γνωρίζεις κάποιον εξειδικευμένο για υπέρηχο πές μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Konstantin,πολυ καλο υπολειμμα εχεις!!!Θα καει ολοσχερως με το ιωδιο!!Ποσα μιλικιουρι θα σου δωσουν?Καλη επιτυχια στη θεραπεια σου και γρηγορη αναρρωση απο τον υπο-θ σου ευχομαι!!Αν μπορεις επικοινωνησε μαζι μας απο τον θαλαμο!!

ΓΙΩΡΓΟ ΜΕ,μονο απο Θεσ/κη ξερω.Αν εισαι Αθηνα θα επικοινωνησω με φιλους συνασθενεις μου,να μας γραψουν εδω που να πας για καλυτερα.Οταν θα παρεις τις αιματολογικες ,θα πας και σε ενδοκρινολογο?Αν ναι ,να δουμε τι θα σου προτεινει κι αυτος.

Ars,χαιρομαι που δεν εχεις χειροτερα συμπτωματα!!Σε λιγες μερουλες θα αρχισεις την θυροξινη κι ολα θα πανε καλα!!Οσο για την βιοψια,εμενα δεν εγραφε πολλες λεπτομερειες και οταν την ειδαν οι πυρηνικοι στο Θεαγενειο,δεν τους αρεσε αυτο,γιατι ηθελαν να ξερουν κι αλλες λεπτομερειες(χειρουργηθηκα σε αλλο νοσοκομειο).Δεν τους ηταν αρκετο που εγραφε οτι οι οζοι ηταν απλα θηλωδεις σε εδαφος Χασιμοτο.

Georgiamammi,δεν θα κανω τωρα εξετασεις,αλλα Φεβρουαριο αιματολογικες.Και τον Μαρτιο ,θα μου πουν ποτε θα αρχισει η προετοιμασια για το ολοσωμο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

μια ακομη υποψηφια επεμβασης θυροειδους. ειμαι σε αναμονη για κρεβατι στο νοσ. αγιος σαββας.φοβαμαι αφορητα.ευτυχως λογω καλοκαιριου δεν δουλευω, [εχω φροντιστηριο] αλλα το σκεφτομαι συνεχεια.πειτε μου πως θα νιωσω, πριν και μετα την επεμβαση.please!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

μια ακομη υποψηφια επεμβασης θυροειδους. ειμαι σε αναμονη για κρεβατι στο νοσ. αγιος σαββας.φοβαμαι αφορητα.ευτυχως λογω καλοκαιριου δεν δουλευω, [εχω φροντιστηριο] αλλα το σκεφτομαι συνεχεια.πειτε μου πως θα νιωσω, πριν και μετα την επεμβαση.please!!!!

Κάθυ Καλώς ήλθες!!!

Μην ανησυχείς καθόλου, το μόνο πρόβλημα σχετικά με την επέμβαση είναι η αναμονή...και στον άγιο Σάββα κιόλας....χμμ σου είπαν πότε περίπου;;

Πριν την επέμβαση δεν έχει κάτι τρομερό, η κλασική προετοιμασία του χειρουργείου (αν έχεις ξανακάνει θα ξέρεις ότι τρως ελαφρά το προηγούμενο απόγευμα, από το βράδυ και μετά ούτε νερό και αναλόγως το νοσοκομείο μπορεί να σου δώσουν και ένα υποθετάκι/κλισματάκι για να ενεργηθείς). Αυτά για να συνέλθεις γρήγορα από τη νάρκωση.

Μετά το χειρουργείο -και εφόσον δεν έχεις χλαπακιάσει τίποτα τρελό, όπως άλλες που έβλεπα- θα συνέλθεις και θα μπορείς και να μιλήσεις και να φας μετά πό λίγη ώρα. Εκτός αν ο γιατρός σου συτήσει να κάνεις αφωνία τη 1η μέρα για προληπτικούς λόγους. Πόνος δεν υπάρχει, ένα σύνηθες τραβηγματάκι λόγω των ραμμάτων ίσως. Θα μείνεις στο νοσοκομείο από 1-3 ημέρες και θα πας σπιτάκι. Από κει και μετά ξεκινάει άλλος προγραμματισμός.

Το μόνο που πρέπει να κάνεις εσύ είναι να 'χεις βρει έναν καλό χεειρουργό!!!

Ο λόγος της αφαίρεσης αν επιτρέπεται; Καρκίνωμα η κάποια άλλη πάθηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους,

μια ακομη υποψηφια επεμβασης θυροειδους. ειμαι σε αναμονη για κρεβατι στο νοσ. αγιος σαββας.φοβαμαι αφορητα.ευτυχως λογω καλοκαιριου δεν δουλευω, [εχω φροντιστηριο] αλλα το σκεφτομαι συνεχεια.πειτε μου πως θα νιωσω, πριν και μετα την επεμβαση.please!!!!

Καλωστην. Λογικα σημερα θα εκανες την επεμβαση. Εκπιζω να ειναι ολα καλα και να εχεις καλα αποτελεσματα απο τη βιοψια.

Το χειρουργειο δεν ειναι δυσκολο αν και ειναι ΛΕΠΤΟ. Μετα την επεμβαση, μπορεις να μιλας....ασταματητα και κυριως για να μην σε παρει ο υπνος ωσπου να φυγει η ναρκωση απο μεσα σου. Εγω μπλαμπλαριζα ατελειωτα. Ισως να εχεις μια μικρη βραχναδα..... μην ανησυχεις. Ισως να πονει λιγο η βαση του λαιμου σου αλλα παλι δεν ειναι τιποτα. Ισως να δυσκολευεσαι στην καταποση, δδεν ειναι τιποτα.....κοινως ..μην ανησυχεις για τιποτα.....ολα θα πανε καλα.

Ενημερωσε μας!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

χιλια , χιλια , χιλια ευχαριστω παιδια.!!! δεν ξερετε ποσο σημαντικο ειναι που βρηκα ανθρωπους που το εχουν βιωσει και ταυτοχρονα τοσο αισιοδοξους.!!! πηρα πολυ κουραγιο και για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα απαντηση. εχω οζο 3,5 εκατοστα? χιλιοστα? τελος παντων το 3.5 ειναι σιγουρο. καλοηθη απ'οτι θεωρει ο γιατρος. θα κανω την παρακεντηση και την αλλη μερα την επεμβαση. απλα περιμενω για την εισαγωγη τωρα. εσεις απ'οτι καταλαβα ειστε πολλα βηματα μετα απο μενα. ειναι περιπετεια σιγουρα γιατι δεν σταματαει με την επεμβαση και μονο. καλο κουραγιο λοιπον.( δεν εχω ξανακανει επεμβαση και γι'αυτο ειμαι σε πανικο.) εννοειται οτι θα σας ενημερωσω.ευχαριστω και παλι.;):

Link to comment
Share on other sites

χιλια , χιλια , χιλια ευχαριστω παιδια.!!! δεν ξερετε ποσο σημαντικο ειναι που βρηκα ανθρωπους που το εχουν βιωσει και ταυτοχρονα τοσο αισιοδοξους.!!! πηρα πολυ κουραγιο και για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα απαντηση. εχω οζο 3,5 εκατοστα? χιλιοστα? τελος παντων το 3.5 ειναι σιγουρο. καλοηθη απ'οτι θεωρει ο γιατρος. θα κανω την παρακεντηση και την αλλη μερα την επεμβαση. απλα περιμενω για την εισαγωγη τωρα. εσεις απ'οτι καταλαβα ειστε πολλα βηματα μετα απο μενα. ειναι περιπετεια σιγουρα γιατι δεν σταματαει με την επεμβαση και μονο. καλο κουραγιο λοιπον.( δεν εχω ξανακανει επεμβαση και γι'αυτο ειμαι σε πανικο.) εννοειται οτι θα σας ενημερωσω.ευχαριστω και παλι.;):

Μην ανησυχεις. Υπαρχουν 2 περιπτωσεις για την εξελιξη. Μια καλοηθεια και μια κακοηθεια. Δηλαδη, ασπρο ή μαυρο. Στην πρωτη περιπτωση βγαινεις απο χειρουργειο, αναρρωνεις, ρυθμιζεις τη δοση θυροξινης που πρεπει να λαμβανεις εφ ορου ζωης και η ζωη συνεχιζεται μια χαρα.Στη δευτερη περιπτωση περνας μια φαση .....χμ!!! οχι και τοσο ευχαριστη αλλα τα αποτελεσματα θα σε αποζημιωσουν γιατι ο CA του θυρ. ειναι απο τις ιασιμες μορφες. Αλλα μενουμε στην πρωτη περιπτωση της καΛοηθειας οπως θεωρει ο γιατρος. Βημα βημα καθε φορα θα προχωραμε παραπερα ωσπου να ρθει και η δικη σου σειρα να δινεις κουραγιο στους νεοτερους επισκεπτες της παρεας μας.

Κανε με το καλο την παρακεντηση, πες μας τα αποτελεσματα, και μετα μιλαμε ξανα. Αναλογα με την πορεια θα απανταμε και θα σε καθοδηγουμε.

Υπαρχει θεληση και εμπειρια εδω. Θα σου φανουν χρησιμα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια, αφου θα τον βγαλει γιατι θα τον παρακεντησει????

(δεν ξερω ποτε και γιατι γινεται!!!)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σέ όλους,Κάθυ καλώς ήρθες στην παρέα μας.Το χειρουργείο είναι υπόθεση 4-5 ημερών όσων αφορά την ενόχληση που βίωσα εγώ.Από τη δεύτερη κιόλας μέρα η βελτίωση είναι θεαματική!

Είμαι πλέον στο θάλαμο εδώ και τρείς περίπου ώρες.Είναι ένα δίκλινο φωτεινό δωμάτιο ,το τέλος ενός απομονωμένου διαδρόμου στον τρίτο όροφο.Νούμερο 302.Έχει τηλέφωνο και τηλεόραση που δεν λειτουργούν!Έχω βιλίο,κινητό και λάπτοπ ευτυχώς:):)Στις 13:15 πήρα τις κάψουλες(στην δική μου περίπτωση ήταν δύο)με δύο γουλιές νερό κυριολεκτικά.Είχα μείνει νηστικός από το πρωί και δεν είχα πιει παρά μόνο έναν καφέ.Δεν επιτρέπεται να πιώ και να φάω τίποτα μέχρι τις τέσσερις και πριν λίγο η νοσοκόμα με ρώτησε αν θέλω να φάω κανονικά ή να μου φέρει ένα γιαουρτάκι:?Καμμία παρενέργεια ως τώρα και κανένα αίσθημα δυσάρεστο.Μετά το φαγητό πολλά νερά και ντους και αλλαγή εσωρούχων κάθε φορά αν είναι δυνατόν η κάθε τρία ντους .Αυτά προς το παρόν,η σκέψη σας με συντροφεύει

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια, αφου θα τον βγαλει γιατι θα τον παρακεντησει????

(δεν ξερω ποτε και γιατι γινεται!!!)

Υποτίθεται ότι η παρακέντηση γι αυτό γίνεται (για να δουν εάν υπάρχει κακοήθεια ή άλλη νόσος πχ θυρεοειδίτιδα Hasimoto) αλλά λειτουργεί βέβαια και βοηθητικά ως βιοψία για τον γιατρό. Δλδ στη δική μου περίπτωση η κακοήθεια φάνηκε ήδη από τους 2 τελευταίους υπέρηχους μεγάλωσε και άλλαξε σχήμα ο όζος) αλλά και η παρακέντηση ήρθε και το επιβεβαίωσε. Οπότε ο χειρουργός ήταν σχεδόν σίγουρος ότι πρέπει να αφαιρέσει τον αδένα.

Σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν και σπινθηρογράφημα επιπλέον.

Μερικές φορές το δεείγμα της παρακέντησης είναι παραπλανητικό βέβαια (ψευδές δείγμα).

Αλλά να έχει προαποφασίσει ότι θα τον βγάλει με προγραμματισμένο χειρουργείο και να βάζει τον ασθενή για παρακέντηση την προηγούμενη μέρα μου κάνει λίγο εντύπωση...αλλά προφαανώς γιατρός είναι κάτι θα ξέρει. Απλώς εγώ στη θέση της Κάθυ θα έπαιρνα και μια δεύτερη άποψη για να σιγουρευτώ (ως καχύποπτο και ανήσυχο ον που είμαι).

ή θα ρωτούσα περισσότερα τον γιατρό: πχ γιατί να αφαιρεθεί ο αδένας;, είδε κάτι ύποπτο; δεν μπορώ να το παρακολουθώ για ένα διάστημα; ο υπέρηχος τι έδειξε; συνυπήρχε μήπως και κάποια χρόνια νόσος;

Προς θεού δεν αμφισβητώ κάτι-μη παρεξηγηθώ-απλώς λέω τι θα έκανα εγώ. Ίσως και η Κάθυ να μην μας ανέφερε κάτι.

Κωνσταντίνε μου! Όλε, όλε! Πως νοιώθεις από άποψη ψυχολογίας;; Τι την έχουν την τηλεόραση και το τηλ αφού δεν λειτουργούν; Μόνος είσαι στο θάλαμο;; Ίντερνετ πως μπαίνεις;; Έχει το νοσοκομείο ασύρματο;; Μη μου πεις!

Πίνε πίνε νερά Κωνσταντή και κάνε μπάνια μέχρι να μουλιάσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Konstantinολα καλα θα πανε!!Καλη επιτυχια να χει η θεραπεια σου!!Οποτε σου δωθει η ευκαιρια,ρωτα ποσα μιλικιουρι σου εδωσαν.Παλι καλα που μπορεις να μιλας μαζι μας!!Ειναι κανονικο δωματιο η περιεργο σαν το δικο μου,με πλαστικα γυρω-γυρω?Ποτε βγαινεις?

cathyvraka μην αγχωνεσαι καθολου για την επεμβαση!!Δεν θα καταλαβεις τιποτα!!Εγω νομιζα οτι θα ημουν χαλια,αλλα και σηκωθηκα γρηγορα και μιλησα αμεσως!!Λιγη βραχναδα τιποτα αλλο!!Οσο για τα 3,5, ειναι σιγουρα εκατοστα,γιατι αν ηταν χιλιοστα δεν θα μπορουσε να γινει παρακεντηση!Καλα αποτελεσματα βιοψιας και καλη επιτυχια στην επεμβαση!!Ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε!!:)Geοrgiamami,αν δεν κανω λαθος(γιατροι δεν ειμαστε), την κανουν,γιατι αν τυχον υπαρχει κακοηθεια,θα κανουν και λεμφαδενικο καθαρισμο.Μακαρι και στη δικη μου περιπτωση να το ηξεραν απο πριν,για να μην τραβαω ολα αυτα τωρα!!Ars πως εισαι?Πεντε Ιουλιου μπαινεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σόνια μου 5 Ιουλίου (αύριο δλδ)...πάντως όπως σου 'χα πει ούτε σε εμένα έκαναν καθαρισμό κι ας είχε δείξει ξεκάθαρα ότι είναι καρκίνος. Ο υπέρηχος νομίζω το δείχνει αυτό (γιατί θυμάμαι η ακτινολόγος πριν κάνω την παρακέντηση ενώ είχε φρικάρει με την εικόνα που είδε στην οθόνη μου είπε: ''ευτυχώς είναι υπερ σου που δεν υπάρχουν διογκωμένοι λεμφαδένες''.

Ένα περίεγο πράγμα με έχουν πιάσει κάτι κέφια, παρότι χθες διάβασα κι άλλο για τον υπότυπο μου και βρήκα αρκετές αποθαρρυντικές πληροφορίες για την πρόγνωση του...ίσως επειδή αύριο μπαίνω και θα μου φύγει κ αυτός ο βραχνάς...

Ας ανησυχούμε για ένα ένα κάθε φορά και όταν έρχεται η ώρα των επομένων βημάτων, ανησυχούμε τότε (τα λέω να τα ακούω κ εγώ).

Εσύ όμως Σόνια γιατί λες αυτά που τραβάς; Σου είπαν κάτι καινούργιο για τον λεμφαδένα;; Πάντως τώρα που το θυμήθηκα ο γιατρός πριν το χειρουργείο μου χε πει ότι θα έκανε ΚΑΙ αφαίρεση λεμφαδενών και τελικά δεν έκανε έστειλε μόνο ένα μικρό δείγμα. Άρα μάλλον εκείνη την ώρα αξιολογούν τι τελικώς πρέπει να γίνει. ίσως από την εικόνα που έχουν μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σέ όλους,Κάθυ καλώς ήρθες στην παρέα μας.Το χειρουργείο είναι υπόθεση 4-5 ημερών όσων αφορά την ενόχληση που βίωσα εγώ.Από τη δεύτερη κιόλας μέρα η βελτίωση είναι θεαματική!

Είμαι πλέον στο θάλαμο εδώ και τρείς περίπου ώρες.Είναι ένα δίκλινο φωτεινό δωμάτιο ,το τέλος ενός απομονωμένου διαδρόμου στον τρίτο όροφο.Νούμερο 302.Έχει τηλέφωνο και τηλεόραση που δεν λειτουργούν!Έχω βιλίο,κινητό και λάπτοπ ευτυχώς:):)Στις 13:15 πήρα τις κάψουλες(στην δική μου περίπτωση ήταν δύο)με δύο γουλιές νερό κυριολεκτικά.Είχα μείνει νηστικός από το πρωί και δεν είχα πιει παρά μόνο έναν καφέ.Δεν επιτρέπεται να πιώ και να φάω τίποτα μέχρι τις τέσσερις και πριν λίγο η νοσοκόμα με ρώτησε αν θέλω να φάω κανονικά ή να μου φέρει ένα γιαουρτάκι:?Καμμία παρενέργεια ως τώρα και κανένα αίσθημα δυσάρεστο.Μετά το φαγητό πολλά νερά και ντους και αλλαγή εσωρούχων κάθε φορά αν είναι δυνατόν η κάθε τρία ντους .Αυτά προς το παρόν,η σκέψη σας με συντροφεύει

Γεια σου Κωνσταντινε. Ολα καλα λοιπον μεχρι τωρα. Αντε και να φας ολο το "γαιδαρο" τοσο ευκολα. Μην ξεχνας : ΝΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! και ΝΤΟΥΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!!!!!

Γελασα με τα μη λειτουργουντα τηλεφωνο και τηλεοραση.

Εφαγες????? Μην χλαπαδιασεις την μεριδα σου ακομη κι αν νιωθεις καλα. Φαε ...λιγο λιγο μην παλινδρομησει η τροφη και τα βγαλεις ολα. Αν και απο τη 1 που πηρες τις καψουλες μεχρι τωρα......εκεινες εκαναν ...το θαυμα τους.

Ενημερωνε μας για την εξελιξη σου και να θυμασαι...εκει μεσα ...δεν εισαι μονος. Σε συντροφευει ησ κεψη μας και οι ευχες μας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...