Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλησπερα κι απο μενα!!!!δεν ξερετε τι θετικη ενεργεια παιρνω διαβαζοντας τισ εμπειριες ολων σας....ειναι πολυ σημαντικο να μη νιωθεις μονος...το μονο που με τυραννα ειναι οτι σε λιγο καιρο θα αντιμετωπισω για ακομα μια φορα τις παρενεργειες του ιωδιου,απο την αλλη ομως σκεφτομαι και τα χειροτερα που συμβαινουν σε αλλους και σταματω τον εγωκεντρισμο που τοσο αντιπαθω.αποφασισα να περασω το χρονο μου ως το ιωδιο οσο καλυτερα μπορω με την οικογενεια μου και τους φιλους μου γιατι πολυ θα μου λειψουν,ιδιως η κορουλα μου....να στε καλα παιδια τα λεμε!!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν παίδες μου. Η εντύπωση της νοσηλείας στο ενδοκρινολογικό τμήμα -θαλάμου ιωδίου δεν είχε καμία σχέση με την αντίστοιχη από το χειρουργικό τμήμα.

Το δωμάτιο 7ος όροφος) ήταν σε αρκετά κακή κατάσταση (παλιό). Το παράθυρο του δωματίου έμπαζε και της τουαλέτας άνοιγε μόνο του καμιά φορά από τον αέρα. Εμείς μονίμως κρυώναμε με αποτέλεσμα να μην ιδρώνουμε καθολου (ίσως φταίνε και οι θωρακισμένοι; τοίχοι του αλλά ζέστη δεν έκανε ποτέ μέσα και χωρίς κλιματισμό). Οι διαστάσεις του ήταν 4x3 m. περ. με αποτέλεσμα ούτε ίγα βήματα να μην μπορείς να κάνεις. Είχε δύο κρεβάτια, αναμεσά τους ένα τροχήλατο βαρύ παραβάν 1.5 m περ. (προφανώς από μόλυβδο ή κάτι τέτοιο για να μην ακτινοβολεί ο ένας ασθενής τον άλλον). Τηλεόραση υπήρχε αλλά όχι κεραία, ψυγείο ναι, τηλ. ναι, ίντερνετ ναι αλλά μόνο για τους γιατρούς, όπως μου είπαν, οπότε δεν μας έδωσαν τον κωδικό!

Το φαγητό δεν ήταν καθόλου ωραίο. Ερχόταν σε πλαστικά σκεύη, μετά την πρώτη μέρα άρχισαν να μειώνονται και αυτά (δεν μας έφερναν μαχαιράκι, στο πρωινό οι φρυγανιές και αυτά χωρίς πιατάκι). Ήθελαν να βγάζουμε σχετικά γρήγορα τους δίσκους έξω για να τους πλένουν, οπότε ακουμπούσαμε τα πιάτα μας πάνω στο κωμοδίνο. Μια μέρα ζητήσαμε στο πρωινό να μας φερουν και ένα αυγό στην καθεμία για να μην νιώθουμε ναυτία (θέλαμε κάτι στέρεο), τη δεύτερη που ξαναζητήσαμε μας είπαν ότι δεν περισσεύουν και για μας.

Κάμερα δεν είχε μέσα στο δωμάτιο αλλά...απέξω για να ελέγχουν αν βγαίνουμε να πάρουμε το φαγητό ή για να μην μπει κανένας μέσα.

Τα σκουπίδια μας με τα τρόφιμα κτλ δεν έβγαιναν εκτός δωματίου με αποτέλεσμα να νοιώθουμε μια αηδία κάθε φορά που ανοίγαμε να πετάξουμε κάτι σκον σκουπιδοτενεκέ.

Η επικοινωνία με τους γιατρούς ήταν τηλεφωνική-οι γιατροί γενικά ήταν αρκετά ευγενικοί αλλά ήταν κάπως δύσκολο να τους βρεις ειδικά την Κυριακή δεν έβρισκες ενδοκρινολόγο εύκολα και η προϊσταμένη επίσης δεν σήκωνε πάντα το τηλ.

Το ιώδιο ήρθε από Γερμανία σε μολύβδινο σκεύος-μας έδωσαν 1 κάψουλα στην κάθεμία (70 mlc).

To σημαντικό είναι τα πολλά νερά, τα μπάνια κτλ να γίνουν το πρώτο 24ωρο. Η μεγαλύτερη ποσότητα απεκκρίνεται στα ούρα και τα κόπρανα και λιγότερη στο σάλιο και τον ιδρώτα, οπότε καταλαβαίνετε ότι το σημαντικό ήταν την 1η μέρα να πιει κανείς πολύ νερό και να ενεργηθεί.

Εγώ, ήπια μπόλικο νερό την πρώτη μέρα (3 λίτρα) αλλά δεν ενεργήθηκα καθώς είχα ήδη ενεργηθεί από το σπίτι με αποτέλεσμα να ενεργηθώ τη 2η μέρα, το βράδυ της οποίας (4:00 η ώρα) άρχισα να έχω ρίγη, να ιδρώνω, να έχω έντονη ναυτία (πήρα τηλ την προϊσταμένη και μου έφεραν αντιμετικό) και τα ξημερώματα είχα διάρροια. Ήταν εφιαλτική νύχτα και ακόμη δεν έχω συνέλθει. Την 3η μέρα δεν πήρε κανείς να δει πως είμαι, μόνο πέρασε ο πυρηνικός μας μέτρησε και μας είπε ότι θα φύγουμε.

Μέτρηση έγινε δλδ τη δεύτερη και την 3η μέρα. Την 3η μέρα μας είπαν ότι είμαστε πολύ καλά. Η συνασθενής μου 6.3 στο ένα μέτρο και εγώ κάτι παραπάνω, οπότε μας έδωσαν εξιτήριο.

Γενική εντύπωση: αηδία, κατάθλιψη και αίσθηση απομόνωσης και ανοργανωσιάς. Ίσως ήταν επιβαρυμένη και η ψυχολογία μας και τα βλέπαμε όλα μαύρα αλλά το γεγονός του ότι δεν έβρισκες κάποιες φoρές εύκολα κάποιον στο τηλ., ισχύει. Να φανταστείτε την Κυριακή ζήτησα να μου γράψουν παραπεμπτικό για εξέταση ασβεστίου στο βιβλιάριο, όπως μου είχαν πει ότι πρέπει να γίνει μετά από κάποιες μερες και μου απάντησαν ''αυτό δεν γίνεται σήμερα καλή μου, δεν υπάρχει επιμελητής να σου γράψει την εξέταση''. Δλδ την Κυριακή άφηναν μόνο κάποια ειδικευόμενη για το ενδοκρινολογικό ολόκληρο!!!! Μου έκανε τρομερή εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

NikiXa καλώς ήλθες!!!

Georgia επιτέλους τελειώνουν τα βάσανα σου, χαρηκα πολύ γιατί πέρασες μεγάλη ταλαιπωρία!!! Σόνια εσύ πάντα εδώ!! Ευχαριστώ όλους που με σκεφτόσασταν! Κωνσταντίνε ήρεμα γιατί οι δυνάμεις μας δεν θα επανακτηθούν τόσο εύκολα!

Ερώτηση: μου παν ότι την Τετάρτη που θα κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα να μην έχω πάρει Τ4, αύριο και μεθαύριο να το πάρω;;; Κωνσταντίνε τι σου είπαν;;

Έχω πάρει σε 10 διαφορετικά τηλ και δεν το σηκώνει κανείς για να μου πει.

Α ξέχασα να πω ότι το ολόσωμο γινεται τώρα για να εκμεταλλευτούν τη μεγάλη δόση ιωδίου που έχουμε πάρει γιατί στο προηγούμενο η δόση ήταν μικρή και δεν ήταν τόσο αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτα ,η εμπειρια του εγκλεισμου δεν μπορει παρα χαλια να ειναι οπως και να χει...εσυ τουλαχιστον ειχες παρεα,εγω ημουν μονη...αλλα ειλικρινα ενιωθα προστατευμενα μεσα εκει,διοτι δεν μπορουσα να βλαψω καποιον,μετα που πηγα σπιτι φοβομουν να ακουμπησω οτιδηποτε μπας και το μολυνω,ομως με καθησυχασε ο ενδροκρινολογος μου και ηρεμησα.επινα οσο νερο δεν ειχα πιει σε ολη μου τη ζωη και εκανα χιλιομετρα με το ποδηλατο πραγμα που με ηρεμουσε.οταν μετα πηγα για το ολοσψμο με ξαναμετρησε ο φυσικος και μου λεει αστειευομενοσ,οτι αυτος ειχε περισσοτερη ακτινοβολια απο οτι ειχα εγω,και χαλαρωσα εντελως.αντε και περαστικα μας .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Niki!! Μου φαίνεται τραγικό να το περνά κανείς μόνος αυτό! Εσείς είστε πραγματικά ήρωες!! Ειδικά όσοι έχετε παιδιά και τα βλέπετε να σας φωνάζουν από μακριά και να μην μπορείτε να τα αγκαλιάσετε! Η σκηνή που είδα στο νοσοκομείο, ο πατέρας δίπλα απ'το παράθυρο του 7ου και 2 πιτσιρίκια από κάτω να φωναζουν ''μπαμπάαα''...με έκανε να σκέφτομαι ευτυχώς που δεν έχω παιδιά. Πάντως γενικά συναισθηματικά είμαι στα όρια μου...ο υποθυρεοειδισμός με έχει τρελάνει, νοιώθω ότι θέλω να κλάψω και δεν ξέρω γιατί! 19 μέρες υποθυρεοειδική τελικά είναι το όριο για μένα.

Και δεν ξέρω και τι να κάνω αύριο το πρωί, να το πάρω το χάπι, να μην το πάρω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Αρς και σιδερένια.Αυτή τη λεπτομέρεια με το τ4 δεν τη γνωρίζω αύριο όμως που θα μιλήσω με τον πηρυνικό θα σου απαντήσω.Δύσκολα πέρασες,εύχομαι να ναι το τελευταίο κι οι περιγραφές ας γίνουν αιτία βελτιώσεων,σύγουρα μας διαβάζουν πολλοί..Nίκη πόσο δίκιο έχεις να αισθάνεσαι βαριά την ευθύνη προς τους άλλους!Ωραία η ιδέα με το ποδήλατο.Καλό βραδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Ars, δεν εχω κανει ποτε ιωδιο και οι γνωσεις μου περιοριζονται σε οτι εχω ακουσει απο τα μελη της παρεας. Ομως αν ποτε μου συνεβαινε να πρεπει να παρω, ΔΕ θα πηγαινα στο νοσοκομειο "σου". Τουλαχιστο ο Κωνσταντινος εκτος απο το γεγονος οτι την περασε καλυτερα (ευκολοτερα), ειχε προσβαση στο ιντερνετ και μας εδινε σημεια κινησεων του. Με σενα ειχαμε σκασει απο αγωνια.

Για την αυριανη ληψη χαπιου δεν γνωριζω να σου απαντησω.

Ευχομαι το ιωδιο να εκανε καλη δουλεια και ολα αυτα να ειναι μια κακια ..αναμνηση που για καλη μας τυχη, σε εφερε κοντα μας.

Περαστικα σε ολους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 για την κατανόηση. Το χερότερο νομίζω ήταν για την συνασθενή μου που ενώ ήταν κλειστοφοβική, δεν υπήρχε ένας διάδρομος να κάνει λίγα βήματα. Κωνσταντίνε μου αν μάθεις πες μου γιατι δεν μπορώ να βρω γιατρό ούτε για δείγμα. Κσι επίσης αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιον ιδιώτη ενδκρινολόγο στην Αθήνα που να έχει λογικές τιμές και να είναι πρόθυμος να απαντά σε απορίες χωρίς να σου λέει: θα με πρήξεις, καλοδεχούμενος.

Καληνύχτα, εύχομαι γρηγορα όλοι μας να βρεθούμε στη θέση της Georgia και τόσων άλλων που συνήλθαν μετά από τον αγωνα που έδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ars σιδερενια και περαστικα σου!!Τελικα στο Θεαγενειο ηταν αψογα,μετα απο αυτα που μας περιεγραψες!!Ημουν τελειως μονη σε ενα τεραστιο δωματιο!!Βεβαια ημουν πολυ χαλια,με ριγη οπως εσυ(απο το ραδιεν.ιωδιο) και κριση πανικου απο τον βαρυ υπο-θ (ειχα TSH 120 ).Μου εδιναν και ηρεμιστικο(ενω δεν εχω παρει ποτε)!!Ενω γενικα δεν εχω ψυχολογικα-ψυχιατρικα προβληματα,κατα την διαρκεια του υπο-θ βιωσα 2 κρισεις πανικου και γενικα πολυ πεσμενη ψυχολογια,απελπισια,εναλλαγες γελιου κλαματος κτλ.Ειναι ομως φυσιολογικα ολα αυτα οταν εισαι με τοσο υψηλη TSH!!Καντε λοιπον υπομονη και η θυροξινη θα τα γιατρεψει ΟΛΑ!!!!!Οσο για το Τ4 δεν θυμαμαι.

Για την απομονωση και τα παιδια,ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα!!Ο αντρας μου στο σαλονι για 1 μηνα,ο ενας ο γιος μου εδινε πανελλαδικες(ευτυχως πετυχε),αν και στεναχωριοταν πολυ ετσι που με εβλεπε.Τους μιλαγα απο την κρεβατοκαμαρα.Ολοι προσπαθουσαν να ειναι μακρια μου...Αλλα ολα περασαν!!Αυτο να σκεφτεστε,οτι ειναι κατι περαστικο και ιασιμο!!Μερες ειναι κ θα περασουν!!Konstantin και nikixa,cathyvraka,ολα καλα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Α ωστε και συ ειχες ρίγη...ναι μαζί με τον υποθυρεοειδισμό το πακετάκι σε στέλνει...και γω στον 1ο υποθυρεοειδσμό είχα άνω του 100 TSH, φανταζομαι και τώρα τόσο θα είχα. Καλά αφού λένε ότι μετά τη μεγάλη δόση του ιωδίου είναι πο αξιόπιστο το ολόσωμο κτλ τι μας βαζουν και περνάμε την ίδια διαδικασία 2 φορές;;

Εγώ σήμερα το πήρα το χάπι, ας γίνει ό,τι θέλει.

Ελπίζω όλα τα παιδιά να 'ναι καλά!

Υγ.: για οποιον ενδιαφέρεται το δωμάτιο το έβγαλα κ φωτό, μπορώ να τις ανεβάσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα σ όλη την παρέα,Γεωργία ευχαριστώ γιά τις συμβουλές σου σχετικά με τη γυμναστική έχεις απόλυτα δίκια το ίδιο έκανα και με το φαγητό,τη μισή μερίδα και αργά γιατί με τόσο νερό και τέτοιο υποθυρεοειδισμό που να τα βγαλει πέρα το στομάχι.Χαίρομαι που είσαι καλά και όλα τα προβλήματα ξεπεράστηκαν.Αληθεια πόσος είναι ο μέσος χρόνος που χρειάζεται γιά να ρυθμιστεί κανείς;Αρσ πώς είσαι σήμερα αρχίζεις να αισθάνεσαι καλύτερα ,εγώ πέρα από μιά μικρή βαρυστομαχιά και μιά ελαφριά αδυναμία καλύτερα.Σόνια,Νίκη,Κάθυ όλα καλά;Καλή συνέχεια σε όλους:)Η αισιοδοξία είναι η καλύτερη άμυνα

Link to comment
Share on other sites

κονσταντιν εγω 20 μερες μετα το ιωδιο αρχισα να νιωθω καλυτερα,πιστευω οτι ειναι και θεμα οργανισμου,αυτο που με ειχε εκνευρισει δεν ηταν τοσο η αδυναμια και η ατονια που ενιωθα αλλα η απωλεια γευσης...δεν μπορουσα να φαω σχεδον τιποτα,γιαυτο και εχασα μερικα κιλα,-το καλο της ολης υποθεση...

ηθελα να σας ρωτησω,επειδη ακουσα οτι αν παρεις δευτερη φορα ιωδιο εχεισ πιθανοτητες να εμφανισεις αλλεργικη αντιδραση,εχετε ακουσει κατι σχετικο?

αυτα προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι σε ολους! ευχαριστω οσους μου απαντατε και ρωτατε.σιδερενιοι οσοι τελειωσατε απ το ιωδιο! konstantin, ars? ελπιζω το σπινθηρογραφημα να εναι εντελως καθαρο. ειστε ηρωες που αντεξατε στην απομονωση. λοιπον τα νεα μου: ΑΚΥΡΟ το 'αγιος σαββας' . εχουν τεραστια αναμονη (μεχρι και 2 μηνες)

ο γιατρος μου τωρα θα κανονισει για ιδιωτικο. παντως μιλησα με το γραφειο κινησης και μου το επιβεβαιωσαν. παρεπιπτοντως, ολα τα χειρουργεια κλεινουν τον αυγουστο και ο,τι ειναι να γινει θα γινει συντομα. μηπως να ψαξω σε αλλο δημοσιο με αλλο γιατρο? αλλα φτου και απ'την αρχη? ή να το κανω στο ιδιωτικο να τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε δεν έχει αλλάξει κάτι σήμερα, πέρα από το ότι νοιώθω πιο καλά που είμαι σπίτι. Ωστόσο, έχω γίνει πολύ ευσυγκίνητη. Νίκη εγώ έχω μόνιμα μια μεταλλική γεύση στο στόμα, σαν να μασουλάω σίδερα (αυτό όλο το διάστημα, όχι τώρα που πήρα το ιώδιο) και ενώ πεινάω νοιώθω εύκολα αηδία απέναντι στο φαγητό και μου κόβεται η όρεξη. Σήμερα, που μίλησα με την συνασθενή μου, μου είπε ότι χθες το βράδυ είχε άπνοια κ αυτή στον ύπνο και σήμερα ήταν σαν συναχωμένη, όπως είμαι εγώ όλο το διάστημα. Άρα ο υποθυρεοειδισμός προχωρά, μέχρι να νοιώσει ο οργανισμός το χάπι. Πιστεύω θα πάρει μέρες-ας ελπίσουμε όχι εβδομάδες.

Υπομονή παίδες! Τα δύσκολα ίσως πέρασαν.

Νίκη έχω ακούσει κ άτομα που πήραν και 3 και 4 φορες ιώδιο κ δεν έπαθαν τίποτα. Ποιος σου το είπε αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι σε ολους! ευχαριστω οσους μου απαντατε και ρωτατε.σιδερενιοι οσοι τελειωσατε απ το ιωδιο! konstantin, ars? ελπιζω το σπινθηρογραφημα να εναι εντελως καθαρο. ειστε ηρωες που αντεξατε στην απομονωση. λοιπον τα νεα μου: ΑΚΥΡΟ το 'αγιος σαββας' . εχουν τεραστια αναμονη (μεχρι και 2 μηνες)

ο γιατρος μου τωρα θα κανονισει για ιδιωτικο. παντως μιλησα με το γραφειο κινησης και μου το επιβεβαιωσαν. παρεπιπτοντως, ολα τα χειρουργεια κλεινουν τον αυγουστο και ο,τι ειναι να γινει θα γινει συντομα. μηπως να ψαξω σε αλλο δημοσιο με αλλο γιατρο? αλλα φτου και απ'την αρχη? ή να το κανω στο ιδιωτικο να τελειωνω?

Όχι θα πρότεινα να εξαντλήσεις τις πιθανότητες για δημόσιο με έναν καλό χειρουργό. Στα ιδιωτικά δεν εχω εμπιστοσύνη. Είναι πολλοί οι άπειροι που βρίσκουν διέξοδο εκεί. Εσύ ξέρεις κάποιον χειρουργό ή βασίζεσαι στον γιατρό σου;

Πάντως ο Ευαγγελισμός είχε πολύ καλούς χειορυργούς. Και ο δικός μου ήταν επίσης καλός αλλά θα πρέπει να κινηθείς γρηγορα γιατί είναι καλοκαίρι κ βγαίνουν και σε άδειες κτλ.

Κάτσε γιατί δεν το προσεξα με την 1η. Τι θα πει όλα τα χειρουργεία κλείνουν τον Αύγουστο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...