Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα σας ΑΘκια.

Μπηκα κι εγω να μαθω τα νεα του Κωνσταντινου και της Ars.

Κων/νε μια χαρα τα πας...... αντε τελειωνεις!!!

Ars, λογικα τωρα σε χαπακωσαν ....... να υποθεσω πως εφοσον δεν εχεις επικοινωνησει μαζι μας, δεν εχεις προσβαση σε ιντερνετ. Θα περιμενουμε ....

Nixika, προσπαθουμε να δωσουμε οτι μπορει ο καθενας σε οσους μας χρειαζονται. Ας ειναι καλα το Parentscafe.gr που μας φιλοξενει.

Περαστικα σου κι εσενα και μακαρι να ειναι η τελευταια φορα που θα παρεις ιωδιο.

Σονια, ......... χαιρομαι που βρισκεις χρονο συμμετοχης. Η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη!!!

Την αγαπη μου σε ολους!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους,Sonia64,Γιωργία ευχαριστώ γιά τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας,έπιασαν τόπο γιατί αύριο βγαίνω:):)Νικιχα εύχομαι όλα περαστικά καλή συνέχεια.Όπως θα έχεις καταλάβει η καλύτερη άμυνα είναι η θετική σκέψη,μόνο που δεν είναι πάντα εύκολο ..Είμαι πολύ καλύτερα από χθές, με μέτρησαν κιόλα και από την έκφραση του ιατροφυσικού που ήρθε πολύ κοντά μου γιά να με μετρήσει κατάλαβα οτι είχα πάει καλά.Δεν άργησε και το τηλεφώνημα του γιατρού με την επίσημη ανακοίνωση του εξιτηρίου:)Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

ναι, ναι την επομενη ειπε. τωρα γιατι να γινει παρακεντηση εφ οσον θα γινει και επεμβαση, αγνωσται αι βουλαι. τι να πω? ας μου πουν πρωτα ποτε θα παω και βλεπουμε.αυτη η αναμονη ειναι που σκοτωνει. θα ηθελα να το επισπευσω αλλα δε λεει για ιδιωτικο. 1000 euro καθε διμηνο στο τεβε και να πληρωσω και extra για νοσηλεια ? που παμε βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε οσους ειστε στους θαλαμους.καλη δυναμη παιδια σε ολους.εκτος απ τη μοναξια εκει μεσα θελω να πιστευω οτι τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο χαλια. σημειωτεον οτι αυτος ο γιατρος ειναι ο τριτος που μου λεει οτι πρεπει να γινει η επεμβαση, γι'αυτο και πηρα την αποφαση.μου το προτεινε και ο ενδοκρινολ. του εοπυυ και ενας ιδιωτικος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!Konstantin,χαιρομαι που βγηκες απο το νοσοκομειο!!Καλη αναρρωση και σιδερενιος πλεον!!!!Σου ειπαν ποτε θα κανεις ολοσωμο?

Ars πως εισαι?Αραγε μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μας?Ευχομαι να πηγαινουν ολα καλα εκει στον θαλαμο!!Η σκεψη μας ειναι κοντα σου!!

cathyvraka,για να στο λενε τοσοι γιατροι,κατι ξερουν παραπανω!!Ισα-ισα που θα σου φυγει ενας βραχνας για το αν ο οζος ειναι ενταξει η μελλοντικα σου δημιουργησει προβλημα!!Βεβαια ενα μεγαλο θεμα ειναι και το κοστος!!Ευχομαι να βγαλεις ακρη!!Περιμενουμε νεα σου!!nikixa θα ακολουθησεις με τη σειρα ενα ενα τα πραγματα.Κανε πρωτα την θεραπεια να τελειωνεις και ευχομαι να καει μαζι και αυτη η κυστη και μετα βλεπεις τι θα κανεις με αυτο.

Georgiamami,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αλλα αυτο το κανω γιατι ειναι χαρα μου να βοηθω και να συμπαραστεκομαι οσο μπορω!!Ερχομαι στη θεση τους και καταλαβαινω τι τραβανε!!Αλλα και σε σενα ενα μεγαλο ευχαριστω,γιατι δεν θα ημασταν εδω χωρις την δικια σου βοηθεια!!!Φυσικα και τις τοσες πληροφοριες που μας δινεις σχετικα με την νοσο του θυρεοειδη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα παιδια ευχαριστω ολους για τη στηριξη σας ειναι πολυ σημαντικο να μιλας με ατομα με τα ιδια βιωματα ...ανακουφιστικο θα ελεγα...τελικα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν βρηκε κατι στη βιβλιογραφια που να σχετιζεται η να επηρεαζει η κυστη θυρεογλωσσικου πορου θυρεοειδεκτομες η αποτελεσματα των εξετασεων και οτι προχωραμε για τη θεραπεια με ιωδιο κανονικα.να σας πω ψιλοανακουφιστικα γιατι ενω ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα για ιωδιο,μου πεταει και την αφαιρεση της κυστης και αναστατωθηκα,ομως κατσε να περασει το ιωδιο και το καλοκαιρι και θα παω να την αφαιρεσω την ατιμη....τωρα ειμαι στα προθυρα του υποθυρεοειδισμου,εχω κοψει το τ4 θα πινω τ3 για 15 μερες(δεν εχω καταλαβει γιατι ,αλλα και περσι με το σπινθυρογραφημα το ιδιο ειχα κανει)και γυρω στις 15 ιουλιου θα κοψω και το αλατι....25 ιουλιου μπαινω για ιωδιο...μεχρι τοτε θα τα λεμε μεσα απο δω...καλο σ/κ να εχουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,Νίκη χαίρομαι γιά τα καλά σου νέα και όσον αφορά το Τ3 το ίδιο έκανε και ο δικός μου γιατρός γιά να πάω πιό ομαλά στον υποθυεοειδισμό.Πέντε μέρες μετά την επέμβαση ολικής θυρεοειδεκτομής και περιμένοντας τα αποτελέσματα της ιστολογικής,παρόλο που η παρακέντηση είχε δείξει από την αρχη κακοήθεια,με έβαλε σε Τ3,τρία την ημέρα μέχρι 15 ημέρες πριν τη θεραπεία με το ιώδιο.Το κάνουν γιατί δεν θέλουν ο ασθενής να κουραστεί πολύ και γιατί το συγκεκριμένο φάρμακο¨αποσύρεται από τον οργανισμό¨15 μέρες μετά τη διακοπή του και όχι 30-35 όπως το Τ4.

Τώρα σας γράφω από το σπίτι,βγήκα σήμερα και ξεκίνησα και τη θεραπεία υποκατάστασης με Τ4 των 137.Αν έχω κάποια παρενέργεια λέει να τον ενημερώσω γιατί η δόση προσδιορίζεται εμπειρικά και δεν μπορούμε να βρούμε την άριστη από την αρχή.Την τετάρτη θα μπώ πάλι στο νοσοκομείο για το ολόσωμο σπυνθηρογράφημα.Επειδή όμως μάλλον θά είναι ακριβό θα κοιτάξω μήπως μπορέσω και πάρω εγκαίρως παραπεμπτικό κι από το τέβε.Έχει κανείς τέτοια εμπειρία;Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Konstantin σου εδωσαν κατευθειαν 137 μιλ.?Στο λεω γιατι σε μενα αλλα κ σε αλλους μας αρχισαν με λιγοτερα αυξανοντας τη δοση σταδιακα.

Οσο για το ολοσωμο δεν πληρωσα τιποτα στο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντινε, καλη επανοδο λοιπον στην υγεια!!!!Απο τις αναφορες σου φαινεται οτι το περασες αρκετα ευκολα.

Ars δεν εχεις προσβαση??????

Sonia, το αποτελεσμα ειναι της ομαδικης δουλειας. Ολοι για εναν και ενας για ολους!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

konstantin δεν ξερω κατα ποσο βιαζεσαι αλλα μπορεις να κλεισεις ραντεβου μεσω εοπυυ για ενδοκρινολογο ο οποιος θα σου δωσει παραπεμτικο για σπυνθηρογραφημα. υπαρχουν και ιδιωτικα πυρηνικα εργαστηρια που αναλαμβανουν.τουλαχιστον στη χαλκιδα που μενω γινεται. πως νιωθεις? τελος τωρα πια το ιωδιο ή χρειαζεται να το ξανακανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καπησπέρα παιδιά,Sonia64 έχεις δίκιο να με προειδοποιείς γιά παρενέργιες πού είναι όντως πολύ πιθανές κι εγώ όταν μου το πε τα χασα και τό ψαξα λίγο στο νετ, βρήκα ότι δίνουν από 1,5 έως 1,7μγ ανά βάρος σώματος.Και δεδομένου ότι έχω γίνει κοντά 90 κιλά από 86 που ήμουν μπορεί νάναι και λίγο.Πάντώς πολύ ριζική μου φαίνεται κι εμένα η θεραπεία αλλά τον εμπιστεύομαι και θα το ρισκάρω.Είμαστε σε επικοινωνία και ότι συμβεί είναι δίπλα μου.Κάθυ πρέπει να κάνω το ολόσωμο 5-10 μέρες μετα το ιωδιο,ο πυρηνικός θέλει να το κάνω στο νοσοκομείο που έκανα και το ιωδιο.Η ιδιωτική μου ασφάλιση δεν με καλύπτει αν δεν γίνει εισαγωγή ,οπότε μένει μόνο ο οαεε δηλαδή ο εοπυυ.Κι επειδή όπως είπες κι εσύ πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά και δεν το έχω χρησιμοποιήσει παρά ελάχιστα θά το προσπαθήσω.Θα θέλει και έγκριση μετά ε;Σε δουλειά να βρισκόμαστε.Ο γιατρός θέλει να το κάνει την τετάρτη,δεν ξέρω αν θα προλάβω

Η Ars πώς να είναι άραγε,΄μακάρι να το περνάει ελαφριά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!Konstantinπως εισαι?Βγηκες καμια βολτα?Εισαι σε απομονωση αλλα οχι και τιμωρημενος(οπως μου ελεγε και ο πυρηνικος μου!!)

Για τα μιλιγκραμ,εννοω οτι σε ολους μας ,εδωσαν λιγοτερα αυξανοντας την δοση σταδιακα και λιγο-λιγο καθε 5-6 μερες για να μην σοκαριστει ο οργανισμος απο την αποτομη δοση.Αλλα μπορει και να ειναι και σωστο που ξεκινας με 137.Σιγουρα για τα κιλα σου θα ειναι μεγαλυτερη η τελικη δοση μεχρι η TSH να φτασει κοντα στο μηδεν.Οσο για το σπινθηρογραφημα πρεπει να γινει την συγκεκριμενη μερα και οχι πιο μετα!!

Ars ευχομαι να σαι καλα και να επικοινωνησεις συντομα μαζι μας!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Έφτασα σπίτι πριν κανα δυο ώρες. Δυστυχώς η εμπειρία αποδείχτηκε πολύ δυσκολότερη απ'ότι την περίμενα. Είμαι ακόμη αρκετά χάλια από παρενέργειες του ιωδίου και υποθυρεοειδισμό. Το απόγευμα που θα συνέλθω κάπως θα σας γράψω αναλυτικά. Προς το παρόν να σας πω ότι μου είπαν να κάνω ολόσωμο σπινθηρογράφημα την Τετάρτη. Δόση Τ4: 137. Τις πρώτες 10 μέρες μισό χάπι και μετά ολόκληρο για 3 μήνες.

Για λεπτομέρειες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη όμορφη παρέα,Αρς σιδερένια και περαστικά ,ακριβώς την ιδια θεραπεία έδωσαν και σε μένα αλλά ολόκληρο το χάπι από την αρχή.Ολόσωμο κι εγώ τετάρτη:)Κατά τα άλλα η διάθεση μιά ασπρο μιά μαυρο,νευράκια που όλοι έρχονται κοντά και πρέπει να τους υπενθυμίζω την απόσταση ασφαλίας και ναι σονια64 αισθάνομαι ακριβώς έτσι ,σαν τιμωρημένος,αυτοεξώριστος στο μπαλκόνι:)Αύριο λέω να σηκωθώ νωρίς και να πάω μιά βόλτα προς τη θάλασσα μεριά γιά λίγο τζόκινγκ.Καλά που είσαστε κι εσείς και τα λέμε και ξεσκάμε λιγάκι:)Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Αrs, κανε λιγη υπομονη και θα συνλθεις. Κριμα που δεν περασες τοσο "ευκολα" στο θαλαμο αλλα ΟΚ, περασε. Βγηκες και τωρα .....αναρρωνεις. Με το καλο να γινουν και τα ολοσωμα σας και αν ξεμπερδευετε και εσυ και ο Κωνσταντινος.

Οταν μπορεις μιλησε μας για την δικη σου εμπειρια.

Κωνσταντινε, θα σε συμβουλευα να μην πας για τρεξιμο αλλα για περπατημα ...χαΛΛΛΛαρο. Μην ξεχνας ποσο καταπονημενος ειναι ο οργανισμος σου. Δε χρειαζεται να τον βγαλεις OF.

Ενημερωτικα, εγω ειμαι 90 κιλα η δοση που παιρνω ειναι 150αρακι. H τιμη της TSH μου ειναι στο 0,01 αλλα δε λεει να ξεκουμπιστει κανενα κιλο αν δεν κουνησω πwπο απο τη καρεκλα. Εκτος απο το θεμα κιλων ολα τα αλλα προβληματα που ειχαν δημιουργηθει μετα την αφαιρεση και απο την μικροτερη δοση θυροξινης που επαιρνα τοτε, διορθωθηκαν. Επιτελους νιωθω καλα ........

Αργησε ο καημενουλης οργανισμος μου να συνελθει αλλα τα καταφερει.Ελπιζω εσεις να βρειτε συντομα την απαιτουμενη δοση για τον οργανισμο σας και αν μην τον ταλαιπωρησετε αδικα.

Φιλια σε ολους σας


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...