Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σόνια ναι, τίποτα παλιά μπλουζάκια κ σορτσάκια θα έπαιρνα μαζί αλλά θεώρησα ότι πρέπει να 'ναι αρκετα για να αλλάζω συχνά.

Τι εννοείς την πρώτη μέρα δεν σου έδωσαν;;Φαγητό;;

Κωνσταντίνε, εμένα θα μου κάνουν τις εξετάσεις τη μέρα της εισαγωγής! Άντε ήρθε και η σειρά μας, όλα καλά να σου πάνε αύριο!

Αααααα και καλό μήνα και από εμένα!!! Μπήκε και ο Ιούλιος για φαντάσου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλο μηνα παιδια και καλη επιτυχια στην θεραπεια σας!!Ars,μου εδωσαν γιαουρτι για να ειναι ελαφρυ το στομαχι,αλλα μετα απο ωρες απο την ληψη της καψουλας.Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν επρεπε να ειμαι νηστικη το πρωι.Konstantinοχι δεν εχω κανει ακομα,γιατι εχει πολυ αερα!!

Εχω ακουσει απο αλλη συνασθενη μου οτι η ηλιοθεραπεια βοηθα στο να αποβληθει πιο γρηγορα το ραδιενεργο ιωδιο.Ρωτηστε τους γιατρους σας αν αληθευει ,για να ειστε ολη μερα στη θαλασσα!!

Αιματολογικες θα κανεις αυριο?

Link to comment
Share on other sites

Γιαούρτι;; Κατάλαβα νηστική θα μείνω...εμένα λέει ότι θα μπορώ να φάω μετά από 2 ώρες αλλά αν εννοούν φαί το γιαούρτι την κάτσαμε...

Αχ θαλασσίτσα και πως να πάμε αφού θα είμαστε ιλουμινάτι;;; Από Αύγουστο τώρα πια...σαν το γάλα ήμουν και έτσι θα παραμείνω. Να ταν τουλάχιστον χειμώνας θα πέρναγε πιο εύκολα ο καιρός. Σόνια όταν πας κάνε και μια βουτιά για μας! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ars και Konstantin καλημερα!!Ars, επειδη υπαρχουν διαφορες απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο,ισως να ισχυουν για σας ,αλλα πραγματα στο θεμα φαγητου,δωματιου και πολλα αλλα!!Μια μερα πριν την εισαγωγη για θεραπεια,πηγα νηστικη για εξετασεις.Για την θεραπεια μπηκα Πεμπτη πρωι,εχοντας φαει ενα ελαφρυ πρωινο πολυ νωρις και βγηκα Δευτερα.Αυτα που γραφω εγω εγιναν στο Θεαγενειο.Και σε αυτο να προσθεσω, οτι εμεινα και μενω απολυτως ευχαριστημενη απο γιατρους ,νοσηλευτες,πυρηνικους,ολο το προσωπικο ειναι ευγενεστατο και ετοιμο να βοηθησει ο,τι κι αν χρειαστει κανεις!!

Οσο για την θαλασσα ρωτηστε αν επιτρεπεται και αν ναι,μπορειτε να πατε ,μακρια βεβαια απο κοσμο.Ετσι δεν θα νιωσετε και πολυ την απομονωση!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ναι εννοείται ότι όλα αυτά είναι σχετικά και διαφέρουν, το χουμε πει άλλωστε τόσες φορές. Απλώς κάνω και καμιά πλακίτσα να ευθυμήσουμε (για το γιαούρτι). Πιστεύω και εγώ ότι σε τέτοιες μονάδες το προσωπικό λογικά θα είναι πιο ευαισθητοποιημένο προς τους ασθενείς. Πάντως κ εγώ από τον Ευαγγελισμό (το χειρουργικό τμήμα μια χαρά ικανοποιημένη έμεινα). Πιστεύω και στη Πυρηνική το ίδιο θα είναι. Τώρα για τη θάλασσα να πάω μόνη μου λίγο δύσκολο άρα και με αυτόν μαζί που θα πάω πάλι θα τον θέσω στην ακτινοβόλα λάμψη μου, οπότε...για μένα θάλασσα γιοκ. :cool:

Από Αύγουστο πια...να 'μαστε καλά. Κωνσταντίνε πως πήγαν οι εξετάσεις;

Υγ.: η Mary78 βρε παιδιά τι να γινε;; Ελπίζω όλα να πήγαν καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους,έστηλα ένα ποστ στον αντμιν κατά λάθος και σας τα ξαναγράφω.Πήγα σήμερα για εξετάσεις που είναι :Tsh και uptake δηλαδή ένα τσιμπηματάκι και ένα ποτήρι νερό με δύο καψουλίτσες.Μετά από μία ώρα πίνεις και τρως ότι θέλεις(απ αυτά που επιτρέπει η δίαιτα)Αύριο την ίδια ώρα θα πάω γιά σκανινκ ,το οποίο θα δείξει το υπόλειμμα και τη δόση που θα πάρω.Το σκάνινκ διαρκεί 5 λεπτά!Επείσης ο γιατρός μου είπε ότι αν η Tsh είναι ανεβασμένη ,μπορεί να με βάλει την πέμπτη γιατί υπήρξε ακύρωση από άλλον ασθενή:)Μακάρι να με βάλει ,θέλω να τελειώνω..

Αυτά ήταν τα νέα μου,ευχομαι σε όλους τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Άντε Κωνσταντή μακάρι όλα να πάνε όπως έχουν προγραμματιστεί, να ξεμπερδεύουμε. Να σου πω καλύτερα όπως το έκανες εσύ. Εγώ πέρασα 2 φορές υποθυρεοειδισμό, μία για το uptake κ το σπινθηρογράφημα και μία για να μπω στο θάλαμο ιωδίου. Ενώ εσύ με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια, μια χαρά! Εύχομαι τη Πέμπτη να μπεις να ξεμπερδεύεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τυχαία έπεσα στην παρέα σας googlarontas "ΥΠΟΗΧΟ ΜΟΡΦΩΜΑ ΣΤΟ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑ" και σας παρακαλώ βοηθείστε με!!

Εχω κάνει ολική αφαίρεση θυρεοειδούς στίς 14/10/2009.Μετά με την βιοψία και ενώ δεν είχαν "ανοίξει" οι όζοι διαγνώστηκε Θυλώδες.Πήρα Ιώδιο με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.ΟΚ μου είπε ο Γιατρός μου τέλειωσες.Κάνω λοιπόν απο τότε καθε 6 μήνες υπέρηχο για νάχουμε τον νου μας και ήταν όλα εντάξει μέχρι τον προχτεσινό 01/07/2013 :( που μου ανέφερε ότι "παρατηρήθηκε μικρό υπόηχο μόρφωμα στον αριστερό λοβό (πιθανός λεμφαδένας?) 5,5mm".

Τι είναι πάλι τούτο ρε παιδιά?Τι καταλαβαίνετε?

Τάχω πάει στον γιατρό,περιμένω και τις απαντήσεις αίματος και θα πάω αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ars,ευχομαι σε σένα και σε όλους να το περάσουμε και να το ξεπεράσουμε γρήγορα,όσο γιά το χρονοδιάγραμμα και την διαδοχή των σταδίων της περίπτωσης μου θα γράψω ιστορικό σύντομα.Πάντως με βοήθησε η επιμονή μου να ρωτάω τους γιατρούς για την επόμενη κίνηση εγκαίρως,ο ενδοκρινολόγος που βρήκα όταν αποφάσισα ότι ο προηγούμενος δεν άξιζε και φυσικά η θεά τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλώς ήρθες! Ελπίζω στη παρέα μας να βρεις αυτό που βρήκα και εγώ και τόσοι άλλοι: αλληλοκατανόηση και πληροφόρηση (από τις προσωπικές του εμπειρίες ο καθένας, βοηθά όσο μπορεί τον άλλον-φυσικά οι απαντήσεις έρχονται πάντα από τους γιατρούς).

Θα συνιστούσα να μην πανικοβάλλεσαι!!!! 4 χρόνια -κοντά- δεν είναι και λίγα! Πιστεύω ότι ο γιατρός θα σου προτείνει παρακέντηση ή σπινθηρογράφημα ή απλώς να το παρακολουθείς. Δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις στον αέρα. Ό,τι κι αν είναι το μόνο σίγουρο είναι ότι αντιμετωπίζεται, οπότε ψυχραιμία!!

Από εμένα έχεις όλη τη θετική μου ενέργεια για καλά αποτελέσματα, θα σπεύσουν και οι πιο παλιες/οί για καλωσόρισμα, όπου να'ναι!

Μη φοβάσαι για τίποτα!!

Κωνσταντή, καλά κάνεις, ο επιμένων, νικά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!Konstantin μακαρι να μπεις νωριτερα να ξεμπερδευεις!!Εχει δικιο η Ars με ενα σμπαρο 2 τρυγονια γιατι εμεις υποστηκαμε δυο φορες τον υπο-θ μεχρι να μπουμε για θεραπεια!!Μακαρι και το υπολειμμα να ειναι μικρο!!Ειδες για να ειμαστε ενημερωμενοι κ να ανταλλασουμε αποψεις,ξερεις και τι θα ρωτας τους γιατρους!!Καλη επιτυχια και καλη δηναμη να χεις αν μπεις αυριο!!!

ΓΙΩΡΓΟ καλημερα!Και εγω Οκτωβριο του 2009 χειρουργηθηκα(πολυεστιακο θηλωδες),αλλα επειδη δεν εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος(εσυ εκανες?) συνεχως "βλεπουν" δυο λεμφαδενες,την μια μου λενε υποπτους και ημουν στο παρα πεντε για παρακεντηση,την αλλη αντιδραστικους κ οτι θελουν παρακολουθηση.Στη περιπτωση σου το χαρακτηριζουν μορφωμα ισως επειδη δεν μπορουν να προσδιορισουν 100% αν ειναι λεμφαδενας.Θα σου προτεινα να κανεις κι αλλο υπερηχο σε καποιον πολυ εμπειρο σε τετοια θεματα,οπως με εστειλαν εμενα και ξεκαθαριστηκε πιο καλα η υποθεση κ δεν εκανα τελικα παρακεντηση.Σιγουρα σε εστειλαν για TG για να δουν τιμες.Καλα αποτελεσματα και μην αγχωνεσαι,γιατι μπορει και να μην ειναι τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. (παιδια ειμαστε ολοι ανεξαρτητως ηλικιας)

Γιωργο, καλωσηλθες στην παρεα μας και ευχομαστε να ειναι κατι ασημαντο και περαστικο αυτο που εντοπισαν.

Ars & Kostantin, οι μερες περασαν. Οι αντοχες σας πως ειναι????? Καλη επιτυχια στην αιθουσα θεραπειας. Αν εχετε προσβαση στο ιντερνετ, να μεινετε μαζι μας για να περασει γρηγοροτερα ο καιρος.

Η Μary78, καλα ειναι απλα ......τρεχει με τις υποχρεωσεις τις (σπιτι, δουλεια, μωρο κλπ).

Σονια, σημερα?????? Παρε τηλ. οταν εχεις νεα. Ευχομαι το καλυτερο και για σενα οπως για ολα τα παιδια.

Φιλια σε ολους σας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!

Georgia εγώ είμαι περίπου όπως ήμουν, μη σου πω και λίγο καλύτερα: τα αιφνίδια μουδιάσματα στον ύπνο μειώθηκαν, πονοκέφαλος δεν με ξανάπιασε, το οίδημα στο πρόσωπο και κυρίως στη μύτη που με εμπόδιζε να αναπνεύσω υπάρχει αλλά όχι τόσο έντονα. Αυτό που με ενοχλεί τώρα είναι ένα περίεργο αίσθημα μετεωρισμού-ναυτίας να το πω; Τουλάχιστον δεν χειροτέρεψα-ίσως κάθε φορά να σε ''μαστιγώνει'' με διάφορα, να καταλαγιάζει, μέχρι την επόμενη επίθεση-τι να πω... Οκ για τη Mary απλώς ήξερε ότι είχε αγωνία με το στήθος κ περίμενα νέα.

Σόνια και συ πολυεστιακό θηλώδες ε; Και εγώ με θηλώδη και θυλακιώδη κύτταρα....δεν ξέρω γιατί το λένε θηλώδες αφού έχει και θυλακιώδη κύτταρα αλλά στη δική μου περίπτωση οι ενδοκρινολόγοι μου είπαν ότι η κατηγορία είναι ''οκ'' αυτό που τους ανησυχεί είναι ότι είναι υπότυπος tall cell variant (ποικιλία υψηλών κυλινδρικών κυττάρων) η οποία λέει δεν έχει τόσο καλή πρόγνωση και έχει σημαντικές πιθανότητες υποτροπής. Πάντως, ούτε σε εμένα έγινε λεμφαδενικός καθαρισμός. Το δείγμα λεμφαδένα που έστειλε ο χειρουργός, μάλιστα, η κυτταρολόγος δεν μπόρεσε να το αξιολογήσει (δεν ξέρω γιατί).

Κωνσταντίνε καλή τύχη για αύριο, αν τελικά μπεις! Η σκέψη μας να σε συντροφεύει!

Γιώργη στείλε να μας πεις νέα αν θες! Ελπίζω να 'ναι τα καλύτερα δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,Γιώργο καλώς όρισες κι εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να τελειώνεις μ αυτά.Ars χαίρομαι που είσαι καλύτερα κι εύχομαι να μπείς και να τελειώσεις κι εσύ σύντομα κι ανώδυνα.Έκανα το σκάνινγκ και βγήκε υπόλειμμα 0,2%,ο γιατρός είναι ευχαριστημένος και περιμένουμε Tsh και Tg το μεσημέρι.Αύριο μάλλον μπαίνω.Θα έχω λέει ό,τι θα έπαιρνα σε ένα 3ήμερο ταξίδι με έμφαση σε φανελάκια και εσώρουχα.Δεν χρειάζεται να φέρω νερά και τρόφιμα και ότι χρησιμοποιήσω θα το πάρω πίσω.Δεν κρατάνε τίποτα αυτοί.Θα μείνουν δέκα μέρες σε μιά σακούλα μαζι με τα ρούχα που θα χρησιμοποιήσω στο σπίτι και στο τέλος των δέκα ημερών θα πλυθούν όλα μαζί μόνα τους.Η απόσταση από τους οικίους μου,πάντα γιά ενήλικες μιλάμε,θα πρεπει το διάστημα αυτό να είναι τουλάχιστον πέντε μέτρα και ο σάκκος με τα άπλυτα στο χώρο που θα βρίσκομαι εγώ.Καζανάκι δύο φορές στην τουαλετα και πολλά ντους.Μετά τα ντους θα αλλάζω,πετσέτα κάθε δύο μέρες.Στο θάλαμο θα έχω κινητό και λάπτοπ και βιβλία-περιοδικά.Αυτή την ενημέρωση έλαβα και σας την καταθέτω.Γεωργία ,Σόνια ευχαριστουμε για τις ευχές.Ότι καλύτερο γιά όλους:)

Link to comment
Share on other sites

0.2%;;;;; ΤΕΛΕΙΟ! Και μετά μ'αρέσει που χαιρόμουν για το 1% που είχα εγώ...

Ωραία, όλα βαίνουν καλώς οπότε...καλή διαμονή! :wink: Αυτά για νοσοκομείο της Θεσ/κης φαντάζομαι...άντε και στα δικά μας οι λεύτερες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...