Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

20 hours ago, athinaida said:

Κορίτσια καλησπέρα,

σας παρακολουθώ εδώ και καιρό, βρίσκομαι στο διπλανό καφέ, "μετά την έμβρυομεταφορα".

Περιμένω σε λίγες μέρες χοριακή για να δούμε αν τα κατάφεραν και οι τελευταίες μας βλαστοκύστες... 

Επειδή πια είμαι 44 και έχουμε κουραστεί αφάνταστα επι χρόνια με ανελλειπείς φυσικούς κύκλους να μαζέψουμε τα εμβρυακια μας, έχουμε πει, ότι κάπου εδώ τελειώνει για εσάς η προσπάθεια με δικο μας γενετικό υλικό... 

Σκέφτομαι λοιπόν, το ενδεχόμενο της δωρεάς, αν δεν τα καταφέρουμε και τώρα...

Ήθελα να σας θεσω λοιπόν αυτό που ταλαιπωρεί εμένα σαν ερώτηση, θα ήθελα να ακούσω εσείς πως την έχετε απαντήσει στον εαυτό σας και πως σχεδιάζετε να πορευτείτε...

Θα το πείτε στα παιδιά σας ότι προέρχονται από δωρεά ωαρίων? Κι αν ναι, πότε?

Ρωτώ γιατί με όλα αυτά τα τεστακια dna που κυκλοφορούν ήδη στο internet είναι βέβαιο ότι τα παιδιά αργά ή γρήγορα θα μάθουν ότι έχουν ετεροθαλή αδέρφια... και θα μπορούν να τα συναντήσουν κιόλας... Μη σας πω ότι θα μπορέσουν να βρουν και την δότρια... Κάντε googling στα αγγλικά "egg donation dna test" και θα διαβάσετε πολλές ιστορίες...

Αν δεν τους το πούμε, θα το μάθουν στα 15-20 χρόνια τους, είναι βέβαιο... Πως θα αντιδράσουν, δεν θα είναι ένα ισχυρό σοκ για εκείνα?? Θα κλονιστεί ο κόσμος τους σίγουρα...

Αυτό με απασχολεί, ότι εμείς με την δική μας απόφαση για δωρεά σήμερα, αποφασίζουμε για τα παιδιά μας και τα βάζουμε σε αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία.

Πείτε μου τι λέτε εσείς??

Δεν θέλω να κατηγορήσω καμία, προς Θεού, ίσα - ίσα, να ξεμπλοκάρω θέλω από το αδιέξοδο της σκέψης μου... 

Πως σκοπεύετε να το αντιμετωπίσετε εσείς?? Είναι κάτι που μου  διαφεύγει??

Εμείς θα το πούμε κανονικά ως μέρος της ιστορίας της από την αρχή. Το ξέρουν όλοι στο περιβάλλον μας φίλοι και συγγενείς. Δεν είναι κάτι κρυφό για εμάς. Είναι ο τρόπος με τον οποίο αποκτήσαμε το παιδάκι μας. Αλλιώς δεν θα υπήρχε. 

Αυτό που φαίνεται να μας τρομοκρατεί είναι όταν το σκεφτόμαστε ως ανακοίνωση προς το παιδί σε κάποια ηλικία. Οι γονείς/ο γονιός σε έναν καναπέ και το παιδί απέναντι στην πολυθρόνα. "Αγάπη μου θέλουμε να σου πούμε ότι το ωάριο δεν ήταν της μαμάς σου αλλά από μια δότρια". Προφανώς και θα πέσει βαρύ στο παιδί. Σε όποια ηλικία και να γίνει. Κι ακόμα χειρότερο αν το μάθει μόνο του με κάποιο τρόπο.

Εγώ το σκέφτομαι πιο πολύ ως μέρος της καθημερινότητας. Ως συζήτηση για ιστορίες από το παρελθόν. Τη δικιά της ιστορία. Ήδη πιάνω τον εαυτό μου να της λέω ιστορίες χωρίς να μπορεί να με καταλάβει. Πχ τις έλεγα πριν κανένα μήνα "θυμάσαι που είχαμε πάει στη συναυλία της florence πέρυσι; Που να το θυμάσαι... Ήσουν στην κοιλίτσα. Όμως σου άρεσε πολύ γιατί δεν σταμάταγες να κουνιέσαι. Βέβαια μπορεί να μη σου άρεσε και καθόλου και να προσπαθούσες να με κάνεις να φύγουμε. Χεχε." Κλπ 

Κάπως έτσι θα αναφερθώ σίγουρα και στην εμβρυομεταφορά και στη γέννα και σε όλη τη διαδικασία. Όπως θα της πω για τις διακοπές μας, για τότε που με δαγκώσε με τα 2 δοντάκια της, τότε που κόντεψε να πέσει, για τότε που έπεσε κλπ. Όλα είναι κομμάτι της. Δικό της είναι. Και δικό μου μαζί. Και είναι φυσιολογικό και αληθινό.

Εκτός αυτού έχω και ημερολόγιο που κρατάω από όταν με πήραν να μπουν πουν ότι βρέθηκε δότρια μέχρι και τώρα που έκλεισε χρόνο. Θα της το χαρίσω κάποια στιγμή όταν μεγαλώσει...

  • Μου αρέσει 11

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

3 ώρες πρίν, Κρισταλενια είπε:

@Rafaelatarzan  κορτισαρα μου γλυκια και εμενα το ξερουν ολοι απο τον κυκλο μου και εχω την υποστηριξη τους δεν μου εχει πει κανεις κανενα ασχημο σχολιο δεν το κρυβουμε 

δεν με ενοχλει καθολου ειλικρινα απλα δεν καταλαβαινω για πιο λογο ζητησαν τα χαρακτηριστικα μου απο την στιγμη που η επιλογη της δοτριας δεν εγινε συμφωνα με τα δικα μου χρωματα τεσπα ουτε που με νοιαζει ας φυγω εγκυος απο την ελλαδα και τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες 

φιλια πολλα

Κρυσταλενια μου, μη σ απασχολει αυτο. Αφου ο αντρας σου ειναι ξανθος, θα λετε οτι μοιαζει του αντρα σου κ θα βγει μοντελο το μωρο:lol:

Σε μας δε μας ειπαν χαρακτηριστικα δοτριας, αλλα υποθετω οτι ηταν στα χρωματα μου, γιατι ο αντρας μου ειναι μελαχρινος κ η μικρη βγηκε ανοιχτοχρωμη, αρα πρεπει η δοτρια να ηταν ξανθια

4 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

εμενα το ξέρουν  ολοι κ ισα ισα με στήριξαν κιολας....δεν ειχα κολλήματα...ειχαν βεβαια περιέργεια αλλα οταν τους εξήγησα ( επειδή ξεραν τι εχω περασει 11 χρόνια) μ ειπαν καλα μωρη γιατι δεν πηγαινες πιο νωρις??? χαχαχαχχαχα γενικα νιωθω τυχερη κ καθολου ντροπη... ολη μ λενε ο το μαρακι μ ειναι το πιο τυχερο μωρο στον κοσμο....μιλαμε ανοιχτα κ μαλιστα κανουμε κ πλακα με ολο αυτο

τα γαλανα ματια που κολλανε???? ( καλε εμενα δεν θαωμε χαλαγε καθολου ουτε που με νοιαζει) ...τι να σ πω ρε αγαπη να κανεις οπως νιωθεις εγω δεν ζητησα τιποτα απο χαρακτηριστικά μονο ηλικια....κ έγχρωμο  να μ βγαίνε το παιδι παλι δεν θα με ενοιαζε.

δυστυχως καμια μας δεν θα μαθει αν παιρνουν υλικο απο τους αντρες μας....

φιλακια κοιλιτσα σ.....

Κοκοβιε μου, αρχισες να μιλας? Σου στελνω πολλα πολλα φιλακια:wub:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue said:

Εμείς θα το πούμε κανονικά ως μέρος της ιστορίας της από την αρχή. Το ξέρουν όλοι στο περιβάλλον μας φίλοι και συγγενείς. Δεν είναι κάτι κρυφό για εμάς. Είναι ο τρόπος με τον οποίο αποκτήσαμε το παιδάκι μας. Αλλιώς δεν θα υπήρχε. 

Αυτό που φαίνεται να μας τρομοκρατεί είναι όταν το σκεφτόμαστε ως ανακοίνωση προς το παιδί σε κάποια ηλικία. Οι γονείς/ο γονιός σε έναν καναπέ και το παιδί απέναντι στην πολυθρόνα. "Αγάπη μου θέλουμε να σου πούμε ότι το ωάριο δεν ήταν της μαμάς σου αλλά από μια δότρια". Προφανώς και θα πέσει βαρύ στο παιδί. Σε όποια ηλικία και να γίνει. Κι ακόμα χειρότερο αν το μάθει μόνο του με κάποιο τρόπο.

Εγώ το σκέφτομαι πιο πολύ ως μέρος της καθημερινότητας. Ως συζήτηση για ιστορίες από το παρελθόν. Τη δικιά της ιστορία. Ήδη πιάνω τον εαυτό μου να της λέω ιστορίες χωρίς να μπορεί να με καταλάβει. Πχ τις έλεγα πριν κανένα μήνα "θυμάσαι που είχαμε πάει στη συναυλία της florence πέρυσι; Που να το θυμάσαι... Ήσουν στην κοιλίτσα. Όμως σου άρεσε πολύ γιατί δεν σταμάταγες να κουνιέσαι. Βέβαια μπορεί να μη σου άρεσε και καθόλου και να προσπαθούσες να με κάνεις να φύγουμε. Χεχε." Κλπ 

Κάπως έτσι θα αναφερθώ σίγουρα και στην εμβρυομεταφορά και στη γέννα και σε όλη τη διαδικασία. Όπως θα της πω για τις διακοπές μας, για τότε που με δαγκώσε με τα 2 δοντάκια της, τότε που κόντεψε να πέσει, για τότε που έπεσε κλπ. Όλα είναι κομμάτι της. Δικό της είναι. Και δικό μου μαζί. Και είναι φυσιολογικό και αληθινό.

Εκτός αυτού έχω και ημερολόγιο που κρατάω από όταν με πήραν να μπουν πουν ότι βρέθηκε δότρια μέχρι και τώρα που έκλεισε χρόνο. Θα της το χαρίσω κάποια στιγμή όταν μεγαλώσει...

Έτσι το σκέφτεμαι και εγώ. Μακάρι να έρθει και θα του λέω πολλά πολλα παραμυθάκια ...:::)))). Και πιστεύω ότι που θα μεγαλώσει θα έχει και φίλους του /της που θα είναι με δοτρια. Θα είναι κάτι πολύ καθημερινω όπως είναι και οι Εξωσωματικες τώρα. Πριν 10-15 χρόνια η εξωσωματική τουλάχιστο στην Κύπρο ήταν ταμπου. Τώρα πολύ καθημερινό..... Έτσι θα εξελιχτεί και με το θέμα της δοτριας .... Έτσι πιστεύω εγώ......))))))

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Συγνώμη κορίτσι μου που επεμβαίνω, αλλα πως σου έδωσε ο γιατρός σου τόσες πολλές πληροφορίες???? Απαγορεύεται απ' το νόμο απ' όσο ξέρω εγώ!  Εμένα ο γιατρός μου μου είπε μόνο την ηλικία της... 

Και σε μας μονο ηλικια μας ειπε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MaryH said:

Κρυσταλενια μου, μη σ απασχολει αυτο. Αφου ο αντρας σου ειναι ξανθος, θα λετε οτι μοιαζει του αντρα σου κ θα βγει μοντελο το μωρο:lol:

Σε μας δε μας ειπαν χαρακτηριστικα δοτριας, αλλα υποθετω οτι ηταν στα χρωματα μου, γιατι ο αντρας μου ειναι μελαχρινος κ η μικρη βγηκε ανοιχτοχρωμη, αρα πρεπει η δοτρια να ηταν ξανθια

Κοκοβιε μου, αρχισες να μιλας? Σου στελνω πολλα πολλα φιλακια:wub:

Θέλω και εγώ Φιλάκια από το κοκοβιο σου.... Επιζώντα να κανω και εγώ ένα ... Δυο.. Κοκοβιο...κοκοβιονα..:::))))

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

σας παρακολουθώ εδώ και καιρό, βρίσκομαι στο διπλανό καφέ, "μετά την έμβρυομεταφορα".

Περιμένω σε λίγες μέρες χοριακή για να δούμε αν τα κατάφεραν και οι τελευταίες μας βλαστοκύστες... 

Επειδή πια είμαι 44 και έχουμε κουραστεί αφάνταστα επι χρόνια με ανελλειπείς φυσικούς κύκλους να μαζέψουμε τα εμβρυακια μας, έχουμε πει, ότι κάπου εδώ τελειώνει για εσάς η προσπάθεια με δικο μας γενετικό υλικό... 

Σκέφτομαι λοιπόν, το ενδεχόμενο της δωρεάς, αν δεν τα καταφέρουμε και τώρα...

Ήθελα να σας θεσω λοιπόν αυτό που ταλαιπωρεί εμένα σαν ερώτηση, θα ήθελα να ακούσω εσείς πως την έχετε απαντήσει στον εαυτό σας και πως σχεδιάζετε να πορευτείτε...

Θα το πείτε στα παιδιά σας ότι προέρχονται από δωρεά ωαρίων? Κι αν ναι, πότε?

Ρωτώ γιατί με όλα αυτά τα τεστακια dna που κυκλοφορούν ήδη στο internet είναι βέβαιο ότι τα παιδιά αργά ή γρήγορα θα μάθουν ότι έχουν ετεροθαλή αδέρφια... και θα μπορούν να τα συναντήσουν κιόλας... Μη σας πω ότι θα μπορέσουν να βρουν και την δότρια... Κάντε googling στα αγγλικά "egg donation dna test" και θα διαβάσετε πολλές ιστορίες...

Αν δεν τους το πούμε, θα το μάθουν στα 15-20 χρόνια τους, είναι βέβαιο... Πως θα αντιδράσουν, δεν θα είναι ένα ισχυρό σοκ για εκείνα?? Θα κλονιστεί ο κόσμος τους σίγουρα...

Αυτό με απασχολεί, ότι εμείς με την δική μας απόφαση για δωρεά σήμερα, αποφασίζουμε για τα παιδιά μας και τα βάζουμε σε αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία.

Πείτε μου τι λέτε εσείς??

Δεν θέλω να κατηγορήσω καμία, προς Θεού, ίσα - ίσα, να ξεμπλοκάρω θέλω από το αδιέξοδο της σκέψης μου... 

Πως σκοπεύετε να το αντιμετωπίσετε εσείς?? Είναι κάτι που μου  διαφεύγει??

Αθηναις, εγω σκεφτομαι να της το πουμε, αν κ ο αντρας μου διαφωνει. Καθαρα για θεμα ειλικρινειας κ εμπιστοσυνης με το παιδι. Και μαλλον στην προσχολικη ηλικια σαν ιστοριουλα. Βεβαια δε σου κρυβω οτι φοβαμαι αντιδραση οταν μεγαλωσει. Ακομα κ στις καλυτερες μανουλες που δινουν απειρη αγαπη στο παιδι, στην εφηβικη ηλικια,  τα παιδια βγαζουν πολλες κακιες

1 ώρα πρίν, thalasa είπε:

Ραφαέλα μου γλυκιά !! Πόσο δύναμη μας δίνεις !..

να μας ενημερώσεις παρακαλώ όταν πει πρωτη φορα μαμά, να λιώσουμε και μεις μαζί σου. Φιλάκια 

Κοριτσι μιλησες με τον ντοκ? Ενημερωσε μας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH said:

Και σε μας μονο ηλικια μας ειπε

Και μένα μου είπε ότι δεν είναι από Κύπρο γιατί το ζήτησα εγώ για μειωση των πιθανοτήτων για να βρεθεί με καπιοι με κοινά dna.....Γιατί η Κυπρος ειναι πολυ μικρή.... Και μου είπε ότι έχουμε παρόμοια χαρακτηριστικά.... Και ηλικία...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, island1 said:

@Κρισταλενια μου μήπως όμως ήταν η ηλικία ή κάποιο άλλο θέμα της στα υπέρ των πιθανοτήτων σου κύησης και την προτίμησαν;

δεν εχω ιδεα , ειλικρινα δεν με ενδιαφερει καθολου ειμαι τρισευτιχισμενη και ευχομαι ολα να πανε καλα μονο αυτο στο κατω κατω το παιδι μου θα βγει κουκλι χαχαχαχαχα αναμονη μεχρι δευτερα θα σας πω τα νεα

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Κρισταλενια said:

δεν εχω ιδεα , ειλικρινα δεν με ενδιαφερει καθολου ειμαι τρισευτιχισμενη και ευχομαι ολα να πανε καλα μονο αυτο στο κατω κατω το παιδι μου θα βγει κουκλι χαχαχαχαχα αναμονη μεχρι δευτερα θα σας πω τα νεα

Περιμένουμε τα καλά νέα για να πιάσουμε σηρα που λεμε και στην Κυπρο και εμεις....:::))))

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κρισταλενια said:

δεν εχω ιδεα , ειλικρινα δεν με ενδιαφερει καθολου ειμαι τρισευτιχισμενη και ευχομαι ολα να πανε καλα μονο αυτο στο κατω κατω το παιδι μου θα βγει κουκλι χαχαχαχαχα αναμονη μεχρι δευτερα θα σας πω τα νεα

Περιμενουμε χαρες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γνωριζετε καθε ποτε πρεπει νσ κανει ο αντρας σπερμοδιαγραμμα; σν εχει κσνει πριν 6 μηνες εινσι οκ η θελει πιο προσφστο για να εχει ο γιατρος σωστη εικονα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...