Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, irene_alex είπε:

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

      Τις έχω πάρει εγώ κορίτσι, και αυτές και τις ovamax και τις fertilimax, και δε μπορώ να πω ότι είδα διαφορά. Στην τσέπη μου μόνο.. βέβαια ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία, τι να σου πω.. 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου εμένα μου είπαν ότι βρήκαν δοτρια μια κοπέλα 19 ετών και περιμένουν να της έρθει περίοδος. Αχ αχ περιμένω και εγώ... Τι βασανιστήριο κι'αυτό!!! 

Eλα, το μωρο ερχεται!!!!!!

Και η δοτρια, μωρο κι αυτη, :D

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Κορίτσια καλησπέρα,

σας παρακολουθώ εδώ και καιρό, βρίσκομαι στο διπλανό καφέ, "μετά την έμβρυομεταφορα".

Περιμένω σε λίγες μέρες χοριακή για να δούμε αν τα κατάφεραν και οι τελευταίες μας βλαστοκύστες... 

Επειδή πια είμαι 44 και έχουμε κουραστεί αφάνταστα επι χρόνια με ανελλειπείς φυσικούς κύκλους να μαζέψουμε τα εμβρυακια μας, έχουμε πει, ότι κάπου εδώ τελειώνει για εσάς η προσπάθεια με δικο μας γενετικό υλικό... 

Σκέφτομαι λοιπόν, το ενδεχόμενο της δωρεάς, αν δεν τα καταφέρουμε και τώρα...

Ήθελα να σας θεσω λοιπόν αυτό που ταλαιπωρεί εμένα σαν ερώτηση, θα ήθελα να ακούσω εσείς πως την έχετε απαντήσει στον εαυτό σας και πως σχεδιάζετε να πορευτείτε...

Θα το πείτε στα παιδιά σας ότι προέρχονται από δωρεά ωαρίων? Κι αν ναι, πότε?

Ρωτώ γιατί με όλα αυτά τα τεστακια dna που κυκλοφορούν ήδη στο internet είναι βέβαιο ότι τα παιδιά αργά ή γρήγορα θα μάθουν ότι έχουν ετεροθαλή αδέρφια... και θα μπορούν να τα συναντήσουν κιόλας... Μη σας πω ότι θα μπορέσουν να βρουν και την δότρια... Κάντε googling στα αγγλικά "egg donation dna test" και θα διαβάσετε πολλές ιστορίες...

Αν δεν τους το πούμε, θα το μάθουν στα 15-20 χρόνια τους, είναι βέβαιο... Πως θα αντιδράσουν, δεν θα είναι ένα ισχυρό σοκ για εκείνα?? Θα κλονιστεί ο κόσμος τους σίγουρα...

Αυτό με απασχολεί, ότι εμείς με την δική μας απόφαση για δωρεά σήμερα, αποφασίζουμε για τα παιδιά μας και τα βάζουμε σε αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία.

Πείτε μου τι λέτε εσείς??

Δεν θέλω να κατηγορήσω καμία, προς Θεού, ίσα - ίσα, να ξεμπλοκάρω θέλω από το αδιέξοδο της σκέψης μου... 

Πως σκοπεύετε να το αντιμετωπίσετε εσείς?? Είναι κάτι που μου  διαφεύγει??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

σας παρακολουθώ εδώ και καιρό, βρίσκομαι στο διπλανό καφέ, "μετά την έμβρυομεταφορα".

Περιμένω σε λίγες μέρες χοριακή για να δούμε αν τα κατάφεραν και οι τελευταίες μας βλαστοκύστες... 

Επειδή πια είμαι 44 και έχουμε κουραστεί αφάνταστα επι χρόνια με ανελλειπείς φυσικούς κύκλους να μαζέψουμε τα εμβρυακια μας, έχουμε πει, ότι κάπου εδώ τελειώνει για εσάς η προσπάθεια με δικο μας γενετικό υλικό... 

Σκέφτομαι λοιπόν, το ενδεχόμενο της δωρεάς, αν δεν τα καταφέρουμε και τώρα...

Ήθελα να σας θεσω λοιπόν αυτό που ταλαιπωρεί εμένα σαν ερώτηση, θα ήθελα να ακούσω εσείς πως την έχετε απαντήσει στον εαυτό σας και πως σχεδιάζετε να πορευτείτε...

Θα το πείτε στα παιδιά σας ότι προέρχονται από δωρεά ωαρίων? Κι αν ναι, πότε?

Ρωτώ γιατί με όλα αυτά τα τεστακια dna που κυκλοφορούν ήδη στο internet είναι βέβαιο ότι τα παιδιά αργά ή γρήγορα θα μάθουν ότι έχουν ετεροθαλή αδέρφια... και θα μπορούν να τα συναντήσουν κιόλας... Μη σας πω ότι θα μπορέσουν να βρουν και την δότρια... Κάντε googling στα αγγλικά "egg donation dna test" και θα διαβάσετε πολλές ιστορίες...

Αν δεν τους το πούμε, θα το μάθουν στα 15-20 χρόνια τους, είναι βέβαιο... Πως θα αντιδράσουν, δεν θα είναι ένα ισχυρό σοκ για εκείνα?? Θα κλονιστεί ο κόσμος τους σίγουρα...

Αυτό με απασχολεί, ότι εμείς με την δική μας απόφαση για δωρεά σήμερα, αποφασίζουμε για τα παιδιά μας και τα βάζουμε σε αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία.

Πείτε μου τι λέτε εσείς??

Δεν θέλω να κατηγορήσω καμία, προς Θεού, ίσα - ίσα, να ξεμπλοκάρω θέλω από το αδιέξοδο της σκέψης μου... 

Πως σκοπεύετε να το αντιμετωπίσετε εσείς?? Είναι κάτι που μου  διαφεύγει??

εγω θα το πω εχω πει κ θα ρην μαθω να αντιμετωπισει την ζωη καταματα....δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο που καναμε οποτε με σωστη καθοδήγηση κ λογια το παιδι θα μαθει την πραγματική αληθεια κ οχι αυτη τ εξω κοσμου.κυταρρο ειναι ε και???? μπορεί  να το χρειαστεί κ η ιδια στο μελλον δεν πρέπει να ξέρει???? . γενικα νιωθω  πολύ  υπερηφανη γιαυτό που εκανα κ αλλο τοσο υπερηφανη θα κανω κ ρην κόρη  μ για να καμαρωνει την μαμα της οτι δεν μασισε πουθενα οπως δεν θα μασισει κ η ιδια.

αυτα απο εμενα ....ποτε δεν ειχα ενδοιασμους γιαυτό που εκανα κ ουτε θα εχω κ στο μελλον....

  • Μου αρέσει 12
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

εγω θα το πω εχω πει κ θα ρην μαθω να αντιμετωπισει την ζωη καταματα....

μπορεί  να το χρειαστεί κ η ιδια στο μελλον δεν πρέπει να ξέρει???? 

αυτα απο εμενα ....ποτε δεν ειχα ενδοιασμους γιαυτό που εκανα κ ουτε θα εχω κ στο μελλον....

Ταρζανακι μου σε ευχαριστώ πολύ!

Κι εγώ αυτό πιστεύω, ότι πρεπει να το ξέρουν από νωρίς... Κι έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να μαθαίνουμε τα παιδιά να κοιτάζουν την ζωή κατάματα... Απλά αναρωτιέμαι αυτό ποτε είναι καλύτερο να γίνει χρονικά? Και αναρωτιέμαι πόσο θα επηρεάσει το παιδί τότε??

Στο Δημοτικό δεν θα το καταλάβουν και μπορεί να φανούν και ανώριμα και να το λένε δεξιά και αριστερά.... Στο Γυμνάσιο μπαίνουν στην εφηβεία και θα έχουν ξεσπάσματα... ίσως να έχω επηρεαστεί και από τα ανήψια μου που είναι στην εφηβεία και όλη η οικογένεια περνά δυσκολες ώρες... :)

Παντως δεν μέμφομαι την απόφαση καμιάς σας, ίσα ίσα, σας ζηλεύω κορίτσια που το αποφασίσατε και το υλοποιήσετε!

Εγώ ακόμη εχω μέλλον μπροστά μου... πρέπει να απαντήσω πολλα ακόμη μέσα μου... Γι'αυτό και ζήτησα την βοήθεια σας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Πως σκοπεύετε να το αντιμετωπίσετε εσείς?

Συμφωνώ με την @Rafaelatarzan. Από την πρώτη στιγμή αποφασίσαμε ότι θα του το πούμε. Είναι κομμάτι της ιστορίας του και δικαιούται να ξέρει. Είναι και ο λόγος που το έχω πει και σε αρκετούς στο στενό μας περιβάλλον. Γιατί δεν θέλω να έχει την αίσθηση ότι είναι κάτι μυστικό άρα και κακό και για αυτό το κρύβουμε. 

Δεν θεωρώ ότι θα έχει αδέρφια. Οκ θα υπάρχουν σε αυτή την γη κάποιοι άνθρωποι με τους οποίους θα μοιράζεται ενα μέρος του DNA του. Δεν θεωρώ ότι αυτό τα κάνει ετεροθαλή αδέρφια. Τα αδέρφια είναι και κοινωνικό θέμα, όχι μόνο βιολογικό. Οπότε όχι, τα παιδιά της δοτριας ή αυτά άλλων γυναικών που πήραν ωάρια από την ίδια, δεν θεωρώ ότι είναι μεταξύ τους "αδέρφια". 

Ότι απόφαση και να πάρουμε για τα παιδιά μας αποφασίζουμε για αυτά...ερήμην τους. Από το να τα γεννήσουμε (ανεξαρτήτως υλικού), με ποιον θα τα μεγαλώσουμε και πού, τι θα τα ταιζουμε, αν θα τα βαφτίσουμε, αν θα τους επιβάλλουμε την εκκλησία. Σε ποιο σχολείο θα τα στείλουμε. Η δωρεά είναι ένα ακομα layer στην πολυπλοκότητα της ζωής. Και δεν είναι και το πιο καθοριστικό κατά την γνώμη μου. 

 

Just now, athinaida είπε:

ποτε είναι καλύτερο να γίνει χρονικά? Και αναρωτιέμαι πόσο θα επηρεάσει το παιδί τότε??

Νομίζω από την αρχή. Από την πρώτη στιγμή που θα αρχίσει να αναρωτιέται πώς ήρθε στον κόσμο. Και φυσικά παράλληλα με τις συζητήσεις που όλοι οι γονείς οφείλουν να κάνουν περί διαφορετικότητας. Δεν είναι όλοι άνθρωποι ίδιοι. Ούτε όλες οι οικογένειες. Κάποιες έχουν βιολογική συγγενεια, κάποιες όχι. Κάποιες έχουν δύο μαμάδες, κάποιες έναν μπαμπά, άλλες έναν παππού και μια θεία. Κάποια παιδάκια τα γέννησε μια άλλη γυναίκα, αλλά η μαμά είναι άλλη. Είναι τόσα τα σενάρια αυτής της ζωής και συμβαίνουν αιώνες τώρα ...

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, athinaida είπε:

Ταρζανακι μου σε ευχαριστώ πολύ!

Κι εγώ αυτό πιστεύω, ότι πρεπει να το ξέρουν από νωρίς... Κι έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να μαθαίνουμε τα παιδιά να κοιτάζουν την ζωή κατάματα... Απλά αναρωτιέμαι αυτό ποτε είναι καλύτερο να γίνει χρονικά? Και αναρωτιέμαι πόσο θα επηρεάσει το παιδί τότε??

Στο Δημοτικό δεν θα το καταλάβουν και μπορεί να φανούν και ανώριμα και να το λένε δεξιά και αριστερά.... Στο Γυμνάσιο μπαίνουν στην εφηβεία και θα έχουν ξεσπάσματα... ίσως να έχω επηρεαστεί και από τα ανήψια μου που είναι στην εφηβεία και όλη η οικογένεια περνά δυσκολες ώρες... :)

Παντως δεν μέμφομαι την απόφαση καμιάς σας, ίσα ίσα, σας ζηλεύω κορίτσια που το αποφασίσατε και το υλοποιήσετε!

Εγώ ακόμη εχω μέλλον μπροστά μου... πρέπει να απαντήσω πολλα ακόμη μέσα μου... Γι'αυτό και ζήτησα την βοήθεια σας! 

θα βρεις τον χρονο αν φτάσεις  σε δανεικα  κ πετυχεις τοτε θα σ λυθουν πολλα μεσα σ.....εγω απ την αρχη δεν σκέφτηκα ποτε ότι παίρνω υλικο απο αλλη....παιδι ηθελα ο τρόπος μ ειναι αδιαφορος....μια καλη ηλικια ειναι αυτη που ειπε η φιλη @alina80συγχαρητήρια κιολας κοροτσαρα μ με το καλο να πανε ολα τελεια με μια εγκυμοσύνη εως τελους.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

θα βρεις τον χρονο αν φτάσεις  σε δανεικα  κ πετυχεις τοτε θα σ λυθουν πολλα μεσα σ.....εγω απ την αρχη δεν σκέφτηκα ποτε ότι παίρνω υλικο απο αλλη....παιδι ηθελα ο τρόπος μ ειναι αδιαφορος....μια καλη ηλικια ειναι αυτη που ειπε η φιλη @alina80συγχαρητήρια κιολας κοροτσαρα μ με το καλο να πανε ολα τελεια με μια εγκυμοσύνη εως τελους.

Καλησπέρα σας εγώ με την σειρά μου παρόλο που ακόμη δεν το έχω κάνει άλλο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω δεν νομίζω ότι θα το έλεγα γιατί πολύ απλά είναι ένα κύτταρο και δεν υπάρχει λόγος για ένα κύτταρο να βάλω το παιδάκι σε διάφορες σκέψεις που κανένα παιδάκι δεν θα ήθελε να μπει. Τώρα θεωρώ τραβηγμένο ότι τα παιδιά μας στο μέλλον θα πηγαίνουν να κάνουν τεστ DNA γιατί πραγματικά έλεος με αυτές τις Αμερικανιές και ποιος πραγματικά που δεν έχει θέματα αμφιβολίες από άποψη συμπεριφοράς για τους γίνεις του πηγαίνει και το κάνει αυτό ;;;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

alina80συγχαρητήρια κιολας κοροτσαρα μ με το καλο να πανε ολα τελεια με μια εγκυμοσύνη εως τελους.

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Από  το στομα σου και στου Θεού το αυτί!!!... Εμείς κάναμε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν.... Τώρα είναι στο χέρι Του... 

Βρε κορίτσια, πολύ σύνθετο το θέμα που σας έθεσα... Σας ευχαριστώ πολύ για τις  απαντήσεις σας... Προβληματίζομαι πολυ...

Κι εγω είμαι ξεκάθαρη στο ότι πρέπει να του το πούμε, αν φτάσουμε ως εκεί...

Απλά δεν μπορώ να προβλέψω την αντίδραση ενός/μιας εφήβου 15 χρόνων, όταν μάθει ότι βρήκε ανθρώπους που μοιράζεται το μισό dna του/της μαζί τους (ανεξαρτήτως αν εμείς τα θεωρούμε ετεροθαλή αδέρφια ή όχι, το θέμα είναι εκείνο τι θα νιώσει...).

Αχαρτογράφητα νερά....

 

Just now, Avgobes είπε:

Τώρα θεωρώ τραβηγμένο ότι τα παιδιά μας στο μέλλον θα πηγαίνουν να κάνουν τεστ DNA 

Τα τεστακια είναι πολύ διαδεδομένα... Κάνε μια αναζήτηση... Για μένα είναι βέβαιο ότι τα παιδιά μας, μη σου πω κι εμείς, θα κάνουμε ένα τέτοιο τεστάκι αργά ή γρήγορα...

Για αυτό και πιστεύω ότι σίγουρα η νομοθεσία θα αλλάξει στο εγγύς μέλλον πάνω σε αυτό το θέμα...

Θέμα ανωνυμίας δεν υφίσταται πλέον στην δωρεά γαμετών... Κακά τα ψέματα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Από  το στομα σου και στου Θεού το αυτί!!!... Εμείς κάναμε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν.... Τώρα είναι στο χέρι Του... 

Βρε κορίτσια, πολύ σύνθετο το θέμα που σας έθεσα... Σας ευχαριστώ πολύ για τις  απαντήσεις σας... Προβληματίζομαι πολυ...

Κι εγω είμαι ξεκάθαρη στο ότι πρέπει να του το πούμε, αν φτάσουμε ως εκεί...

Απλά δεν μπορώ να προβλέψω την αντίδραση ενός/μιας εφήβου 15 χρόνων, όταν μάθει ότι βρήκε ανθρώπους που μοιράζεται το μισό dna του/της μαζί τους (ανεξαρτήτως αν εμείς τα θεωρούμε ετεροθαλή αδέρφια ή όχι, το θέμα είναι εκείνο τι θα νιώσει...).

Αχαρτογράφητα νερά....

 

Τα τεστακια είναι πολύ διαδεδομένα... Κάνε μια αναζήτηση... Για μένα είναι βέβαιο ότι τα παιδιά μας, μη σου πω κι εμείς, θα κάνουμε ένα τέτοιο τεστάκι αργά ή γρήγορα...

Για αυτό και πιστεύω ότι σίγουρα η νομοθεσία θα αλλάξει στο εγγύς μέλλον πάνω σε αυτό το θέμα...

Θέμα ανωνυμίας δεν υφίσταται πλέον στην δωρεά γαμετών... Κακά τα ψέματα...

Τίποτα δεν είναι απλό. Και όλοι αυτοί οι προβληματισμοί είναι αναμενόμενοι και ίσως δεν υπάρχει και σωστό ή λάθος. Το μόνο σίγουρο ότι δεν είναι όλα για όλους. Όπως δεν είναι για όλους η υιοθεσία, έτσι δεν είναι και τα δανεικά... Όπως και η ίδια η απόκτηση παιδιού στην τελική. 

Δεν ξέρουμε τι θα νιώθει εκείνο -και σίγουρα δεν θα είναι για όλα τα παιδιά το ίδιο... Στην ζωή δεν υπάρχουν εγγυήσεις για τίποτα. Πάντως η δωρεά συμβαίνει πολλά χρονια, και σπέρματος ακόμα περισσότερο από ότι των ωαρίων. Οπότε ίσως δεν είναι και τόσο αχαρτογραφητα νερά. 

Δεν ξέρω πως θα αντιδράσει το παιδί μου/παιδιά μου. Ποιος γονιός ξέρει άλλωστε ή μπορεί να είναι σίγουρος πραγματικά. 

Δεν τα λέω αυτά για να "πείσω" κάποιον. Η δωρεά είναι μια επιλογή και οποίοι την επιλέξαμε θα κλειθουμε και να την διαχειριστούμε. Ο καθένας όπως νομίζει,όπως μπορεί και όπως αντέχει. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, anoulious said:

Λόγω μεγάλων επιτυχιών... στο θέμα παιδιού στο παρελθόν "ετοιμάζομαι" και για το ενδεχόμενο να μην πετυχει η πρωτη φορα με δωρεά.. Αρα να υπάρχει περιθωριο και για μετά.. Δεν μπορώ να κάνω και συνέχεια υστεροσκοπησεις, δείγματα μήτρας κλπ.. Βαρέθηκα.. 

Πόσο σε νιώθω!!!! Και εγώ τα βαρέθηκα όλα. Αυτή την διαδικασία ναρκωσης....... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια,

εγινε το εξης σημερα και θελω να το μοιραστω μαζι σας να μου πειτε την αποψη σας κοριτσια και αν εχει συμβει σε καποια απο εσας πως το αντιμετωπισατε

μου εστειλαν τα χαρακτηριστικα της λοιπον να πω οτι ο συζυγος ειναι 190 ξανθος με πρασινα ματια και εγω καστανη 160 καστανη καστανα ματια 57 κιλα

οταν λοιπον μου ζητησαν τα χαρακτηριστικα μου τους τα ειπα οταν ο συζυγος ηρθε ελλαδα ειχαμε τραβηξει βιντεακι δικο μου φωτογραφιες για να παρουν μια ιδεα του πως ειμαι δεν εδωσαν λεει καμια σημεσια του λεω δεν πειραζει βρε τα χαρακτηριστικα μου τα ξερουν 

ερχομαστε στο σημερα μου εστειλαν τα χαρακτηριστικα της δοτριας 1 70 50 κιλα ξανθια με γαλανα ματια ειλικρινα δεν με πειραζει καθολου αλλα αυτο δεν ειναι κοροιδια απο το κεντρο ??? δλδ αν κανουν τετοια πραγματα ποιος ξερει τι αλλο κανουν μπορει δλδ οποιος ψαχνει για σπερμα με τα χαρακτηριστικα του αντρα μου ποιος μου λεει οτι δεν εχουν παρει γενετικο υλικο του συζυγου μου 

τι να κανω ρε παιδια πως να αντιδρασω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κρισταλενια είπε:

καλημερα κοριτσια,

εγινε το εξης σημερα και θελω να το μοιραστω μαζι σας να μου πειτε την αποψη σας κοριτσια και αν εχει συμβει σε καποια απο εσας πως το αντιμετωπισατε

μου εστειλαν τα χαρακτηριστικα της λοιπον να πω οτι ο συζυγος ειναι 190 ξανθος με πρασινα ματια και εγω καστανη 160 καστανη καστανα ματια 57 κιλα

οταν λοιπον μου ζητησαν τα χαρακτηριστικα μου τους τα ειπα οταν ο συζυγος ηρθε ελλαδα ειχαμε τραβηξει βιντεακι δικο μου φωτογραφιες για να παρουν μια ιδεα του πως ειμαι δεν εδωσαν λεει καμια σημεσια του λεω δεν πειραζει βρε τα χαρακτηριστικα μου τα ξερουν 

ερχομαστε στο σημερα μου εστειλαν τα χαρακτηριστικα της δοτριας 1 70 50 κιλα ξανθια με γαλανα ματια ειλικρινα δεν με πειραζει καθολου αλλα αυτο δεν ειναι κοροιδια απο το κεντρο ??? δλδ αν κανουν τετοια πραγματα ποιος ξερει τι αλλο κανουν μπορει δλδ οποιος ψαχνει για σπερμα με τα χαρακτηριστικα του αντρα μου ποιος μου λεει οτι δεν εχουν παρει γενετικο υλικο του συζυγου μου 

τι να κανω ρε παιδια πως να αντιδρασω

Συγνώμη κορίτσι μου που επεμβαίνω, αλλα πως σου έδωσε ο γιατρός σου τόσες πολλές πληροφορίες???? Απαγορεύεται απ' το νόμο απ' όσο ξέρω εγώ!  Εμένα ο γιατρός μου μου είπε μόνο την ηλικία της... 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι said:

Συγνώμη κορίτσι μου που επεμβαίνω, αλλα πως σου έδωσε ο γιατρός σου τόσες πολλές πληροφορίες???? Απαγορεύεται απ' το νόμο απ' όσο ξέρω εγώ!  Εμένα ο γιατρός μου μου είπε μόνο την ηλικία της... 

τι να σου πω κοριτσι μου μου ειπαν ηλικια 27 ετων χρωματα ελληνικης καταγωγης και εξετασεις που της εκαναν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κρισταλενια είπε:

τι να σου πω κοριτσι μου μου ειπαν ηλικια 27 ετων χρωματα ελληνικης καταγωγης και εξετασεις που της εκαναν

Τι να πω...εξετάσεις εντάξει πάνω κάτω είναι γνωστές αλλά τόσες λεπτομέρειες για τα χαρακτηριστικά της...το έχω ακούσει βέβαια και από άλλες κοπέλες, να ξέρουν.λεπτομεριες αλλά τι να.πω...


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Rafaelatarzan said:

εγω θα το πω εχω πει κ θα ρην μαθω να αντιμετωπισει την ζωη καταματα....δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο που καναμε οποτε με σωστη καθοδήγηση κ λογια το παιδι θα μαθει την πραγματική αληθεια κ οχι αυτη τ εξω κοσμου.κυταρρο ειναι ε και???? μπορεί  να το χρειαστεί κ η ιδια στο μελλον δεν πρέπει να ξέρει???? . γενικα νιωθω  πολύ  υπερηφανη γιαυτό που εκανα κ αλλο τοσο υπερηφανη θα κανω κ ρην κόρη  μ για να καμαρωνει την μαμα της οτι δεν μασισε πουθενα οπως δεν θα μασισει κ η ιδια.

αυτα απο εμενα ....ποτε δεν ειχα ενδοιασμους γιαυτό που εκανα κ ουτε θα εχω κ στο μελλον....

Μπραβο Ραφαέλα, μπορει να μην εχω μπει ακομη σε διαδικασία με δωρηση ωαρίου αλλα για ενα πράγμα ειμαι σιγουρη, οτι δε θα το κρύψω ποτε αυτο απο το παιδι αν κ εφόσον το κανω. Εγω ήδη το συζητάω ανοιχτά με όλους το ενδεχόμενο αυτο, οσο κ αν δεν ειναι έτοιμοι να το δεχτούν. Μένουν με το στομα ανοιχτό ολοι. Κανεις δε ξέρει πως φέρνουν τα παιδιά στο κοσμο οι γυναίκες μετα απο καποια ηλικια 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...