Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα!Μόλις γύρισα από την κλινική,σε δύο ώρες θα ξέρω το αποτέλεσμα.Εσυ πως είσαι ?

      Αγωνιώ με εσένα !!! Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη !!!! Εγώ είμαι 6η ημέρα σήμερα …. Κάνω υπομονή κ προσπαθώ να είναι ήρεμη και αισιόδοξη !!!! Καλημέρα !

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλη σχολική χρονια!! Ελπιζω να πηγαν ολα καλα :x

Θα συνηθίσει... ξερουν πως να τα χειριστούν τα μωρα εκεί ολα καλα θα πανε

 

Σ ευχαριστω πολυ!κλαιει λιγο στην αρχη αλλα μετα συνηθιζει...κι εγω ετσι πιστευω..

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια,έκανε σε καμία το μικρό της πυρετό από το εμβόλιο του μηνιγγιτιδόκκου C;; Το neisvac.. Εμένα είναι τώρα δεύτερο 24ωρο με πυρετό από τότε που το κάναμε αυτό το εμβόλιο.. Ακόμη και στο bexsero μια μέρα μόνο ανέβασε..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανουλες

Πως ειστε; πήρα χαπι απογαλακτισμου.. πρωτο 24ωρο και ο μικρός εκλαψε περίπου 20 λεπτα όταν τον βαλαμε για υπνο και αλλο τόσο τωρα που ξύπνησε 

Ειναι δυσκολο. Εχει καμια σας σχετικη εμπειρια; λετε να πάθουν τπτ οι μαστοί; η γυναικολόγος μου ειπε να μην φοβαμαι αλλα μου είναι αδυνατον!!!

Εχω πρηστει λιγάκι αλλα δεν πονάω... ακομα τουλαχιστον


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα μανουλες

Πως ειστε; πήρα χαπι απογαλακτισμου.. πρωτο 24ωρο και ο μικρός εκλαψε περίπου 20 λεπτα όταν τον βαλαμε για υπνο και αλλο τόσο τωρα που ξύπνησε 

Ειναι δυσκολο. Εχει καμια σας σχετικη εμπειρια; λετε να πάθουν τπτ οι μαστοί; η γυναικολόγος μου ειπε να μην φοβαμαι αλλα μου είναι αδυνατον!!!

Εχω πρηστει λιγάκι αλλα δεν πονάω... ακομα τουλαχιστον

Δεν έχω εμπειρία στο θέμα αλλά πώς κ αποφάσισες να απογαλακτισεις με χάπι κ όχι φυσικά? Σε ρωτάω απλά γιατι έχω ακούσει πως δεν είναι ότι καλύτερο το χάπι. Θηλαζες πολλές φορές την ημέρα?

Λογικά πάντως δεν πειράζει που πρήστηκε απλά να μην το πειράζεις, σου είπε μήπως να το δέσεις?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δεν έχω εμπειρία στο θέμα αλλά πώς κ αποφάσισες να απογαλακτισεις με χάπι κ όχι φυσικά? Σε ρωτάω απλά γιατι έχω ακούσει πως δεν είναι ότι καλύτερο το χάπι. Θηλαζες πολλές φορές την ημέρα?

Λογικά πάντως δεν πειράζει που πρήστηκε απλά να μην το πειράζεις, σου είπε μήπως να το δέσεις?

αποφασισα να το κοψω αποτομα γιατι δεν μπορουσα να αντισταθω στο ζουζουνι μου να του πω οχι. οποτε ξεκινουσα να μειωσω γευματα δεν το καταφερα.Το εχει παρει πολυ καλα και εγω ειμαι μια χαρα!! Σημερα εκλαψε 10 λεπτα μονο. Χτες ξυπνησε μονο μια φορα ενω οσο θηλαζα ειχε γινει σχεδον καθε μιαμιση ωρα κλαμα και θηλασμος.. κανουμε πολλες αγκαλιες και του μιλαω και νομιζω οτι καταλαβαινει που του λεω οτι τον αγαπω αλλα δεν θα πινει αλλο γαλα απο τη μαμα. Οσο του μιλαω ηρεμει. Μακαρι να μου κοιμηθει και σερι.

θηλαζα δυο τρεις φορες τη μερα και συνεχεια τη νυχτα

Ειναι δυσκολο ψυχολογικα για τη μαμα ειδικα η πρωτη μερα για μενα ηταν χαλια ολο να κλαιω ηθελα. Το χαπι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλαεγω δεν αντεχα την μακροχρονια προσπαθεια-γκρινια-κλαμα του σταδιακου αποθηλσμουεντομεταξυ πιο πολυ οι μαμαδες εχουμε προβλημα να αποθηλασουμε παρα τα μωρα.. προσαρμοζονται πολυ ευκολα τα καλουλια!!!

Οχι δεν μου ειπε να δεθω απλα να φοραω σφιχτο στηθοδεσμο

 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα!!ειχε καμια εμπειρία με Ουρολοίμωξη στο παιδάκι της? Τι συμπτώματα εχει??ο μικρος μ εκανε πυρετό χθες αλλα το αποδωσαμε σε κρύωμα...ωστοσο ο πυρετός  έπεσε εντελώς κ ολα μια χαρα...απως σημερα μολις υον ξαπλωνεις για αλλαγή πανας τεντώνεεται κλαιει με λυγμούς??σαν να ποναει σε εκεινο το σημειο....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!ειχε καμια εμπειρία με Ουρολοίμωξη στο παιδάκι της? Τι συμπτώματα εχει??ο μικρος μ εκανε πυρετό χθες αλλα το αποδωσαμε σε κρύωμα...ωστοσο ο πυρετός  έπεσε εντελώς κ ολα μια χαρα...απως σημερα μολις υον ξαπλωνεις για αλλαγή πανας τεντώνεεται κλαιει με λυγμούς??σαν να ποναει σε εκεινο το σημειο....

Περαστικά αγαπη παρε την παιδίατρο 

Οταν είχε πυρετο ο δικος μου για να αποκλείσει Ουρολοίμωξη  ειχα κάνει εξετάσεις πάντως οποτε ισως σου πει να κάνεις 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανούλες!!! Ελπιζω να είστε ολοι καλα! Να ρωτησω ο μικρος παει παιδικό εδω και εναν μήνα! Τι ειναι αυτό το πραγμα με τις μιξες συνεχεια;; Έτσι θα παει μεχρι την άνοιξη; 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα μανούλες!!! Ελπιζω να είστε ολοι καλα! Να ρωτησω ο μικρος παει παιδικό εδω και εναν μήνα! Τι ειναι αυτό το πραγμα με τις μιξες συνεχεια;; Έτσι θα παει μεχρι την άνοιξη; 

Ναι ναι...welcome to the club...κοντευει ενα μηνα ο δικος μου με μπουκωμα και βηχα...ασε..πηγαμε και παιδιατρο δεν ειχε ακροαστικα και μας ειπε υπομονη ετσι θα ειναι τωρα...3 μερες χαλια 1 καλα...του δινω το grin tuss και ορους συνεχεια...

  • Λυπημένη/-ος 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Ναι ναι...welcome to the club...κοντευει ενα μηνα ο δικος μου με μπουκωμα και βηχα...ασε..πηγαμε και παιδιατρο δεν ειχε ακροαστικα και μας ειπε υπομονη ετσι θα ειναι τωρα...3 μερες χαλια 1 καλα...του δινω το grin tuss και ορους συνεχεια...

κι εμεις  με ορους ειμαστε συνεχεια. Τα ιδια, πηγαμε γιατρο δεν εχει ακροαστικα, του εκανε μαλιστα και το αντιγριπικο κανονικα και μου λεει υπομονη!!!!! Πωπω εχουν σπασει τα νευρα μου λεμε! Λες να κρατησει ολο τον χειμωνα;;;;;;;; :cry:

Σ ευχαριστώ καλη μας υπομονη :rolleyes:

Καλημέρα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

κι εμεις  με ορους ειμαστε συνεχεια. Τα ιδια, πηγαμε γιατρο δεν εχει ακροαστικα, του εκανε μαλιστα και το αντιγριπικο κανονικα και μου λεει υπομονη!!!!! Πωπω εχουν σπασει τα νευρα μου λεμε! Λες να κρατησει ολο τον χειμωνα;;;;;;;; :cry:

Σ ευχαριστώ καλη μας υπομονη :rolleyes:

Καλημέρα

Ναι δυστηχως το πιστευω...το πηρα αποφαση...υπομονη και κουραγιο...τουλαχιστον παρ ολο που ειναι ετσι εχει πολυ διαθεση...δε σταματαει καθολου..παλι καλα δηλαδη γιατι αμα τον εβλεπα κουρασμενο και ταλαιπωρημενο θα με ειχε τσακισει

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 4/27/2020 at 3:39 AM, Kpp83 said:

Στην αυχενικη παρότι το είδε κ μου απαγόρευσε επαφές κ γυμναστήριο δεν είναι εύρημα ουσιαστικά. Στην Β επιπέδου γίνεται η διάγνωση. 

Όπως σου είπα στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων διορθώνεται πλήρως!  Εμένα γύρω στον 7ο δεν θυμάμαι εβδομάδα μετακινήθηκε λίγο. Από τις 3 κοπέλες πχ εδώ στο σάιτ με επιπωματικό μόνο εγώ έμεινα με επιχειλιο τελικά.

Περπάτημα έως 100μ. αυστηρά σε ολη την εγκυμοσύνη. Δηλαδή πήγαινα για μωρουδιακα με άφηνε στην είσοδο και καθιστή μου τα έδειχναν. Βάρος ούτε κιλό.

Αν δεν διορθωθεί στον 8ο ο επιχειλιος πλακούντας μπορεί να διαρραγεί από τις φυσιολογικές συσπάσεις της μήτρας όποτε φοβάσαι για αιμορραγία κ πρωοροτητα. Είχα κάνει ενέσεις κορτιζόνης και δεν έμεινα λεπτό μόνη μου στον 8ο. Απαγορεύονταν να είμαι σε απόσταση από νοσοκομείο του τύπου δεν πας Πάρνηθα για φαγητό. Η καισαρική είναι μονόδρομος και προσπαθεί να το κρατήσει όσο πιο πολύ μπορεί. Εγώ γέννησα 36 εβδομάδων ακριβώς κ έκανα την αιμορραγία ενώ με ετοίμαζαν για την προγραμματισμένη καισαρική.

Αν ο πλακούντας σου μετά τον 7ο παραμένει επιπωματικος θες ιατρικό team εξειδικευμένων χειρουργων (του Βασιλοπούλου πχ στο Ιασω) αλλά σου συνιστώ το δημόσιο εκτός αν φυσικά έχεις την άνεση. Στο δημόσιο μπορούν να αντιμετωπίσουν την απώλεια αίματος αλλά και να σου κάνουν εισαγωγή τους τελευταίους μήνες ώστε να κρατήσεις το μωρο όσο περισσότερο γίνεται ειδικά αν είναι διεισδυτικός.

Σε πανικοβαλλω όμως και δεν πρέπει!!!! ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ Ο ΠΛΗΡΩΣ ΕΠΙΠΩΜΑΤΙΚΟΣ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΎΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟΣ

Πρόσεχε όσο μπορείς αλλά ακόμα και εάν είναι χαμηλά αύριο ο πλακούντας σου υπενθυμίζω ότι δεν ειναι καν εύρημα!

Εχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου κ μετα τη Β αν χρειαστεί (που εύχομαι να μην χρειάζεται) είμαι εδώ για ότι πληροφορίες θες.

Προς το παρόν καλά αποτελέσματα στην αυχενικη!

P.S. Πιο πολύ τα γράφω γιατί έψαχνα όλο το σάιτ για πληροφορίες περισυ και δεν έβρισκα. Ίσως η συζήτηση να βοηθήσει λοιπόν κάποια στο μέλλον γιατί ο δικός σου θα ανέβει 8)

Κορίτσια καλησπέρα, βρίσκομαι στην 12η εβδομάδα και ο γιατρός μου χθές στο υπέρηχο διέκρινε επιπωματικό πλακούντα και με προετοιμασε για καισαρική.μου σε μια βδομάδα που έχω αυχενική να τονίσω στον γιατρό να εξετάσει ιδιαίτερα τον πλακούντα.εγω πανικοβλήθηκα και από χθές είμαι χάλια.ηταν πολύ κατηγορηματικός ότι δεν θα ανέβει....είμαι χάλια, φοβάμαι γιατί άκουσα για αιμορραγίες μέχρι και για αφαίρεση μήτρας.. όποια έχει εμπειρία σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!

  • Λυπημένη/-ος 1

xiA6p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2020 at 9:38 ΜΜ, Mpizelaki_mou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, βρίσκομαι στην 12η εβδομάδα και ο γιατρός μου χθές στο υπέρηχο διέκρινε επιπωματικό πλακούντα και με προετοιμασε για καισαρική.μου σε μια βδομάδα που έχω αυχενική να τονίσω στον γιατρό να εξετάσει ιδιαίτερα τον πλακούντα.εγω πανικοβλήθηκα και από χθές είμαι χάλια.ηταν πολύ κατηγορηματικός ότι δεν θα ανέβει....είμαι χάλια, φοβάμαι γιατί άκουσα για αιμορραγίες μέχρι και για αφαίρεση μήτρας.. όποια έχει εμπειρία σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα Καλά!! :wub:

  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2020 at 9:38 PM, Mpizelaki_mou said:

Κορίτσια καλησπέρα, βρίσκομαι στην 12η εβδομάδα και ο γιατρός μου χθές στο υπέρηχο διέκρινε επιπωματικό πλακούντα και με προετοιμασε για καισαρική.μου σε μια βδομάδα που έχω αυχενική να τονίσω στον γιατρό να εξετάσει ιδιαίτερα τον πλακούντα.εγω πανικοβλήθηκα και από χθές είμαι χάλια.ηταν πολύ κατηγορηματικός ότι δεν θα ανέβει....είμαι χάλια, φοβάμαι γιατί άκουσα για αιμορραγίες μέχρι και για αφαίρεση μήτρας.. όποια έχει εμπειρία σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Από τη δίκη μου εμπειρία και της κουμπαράς μου με το ίδιο θέμα θα σου πω πάρε 2η γνώμη άμεσα!!

Ειναι πολύ νωρίς θεωρητικά για να κρίνει από την δικιά μας εμπειρία και ναι τα horror stories είναι αληθινά εάν ομωσ φτάσεις με πλήρως επιπωματικο πλακούντα που η μαγνητική δείχνει ότι πάει να γίνει διεισδυτικός έως το τελευταίο τρίμηνο.

Στην τελευταία περίπτωση χρειάζεσαι εξειδικευμένο ιατρικό τιμ πχ του Βασιλόπουλου στο Ιασώ.

Δεν ξέρω τι σκατα πάντως βλέπει αυτός ο γιατρός κ το αποκλείει κιόλας πριν την 20η εβδομαδα!!! Σοκ!


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...