Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Πιστεύετε παίζει ρόλο ο γιατρός στην εξωσωματική;;;


Vasssso

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , giotitsa είπε:

@Vasssso καταλαβα κοριτσακι μου εγω ευτυζως πλεον ξερω πραγματικα ποιοι ειναι οι καλοι γιατροι στα Γιαννενα και ποιοι οχι

Α τέλεια... θα τολμήσω να σε ρωτήσω... Τη γνώμη σου για τον Ζηκόπουλο την είπες... Πασχόπουλος; Για τον Ακρίβη ( στο Χατζηκώστα) ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vasssso είπε:

Α τέλεια... θα τολμήσω να σε ρωτήσω... Τη γνώμη σου για τον Ζηκόπουλο την είπες... Πασχόπουλος; Για τον Ακρίβη ( στο Χατζηκώστα) ;;;

@Vasssso κριμα παντως που ακουσα για Πασχοπουλο ειχα ακουσει καλα λογια που κριμα ο Ακριβης θεωρειται καλος γιατρος αλλα απροσωπος κρυος δεν ξερω δεν θα ητανε για σενα γενικα δεν θα ηθελα να επιλεξεις κανεναν γιατρο απο Χατζηκωστα κατεφυγε αλλου εμενα μου ειπαν για εναν καινουργιο που ηρθε στο Πανεπιστημιακο και ηρθε απο το εξωτερικο λεγεται Μουλιας θα ρωτησω ομως και αλλες γνωμες


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα λοιπόν εγώ δεν θεοπόιω γιατρούς διότι ουσιαστικά πέτυχα κ στους 2 που πήγα ( ανεξάρτητα εάν στην πρώτη παλλινδρομησε..Είμαστε ανεξήγητα υπογονιμοτητα ακόμα..έψαξα πολλούς γιατρούς..Ξεκίνησα στον Μαντούδη...λόγω ηλικίας(34) κ λόγω ιατρικού ιστορικού πήρα λίγα φάρμακα έκανα 8 ωάρια κ έφτασαν 6 σε βλαδτοκυστες άριστες..πήρα στην πρώτη μηδέν χοριακη κ αμέσως μετά έκανα υστεροσκοπηση ( καθαρή ήταν)κ μόνη μου ξεκίνησα να κάνω αίτηση.ατολογικες ανοσολογικές..τελικά εκεί ήταν το θέμα( έχω χασίμοτο κ αντιφωσφολιπιδικο..) στην επόμενη πήρα θετικό παλλινδρομησε 7 βδομάδα πήγε για βιοψία τυχαίο γεγονός..στα δύο τελευταία έμεινα σε δίδυμα παλλινδρομησε το ένα κ παρέσυρε κ το άλλο .έφυγα για ψυχολογικούς λόγους κ βρέθηκα στο Ρέα..ο γιατρός ήταν ο Τζεφερακο ς..αρκετά απόμακρος σε σχέση με το Μαντούδη αλλά πολύ πολύ πολύ πιο προσεκτικός...έτσι ήρθε η κόρη μου..Δεν κάνουν όλοι οι γιατροί τα ίδια .Έκανα μαζί του άλλη μια εμβριομεταφορα για αδερφάκι κ παλλινδρομησε..στο μεταξύ μεταξύ των δύο πρώτων παλλινδρομων αναζήτησα γιατρούς κ σε δημόσια της Αθήνας..μετά τη δεύτερη έφτασα ως τα Γιάννενα στο γιατρό σου μιας κ εκεί γίνεται προεμφυτευτικο ς..Μίλησα κ με αυτόν κ με τον εμβριολογο.Ο εμβριολογος γλυκύτατος μου εξήγησε τα πάντα..ωστόσο απεριψα το γιατρό σου διότι στο δικό του κομμάτι ήθελε να ακολουθήσει ότι κ ο προηγούμενος κ με περισσότερα φάρμακα ..

Στο ερώτημα σου λοιπόν με δεδομένο ότι έχεις ανταπόκριση για τα 40 σου πολύ καλή εγώ θα έψαχνα πρώτα εμβριολογικο..καλά τα ψεματα των ιδιωτικών είναι καλύτερα .όχι μόνο εξοπλίστηκαν μιας κ το δικό σου έχει εξοπλισμό όσο περιστατικών που βλέπουν..Για να καταλήξω στο Ρέα μίλησα ώρες με τους εμβριολογους .

Τέλος η σύντομη εμπειρία μου είναι ότι δε θέλω γιατρό άνθρωπο αλλά επιστήμονα.

Δε θα γίνουμε φίλοι συνεργάτες θα γίνουμε με ένα στόχο .είχα γυναικολόγο άλλωστε κ με αυτόν γεννησα

Επίσης θεωρώ τραγικό να μην δίνουν πριν ξεκινήσεις όπως είπαν τα κορίτσια εξετάσεις..

Για μένα εάν δεν έχεις κάνει αιματολογικό κ ανοσολογικό έλεγχο είναι σαν να μην έκανες προσπάθεια...εάν δε τα είχα κάνει από δε θα ΧΑ τη μικρή..η εάν τα έκανα το 2015 θα ήταν τωρα3 χρόνων κ όχι ενός κ εγώ λιγότερο καταπονημένη 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η άποψη μου ειναι οτι ο γιατρός παίζει πολυ σημαντικό ρόλο στην εξωσωματική. Πρεπει να ειναι αστέρι! Να σε καθοδηγεί με τις σωστές εξετασεις και προλαβαίνει καταστάσεις οταν κατι πάει να στραβώσει, με αγωγή ή ακόμα να ειναι πρόθυμος να σου ακυρώσει και τον κύκλο οταν βλέπει οτι δεν ειναι τα δεδομένα οπως θα ηθελε.

 Το δεύτερο μισο κομμάτι της εξωσωματικής ειναι το έμβρυολογικό εργαστηριο. Ειμαι περιτρανο παράδειγμα,  μου έχουν πάρει κατα μέσο όρο 16 ωάρια σε καθε προςπαθεια. Στο πρώτο κέντρο έφτασα την δεύτερη μερα να εχω δυο έμβρυα. Στα υπόλοιπα είχα την τριτη μερα περιπου 12 έμβρυα.

 Ολα λοιπόν παίζουν τον ρόλο τους.

  • Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, giotitsa είπε:

@Vasssso κριμα παντως που ακουσα για Πασχοπουλο ειχα ακουσει καλα λογια που κριμα ο Ακριβης θεωρειται καλος γιατρος αλλα απροσωπος κρυος δεν ξερω δεν θα ητανε για σενα γενικα δεν θα ηθελα να επιλεξεις κανεναν γιατρο απο Χατζηκωστα κατεφυγε αλλου εμενα μου ειπαν για εναν καινουργιο που ηρθε στο Πανεπιστημιακο και ηρθε απο το εξωτερικο λεγεται Μουλιας θα ρωτησω ομως και αλλες γνωμες

Κοίτα, αν είναι να μείνω στο πανεπιστημιακό θα μείνω στον Ζηκοπουλο. Μετά ελεγα για Αθήνα σε ιδιωτικό. Ευχαριστώ πολύ πάντως ❤❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Vasssso είπε:

Κοίτα, αν είναι να μείνω στο πανεπιστημιακό θα μείνω στον Ζηκοπουλο. Μετά ελεγα για Αθήνα σε ιδιωτικό. Ευχαριστώ πολύ πάντως ❤❤

@Vasssso να μεινεις στον Ζηκοπουλο ειναι πολυ καλος εχει κανει πολλες επιτυχιες και αν και οι περισσοτερες δεν τον γουσταρουν γιατι ειναι ντομπρος και σου λεει τα πραγματα οπως ειναι δεν εξιστωρει παραμυθακια για να παρει χρηματα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Κι εμενα η άποψη μου ειναι οτι ο γιατρός παίζει πολυ σημαντικό ρόλο στην εξωσωματική. Πρεπει να ειναι αστέρι! Να σε καθοδηγεί με τις σωστές εξετασεις και προλαβαίνει καταστάσεις οταν κατι πάει να στραβώσει, με αγωγή ή ακόμα να ειναι πρόθυμος να σου ακυρώσει και τον κύκλο οταν βλέπει οτι δεν ειναι τα δεδομένα οπως θα ηθελε.

 Το δεύτερο μισο κομμάτι της εξωσωματικής ειναι το έμβρυολογικό εργαστηριο. Ειμαι περιτρανο παράδειγμα,  μου έχουν πάρει κατα μέσο όρο 16 ωάρια σε καθε προςπαθεια. Στο πρώτο κέντρο έφτασα την δεύτερη μερα να εχω δυο έμβρυα. Στα υπόλοιπα είχα την τριτη μερα περιπου 12 έμβρυα.

 Ολα λοιπόν παίζουν τον ρόλο τους.

Συμφωνώ μου ακύρωσε 3 κύκλους ο Τζεφερακο .πήγαινα για υπέρηχο ανά 2 μέρες μέχρι κ την ετ..τίποτα στην τύχη...ακόμα κ τώρα που έκανα μόνο εμβριομεταφορα ακολούθησε πρωτόκολλο αβερκαπ για καταστολή..αλήθεια πόσοι το κάνουν αυτό; Εγώ μπήκα σε ξένα σάιτ να δω ότι υπάρχει..όσες είχα κάνει ήταν 2 μέρα υπέρηχο κ 8η κ αφού ήταν βλαστοκυστες μπαίναμε 19 μέρα..εδώ όμως μέτρησε 6 φορές το ενδομήτριο μέχρι την εμβριομεταφορα...κ έπιασε.. παλλινδρομησε 9 βδομάδα αλλά σε αυτό δε φταίει ο γιατρός...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βάσω μην απογοητεύεσαι, δεν είσαι η μόνη που ταλαιπωρείται. Δυστυχώς εάν διαβάσεις τις ιστορίες όλων των κοριτσιών εδώ θα διαπιστώσεις ότι η καθεμία μας κουβαλάει το δικό της σταυρό. Να είσαι όμως αισιόδοξη και να μη σταματήσεις να παλεύεις για όσο εσυ θεωρείς ότι πρέπει. Εάν βλέπεις οτιδήποτε που δεν σου αρέσει στο κέντρο ή το γιατρό μη συμβιβάζεσαι! Και ναι, μη χάνεις την ελπίδα σου γιατί πολλές από εμάς τελικά τα καταφέραμε με το δικό της τρόπο η καθεμία. Έτσι και εγώ μετά από πολλές απογοητεύσεις σου γράφω όντας εγκυος. Μη χάνεις το κουράγιο σου, συνέχισε να προσπαθείς και εύχομαι η επόμενη προσπάθεια σου να είναι επιτυχημένη! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2018 at 10:15 ΠΜ, Καντι είπε:

Κι εμενα η άποψη μου ειναι οτι ο γιατρός παίζει πολυ σημαντικό ρόλο στην εξωσωματική. Πρεπει να ειναι αστέρι! Να σε καθοδηγεί με τις σωστές εξετασεις και προλαβαίνει καταστάσεις οταν κατι πάει να στραβώσει, με αγωγή ή ακόμα να ειναι πρόθυμος να σου ακυρώσει και τον κύκλο οταν βλέπει οτι δεν ειναι τα δεδομένα οπως θα ηθελε.

 Το δεύτερο μισο κομμάτι της εξωσωματικής ειναι το έμβρυολογικό εργαστηριο. Ειμαι περιτρανο παράδειγμα,  μου έχουν πάρει κατα μέσο όρο 16 ωάρια σε καθε προςπαθεια. Στο πρώτο κέντρο έφτασα την δεύτερη μερα να εχω δυο έμβρυα. Στα υπόλοιπα είχα την τριτη μερα περιπου 12 έμβρυα.

 Ολα λοιπόν παίζουν τον ρόλο τους.

Ποια ηταν αυτα τα εμβρυολογικα? Θα θελες να μας πεις?


 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Ποια ηταν αυτα τα εμβρυολογικα? Θα θελες να μας πεις?

Φαντάζομαι ρωτάς γι αυτο που δεν πηγε καλα, ηταν το embio.

πηγα πολυ καλα στο icis kaiστο Γεννεσις.

 Στο Έλενα μέτρια, πήραν 7 γονιμοποιησαν τα 6 και έφτασαν την 4 μερα τα 2. Εκεί εφτεξε για ολα ο γιατρός.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Φαντάζομαι ρωτάς γι αυτο που δεν πηγε καλα, ηταν το embio.

πηγα πολυ καλα στο icis kaiστο Γεννεσις.

 Στο Έλενα μέτρια, πήραν 7 γονιμοποιησαν τα 6 και έφτασαν την 4 μερα τα 2. Εκεί εφτεξε για ολα ο γιατρός.

Δεν ηταν σωστα τα φαρμακα που σου εδωσε για την διεγερση?


 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Δεν ηταν σωστα τα φαρμακα που σου εδωσε για την διεγερση?

Ναι με ξεκίνησε με μεγαλη δόση ενώ του ειπα οτι εχω καλη ανταπόκριση. Με είδε την όγδοη μερα, (πολυ αργά) έπαθε σοκ οταν διαπίστωσε οτι είχα καμια τριανταριά ωοθηλακια και μου μείωσε  τα φαρμακα κατακόρυφα. Με αποτέλεσμα να ειναι ελάχιστα τα ωριμα. Και έμβρυομεταφορά 4η μερα μοριδια που δεν συνίσταται, γιατι έπεφτε σ/κ 3 μερα και την 5 πίστευε οτι δεν θα μου μείνει κανένα. Και χρηματισμός....

 Οι δυο πρώτες μου προσπαθειες πηγαν εντελώς στραφη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Καντι είπε:

Ναι με ξεκίνησε με μεγαλη δόση ενώ του ειπα οτι εχω καλη ανταπόκριση. Με είδε την όγδοη μερα, (πολυ αργά) έπαθε σοκ οταν διαπίστωσε οτι είχα καμια τριανταριά ωοθηλακια και μου μείωσε  τα φαρμακα κατακόρυφα. Με αποτέλεσμα να ειναι ελάχιστα τα ωριμα. Και έμβρυομεταφορά 4η μερα μοριδια που δεν συνίσταται, γιατι έπεφτε σ/κ 3 μερα και την 5 πίστευε οτι δεν θα μου μείνει κανένα. Και χρηματισμός....

 Οι δυο πρώτες μου προσπαθειες πηγαν εντελώς στραφη.

Ποσο ετων εισαι? Γιατι περιμενε χαμηλη ανταποκριση??


 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολες!

Να πω κι εγω τον πονο μου... Καναμε κι εμεις το καλοκαιρι την 1η μας προσπαθεια σε ενα μικρο κεντρο στον Πειραια - ληψη 10 ωαριων, γονιμοποιηθηκαν 6, εφτασαν μεχρι τριων ημερων τα 5 και μας τα εβαλαν καταψυξη ---  [η απορια μας ηταν γιατι δεν τα αφησαν να φτασουν 5 ημερων και μετα καταψυξη - η απαντηση ηταν για να εχουμε πιο πολλες επιλογες :?:]

Ειχαμε την εντυπωση οτι θα κανουμε εμβρυομεταφορα με 3ων ημερων λοιπον αλλα τελικα εκαναν αποψυξη σε ολα και εφτασαν σε αριστες βλαστοκυστες τα 2 τα οποια και μεταφεραμε. Χοριακη 2,80.

Τωρα ειμαστε σε ιατρικο τουρ παλι να βρουμε ενα μεγαλυτερο κεντρο για την 2η προσπαθεια - ειμαστε αναμεσα σε Ιασω και Ρεα.

@island1 ειδα οτι εχεις χασιμοτο, επειδη εχω κι εγω ο ενδοκρινολογος μου αυξησε την δοση του Τ4  για να πεσει η TSH. κι εσυ αυτο εκανες ή κατι αλλο? επισης εχουμε ραντεβου με τον Τζεφερακο σε λιγες μερες και τα θετικα σου σχολια βοηθανε πολυ! :)

@Καντι

On 9/25/2018 at 3:29 PM, Καντι said:

πηγα πολυ καλα στο icis kaiστο Γεννεσις.

Που ειναι το icis?

Ευχαριστω πολυ και ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα και συντομα! :wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...