Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, marioula1234 είπε:

Καλή σαρακοστή κορίτσια μου! ❤️ Πως ειστε; 

Καλή Σαρακοστή! Εγώ σπίτι έκατσα με τις ιώσεις φοβήθηκα να πάω κάπου το τριήμερο για να μην κολλήσει τίποτα το μωρό. Γιατί θα έπρεπε να πηγαίνουμε σε ταβέρνες και θα γινόταν χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια?? 

Ειπε σε καμμια σασ ο παιδιατροσ να ξεκινησετς τροφεσ στουσ 4 μηνεσ??κ οωσ πηγε??

Στην μεγαλη μου εδινε οδηγιεσ για διατροφη η παιδογαστρ λογω αλλεργιασ..οποτε ο παιδιατροσ μονο στα υπολοιπα μασ παρακολουθουσε.

Επειδη τον ρωτησα γιατι τοσο νωρισ..μου ειπε πωσ το διαστημα 4 με 6 μηνων εχει αποδειχτει πωσ μπορει να εισαφει κανεισ πολυ πιο ευκολα τροφεσ...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Τι κανετε κοριτσια?? 

Ειπε σε καμμια σασ ο παιδιατροσ να ξεκινησετς τροφεσ στουσ 4 μηνεσ??κ οωσ πηγε??

Στην μεγαλη μου εδινε οδηγιεσ για διατροφη η παιδογαστρ λογω αλλεργιασ..οποτε ο παιδιατροσ μονο στα υπολοιπα μασ παρακολουθουσε.

Επειδη τον ρωτησα γιατι τοσο νωρισ..μου ειπε πωσ το διαστημα 4 με 6 μηνων εχει αποδειχτει πωσ μπορει να εισαφει κανεισ πολυ πιο ευκολα τροφεσ...

 

 

Καλημέρα! Εμένα ήρθε την Τρίτη η παιδίατρος και μου είπε να ξεκινήσω με φρουτόκρεμα (μήλο και αχλάδι και μετά από 4 μέρες να προσθέσω και μπανάνα) στις 15 Μαρτίου που το μωρό θα είναι 5 μηνών και 1 βδομάδα. Πιο μετά ξεκινάω χορτόσουπα, αργότερα προσθέτω και κρέας και πιο μετά και λίγα ζυμαρικά.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Τι κανετε κοριτσια?? 

Ειπε σε καμμια σασ ο παιδιατροσ να ξεκινησετς τροφεσ στουσ 4 μηνεσ??κ οωσ πηγε??

Στην μεγαλη μου εδινε οδηγιεσ για διατροφη η παιδογαστρ λογω αλλεργιασ..οποτε ο παιδιατροσ μονο στα υπολοιπα μασ παρακολουθουσε.

Επειδη τον ρωτησα γιατι τοσο νωρισ..μου ειπε πωσ το διαστημα 4 με 6 μηνων εχει αποδειχτει πωσ μπορει να εισαφει κανεισ πολυ πιο ευκολα τροφεσ...

 

 

Εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι με νέες ερεύνες που έχουν γίνει απο παιδογαστρεντερολόγους αλλά και από παιδο αλλεργιολόγος η τροφές είναι καλό να εισάγωνται από τον 4 κλεισμένο εώς και τον 6 κλεισμένο μήνα, διότι έτσι είναι και πιο εύκολη η εισαγωγή τροφών αλλά ακόμη πιο σημαντικό είναι ότι αποφεύγονται περισσότερο οι αλλεργίες έτσι...
Δε ξέρω τι να σου πω... τα δικά της λόγια ήταν.
Μου είπε όμως επίσης πως για να μπει στερεά τροφή απο τον 4ο με 5ο μήνα πρέπει το μωρό να στηρίζει καλά το κεφαλάκι του, να μη τρώει ημιξαπλωτό όπως έχει δει άλλες μαμάδες να τα ταίζουν. Επίσης συστήνει οι πρώτες στερεές να είναι λαχανικά....
Στην άλλη μου κόρη η παιδίατρος μου είχε πεί κλεισμένο τον 6ο... και μας ξεκίνησε με ρυζάλευρα.... μετά είχε μάθει τόσο τις γλυκές γεύσεις που με τίποτα δεν δεχόταν λαχανικάκαι σούπες μετα....
Αν θες τη γνώμη μου συμφωνώ περισσότερο με την πρώτη...
Τώρα κάθε παιδίατρος τα δικά του...

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου κ εμας απο τον 5ο μας ξεκινουσε, αλλα αποφασισα να τον ξεκινησω χθες που πλεον γινομαστε 6 μηνων στις 10 Μαρτιου λογω των ερευνων που κ γω ειχα διαβασει. Η πρωτη μας επαφη με το μηλο δεν ηταν καλη...αναγουλιαζε! Πηγα κ πηρα σημερα πιο γλυκα μηλα μηπως του αρεσουν καλυτερα κ ανα 3 μερες κανουμε εισαγωγη νεο φρουτο, μετα απο καμια εβδομαδα ξεκιναμε χορτοσουπα. Μου ειπε να βαλω γλυκοπατατα που ειναι πιο ευγευστη, επισης απο δω κ περα θα πινουμε κ νερακι ομως δε του εχω δωσει ακομα με μπιμπερο μονο λιγο με το κουταλακι κ φοβαμαι μηπως δε το πινει! Δεν εχει δοκιμασει ποτε μπιμπερο. Επισης μας ειχε πει για κρεμα βανιλια, την οποια δεν την εχω δωσει γιατι σκεφτομουν μηπως ειναι αχρηστη με οσα εχω διαβασει, ομως το σκεφτομαι να σας πω την αληθεια γιατι αν δε τρωει, ειναι κ σχετικα αδυνατος επισης δεν κοιμομαστε ακομα τα βραδια, υποφερω ειδικα τελευταια...μπας κ χορταινει κ κοιμαται πιο πολυ. Ποια ειναι η γνωμη σας; Επισης η κρεμα βανιλια ειναι το ρυζαλευρο; Η παιδιατρος ειπε αφου θηλαζω ας μη δωσω, παντως ειχε συστησει μια της nutrucia χωρις ζαχαρη στην αδερφη μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Κοριτσια μου κ εμας απο τον 5ο μας ξεκινουσε, αλλα αποφασισα να τον ξεκινησω χθες που πλεον γινομαστε 6 μηνων στις 10 Μαρτιου λογω των ερευνων που κ γω ειχα διαβασει. Η πρωτη μας επαφη με το μηλο δεν ηταν καλη...αναγουλιαζε! Πηγα κ πηρα σημερα πιο γλυκα μηλα μηπως του αρεσουν καλυτερα κ ανα 3 μερες κανουμε εισαγωγη νεο φρουτο, μετα απο καμια εβδομαδα ξεκιναμε χορτοσουπα. Μου ειπε να βαλω γλυκοπατατα που ειναι πιο ευγευστη, επισης απο δω κ περα θα πινουμε κ νερακι ομως δε του εχω δωσει ακομα με μπιμπερο μονο λιγο με το κουταλακι κ φοβαμαι μηπως δε το πινει! Δεν εχει δοκιμασει ποτε μπιμπερο. Επισης μας ειχε πει για κρεμα βανιλια, την οποια δεν την εχω δωσει γιατι σκεφτομουν μηπως ειναι αχρηστη με οσα εχω διαβασει, ομως το σκεφτομαι να σας πω την αληθεια γιατι αν δε τρωει, ειναι κ σχετικα αδυνατος επισης δεν κοιμομαστε ακομα τα βραδια, υποφερω ειδικα τελευταια...μπας κ χορταινει κ κοιμαται πιο πολυ. Ποια ειναι η γνωμη σας; Επισης η κρεμα βανιλια ειναι το ρυζαλευρο; Η παιδιατρος ειπε αφου θηλαζω ας μη δωσω, παντως ειχε συστησει μια της nutrucia χωρις ζαχαρη στην αδερφη μου.

Κοπέλα μου καταλαβαινω την κουραση σου,την ιδια εχω κ εγω...Κ εμεις θα ξεκινήσουμε 6 μηνων ...Εγω οπως εχω ξαναγράψει θα δοκιμασω με κομμάτια κ οχι λιωμενα.Αναλογα πως θα τα δεχτει...Οσο για τον πρώτο χρόνο η κύρια τροφη του παιδιου είναι το γαλα σου οποτε μην αγχωνεσαι αν δεν τρωει φαγητό...Σιγα σιγα κ οσο κ αν θελει...Γενικα καλο είναι να αποφύγουμε οτιδηποτε ετοιμο...

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 54 λεπτά , Jennak83 είπε:

Κοριτσια μου κ εμας απο τον 5ο μας ξεκινουσε, αλλα αποφασισα να τον ξεκινησω χθες που πλεον γινομαστε 6 μηνων στις 10 Μαρτιου λογω των ερευνων που κ γω ειχα διαβασει. Η πρωτη μας επαφη με το μηλο δεν ηταν καλη...αναγουλιαζε! Πηγα κ πηρα σημερα πιο γλυκα μηλα μηπως του αρεσουν καλυτερα κ ανα 3 μερες κανουμε εισαγωγη νεο φρουτο, μετα απο καμια εβδομαδα ξεκιναμε χορτοσουπα. Μου ειπε να βαλω γλυκοπατατα που ειναι πιο ευγευστη, επισης απο δω κ περα θα πινουμε κ νερακι ομως δε του εχω δωσει ακομα με μπιμπερο μονο λιγο με το κουταλακι κ φοβαμαι μηπως δε το πινει! Δεν εχει δοκιμασει ποτε μπιμπερο. Επισης μας ειχε πει για κρεμα βανιλια, την οποια δεν την εχω δωσει γιατι σκεφτομουν μηπως ειναι αχρηστη με οσα εχω διαβασει, ομως το σκεφτομαι να σας πω την αληθεια γιατι αν δε τρωει, ειναι κ σχετικα αδυνατος επισης δεν κοιμομαστε ακομα τα βραδια, υποφερω ειδικα τελευταια...μπας κ χορταινει κ κοιμαται πιο πολυ. Ποια ειναι η γνωμη σας; Επισης η κρεμα βανιλια ειναι το ρυζαλευρο; Η παιδιατρος ειπε αφου θηλαζω ας μη δωσω, παντως ειχε συστησει μια της nutrucia χωρις ζαχαρη στην αδερφη μου.

Τζενακι αυτή της nutricia είναι ριζαλευρο με γεύση βανίλια, το έδινε και η ξαδέρφη μου και η μικρή της το έτρωγε με μεγάλη μεγαλη ευχαρίστηση, ενώ ήταν πολύ δύσκολη στο φαγητό. 

Σήμερα πήγαμε κι εμείς για εμβόλιο. Κλείσαμε τον 5ο. Είναι 70εκ και 8 κιλά! Μας ξεκίνησε κι εμάς στερεές, ξεκινάμε με φρουτάκια σιγά σιγα και σε δέκα μέρες θα βάλουμε και χόρτο σούπα. Πω πω κορίτσι ποτέ φτάσαμε να τρώμε και με κουτάλι χαχαχα

Κατά τα άλλα ετοιμαζόμαστε βουρ για τη βάφτιση! Τι κάνετε; 

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αχ και ήρθε ΚΙΟΛΑΣ η στιγμή που λέμε για στερεέεεες...
Ένα χρόνο πριν, τέτοιο καιρό κάναμε αυχενικές!!!!

Πραγματικά Αλινα, πως περνάει ο καιρός. Μου λείπει λίγο η εγκυμοσύνη χαχαχα

  • Μου αρέσει 3

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Τζενακι αυτή της nutricia είναι ριζαλευρο με γεύση βανίλια, το έδινε και η ξαδέρφη μου και η μικρή της το έτρωγε με μεγάλη μεγαλη ευχαρίστηση, ενώ ήταν πολύ δύσκολη στο φαγητό. 

Σήμερα πήγαμε κι εμείς για εμβόλιο. Κλείσαμε τον 5ο. Είναι 70εκ και 8 κιλά! Μας ξεκίνησε κι εμάς στερεές, ξεκινάμε με φρουτάκια σιγά σιγα και σε δέκα μέρες θα βάλουμε και χόρτο σούπα. Πω πω κορίτσι ποτέ φτάσαμε να τρώμε και με κουτάλι χαχαχα

Κατά τα άλλα ετοιμαζόμαστε βουρ για τη βάφτιση! Τι κάνετε; 

Πραγματικά Αλινα, πως περνάει ο καιρός. Μου λείπει λίγο η εγκυμοσύνη χαχαχα

Εμένα ομολογουμένως πλέον δε μου λείπει χαχαχα
Τώρα ανυπομονώ να φύγει ο κοροναϊός που με τρομάζει απίστευτα, να πάει η μεγάλη μου παιδικό, να μπω και εγώ σε μία σειρά σιγά σιγά, να προγραμματίσουμε και τη βάπτιση!
Στην αρχή αν μου το έλεγες θα ήθελα να μείνω έγκος αμέσως χαχαχα άτιμες ορμόνες.

  • Χαχα 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι με νέες ερεύνες που έχουν γίνει απο παιδογαστρεντερολόγους αλλά και από παιδο αλλεργιολόγος η τροφές είναι καλό να εισάγωνται από τον 4 κλεισμένο εώς και τον 6 κλεισμένο μήνα, διότι έτσι είναι και πιο εύκολη η εισαγωγή τροφών αλλά ακόμη πιο σημαντικό είναι ότι αποφεύγονται περισσότερο οι αλλεργίες έτσι...
Δε ξέρω τι να σου πω... τα δικά της λόγια ήταν.
Μου είπε όμως επίσης πως για να μπει στερεά τροφή απο τον 4ο με 5ο μήνα πρέπει το μωρό να στηρίζει καλά το κεφαλάκι του, να μη τρώει ημιξαπλωτό όπως έχει δει άλλες μαμάδες να τα ταίζουν. Επίσης συστήνει οι πρώτες στερεές να είναι λαχανικά....
Στην άλλη μου κόρη η παιδίατρος μου είχε πεί κλεισμένο τον 6ο... και μας ξεκίνησε με ρυζάλευρα.... μετά είχε μάθει τόσο τις γλυκές γεύσεις που με τίποτα δεν δεχόταν λαχανικάκαι σούπες μετα....
Αν θες τη γνώμη μου συμφωνώ περισσότερο με την πρώτη...
Τώρα κάθε παιδίατρος τα δικά του...

Για αυτεσ τισ ερευνεσ μου μιλησε κ εμενα..με τη διαφορα πωσ εμασ μαδ ξεκιναει με κρεμεσ..κ μετα απο μια βδομαδα με φρουτα..

Ειμαι.λιγο σκεπτικη..κ θα θελα ισωσ να το καθυστερουσα λιγακι.αλλα η μεγαλη μου κορη λογω τησ αλλεργιασ στα γαλακτικ  καθυστερησαμε να εισαγ πολυ αυτεσ τισ τροφεδ κ τωρα δεν τισ δεχεται που ειναι 28.μηνων..μονο κ μονο αυτο με κανει να το σκεφτομαι να ξεκινησουμε..

Θα αφησω μερικεσ μερεσ γιατι καναμε κ εμβολια κ λεω απο βδομαδα να το τολμησω

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Για αυτεσ τισ ερευνεσ μου μιλησε κ εμενα..με τη διαφορα πωσ εμασ μαδ ξεκιναει με κρεμεσ..κ μετα απο μια βδομαδα με φρουτα..

Ειμαι.λιγο σκεπτικη..κ θα θελα ισωσ να το καθυστερουσα λιγακι.αλλα η μεγαλη μου κορη λογω τησ αλλεργιασ στα γαλακτικ  καθυστερησαμε να εισαγ πολυ αυτεσ τισ τροφεδ κ τωρα δεν τισ δεχεται που ειναι 28.μηνων..μονο κ μονο αυτο με κανει να το σκεφτομαι να ξεκινησουμε..

Θα αφησω μερικεσ μερεσ γιατι καναμε κ εμβολια κ λεω απο βδομαδα να το τολμησω

Το θετικό είναι ότι για να λένε κι άλλες παιδίατροι για αυτές τις ερεύνες σημαίνει ότι έγιναν όντως και όχι ότι είναι μπαρμπούτσαλα της εκάστοτε παιδιάτρου...
Εγώ δεν τη ξεκίνησα ακόμη γιατί είμαστε αρκετά τεμπέλες και δε στηρίζουμε τόσο το κεφάλι μας καθιστές ενώ το σηκώνουμε απο ημερών παρακαλώ και το στηρίζουμε χαχαχα
Κοίτα ίσβς κι εμένα να ξεκινούσε με κρέμες της είπα όμως τι τράβηξα με τη πρώτη μου πριν μου πει η ίδια τι συστήνει και έτσι είπε για λαχανικά.

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, Mamacita Alina said:

Αχ και ήρθε ΚΙΟΛΑΣ η στιγμή που λέμε για στερεέεεες...
Ένα χρόνο πριν, τέτοιο καιρό κάναμε αυχενικές!!!!

Πωπω. Ξεχνάω μερικές φορές πόση διαφορά έχουμε... Εγώ μόλις είχα κάνει χοριακή τέτοιο καιρό πέρυσι.... Μην κοιτάτε που έγινε τελικά μανουλα Σεπτεμβρίου. Ούτε καν Οκτωβρίου...

36 minutes ago, Mamacita Alina said:

Το θετικό είναι ότι για να λένε κι άλλες παιδίατροι για αυτές τις ερεύνες σημαίνει ότι έγιναν όντως και όχι ότι είναι μπαρμπούτσαλα της εκάστοτε παιδιάτρου...
Εγώ δεν τη ξεκίνησα ακόμη γιατί είμαστε αρκετά τεμπέλες και δε στηρίζουμε τόσο το κεφάλι μας καθιστές ενώ το σηκώνουμε απο ημερών παρακαλώ και το στηρίζουμε χαχαχα
Κοίτα ίσβς κι εμένα να ξεκινούσε με κρέμες της είπα όμως τι τράβηξα με τη πρώτη μου πριν μου πει η ίδια τι συστήνει και έτσι είπε για λαχανικά.

Ναι. Κι εμάς αυτό μας είπε ο παιδίατρος όταν ρώτησα για εισαγωγή στις στερεές. Οι αλλεργιολόγοι λένε 4, οι παιδίατροι 5 και οι υπέρμαχοι του θηλασμού στους 6. Έτσι μου είπε. Εγώ του είπα πως το βρίσκω πιο λογικό στους 6, ειδικά για τη μικρούλα μου που τρέχει να προλάβει τα αναπρυξιακά ορόαημα λόγω προωοτητας. Μάλιστα εγώ τον ρώτησα μήπως έπρεπε και αργότερα.

Θα κάνουμε εισαγωγή στους 6 μήνες που η διορθωμένη της θα έίναι 4.5. Θα ξεκινήσουμε με ζωμό, καρότο, κολοκύθι και κρεατάκι με 3ημερες εισαγωγές. Ελπίζω να το δει θετικά. Θα δούμε...

Χθες πήγαμε στο γιατρό. 5 μηνών 64 πόντοι και 6650 γρ. 

Τον επόμενο μήνα θα κάνουμε και το bexsero. Εσείς θα το κάνετε/το έχετε κάνει?

  • Μου αρέσει 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...