Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , alina80 είπε:

εσύ ξέρεις κορίτσι μου καλύτερα. Έχε στο νου σου ότι και να τα καταπίνεις όλα δεν είναι λύση. 

 

Ποτέ δεν είναι αργά να κλειδώσει η πόρτα.

εχω μια ελπιδα πως καποια στιγμη θα ηρεμησουμε ολοι γιατι ηταν κ το πρωτο το δικο μου κ το πρωτο εγγονι το δικο τους. θελω να πιστευω οτι οπως τα πηγαιναμε.καλα πριν θα βρουμε μια ισορροπια κ.τωρα. δηλαδη αφου βλεπουν οτι το εγγονι μεγαλωνει κ ειναι μια χαρα θα βρουν κ.αυτοι μια ρουτινα κ θα ησυχασουν . επισης ελπιζω σε ενα δευτερο εγγονι απο τον αδερφο του αντρα μου να κοιτανε κ.προς τα εκει λιγο αν κ με τον αδερφο ντρεπονται κ δεν λενε τιποτα ειναι πιο μεγαλος κ τον βλεπουν πιο οργανωμενο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, alina80 είπε:

Εγώ δεν είμαι υπέρ της "υπομονής" αλλά ότι πρέπει να αντιδραμε. Από την πρώτη στιγμή, στην αρχή με τρόπο. Παράδειγμα (που επαναλαμβάνω πραγματικό πρόβλημα δεν έχω μέχρι στιγμής): έχω κόψει το τσιγάρο από την έμβρυομεταφορα και πραγματικά δεν σκοπεύω να το ξαναρχίσω γιατί δεν μου λείπει καθόλου. Την πρωτοχρονιά μου λέει η πεθερά με ένα μαλλον επιτακτικό ύφος: "Αλίνα τώρα άμα γεννήσεις να μην το ξαναρχίσεις το τσιγάρο"... Μου γυρίζει το μάτι εμένα (από μέσα μου, δεν φάνηκε) και με ένα βεβιασμένο χαμόγελο λέω "Δεν ξέρω κυρία Τάδε μου, θα κάνω όπως μου ερθει και θέλω τότε". Ένα, δύο, τρία, χίλια τέτοια μικρά θα μαζευτεί ο άλλος. Αν δεν μαζευτεί, μακριά. 

Και πολύ καλά έκανες και δεν δέχτηκες παρατηρήσεις για το τι θα κάνεις με το παιδί σου! Ας την βλέπει μόνος του ο άντρας σου τη μανούλα και τον μπαμπακα... 

Κορίτσια κανονίστε να σπάσει με εμάς αυτός ο φαύλος κύκλος -να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας να είναι ανεξάρτητα και να μην τα θεωρούμε κτήμα μας (γιατί από εκεί ξεκινάνε όλα). 

Αν συνεχίσεις να τα κρατάς μέσα σου δεν τον γλιτώνεις τον τσακωμό. Αν είσαι αυστηρή και σταθερή κάπως θα μαζευτούν και εκείνοι (μην περιμένεις θαύματα). Όσο βλέπουν ότι επηρεάζεσαι τόσο θα τραβάνε το σκοινί. Και τώρα είναι μωρό. Σε λίγο θα δέχεσαι να σε ακυρώνουν ως μάνα μπροστά στο παιδί σου;

Εγω ηδη εχω ξεκινήσει σχετικά με το παιδι και πεταω μπηχτες στον αντρα μ, του τύπου "εννοείται σ ζωη της θα κάνει ότι θέλει και δεν θα κατσει να γηροκομησει εμας, αλλα θα κάνει τη ζωή της"... Γενικα παντως πιστεύω πως τα παιδιά της γενιας αυτγς θα ειναι απαλλαγμενα απο τα ταμπου του παρελθόντος!!! 

@linaa αρα δεν ειναι μονο η δικια μου παρανοικη με αυτα!!! Και εμενα μου ελεγε οτι την έχουμε καλομαθει και θέλει συνέχεια αγκαλια και κουβέντα... Λες και θα το εχω το παιδι γλαστρα... Εν τω μεταξύ το κορυφαίο ειναι οτι παραπονιουνταν οτι επειδή ειναι μακριά δεν το χορταινουν και δεν το βλέπουν!!! Και οταν πηγαμε για να το δουν το παιδι μου αρχισε το παραμύθι οτι αυτη δε θελει να ασχοληθεί με το μωρο πολυ και θέλει να το χει σε μια γωνία να καθεται και να το κοιταει!!! Μιλάμε να τρελαινεσαι!!!! 

1 ώρα πρίν, Ελένη93 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα!! όμως επειδή μένουμε πάνω κάτω και υπάρχει εσωτερική σκάλα ανοίγει την πορτα και έρχεται χωρις να ρωτήσει!! Απλά μας φωνάζει και αν μιλήσουμε κατεβαίνει! Σε αυτό δεν φταίει απόλυτα αυτή αλλά κ εμείς! Από την αρχή έπρεπε να ξεκαθαρίσουμε την θέση μας και να κλειδώσουμε αυτή την πόρτα! Δεν το κάναμε..αλλα θα έπρεπε  κ εκείνη να είναι πιο διακριτικη.. κάνω υπομονή μέχρι να ανακαινίσουμε το σπίτι και γκρεμίσουμε την σκάλα και μετά όλα θα λυθούν..Ελπίζω!!

Είμαστε αρραβωνιασμένοι ακόμα και ελπίζω μετά το γάμο να γίνει η ανακαίνιση!!

Κορίτσι μου, σαν συμβουλή θα σου πω κι εγω να την κλειδωσετε την πόρτα... Οι καλοι λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους λενε!!! Αν έρθει ενα παιδακι πιο μετά, θα σου ρχονται συνέχεια!!!! Και μην ξεχνας "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" λενε!!! (σας επρηξα με τις παροιμιες)!!! :P


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Να σου πω, παρότι τρελα ισχυρογνωμων και δυναμική σαν χαρακτήρας, απεφευγα και εγω τς τσακωμους κλπ και ελεγα με τρόπο αυτα που ηθελα οταν προσπαθουσαν να μ επιβαλλουν κατι... Στην περίπτωση μου, ηταν το να κοψω το θηλασμο και να δωαω ξενο!!! Η απαντηση στα: εγω κανω οτι λεει η επιστημη καλυτερο για το παιδι μου και οταν της ειπα σας ευχαριστώ αλλα απο τη στιγμή που η γιατρός μου λεει πως ολα ειναι καλα, ηταν να αρχίσει η πεθερα μου να λεει οτι ειμαι αντιδραστικη, οτι δεν ακουω, οτι αφήνω το μωρο μου να λιμοκτονει και διάφορα αλλα τετοια... Πως δεν την επνιξα, ειλικρινά δεν ξερω... Ο Θεος μαλλον με φωτισε (ή ολοι οι θεοί και προφητες ολων των θρησκειων) αφού ανεβασα πιεση 35 εκεινη τη μερα!!!! 

Προφανως και φταιει πανω απο ολα ο αντρας...!!! Δυστυχώς εμενα ηταν θεματα τα οποια προεκυψαν μετα την εγκυμοσύνη, οποτε δεν ηταν τοσο ευκολη η ληψη πιο δραστικων μετρων... Αν ηταν απο την αρχη αυτη η συμπεριφορά σίγουρα δεν θα ειχα προχωρήσει τοσο σοβαρα, αλλα δεδομενου οτι πλεον έχουμε φτιάξει τη δικη μας οικογένεια, ειπα (και στον αντρα μου) πως θα σταθω επαξια στο ρολο μου ως γυναικα και δε θα αφησω καμια κ#ρ@ολ# να διαλυσει το σπίτι μου!!!! 

Καλησπερίζω τις πεθεροπληκτες! ανεμονη μου επραξες σωστά! κρίμα είναι τα νεύρα μας να σπάνε σε καθημερινή βάση!

εγώ κορίτσια μου δεν έχω ιδιαίτερο θέμα.  είναι πολύ μακριά από μας και τους βλέπουμε λίγες φορές μέσα στο χρόνο.  ούτε μού λένε πολλά πολλά, ίσως γτ με έχουν πάρει από φόβο.  όταν έχασα το πρώτο μου παιδάκι,  άκουσα λόγια που με πλήγωσαν πολύ ξ απέφευγα να τους μιλήσω για ένα μεγάλο διάστημα.  προφανώς το κατάλαβαν κ τώρα δεν ανακατεύονται στο τι κάνουμε.  βοηθάει βέβαια κ η απόσταση..αν ήμασταν πάνω κάτω δεν ξέρω τι δυναμική θα είχε η σχέση μας.  

από τη μια θα σας έλεγα να κράτησετε ισορροπια, πιο πολύ για τα μωράκια,  να έχουν κοντά τους παππούδες, από την άλλη όμως, δε με παίρνει να μιλάω γτ δεν ξέρω  πώς νιώθετε με την καθημερινή τριβή..θέλει γερά νεύρα! και όλο θυμάμαι τον παππού μου,  που δεν ήθελε να μένει σε σπίτι μακρια απο τις κόρες του..μακριά κ αγαπημένα έλεγε! μέχρι και στα παιδιά του πήρε σπίτια αντιδιαμετρικα στα σύνορα της πόλης!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , bella32 είπε:

Καλησπερίζω τις πεθεροπληκτες! ανεμονη μου επραξες σωστά! κρίμα είναι τα νεύρα μας να σπάνε σε καθημερινή βάση!

εγώ κορίτσια μου δεν έχω ιδιαίτερο θέμα.  είναι πολύ μακριά από μας και τους βλέπουμε λίγες φορές μέσα στο χρόνο.  ούτε μού λένε πολλά πολλά, ίσως γτ με έχουν πάρει από φόβο.  όταν έχασα το πρώτο μου παιδάκι,  άκουσα λόγια που με πλήγωσαν πολύ ξ απέφευγα να τους μιλήσω για ένα μεγάλο διάστημα.  προφανώς το κατάλαβαν κ τώρα δεν ανακατεύονται στο τι κάνουμε.  βοηθάει βέβαια κ η απόσταση..αν ήμασταν πάνω κάτω δεν ξέρω τι δυναμική θα είχε η σχέση μας.  

από τη μια θα σας έλεγα να κράτησετε ισορροπια, πιο πολύ για τα μωράκια,  να έχουν κοντά τους παππούδες, από την άλλη όμως, δε με παίρνει να μιλάω γτ δεν ξέρω  πώς νιώθετε με την καθημερινή τριβή..θέλει γερά νεύρα! και όλο θυμάμαι τον παππού μου,  που δεν ήθελε να μένει σε σπίτι κοντά στις κόρες του..μακριά κ αγαπημένα έλεγε! μέχρι και στα παιδιά του πήρε σπίτια αντιδιαμετρικα στα σύνορα της πόλης!

Ωραιος ο παππούς!!!! Δυστυχώς λιγοι έχουν τέτοια μυαλα!!! Εγω παρότι μενω με τους γονείς μου και την αδερφή μου, ειναι πράγματα στα οποία διαφωνούμε και ερχομαστε σε ρηξη!!! Απλα εμεις οι γυναίκες το έχουμε πιο εύκολο στο να βάλουμε τους δικούς μας στην θεση τους (οχι ολοι βεβαια, δεν τσουβαλιαζω)!!! 

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Εγω ηδη εχω ξεκινήσει σχετικά με το παιδι και πεταω μπηχτες στον αντρα μ, του τύπου "εννοείται σ ζωη της θα κάνει ότι θέλει και δεν θα κατσει να γηροκομησει εμας, αλλα θα κάνει τη ζωή της"... Γενικα παντως πιστεύω πως τα παιδιά της γενιας αυτγς θα ειναι απαλλαγμενα απο τα ταμπου του παρελθόντος!!! 

@linaa αρα δεν ειναι μονο η δικια μου παρανοικη με αυτα!!! Και εμενα μου ελεγε οτι την έχουμε καλομαθει και θέλει συνέχεια αγκαλια και κουβέντα... Λες και θα το εχω το παιδι γλαστρα... Εν τω μεταξύ το κορυφαίο ειναι οτι παραπονιουνταν οτι επειδή ειναι μακριά δεν το χορταινουν και δεν το βλέπουν!!! Και οταν πηγαμε για να το δουν το παιδι μου αρχισε το παραμύθι οτι αυτη δε θελει να ασχοληθεί με το μωρο πολυ και θέλει να το χει σε μια γωνία να καθεται και να το κοιταει!!! Μιλάμε να τρελαινεσαι!!!! 

Κορίτσι μου, σαν συμβουλή θα σου πω κι εγω να την κλειδωσετε την πόρτα... Οι καλοι λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους λενε!!! Αν έρθει ενα παιδακι πιο μετά, θα σου ρχονται συνέχεια!!!! Και μην ξεχνας "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" λενε!!! (σας επρηξα με τις παροιμιες)!!! :P

Το ξέρω πρέπει να γίνει! Αλλά εγώ δεν το κάνω μόνη μου και ο αρραβωνιαστικός μου δεν τον βλέπω να ενοχλείτε!! Θα προσπαθήσω να βρω μια αφορμή να την κλειδώσουμε!! Αν κ τώρα μετά από 2 χρόνια σχεδόν δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! 

Όπως αναφερω και στον τίτλο του θέματος μου, θα ήθελα να μου πειτε (οσες και οσοι θελετε) τη σχέση που έχετε με τα πεθερικα σας!!! 

Εγω οπως εχω αναφέρει και αλλου, πλεον δεν εχω σχεσεις και βρήκα την υγειά μου, αφού βεβαια πρωτα η "κυρια" πεθερουλα υπαινιχθηκε πως ειμαι του γιατρού!! Απλα επειδή δε βλέπω να μας βγαίνει σε καλο ουτε αυτή η κατάσταση, θα ήθελα να δω τι συμβαίνει και σε αλλα σπίτια!!! 

Εδω ειμαι να μοιραστούμε εμπειριες και συμβουλές!!! Αλλωστε έχουμε βοηθησει σε τοσα θέματα η μια την αλλη!!! 

Ααααα ειμαστε πολλες βλεπω!!! Εμενα δυστυχως μενουν απο κατω μας πλεον (πριν εμεναν απεναντι) κανενας σεβασμος !! Εδω να δειτε πως πανε οι κουρτινες να δουν τι κανουμε!! Α κ με ανοιχτα φωτα παρακαλω! Να φαινονται καλα καλα οτι κρυφοκοιταζουν!! Ωωωωχχχ παναγια μου!! Σοφος αυτος που ειπε το "μακρια κ αγαπημενοι" επισης σε ολες τις γιορτες δεν ηρθαν ποτε πουθενα οπου κι αν τους καλεσαν οι γονεις μου γιατι θελανε να ειναι οικογενειακά λενε !σοκ κ δεος!!  

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! 

Όπως αναφερω και στον τίτλο του θέματος μου, θα ήθελα να μου πειτε (οσες και οσοι θελετε) τη σχέση που έχετε με τα πεθερικα σας!!! 

Εγω οπως εχω αναφέρει και αλλου, πλεον δεν εχω σχεσεις και βρήκα την υγειά μου, αφού βεβαια πρωτα η "κυρια" πεθερουλα υπαινιχθηκε πως ειμαι του γιατρού!! Απλα επειδή δε βλέπω να μας βγαίνει σε καλο ουτε αυτή η κατάσταση, θα ήθελα να δω τι συμβαίνει και σε αλλα σπίτια!!! 

Εδω ειμαι να μοιραστούμε εμπειριες και συμβουλές!!! Αλλωστε έχουμε βοηθησει σε τοσα θέματα η μια την αλλη!!! :)

Καλησπερα κορίτσια μου. Να κάνω την διαφορά;;; εμένα στο ίδιο σπίτι ακριβώς με τα πεθερικά μου στο χωριό. Πάντα υποστηρίζουν εμένα αντί του άντρα μου. Του 'βάζουν χερι' και του λένε να την ακούς την γυναίκα σου ξερει κάτι παραπάνω και πως αν δεν την είχες δεν θα ήσουν νοικοκύρης. Έχουμε έναν χρόνο που μετακόμισαμε στην πόλη και η πεθερά μου μου λέει να με παίρνεις τηλ. Να σου φτιάχνω ταπερ με φαΐ να μην κουράζεσαι. Και άλλα πολλά που δεν μπορώ να τα πω όλα εδώ. Πάντως τους σέβομαι πάρα πολύ και αυτοί το ίδιο. Απλά από εμπειρία έχω να πω ότι πρώτον ο άντρας φταίει για τυχόν μη ισορροπίες και δεύτερον κατά πόσο τα πεθερικά έχουν το ίδιο μυαλό δηλ. Άλλο να είναι κ οι δύο παράξενοι και άλλο ο ένας να είναι εντάξει κ ο άλλος λίγο παράλογος. :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Bloumblou είπε:

Ααααα ειμαστε πολλες βλεπω!!! Εμενα δυστυχως μενουν απο κατω μας πλεον (πριν εμεναν απεναντι) κανενας σεβασμος !! Εδω να δειτε πως πανε οι κουρτινες να δουν τι κανουμε!! Α κ με ανοιχτα φωτα παρακαλω! Να φαινονται καλα καλα οτι κρυφοκοιταζουν!! Ωωωωχχχ παναγια μου!! Σοφος αυτος που ειπε το "μακρια κ αγαπημενοι" επισης σε ολες τις γιορτες δεν ηρθαν ποτε πουθενα οπου κι αν τους καλεσαν οι γονεις μου γιατι θελανε να ειναι οικογενειακά λενε !σοκ κ δεος!!  

 

Ωχ!!! Ψωνισες και συ.... απο σβερκο, που λενε και στο χωριό μου!!! Ακους εκει να κρυφοκοιτανε απο τις κουρτίνες!!! Απαράδεκτο!!! Ο αντρας σου τι λέει??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ωχ!!! Ψωνισες και συ.... απο σβερκο, που λενε και στο χωριό μου!!! Ακους εκει να κρυφοκοιτανε απο τις κουρτίνες!!! Απαράδεκτο!!! Ο αντρας σου τι λέει??? 

Βεβαια βεβαια...εψαξα πολυ να τους βρω :D χαχα!! Αστα πηγε απευθειας στο σπιτι τους και τους λεει σαν δεν ντρέπεστε τι πράγματα ειναι αυτα και χασκογελαγαν !! Ελεος καπου!!  

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δεν εχω πεθερικα μιας και ο αντρας μου δεν εχει γονεις αλλα εχω μια κουνιαδα. Βασικα οι σχεσεις μας πλεον ειναι οκ καθοτι βλεπομαστε αραια και που. Γενικα δεν τα παμε καθολου καλα καθοτι η κουνιαδα θελει συνεχεια να τις κανουμε χαρες χωρις ομως η ιδια να ανταποδιδει. Να καταλαβετε ειναι παντρεμενη με δυο παιδια και στο σπιτι μας δεν ερχεται σχεδον ποτε, μονο 1 φορα τον χρονο στα γενεθλια της κορης μας. Ο αντρας της εχει να δει την κορη μας απο το 2018 τον Μαιο και δεν την αναγνωριζει καν. Η ιδια βεβαια δεχεται ολη την βοηθεια απο το σοι του αντρα μου και ιδιως απο την θεια της που μεγαλωσε τοσο τον αντρα μου οσο και την ιδια. Οι θειοι αυτοι ενω μενουν στην ιδια την πολη εχουν ενδιαφερουν για εμας απο το 2017 και βεβαια απο τοτε να δουν την κορη μας, δηλαδη απο την βαφτιση τους που ενω ηρθαν δεν εμειναν με τιποτα ευχαριστημενοι. Βεβαια για να καταλαβετε τι ανθρωποι ειναι μας πηραν τηλεφωνο οταν εμαθαν οτι εκανα διακοπη κυησης και οταν τους ειπα οτι ειμαι καλα μου ειπαν καλα δεν στεναχωριεσαι;;; μονο για να χαρουν δηλαδη και δεν υπαρχει περιπτωση να ελεγα τιποτα! Εμενα δεν με συμπαθουν καθοτι ειμαι ψηλομυτα και ακαταδεκτοι οπως εμαθα οτι λενε. Οσο για το υπολοιπο σοι του αντρα μου κανενας δεν μας επισκεφτεται ποτε ενω την ιδια στιγμη πανε στο σπιτι της κουνιαδας μου και εχουν την απαιτηση να παμε και εμεις ειδαλως θυμωνουν. Πραγματικα πλεον τους αποφευγω αλλο λογω του αντρα μου και μονο προσπαθω να εχω μια στοιχειωδη επαφη μονο με την κουνιαδα μου και παμε για κανεναν καφε μαζι με τα παιδια ετσι να κρατησουμε τα τυπικα. Αυτα τα ωραιααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Smaro3056 είπε:

Κοριτσια εγω δεν εχω πεθερικα μιας και ο αντρας μου δεν εχει γονεις αλλα εχω μια κουνιαδα. Βασικα οι σχεσεις μας πλεον ειναι οκ καθοτι βλεπομαστε αραια και που. Γενικα δεν τα παμε καθολου καλα καθοτι η κουνιαδα θελει συνεχεια να τις κανουμε χαρες χωρις ομως η ιδια να ανταποδιδει. Να καταλαβετε ειναι παντρεμενη με δυο παιδια και στο σπιτι μας δεν ερχεται σχεδον ποτε, μονο 1 φορα τον χρονο στα γενεθλια της κορης μας. Ο αντρας της εχει να δει την κορη μας απο το 2018 τον Μαιο και δεν την αναγνωριζει καν. Η ιδια βεβαια δεχεται ολη την βοηθεια απο το σοι του αντρα μου και ιδιως απο την θεια της που μεγαλωσε τοσο τον αντρα μου οσο και την ιδια. Οι θειοι αυτοι ενω μενουν στην ιδια την πολη εχουν ενδιαφερουν για εμας απο το 2017 και βεβαια απο τοτε να δουν την κορη μας, δηλαδη απο την βαφτιση τους που ενω ηρθαν δεν εμειναν με τιποτα ευχαριστημενοι. Βεβαια για να καταλαβετε τι ανθρωποι ειναι μας πηραν τηλεφωνο οταν εμαθαν οτι εκανα διακοπη κυησης και οταν τους ειπα οτι ειμαι καλα μου ειπαν καλα δεν στεναχωριεσαι;;; μονο για να χαρουν δηλαδη και δεν υπαρχει περιπτωση να ελεγα τιποτα! Εμενα δεν με συμπαθουν καθοτι ειμαι ψηλομυτα και ακαταδεκτοι οπως εμαθα οτι λενε. Οσο για το υπολοιπο σοι του αντρα μου κανενας δεν μας επισκεφτεται ποτε ενω την ιδια στιγμη πανε στο σπιτι της κουνιαδας μου και εχουν την απαιτηση να παμε και εμεις ειδαλως θυμωνουν. Πραγματικα πλεον τους αποφευγω αλλο λογω του αντρα μου και μονο προσπαθω να εχω μια στοιχειωδη επαφη μονο με την κουνιαδα μου και παμε για κανεναν καφε μαζι με τα παιδια ετσι να κρατησουμε τα τυπικα. Αυτα τα ωραιααα

Πωωωωω απο οτι βλέπω ειμαστε πολλες!!! Εγω ευτυχως, εχω μια κουνιαδα μαλαμα, η οποια κιολας θα μας παντρεψει με τον αντρα της διότι έχουμε αριστες σχεσεις!!! Η μικρή η κουνιαδα μου ειναι απαραδεκτη, αλλα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γτ δεν έχουμε καθόλου επαφες!!! Φαντασου, γεννησα και το μωρο δεν το εχει δει ακομα!!! Εμενα βεβαια λίγο με νοιάζει, αφου επαφες θελω να εχω ΜΟΝΟ με άτομα που με αγαπανε και δεν θελω στην καμια σωνει και ντε να εχω επαφες επειδη "έτσι πρέπει"!!! Βεβαια η καλη μου η πεθερα και σε αυτό εχει αποψη, αφου κατα τη γνώμη της εμεις πρέπει να παρακαλαμε την κορουλα της, να την καλουμε σε γαμους, βαπτισεις και γιορτες" γιατι ειναι αδερφια με τον αντρα μου και αυτη στεναχωριεται και θα πεθανει" και ο άντρας μου φυσικά κανει οπως λεει!!! 

Καλα οι θειοι του άντρα σου απαραδεκτοι και αυτοι... Ο αντρας σου τι λεει??? 

 

πρίν από 11 λεπτά , Bloumblou είπε:

Βεβαια βεβαια...εψαξα πολυ να τους βρω :D χαχα!! Αστα πηγε απευθειας στο σπιτι τους και τους λεει σαν δεν ντρέπεστε τι πράγματα ειναι αυτα και χασκογελαγαν !! Ελεος καπου!!  

Μπράβο στον άντρα σου!!! Ειναι σημαντικό να βαζει τς γονεις του στη θεση τς!!! Εγω οπως καταλαβατε εχω τεράστιο παραπονο σ συγκεκριμένο θεμα και μ εχει δημιουργησει μαλλον ψυχολογικα!!! :P

πρίν από 50 λεπτά , Pelochris είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου. Να κάνω την διαφορά;;; εμένα στο ίδιο σπίτι ακριβώς με τα πεθερικά μου στο χωριό. Πάντα υποστηρίζουν εμένα αντί του άντρα μου. Του 'βάζουν χερι' και του λένε να την ακούς την γυναίκα σου ξερει κάτι παραπάνω και πως αν δεν την είχες δεν θα ήσουν νοικοκύρης. Έχουμε έναν χρόνο που μετακόμισαμε στην πόλη και η πεθερά μου μου λέει να με παίρνεις τηλ. Να σου φτιάχνω ταπερ με φαΐ να μην κουράζεσαι. Και άλλα πολλά που δεν μπορώ να τα πω όλα εδώ. Πάντως τους σέβομαι πάρα πολύ και αυτοί το ίδιο. Απλά από εμπειρία έχω να πω ότι πρώτον ο άντρας φταίει για τυχόν μη ισορροπίες και δεύτερον κατά πόσο τα πεθερικά έχουν το ίδιο μυαλό δηλ. Άλλο να είναι κ οι δύο παράξενοι και άλλο ο ένας να είναι εντάξει κ ο άλλος λίγο παράλογος. :)

Σε φθονω απλα!!! :P

Και η δικη μου η πεθερα παντως, μέχρι να ανεβει μονιμα ο καλος μ Αθηνα (ειμασταν μια περιοδο απο αποσταση) με ειχε στα οπα οπα και ολο αγαπες και δωρα ηταν!!!! Το πρόβλημα της δημιουργηθηκε οταν παρθηκε η μονιμη απόφαση οτι θα ερθει ο γιοκας της Αθηνα και δεν θα μετακομιζαμε στο χωριο (μιλανε για παρανοια, δεδομένου οτι εγω ειχα απο τοτε μονιμη και πολυ καλη δουλειά εδω, σπίτι καινούριο δικο μου και γενικα οι προοπτικές μας ηταν εδω ολες)!!! Απο τοτε της εφτιγαν ολα!!! Το μεταπτυχιακό μου, τα σεμινάρια που παρακολουθουσα, οι αποφασεις που έπαιρνα με τν αντρα μου!!! Μέχρι και που γκρινιαζε και εξεφρασε αποψη οταν ενα καλοκαίρι που ο αντρας μου (τοτε γκομενακι) δουλευε και δεν τν εβλεπα καθολου και εγω κανονισα να παω διακοπες με 2 φιλες μου!!! Ακομα το εχει και το λεει!!!! :shock:


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Πωωωωω απο οτι βλέπω ειμαστε πολλες!!! Εγω ευτυχως, εχω μια κουνιαδα μαλαμα, η οποια κιολας θα μας παντρεψει με τον αντρα της διότι έχουμε αριστες σχεσεις!!! Η μικρή η κουνιαδα μου ειναι απαραδεκτη, αλλα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γτ δεν έχουμε καθόλου επαφες!!! Φαντασου, γεννησα και το μωρο δεν το εχει δει ακομα!!! Εμενα βεβαια λίγο με νοιάζει, αφου επαφες θελω να εχω ΜΟΝΟ με άτομα που με αγαπανε και δεν θελω στην καμια σωνει και ντε να εχω επαφες επειδη "έτσι πρέπει"!!! Βεβαια η καλη μου η πεθερα και σε αυτό εχει αποψη, αφου κατα τη γνώμη της εμεις πρέπει να παρακαλαμε την κορουλα της, να την καλουμε σε γαμους, βαπτισεις και γιορτες" γιατι ειναι αδερφια με τον αντρα μου και αυτη στεναχωριεται και θα πεθανει" και ο άντρας μου φυσικά κανει οπως λεει!!! 

Καλα οι θειοι του άντρα σου απαραδεκτοι και αυτοι... Ο αντρας σου τι λεει??? 

 

Μπράβο στον άντρα σου!!! Ειναι σημαντικό να βαζει τς γονεις του στη θεση τς!!! Εγω οπως καταλαβατε εχω τεράστιο παραπονο σ συγκεκριμένο θεμα και μ εχει δημιουργησει μαλλον ψυχολογικα!!! :P

Σε φθονω απλα!!! :P

Και η δικη μου η πεθερα παντως, μέχρι να ανεβει μονιμα ο καλος μ Αθηνα (ειμασταν μια περιοδο απο αποσταση) με ειχε στα οπα οπα και ολο αγαπες και δωρα ηταν!!!! Το πρόβλημα της δημιουργηθηκε οταν παρθηκε η μονιμη απόφαση οτι θα ερθει ο γιοκας της Αθηνα και δεν θα μετακομιζαμε στο χωριο (μιλανε για παρανοια, δεδομένου οτι εγω ειχα απο τοτε μονιμη και πολυ καλη δουλειά εδω, σπίτι καινούριο δικο μου και γενικα οι προοπτικές μας ηταν εδω ολες)!!! Απο τοτε της εφτιγαν ολα!!! Το μεταπτυχιακό μου, τα σεμινάρια που παρακολουθουσα, οι αποφασεις που έπαιρνα με τν αντρα μου!!! Μέχρι και που γκρινιαζε και εξεφρασε αποψη οταν ενα καλοκαίρι που ο αντρας μου (τοτε γκομενακι) δουλευε και δεν τν εβλεπα καθολου και εγω κανονισα να παω διακοπες με 2 φιλες μου!!! Ακομα το εχει και το λεει!!!! :shock:

Πήρες τον γιο της μακριά και ευθυνεσαι εσύ;;;; τι να πεις!!! Η αρχη του κακού είναι ότι δεν καταλαβαίνουν ότι τα παιδιά δεν είναι κτήμα μας. Έχετε επαφές καθόλου; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Pelochris είπε:

Πήρες τον γιο της μακριά και ευθυνεσαι εσύ;;;; τι να πεις!!! Η αρχη του κακού είναι ότι δεν καταλαβαίνουν ότι τα παιδιά δεν είναι κτήμα μας. Έχετε επαφές καθόλου; 

Εγω πλεον οχι και μετα τα τελευταία γεγονότα δε σκοπεύω, διότι βλέπω πως και ο αντρας μου δεν σκοπεύει σε αντίστοιχο σκηνικο να τη βάλει στη θέση της! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Smaro3056 είπε:

Κοριτσια εγω δεν εχω πεθερικα μιας και ο αντρας μου δεν εχει γονεις αλλα εχω μια κουνιαδα. Βασικα οι σχεσεις μας πλεον ειναι οκ καθοτι βλεπομαστε αραια και που. Γενικα δεν τα παμε καθολου καλα καθοτι η κουνιαδα θελει συνεχεια να τις κανουμε χαρες χωρις ομως η ιδια να ανταποδιδει. Να καταλαβετε ειναι παντρεμενη με δυο παιδια και στο σπιτι μας δεν ερχεται σχεδον ποτε, μονο 1 φορα τον χρονο στα γενεθλια της κορης μας. Ο αντρας της εχει να δει την κορη μας απο το 2018 τον Μαιο και δεν την αναγνωριζει καν. Η ιδια βεβαια δεχεται ολη την βοηθεια απο το σοι του αντρα μου και ιδιως απο την θεια της που μεγαλωσε τοσο τον αντρα μου οσο και την ιδια. Οι θειοι αυτοι ενω μενουν στην ιδια την πολη εχουν ενδιαφερουν για εμας απο το 2017 και βεβαια απο τοτε να δουν την κορη μας, δηλαδη απο την βαφτιση τους που ενω ηρθαν δεν εμειναν με τιποτα ευχαριστημενοι. Βεβαια για να καταλαβετε τι ανθρωποι ειναι μας πηραν τηλεφωνο οταν εμαθαν οτι εκανα διακοπη κυησης και οταν τους ειπα οτι ειμαι καλα μου ειπαν καλα δεν στεναχωριεσαι;;; μονο για να χαρουν δηλαδη και δεν υπαρχει περιπτωση να ελεγα τιποτα! Εμενα δεν με συμπαθουν καθοτι ειμαι ψηλομυτα και ακαταδεκτοι οπως εμαθα οτι λενε. Οσο για το υπολοιπο σοι του αντρα μου κανενας δεν μας επισκεφτεται ποτε ενω την ιδια στιγμη πανε στο σπιτι της κουνιαδας μου και εχουν την απαιτηση να παμε και εμεις ειδαλως θυμωνουν. Πραγματικα πλεον τους αποφευγω αλλο λογω του αντρα μου και μονο προσπαθω να εχω μια στοιχειωδη επαφη μονο με την κουνιαδα μου και παμε για κανεναν καφε μαζι με τα παιδια ετσι να κρατησουμε τα τυπικα. Αυτα τα ωραιααα

Εγώ έχω τρεις κουνιαδες. Και σε καταλαβαίνω εν μέρει. Ενώ έχω πολύ εντάξει πεθερικά έχουμε πολύ καλές σχέσεις με την μια από τις τρεις πολύ τυπικά πράγματα και οι ίδιοι οι γονείς της συμφωνούν με εμένα πάρα με την κόρη τους γιατί είναι αντικειμενικοι. Κράτα τυπικές σχέσεις και αν σου 'έβγαλαν' το όνομα της ψυλομυτας τότε πες τους 'ναι είμαι κ θα το δειτε'. Χιχι

πρίν από 7 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Εγω πλεον οχι και μετα τα τελευταία γεγονότα δε σκοπεύω, διότι βλέπω πως και ο αντρας μου δεν σκοπεύει σε αντίστοιχο σκηνικο να τη βάλει στη θέση της! 

Αν αυτό της αρέσει τότε κράτα απόσταση. Δεν θα λυγίσει; πόσο θα αντέξει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Pelochris είπε:

Εγώ έχω τρεις κουνιαδες. Και σε καταλαβαίνω εν μέρει. Ενώ έχω πολύ εντάξει πεθερικά έχουμε πολύ καλές σχέσεις με την μια από τις τρεις πολύ τυπικά πράγματα και οι ίδιοι οι γονείς της συμφωνούν με εμένα πάρα με την κόρη τους γιατί είναι αντικειμενικοι. Κράτα τυπικές σχέσεις και αν σου 'έβγαλαν' το όνομα της ψυλομυτας τότε πες τους 'ναι είμαι κ θα το δειτε'. Χιχι

Αν αυτό της αρέσει τότε κράτα απόσταση. Δεν θα λυγίσει; πόσο θα αντέξει; 

Ξέρεις τι?? Το κακο ειναι οτι ειναι πολυ σκληρη γυναίκα... Τι να σ λεω?? Εχει μαθει να κανει κουμάντο στις ζωες των αλλων και την ξενιζει που "η νυφη τσινισε"... Φαντάσου δεν βλέπει κανένα απο τα εγγονια της συχνά... Το 1ο τγς εγγονι κιολας μενει 10 λεπτά αποσταση και παρολα αυτα το βλέπει μια στο τοσο, ενω σ σπιτι της κορης της δεν πηγαινει ποτε παρότι οδηγαει...!! Τα αλλα που μενουν και αυτα σ Αθηνα, τα βλέπει στη χαση και στη φεξη, αλλα οπως λεει δεν την πειραζει κιολας!!! Αστα... Ειναι περιπτωσαρα!!! 

Αυτό που εμενα κατα κυριο λογο με ενοχλει, είναι οτι ο αντρας μου πλεον το εχει δει λίγο εκδηκητικα απέναντι στους δικους μου... Οι οποίοι παρεπιπτοντως βοηθανε φουλ! Μας κρατανε το παιδι για να βγαινουμε ειτε για δουλειά ειτε για βόλτα, εκαναν δουλειες στην εγκυμοσυνη, βοηθανε στο σπίτι με το σκυλι που έχουμε, οποτε μαγειρευουν κατι παντα μας φέρνουν... Και η απάντηση του σε ολα ειναι πως οι δικοι τ μένουν μακριά και για αυτο δεν βοήθησαν ποτε... Παρότι βεβαια και στην Αθηνα οταν ερχονταν αντι να ερθει να με βοηθήσει η μανα τ, ερχοταν και την τραπεζωνα γτ αυτη εβγαινε για καφεδες και ψωνια και δεν ειχε χρονο (εγω ειχα αθλια εγκυμοσυνη με αποκολλησεις, συσπασεις, υπερεμεση και χαμηλο αμνιακο)!!! 

Τωρα θα μ πεις γτ εκανα παιδι μαζι του!!! Οπως ανεφερα και πιο πανω, ειναι σαν να τ εγινε πλυση εγκεφάλου τον τελευταίο ενα χρονο!!! Πιο παλια τετοια θεματα δεν ειχαμε, αν και η αλήθεια είναι ότι δεν ειχαμε και τιποτα σημαντικό να ασχοληθουν και να δωσω και εγω βαση για να έρθουμε σε αντιπαραθεση!!! Συγκεκριμένα, ξεκινησε ο "πολεμος"  οταν εγω ουσα εγκυος, είπαμε πως δεν θα παντρευτουμε με  θρησκευτικο, αλλα με πολιτικό και ο Θρησκευτικος θα γίνει με τη βαπτιση... Τοτε ξεκινησαν ολα τα βαρβατα σκηνικά, στα οποία βεβαια μεριδιο ευθύνης (το μεγαλύτερο) φερει ο αντρας μου που δεν τς εβαλε στη θεση τς εξαρχης!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...