Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ζηλευω τον αντρα σου!!! Μου τον δανιζεις??? :P

Εμενα, απλα λεει πως ξέρει ότι η "μαμα"  του είναι ισχυρογνωμων, περιεργη και ο πατερας του εχει απαρχαιωμενα μυαλα, αλλα ειναι γονείς του και δεν μπορεί να τς απαρνηθει!!! Το κορυφαίο  της ολης υποθεσης ειναι οτι οι γονεις του εχουν 3 παιδιά και συμβαίνει το εξης: Με την μια κορη δε μιλανε καθολου, ουτε με τον αντρα της, με την αλλη κορη έχουν τα τυπικα επειδή η κουνιαδα μ το προσπαθει και με τον αντρα της δεν εχουν παλι καμια απολύτως σχεση και τν βριζουν και πλεον τσακωθηκαν και μαζι μου!!! Και ο αντρας μου λεει πως οκ έχουν τα θεματακια τς, αλλα φταιμε ολοι οι αλλοι γτ εμεις ειμαστε περιεργοι!!! Οτι να ναι!!! Εν τω μεταξύ, το ακομα πιο περίεργο είναι ότι ο αντρας μου εβριζε μέχρι πρότινος οσους δέχονταν αντίστοιχες συμπεριφορες απο τς γονεις τους και πλεον, τον τελευταίο χρόνο τα βιωνω στο σπίτι μου!!! Και ολα αυτα γτ η παμπονηρη η πεθερα μ, κλαιγεται με αφορμή ενα αυτοανοσο που εχει χρόνια, οτι θα πεθανει και δε θα ζησει και διάφορα τέτοια!!! Και ο αντρας μου καθεται και φοβαται μην παθει η μανα τ τίποτα αν τη στεναχωρησει!!! Δραμα!!! 

Από τη μια ναι έχουμε την ησυχία μας πολύ ησυχία όμως αλλά από την άλλη ο άντρας μου είναι πολύ της οικογένειας κ όταν είδε κ συνηδητοποιησα ότι οι γονείς του κρατήσανε πόζα γτ τους είχε μάθει παντα να τους κάνει όλα τα χατήρια κ να περνάει το δικό τους κ είδε ότι προτιμούν να μην τους ξαναμιλήσει το παιδί τους από το να ζητήσουν μια απλή συγνωμη τον πλήγωσε παρά μα παρά πολύ!ενα χρόνο έκανε να το συνηδητοποιησει με πολύ κουβέντα συζήτηση κ πειράματα ότι τελικά τέτοιοι άνθρωποι οποίο τίτλο κ να έχουν δεν τους αξίζει να έχουν έναν τέτοιο γιο γτ τους πέφτει πολύ!!

μια βάπτιση έχουμε τον μαιο που βαπτίζει ο άλλος του αδερφός το κοριτσάκι τους κ κάνουμε ασκήσεις αναπνοής για το πως θα το περάσουμε όλο αυτό με όλους αυτούς που το μόνο που θελανε ήταν ένα πορτοφόλι κ τίποτα άλλο δεν τους ένοιαζε!


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, nadiaki165 είπε:

Από τη μια ναι έχουμε την ησυχία μας πολύ ησυχία όμως αλλά από την άλλη ο άντρας μου είναι πολύ της οικογένειας κ όταν είδε κ συνηδητοποιησα ότι οι γονείς του κρατήσανε πόζα γτ τους είχε μάθει παντα να τους κάνει όλα τα χατήρια κ να περνάει το δικό τους κ είδε ότι προτιμούν να μην τους ξαναμιλήσει το παιδί τους από το να ζητήσουν μια απλή συγνωμη τον πλήγωσε παρά μα παρά πολύ!ενα χρόνο έκανε να το συνηδητοποιησει με πολύ κουβέντα συζήτηση κ πειράματα ότι τελικά τέτοιοι άνθρωποι οποίο τίτλο κ να έχουν δεν τους αξίζει να έχουν έναν τέτοιο γιο γτ τους πέφτει πολύ!!

μια βάπτιση έχουμε τον μαιο που βαπτίζει ο άλλος του αδερφός το κοριτσάκι τους κ κάνουμε ασκήσεις αναπνοής για το πως θα το περάσουμε όλο αυτό με όλους αυτούς που το μόνο που θελανε ήταν ένα πορτοφόλι κ τίποτα άλλο δεν τους ένοιαζε!

Πωπωωωω πολυ ασχημο αυτό, όντως, αλλά μπραβο στον αντρα σου και σε εσένα που τους κανατε περα!!! Είναι ακριβώς όπως το λες!!! Όταν ο αλλος δε νοιάζεται για σένα πραγματικά, αλλα αντίθετα σκέφτεται μονο πως θα σε εκμεταλλευτει, δεν αξίζει να υπάρχει στη ζωή σου, οποιο τίτλο κι αν κατέχει 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω μία αρκετά καλή σχέση με τα πεθερικά μου και γενικά με την οικογένεια του άντρα μου. Με την πεθερά μου η μία σέβεται την άλλη, την αγαπώ και ξέρω πως και εκείνη με αγαπάει καθώς μου το έχει αποδείξει με πράξεις όσα χρόνια βρίσκομαι στην οικογένεια. Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που με δυσαρεστεί, όπως πιστεύω πως και εγώ την έχω δυσαρεστήσει κατά καιρούς, όμως αυτά σε μία οικογένεια συμβαίνουν, αρκεί να διαχειριστείς την κάθε κατάσταση όπως χρειάζεται.  Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής κυρίως στην πεθερά μου ευθύνεται αυτή η καλή σχέση καθώς είναι διακριτική, κρατάει αποστάσεις όταν πρέπει, και όταν την χρειαζόμαστε είναι δίπλα μας με τον τρόπο που εμείς θέλουμε. Απο τη άλλη βέβαια βλέπει πως το παιδί της είναι ευτυχισμένο, πράγμα που κάθε μητέρα επιθυμεί για το παιδί της, οπότε λογικό να είναι ευχαριστημένη. Σε έναν ιδανικό κόσμο όλες οι πεθερές κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι, σε έναν ιδανικό κόσμο ο κάθε γονέας μεγαλώνει το παιδί του με έναν σκοπό, να μπορέσει αύριο να σταθεί στα πόδια του και να ανοίξει τα φτερά του, να δημιουργήσει την δική του ζωή.

  • Μου αρέσει 7

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Eγώ έχω μία αρκετά καλή σχέση με τα πεθερικά μου και γενικά με την οικογένεια του άντρα μου. Με την πεθερά μου η μία σέβεται την άλλη, την αγαπώ και ξέρω πως και εκείνη με αγαπάει καθώς μου το έχει αποδείξει με πράξεις όσα χρόνια βρίσκομαι στην οικογένεια. Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που με δυσαρεστεί, όπως πιστεύω πως και εγώ την έχω δυσαρεστήσει κατά καιρούς, όμως αυτά σε μία οικογένεια συμβαίνουν, αρκεί να διαχειριστείς την κάθε κατάσταση όπως χρειάζεται.  Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής κυρίως στην πεθερά μου ευθύνεται αυτή η καλή σχέση καθώς είναι διακριτική, κρατάει αποστάσεις όταν πρέπει, και όταν την χρειαζόμαστε είναι δίπλα μας με τον τρόπο που εμείς θέλουμε. Απο τη άλλη βέβαια βλέπει πως το παιδί της είναι ευτυχισμένο, πράγμα που κάθε μητέρα επιθυμεί για το παιδί της, οπότε λογικό να είναι ευχαριστημένη. Σε έναν ιδανικό κόσμο όλες οι πεθερές κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι, σε έναν ιδανικό κόσμο ο κάθε γονέας μεγαλώνει το παιδί του με έναν σκοπό, να μπορέσει αύριο να σταθεί στα πόδια του και να ανοίξει τα φτερά του, να δημιουργήσει την δική του ζωή.

Ποσο χαίρομαι οταν ακουω πως υπάρχουν και τέτοια παραδείγματα...!! Τα πράγματα ειναι ακριβώς οπως τα λες... Σε εναν υγιη κοσμο τα παιδιά μας πρέπει να τα μεγαλωνουμε με σκοπό να ανοιξουν τα φτερά τους και να πετανε μακριά μας και όχι για να μπορεσουν σε λίγα χρόνια να μας γηροκομησουν... Εγω τουλάχιστον αυτο θελω για την κόρη μου!!! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Ποσο χαίρομαι οταν ακουω πως υπάρχουν και τέτοια παραδείγματα...!! Τα πράγματα ειναι ακριβώς οπως τα λες... Σε εναν υγιη κοσμο τα παιδιά μας πρέπει να τα μεγαλωνουμε με σκοπό να ανοιξουν τα φτερά τους και να πετανε μακριά μας και όχι για να μπορεσουν σε λίγα χρόνια να μας γηροκομησουν... Εγω τουλάχιστον αυτο θελω για την κόρη μου!!! 

Και εγώ αυτό θέλω να τον γιο μου, να κάνει την ζωή του όπως εκεινος θέλει χωρίς να σκεφτεί τι θα κάνω εγώ, χωρίς να του γίνομαι βάρος, να ξέρει πως αν κάτι χρειαστεί είμαι εδώ και πως το μόνο που θέλω είναι να είναι ευτυχισμένος. Σίγουρα θα θέλω να είμαι στην ζωή του, να μπορώ να τον βλέπω να του μιλάω να μαθαίνω τα νέα του, ιδανικά θα ήθελα να έχω με την σύντροφο του την σχέση που έχω εγώ με την πεθερά μου.

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβαζα τόσα σχόλια όλη αυτήν την ώρα και λέω δεν μπορεί να είμαι μόνο εγώ..αλλά ευτυχώς είδα μετά και το σχόλιο του @kotsifikos κ λέω εντάξει υπάρχουν κ άλλοι!! Παιδιά άποψη μου είναι ότι για μια σχέση δεν φταίει πάντα η μία πλευρά αλλά και οι δύο. Όρια πρέπει να μπαίνουν και από τους δύο για να τηρηθεί μία ισορροπία. Συμφωνώ πως αν τα πεθερικά είναι κάπως ιδιότροπα είναι πιο δύσκολο, μα κ πάλι αν κ εμείς το παίρνουμε σαν δεδομένο και δεν κάνουμε μία προσπάθεια, πως θα φτιάξει όλο αυτό; Εμένα δόξα το θεό τα πεθερικά μου είναι πολύ διακριτικά..!! Τα βρίσκουμε αρκετά και ιδιαίτερα με την πεθερά μου, την έχω σαν δεύτερη μητέρα! Είναι και αυτό που τους είχα πει την βραδιά του γάμου μου, παρότι μεθυσμένη "Σας ευχαριστώ που μεγαλώσατε έναν τέτοιο άντρα". Αυτό είναι το πρώτο και πιο σημαντικό που ξεχνάμε να εκτιμήσουμε, την ανατροφή του άντρα ή της γυναίκας που επιλέξαμε να περάσουμε την υπόλοιπη ζωή μας..άρα κάτι καλό κάνανε κι εκείνοι. Από εκεί και πέρα τι να πω; σίγουρα υπάρχουν κ οι περίεργοι, αλλά δεν γίνεται να είναι όλοι. Τους εκτιμώ και τους αγαπώ πολύ και σίγουρα κάποια στιγμή θα υπάρξουν και διαφωνίες, μα θα είμαι εκεί να παλέψω για να τις λύσουμε, γιατί όπως θέλω να είναι στη ζωή μου οι γονείς μου με τις όποιες παραξενιές του, θέλω το ίδιο και για τους γονείς του άντρα μου κ πόσο μάλλον για το παιδάκι μου που έρχεται τώρα να έχει όλους τους παππούδες κοντά του!! τι καλύτερο!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στις πεθεροπληκτες κ μη! Αχ κορίτσια πόσες μπορεί να ειμαστε τελικά!! Να πω κ εγώ με τη σειρα μ πως ναι μεν η πεθερά μ είναι μάλαμα κ πολύ διακριτικός άνθρωπος, παντα προσπαθει να τους δικαιολογήσει ολους προκειμενου να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις, βλέπετε ο άντρας μ είναι κ η αδυναμία της κ δεν έχω κανένα προβλημα με τη γυναικα..στην αντίπερα οχθη όμως βρίσκεται ένας πεθερός κ μια κουνιάδα.....μαλαματα!! Βέβαια δε μπορω να πω, δεν έχουν δειξει ποτε οτι δε με θέλουν κ τα σχετικα..στα λογια όλα καλά είναι! Να σας πω ένα πράγμα που με έχει πειράξει κ θέλω να μ πείτε αν είμαι υπερβολική βρε κορίτσια; ο Μπέμπης μ είναι κοντα 5 μηνών, ποτε μα ποτε δεν του έχουν φέρει όχι ενα φορμακι, ουτε καλτσακι παρόλο που στη κόρη τους όλο πεσκεσια απο το χωριό κ φουλ βοήθεια! Τα χριστούγεννα που μας πέρασαν δεν του πήραν κάτι για το καλό έστω, λέω εντάξει δε πειράζει δεν είναι υποχρεωμένοι στο κάτω κάτω κ βρίσκει η πεθερά μ ενα ζευγαρι καλτσακια απο τον άλλο της εγγονό κ μ λέει να παρτα για το μπέμπη, λες κ δεν έχω 2 ευρώ να του πάρω καλτσακια του μωρού!! Κ άλλα τοσα...θα εσκαγα αν δε το έλεγα κάπου κορίτσια μ συγνώμη για το μεγαλο κείμενο!!


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evangeliaaa είπε:

Καλησπέρα στις πεθεροπληκτες κ μη! Αχ κορίτσια πόσες μπορεί να ειμαστε τελικά!! Να πω κ εγώ με τη σειρα μ πως ναι μεν η πεθερά μ είναι μάλαμα κ πολύ διακριτικός άνθρωπος, παντα προσπαθει να τους δικαιολογήσει ολους προκειμενου να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις, βλέπετε ο άντρας μ είναι κ η αδυναμία της κ δεν έχω κανένα προβλημα με τη γυναικα..στην αντίπερα οχθη όμως βρίσκεται ένας πεθερός κ μια κουνιάδα.....μαλαματα!! Βέβαια δε μπορω να πω, δεν έχουν δειξει ποτε οτι δε με θέλουν κ τα σχετικα..στα λογια όλα καλά είναι! Να σας πω ένα πράγμα που με έχει πειράξει κ θέλω να μ πείτε αν είμαι υπερβολική βρε κορίτσια; ο Μπέμπης μ είναι κοντα 5 μηνών, ποτε μα ποτε δεν του έχουν φέρει όχι ενα φορμακι, ουτε καλτσακι παρόλο που στη κόρη τους όλο πεσκεσια απο το χωριό κ φουλ βοήθεια! Τα χριστούγεννα που μας πέρασαν δεν του πήραν κάτι για το καλό έστω, λέω εντάξει δε πειράζει δεν είναι υποχρεωμένοι στο κάτω κάτω κ βρίσκει η πεθερά μ ενα ζευγαρι καλτσακια απο τον άλλο της εγγονό κ μ λέει να παρτα για το μπέμπη, λες κ δεν έχω 2 ευρώ να του πάρω καλτσακια του μωρού!! Κ άλλα τοσα...θα εσκαγα αν δε το έλεγα κάπου κορίτσια μ συγνώμη για το μεγαλο κείμενο!!

Οντως δεν ηταν ωραίο σαν κινηση... Αλλα πολυ πιθανο ειναι ναμην το σκεφτηκε!!! Και να μην το εκανε κακοπροαιρετα... 

Εμενα πχ η πεθερα μ οταν μπηκαμε με τον αντρα μ σπίτι δεν μας αγορασε τίποτα απολυτως! Και εννοείται το σπίτι ηταν δικο μου... Το ειχαν φτιάξει οι γονεις μου δηλαδή και το αποτελειωσα εγω οταν επιασα δουλειά... Μου εδωσε φαντασου πράγματα δικα της (ταπερ, σεντόνια κλπ) τα οποία ειχε αγορασει πιο παλια ή τα οποια ειχαν παει σ γαμο της κουνιαδας μου και δεν τα ειχαν χρησιμοποιησει, αλλα κλαιν δεν ασχοληθηκα...! Απο την αλλη βεβαια οι δικοι μ και την ψυχη τους δινουν για εμας... Σε αντίθεση με την γλυκουλα πεθερουλα μου η οποία συμβουλευε το γιοκα της να μην πληρωσει τιποτα σ σπιτι (πληρωσε μονο τις ηλεκτρικες συσκευες ο αντρα μου) γιατί λέει θα του επαιρνα τα λεφτα και θα τα χαιρομουν με αλλον στην υγεια του κοροιδου!!! (ο αντρας μου εξακολουθεί να επιμενει πψς η μανα τ με λατρευει)!!!! 

Επεξεργάστηκαν by anemoni1989
  • Χαχα 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, anemoni1989 said:

Πωωωωω απο οτι βλέπω ειμαστε πολλες!!! Εγω ευτυχως, εχω μια κουνιαδα μαλαμα, η οποια κιολας θα μας παντρεψει με τον αντρα της διότι έχουμε αριστες σχεσεις!!! Η μικρή η κουνιαδα μου ειναι απαραδεκτη, αλλα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γτ δεν έχουμε καθόλου επαφες!!! Φαντασου, γεννησα και το μωρο δεν το εχει δει ακομα!!! Εμενα βεβαια λίγο με νοιάζει, αφου επαφες θελω να εχω ΜΟΝΟ με άτομα που με αγαπανε και δεν θελω στην καμια σωνει και ντε να εχω επαφες επειδη "έτσι πρέπει"!!! Βεβαια η καλη μου η πεθερα και σε αυτό εχει αποψη, αφου κατα τη γνώμη της εμεις πρέπει να παρακαλαμε την κορουλα της, να την καλουμε σε γαμους, βαπτισεις και γιορτες" γιατι ειναι αδερφια με τον αντρα μου και αυτη στεναχωριεται και θα πεθανει" και ο άντρας μου φυσικά κανει οπως λεει!!! 

Καλα οι θειοι του άντρα σου απαραδεκτοι και αυτοι... Ο αντρας σου τι λεει??? 

 

Μπράβο στον άντρα σου!!! Ειναι σημαντικό να βαζει τς γονεις του στη θεση τς!!! Εγω οπως καταλαβατε εχω τεράστιο παραπονο σ συγκεκριμένο θεμα και μ εχει δημιουργησει μαλλον ψυχολογικα!!! :P

Σε φθονω απλα!!! :P

Και η δικη μου η πεθερα παντως, μέχρι να ανεβει μονιμα ο καλος μ Αθηνα (ειμασταν μια περιοδο απο αποσταση) με ειχε στα οπα οπα και ολο αγαπες και δωρα ηταν!!!! Το πρόβλημα της δημιουργηθηκε οταν παρθηκε η μονιμη απόφαση οτι θα ερθει ο γιοκας της Αθηνα και δεν θα μετακομιζαμε στο χωριο (μιλανε για παρανοια, δεδομένου οτι εγω ειχα απο τοτε μονιμη και πολυ καλη δουλειά εδω, σπίτι καινούριο δικο μου και γενικα οι προοπτικές μας ηταν εδω ολες)!!! Απο τοτε της εφτιγαν ολα!!! Το μεταπτυχιακό μου, τα σεμινάρια που παρακολουθουσα, οι αποφασεις που έπαιρνα με τν αντρα μου!!! Μέχρι και που γκρινιαζε και εξεφρασε αποψη οταν ενα καλοκαίρι που ο αντρας μου (τοτε γκομενακι) δουλευε και δεν τν εβλεπα καθολου και εγω κανονισα να παω διακοπες με 2 φιλες μου!!! Ακομα το εχει και το λεει!!!! :shock:

ο σύζυγος το θετικό είναι ότι έχει αποδεχτεί την κατάσταση και δεν επιδιώκει να έχει επαφές με το σόι του. Αντίθετα με στηρίζει και προσπαθεί να τους αποφύγει αλλά ξέρω ότι τον πληγώνει γιατι πραγματικά δεν έχει κανέναν μόνο την αδερφή του. Εμένα νομίζω με πειράζει περισσότερο γιατι από την δική μου οικογένεια δεν έχω τέτοια παραδείγματα. Η μαμά μου ήταν φίλες με την κουνιάδα της και το ίδιο ήθελα και εγώ, αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο τι να κάνουμε... Πλέον έχω αποδεχτεί ότι δεν θα έχω ποτέ καλές σχέσεις με το σόι του άντρα μου και ότι η κόρη μου θα φτάσει η στιγμή που δεν θα τους ξέρει ή θα τους θεωρεί μακρινούς συγγενείς. Πάλι καλά που έχουμε τους δικούς μου που μας βοηθάνε με την μικρή και ο άντρας μου θέλει να έχουμε σχέσεις και να πηγαίνουμε μαζί διακοπές κλπ.... Από μακριά και αγαπημένοι!

1 hour ago, Evangeliaaa said:

Καλησπέρα στις πεθεροπληκτες κ μη! Αχ κορίτσια πόσες μπορεί να ειμαστε τελικά!! Να πω κ εγώ με τη σειρα μ πως ναι μεν η πεθερά μ είναι μάλαμα κ πολύ διακριτικός άνθρωπος, παντα προσπαθει να τους δικαιολογήσει ολους προκειμενου να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις, βλέπετε ο άντρας μ είναι κ η αδυναμία της κ δεν έχω κανένα προβλημα με τη γυναικα..στην αντίπερα οχθη όμως βρίσκεται ένας πεθερός κ μια κουνιάδα.....μαλαματα!! Βέβαια δε μπορω να πω, δεν έχουν δειξει ποτε οτι δε με θέλουν κ τα σχετικα..στα λογια όλα καλά είναι! Να σας πω ένα πράγμα που με έχει πειράξει κ θέλω να μ πείτε αν είμαι υπερβολική βρε κορίτσια; ο Μπέμπης μ είναι κοντα 5 μηνών, ποτε μα ποτε δεν του έχουν φέρει όχι ενα φορμακι, ουτε καλτσακι παρόλο που στη κόρη τους όλο πεσκεσια απο το χωριό κ φουλ βοήθεια! Τα χριστούγεννα που μας πέρασαν δεν του πήραν κάτι για το καλό έστω, λέω εντάξει δε πειράζει δεν είναι υποχρεωμένοι στο κάτω κάτω κ βρίσκει η πεθερά μ ενα ζευγαρι καλτσακια απο τον άλλο της εγγονό κ μ λέει να παρτα για το μπέμπη, λες κ δεν έχω 2 ευρώ να του πάρω καλτσακια του μωρού!! Κ άλλα τοσα...θα εσκαγα αν δε το έλεγα κάπου κορίτσια μ συγνώμη για το μεγαλο κείμενο!!

εντάξει νομίζω ότι έχεις δικίο γιατι το ίδιο βιώνω και εγωωωωωωωω και τσατίζομαι!!!! Να καταλάβεις στη βάφτιση της κόρης μας οι θείοι του άντρα μου της πήραν ένα φορμάκι με 3,5 ευρώ (!!!!!!!!!!!!!) και στην κουνιάδα μου 200 ευρώ δώρο το καρεκλάκι!!!! Είχα τόσα νεύρα, τους είχαμε στο τραπέζι, μα καλά δεν ντράπηκαν;;; Και δεν είναι η αξία του δώρου ρε κορίτσια αλλά η διαφορά στην αντιμετώπιση που μου την βιδώνει! Όχι δεν είμαστε υπερβολικές αλλά βλέπουμε την διαφορά και λεμε τι το δικό μας παιδί δεν αξίζει δηλαδή κάτι παραπάνω;;; Αλλά να θυμάσαι ένα πράγμα, από την στιγμή που εμάς δεν μας βοήθησαν καθόλου, βασικά εμείς δεν υπάρχουμε καν για αυτούς, να μην γυρίσουν να ζητήσουν βοήθεια όταν δεν θα μπορούν. Θα με πείτε ότι είμαι εκδικητική;;; Ναι ίσως και να είμαι, αλλά δεν γίνεται να τα θέλουν όλα δικά τους, οι σχέσεις καλώς ή κακώς είναι αμοιβαίες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Οντως δεν ηταν ωραίο σαν κινηση... Αλλα πολυ πιθανο ειναι ναμην το σκεφτηκε!!! Και να μην το εκανε κακοπροαιρετα... 

Εμενα πχ η πεθερα μ οταν μπηκαμε με τον αντρα μ σπίτι δεν μας αγορασε τίποτα απολυτως! Και εννοείται το σπίτι ηταν δικο μου... Το ειχαν φτιάξει οι γονεις μου δηλαδή και το αποτελειωσα εγω οταν επιασα δουλειά... Μου εδωσε φαντασου πράγματα δικα της (ταπερ, σεντόνια κλπ) τα οποία ειχε αγορασει πιο παλια ή τα οποια ειχαν παει σ γαμο της κουνιαδας μου και δεν τα ειχαν χρησιμοποιησει, αλλα κλαιν δεν ασχοληθηκα...! Απο την αλλη βεβαια οι δικοι μ και την ψυχη τους δινουν για εμας... Σε αντίθεση με την γλυκουλα πεθερουλα μου η οποία συμβουλευε το γιοκα της να μην πληρωσει τιποτα σ σπιτι (πληρωσε μονο τις ηλεκτρικες συσκευες ο αντρα μου) γιατί λέει θα του επαιρνα τα λεφτα και θα τα χαιρομουν με αλλον στην υγεια του κοροιδου!!! (ο αντρας μου εξακολουθεί να επιμενει πψς η μανα τ με λατρευει)!!!! 

Ισχυει αλλά δεν ηταν η πρωτη φορά..τώρα μ λέει έχετε ρουχαλακια για τον μπέμπη που μεγαλώνει η να σας δώσουμε απο το άλλο το εγγονάκι;; κουβερτακια, σεντονακια, μπιμπερο, τα παντα! Μονο τις πάνες του που δε κράτησαν να μ τις δώσουν δλδ!

πρίν από 6 λεπτά , smaro30 είπε:

ο σύζυγος το θετικό είναι ότι έχει αποδεχτεί την κατάσταση και δεν επιδιώκει να έχει επαφές με το σόι του. Αντίθετα με στηρίζει και προσπαθεί να τους αποφύγει αλλά ξέρω ότι τον πληγώνει γιατι πραγματικά δεν έχει κανέναν μόνο την αδερφή του. Εμένα νομίζω με πειράζει περισσότερο γιατι από την δική μου οικογένεια δεν έχω τέτοια παραδείγματα. Η μαμά μου ήταν φίλες με την κουνιάδα της και το ίδιο ήθελα και εγώ, αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο τι να κάνουμε... Πλέον έχω αποδεχτεί ότι δεν θα έχω ποτέ καλές σχέσεις με το σόι του άντρα μου και ότι η κόρη μου θα φτάσει η στιγμή που δεν θα τους ξέρει ή θα τους θεωρεί μακρινούς συγγενείς. Πάλι καλά που έχουμε τους δικούς μου που μας βοηθάνε με την μικρή και ο άντρας μου θέλει να έχουμε σχέσεις και να πηγαίνουμε μαζί διακοπές κλπ.... Από μακριά και αγαπημένοι!

εντάξει νομίζω ότι έχεις δικίο γιατι το ίδιο βιώνω και εγωωωωωωωω και τσατίζομαι!!!! Να καταλάβεις στη βάφτιση της κόρης μας οι θείοι του άντρα μου της πήραν ένα φορμάκι με 3,5 ευρώ (!!!!!!!!!!!!!) και στην κουνιάδα μου 200 ευρώ δώρο το καρεκλάκι!!!! Είχα τόσα νεύρα, τους είχαμε στο τραπέζι, μα καλά δεν ντράπηκαν;;; Και δεν είναι η αξία του δώρου ρε κορίτσια αλλά η διαφορά στην αντιμετώπιση που μου την βιδώνει! Όχι δεν είμαστε υπερβολικές αλλά βλέπουμε την διαφορά και λεμε τι το δικό μας παιδί δεν αξίζει δηλαδή κάτι παραπάνω;;; Αλλά να θυμάσαι ένα πράγμα, από την στιγμή που εμάς δεν μας βοήθησαν καθόλου, βασικά εμείς δεν υπάρχουμε καν για αυτούς, να μην γυρίσουν να ζητήσουν βοήθεια όταν δεν θα μπορούν. Θα με πείτε ότι είμαι εκδικητική;;; Ναι ίσως και να είμαι, αλλά δεν γίνεται να τα θέλουν όλα δικά τους, οι σχέσεις καλώς ή κακώς είναι αμοιβαίες

συμφωνω απολύτως! Δε ζήτησα ποτε τπτ απο κανέναν αλλά όταν βλέπω τη μαμά μου που είναι κ μονη της να έχει πάρει κούνια, ρηλαξ χωρια τα δωράκια ρουχαλακια κ σχετικα κ εκείνοι τπτ ε με εκνευρίζει! Γτ έχουν διαφορετικη αντιμετώπιση στα αλλά εγγονακια! Ουτε στο μαιευτήριο ενα αρκουδάκι ενα κάτι τπτ!


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , smaro30 είπε:

ο σύζυγος το θετικό είναι ότι έχει αποδεχτεί την κατάσταση και δεν επιδιώκει να έχει επαφές με το σόι του. Αντίθετα με στηρίζει και προσπαθεί να τους αποφύγει αλλά ξέρω ότι τον πληγώνει γιατι πραγματικά δεν έχει κανέναν μόνο την αδερφή του. Εμένα νομίζω με πειράζει περισσότερο γιατι από την δική μου οικογένεια δεν έχω τέτοια παραδείγματα. Η μαμά μου ήταν φίλες με την κουνιάδα της και το ίδιο ήθελα και εγώ, αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο τι να κάνουμε... Πλέον έχω αποδεχτεί ότι δεν θα έχω ποτέ καλές σχέσεις με το σόι του άντρα μου και ότι η κόρη μου θα φτάσει η στιγμή που δεν θα τους ξέρει ή θα τους θεωρεί μακρινούς συγγενείς. Πάλι καλά που έχουμε τους δικούς μου που μας βοηθάνε με την μικρή και ο άντρας μου θέλει να έχουμε σχέσεις και να πηγαίνουμε μαζί διακοπές κλπ.... Από μακριά και αγαπημένοι!

εντάξει νομίζω ότι έχεις δικίο γιατι το ίδιο βιώνω και εγωωωωωωωω και τσατίζομαι!!!! Να καταλάβεις στη βάφτιση της κόρης μας οι θείοι του άντρα μου της πήραν ένα φορμάκι με 3,5 ευρώ (!!!!!!!!!!!!!) και στην κουνιάδα μου 200 ευρώ δώρο το καρεκλάκι!!!! Είχα τόσα νεύρα, τους είχαμε στο τραπέζι, μα καλά δεν ντράπηκαν;;; Και δεν είναι η αξία του δώρου ρε κορίτσια αλλά η διαφορά στην αντιμετώπιση που μου την βιδώνει! Όχι δεν είμαστε υπερβολικές αλλά βλέπουμε την διαφορά και λεμε τι το δικό μας παιδί δεν αξίζει δηλαδή κάτι παραπάνω;;; Αλλά να θυμάσαι ένα πράγμα, από την στιγμή που εμάς δεν μας βοήθησαν καθόλου, βασικά εμείς δεν υπάρχουμε καν για αυτούς, να μην γυρίσουν να ζητήσουν βοήθεια όταν δεν θα μπορούν. Θα με πείτε ότι είμαι εκδικητική;;; Ναι ίσως και να είμαι, αλλά δεν γίνεται να τα θέλουν όλα δικά τους, οι σχέσεις καλώς ή κακώς είναι αμοιβαίες

Ποσο συμφωνώ με το τελευταίο.. Οτι οι σχέσεις δηλαδή είναι αμοιβαιες!!! Εμενα δυστυχώς ο αντρας μου ειναι της άποψης: είναι γονείς μου, τι να κάνω?? Και το χειρότερο, πλέον στρέφεται εναντίον των γονιων μου, δίχως λόγο, επειδή αντιμιλησα στη μανα τ!! Να τρελαινεσαι δηλαδή!!!! Τη στιγμή κιολας που οι δικοι μ μας βοήθησαν και στην εγκυμοσυνη και τωρα μ το παιδι, ενώ η μανα τ έρχεται πάντα σαν τουριστρια!!! Βεβαια τη μανουλα πάντα τη δικαιολογεί γτ λεει μένει μακριά... Αλλα ρε κοριτσια να σας πω κάτι?? Σκασιλα μου!! Δε δουλεύει, παιδιά, σκυλιά, γατια δεν έχει, αν ήθελε μπορούσε να βοηθήσει... 

πρίν από 9 λεπτά , Evangeliaaa είπε:

Ισχυει αλλά δεν ηταν η πρωτη φορά..τώρα μ λέει έχετε ρουχαλακια για τον μπέμπη που μεγαλώνει η να σας δώσουμε απο το άλλο το εγγονάκι;; κουβερτακια, σεντονακια, μπιμπερο, τα παντα! Μονο τις πάνες του που δε κράτησαν να μ τις δώσουν δλδ!

Καταλαβα... Κατι αντίστοιχο βιωσα και εγω όταν γεννησα, αλλα ευτυχως επειδή η κουνιαδα μ ειχε αγοράκι και εγώ κοριτσι αναγκαστηκαν να μ παρουν αλλα ρούχα... Βεβαια το πεταξε, πως οταν κανω τ αγοράκι (το έχει δεδομένο) έχει ετοιμη προικα από τν ξαδερφο του, ο Νικολακης (εχει σίγουρο και το όνομα)!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ποσο συμφωνώ με το τελευταίο.. Οτι οι σχέσεις δηλαδή είναι αμοιβαιες!!! Εμενα δυστυχώς ο αντρας μου ειναι της άποψης: είναι γονείς μου, τι να κάνω?? Και το χειρότερο, πλέον στρέφεται εναντίον των γονιων μου, δίχως λόγο, επειδή αντιμιλησα στη μανα τ!! Να τρελαινεσαι δηλαδή!!!! Τη στιγμή κιολας που οι δικοι μ μας βοήθησαν και στην εγκυμοσυνη και τωρα μ το παιδι, ενώ η μανα τ έρχεται πάντα σαν τουριστρια!!! Βεβαια τη μανουλα πάντα τη δικαιολογεί γτ λεει μένει μακριά... Αλλα ρε κοριτσια να σας πω κάτι?? Σκασιλα μου!! Δε δουλεύει, παιδιά, σκυλιά, γατια δεν έχει, αν ήθελε μπορούσε να βοηθήσει... 

Καταλαβα... Κατι αντίστοιχο βιωσα και εγω όταν γεννησα, αλλα ευτυχως επειδή η κουνιαδα μ ειχε αγοράκι και εγώ κοριτσι αναγκαστηκαν να μ παρουν αλλα ρούχα... Βεβαια το πεταξε, πως οταν κανω τ αγοράκι (το έχει δεδομένο) έχει ετοιμη προικα από τν ξαδερφο του, ο Νικολακης (εχει σίγουρο και το όνομα)!!! 

Χαχαχα αχχ κ αυτο με το όνομα!! Εμ που δε κανουν τπτ για το παιδι εμ που περιμένουν το όνομα τους!! Αφήστε δε το χειροτερο που δε ξέρω αλλά εγώ κουβέντα για υομωρο δε δέχομαι...απ όταν γεννήθηκε το ματακι του το ενα είναι λίγο πιο χαμηλό το βλέφαρο αλλά τον πήγα σε 2 γιατρούς κ μ ειπαν δεν είναι κάτι δυσαναλογία προσώπου, κάτι που αντικειμενικά δεν είναι έντονο κ δε το λέω επειδή είμαι μαμά του μωρού, αν ηταν κάτι πιστέψτε με θα το έλεγα..κ μ λέει ο πεθερός μ τι θα κάνουμε με το μάτι του παιδιού; τ λέω τπτ τι να κάνουμε; κ τι μ λέει;;; να κάνουμε χειρουργείο στο παιδι γτ τι θα λέει ο κόσμος κ πως θα βρει κοπελα;;;;;!!!! 


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Οντως δεν ηταν ωραίο σαν κινηση... Αλλα πολυ πιθανο ειναι ναμην το σκεφτηκε!!! Και να μην το εκανε κακοπροαιρετα... 

Εμενα πχ η πεθερα μ οταν μπηκαμε με τον αντρα μ σπίτι δεν μας αγορασε τίποτα απολυτως! Και εννοείται το σπίτι ηταν δικο μου... Το ειχαν φτιάξει οι γονεις μου δηλαδή και το αποτελειωσα εγω οταν επιασα δουλειά... Μου εδωσε φαντασου πράγματα δικα της (ταπερ, σεντόνια κλπ) τα οποία ειχε αγορασει πιο παλια ή τα οποια ειχαν παει σ γαμο της κουνιαδας μου και δεν τα ειχαν χρησιμοποιησει, αλλα κλαιν δεν ασχοληθηκα...! Απο την αλλη βεβαια οι δικοι μ και την ψυχη τους δινουν για εμας... Σε αντίθεση με την γλυκουλα πεθερουλα μου η οποία συμβουλευε το γιοκα της να μην πληρωσει τιποτα σ σπιτι (πληρωσε μονο τις ηλεκτρικες συσκευες ο αντρα μου) γιατί λέει θα του επαιρνα τα λεφτα και θα τα χαιρομουν με αλλον στην υγεια του κοροιδου!!! (ο αντρας μου εξακολουθεί να επιμενει πψς η μανα τ με λατρευει)!!!! 

Ειλικρινά κάτι τέτοιες στιγμές απορώ με το τι άνθρωποι υπάρχουν...λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται τόσο κακοπροαίρετα, πόσο κομπλεξισμό κουβαλάει ο κόσμος...


 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ειλικρινά κάτι τέτοιες στιγμές απορώ με το τι άνθρωποι υπάρχουν...λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται τόσο κακοπροαίρετα, πόσο κομπλεξισμό κουβαλάει ο κόσμος...

Και ομως... Ασε... Με τι καρδιά και διαθεση να τν δεις καλοπροαιρετα τον αλλο???? Εγω λυπάμαι που το κεω, αλλα απο οταν εμαθα τα λεγόμενα τγς αυτα, παγωσα απέναντι της και ναι εψαχνα αφορμη και αιτια να την πεταξω εξω απο τη ζωή μου... Πειτε με κακια ή ελαφρομυαλη... Ειλικρινά δεν με απασχολεί... Επιπλέον ειμαι απο τα άτομα που ειναι πολυ της τετραγωνης λογικης... Θεωρω λοιπόν αδιανόητο να κανω υπομονη επειδή "ειναι πεθερα μου"  και επειδη "θα στεναχωρηθει ο αντρας μου"... Εμενα δεν πρέπει να με σκεφτει καποιος?? Δεν πρέπει να μου δώσει σημασία??? Τεσπα, πολλά ειπα... Μαλλον εψαχνα ακομη μια ευκαιρία να ηεσπασω... (ομολογώ πως εχω τρομερό πρόβλημα μαζι της... Μου προκαλεί τρομερό εκνευρισμο το οτι ο άντρας μου αρνείται να την πεταξει εξω απο τις ζωες μας ή εστω να την παραγκωνισει) 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Και ομως... Ασε... Με τι καρδιά και διαθεση να τν δεις καλοπροαιρετα τον αλλο???? Εγω λυπάμαι που το κεω, αλλα απο οταν εμαθα τα λεγόμενα τγς αυτα, παγωσα απέναντι της και ναι εψαχνα αφορμη και αιτια να την πεταξω εξω απο τη ζωή μου... Πειτε με κακια ή ελαφρομυαλη... Ειλικρινά δεν με απασχολεί... Επιπλέον ειμαι απο τα άτομα που ειναι πολυ της τετραγωνης λογικης... Θεωρω λοιπόν αδιανόητο να κανω υπομονη επειδή "ειναι πεθερα μου"  και επειδη "θα στεναχωρηθει ο αντρας μου"... Εμενα δεν πρέπει να με σκεφτει καποιος?? Δεν πρέπει να μου δώσει σημασία??? Τεσπα, πολλά ειπα... Μαλλον εψαχνα ακομη μια ευκαιρία να ηεσπασω... (ομολογώ πως εχω τρομερό πρόβλημα μαζι της... Μου προκαλεί τρομερό εκνευρισμο το οτι ο άντρας μου αρνείται να την πεταξει εξω απο τις ζωες μας ή εστω να την παραγκωνισει) 

Γενικά είμαι της λογικής πως πρέπει να σεβόμαστε τα πεθερικά μας και όσο περνάει από το χέρι μας να κρατάμε τους τύπους γιατί έτσι διατηρούμε καλύτερες ισορροπίες, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως πρέπει να είμαστε δεκτικοι σε κακές συμπεριφορές, και να ανεχόμαστε ανθρώπους που συνειδητά θέλουν κάνουν κακό σε εμάς και την οικογένεια μας (γιατί όταν λες τέτοιες κουβέντες συνειδητά προσπαθείς να καταστρέψεις την οικογένεια του παιδιού σου) . Αυτή την συμπεριφορά καλό είναι να μην την δέχεται κάποιος από κανέναν. Δυστυχώς αυτά θα έπρεπε να έχεις ξεκαθαρίσει με τον άντρα σου πριν τον γάμο.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...