Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, βελουτέ φορμάκι εννοούσα. Νομίζω ότι με μια κουβέρτα από πάνω θα είναι μια χαρά. Μέχρι το αμάξι θα πάμε και εξάλλου μου φαίνεται πιο ζεστή η κουβέρτα από τα μπουφανάκια. Μετά δε θα βγαίνουμε για ένα μήνα σίγουρα από το σπίτι. Αλλά δεν ξέρω, ίσως να μην σκέφτομαι πολύ σωστά και να αναθεωρήσω, αλλά προς το παρόν αυτές τις σκέψεις κάνω. 

Ναι, σίγουρα είναι ζεστή η κουβερτούλα. Τύλιξε το και με μία πάνα από μέσα για να κρατηθεί ζεστό. Βασικά εμένα ο φόβος μου είναι η αλλαγή στη θερμοκρασία από το μαιευτήριο, γιατί εκεί είναι λεπτοντυμένα με τη ζέστη που κάνει. Καλά και εγώ άγνοια έχω και ρωτάω τα κορίτσια που ξέρουν. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σωστά και με πάνα θα το τυλίξω καλού-κακού. Ας μας απαντήσουν όμως και όσες έχουν ήδη παιδιά να μάθουμε κι εμείς. :)

Βαλίτσα έχετε ετοιμάσει όλες; Εγώ με όσα διάβασα εδώ, κατάλαβα ότι χρειάζομαι ακόμα πάρα πολλά. Εκτός από το παιδικό δωμάτιο, το καροτσάκι και κάποια ρούχα για το μωρό δεν έχω τίποτα άλλο. Ούτε καν νυχτικιές και είδη υγιεινής για εμένα..

Link to comment
Share on other sites

@Ele@n κορίτσι η σύσπαση πονάει και εκείνη την ώρα νιώθεις ότι θες να χέσεις(μετά συγχωρήσεως) και ναι η κοιλιά σκληραίνει η σύσπαση κρατάει από 30 δευτερόλεπτα έως 1 λεπτό ο πόνος της

Τώρα το μωρό έξω το ντύνουμε με το φορμάκι και το φανελάκι του δεν βάζουμε επουδενί κουβέρτα από κάτω στο καρότσι από πάνω του βάζουμε την φόρμα εξόδου (σαν μπουφάν για νεογέννητο είναι) και του φοράμε και σκουφάκι και βάζουμε και ποδόσακο κυρίως γτ είναι αντιανεμικός να μην μπάζει χιονιάς επάνω στο μωρό. Αν η φόρμα εξόδου δεν έχει γαντάκια δικά της τότε βάζουμε εμείς γαντάκια στο μωρό ή εναλλακτικά καλτσουλες αν δεν έχουμε γάντια. 

  • Χαχα 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου πως μεσα σε 3 με 4 μερες δεν πηρε και τοσο λιπος ωστε να ζεσταινεται. Εχει συνηθισει στην θερμοκρασια σωματος σου δηλαδη 37 βαθμους, αρα θελει οσο πιο ζεστα γίνετε να το εχεις ντυμενο. Ενα κολπο που μου ειπε ο γιατρος ειναι οπως νιωθω εγω συν μια ζακετα σπο πανω, αυτο για το δπιτι κσι εξω συν ενα μπουφαν. Κριμα ειναι να κρυωσει τισο βρεφακι

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, boukitsa123 είπε:

@Ele@n κορίτσι η σύσπαση πονάει και εκείνη την ώρα νιώθεις ότι θες να χέσεις(μετά συγχωρήσεως) και ναι η κοιλιά σκληραίνει η σύσπαση κρατάει από 30 δευτερόλεπτα έως 1 λεπτό ο πόνος της

Τώρα το μωρό έξω το ντύνουμε με το φορμάκι και το φανελάκι του δεν βάζουμε επουδενί κουβέρτα από κάτω στο καρότσι από πάνω του βάζουμε την φόρμα εξόδου (σαν μπουφάν για νεογέννητο είναι) και του φοράμε και σκουφάκι και βάζουμε και ποδόσακο κυρίως γτ είναι αντιανεμικός να μην μπάζει χιονιάς επάνω στο μωρό. Αν η φόρμα εξόδου δεν έχει γαντάκια δικά της τότε βάζουμε εμείς γαντάκια στο μωρό ή εναλλακτικά καλτσουλες αν δεν έχουμε γάντια. 

Τώρα μάλιστα, το κατάλαβα. Είμαι σίγουρη ότι δεν έχω κάνει ακόμα. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

 

Τώρα μάλιστα, το κατάλαβα. Είμαι σίγουρη ότι δεν έχω κάνει ακόμα. 

Επειδή είσαι πρωτότοκη μπορεί να κάνεις συσπάσεις αλλά μικρές πχ 20άρες και να νομίζεις ότι θες τσίσα σου πχ (επίσης στον τοκετό είχα κατουρήσει θυμάμαι 3 φορές από την πίεση οπότε είναι λογικό να μπερδεύουμε σε αυτή την φάση την ενούρηση με την σύσπαση αν όμως νιώθεις ότι θες κακά τότε είναι στάνταρ σύσπαση) 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 said:

Τώρα το μωρό έξω το ντύνουμε με το φορμάκι και το φανελάκι του δεν βάζουμε επουδενί κουβέρτα από κάτω στο καρότσι από πάνω του βάζουμε την φόρμα εξόδου (σαν μπουφάν για νεογέννητο είναι) και του φοράμε και σκουφάκι και βάζουμε και ποδόσακο κυρίως γτ είναι αντιανεμικός να μην μπάζει χιονιάς επάνω στο μωρό. Αν η φόρμα εξόδου δεν έχει γαντάκια δικά της τότε βάζουμε εμείς γαντάκια στο μωρό ή εναλλακτικά καλτσουλες αν δεν έχουμε γάντια. 

Η κουβέρτα γιατί απαγορεύεται; Εγώ αναφέρομαι στην κουβέρτα όπου τυλίγεις το μωρό, που κλείνει με φερμουάρ, θεωρούσα ότι είναι για έξω για να είναι αυτής της μορφής. Ρωτάω απλά να καταλάβω. Αν είναι απαραίτητο, εννοείται ότι θα πάρω μπουφανάκι κι ας είναι για 1 μόνο μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Η κουβέρτα γιατί απαγορεύεται; Εγώ αναφέρομαι στην κουβέρτα όπου τυλίγεις το μωρό, που κλείνει με φερμουάρ, θεωρούσα ότι είναι για έξω για να είναι αυτής της μορφής. Ρωτάω απλά να καταλάβω. Αν είναι απαραίτητο, εννοείται ότι θα πάρω μπουφανάκι κι ας είναι για 1 μόνο μήνα..

Όχι βρε φόρμα εξόδου να πάρεις για 3-6 μηνών δεν θα πάρεις αυτές που λένε 0-3 μηνών χωράει άνετα το μωρό μέσα έχει και στα τζάμπο βέβαια οικονομικές αν θες να πάρεις 0-3 την άλλη κουβέρτα με το φερμουάρ δεν την ξέρω εννοείς μήπως υπνόσακο; 

  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Επειδή είσαι πρωτότοκη μπορεί να κάνεις συσπάσεις αλλά μικρές πχ 20άρες και να νομίζεις ότι θες τσίσα σου πχ (επίσης στον τοκετό είχα κατουρήσει θυμάμαι 3 φορές από την πίεση οπότε είναι λογικό να μπερδεύουμε σε αυτή την φάση την ενούρηση με την σύσπαση αν όμως νιώθεις ότι θες κακά τότε είναι στάνταρ σύσπαση) 

Τσίσα ναι, υπάρχουν φορές που νιώθω ότι θέλω αλλά πάω και είναι λίγα, αλλά μοιάζουν σαν να με πατάει με κάτι, κεφάλι/ πόδι στην κύστη και κατουριέμαι. Και μια που το έθιξες, υπάρχει περίπτωση την ώρα του τοκετού να μας έρθει κάποια βιολογική μας ανάγκη; Μην τους κατουρήσω τους ανθρώπους, για να μην πω για το άλλο.... 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, boukitsa123 είπε:

Όχι βρε φόρμα εξόδου να πάρεις για 3-6 μηνών δεν θα πάρεις αυτές που λένε 0-3 μηνών χωράει άνετα το μωρό μέσα έχει και στα τζάμπο βέβαια οικονομικές αν θες να πάρεις 0-3 την άλλη κουβέρτα με το φερμουάρ δεν την ξέρω εννοείς μήπως υπνόσακο; 

Είναι στο μέγεθος κουβέρτας αγκαλιάς, αλλά έχει φερμουάρ ή κουμπάκια για να κλέινει και πιάνεις το μωρό. Αν είναι ανοιχτή σκέψου ότι μπορείς να το σκεπάσεις στο ρηλάξ.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και φορμα εξόδου έχω και υπνόσακο και ποδοσακο που μπαίνει στο καρότσι. Ευτυχώς είμαι απο τις τυχερές που τα περισότερα τα έχω έτοιμα απο την αδερφή μου. Βρε κορίτσια εχω πάρα πολλά υγρά . Κάθε μέρα αλλάζω 3-4 σερβιετάκια και αν  ξεχαστώ και δεν βάλω αλλάζω 2-3 βρακιά τη μέρα.  Έχετε και εσεις τόσα πολλά υγρά? Αμνιακό υγρό δεν είναι μιας και τη Δευτέρα πήγα στον γιατρό και μου είπε πως είναι όλα καλά .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Δεν ξέρω αν λέγεται και υπνόσακος μια τέτοια κουβέρτα, πάντως έχει φερμουάρ και κουμπιά. 

 

Όχι κορίτσι δεν είναι υπνόσακος. Η φόρμα εξόδου  είναι σαν φορμάκι με πόδια και χέρια/γάντια, κουκούλα και από μέσα με πιο ενισχυμένο υλικό πχ. φλις, γουνάκι για να είναι μαλακούλι και ζεστό. Όντως πάρε 3-6 μηνών για να είναι άνετο το μωρό.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν τη γλιτώνω όπως φαίνεται, θα πάρω και ποδόσακο και φόρμα εξόδου. Και όλα όσα μου λείπουν γιατί τελικά χρειάζομαι πολλά ακόμα..

@Giota1983 σερβιετάκια μας είχαν πει στα μαθήματα προγεννητικής αγωγής να μην φοράμε, οπότε αλλάζω κι εγώ εσώρουχο σίγουρα 2 φορές την ημέρα. Κάποιες φορές και παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Και φορμα εξόδου έχω και υπνόσακο και ποδοσακο που μπαίνει στο καρότσι. Ευτυχώς είμαι απο τις τυχερές που τα περισότερα τα έχω έτοιμα απο την αδερφή μου. Βρε κορίτσια εχω πάρα πολλά υγρά . Κάθε μέρα αλλάζω 3-4 σερβιετάκια και αν  ξεχαστώ και δεν βάλω αλλάζω 2-3 βρακιά τη μέρα.  Έχετε και εσεις τόσα πολλά υγρά? Αμνιακό υγρό δεν είναι μιας και τη Δευτέρα πήγα στον γιατρό και μου είπε πως είναι όλα καλά .

Κι εγώ αλλάζω συνέχεια... μάλλον τσισάκια είναι!!!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...