Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλά κ εμείς πέρα από τη δυσκοιλιότητα που αντιμετωπίσαμε τα πάμε καλά με τις στερεες! Καλά αυτό με τους γιατρούς ισχύει ο καθένας τα δικά του! Εμάς μας είπε αυτήν την εβδομάδα να αντικαταστήσω το απογευματινό γάλα με ρυζαλευρο ! Το έφαγε κ αυτό αν κ δεν είμαι πολύ υπέρ αλλά σε μια εβδομάδα που θα πάω θα μας το αλλάξει! Σκέφτομαι να της δώσω λίγο πεπονακι κ εγώ ίσα ίσα ένα μικρό κομματάκι ! Μας είπε ότι από βδομάδα που θα πάμε κ θα είμαστε 6 μηνών τότε θα βάλει κ το μεσημεριανό ! Κ έτσι θα πίνει γάλα πρωί βράδυ μόνο ! Αλήθεια έχει πει σε καμία ποσο γάλα πρέπει να πίνουν τώρα που έχουμε κ τις στερεες ; Εμένα πριν βάλουμε τις τροφές όταν είχαμε μόνο το γάλα είπε 150μλ επι τα κιλά που είναι! Τώρα όμως που 2 γεύματα είναι στερεες δεν ξέρω πως θα πρέπει να τα υπολογίζω! Θα ρωτήσω βέβαια πάντως σύνολο μου πίνει 400-500 μλ ημερησίως συν τα φρούτα που τρώει συν 170-200μλ ρυζαλευρο!

Και μένα μου είπε για ρυζαλευρο αλλά δεν του δίνω. Νομίζω δεν του προσφέρει κ κάτι. Επίσης , το θέμα με το γάλα με έχει διχάσει κάπως. Σύμβουλοι θηλασμού επιμένουν ( είτε θηλάζουν τα μωράκια είτε πίνουν φόρμουλα )  ότι τον πρώτο χρόνο η κυρία τροφή τους πρέπει να είναι το γάλα και να μην αντικαταστάται από τις στέρεες. Να πίνουν γάλα κατά απαίτηση έστω κ μετά από το γεύμα στερεας τροφής. ( Μισή ώρα μετά ) Την επόμενη εβδομαδα που έχω ραντεβού θα είναι στις ερωτήσεις μου. Γιατί κ εγω πίστευα ότι αφού μπαίνει γεύμα στερεας τροφής το γάλα θα περιοριστεί σε πρωινό βραδινό και άντε σε αυτά τα μεταμεσονύχτια ξυπνήματα που μας κάνουν τα τέρατα. 

 

Επίσης, για όσες κοπέλες δεν το γνωρίζουν στο ινσταγκραμ ακολουθώ το all4baby είναι μαία κ σύμβουλος θηλασμού. Κάνει αρκετά live με παιδίατρο γυναικολόγο μιλάει για την εισαγωγή στερεών τροφών , την φροντίδα του μωρού απαντάει σε ερωτήσεις. Επίσης αποθηκεύει τα βιντεο στο igtv οποία θέλει να ανατρέξει να δει τα θέματα. Είναι ενδιαφέρον. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

κοριτσια πως είστε εσείς κ τα μωράκια σας; Έχει δώσει καμία σας πεπονακι στην φρουτοκρεμα; Εμείς σε μια εβδομάδα γινόμαστε έξι μηνών έδωσα πριν μοα εβδομάδα φρούτα πρώτη φορά κ τρώει μπανάνα αχλαδι μήλο! Λόγω δυσκοιλιότητας μείωσα την μπανάνα κ έβαλα περισσότερο αχλαδι κ ακτινίδιο!  Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να την δοκιμάσω κ αλλά φρουτάκια ! Παιδίατρο έχουμε σε μια εβδομάδα ! Λέτε να περιμένω; Να πω ότι δεν τρελαίνεται ιδιαίτερα δλδ τρώει τη μισή φρουτοκρεμα ! Για αυτό ειπα να δοκίμαζα κ αλλα φρούτα! Άμα δίνει καμία φρούτα εποχής ας μου πει ποσο είναι το μωράκι της κ τι είπε ο δικός σας γιατρός 

Καλησπέρα. Εμείς ξεκινήσαμε με αχλαδι μπανάνα μηλο και πορτοκαλι. Τώρα τρώμε εποχής ροδάκινο βερίκοκο πεπόνι. Αυτό που μου είπε εμένα η παιδίατρος είναι να μη του δώσω φράουλα (μετα το χρονο δίνουν, είναι το πιο αλλεργιογόνο φρούτο) και να δίνω πλέον εποχής και να τα προσθετω λίγο λίγο πχ τη πρώτη μερα μισο βερικοκο τη δευτερη 3/4 και ου τω καθεξής. Εμεις είμαστε εξιμιση μηνών. Εμένα είναι φαγανος ότι του δώσω το τρώει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

@MariaGS μπορεί όντως να μην είναι ετοιμος. Θα σου έλεγα να μην σε ανησυχεί ακόμη είναι νωρίς κάποια μωράκια θέλουν περισσότερο χρόνο να προσαρμοστούν. Από την αλλη αν θες- εγώ ψιλοφοβαμαι- δοκιμασε την μέθοδο blw. Εχω διαβάσει για αρκετά παιδάκια που με την αλεσμένη τροφή δεν το είχαν αλλά όταν τους τα έδιναν βρασμένα σε στικάκια ανταποκρινόταν καλύτερα. Σε αυτό που λέει η Ελεάνα ( μάλλον Ελεάνα :lol: ) έχει δίκιο. Για να συνηθίσουν μια τροφή που αρνούνται πρέπει να την δοκιμάσουν από 8 έως 18 φορές.  

@Ele@n χαχαχαχα με τις υγείες σου που λέει και η γιαγιά μου! Εγω προχθές αφού τον έπλυνα και πλησίαζα την κοιλίτσα  για φιλάκια βλέπω το πουλάκι του όρθιο έτοιμο για μάχη... Ίσα που πρόλαβα να σηκώσω το κεφάλι μου και να φάω τα τσισα ευτυχώς στην κοιλιά μου... :D τα νούμερα! 

Η μεγάλη μου έχει πλάκα . Κάθε φορά λέει μαμά η τσουτσου του μπέμπη είναι σηκωμενη θα μας κατουρήσει

  • Χαχα 4

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Τα φρούτα τα δίνετε έτοιμα σε βαζάκια ή τα αλέθετε; Πώς τα φτιάχνετε όσες τα φτιάχνετε μόνες σας;

Εγώ τα αλέθω ! Απλά τα βάζω όλα μαζί την ποσότητα που θέλω από το καθένα κ τα αλέθω στο μπλέντερ ! 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας. Πως τα πάτε τις κρέμες? Η μικρή μας ξεκίνησε ρυζαλευρο και φρουτόκρεμα . Με τη φρουτόκρεμα δεν τα παει καλα αλλα το ρυζαλευρο της αρέσει πάρα πολύ . Σε 10 μέρες έχουμε το επόμενο ραντεβού για εμβόλιο και σκέφτομαι μηπως μου πει να ξεκινήσει φαρίν λακτέ και σούπες. Οταν ξεκινα φαρίν λακτέ κόβουμε το ρυζαλευρο ή φρουτόκρεμα? Δεν της αρέσει η φρουτόκρεμα και δεν νομίζω να την τρωει στη συνέχεια  . Το Σάββατο έκανε και το πρώτο της μπάνιο . Λίγη ωρα φυσικά αλλα ηταν λιγο κρύο και έκλαιγε. Αύριο θα παμε παλι και ελπίζω να της αρέσει αυτή τη φορά. Εσείς τους φορέσατε σωσίβιο  ή τα είχατε γυμνουλια στη θάλασσα.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας. Πως τα πάτε τις κρέμες? Η μικρή μας ξεκίνησε ρυζαλευρο και φρουτόκρεμα . Με τη φρουτόκρεμα δεν τα παει καλα αλλα το ρυζαλευρο της αρέσει πάρα πολύ . Σε 10 μέρες έχουμε το επόμενο ραντεβού για εμβόλιο και σκέφτομαι μηπως μου πει να ξεκινήσει φαρίν λακτέ και σούπες. Οταν ξεκινα φαρίν λακτέ κόβουμε το ρυζαλευρο ή φρουτόκρεμα? Δεν της αρέσει η φρουτόκρεμα και δεν νομίζω να την τρωει στη συνέχεια  . Το Σάββατο έκανε και το πρώτο της μπάνιο . Λίγη ωρα φυσικά αλλα ηταν λιγο κρύο και έκλαιγε. Αύριο θα παμε παλι και ελπίζω να της αρέσει αυτή τη φορά. Εσείς τους φορέσατε σωσίβιο  ή τα είχατε γυμνουλια στη θάλασσα.  

Καλώς τους , τους κολυμβητές!!!! Εμείς δεν έχουμε πάει ακόμη για μπανάκι -για να βουτήξουμε εννοω-  αλλά πήρα ένα σωσίβιο έτσι για την πλάκα μας. Κοίτα εγώ δεν ξέρω αν θα έδινα φαρίν λακτε. Θα προσπαθούσα το περισσοτερο δυνατόν ώστε να τρώει κρέμα με φρέσκα φτουτακια και αν εβλεπα μετά από πάρα πολλές προσπάθειες ότι δεν τρώει ίσως να επέλεγα την έτοιμη φρουτοκρεμα. Ίσως να δοκίμαζες διαφορετικούς συνδυασμούς? Να προσθέσεις φρούτα πέρα από τα βασικά μπανάνα μήλο αχλάδι... Ίσως να το δοκίμαζες διαφορετική στιγμή της ημέρας? Στην βόλτα? Λέω τώρα εγώ κουτουραδες δεν ξέρω αν πιάσουν. Επίσης, θηλάζες? Αν ναι, λένε ότι στα μωράκια που θηλάζουν τους αρέσουν η λίγο πιο ξινές γεύσεις... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλώς τους , τους κολυμβητές!!!! Εμείς δεν έχουμε πάει ακόμη για μπανάκι -για να βουτήξουμε εννοω-  αλλά πήρα ένα σωσίβιο έτσι για την πλάκα μας. Κοίτα εγώ δεν ξέρω αν θα έδινα φαρίν λακτε. Θα προσπαθούσα το περισσοτερο δυνατόν ώστε να τρώει κρέμα με φρέσκα φτουτακια και αν εβλεπα μετά από πάρα πολλές προσπάθειες ότι δεν τρώει ίσως να επέλεγα την έτοιμη φρουτοκρεμα. Ίσως να δοκίμαζες διαφορετικούς συνδυασμούς? Να προσθέσεις φρούτα πέρα από τα βασικά μπανάνα μήλο αχλάδι... Ίσως να το δοκίμαζες διαφορετική στιγμή της ημέρας? Στην βόλτα? Λέω τώρα εγώ κουτουραδες δεν ξέρω αν πιάσουν. Επίσης, θηλάζες? Αν ναι, λένε ότι στα μωράκια που θηλάζουν τους αρέσουν η λίγο πιο ξινές γεύσεις... 

Η παιδίατρος μας ειπε σαν 10νο να της το δίνουμε και με βολεύει η ώρα. Δεν θηλάζω και μπανάνα θα της δωσω απο αύριο . Ισως βαλω και λιγο καρπουζακι ή να προσθέσω λιγο ρυζαλευρο για να γίνει πιο γλυκό.  Και να μη το τρωει στη τελικη δεν έγινε τίποτα. Η ανηψια μου δεν ετρωγε κρεμες καθολου , ειδικά σπιτική φρουτόκρεμα. Μόνο γαλα μπισκοτα και ψωμι και μια χαρα μεγαλωσε. 

Και κατι αλλο που θυμήθηκα. Εβλεπα στο λητω για καθίσματα αυτοκινήτου και είδα μια προσφορα για ενα  foppa pedretti 9-36 kg απο 200 περιπου σε 130. Το εχει πάρει καμία σας. Ξέρετε αν αξίζει ή θα χαλασει στον 1ο χρόνο

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Giota1983 είπε:

Και κατι αλλο που θυμήθηκα. Εβλεπα στο λητω για καθίσματα αυτοκινήτου και είδα μια προσφορα για ενα  foppa pedretti 9-36 kg απο 200 περιπου σε 130. Το εχει πάρει καμία σας. Ξέρετε αν αξίζει ή θα χαλασει στον 1ο χρόνο

 

 

Έγω το έχω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσεις ακόμα, αλλά το έχουν δύο γνωστές μου ήδη, η μία 4 χρόνια και η άλλη 3. Το μόνο που χαλάει είναι το κοκκινο πλαστικό στα πάνω άκρα που με τον ήλιο ξεθωριάζει.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνουν τα μωράκια σας. Πως τα πάτε τις κρέμες? Η μικρή μας ξεκίνησε ρυζαλευρο και φρουτόκρεμα . Με τη φρουτόκρεμα δεν τα παει καλα αλλα το ρυζαλευρο της αρέσει πάρα πολύ . Σε 10 μέρες έχουμε το επόμενο ραντεβού για εμβόλιο και σκέφτομαι μηπως μου πει να ξεκινήσει φαρίν λακτέ και σούπες. Οταν ξεκινα φαρίν λακτέ κόβουμε το ρυζαλευρο ή φρουτόκρεμα? Δεν της αρέσει η φρουτόκρεμα και δεν νομίζω να την τρωει στη συνέχεια  . Το Σάββατο έκανε και το πρώτο της μπάνιο . Λίγη ωρα φυσικά αλλα ηταν λιγο κρύο και έκλαιγε. Αύριο θα παμε παλι και ελπίζω να της αρέσει αυτή τη φορά. Εσείς τους φορέσατε σωσίβιο  ή τα είχατε γυμνουλια στη θάλασσα.  

Καλησπέρα κ από εμένα! Κ εμείς τρώμε φρούτα κ αυτήν την εβδομάδα ξεκινήσαμε κ ρυζαλευρο! Με τα φρούτα δε δείχνει να τρελαίνεται τρώει τη μισή ποσότητα κ αυτό όχι με τρελή όρεξη! Τ ρυζαλευρο το τρώει καλύτερα ! Τετάρτη θα πάμε στον γιατρό για εμβόλιο και θα μας δώσει κ το μεσημεριανό κ άλλες κρεμουλες! Κάποιοι παιδίατροι  μόλις δίνουν άλλες κρεμες σταματάνε το ρυζαλευρο ενώ άλλοι το συνεχίζουν εναλλάξ με την άλλη κρεμα ! Η φρουτοκρεμα συνεχιστεί έτσι κ αλλιώς ! Εγώ θέλω να τον ρωτήσω τι να κάνω αν κ θέλω να πιστεύω πως άμα φάει φρούτα εποχής θα της αρέσει καλύτερα! Ήδη γλύφει λίγο καρπουζακι κ ξετρελαίνεται! Εμείς είμαστε για μπάνια κ έχουμε Μπει αρκετές φορές ! Δείχνει να το απολαμβάνει κ της αρέσει το νερο’!

απο σωσίβιο της πήραμε το swimtrainer που είναι για τόσο μωρουλια κ είναι πολύ ωραίο αλλά εννοείται την κρατάω κ στα χέρια δεν την έχω όλη την ώρα στο σωσίβιο!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Η παιδίατρος μας ειπε σαν 10νο να της το δίνουμε και με βολεύει η ώρα. Δεν θηλάζω και μπανάνα θα της δωσω απο αύριο . Ισως βαλω και λιγο καρπουζακι ή να προσθέσω λιγο ρυζαλευρο για να γίνει πιο γλυκό.  Και να μη το τρωει στη τελικη δεν έγινε τίποτα. Η ανηψια μου δεν ετρωγε κρεμες καθολου , ειδικά σπιτική φρουτόκρεμα. Μόνο γαλα μπισκοτα και ψωμι και μια χαρα μεγαλωσε. 

Και κατι αλλο που θυμήθηκα. Εβλεπα στο λητω για καθίσματα αυτοκινήτου και είδα μια προσφορα για ενα  foppa pedretti 9-36 kg απο 200 περιπου σε 130. Το εχει πάρει καμία σας. Ξέρετε αν αξίζει ή θα χαλασει στον 1ο χρόνο

 

 

Εντάξει εμένα διαφέρει λίγο η άποψη μου σχετικά με το μια χαρά μεγάλωσε ( φυσικά κ μεγάλωσε μια χαρά και πάντα έτσι να μεγαλώνει το παιδάκι και όλα τα παιδάκια του κόσμου ). Καθώς επίσης διαφωνω κ με αυτή την καραμέλα που λένε οι περισσότεροι και την ακούω συχνά τελευταία γιατί εμείς τι πάθαμε? Αλλά εγώ είπαμε και παραπάνω. Λέω κουτουραδες μπορεί να είμαι κ υπερβολική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Εντάξει εμένα διαφέρει λίγο η άποψη μου σχετικά με το μια χαρά μεγάλωσε ( φυσικά κ μεγάλωσε μια χαρά και πάντα έτσι να μεγαλώνει το παιδάκι και όλα τα παιδάκια του κόσμου ). Καθώς επίσης διαφωνω κ με αυτή την καραμέλα που λένε οι περισσότεροι και την ακούω συχνά τελευταία γιατί εμείς τι πάθαμε? Αλλά εγώ είπαμε και παραπάνω. Λέω κουτουραδες μπορεί να είμαι κ υπερβολική. 

Η αλήθεια είναι πως συμφωνώ μαζί σου κ δεν είμαι κ εγώ υπέρ της έτοιμης κρέμας κτλ! Τώρα που θα πάω περιμένω να μ δώσει εναλλακτικές για απογευματινό ίσως τραχανά η κάτι τέτοιο! Μ είπε αν θέλω να δώσω φαγοπυρο η κεχρί αλλά δεν το επιχείρησα! Έχει δώσει καμία τπτ τέτοιο;

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Η αλήθεια είναι πως συμφωνώ μαζί σου κ δεν είμαι κ εγώ υπέρ της έτοιμης κρέμας κτλ! Τώρα που θα πάω περιμένω να μ δώσει εναλλακτικές για απογευματινό ίσως τραχανά η κάτι τέτοιο! Μ είπε αν θέλω να δώσω φαγοπυρο η κεχρί αλλά δεν το επιχείρησα! Έχει δώσει καμία τπτ τέτοιο;

Για πείτε βρε κορίτσια τέτοιες ιδέες, για να ρωτήσω τη γιατρό. Ωραίο το ρυζαλευρο αλλά αν τρώγεται η φρουτοκρεμα με φαγοπυρο θα το προτιμούσα. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Για πείτε βρε κορίτσια τέτοιες ιδέες, για να ρωτήσω τη γιατρό. Ωραίο το ρυζαλευρο αλλά αν τρώγεται η φρουτοκρεμα με φαγοπυρο θα το προτιμούσα. 

Έχει συνταγές να φτιάξεις το φαγοπυρο με φρούτα σε μορφή κρέμας όπως πχ μπανάνα κ αβοκάντο! Η αλήθεια είναι πως δεν το επιχείρησα ακόμα ! Εμένα μου το πρότεινε σαν εναλλακτική αντί για ρυζαλευρο αλλά μου είπε συνήθως δεν το προτιμούν τα παιδιά! Στην κουνιάδα μου ο δικός της παιδίατρος της είπε να προσθέσει στην φρουτοκρεμα λίγο μπισκότοκρεμα μήπως τη φάει καλύτερα ! Τώρα τι να σου πω ο κάθε γιατρός τα δικά του!

εγω ας πούμε σήμερα πρόσθεσα λίγο καρπουζακι από μόνη μου κ είδα ότι την έφαγε καλύτερα ! Έβαλα δλδ 2 αχλάδια ένα ακτινίδιο λίγο μήλο μισή μπανάνα κ λίγο καρπούζι κ έφαγε πάνω από τη μέση! Αν κανεις συνδυασμούς φρούτων εφόσον στο επιτρέψει ίσως να τα φάει πιο ευχάριστα το ζουζουνι σου 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Έχει συνταγές να φτιάξεις το φαγοπυρο με φρούτα σε μορφή κρέμας όπως πχ μπανάνα κ αβοκάντο! Η αλήθεια είναι πως δεν το επιχείρησα ακόμα ! Εμένα μου το πρότεινε σαν εναλλακτική αντί για ρυζαλευρο αλλά μου είπε συνήθως δεν το προτιμούν τα παιδιά! Στην κουνιάδα μου ο δικός της παιδίατρος της είπε να προσθέσει στην φρουτοκρεμα λίγο μπισκότοκρεμα μήπως τη φάει καλύτερα ! Τώρα τι να σου πω ο κάθε γιατρός τα δικά του!

εγω ας πούμε σήμερα πρόσθεσα λίγο καρπουζακι από μόνη μου κ είδα ότι την έφαγε καλύτερα ! Έβαλα δλδ 2 αχλάδια ένα ακτινίδιο λίγο μήλο μισή μπανάνα κ λίγο καρπούζι κ έφαγε πάνω από τη μέση! Αν κανεις συνδυασμούς φρούτων εφόσον στο επιτρέψει ίσως να τα φάει πιο ευχάριστα το ζουζουνι σου 

Κάτσε να δούμε πώς θα πάει. Αν του ξυνιζουν θα βάλω λίγο ρυζαλευρο. Αλλιώς θα τη ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού. Για φρούτα μου είπε για τα αρχικά. Μετά μου έδωσε το ελεύθερο να πειραματιστω με συνδυασμούς. Καρπούζι, πεπόνι, σύκο, κεράσι, ροδάκινο, γιαρμα, βερυκοκο... Πάντως με το φαγητό δεν έχει συνηθίσει ακομα και πεντακόσιες ώρες... εσείς που είστε μεγαλύτεροι τρώτε πιο γρήγορα; Το συγκρίνω και με τον θηλασμό που τρώει μέσα σε δέκα λεπτά...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...