Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Εμεις αγορασαμε της bebe stars το macan 360 εχουμε και εμεις μικρο αυτικινητο και μας βολεψε μια χαρα.. Αν εχει και isofix το αμαξι ακομα καλυτερα..θα μπορεις να το γυριζεις 360 μοιρες

Οχι ειναι το αντακλαστικο της θηλαστικης κίνησης ακομα και μεχρι να αναπτυχθει το αντανακλαστικο της καταποσης θελει λιγο καιρο.. 

Ξεκινησαμε και εμεις στους 5 ακριβως.. Για πειτε κοριτσια τι οδηγιες πήρατε; εμεις 3 μερες μηλο 3 αχλαδι 3 αχλαδι-μηλο και 3 αχλαδι, μηλο, μπανανα.. Απο εκει και μετα μπαίνει και η χορτοσουπα

Όχι δεν νομίζω πως εχει isofix. Είναι παλιό , του 2001 και το πήραμε πέρυσι μόνο και μόνο επειδή ερχόταν το μωρό και δεν μας βόλευε το τρίθυρο που είχαμε. Δεν έχουμε λεφτα για καινούριο μιας και εγω δεν εχω δουλειά και ο άντρας μου λήγει η σύμβαση του αλλα υπάρχει πιθανότητα για ανανέωση.  Αν βρούμε κατι πιο μόνιμο θα κάνουμε οικονομία να πάρουμε είτε μεταχειρισμένο είτε ενα οικονομικό καινούριο αμάξι.

Από βδομάδα παμε και για το εμβόλιο  και θα μας πει αν θα ξεκινήσουμε κρέμες. Δεν ήξερα πως ξεκινάνε απο τόσο νωρίς χορτόσουπες και κρεατόσουπες . Νόμιζα πιο μετά. 

Τα μωράκια σας τα έχετε παει θάλασσα ή οχι ακόμα  . Θέλουμε να παμε αλλα δεν ξέρω αν κάνει . Ξέρω πως τα κορίτσια μπαίνουν στο νερό πιο αργά από τα αγόρια αλλα λιγο τα ποδαράκια να της τα βρέξουμε να δροσιστεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Ele@n said:

Καλημέρα! Όχι δεν ξεκινήσαμε ακόμα. Τον άλλο μήνα ξεκινάμε φρουτόκρεμα. Νερό επιχείρησα να του δώσω όταν είχε καύσωνα, αλλά μόνο που το δοκίμασε, είχε την έκφραση αηδίας στη φάτσα και δεν ξαναεπιχείρησα.

Ααα εγώ αποπειράθηκα σήμερα να του δώσω ρύζι και κολοκύθα που έβρασα, αλλά τα έφτυσε. Τελικά νομίζω ότι βιάζομαι :lol:

Το νερό δεν ξέρω πώς το έδωσες, εγώ βρέχω πρώτα τη θηλή γιατί αν είναι στεγνή αηδιάζει και το δικό μου μωρό.

Πάντως ακόμα έμεινα με την απορία γιατί απαγορεύεται το νερό σε βρέφη. Εγώ το δίνω σχεδόν από τότε που γεννήθηκε, απλά λιγάκι και κρυφά από τον άντρα μου γιατί μου το απαγόρευσε. Συνωμοτώ με το μωρό, ψιθυρίζω στο αφτί του 'νερό, νερό' και αρχίζει να ρουφάει λαίμαργα χαχα 

 

Just now, Giota1983 said:

Τα μωράκια σας τα έχετε παει θάλασσα ή οχι ακόμα  . Θέλουμε να παμε αλλα δεν ξέρω αν κάνει . Ξέρω πως τα κορίτσια μπαίνουν στο νερό πιο αργά από τα αγόρια αλλα λιγο τα ποδαράκια να της τα βρέξουμε να δροσιστεί. 

Εμείς φεύγουμε την άλλη εβδομάδα ταξιδάκι και θα μπούμε θάλασσα. Θα δω βέβαια αν είναι καθαρά και αν θα είναι οκ και το μωρό γιατί αν δω ότι δυσφορεί, δε θα το βάλω στο νερό. Εννοείται αντηλιακό φουλ και είτε πολύ νωρίς το πρωί θα πηγαίνουμε είτε αργά το απόγευμα. Οι γιατροί δεν ξέρω τι συμβουλεύουν για τόσο μικρά μωρά, αλλά θα το επιχειρήσω. 

Εν τω μεταξύ, σχεδόν δε θηλάζω, θα μπορώ να μπω κι εγώ στο νερό ή θα πάθω καμιά μαστίτιδα; Αυτό θα πρέπει να το μάθουμε γιατί από ό,τι ξέρω το στήθος στης θηλάζουσες είναι πολύ ευαίσθητο στο κρύο.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Όχι δεν νομίζω πως εχει isofix. Είναι παλιό , του 2001 και το πήραμε πέρυσι μόνο και μόνο επειδή ερχόταν το μωρό και δεν μας βόλευε το τρίθυρο που είχαμε. Δεν έχουμε λεφτα για καινούριο μιας και εγω δεν εχω δουλειά και ο άντρας μου λήγει η σύμβαση του αλλα υπάρχει πιθανότητα για ανανέωση.  Αν βρούμε κατι πιο μόνιμο θα κάνουμε οικονομία να πάρουμε είτε μεταχειρισμένο είτε ενα οικονομικό καινούριο αμάξι.

Από βδομάδα παμε και για το εμβόλιο  και θα μας πει αν θα ξεκινήσουμε κρέμες. Δεν ήξερα πως ξεκινάνε απο τόσο νωρίς χορτόσουπες και κρεατόσουπες . Νόμιζα πιο μετά. 

Τα μωράκια σας τα έχετε παει θάλασσα ή οχι ακόμα  . Θέλουμε να παμε αλλα δεν ξέρω αν κάνει . Ξέρω πως τα κορίτσια μπαίνουν στο νερό πιο αργά από τα αγόρια αλλα λιγο τα ποδαράκια να της τα βρέξουμε να δροσιστεί. 

Εγώ τον ρώτησα για τη θάλασσα είπε μπορώ να τη βάλω αλλά μέχρι τις 11 το πρωί κ μετά τις 5 το απόγευμα! Γενικά είπε το καλύτερο θα είναι μετά τους 6 μήνες ! Αλλά άμα έχει υπερβολική ζέστη οκ!αντηλιακο πάντως μετά τους 6 μήνες μΣ είπε !


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Όχι δεν νομίζω πως εχει isofix. Είναι παλιό , του 2001 και το πήραμε πέρυσι μόνο και μόνο επειδή ερχόταν το μωρό και δεν μας βόλευε το τρίθυρο που είχαμε. Δεν έχουμε λεφτα για καινούριο μιας και εγω δεν εχω δουλειά και ο άντρας μου λήγει η σύμβαση του αλλα υπάρχει πιθανότητα για ανανέωση.  Αν βρούμε κατι πιο μόνιμο θα κάνουμε οικονομία να πάρουμε είτε μεταχειρισμένο είτε ενα οικονομικό καινούριο αμάξι.

Από βδομάδα παμε και για το εμβόλιο  και θα μας πει αν θα ξεκινήσουμε κρέμες. Δεν ήξερα πως ξεκινάνε απο τόσο νωρίς χορτόσουπες και κρεατόσουπες . Νόμιζα πιο μετά. 

Τα μωράκια σας τα έχετε παει θάλασσα ή οχι ακόμα  . Θέλουμε να παμε αλλα δεν ξέρω αν κάνει . Ξέρω πως τα κορίτσια μπαίνουν στο νερό πιο αργά από τα αγόρια αλλα λιγο τα ποδαράκια να της τα βρέξουμε να δροσιστεί. 

Καλα ουτε εμενα εχει isofix.. Παλιο και εμας και μια απο τα ιδια με τα οικονομικα.. Νωρις ποτε το εννοεις;; θεωρητικα οταν μπει στον 6ο ξεκινας σιγα σιγα με τα φρουτα.. Εξαρταται απο τον γιατρό βεβαια.. Εμας θαλασσα μας ειπε να ειναι ζεστη και ετσι δεν εχουμε παει ακομα


askg.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε 3 μέρες μπανάνα 3 μέρες πεπόνι μπανάνα 3 μέρες μήλο μπανάνα αλλά με το μήλο αναγουλιαζε πολύ και από αύριο βάζουμε καρπούζι! Σειρά έχουν 3 μέρες πατάτα 3 μέρες πατάτα καρότο 3 μέρες πατάτα καρότο κολοκύθι.. μετά κοτόπουλο λαχανικά μετά μοσχάρι λαχανικα και τέλος δημητριακά. Το μωρό δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται, δεν ανοίγει το στόμα με όρεξη. Μόνο με το νερό τρελαίνεται από  χθες χαχαχαχα ! Να ρωτήσω, έχετε κάποιο multi πολυκοφτη που είστε ευχαριστημένες; Εμένα το δικό μου που είναι από το λιντλ δεν τα αλεθει καλά, πρέπει επειγόντως να πάρω άλλο. Ιδανικά με δύο σειρές λεπίδες και γυάλινο κάδο. 

5 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Εγώ τον ρώτησα για τη θάλασσα είπε μπορώ να τη βάλω αλλά μέχρι τις 11 το πρωί κ μετά τις 5 το απόγευμα! Γενικά είπε το καλύτερο θα είναι μετά τους 6 μήνες ! Αλλά άμα έχει υπερβολική ζέστη οκ!αντηλιακο πάντως μετά τους 6 μήνες μΣ είπε !

Και σε μας ακριβώς τα ίδια! 

7 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς τρώμε το απόγευμα κρέμα ρυζαλευρο-βανιλια και έχουμε ξεκινήσει και φρούτα, ξεκινήσαμε αχλάδι μετά βάλαμε μήλο και σε λίγες μέρες θα βάλουμε μπανάνα. Εμένα μου είπε να προσθέτω ένα ένα τα φρούτα. Αλλά μου είπε να εισάγω κατι νέο ανά πέντε μέρες ενώ όσες μαμάδες ξέρω οι παιδίατροι τους έχουν πει ανά τρεις μερες και φοβάμαι θα αργήσουμε πολύ να διευρύνουμε το διαιτολόγιο του. Και στη κρεμα και στη φρουτοκρεμα δεν αφήνει ψιχουλακι

Στα φρούτα τι ποσότητες βάζεις; 

  • Μου αρέσει 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε 3 μέρες μπανάνα 3 μέρες πεπόνι μπανάνα 3 μέρες μήλο μπανάνα αλλά με το μήλο αναγουλιαζε πολύ και από αύριο βάζουμε καρπούζι! Σειρά έχουν 3 μέρες πατάτα 3 μέρες πατάτα καρότο 3 μέρες πατάτα καρότο κολοκύθι.. μετά κοτόπουλο λαχανικά μετά μοσχάρι λαχανικα και τέλος δημητριακά. Το μωρό δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται, δεν ανοίγει το στόμα με όρεξη. Μόνο με το νερό τρελαίνεται από  χθες χαχαχαχα ! Να ρωτήσω, έχετε κάποιο multi πολυκοφτη που είστε ευχαριστημένες; Εμένα το δικό μου που είναι από το λιντλ δεν τα αλεθει καλά, πρέπει επειγόντως να πάρω άλλο. Ιδανικά με δύο σειρές λεπίδες και γυάλινο κάδο. 

Και σε μας ακριβώς τα ίδια! 

Στα φρούτα τι ποσότητες βάζεις; 

Μου έχει πει να βάζω ποσότητα δυο φρούτων πχ όταν θα τρώει μήλο μπανάνα αχλαδι θα βαζω μισο μηλο μισή μπανάνα ένα αχλαδι.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό ΣΚ! Τι κάνετε; Χτές κάναμε το 3ο εμβόλιο, εν τω μεταξύ, πέρασαν μόνο 3 εβδομάδες από το προηγούμενο και  φαίνεται πως ήταν νωρίς τελικά.

Το μωρό ανέβασε πυρετό μετά από λίγες ώρες, έκλαιγε απαρηγόρητα, δεν το είδα ποτέ ξανά έτσι. Το έχω και σήμερα εμπύρετο, ταλαιπωρημένο και θλιμμένο.  Δεν θα έπρεπε να μεσολαβήσει τουλάχιστον 1 μήνας μεταξύ των εμβολίων;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, καλό ΣΚ! Τι κάνετε; Χτές κάναμε το 3ο εμβόλιο, εν τω μεταξύ, πέρασαν μόνο 3 εβδομάδες από το προηγούμενο και  φαίνεται πως ήταν νωρίς τελικά.

Το μωρό ανέβασε πυρετό μετά από λίγες ώρες, έκλαιγε απαρηγόρητα, δεν το είδα ποτέ ξανά έτσι. Το έχω και σήμερα εμπύρετο, ταλαιπωρημένο και θλιμμένο.  Δεν θα έπρεπε να μεσολαβήσει τουλάχιστον 1 μήνας μεταξύ των εμβολίων;

Καλημερα κορίτσι μου! Εμείς ανά μήνα κανουμε τα εμβόλια αλλά δεν ξέρω να σου πω αν οπωσδήποτε πρέπει να έχουν περάσει 30 μέρες.

Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι φυσιολογικά για μετά το εμβόλιο αρκεί να διαρκέσουν 2 24ωρα μόνο, εμένα μου έχει πει η παιδίατρος οτι μπορεί να βγάλουν ένα εξάνθημα εκεί που έγινε το εμβόλιο, να ανεβάσουν πυρετό, να έχουν έντονη γκρίνια ή υπνηλία. Εμένα ο μικρός οπότε κάνει εμβόλιο κοιμάται συνέχεια και μια φορά έκανε και πυρετό. Ποιπ εμβόλιο κάνατε; δε σε ενημέρωσε ο παιδίατρος τι να κάνεις σε περίπτωση που έχει πυρετό και είναι πολύ ανήσυχο; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia said:

Καλημερα κορίτσι μου! Εμείς ανά μήνα κανουμε τα εμβόλια αλλά δεν ξέρω να σου πω αν οπωσδήποτε πρέπει να έχουν περάσει 30 μέρες.

Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι φυσιολογικά για μετά το εμβόλιο αρκεί να διαρκέσουν 2 24ωρα μόνο, εμένα μου έχει πει η παιδίατρος οτι μπορεί να βγάλουν ένα εξάνθημα εκεί που έγινε το εμβόλιο, να ανεβάσουν πυρετό, να έχουν έντονη γκρίνια ή υπνηλία. Εμένα ο μικρός οπότε κάνει εμβόλιο κοιμάται συνέχεια και μια φορά έκανε και πυρετό. Ποιπ εμβόλιο κάνατε; δε σε ενημέρωσε ο παιδίατρος τι να κάνεις σε περίπτωση που έχει πυρετό και είναι πολύ ανήσυχο; 

Σε 1 εβδομάδα κλείνει ο μήνας, κι εγώ έτσι ξέρω από όλους τους παιδιάτρους. Απλά η συγκεκριμένη είναι συγγενής του άντρα μου και επέμενε να του κάνει εμβόλιο επειδή θα ταξιδέψουμε και θα λείψουμε 2 μήνες..μας έκανε εμβόλιο χτες προληπτικά παρότι δεν ήταν ακόμα η ώρα να το κάνουμε. Νομίζω πειραματίζεται με το μωρό μου, έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου, όσα μου λέει είναι άκυρα, αλλά δεν μπορώ και να την αλλάξω γιατί θα παρεξηγηθούμε πολύ. 

Κάναμε το τριπλό/τετραπλό, δεν ξέρω και πως λέγεται. Αυτό που είναι για διφθερίτιδα, τέτανο, κοκκύτη, πολυμυελίτιδα, αιμόφιλο και ηπατίτιδα Β.

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 7:06 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Ααα εγώ αποπειράθηκα σήμερα να του δώσω ρύζι και κολοκύθα που έβρασα, αλλά τα έφτυσε. Τελικά νομίζω ότι βιάζομαι :lol:

Το νερό δεν ξέρω πώς το έδωσες, εγώ βρέχω πρώτα τη θηλή γιατί αν είναι στεγνή αηδιάζει και το δικό μου μωρό.

Πάντως ακόμα έμεινα με την απορία γιατί απαγορεύεται το νερό σε βρέφη. Εγώ το δίνω σχεδόν από τότε που γεννήθηκε, απλά λιγάκι και κρυφά από τον άντρα μου γιατί μου το απαγόρευσε. Συνωμοτώ με το μωρό, ψιθυρίζω στο αφτί του 'νερό, νερό' και αρχίζει να ρουφάει λαίμαργα χαχα 

 

Εμείς φεύγουμε την άλλη εβδομάδα ταξιδάκι και θα μπούμε θάλασσα. Θα δω βέβαια αν είναι καθαρά και αν θα είναι οκ και το μωρό γιατί αν δω ότι δυσφορεί, δε θα το βάλω στο νερό. Εννοείται αντηλιακό φουλ και είτε πολύ νωρίς το πρωί θα πηγαίνουμε είτε αργά το απόγευμα. Οι γιατροί δεν ξέρω τι συμβουλεύουν για τόσο μικρά μωρά, αλλά θα το επιχειρήσω. 

Εν τω μεταξύ, σχεδόν δε θηλάζω, θα μπορώ να μπω κι εγώ στο νερό ή θα πάθω καμιά μαστίτιδα; Αυτό θα πρέπει να το μάθουμε γιατί από ό,τι ξέρω το στήθος στης θηλάζουσες είναι πολύ ευαίσθητο στο κρύο.

Απαντάω λιγο αργα...τα μωρά δε κάνει να πιουν νερό πριν τους εξι μήνες ή πριν αρχίσουν στέρεες (συνήθως 5-6) επειδή μπορεί να επηρεαστεί η ικανότητα τους να απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά τους γαλακτος και δεύτερον και πιο σημαντικό μπορεί να επηρεάσει το νάτριο στο σώμα τους και να αραιωσει τους ηλεκτρολυτες στον οργανισμό και αυτό είναι επικίνδυνο για την υγεία τους και μπορεί να προκαλέσει δηλητηρίαση του νερού. Εμένα με έχει ενημερώσει η παιδίατρος αλλά αν ψάξεις στο ίντερνετ θα το βρεις. Αν θες να δίνεις καλύτερα ρώτα έναν παιδίατρο 

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Σε 1 εβδομάδα κλείνει ο μήνας, κι εγώ έτσι ξέρω από όλους τους παιδιάτρους. Απλά η συγκεκριμένη είναι συγγενής του άντρα μου και επέμενε να του κάνει εμβόλιο επειδή θα ταξιδέψουμε και θα λείψουμε 2 μήνες..μας έκανε εμβόλιο χτες προληπτικά παρότι δεν ήταν ακόμα η ώρα να το κάνουμε. Νομίζω πειραματίζεται με το μωρό μου, έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου, όσα μου λέει είναι άκυρα, αλλά δεν μπορώ και να την αλλάξω γιατί θα παρεξηγηθούμε πολύ. 

Κάναμε το τριπλό/τετραπλό, δεν ξέρω και πως λέγεται. Αυτό που είναι για διφθερίτιδα, τέτανο, κοκκύτη, πολυμυελίτιδα, αιμόφιλο και ηπατίτιδα Β.

 

Το hexygon κάνατε. Ποια δόση; εμάς στη β δόση έκανε τα ίδια. 

Απλά επειδή αφορά το μωρό σου αν δε νιώθεις καλά με τη συγκεκριμένη και δε της έχεις εμπιστοσύνη καλό θα ήταν να αλλάξεις και ας υπάρξει παρεξήγηση γιατί αφορά την υγεία υου μωρου σου. Καλο θα ηταν να το συΖητήσεις με τον άντρα σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Stelloudia said:

Απαντάω λιγο αργα...τα μωρά δε κάνει να πιουν νερό πριν τους εξι μήνες ή πριν αρχίσουν στέρεες (συνήθως 5-6) επειδή μπορεί να επηρεαστεί η ικανότητα τους να απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά τους γαλακτος και δεύτερον και πιο σημαντικό μπορεί να επηρεάσει το νάτριο στο σώμα τους και να αραιωσει τους ηλεκτρολυτες στον οργανισμό και αυτό είναι επικίνδυνο για την υγεία τους και μπορεί να προκαλέσει δηλητηρίαση του νερού. Εμένα με έχει ενημερώσει η παιδίατρος αλλά αν ψάξεις στο ίντερνετ θα το βρεις. Αν θες να δίνεις καλύτερα ρώτα έναν παιδίατρο 

Ευχαριστώ πολύ, δίνω το πολύ 5 μλ την ημέρα, δηλαδή λίγο να ξεφύγω στο μπιμπερό για να φτιάξω τη φόρμουλα, θα τα πιεί αυτά τα 5 μλ.

Δεν δίνω σε καμία περίπτωση πολύ νερό. Ακόμα και το μπιμπερό που περιέχει το νερό του μωρού, έχει θηλή που κολλάει και φρενάρει τη ροή του νερού, σίγουρα δεν ξεφεύγω στην ποσότητα δηλαδή και την έχω απόλυτα ελεγχόμενη. 

Επίσης σήμερα για πρώτη φορά έδωσα χαμομήλι και το ήπιε μια χαρά το μωρό. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ευχαριστώ πολύ, δίνω το πολύ 5 μλ την ημέρα, δηλαδή λίγο να ξεφύγω στο μπιμπερό για να φτιάξω τη φόρμουλα, θα τα πιεί αυτά τα 5 μλ.

Δεν δίνω σε καμία περίπτωση πολύ νερό. Ακόμα και το μπιμπερό που περιέχει το νερό του μωρού, έχει θηλή που κολλάει και φρενάρει τη ροή του νερού, σίγουρα δεν ξεφεύγω στην ποσότητα δηλαδή και την έχω απόλυτα ελεγχόμενη. 

Επίσης σήμερα για πρώτη φορά έδωσα χαμομήλι και το ήπιε μια χαρά το μωρό. :)

Εμάς το εφτυνε δε του άρεσε καθόλου!!!! Πόσο είναι το μπεμπακι σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia said:

Εμάς το εφτυνε δε του άρεσε καθόλου!!!! Πόσο είναι το μπεμπακι σου;

4,5 μηνών. Το δικό σου; Αλλά του δίνω νερό εδώ και 3-3,5 μήνες. 

Σκέφτομαι απλά ότι όταν κλαίει ή φωνάζει, στεγνώνει ο λαιμός του και η υγρή πιπίλα (γιατί στην ουσία αυτό είναι το νερό που δίνω) το ηρεμεί. Πολλές φορές τραβάω το μπιμπερό και κλαίει επειδή θέλει κι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

4,5 μηνών. Το δικό σου; Αλλά του δίνω νερό εδώ και 3-3,5 μήνες. 

Σκέφτομαι απλά ότι όταν κλαίει ή φωνάζει, στεγνώνει ο λαιμός του και η υγρή πιπίλα (γιατί στην ουσία αυτό είναι το νερό που δίνω) το ηρεμεί. Πολλές φορές τραβάω το μπιμπερό και κλαίει επειδή θέλει κι άλλο. 

17/6 γίναμε έξι μηνών!!!

Έχουμε ξεκινήσει να τρώμε κρέμα βανιλια-ρυζαλευρο και φρούτα.Γενικά με το φαΐ τα παμε καλά

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Απαντάω λιγο αργα...τα μωρά δε κάνει να πιουν νερό πριν τους εξι μήνες ή πριν αρχίσουν στέρεες (συνήθως 5-6) επειδή μπορεί να επηρεαστεί η ικανότητα τους να απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά τους γαλακτος και δεύτερον και πιο σημαντικό μπορεί να επηρεάσει το νάτριο στο σώμα τους και να αραιωσει τους ηλεκτρολυτες στον οργανισμό και αυτό είναι επικίνδυνο για την υγεία τους και μπορεί να προκαλέσει δηλητηρίαση του νερού. Εμένα με έχει ενημερώσει η παιδίατρος αλλά αν ψάξεις στο ίντερνετ θα το βρεις. Αν θες να δίνεις καλύτερα ρώτα έναν παιδίατρο. 

Εξαρτάται τη σχολή που τελείωσε ο παιδίατρος μάλλον. Και η δική μας επιτρέπει το νερό (είμαστε 4 μηνών). Δεν μας είπε ποσότητα και μάλιστα όχι βρασμένο (απλά εμφιαλωμένο). Τις μέρες του καύσωνα δοκιμάσαμε να του δώσουμε αλλά δεν του άρεσε καθόλου. Όπως επίσης δεν του άρεσε το χαμομηλόνερο.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...