Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

On 7/4/2020 at 5:33 PM, Ele@n said:

Α, ο δικός σας γιατρός κάνει γρήγορη εισαγωγή. Μπράβο!!! Αύριο κι εμείς πέντε!!! Ξεκινήσαμε το απόγευμα με κρέμα τώρα δύο μέρες. Σε δεκαπέντε μέρες φρούτα και τον Αύγουστο φαγητό. Είναι 8100 και 67 εκ. Ποιο μπλέντερ χρησιμοποιείς για άλεσμα;

Ναι, το ξέρω, μαζί γεννήσαμε για αυτό σε ρώτησα ύψος και βάρος: Χρόνια πολλά στα μωράκια μας, εγώ κάθε μήνα τα γιορτάζω :lol: Είμαστε σχεδόν 7 κιλά και 63 εκατοστά, εσείς είστε πιο μεγάλοι :P

Ο γιατρός δεν ξέρει καν ότι δίνω στέρεες γιατί ναι μεν υπάρχουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, αλλά το μωρό μου βλέπω ότι είναι έτοιμο εδώ και καιρό οπότε το ταίζω και τρώει με τεράστια ευχαρίστηση! Σήμερα έδωσα και κοτόπουλο. Τα αλέθω στο Moulinex. Μέχρι τώρα τρώμε τα εξής: πατάτα, καρότο, ρύζι, κρεμμύδι, σκόρδο, μαιντανό, άνιθο, κολοκυθάκι και από σήμερα και κοτόπουλο. Από φρούτα τρώει μήλο και σήμερα έδωσα να γλύψει λίγο καρπούζι και λίγο δαμάσκηνο. Το νερό το πίνει από τότε που γεννήθηκε, αλλά πολύ λίγο, ίσα να βραχεί το στόμα του στην αρχή, τώρα με τη ζέστη λίγο παραπάνω. Από τότε που ήρθα στη μαμά, το μωρό πήρε επιτέλους λίγο βάρος. 

On 7/4/2020 at 7:55 PM, boukitsa123 said:

Κοτόπουλο τόσο νωρίς ε; Εγώ τώρα στον 6ο της ξεκίνησα μοσχαρόσουπα. 

Ναι, σήμερα αρχίσαμε, έφαγε και το μεσημέρι και το απόγευμα. 

Μοσχαράκι σκέφτομαι να ξεκινήσω τον άλλο μήνα. Όπως και το ψάρι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MariaGS είπε:

Κορίτσια μου ήρθε περίοδος μετά από 6 μήνες.. Θηλάζω ακόμα.. Να το αποχαιρετήσω σιγά σιγά το γάλα;;; έχει καμία κάποια εμπειρία;; έχω στενοχωρηθει.. 

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι εγώ ξέρω ότι με την περίοδο δε σταματάει το γάλα σε καμία περίπτωση απλά ίσως παρατηρήσεις μειωμένη ροη τις ημέρες εκείνες !! Κατά τα αλλά συνεχίζεις κανονικά! Εγώ σκέψου σταμάτησα εδώ κ έναν μήνα τον θηλασμό κ ακόμα περιμένω!! Καλούς θηλασμούς !! 

  • Ευχαριστώ 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , MariaGS είπε:

Κορίτσια μου ήρθε περίοδος μετά από 6 μήνες.. Θηλάζω ακόμα.. Να το αποχαιρετήσω σιγά σιγά το γάλα;;; έχει καμία κάποια εμπειρία;; έχω στενοχωρηθει.. 

Εμένα μου ήρθε πριν μία βδομάδα στους 5 μήνες. Για λίγες μέρες νομίζω ότι είχε μειωθεί η παραγωγή γιατί ο μικρός πεινούσε πιο συχνά αλλά τώρα πάλι είμαστε στα κανονικά μας

1 hour ago, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, το ξέρω, μαζί γεννήσαμε για αυτό σε ρώτησα ύψος και βάρος: Χρόνια πολλά στα μωράκια μας, εγώ κάθε μήνα τα γιορτάζω :lol: Είμαστε σχεδόν 7 κιλά και 63 εκατοστά, εσείς είστε πιο μεγάλοι :P

Ο γιατρός δεν ξέρει καν ότι δίνω στέρεες γιατί ναι μεν υπάρχουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, αλλά το μωρό μου βλέπω ότι είναι έτοιμο εδώ και καιρό οπότε το ταίζω και τρώει με τεράστια ευχαρίστηση! Σήμερα έδωσα και κοτόπουλο. Τα αλέθω στο Moulinex. Μέχρι τώρα τρώμε τα εξής: πατάτα, καρότο, ρύζι, κρεμμύδι, σκόρδο, μαιντανό, άνιθο, κολοκυθάκι και από σήμερα και κοτόπουλο. Από φρούτα τρώει μήλο και σήμερα έδωσα να γλύψει λίγο καρπούζι και λίγο δαμάσκηνο. Το νερό το πίνει από τότε που γεννήθηκε, αλλά πολύ λίγο, ίσα να βραχεί το στόμα του στην αρχή, τώρα με τη ζέστη λίγο παραπάνω. Από τότε που ήρθα στη μαμά, το μωρό πήρε επιτέλους λίγο βάρος. 

Ναι, σήμερα αρχίσαμε, έφαγε και το μεσημέρι και το απόγευμα. 

Μοσχαράκι σκέφτομαι να ξεκινήσω τον άλλο μήνα. Όπως και το ψάρι.

 

Χρόνια πολλά στα μικρούλια! Και εμείς τα γιορτάζουμε κάθε μήνα...με φωτογραφίσεις!!! Το ψάρι καθυστέρησέ το αν θες για αλλεργίες...

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση δεύτερη για σήμερα... Φτάνετε τις ποσότητες που σας έχει πει ο παιδίατρος στο φαγητό και την φρουτοκρεμα;; έχουμε ξεκινήσει 20 μέρες τώρα φρουτο και μια εβδομάδα χορτοσουπα.. Πάνω από 80-100 γραμμάρια δεν έχει φάει.. Τώρα κλεινουμε τους 6.. Δεν θέλω να τον πιέζω.. 


askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Ερώτηση δεύτερη για σήμερα... Φτάνετε τις ποσότητες που σας έχει πει ο παιδίατρος στο φαγητό και την φρουτοκρεμα;; έχουμε ξεκινήσει 20 μέρες τώρα φρουτο και μια εβδομάδα χορτοσουπα.. Πάνω από 80-100 γραμμάρια δεν έχει φάει.. Τώρα κλεινουμε τους 6.. Δεν θέλω να τον πιέζω.. 

Καλημέρα !! Εμένα ο γιατρός επειδή δε μ είπε ακόμα να τα μετράω σε γρμ θα σου πω τι μου είπε! Πριν μια εβδομάδα ξεκινήσαμε τα πρώτα μας φρούτα! Ένα μήλο μια μπανάνα κ ένα αχλαδι! Είπε στη αρχή να της δίνω λίγο λίγο κ ότι θελουμε μέχρι τέλος εβδομάδας να τρώει τουλάχιστον το μισό από όλη τηβ ποσότητα ! Δεν ξέρω σε ποσά γρμ αντιστοιχεί η μικρή συνήθως αφήνει το 1/3 τρώει δλδ πάνω από το μισό! Σε λίγο θα βάλουμε ξ το μεσημεριανό οποτε εκεί λογικά θα μ πει με γρμ περίπου πιστεύω 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Ερώτηση δεύτερη για σήμερα... Φτάνετε τις ποσότητες που σας έχει πει ο παιδίατρος στο φαγητό και την φρουτοκρεμα;; έχουμε ξεκινήσει 20 μέρες τώρα φρουτο και μια εβδομάδα χορτοσουπα.. Πάνω από 80-100 γραμμάρια δεν έχει φάει.. Τώρα κλεινουμε τους 6.. Δεν θέλω να τον πιέζω.. 

Εμείς είμαστε εξιμιση μηνών εμένα η παιδίατρος μου έχει δώσει οδηγία να του φτιάχνω ποσότητα δυο φρούτων και να τρώει όσο θέλει και αν χρειάζεται να του δίνω συμπλήρωμα γάλα αλλά μετά από την πρώτη βδομαδα να προσπαθήσω να  κόψω το γάλα για να τρώει μονο φρούτα, αν πάλι δε τρώει και το βλέπω να πεινάει να του δίνω γάλα αλλά μετά από μισή ώρα ωστε να μη συνδυάσει οτι αν δε τρώει το φαγητό του υπάρχει και άλλη λύση, αλλά γενικά να μην το πιέζω. Βέβαια εμένα έφαγε όλη τη φρουτοκρεμα από την πρώτη μέρα πήγα να τον σταματήσω και τσιριζε! Ακόμα και τώρα μόλις φάει κοιτάει μέσα στο μπολ μην έχει ξεφύγει κάνα ψιχουλακι:grin: Είναι φαγανός. Εμείς είμαστε 8300γρ και 73 εκατοστά ύψος.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Ερώτηση δεύτερη για σήμερα... Φτάνετε τις ποσότητες που σας έχει πει ο παιδίατρος στο φαγητό και την φρουτοκρεμα;; έχουμε ξεκινήσει 20 μέρες τώρα φρουτο και μια εβδομάδα χορτοσουπα.. Πάνω από 80-100 γραμμάρια δεν έχει φάει.. Τώρα κλεινουμε τους 6.. Δεν θέλω να τον πιέζω.. 

Εμένα μου είχε πει ότι εξαρτάται το μωράκι... Υπάρχουν μωρά που τρώνε 150 γρ. στην τρίτη ημέρα υπάρχουν κ μωρά που τρώνε πολύ λιγότερο. Έχει σημασία σε ποιον μήνα του ξεκινάς το φρούτο, αν είναι έτοιμο, να έχει πεινάσει λιγάκι , ισως ένα φρούτο να μην του ταιριάζει ( έχω παρατηρήσει ότι ο δικός μου τις μέρες που περιέχει μήλο δεν το τρώει με ιδιαίτερη όρεξη ).  Τις πρώτες μέρες μου είχε πει να είμαι ευχαριστημένη με τις πέντε κουταλιές. Να σου πω την αλήθεια για την ώρα δεν με αφορά η ποσότητα που τρώει και δεν θέλω να μπω στο τρυπακι των γραμμαρίων και να αγχωνομαι. Το ίδιο έκανα κ με το γάλα. Δεν έχω ιδέα πόσο γάλα πίνει και Δόξα το Θεό είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το βάρος του. Ούτε εγώ τον πιέζω , μπορεί να τον κακομαθαινω αλλά του δίνω τον χρόνο του μπορεί μετά από μισή ώρα να φάει και το υπόλοιπο φρούτο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα φρούτα, αλλά μου έχει δώσει οδηγίες. Μετά τις πρώτες μέρες που μετρω κουταλάκια μου είπε ότι είναι ευχάριστημενη αν τρώει 100γρ φρούτα. Αν δεν θέλει δεν πιέζουμε και ξαναδοκιμαζουμε μετά από μια ώρα. Μπορεί να φαει 50+ 50 τη φορά. Γάλα αν χρειαστεί μετά από μια ώρα. Επίσης στις οδηγίες λέει ότι για να συνηθίσουν μια νέα γεύση πρέπει να τη δοκιμάσουν τουλάχιστον 15 φορές.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε πρόβλημα με το βάρος του και την ανάπτυξη του δόξα το θεό.. Ακριβώς 5 μηνών ήταν 9.060 και 71 πόντους.. Δεν φοβάμαι να μην αδυνατίσει δηλαδη.. Από άποψη θρεπτικών συστατικών με προβληματίζει και μήπως κάνω κάτι λάθος.. Δεν τον πιέζω πάντως.. Σήμερα όμως δε μου έφαγε ούτε φρουτοκρεμα ούτε χορτοσουπα.. Αντε 5 κουταλιές από το καθένα...μπορει να μην είναι έτοιμος; ξεκινήσαμε οταν συμπλήρωσαμε τους 5 μήνες και μπήκαμε στον 6ο

  • Μου αρέσει 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Δεν έχουμε πρόβλημα με το βάρος του και την ανάπτυξη του δόξα το θεό.. Ακριβώς 5 μηνών ήταν 9.060 και 71 πόντους.. Δεν φοβάμαι να μην αδυνατίσει δηλαδη.. Από άποψη θρεπτικών συστατικών με προβληματίζει και μήπως κάνω κάτι λάθος.. Δεν τον πιέζω πάντως.. Σήμερα όμως δε μου έφαγε ούτε φρουτοκρεμα ούτε χορτοσουπα.. Αντε 5 κουταλιές από το καθένα...μπορει να μην είναι έτοιμος; ξεκινήσαμε οταν συμπλήρωσαμε τους 5 μήνες και μπήκαμε στον 6ο

Μπορεί να θέλει απλά τον χρόνο του να συνηθίσει...μέχρι τώρα καλά τα πήγε με το γάλα και ξαφνικά τα ξεβολεύουμε. Περνάνε και αυτά τη φάση τους. Έχεις δοκιμάσει κάποιος να του κάνει τον καραγκιόζη και κάποιος να τον ταίζει; Ξεγελιούνται εύκολα και ανοίγουν το στόμα μηχανικά. Δεν είναι εύκολο, αλλά πού θα πάει θα το βρούμε και αυτό...

Καλά έχει βγάλει κάτι μπεμπάκια αυτή η σελίδα μπαμπάτσικα!!! Στον δρόμο με ρωτούν και όταν τους λέω είναι 5 μου λένε φαίνεται μεγαλύτερο...:wub:

Ιστορίες κακακίων συνέχεια... 6.30 το πρωί, ξυπνάει...γύριζει δεξιά αριστερά, κάνει ένα προυτς καταλαβαίνω ότι λερώθηκε...λέω ας τον να τελειώσει και τον ταίζω μετά...τον παίρνει ο ύπνος για ένα τέταρτο και λέω πάει θα συγκαεί...ξαναξυπνάει...τον σηκώνω να φάμε και την ώρα του φαγητού αρχίζει πάλι να σφίγγεται...του φεύγουν τα γάλατα από το στόμα κάνει άλλα δυο τρία προύτς και νιώθω το πόδι μου ζεστό....είχαν αρχίσει και έτρεχαν στο πάτωμα...σηκώνεται ο μπαμπάς να καθαρίσει το πάτωμα...τον σηκώνω άρον άρον να τον αλλάξω....τον βάζω στην αλλαξιέρα, τον αφήνω λίγο μήπως θέλει κι άλλο, να σκουπιστώ κιόλας και ξεκινώ να τον αλλάζω...και ενώ είμαι στα μισά, πατάει πάλι ένα σφίξιμο και με κερνάει άλλη μία τουρτίτσα  και με κάνει χααααααλια....αυτάαααα...καλημέρα είπαμε;;;;:P

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 5

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

@MariaGS μπορεί όντως να μην είναι ετοιμος. Θα σου έλεγα να μην σε ανησυχεί ακόμη είναι νωρίς κάποια μωράκια θέλουν περισσότερο χρόνο να προσαρμοστούν. Από την αλλη αν θες- εγώ ψιλοφοβαμαι- δοκιμασε την μέθοδο blw. Εχω διαβάσει για αρκετά παιδάκια που με την αλεσμένη τροφή δεν το είχαν αλλά όταν τους τα έδιναν βρασμένα σε στικάκια ανταποκρινόταν καλύτερα. Σε αυτό που λέει η Ελεάνα ( μάλλον Ελεάνα :lol: ) έχει δίκιο. Για να συνηθίσουν μια τροφή που αρνούνται πρέπει να την δοκιμάσουν από 8 έως 18 φορές.  

@Ele@n χαχαχαχα με τις υγείες σου που λέει και η γιαγιά μου! Εγω προχθές αφού τον έπλυνα και πλησίαζα την κοιλίτσα  για φιλάκια βλέπω το πουλάκι του όρθιο έτοιμο για μάχη... Ίσα που πρόλαβα να σηκώσω το κεφάλι μου και να φάω τα τσισα ευτυχώς στην κοιλιά μου... :D τα νούμερα! 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πως είστε εσείς κ τα μωράκια σας; Έχει δώσει καμία σας πεπονακι στην φρουτοκρεμα; Εμείς σε μια εβδομάδα γινόμαστε έξι μηνών έδωσα πριν μοα εβδομάδα φρούτα πρώτη φορά κ τρώει μπανάνα αχλαδι μήλο! Λόγω δυσκοιλιότητας μείωσα την μπανάνα κ έβαλα περισσότερο αχλαδι κ ακτινίδιο!  Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να την δοκιμάσω κ αλλά φρουτάκια ! Παιδίατρο έχουμε σε μια εβδομάδα ! Λέτε να περιμένω; Να πω ότι δεν τρελαίνεται ιδιαίτερα δλδ τρώει τη μισή φρουτοκρεμα ! Για αυτό ειπα να δοκίμαζα κ αλλα φρούτα! Άμα δίνει καμία φρούτα εποχής ας μου πει ποσο είναι το μωράκι της κ τι είπε ο δικός σας γιατρός 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

κοριτσια πως είστε εσείς κ τα μωράκια σας; Έχει δώσει καμία σας πεπονακι στην φρουτοκρεμα; Εμείς σε μια εβδομάδα γινόμαστε έξι μηνών έδωσα πριν μοα εβδομάδα φρούτα πρώτη φορά κ τρώει μπανάνα αχλαδι μήλο! Λόγω δυσκοιλιότητας μείωσα την μπανάνα κ έβαλα περισσότερο αχλαδι κ ακτινίδιο!  Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να την δοκιμάσω κ αλλά φρουτάκια ! Παιδίατρο έχουμε σε μια εβδομάδα ! Λέτε να περιμένω; Να πω ότι δεν τρελαίνεται ιδιαίτερα δλδ τρώει τη μισή φρουτοκρεμα ! Για αυτό ειπα να δοκίμαζα κ αλλα φρούτα! Άμα δίνει καμία φρούτα εποχής ας μου πει ποσο είναι το μωράκι της κ τι είπε ο δικός σας γιατρός 

Καλά είμαστε εσείς???

Εμας ο μικρός είναι έξι μηνών κ δώσαμε πεπονακι. Την πρώτη μέρα έβαλα ένα πολύ μικρό κομματάκι μέσα στην μπανάνα κ το αχλάδι. Την δεύτερη μέρα που είδα ότι δεν τον είχε πειράξει έβαλα λίγο περισσότερο από την προηγούμενη μέρα. Την τρίτη μέρα του έφτιαξα μόνο πεπόνι αχλάδι. Εμάς δεν μας έχει πει ακόμα κάτι. Τις οδηγίες για μπανάνα μήλο αχλάδι μας της είπε δια τηλεφώνου.  Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ραντεβού και θα πούμε τι είπε στην κάθε μία να κάνουμε σύγκριση.. πάντως ο κάθε παιδίατρος λέει κ κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλά είμαστε εσείς???

Εμας ο μικρός είναι έξι μηνών κ δώσαμε πεπονακι. Την πρώτη μέρα έβαλα ένα πολύ μικρό κομματάκι μέσα στην μπανάνα κ το αχλάδι. Την δεύτερη μέρα που είδα ότι δεν τον είχε πειράξει έβαλα λίγο περισσότερο από την προηγούμενη μέρα. Την τρίτη μέρα του έφτιαξα μόνο πεπόνι αχλάδι. Εμάς δεν μας έχει πει ακόμα κάτι. Τις οδηγίες για μπανάνα μήλο αχλάδι μας της είπε δια τηλεφώνου.  Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ραντεβού και θα πούμε τι είπε στην κάθε μία να κάνουμε σύγκριση.. πάντως ο κάθε παιδίατρος λέει κ κάτι διαφορετικό...

Καλά κ εμείς πέρα από τη δυσκοιλιότητα που αντιμετωπίσαμε τα πάμε καλά με τις στερεες! Καλά αυτό με τους γιατρούς ισχύει ο καθένας τα δικά του! Εμάς μας είπε αυτήν την εβδομάδα να αντικαταστήσω το απογευματινό γάλα με ρυζαλευρο ! Το έφαγε κ αυτό αν κ δεν είμαι πολύ υπέρ αλλά σε μια εβδομάδα που θα πάω θα μας το αλλάξει! Σκέφτομαι να της δώσω λίγο πεπονακι κ εγώ ίσα ίσα ένα μικρό κομματάκι ! Μας είπε ότι από βδομάδα που θα πάμε κ θα είμαστε 6 μηνών τότε θα βάλει κ το μεσημεριανό ! Κ έτσι θα πίνει γάλα πρωί βράδυ μόνο ! Αλήθεια έχει πει σε καμία ποσο γάλα πρέπει να πίνουν τώρα που έχουμε κ τις στερεες ; Εμένα πριν βάλουμε τις τροφές όταν είχαμε μόνο το γάλα είπε 150μλ επι τα κιλά που είναι! Τώρα όμως που 2 γεύματα είναι στερεες δεν ξέρω πως θα πρέπει να τα υπολογίζω! Θα ρωτήσω βέβαια πάντως σύνολο μου πίνει 400-500 μλ ημερησίως συν τα φρούτα που τρώει συν 170-200μλ ρυζαλευρο!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...