Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , dec-e είπε:

      Είναι άγχος κ αγωνία και ορμόνες! Θα τα πας καλύτερα από ότι νομίζεις. Εγώ γύρω στις 35-36 είχα έντονες συσπάσεις με πόνο κ τελικά υποχωρησαν κ γεννησα 39μισο. Το ξέρω είναι πολύ αγχωτικό, προσπάθησε να βάζεις χαλαρωτική μουσική, εμένα με βοηθούσε. Όλα θα πάνε καλά! Οι ορμόνες προκαλούν έντονα όνειρα 

      οχι δεν εχω όνειρα , προσμονή εχω σαν παιδάκι.  δεν είναι απαραίτητα άγχος  η αίσθηση!  άλλο στις 35 και άλλο στις 28 ! αν φτάσω 35 θα κάνω open party κορίτσια …χαχαχ θα εχω και άνευ !!

Χάλια σπερμοδιαγραμμα


Recommended Posts

2 hours ago, eleni17 said:

Με το καλο το μωρο σας!!!

Κανατε απλη μικρογονιμοποιηση ή τις αλλες πιο εξελιγμενες που κανουν σε περιπτωσεις ανωμαλων μορφων? Σου ειπαν κατι σχετικο?

Ευχαριστώ πολύ! Κάναμε απλή μικρογονιμοποίηση. 

1 hour ago, natassaki2006 said:

Με το καλό το μωρό σου...!!

Επείδη κ εμείς είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση με το σπέρμα.. τι ηλικία έχετε?

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ 34 και ο άντρας μου είναι 39. 

Με το καλό και τα δικά σας μωρά κορίτσια, υπάρχουν λύσεις, μην το βάζετε κάτω.  Πέρσι τέτοια εποχή τρέχαμε για τα φάρμακα της εξωσωματικής και τώρα τρέχουμε να τακτοποιήσουμε τα τελευταία για την άφιξη του μωρού μας :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Κάναμε απλή μικρογονιμοποίηση. 

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ 34 και ο άντρας μου είναι 39. 

Με το καλό και τα δικά σας μωρά κορίτσια, υπάρχουν λύσεις, μην το βάζετε κάτω.  Πέρσι τέτοια εποχή τρέχαμε για τα φάρμακα της εξωσωματικής και τώρα τρέχουμε να τακτοποιήσουμε τα τελευταία για την άφιξη του μωρού μας :wub:

σε ευχαριστω πολυ!!με το καλο το μωρακι σασ να ερθει στη ζωη σοασ!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι το πρωί πήραμε το 2ο σπερματοδιαγραμμα. Και έχω στεναχωρηθεί πολυ. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας με βάση τις τιμές αν υπάρχει πιθανότητα για φυσιολογική σύλληψη αν υπάρχουν παρόμοιες εμπειρίες που να καταφέρουν να κάνουν παιδάκι φυσιολογικα. Για εξωσωματική το έχουμε συζήτηση ως τελευταία λύση αλλά δεν είμαστε πολύ θετικοι.

Ημέρες αποχής:3 

Ρευστοποίηση πλήρης 30 min

Ιξωδεις φυσιολογικό

Ph 7.8 >7.2

Όγκος 3.2 ml

Ολικός αριθμός 19.200.000

Αριθμός /ml 6.000.000

Kινητικοτητα  60 min.   180 min.

Ταχεία πρόσθια 0%.        0%.   

Αργή ή νωθρή     3%.        0%   

Επιτόπια κίνηση 37%.      28%.   

Ακινησία.              60%       72%

Ζωτικότητα.        53%.       40%

Διαβάθμιση κινητικότητας 43 (0-300)

Συγκόλληση δεν ανευρεθεί

Βακτήρια ουδέν ευρεθεί

Μορφολογία 1% >4

Ανωμαλίες σχήματος και μεγέθους κεφαλής 99% 

Αυχένα κ ενδιάμεσου τμήματος 28%

Ουράς 17% 

Ανώριμες μορφές 9%

Δείκτης τερατοζωοσπερμιας 1.55 (1.00-4.00)

Δείκτης υπο-οσμωτικης διόγκωσης 53% >58% ζώντα 

Συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων 19.200.000

Συνολικός αριθμός ζώντων σπερματοζωαρίων 10.176.000

 

 

On 19/1/2020 at 2:57 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Εμείς με τον άντρα μου όταν αρχίσαμε να ψάχνουμε το γιατί δεν έχουμε μωρό, τρομάξαμε με τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος (1% φυσιολογικές μορφές) και μέτριο προς κακό κατακερματισμό. Ο άντρας μου ήταν κάθετος στο θέμα των βιταμινών και δεν πήρε τίποτα, μας κάνανε μικρογονιμοποίηση χωρίς κάποια προετοιμασία, πετύχαμε με την πρώτη μας προσπάθεια και τον άλλο μήνα θα έχω στην αγκαλιά το μωράκι μας. Τα ανδρικά προβλήματα όπως ακούω και από ανθρώπους με παρόμοια προβλήματα ξεπερνιούνται εύκολα, τουλάχιστον σε περιπτώσεις εξωσωματικής οπότε μην στεναχωριέσαι και μην απογοητεύεσαι. 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Πόσο καιρό κάνατε προσπαθειες πριν προχωρήσετε στην εξωσωματική; 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, LinaR said:

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Πόσο καιρό κάνατε προσπαθειες πριν προχωρήσετε στην εξωσωματική; 

Προσπαθούσαμε από Σεπτέμβρη του 2016 και ολοκληρώσαμε την εξωσωματική (εμβρυομεταφορά) τον Ιούνιο του 2019.

Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα το κάναμε περίπου στο εξάμηνο προσπαθειών, αλλά καθυστερήσαμε την εξωσωματική για άσχετο λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα κορίτσια είναι κάποια εδώ να με βοηθησειιι;;;; πέρυσι ο αντρας μου υποβλήθηκε σε micro tese λόγω αζωοσπερμιας,βρήκαμε σπερματοζωάρια τα οποία είναι στη κατάψυξη !!! φέτος περνούμε πολλές βιταμίνες βασιλικό πολτό κλπ ,και τελικά βρήκαμε σπερματοζωάρια στην εκσπερμάτωση μετά από φυγοκέντριση!!!! χαρήκαμε γιατί σίγουρα θα είναι πιο ώριμα σε σχέση με της βιοψίας !!! αλλά βρήκαν όλα. και όλα 2.500 και αυτά 98%ανωμαλες μορφές και κίνηση 50% ... τι ελπίδα έχω ;;; είμαι 24 και εννοείται με μικρογονιμοποιηση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλησπερα,μετα απο 4 αποβολες πρωτου  τριμηνου ειμαστε παλι σε διαδικασια εξετασεων..το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου με προβληματισε οσων αφορα τη μορφολογια του..4% τυπικη μορφη 96% ατυπη. Με 77% ανωμαλιες κεφαλης, 23% αυχενα,10%ουρας..

Θεωρειτε χαμηλα τα ποσοστα?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, sofia13 είπε:

Καλησπερα,μετα απο 4 αποβολες πρωτου  τριμηνου ειμαστε παλι σε διαδικασια εξετασεων..το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου με προβληματισε οσων αφορα τη μορφολογια του..4% τυπικη μορφη 96% ατυπη. Με 77% ανωμαλιες κεφαλης, 23% αυχενα,10%ουρας..

Θεωρειτε χαμηλα τα ποσοστα?ευχαριστω εκ των προτερων

Μην κοιτάς μεμονωμένα τις τιμές πρέπει να τις κοιτάς συνδυαστικά..τι θέλω να πω μπορεί η μορφολογία να είναι στο όριο αλλά σημασία έχει και η ποσότητα...εμείς έχουμε μορφολογία 3% όμως ο αριθμός των σπερματοζωαρίων είναι τεράστιος ( 140.000.000 ανά ml) οπότε εξισορροπείται....δείτε έναν ουρολόγο μην απελπίζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, konik είπε:

Μην κοιτάς μεμονωμένα τις τιμές πρέπει να τις κοιτάς συνδυαστικά..τι θέλω να πω μπορεί η μορφολογία να είναι στο όριο αλλά σημασία έχει και η ποσότητα...εμείς έχουμε μορφολογία 3% όμως ο αριθμός των σπερματοζωαρίων είναι τεράστιος ( 140.000.000 ανά ml) οπότε εξισορροπείται....δείτε έναν ουρολόγο μην απελπίζεσαι...

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!εμας ειναι 103.000.000 ανα ml..εμενα με προβληματιζει αν η μορφη επηρεαζει στις αποβολες....γιατι πιανουμε αρκετα ευκολα ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, sofia13 είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!εμας ειναι 103.000.000 ανα ml..εμενα με προβληματιζει αν η μορφη επηρεαζει στις αποβολες....γιατι πιανουμε αρκετα ευκολα ...

Μπορεί πράγματι να ευθύνεται η μορφολογία για τις αποβολές...οπότε πρέπει να μιλήσεις με ειδικό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...