Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Χάλια σπερμοδιαγραμμα


Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Γιατί να μην μπαίνεις σε διαδικασία εξωσωματικής? Εννοείται ότι κάνεις εξωσωματική με τέτοια νούμερα! Μίλησε με ένα κέντρο έτσι ώστε να σε κατευθύνουν και να σε ενημερώσουν σχετικά με τις μεθόδους.

Ναι σίγουρα μπαίνεις σε κάθε περίπτωση όμως με το σπέρμα του άντρα μου ή με δότη; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ευη 2 είπε:

Ναι σίγουρα μπαίνεις σε κάθε περίπτωση όμως με το σπέρμα του άντρα μου ή με δότη; 

Αφού υπάρχει σπέρμα γιατί να πας με δότη? Εξάλλου (ανάλογα με την μέθοδο γονιμοποίησης που θα χρησιμοποιηθεί) δεν έχει να κάνει η κινητικότητα του εκάστοτε σπερματοζωαρίου.


 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αφού υπάρχει σπέρμα γιατί να πας με δότη? Εξάλλου (ανάλογα με την μέθοδο γονιμοποίησης που θα χρησιμοποιηθεί) δεν έχει να κάνει η κινητικότητα του εκάστοτε σπερματοζωαρίου.

Mακαρι να είναι τόσο απλά τα πράγματα σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα σχόλια μας δίνετε κουράγιο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ευη 2 είπε:

Mακαρι να είναι τόσο απλά τα πράγματα σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα σχόλια μας δίνετε κουράγιο! 

Μετά το πρώτο σοκ, και αφού συμβουλευτείτε κάποιο γιατρό ο οποίος ειδικεύεται σε τέτοια θέματα θα δεις και εσύ πως τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από ότι νομίζετε... σου μιλάω εκ πείρας.

 


 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μετά το πρώτο σοκ, και αφού συμβουλευτείτε κάποιο γιατρό ο οποίος ειδικεύεται σε τέτοια θέματα θα δεις και εσύ πως τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από ότι νομίζετε... σου μιλάω εκ πείρας.

 

Μακάρι μακάρι πραγματικά! Το κόστος μόνο με τρομάζει γι'αυτο αγχώνομαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ευη 2 είπε:

Μακάρι μακάρι πραγματικά! Το κόστος μόνο με τρομάζει γι'αυτο αγχώνομαι. 

Υπάρχουν και δημόσια νοσοκομεία στα οποία μπορείτε να απευθυνθείτε !

 


 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Υπάρχουν και δημόσια νοσοκομεία στα οποία μπορείτε να απευθυνθείτε !

 

Σας ευχαριστω πάρα πολύ για τις πληροφορίες να είστε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2019 at 4:00 ΠΜ, demmikot είπε:

Μπορείς να πας επιτροπή και να γλυτώσεις τα.1400 που είναι τα φάρμακα. Επίσης η @maria1988 πήγε στο νούμερο ένα της Ελλάδας είναι φυσιολογικό να είναι ακριβός! Αν και τον περίμενα πιο ακριβό να σου πω την αλήθεια. 

Ξέρετε αν είναι εύκολο να περάσω επιτροπή και αν αυτή η διαδικασία παίρνει καιρό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ευη 2 είπε:

Ξέρετε αν είναι εύκολο να περάσω επιτροπή και αν αυτή η διαδικασία παίρνει καιρό; 

Και καιρό παιρνει και δυσκολία υπάρχει γιατι πρεπει να εισαι πολυ τυπική σε χαρτιά που θα προσκομίσεις, αλλα το οικονομικό όφελος ειναι στα 2.000, επομενως σίγουρα αξίζει να μπεις στην διαδικασία.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα έγγραφα θα τα βρεις στο λινκ https://www.eopyy.gov.gr/assistedreproduction θα κατεβάσεις τον αρχείο που λέει 09/02/2018 ΝΕΟ σχετικά με διαδικασίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Εκεί έχει όλα όσα χρειάζεσαι

Τα βασικά είναι

- σαλπιγγογραφια

- 2  σπερματοδιαγραμματα με διαφορά 75 μέρες και να έχουν γίνει από εργαστήριο συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ. Αν είναι με ασθένεια το σπερματοδιαγραμμα τότε θέλει και γνωμάτευση γιστρου.

- υπέρηχος δικός σου , αυτό το κάνεις τελευταία στιγμή

- κάτι εξαιρέσεις αίματος από συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ εργαστήριο 

Γενικα όλα τα χαρτια θέλουν σφραγίδες από συμβεβλημένο εργαστήριο οπότε να τις ζητάς. Επίσης θέλουν και το βιβλιάριο σου. Για Αθήνα παίρνεις τηλ και κλείνεις ραντεβού έχει δύο εβδομάδες αναμονή περίπου. Πας παρουσιάζεις τα χαρτια και εκείνη την στιγμή βγαίνει η απόφαση. Θα στα πουν όμως και εκεί που θα πας για εξωσωματική. Υπάρχουν άτομα που ετοιμάζουν τον φάκελο σου για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. 

Καλή τύχη σου εύχομαι. Όλα θα γίνουν .. τα εμπόδια είναι για να ξεπερνούνται!!

 

 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι είπε:

Και καιρό παιρνει και δυσκολία υπάρχει γιατι πρεπει να εισαι πολυ τυπική σε χαρτιά που θα προσκομίσεις, αλλα το οικονομικό όφελος ειναι στα 2.000, επομενως σίγουρα αξίζει να μπεις στην διαδικασία.

 

Just now, Καντι είπε:

Και καιρό παιρνει και δυσκολία υπάρχει γιατι πρεπει να εισαι πολυ τυπική σε χαρτιά που θα προσκομίσεις, αλλα το οικονομικό όφελος ειναι στα 2.000, επομενως σίγουρα αξίζει να μπεις στην διαδικασία.

Ελληνική γραφειοκρατία κατάλαβα... Υπάρχει περίπτωση να πάρει και ένα χρόνο να εγκριθούν χαρτιά; 

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω γράψει τι θέλει αλλά θέλει έγκριση από τον διαχειριστή γιατί σου έχω βάλει Λίνκ. Δεν θέλει ένα χρόνο εννοείται. Δεν είναι τόσο τραγική η επιτροπή

Τα έγγραφα θα τα βρεις στο λινκ www. eoppy.gov.gr/assistedreproduction θα κατεβάσεις τον αρχείο που λέει 09/02/2018 ΝΕΟ σχετικά με διαδικασίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Εκεί έχει όλα όσα χρειάζεσαι

Τα βασικά είναι

- σαλπιγγογραφια

- 2  σπερματοδιαγραμματα με διαφορά 75 μέρες και να έχουν γίνει από εργαστήριο συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ. Αν είναι με ασθένεια το σπερματοδιαγραμμα τότε θέλει και γνωμάτευση γιστρου.

- υπέρηχος δικός σου , αυτό το κάνεις τελευταία στιγμή

- κάτι εξαιρέσεις αίματος από συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ εργαστήριο 

Γενικα όλα τα χαρτια θέλουν σφραγίδες από συμβεβλημένο εργαστήριο οπότε να τις ζητάς. Επίσης θέλουν και το βιβλιάριο σου. Για Αθήνα παίρνεις τηλ και κλείνεις ραντεβού έχει δύο εβδομάδες αναμονή περίπου. Πας παρουσιάζεις τα χαρτια και εκείνη την στιγμή βγαίνει η απόφαση. Θα στα πουν όμως και εκεί που θα πας για εξωσωματική. Υπάρχουν άτομα που ετοιμάζουν τον φάκελο σου για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. 

Καλή τύχη σου εύχομαι. Όλα θα γίνουν .. τα εμπόδια είναι για να ξεπερνούνται!!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ευη 2 είπε:

 

Ελληνική γραφειοκρατία κατάλαβα... Υπάρχει περίπτωση να πάρει και ένα χρόνο να εγκριθούν χαρτιά; 

Καλε όχι μιλάμε για τις 75 μερες που πρεπει εχει απόσταση το ενα σπερμοδιαγραμμα απο το αλλο. Και να τηλεφώνησεις άμεσα να δεις σε ποσο καιρό κλείνουν ραντεβού.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Καλε όχι μιλάμε για τις 75 μερες που πρεπει εχει απόσταση το ενα σπερμοδιαγραμμα απο το αλλο. Και να τηλεφώνησεις άμεσα να δεις σε ποσο καιρό κλείνουν ραντεβού.

Σας ευχαριστω πάρα πολύ! 

πρίν από 44 λεπτά , demmikot είπε:

Σου έχω γράψει τι θέλει αλλά θέλει έγκριση από τον διαχειριστή γιατί σου έχω βάλει Λίνκ. Δεν θέλει ένα χρόνο εννοείται. Δεν είναι τόσο τραγική η επιτροπή

Τα έγγραφα θα τα βρεις στο λινκ www. eoppy.gov.gr/assistedreproduction θα κατεβάσεις τον αρχείο που λέει 09/02/2018 ΝΕΟ σχετικά με διαδικασίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Εκεί έχει όλα όσα χρειάζεσαι

Τα βασικά είναι

- σαλπιγγογραφια

- 2  σπερματοδιαγραμματα με διαφορά 75 μέρες και να έχουν γίνει από εργαστήριο συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ. Αν είναι με ασθένεια το σπερματοδιαγραμμα τότε θέλει και γνωμάτευση γιστρου.

- υπέρηχος δικός σου , αυτό το κάνεις τελευταία στιγμή

- κάτι εξαιρέσεις αίματος από συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ εργαστήριο 

Γενικα όλα τα χαρτια θέλουν σφραγίδες από συμβεβλημένο εργαστήριο οπότε να τις ζητάς. Επίσης θέλουν και το βιβλιάριο σου. Για Αθήνα παίρνεις τηλ και κλείνεις ραντεβού έχει δύο εβδομάδες αναμονή περίπου. Πας παρουσιάζεις τα χαρτια και εκείνη την στιγμή βγαίνει η απόφαση. Θα στα πουν όμως και εκεί που θα πας για εξωσωματική. Υπάρχουν άτομα που ετοιμάζουν τον φάκελο σου για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. 

Καλή τύχη σου εύχομαι. Όλα θα γίνουν .. τα εμπόδια είναι για να ξεπερνούνται!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ από βδομάδα ξεκινάμε τα χαρτιά! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα, διαβάζοντας τον τίτλο θα ήθελα να ζητήσω αν ξέρετε κάποιον καλό ουρολόγο ανδρολογο στην Αθήνα. Είχα σκοπό να στείλω μήνυμα στο φόρουμ εξωσωματικής αλλά μιας και βρήκα το θέμα είπα να στείλω εδώ. Χρειαζόμαστε μια γνώμη γιατί ύστερα από σχεδόν δύο χρόνια ελεύθερων επαφών και κανένα αποτέλεσμα κάναμε εξετάσεις. οι δικές μου καλές αλλά του άντρα μου χάλια. Ο παλιός μου γιατρός είπε να το ψάξουμε γιατί σε έναν καινούργιο που πήγα και μας είπε για σπερμοδιαγραμμα όπως και κάναμε μας έδωσε σαν μοναδική λύση την εξωσωματική....αφου είδε τα αποτελεσματα.Θα ξανακάνει ο άντρας μου άλλο ένα σπερμοδιαγραμμα σίγουρα τώρα τον Οκτώβρη που θα κλείσει τρίμηνο. Είχε πάρει κάποιες βιταμίνες αλλά θέλουμε να τον δει κάποιος να μας πει τι μπορεί να συμβαίνει. Όταν λέω χάλια εννοώ κάτω από εκατομμύριο...μορφές 1τις εκατ κ κινητικότητα τπτ την 1η ώρα κ κάτι ψιλά μετα.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...