Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Χάλια σπερμοδιαγραμμα


Recommended Posts

Just now, Moomin είπε:

Καλημερα, διαβάζοντας τον τίτλο θα ήθελα να ζητήσω αν ξέρετε κάποιον καλό ουρολόγο ανδρολογο στην Αθήνα. Είχα σκοπό να στείλω μήνυμα στο φόρουμ εξωσωματικής αλλά μιας και βρήκα το θέμα είπα να στείλω εδώ. Χρειαζόμαστε μια γνώμη γιατί ύστερα από σχεδόν δύο χρόνια ελεύθερων επαφών και κανένα αποτέλεσμα κάναμε εξετάσεις. οι δικές μου καλές αλλά του άντρα μου χάλια. Ο παλιός μου γιατρός είπε να το ψάξουμε γιατί σε έναν καινούργιο που πήγα και μας είπε για σπερμοδιαγραμμα όπως και κάναμε μας έδωσε σαν μοναδική λύση την εξωσωματική....αφου είδε τα αποτελεσματα.Θα ξανακάνει ο άντρας μου άλλο ένα σπερμοδιαγραμμα σίγουρα τώρα τον Οκτώβρη που θα κλείσει τρίμηνο. Είχε πάρει κάποιες βιταμίνες αλλά θέλουμε να τον δει κάποιος να μας πει τι μπορεί να συμβαίνει. Όταν λέω χάλια εννοώ κάτω από εκατομμύριο...μορφές 1τις εκατ κ κινητικότητα τπτ την 1η ώρα κ κάτι ψιλά μετα.

Καλημέρα.

Καλά κάνετε και το ψάχνετε, όμως χωρίς να είμαι γιατρός και χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αν το αριθμός είναι τόσο χαμηλός τότε ίσως είναι καλύτερα να πάτε όντως για εξωσωματική σχετικά άμεσα, εμείς ήμασταν μία τέτοια περίπτωση, προσπαθήσαμε με διάφορες θεραπείες να λύσουμε το πρόβλημα αλλά φυσικά ότι αποτελέσματα και αν είχαμε δεν λύναμε το πρόβλημα, τελικά μετά από πολλά χρόνια ταλαιπωρίας, και ψυχικής φθοράς καταλήξαμε στην εξωσωματική. Τώρα τόσα χρόνια μετά λέω πως δεν έπρεπε να επιμείνω τόσο στο να λυθεί το πρόβλημα καθώς χάσαμε χρόνο και χρήμα, θα έπρεπε από την αρχή να είχαμε κάνει εξωσωματική για να μην περάσουμε όλα όσα περάσαμε.

Δείτε και άλλον γιατρός, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σας προτείνει απλά μόνο σαν συμβουλή σου λέω να κρατήσεις στην άκρη του μυαλού την λύση της εξωσωματικής.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@ Moomin

Καλησπέρα,

Έκανα εγγραφή μόνο και μόνο για να απαντήσω στο δικό σου μήνυμα και δεν ξέρω αν χειρίζομαι σωστά το forum, καθώς και αν η απάντησή μου υπακούει στους κανόνες του.

Αναφορικά με την ερώτησή σου, υπεύθυνα λέω ότι το να βρεθείς σε σωστό γιατρό και δη ουρολόγο και να μην καταλήξεις αμέσως στο (μονό)δρόμο της εξωσωματικής στην Ελλάδα θέλει τύχη (όλοι μπορούμε  να φανταστούμε τους λόγους). Δυστυχώς είναι λίγοι οι ουρολόγοι που ασχολούνται με ανδρολογικά θέματα και είναι δύσκολο να φτάσεις σε έναν από αυτούς. Επίσης, κανείς γιατρός, είτε γυναικολόγος, είτε ουρολόγος, δεν θα παραδεχθεί την έλλειψη γνώσης σε κάποιον τομέα και έτσι συνήθως παραπέμπουν στη λύση της εξωσωματικής, η οποία έχει υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας και πιο σίγουρα αποτελέσματα.

Από δική μας επίμονη έρευνα κι έχοντας χάσει χρόνο με γιατρούς που δεν είχαν την κατάλληλη εξειδίκευση και εμπειρία, καταλήξαμε στον κο. Ασβέστη Χαράλαμπο. Τη σύσταση την έλαβα από γιατρό άλλης ειδικότητας που εμπιστεύομαι απόλυτα και σαν επιστήμονα και σαν άνθρωπο και πράγματι επιβεβαιώθηκε. Βέβαια, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά εμείς διακρίναμε διαφορά και σαν αντιμετώπιση και εκ του αποτελέσματος. Και μπορώ να επιβεβαιώσω την ακεραιότητα του χαρακτήρα του, που έχω καταλήξει ότι είναι εξίσου σημαντική όσο και η επιστημονική κατάρτιση ενός γιατρού.

Επαναλαμβάνω ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@kotsifikos ακριβώς αυτό μας είπε ο ένας γυναικολόγος...για να μη χάσουμε χρόνο και χρήμα..γιατί πόσο να αλλάξουν οι τιμές αν πάει και το ψάξει. Αλλά είπαμε έστω να πάρουμε μια γνώμη να δούμε τι θα πουν. Έτσι πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Απλά να δούμε αν συμβαινει κάτι...ορμονολογικο, κυρσοκηλη δεν ξέρω. Γιατί είμαι ήδη 33 δεν θέλω να περιμένω περισσότερο.

@Troia σε ευχαριστώ για την ενημέρωση θα σου στείλω πμ.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Moomin είπε:

 

@kotsifikos ακριβώς αυτό μας είπε ο ένας γυναικολόγος...για να μη χάσουμε χρόνο και χρήμα..γιατί πόσο να αλλάξουν οι τιμές αν πάει και το ψάξει. Αλλά είπαμε έστω να πάρουμε μια γνώμη να δούμε τι θα πουν. Έτσι πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Απλά να δούμε αν συμβαινει κάτι...ορμονολογικο, κυρσοκηλη δεν ξέρω. Γιατί είμαι ήδη 33 δεν θέλω να περιμένω περισσότερο.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη βάση της εμπειρίας μου, για εμένα πιο δύσκολος ήταν ο δρόμος μέχρι να φτάσω στην εξωσωματική από ότι η εξωσωματική.  Εμείς και ορμονολογικό έλεγχο κάναμε και χειρουργείο κυρσοκήλης, αλλά δεν υπήρξε καμία εξέλιξη. Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ποτέ δεν ξέρεις.

Καλύτερα να βρείτε έναν γιατρό να σας καθοδηγήσει στο τι πρέπει να κάνετε, και αν θες την συμβουλή μου επέλεξε τον γιατρό που θα σου δώσει την καλύτερη δυνατή λύση βασιζόμενη στα επιστημονικά δεδομένα , και όχι εκέινον που θα σου πει αυτό που θες να ακούσεις.


 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, θέλω να σας κάνω μια ερώτηση αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία.. Εμένα ο άντρας μου έχει πάρα πολλά σπερματοζωαριο σε ποσότητα το πρόβλημα είναι πως έχει μόνο 3%φυσιολογικα, τα υπόλοιπα είναι ανώμαλες μορφές. Έχω μείνει 4 φορές έγκυος, μένω έγκυος με την πρώτη αλλά δυστυχώς αποβάλλω πάντα κοντά στην 6η εβδομάδα.. Ειλικρινά έχω απελπιστεί και αυτή τη στιγμή που σας γράφω είμαι σε διαδικασία αποβολής για 4η φορά.. Σήμερα μας είπε ο γιατρός πως πρέπει να δούμε λίγο το σπέρμα του άντρα μου, να πάρει κάτι βιταμίνες, profertil και να κόψει το κάπνισμα και να προσπαθήσουμε πάλι σε 3 μήνες αν δούμε καλύτερο σπερμοδιαγραμμα και αν αποβάλλω πάλι θα πάμε αναγκαστικά για εξωσωματική. Να σημειώσω πως έχουμε κάνει καρυοτυπο, εξετάσεις θρομβοφιλιας, καμπύλη σακχάρου, ορμονικές και είναι όλα τέλεια!! Δεν φαίνεται να έχω κανένα πρόβλημα.. Ειλικρινά κοντεύω να τρελαθώ... Εχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία?? Τι κάνατε?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη βάση της εμπειρίας μου, για εμένα πιο δύσκολος ήταν ο δρόμος μέχρι να φτάσω στην εξωσωματική από ότι η εξωσωματική.  Εμείς και ορμονολογικό έλεγχο κάναμε και χειρουργείο κυρσοκήλης, αλλά δεν υπήρξε καμία εξέλιξη. Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ποτέ δεν ξέρεις.

Καλύτερα να βρείτε έναν γιατρό να σας καθοδηγήσει στο τι πρέπει να κάνετε, και αν θες την συμβουλή μου επέλεξε τον γιατρό που θα σου δώσει την καλύτερη δυνατή λύση βασιζόμενη στα επιστημονικά δεδομένα , και όχι εκέινον που θα σου πει αυτό που θες να ακούσεις.

Αυτό ακριβώς θα κάνουμε... γιατί έχεις δίκιο, θα θελα να ακούσω κάτι διαφορετικό αλλα βλέπω μονόδρομο.

@Myrainbow λυπάμαι για όλο αυτό που έχεις περάσει.....κάτι γίνεται με τις ανώμαλες μορφές..ίσως πρέπει ο σύζυγος να κάνει πιο εξειδικευμένες εξετάσεις να δείτε τι φταίει.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Μην απελπιζεστε. Συνήθως λένε ότι το σπέρμα δεν φτιάχνει. Βέβαια αυτό δεν ισχύει πάντα.

Το σπέρμα του συζύγου μου πάντως δεν αποκαταστάθηκε μετά την επέμβαση κιρσοκήλης.

Οπότε πριν 5 χρόνια κάναμε εξωσωματική. Βιαζομασταν κιόλας. Εγώ 33 αυτός 38.

Δες moomin τον ουρολόγο που προτείνει η κοπέλα παραπάνω. Πάρε μια γνώμη. Δεν χάνεις τίποτα κατά τη γνώμη μου.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Μην απελπιζεστε. Συνήθως λένε ότι το σπέρμα δεν φτιάχνει. Βέβαια αυτό δεν ισχύει πάντα.

Το σπέρμα του συζύγου μου πάντως δεν αποκαταστάθηκε μετά την επέμβαση κιρσοκήλης.

Οπότε πριν 5 χρόνια κάναμε εξωσωματική. Βιαζομασταν κιόλας. Εγώ 33 αυτός 38.

Δες moomin τον ουρολόγο που προτείνει η κοπέλα παραπάνω. Πάρε μια γνώμη. Δεν χάνεις τίποτα κατά τη γνώμη μου.

Καλημέρα, ναι σε κάποιες περιπτώσεις φτιάχνει σε άλλες όχι. Σίγουρα θα επισκεφτούμε ειδικό...δεν θα πάμε στα τυφλά. Λογικά έχεις το παιδάκι σου, να σου ζήσει!


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Ναι , έχω ένα αγόρι 4 ετών. Την αδερφή του την δίδυμη την χάσαμε πριν 2 μήνες.

Αλλά θα μπουμε κι εμείς πάλι σε διαδικασία εξωσωματικής.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Myrainbow

Έχεις κάνει 4 αποβολές και ο γιατρός σας δεν σας έχει ψάξει αρκετά; Κλασική περίπτωση, έχεις έναν απλό γυναικολόγο που δεν φτάνουν οι γνώσεις και η εξειδίκευσή του εκεί που έχεις ανάγκη εσύ. Και δυστυχώς στην Ελλάδα λίγοι παραδέχονται ότι οι γνώσεις τους φτάνουν μέχρι ενός σημείου και τελικά όλα καταλήγουν να είναι θέμα τύχης...Πολύ ρητά σου λέω ότι το θέμα σας έχει ξεφύγει από την αρμοδιότητα ενός απλού γυναικολόγου. Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να συμβάλλουν (ένας από αυτούς το σπέρμα).

Για να μη μπλέξετε με επαγγελματίες υγείας αμφίβολης ποιότητας (μπορείς να δεις άλλο post που έχω κάνει για να καταλάβεις) ανεπιφύλακτα συστήνω να κλείσεις ραντεβού στο τμήμα καθ' έξιν αποβολών του Έλενα. Θα χρειαστείτε πολλές εξετάσεις, οι περισσότερες από τις οποίες εκεί γίνονται δωρεάν, ενώ άλλου κοστίζουν πολύ ακριβά. Τα ραντεβού είναι αρκετά μακρινά (νομίζω 3 μήνες μετά), οπότε μέχρι τότε χρειάζεται υπομονή. Και για να καταλάβεις, η γιατρός που θα σας δει εκεί,η κα. Τσεκούρα, δεν είναι γυναικολόγος. Είναι, αν δεν κάνω λάθος, αιματολόγος.

Αναφορικά με το σπέρμα, επίσης δεν είναι δουλειά ενός απλού γυναικολόγου να δίνει πρωτόκολλα βελτίωσης. Τα profertil τα δίνουν σαν καραμέλες, είναι πανάκριβα, σου συστήνουν να καλέσεις την εταιρία για να σου κάνουν καλύτερη τιμή κι εκεί σε ρωτάνε ποιός γιατρός σου τα σύστησε. Νομίζω δε χρειάζεται να επεκταθώ περαιτέρω.

Στο θέμα του ουρολόγου, πάλι, θέλει μεγάλη προσοχή. Οι απλοί ουρολόγοι συνήθως δεν ασχολούνται με ανδρολογικά θέματα, γιατί δεν αποφέρουν χρήματα, και πάλι όμως δεν το παραδέχονται και δεν σε παραπέμπουν αλλού. Θα αναφέρω πάλι το όνομα του κου. Ασβέστη Χαράλαμπου, είναι από τους λίγους ειδικούς στην Αθήνα. Το πιο πιθανό είναι ότι θα σας συστήσει να κάνετε τεστ κατακερματισμού dna (ή κατάτμησης). Αυτό δείχνει σε τι βαθμό το dna του σπέρματος μπορεί να ευθύνεται για αποβολές και αν δεν είναι η τιμή καλή, θα σας δώσει κάποιο πρωτόκολλο να την βελτιώσετε (όχι profertil).

Strongly recommend (και δεν το κάνω εύκολα): Κάντε ένα διάλειμμα λίγων μηνών, κλείστε ραντεβού στο Έλενα, αν θέλετε πάρτε και μία γνώμη από τον κο. Ασβέστη και προχωράτε. Η εξωσωματική δεν είναι πανάκεια (και δεν πρέπει να συστήνεται σε περιπτώσεις που δεν φτάνουν οι γνώσεις των απλών γιατρών). Η γνώμη μου είναι ότι, αν γίνεται, τα παιδιά πρέπει να έρχονται φυσικά. Είναι βέβαια ο δύσκολος δρόμος, γιατί θέλει περισσότερη δουλειά, αλλά προσωπικά αυτό πιστεύω ότι αξίζει.

Καλή επιτυχία στην έρευνά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Καλημέρα. 

Ναι , έχω ένα αγόρι 4 ετών. Την αδερφή του την δίδυμη την χάσαμε πριν 2 μήνες.

Αλλά θα μπουμε κι εμείς πάλι σε διαδικασία εξωσωματικής.

Να τη θυμασαι με αγάπη τη κόρη σου κ εύχομαι καλή τύχη σε ο,τι κ αν αποφασισεις.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 1:59 PM, Moomin said:

Καλημερα, διαβάζοντας τον τίτλο θα ήθελα να ζητήσω αν ξέρετε κάποιον καλό ουρολόγο ανδρολογο στην Αθήνα. Είχα σκοπό να στείλω μήνυμα στο φόρουμ εξωσωματικής αλλά μιας και βρήκα το θέμα είπα να στείλω εδώ. Χρειαζόμαστε μια γνώμη γιατί ύστερα από σχεδόν δύο χρόνια ελεύθερων επαφών και κανένα αποτέλεσμα κάναμε εξετάσεις. οι δικές μου καλές αλλά του άντρα μου χάλια. Ο παλιός μου γιατρός είπε να το ψάξουμε γιατί σε έναν καινούργιο που πήγα και μας είπε για σπερμοδιαγραμμα όπως και κάναμε μας έδωσε σαν μοναδική λύση την εξωσωματική....αφου είδε τα αποτελεσματα.Θα ξανακάνει ο άντρας μου άλλο ένα σπερμοδιαγραμμα σίγουρα τώρα τον Οκτώβρη που θα κλείσει τρίμηνο. Είχε πάρει κάποιες βιταμίνες αλλά θέλουμε να τον δει κάποιος να μας πει τι μπορεί να συμβαίνει. Όταν λέω χάλια εννοώ κάτω από εκατομμύριο...μορφές 1τις εκατ κ κινητικότητα τπτ την 1η ώρα κ κάτι ψιλά μετα.

Κι εγώ έχω να πω τα καλύτερα για το γιατρό που σου έγραψαν. Σου έχω στείλει π.μ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Myrainbow καλησπέρα...μήπως έβγαλες άκρη για τη περίπτωση σου;

Εμείς επισκεφτηκαμε τον συγκεκριμένο ανδρολογο και έκανε ο άντρας μου εξετάσεις...κιρσοκήλη δεν έχει, οι ορμονολογικες είναι σούπερ, μικρόβιο δεν έχει αλλά πάλι το σπερμοδιαγραμμα είναι χάλια..ο γιατρός μας συνεστησε ποιες εξειδικευμένες εξετάσεις μπορεί να κάνει στο χωρεμειο ή σε ιδιωτικό αλλά δεν μπορουσε να τις γράψει. Βέβαια αυτές λίγο πολύ ζητάνε και από τα κέντρα εξωσωματικής...μας είπε με λίγα λόγια ότι το πρόβλημα μπορεί να μη το μάθουμε και ποτέ.  Του έδωσε κάποιες βιταμίνες για βοήθεια και μας είπε ότι μετά από αυτές τις εξετάσεις δεν μπορούμε κάτι άλλο να κάνουμε. Μόνο να κάνω κι εγώ καρυοτυπο. Επειδή φέτος δουλεύω επαρχία σκεφτόμουν μήπως κλείσουμε ραντεβού σε εξειδικευμένο κέντρο εξωσωματικής να μας κατευθύνουν οι ίδιοι για αυτές τις εξετάσεις. Έτσι κ αλλιώς ένα 2ο σπερμοδιαγραμμα από δημόσιο νοσοκομείο θα κάνει, κι αν τελικά περάσουμε από επιτροπή θα περιμενουμε ένα  άλφα διάστημα...


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...