Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, "Gigi" είπε:

Εγώ όπως σας έχω πει δεν ξερω το βάρος του μωρου γιατί δε μου έχει πει ο γιατρός, αύριο θα τον ρωτήσω όμως. Πάντως στο ίντερνετ για την 32η εβδομάδα το αναμενόμενο βάρος είναι 1600-1800 από ότι έχω δει. Εννοείται κάποια θα είναι πολύ μεγαλύτερα μωράκια. Επίσης έκανες τον προηγούμενο υπέρηχο στον δικό σου γιατρό οπότε μπορεί να υπήρχε κάποια απόκλιση από υπέρηχο σε υπέρηχο κ να έβαλε παραπάνω από 250γρ. Αφού σε έχουν καθησυχάσει όλοι μη παιδευτείς το μυαλουδακι σου. Όλα είναι καλά!!! 

Μπράβο κορίτσι μου!! Όλα πηγαίνουν καλά κ οι προσπάθειες κ τα φάρμακα έπιασαν τόπο! 

@Vila μου αύριο έχω γιατρό το απόγευμα κ θα τον ρωτήσω τι γίνεται στο γενεσις. Μήπως εννοούν ότι κάνουμε τεστ σε περίπτωση αδιαθεσιας ή κάποιων συμπτωμάτων τέλος πάντων? 

Ναι μωρεεε..ενταξει..ολα καλα!! Απλα ετσι στην αρχή στενοχωρηθηκα..οχι οτι δεν το σκεφτομαι αλλα οκ..να σαι καλα κοριτσι μου..αντς μς το καλο κ συ να δεις αυριο το παιδακι σου!!


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; 

Δεν έχω καλό σήμα και δεν μπορώ να διαβάσω όλα σας τα νέα το μόνο που μπόρεσα να διαβάσω είναι για το τεστ κορονοιου που γράψατε..  στο νοσοκομείο το κάνουν μόνο όταν υπάρχει περίπτωση τοκετού είτε φ.τ είτε κ.τ εμένα μου το έκαναν λόγω ευπαθής ομάδας.. τα κορίτσια που είναι μαζί μου και γεννάνε αύριο και μεθαύριο τους το έκαναν σήμερα και όχι από την μέρα που μπήκαν.. οπότε στο δημόσιο νοσοκομείο μπορείς να το κάνεις μόνο αν μπεις για νοσηλεία και γεννήσεις..

Τώρα τα νέα μου μάλλον γεννάω αν όχι Παρασκευή από Δευτέρα σίγουρα ο μόνος λόγος να μην γεννήσω ακόμη μου είπαν είναι όλα αυτά να είναι λόγω της Μεσογειακής αναιμία και να με κρατήσουν για να κλείσω και την 35η βδομαδα.. οι εξετάσεις όσο πάνε χειροτερεύουν και με έχουν σε αυστηρή διατροφή να φανταστείτε.. η μπέμπα μέσα σε 3 μέρες πήρε 130 γραμμάρια από 1810 είναι 1940 οπότε μέχρι την Παρασκευή αν συνεχίσει έτσι θα είναι μου είπαν σίγουρα 2100 και να μην χρειαστεί καν να μπει θερμοκτιδα αν τελικά γεννήσω..

Σας φιλώ γλυκά και τα ζουζούνια σας 

πώς θα το ξέρουν αν είναι από τη μεσογειακή αναιμία;;; περιμένουν αποτελέσματα εξετάσεων;;;

είσαι στα καλύτερα χέρια πλέον οπότε όλα θα πάνε όπως πρέπει... μεγάλη και η μπέμπα και τα πνευμόνια θα έχουν δυναμώσει επίσης... θα κάνεις κι άλλη κορτιζόνη;;; όσο για τη θερμοκοιτίδα φαντάζομαι ότι πλέον και να μπει θα είναι για 1-2 μέρες προληπτικά... όλα πάνε και θα πάνε κατ' ευχήν... από την άλλη βδομάδα θα σε ταράζουμε στις ερωτήσεις για το τάισμα, τον ύπνο και το πρόγραμμα στο σπίτι... αχαχαχαχαχαχα

να μας γράφεις να μαθαίνουμε τα νέα... φιλιαααααααααααααααα

  • Χαχα 1

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Κι εμένα στο ντοπλερ η μικρή μου ήταν 1601 μετά την 36η εβδομάδα αρχίζουν κ παίρνουν περισσότερο βάρος τη βδομάδα!! Στην φίλη μου στο ντοπλερ το μωρό της ήταν 1500 και γέννησε έναν μπεμπακο στην 39η βδομάδα 3350!! Μην αγχώνεσαι! 

Αληθεια;;; με κανεις να νιωθω αρκετά καλυτερα..σ ευχαριστω!

Just now, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; 

Δεν έχω καλό σήμα και δεν μπορώ να διαβάσω όλα σας τα νέα το μόνο που μπόρεσα να διαβάσω είναι για το τεστ κορονοιου που γράψατε..  στο νοσοκομείο το κάνουν μόνο όταν υπάρχει περίπτωση τοκετού είτε φ.τ είτε κ.τ εμένα μου το έκαναν λόγω ευπαθής ομάδας.. τα κορίτσια που είναι μαζί μου και γεννάνε αύριο και μεθαύριο τους το έκαναν σήμερα και όχι από την μέρα που μπήκαν.. οπότε στο δημόσιο νοσοκομείο μπορείς να το κάνεις μόνο αν μπεις για νοσηλεία και γεννήσεις..

Τώρα τα νέα μου μάλλον γεννάω αν όχι Παρασκευή από Δευτέρα σίγουρα ο μόνος λόγος να μην γεννήσω ακόμη μου είπαν είναι όλα αυτά να είναι λόγω της Μεσογειακής αναιμία και να με κρατήσουν για να κλείσω και την 35η βδομαδα.. οι εξετάσεις όσο πάνε χειροτερεύουν και με έχουν σε αυστηρή διατροφή να φανταστείτε.. η μπέμπα μέσα σε 3 μέρες πήρε 130 γραμμάρια από 1810 είναι 1940 οπότε μέχρι την Παρασκευή αν συνεχίσει έτσι θα είναι μου είπαν σίγουρα 2100 και να μην χρειαστεί καν να μπει θερμοκτιδα αν τελικά γεννήσω..

Σας φιλώ γλυκά και τα ζουζούνια σας 

Αντε κοριτσι μου, ολα καλα θα πανε!!! Κ θα παρει κ τα γρ του κ μια χαρα θα ναι το μπουμπουκι!!! Ολα θα πανε υπεροχα!! Να μας στειλεις να μας πεις!!!:x


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:

Αληθεια;;; με κανεις να νιωθω αρκετά καλυτερα..σ ευχαριστω!

Ναι κορίτσι μου και εγώ ανησύχησα στην αρχή αλλά εφόσον οι μετρήσεις είναι όλες φυσιολογικες δεν τρέχει κατι!! Εμένα μέσα σε μια εβδομάδα πήρε 125 γρ σκέψου και έχω ήδη γερασμένο πλακουντα και ολιγαμνιο αλλά όλες οι μετρήσεις της μπουμπους μου είναι φυσιολογικές! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; 

Δεν έχω καλό σήμα και δεν μπορώ να διαβάσω όλα σας τα νέα το μόνο που μπόρεσα να διαβάσω είναι για το τεστ κορονοιου που γράψατε..  στο νοσοκομείο το κάνουν μόνο όταν υπάρχει περίπτωση τοκετού είτε φ.τ είτε κ.τ εμένα μου το έκαναν λόγω ευπαθής ομάδας.. τα κορίτσια που είναι μαζί μου και γεννάνε αύριο και μεθαύριο τους το έκαναν σήμερα και όχι από την μέρα που μπήκαν.. οπότε στο δημόσιο νοσοκομείο μπορείς να το κάνεις μόνο αν μπεις για νοσηλεία και γεννήσεις..

Τώρα τα νέα μου μάλλον γεννάω αν όχι Παρασκευή από Δευτέρα σίγουρα ο μόνος λόγος να μην γεννήσω ακόμη μου είπαν είναι όλα αυτά να είναι λόγω της Μεσογειακής αναιμία και να με κρατήσουν για να κλείσω και την 35η βδομαδα.. οι εξετάσεις όσο πάνε χειροτερεύουν και με έχουν σε αυστηρή διατροφή να φανταστείτε.. η μπέμπα μέσα σε 3 μέρες πήρε 130 γραμμάρια από 1810 είναι 1940 οπότε μέχρι την Παρασκευή αν συνεχίσει έτσι θα είναι μου είπαν σίγουρα 2100 και να μην χρειαστεί καν να μπει θερμοκτιδα αν τελικά γεννήσω..

Σας φιλώ γλυκά και τα ζουζούνια σας 

Περιμένεις κι άλλα αποτελέσματα δηλ για να δείτε αν είναι λόγω αναιμίας? Όπως κ αν έρθουν τα πράγματα εύχομαι ότι καλύτερο!!!!τουλάχιστον είστε στα καλύτερα χέρια κ έχεις ένα άγχος λιγότερο. Μακάρι να αντέξετε κι άλλο κ να φτάσεις την 36η εβδομάδα!!!! Στέλνε μας οπότε μπορείς τα νέα σου! 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, _marjio είπε:

@Gianna! μου εγώ με κλιματιστικό ειμαι, δε γίνεται χωρίς. Άντε και αύριο θα είμαστε ετσι και μετά πέφτει η θερμοκρασία λιγάκι.

@FofiK καλά κάνεις και ανησυχείς, πρόκληση γίνεται με διάφορους τρόπους. Αυτό που μπορεί να γίνει χωρίς να το καταλάβεις είναι να σου βάλει χάπι στον κόλπο κατά την κολπικη εξέταση. Επίσης μπορεί στην ίδια εξέταση να σου σκαλίσει τον τράχηλο με σκοπό να τον ανοίξει. Τους άλλους τρόπους δε γίνεται να μη τους καταλάβεις και δε γίνεται χωρίς να ενημερωθείς,  δλδ να σου βάλουν ορό για συσπασεις..

Καλώς μας ήρθες κορίτσι μου!! Με το καλο να έρθουν τα μωράκια σου!! Όσο για τον πόνο αν είναι συνεχόμενος εγώ θα επικοινωνούσα με το γιατρο μου!! 

 Καλως σας βρηκα!!! Ειπα να μην τον ενοχλω καθε λιγο και λιγακι αλλα δεν την γλιτώνει μαλλον! Σε ευχαριστω πολυ!!

2 ώρες πρίν, Vila είπε:

Καλώς ήρθες στην παρεούλα μας! Πότε έχεις Πητ? Με το καλό! Δεν μου έχει τύχει αυτό που αναφέρεις.. με τον γιατρό σου μίλησες?

Αχ έχω κι εγώ παρόμοιες ανησυχίες γιατί πρόκειται να γεννήσω στη Θεσσαλονίκη και είναι περίπου 2 ώρες από εδώ που μένω οπότε όπως καταλαβαίνεις το πιο πιθανό είναι να μου πει ο γιατρός για προγραμματισμενο τοκετό! Βέβαια όσο το έχω ψάξει προλαβαίνω άνετα να πάω αφού ξεκινήσουν οι συσπάσεις ή σπάσουν τα νερά! 

Ο γιατρός μου είναι γενικά πολύ υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, και από όσα μου έχει πει αλλά και απο εμπειρίες που έμαθα από φίλες και γνωστές που γέννησαν με τον ίδιο. Το μόνο που μου είπε μια μαία είναι πως αν θέλει ένας γιατρός να σε πάει προγραμματισμένα χωρίς εσύ να το γνωρίζεις μπορεί σε κολπική εξέταση προς το τέλος να σου βάλει μέσα ένα χάπι το οποίο προκαλεί τοκετό σε 2-3 μέρες.. και εννοείται το κάνουν πολλοί γιατροί και δεν δεν σε ενημερώνουν για αυτό! Γιατί δεν το καταλαβαίνεις εκείνη την ώρα. Εγώ έχω σκοπό τώρα που θα πάω την επόμενη φορά να συζητήσω ακόμα και αυτό και να του πώ με όμορφο τρόπο αλλά ξεκάθαρα πως το θεωρώ τελείως αντιδεοντολογικο να μου χορηγήσει το παραμικρό φάρμακο χωρίς να το γνωρίζω. Όσο για την πρόκληση τοκετού θα τη δεχτώ μόνο αν υπάρχει κάποια σοβαρή ένδειξη πως πρέπει να γεννήσω πριν τις 40 εβδομάδες, αλλιώς θα του πώ πως θέλω να φτάσω στην πητ και αν δεν έχω γεννήσει τότε το συζητάμε!

Καλό είναι να έχουμε εμπιστοσύνη στον γιατρό μας αλλά με όλα όσα έχω ακούσει καλό είναι να έχουμε και τα μάτια μας ανοιχτά και να μη δεχόμαστε ότι μας λένε χωρίς δεύτερη σκέψη και συζήτηση.

@Vila καλως σας βρήκα!! 14 Ιουλίου μπαίνω στον μηνα μου οποτε και θα τα παρουμε μαλλον απ οτι λεει ο γιατρός μεχρι τωρα..Δεν τον εχω παρει μηπως και περνουσανε αλλα μαλλον αυτο θα κανω...σε ευχαριστω πολυ!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

 Έρχονται τα πρώτα γεννητούρια της παρέας μας;;; Μπορεί να είναι νωρίς αλλά σίγουρα η μπεμπουλα θα είναι μια χαραααα!! @Τζινα38 με το καλο κοριτσι μου όποτε και να έρθει!! Είμαι σίγουρη πως θα εξαντληθεί κάθε περιθώριο και θα μείνει όσο το δυνατόν περισσότερο στη κοιλίτσα!! Όποτε μπορείς να μας στείλεις ❤

@Athinaa τι ωραία που δεν είχατε καμία έκπληξη στο γιατρό!! Βουρ για τις 34 εβδομαδες λοιπόν, να δυναμώσει ο μικρουλης λίγο ακόμα..  

@Katerinaki32 ας τον ενοχλήσεις δε πειράζει! Γι αυτό τους έχουμε τους γιατρούς για να μας καθησυχάζουν όποτε χρειάζεται και να γνωρίζουν τι μας συμβαίνει!!

  • Ευχαριστώ 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

@Τζινα38 κοπέλα μου αφού είσαι μέσα σε προσέχουν κι όλα θα πάνε καλά.. Αφού το μωρό είναι καλά κι μεγαλωσε, αν το κρίνουν οι γιατροί για τη δική σου υγεια να γεννήσεις.. Σου στέλνουμε όλη τη θετική μας ενέργεια.. Κι οπότε μπορέσεις να μας ενημερώσεις..θα είσαι η πρωτη της παρέας που θα κάνεις την αρχή.. 

@Athinaaπολύ καλά τα νέα σου.. Λιγο ακόμη να φτάσεις τις εβδομάδες που σου λένε οι γιατροί και όλα θα πάνε και σε σένα καλά.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; 

Δεν έχω καλό σήμα και δεν μπορώ να διαβάσω όλα σας τα νέα το μόνο που μπόρεσα να διαβάσω είναι για το τεστ κορονοιου που γράψατε..  στο νοσοκομείο το κάνουν μόνο όταν υπάρχει περίπτωση τοκετού είτε φ.τ είτε κ.τ εμένα μου το έκαναν λόγω ευπαθής ομάδας.. τα κορίτσια που είναι μαζί μου και γεννάνε αύριο και μεθαύριο τους το έκαναν σήμερα και όχι από την μέρα που μπήκαν.. οπότε στο δημόσιο νοσοκομείο μπορείς να το κάνεις μόνο αν μπεις για νοσηλεία και γεννήσεις..

Τώρα τα νέα μου μάλλον γεννάω αν όχι Παρασκευή από Δευτέρα σίγουρα ο μόνος λόγος να μην γεννήσω ακόμη μου είπαν είναι όλα αυτά να είναι λόγω της Μεσογειακής αναιμία και να με κρατήσουν για να κλείσω και την 35η βδομαδα.. οι εξετάσεις όσο πάνε χειροτερεύουν και με έχουν σε αυστηρή διατροφή να φανταστείτε.. η μπέμπα μέσα σε 3 μέρες πήρε 130 γραμμάρια από 1810 είναι 1940 οπότε μέχρι την Παρασκευή αν συνεχίσει έτσι θα είναι μου είπαν σίγουρα 2100 και να μην χρειαστεί καν να μπει θερμοκτιδα αν τελικά γεννήσω..

Σας φιλώ γλυκά και τα ζουζούνια σας 

Κοριτσάκι μου όλα με το καλό να έρθουν!! Όπως και να χει εκεί είσαι στα καλύτερα χέρια! Άντε και να μας κάνεις ποδαρικο στην ομαδουλα όταν έρθει η ώρα!! Περιμένουμε νέα οπότε μπορείς! :wub:

Just now, Katerinaki32 είπε:

 

@Vila καλως σας βρήκα!! 14 Ιουλίου μπαίνω στον μηνα μου οποτε και θα τα παρουμε μαλλον απ οτι λεει ο γιατρός μεχρι τωρα..Δεν τον εχω παρει μηπως και περνουσανε αλλα μαλλον αυτο θα κανω...σε ευχαριστω πολυ!!

Κατερινάκι θα σε βάλω στο πινακακι μας για 14 Ιουλίου!! Αν μιλήσεις με το γιατρό στείλε μας νέα!

  • Ευχαριστώ 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athinaa είπε:

πώς θα το ξέρουν αν είναι από τη μεσογειακή αναιμία;;; περιμένουν αποτελέσματα εξετάσεων;;;

είσαι στα καλύτερα χέρια πλέον οπότε όλα θα πάνε όπως πρέπει... μεγάλη και η μπέμπα και τα πνευμόνια θα έχουν δυναμώσει επίσης... θα κάνεις κι άλλη κορτιζόνη;;; όσο για τη θερμοκοιτίδα φαντάζομαι ότι πλέον και να μπει θα είναι για 1-2 μέρες προληπτικά... όλα πάνε και θα πάνε κατ' ευχήν... από την άλλη βδομάδα θα σε ταράζουμε στις ερωτήσεις για το τάισμα, τον ύπνο και το πρόγραμμα στο σπίτι... αχαχαχαχαχαχα

να μας γράφεις να μαθαίνουμε τα νέα... φιλιαααααααααααααααα

Αν τα εργαστηριακά αποτελέσματα επηρεάζονται από την νόσο αυτό θέλουν να μάθουν από τους αιματολογους... Αν γεννήσω θα σας λύσω όλες τις απορίες χαχαχα

Just now, "Gigi" είπε:

Περιμένεις κι άλλα αποτελέσματα δηλ για να δείτε αν είναι λόγω αναιμίας? Όπως κ αν έρθουν τα πράγματα εύχομαι ότι καλύτερο!!!!τουλάχιστον είστε στα καλύτερα χέρια κ έχεις ένα άγχος λιγότερο. Μακάρι να αντέξετε κι άλλο κ να φτάσεις την 36η εβδομάδα!!!! Στέλνε μας οπότε μπορείς τα νέα σου! 

Όχι δεν περιμένω αλλά αποτελέσματα απλά περιμένω να μου πουν τι είπαν οι αιματολογοι.. οι γυναικολόγοι λένε πως με αυτά τα αποτελέσματα έπρεπε το Σάββατο να γεννήσω οπότε περιμένουν να δουν τι θα πουν και οι ειδικοί της νόσου.. η αλήθεια είναι ότι έχουν πέσει πολύ και τα αιμοπετάλια μου


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Athinaa είπε:

να επικοινωνήσεις άμεσα με ενδοκρινολόγο... οι τιμές αυτές μου φαίνονται αφύσικες όχι χαμηλές... ήπιες δηλ τη γλυκόζη και μετά από 1 ώρα ανέβηκε μόλις 6 μονάδες;;;; θα έλεγα ότι πρόκειται για υπογλυκαιμία αλλά η μέτρηση νήστεως σου ήταν φυσιολογική... μόνο ο ενδοκρινολόγος μπορεί να στο λύσει αυτό... και καλύτερα να βρεις κάποιον που να έχει και εξειδίκευση στο διαβήτη... το άλλο σενάριο είναι να έκανε λάθος το εργαστήριο ή η γλυκόζη να ήταν ληγμένη... τι να πω;;;; αχαχαχαχαχαχα

άμα σε εσάς δροσίζει κατά τις 7 είσαι τυχερή... εδώ είχε λίβα εκείνη την ώρα... μετά τις 9 και σιγά σιγά έστρωσε... κι αυτό μάλλον επειδή είναι Μάιος ακόμα αλλιώς ούτε τα μεσάνυχτα... πάντως είδα στο meteo ότι μαζί με τη θερμοκρασία που πέφτει από το βράδυ της Πέμπτης θα γυρίσουν και οι άνεμοι βορινοί και θα φτάσουν τα 6 μποφόρ... πάλι τέντες θα ανεβάζουμε... αχαχαχαχαχ

πάντως να ξέρεις από τα μικρόβια δεν σε σώζει το μπάνιο στο σπίτι... θα σου έλεγα πριν μπεις να είσαι 100% σίγουρη ότι η θάλασσα είναι καθαρή... και με την καραντίνα φέτος δεν ξέρω καν αν έχουν κάνει τις μετρήσεις που πρέπει για τις γαλάζιες σημαίες... δεν είναι ώρα τώρα να κολλήσεις τίποτα κωλοβακτηρίδια κλπ...

πιστεύω οτι αυτά τα περί 24ώρου αφορούν τις προγραμματισμένες καισαρικές... όποια πάει ετοιμόγεννη με σπασμένα νερά ή συσπάσεις θα το κάνουν επι τόπου το τεστ...

η πρόκληση γίνεται με ορό και φάρμακο... αποκλείεται να μην το πάρεις χαμπάρι... άλλο πράγμα είναι να σου πειράξει τον τράχηλο για να προκαλέσει τοκετό... αυτό συνήθως γίνεται νωρίτερα σε επίσκεψη... ε κι αφού δεν τον βλέπεις δεν κινδυνεύεις κιόλας... επίσης μπορεί να σου σπάσει ο ίδιος τα νερά πειράζοντας τον τράχηλο ή η μαία, αλλά στο νοσοκομείο κι ενώ ήδη έχεις συσπάσεις... το οποίο είναι σύνηθες αν δεν έχουν σπάσει μόνα τους...

πάντως στα δημόσια νοσοκομεία δεν βιάζονται ιδιαίτερα... οπότε αν σου βάλει τελικά ορό θα υπάρχει σίγουρα λόγος και φυσικά θα το ξέρεις...

ο μόνος λόγος για να μειώθηκε ο ρυθμός ανάπτυξης είναι να μην τρέφεται σωστά... αν οι ομφαλικές αρτηρίες ήταν καλές τότε δεν υπάρχει πρόβλημα... και αν δεν ήταν θα σου το έλεγε... καλά δεν είδες πώς μετράνε με το ποντίκι.;; πατάνε δύο τακ τακ και λένε τα νούμερα... μετά ο αλγόριθμος βγάζει το πιθανό βάρος... πιθανό έτσι;; με απόκλιση +-10%... δηλ ούτε καν σε όλες τις μετρήσεις, σε μία μόνο να έκανε πιο δω το ποντίκι αλλάζει όλη η ρύθμιση... και πόσες φορές έχουμε ακούσει να λένε ότι το παιδί είναι τόσο 2-3 μέρες πριν τη γέννα και αυτό να γεννιέται +- 500 γρ... εξάλλου οι χρωμοσωμικές ανωμάλίες δεν θα περίμεναν την 32 εβδομάδα για να εμφανιστούν... και μάλιστα με μια απόκλιση 100 γρ;;; κακώς σου είπε αυτά που σου είπε... ήμαρτον... βέβαια σου έδωσαν και την καραμέλα μετά με τις διαφορετικές μετρήσεις από υπέρηχο σε υπέρηχο... αφού σου έκαναν την καρδιά περιβόλι... σ εμάς για πρώτη φορά η μέτρηση του μηριαίου οστού βγήκε πιο κάτω από το χαμηλό όριο... τι σημαίνει αυτό;;; ότι ο μπέμπης ξαφνικά κόντυνε;;; όχι.... και ούτε καν μας το είπε... ο άντρας μου το είδε και θορυβήθηκε επειδή του είχε πει η μαία ότι μόνο ότι βγαίνει εκτός μας ανησυχεί όχι το προς τα πάνω και προς τα κάτω... και το έδειξε μετά στο γιατρό ο οποίος του απάντησε να μην δίνει σημασία και έτσι γίνεται μ αυτά, αφού το μωρό είναι μεγάλο τώρα και κουλουριασμένο... σημασία έχει να βγαίνει φυσιολογικός ο λόγος... δηλαδή όταν έχουν συγκρίνουμε 2 μαζί... 

οπότε χαλαρά και μην στενοχωριέσαι καθόλου... θα ακούσουμε πολλά τέτοια όσο πάμε προς το τέλος...

Πριν μπω κοιτάζω αν είναι καθαρή έστω κ κάτι να δω δεν μπαίνω κ αν έχω μπει κ δω τπτ βγαίνω κ αυτό ήτανε. Σήμερα πάντως δεν έχει δροσίσει πολύ το μάτιασα :P

Link to comment
Share on other sites

πινακακι ΠΗΤ   :wub:

Γράφω όσες έχετε ανάφερει ημερομηνία και το φύλο του μωρού και περιμένω και από τις υπόλοιπες! 

@Vila 01/07 αγοράκι! ♥️

@EfiVsl 03/07 κοριτσάκι! ♥️

@Katerinasam 04/07

@_marjio 05/07 αγοράκι! ♥️

@Biky3 06/07 κοριτσάκι! ♥️

@"Gigi" 08/07 κοριτσάκι! ♥️

@Koalaki87 08/07 κοριτσάκι! ♥️

@Fofou 08/07 κοριτσάκι! ♥️

@Τζινα38 09/07 κοριτσάκι! ♥️

@Μαρίαφi 09/07 κοριτσάκι! ♥️

@foroulina 10/07 κοριτσάκι! ♥️

@kerasaki10 10/07 αγοράκι! ♥️

@Φραουλίνα 10/07 αγοράκι! ♥️

@katerinafilip 10/07 κοριτσάκι! ♥️

@Emma9 12/07 αγοράκι♥️

@FofiK 13/07 αγοράκι! ♥️

@Ioannababy 14/07 έκπληξη! ♥️

@Katerinaki32 14/7 διδυμακια αγοράκια! ♥️

@Marva617/07

@Αντζελίνα 30 18/07 κοριτσάκι! ♥️

@Arabella 21/07 κοριτσάκι!♥️

@Giwta1411 21/07  

@ntoremi 24/07

 @Αφροδίτη......... 24/07 αγοράκι! ♥️

@Εlen32 25/07 κοριτσάκι! ♥️

@kerasia93 26/07 κοριτσάκι! ♥️

@Tegan 26/07

@Athinaa 26/07 αγοράκι! ♥️

@Gianna! 26/07 αγοράκι! ♥️

@Mvasi 28/07 κοριτσάκι! ♥️

@Barbei 29/07 αγορακι! ♥️

@V_baby 29/07 αγοράκι! ♥️

@Ελλάκι 31/07 κοριτσάκι! ♥️

Με το καλό να τα πάρουμε αγκαλίτσα τα μωράκια μας!! ❤️

  • Μου αρέσει 9

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

14 ώρες πρίν, Emma9 είπε:

..με πηρε κοριτσια ο γιατρος..μου πε οτι ολα οκ αλλα ναι είναι μικρο το μωρο, κ δεν θεωρει οτι υπαρχει κατι απλα ειναι μικρο αμα ανησυχω μου προτεινε να κανω νιπτ ή αμνιοπαρακεντιση αλλα στη θεση μου λεει εκεινος δεν θα εκανε!! Ξεκουραση κ μπολικο φαγητο απο κρεας κ πρωτεινες μου πε..πφφφφ..μέχρινα ξανα παω σε 2 βδομαδες θα σκασωωω !! Τεσπα ας μη γκρινιαζω..ολα καλα θα πανε οπως λεω παντα για ολες μας!

δε νομιζω οτι υπαρχει λογο να κανεις καμια απο τις δυο εξετασεις τωρα!1ον ολα θα ειναι καλα κ 2ον εισαι σε πολυ προχωρημένη εβδομαδα ...

13 ώρες πρίν, Athinaa είπε:

να επικοινωνήσεις άμεσα με ενδοκρινολόγο... οι τιμές αυτές μου φαίνονται αφύσικες όχι χαμηλές... ήπιες δηλ τη γλυκόζη και μετά από 1 ώρα ανέβηκε μόλις 6 μονάδες;;;; θα έλεγα ότι πρόκειται για υπογλυκαιμία αλλά η μέτρηση νήστεως σου ήταν φυσιολογική... μόνο ο ενδοκρινολόγος μπορεί να στο λύσει αυτό... και καλύτερα να βρεις κάποιον που να έχει και εξειδίκευση στο διαβήτη... το άλλο σενάριο είναι να έκανε λάθος το εργαστήριο ή η γλυκόζη να ήταν ληγμένη... τι να πω;;;; αχαχαχαχαχαχα

εχω κανει 3 καμπυλες ζαχαρου...η πρωτη ηταν πριν μεινω εγκυος στο πρωτο μ παιδι που με παρακοκουθουσε ο ενδοκρινολογος...ηταν αντιστοιχη κ εκεινη μη σ πω ακομα χαμηλοτερη διαφορα...ειχα κανει κ καμπυλη γλυκοζης(αν θυμαμαι καλα) που οντως ηταν πειραγμενη μια μετρηση κ απο οτι καταλαβα(αν καταλαβα καλα)ειναι αποτελεσμα των πολυκυστικων κ δεν μ ειχε πει κατι να κανω...εχω ραντεβου σμρ με τον γυναικολογο κ πιθανο να απευθυνθω κ στον ενδοκρινολογο ξανα...

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Vila είπε:

Κοριτσάκι μου όλα με το καλό να έρθουν!! Όπως και να χει εκεί είσαι στα καλύτερα χέρια! Άντε και να μας κάνεις ποδαρικο στην ομαδουλα όταν έρθει η ώρα!! Περιμένουμε νέα οπότε μπορείς! :wub:

Κατερινάκι θα σε βάλω στο πινακακι μας για 14 Ιουλίου!! Αν μιλήσεις με το γιατρό στείλε μας νέα!

@Vila ολα καλα ευτυχως! Επικοινωνησα μαζι του ηταν ιδιαιτερα καθησυχαστικος παρολα αυτα μου ειπε να παω απο κει να με δει για να το βγαλω και γω απ το μυαλό μου! Οι μπομπιρες εκει χαλαροι!! Απλα εχουνε παρεθ περιεργη θεση και με πιεζουνε πολυ σε διαφορα σημεια! Χεχε.. Σςς ευχαριστω τοσο πολυ! ❤

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...