Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια εγώ μίλησα με γένεσις και βιοκλινικη τηλεφωνικώς και μου είπαν πως πρέπει να κάνω το τέστ 48 ώρες πριν και αν επιθυμεί ο σύζυγός να είναι μέσα στον τοκετό (σε φ.τ.) πρέπει να το κάνει και εκείνος. Μου είπαν πως το κόστος είναι 100 ευρώ το κάθε τέστ. Θέλουν το μοριακό τέστ και όχι το απλό με σάλιο. Τώρα περιμένω την επόμενη εβδομάδα που θα πάω στο γιατρό μου να το συζητήσουμε μήπως μπορούμε και σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο να κάνουμε το τέστ ώστε να αποφύγουμε το έξοδο. Επίσης η απορία μου είναι αν η γέννα θα είναι απρόοπτη πως θα με δεχτούν? Δηλαδή μου είπαν δύο μέρες πριν να γίνει το τέστ αλλά πως θα ξέρω ποια μέρα ακριβώς θα γεννήσω για να προγραμματίσω το τέστ?? Διάβασα πως το τέστ έχει ισχύ 72 ώρες..

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vila είπε:

Λοιπόν κορίτσια εγώ μίλησα με γένεσις και βιοκλινικη τηλεφωνικώς και μου είπαν πως πρέπει να κάνω το τέστ 48 ώρες πριν και αν επιθυμεί ο σύζυγός να είναι μέσα στον τοκετό (σε φ.τ.) πρέπει να το κάνει και εκείνος. Μου είπαν πως το κόστος είναι 100 ευρώ το κάθε τέστ. Θέλουν το μοριακό τέστ και όχι το απλό με σάλιο. Τώρα περιμένω την επόμενη εβδομάδα που θα πάω στο γιατρό μου να το συζητήσουμε μήπως μπορούμε και σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο να κάνουμε το τέστ ώστε να αποφύγουμε το έξοδο. Επίσης η απορία μου είναι αν η γέννα θα είναι απρόοπτη πως θα με δεχτούν? Δηλαδή μου είπαν δύο μέρες πριν να γίνει το τέστ αλλά πως θα ξέρω ποια μέρα ακριβώς θα γεννήσω για να προγραμματίσω το τέστ?? Διάβασα πως το τέστ έχει ισχύ 72 ώρες..

@Vila αυτή είναι και μένα η απορία μου.. Σε φυσιολογικό τοκετό πως θα ξέρεις ποτε θα κάνεις το test..Και μετά ο σύζυγος θα είναι μέσα και δεν θα ξαναβγεί; θα πάρω κι εγώ αύριο ένα τηλ.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Αχ κορίτσια μου 3 ώρες ύπνο κατάφερα.. κοιμήθηκα 4 ξύπνησα 7! Το μωρό είχε λοξιγκα και κλωτσούσε και στα πλευρά, συν τη ζέστη..αυτό ήταν πάει ο ύπνος!:blink: 

  • Λυπημένη/-ος 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Αμάν με τη ζεστη, με ξύπνησε νωρίς νωρίς..  είπα να αποφύγω το κλιματιστικό το βράδυ και να τη βγάλω με ανεμιστήρα αλλά το άναψα τώρα για να μείνω ξαπλα λίγο ακόμα! Εσείς πως κοιμάστε με τη ζεστη; άντε ακόμα και αύριο και μετά βλέπω θα πέσει λίγο η θερμοκρασία!

Καλά @Vila είναι αστείο αυτό το πράγμα, δλδ σε αυτόματη έναρξη τοκετού τι θα κάνουν; δε σε δέχονται;;;;; 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά.. κι εμένα περίεργο μου φάνηκε! Θα το συζητήσω με τον γιατρό. Τόσο προγραμματισμενα γίνονται πια όλες οι γέννες?? Κι εγώ που πίστευα πως θα έρθει φυσικά και αυτόματα μάλλον δεν παίζει αυτό το σενάριο..

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vila είπε:

Τι να πω βρε παιδιά.. κι εμένα περίεργο μου φάνηκε! Θα το συζητήσω με τον γιατρό. Τόσο προγραμματισμενα γίνονται πια όλες οι γέννες?? Κι εγώ που πίστευα πως θα έρθει φυσικά και αυτόματα μάλλον δεν παίζει αυτό το σενάριο..

Και εγώ σου λεω πως δε παίζει να δεχτώ μη αυτόματη έναρξη τοκετού για τον ιό, αν φυσικά παίζει τέτοιο σεναριο..  τόσους μήνες πριν που ήταν σε φουλ έξαρση δε το έκαναν και το κάνουν τώρα;; θα ρωτήσω και εγώ το γιατρό μου σε 10 μέρες που θα τον δω ;-)

Μιλάμε έχω νευριάσει πρωί πρωί χαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, _marjio είπε:

@elenakii22 η καμπύλη σου είναι εκτός των ορίων που δίνει το μικροβιολογικο που την εκανες; Τι ωραια που κάνεις μπανακια!! Να το ευχαριστηθείς!!! 

οχι δεν ειναι υψηλο....χαμηλο μ λενε οτι ειναι...η δευτερη μετρηση βασικα...82,88,82 ηταν(ή 85 η τελαυταια δε θυμάμαι)..


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Περιμένω και γω με το καλο τα αντρακια μου τον ιουλιο! Ειμαι στην 28η εβδομαδα και εδω και 2 μερες εχω εναν εντονο πονο στην δεξια μερια χαμηλα...υπαρχει κάποια που να εχει παρομοια εμπειρια;; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenakii22 είπε:

οχι δεν ειναι υψηλο....χαμηλο μ λενε οτι ειναι...η δευτερη μετρηση βασικα...82,88,82 ηταν(ή 85 η τελαυταια δε θυμάμαι)..

Εκεί που την έκανα εγώ λέει δίπλα ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές, δλδ ζάχαρο νηστείας <95, στα 60 λεπτά <180 και στα 120 λεπτά <155. Εμένα ήταν 82, 115 και 96. Εγώ δε ξέρω αλλά δε θα ανησυχούσα.. φυσικά τον πρώτο λόγο έχει ο γιατρός σου :wink:


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Εκεί που την έκανα εγώ λέει δίπλα ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές, δλδ ζάχαρο νηστείας <95, στα 60 λεπτά <180 και στα 120 λεπτά <155. Εμένα ήταν 82, 115 και 96. Εγώ δε ξέρω αλλά δε θα ανησυχούσα.. φυσικά τον πρώτο λόγο έχει ο γιατρός σου :wink:

μ λενε οτι επρεπε η δεύτερη να ηταν λιγο μεγαλυτερη..δλδ εκει κοντα με τη δικια σ...θα παω γυναικολογο τη τριτη οποτε θα μ πει!

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια πως τα πάτε με τη ζέστη? Εγώ αρχίζω κ ζοριζομαι σιγά σιγά δε ξέρω πως θα τι βγάλω. Θα βγαίνουμε έξω μόνο από τις 7 κ μετά που δροσίζει λίγο. Σχετικά με τα μπάνια εγώ δε ρώτησα έχω μπει δύο φορές πολύ αργά να συνηθίσει ο οργανισμός μου τη θερμοκρασία του νερού κάθομαι λίγο μέσα κ μετά βγαίνω δε καθόμαστε πολύ πάμε σπίτι κάνω μπάνιο μη κολλήσω κ κανένα μικρόβιο τώρα. Κ εγώ από από τον άλλο μήνα θα ρωτήσω τι γίνεται(σε δημόσιο νοσοκομείο) λόγω του ιού για τη γέννα θα αφήσουν να έρθουν οι γονείς ή μόνο το σύζυγό..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε;

Διαβάζω αυτά που γράφετε περί πρόκλησης και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. (Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση μου βέβαια)

Υπάρχει περίπτωση να γίνει πρόκληση χωρίς να ενημερωθεί η μητέρα; Πχ να πας να σε εξετάσει και να σου κάνει πρόκληση χωρίς να σου πει κάτι;

Δε σας κρύβω ότι αγχώνομαι παααάρα πολύ για όλα αυτά. Αν θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό τοκετό, αν θα με πάνε για καισαρική χωρίς λόγο, αν θα με βοηθήσουν με το θηλασμό, αν θα μου κάνουν πρόκληση χωρίς να με ενημερώσουν, αν αν....Θα μου πείτε, δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου; Δεν τον ξέρω καλά, μου τον είχαν συστήσει, και με όλη αυτή τη κατάσταση λόγω του ιού έχω να τον δω από κοντά από το Φεβρουάριο. Είναι σε δημόσιο νοσοκομείο για αυτό αποφευγαμε τις επαφές εφόσον όλα κυλαγανε ομαλά.

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerinaki32 είπε:

Κοριτσια καλημερα! Περιμένω και γω με το καλο τα αντρακια μου τον ιουλιο! Ειμαι στην 28η εβδομαδα και εδω και 2 μερες εχω εναν εντονο πονο στην δεξια μερια χαμηλα...υπαρχει κάποια που να εχει παρομοια εμπειρια;; 

Καλώς ήρθες στην παρεούλα μας! Πότε έχεις Πητ? Με το καλό! Δεν μου έχει τύχει αυτό που αναφέρεις.. με τον γιατρό σου μίλησες?

Just now, FofiK είπε:

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε;

Διαβάζω αυτά που γράφετε περί πρόκλησης και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. (Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση μου βέβαια)

Υπάρχει περίπτωση να γίνει πρόκληση χωρίς να ενημερωθεί η μητέρα; Πχ να πας να σε εξετάσει και να σου κάνει πρόκληση χωρίς να σου πει κάτι;

Δε σας κρύβω ότι αγχώνομαι παααάρα πολύ για όλα αυτά. Αν θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό τοκετό, αν θα με πάνε για καισαρική χωρίς λόγο, αν θα με βοηθήσουν με το θηλασμό, αν θα μου κάνουν πρόκληση χωρίς να με ενημερώσουν, αν αν....Θα μου πείτε, δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου; Δεν τον ξέρω καλά, μου τον είχαν συστήσει, και με όλη αυτή τη κατάσταση λόγω του ιού έχω να τον δω από κοντά από το Φεβρουάριο. Είναι σε δημόσιο νοσοκομείο για αυτό αποφευγαμε τις επαφές εφόσον όλα κυλαγανε ομαλά.

Αχ έχω κι εγώ παρόμοιες ανησυχίες γιατί πρόκειται να γεννήσω στη Θεσσαλονίκη και είναι περίπου 2 ώρες από εδώ που μένω οπότε όπως καταλαβαίνεις το πιο πιθανό είναι να μου πει ο γιατρός για προγραμματισμενο τοκετό! Βέβαια όσο το έχω ψάξει προλαβαίνω άνετα να πάω αφού ξεκινήσουν οι συσπάσεις ή σπάσουν τα νερά! 

Ο γιατρός μου είναι γενικά πολύ υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, και από όσα μου έχει πει αλλά και απο εμπειρίες που έμαθα από φίλες και γνωστές που γέννησαν με τον ίδιο. Το μόνο που μου είπε μια μαία είναι πως αν θέλει ένας γιατρός να σε πάει προγραμματισμένα χωρίς εσύ να το γνωρίζεις μπορεί σε κολπική εξέταση προς το τέλος να σου βάλει μέσα ένα χάπι το οποίο προκαλεί τοκετό σε 2-3 μέρες.. και εννοείται το κάνουν πολλοί γιατροί και δεν δεν σε ενημερώνουν για αυτό! Γιατί δεν το καταλαβαίνεις εκείνη την ώρα. Εγώ έχω σκοπό τώρα που θα πάω την επόμενη φορά να συζητήσω ακόμα και αυτό και να του πώ με όμορφο τρόπο αλλά ξεκάθαρα πως το θεωρώ τελείως αντιδεοντολογικο να μου χορηγήσει το παραμικρό φάρμακο χωρίς να το γνωρίζω. Όσο για την πρόκληση τοκετού θα τη δεχτώ μόνο αν υπάρχει κάποια σοβαρή ένδειξη πως πρέπει να γεννήσω πριν τις 40 εβδομάδες, αλλιώς θα του πώ πως θέλω να φτάσω στην πητ και αν δεν έχω γεννήσει τότε το συζητάμε!

Καλό είναι να έχουμε εμπιστοσύνη στον γιατρό μας αλλά με όλα όσα έχω ακούσει καλό είναι να έχουμε και τα μάτια μας ανοιχτά και να μη δεχόμαστε ότι μας λένε χωρίς δεύτερη σκέψη και συζήτηση.

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Gianna! μου εγώ με κλιματιστικό ειμαι, δε γίνεται χωρίς. Άντε και αύριο θα είμαστε ετσι και μετά πέφτει η θερμοκρασία λιγάκι.

@FofiK καλά κάνεις και ανησυχείς, πρόκληση γίνεται με διάφορους τρόπους. Αυτό που μπορεί να γίνει χωρίς να το καταλάβεις είναι να σου βάλει χάπι στον κόλπο κατά την κολπικη εξέταση. Επίσης μπορεί στην ίδια εξέταση να σου σκαλίσει τον τράχηλο με σκοπό να τον ανοίξει. Τους άλλους τρόπους δε γίνεται να μη τους καταλάβεις και δε γίνεται χωρίς να ενημερωθείς,  δλδ να σου βάλουν ορό για συσπασεις..

πρίν από 13 λεπτά , Katerinaki32 είπε:

Κοριτσια καλημερα! Περιμένω και γω με το καλο τα αντρακια μου τον ιουλιο! Ειμαι στην 28η εβδομαδα και εδω και 2 μερες εχω εναν εντονο πονο στην δεξια μερια χαμηλα...υπαρχει κάποια που να εχει παρομοια εμπειρια;; 

Καλώς μας ήρθες κορίτσι μου!! Με το καλο να έρθουν τα μωράκια σου!! Όσο για τον πόνο αν είναι συνεχόμενος εγώ θα επικοινωνούσα με το γιατρο μου!! 

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου, δεν νομιζω λογω κορονοιου να ειναι ολοι οι τοκετοι προγραμματισμενοι γιατι μου φαινεται αστειο..τωρα αυτο για τη κρυφη προκληση τοκετου αν συμβαινει επισης θα ναι τραγικο!!! Δηλαδη πια τι να πω..ναι οκ ειναι ασχημο να τρεχει ο γιατρος νυχτιάτικα αλλα επιλογη του ηταν η συγκεκριμενη δουλεια..

Κατ αλλα κοριτσια μου εκανα το doppler ολα καλα ειναι γενικα μια χαρα..αλλα ρε κοριτσια πηρε μονο 250 γρ μεσα σε 2 βδομάδες ..πφφφ ..στενοχωρηθηκα πολυ τωρα δηλαδη ειναστε 1600..ο γιατρος που μου κανε το ντοπλερ δεν εδειξε να αγχωνεται μου πε οτι θεωρει οτι απλα ειναι μικρο μωρο, μετα ισως να φταει κατι αλλο οπως πλακουντας κτλ αλλα οπως τα ειδε στην εξεταση φαινοντουσαν οκ, τεσπα αν συμβαινει αυτο θα πρεπει απλα να μου το παρουν πιο νωρις..κ τελος που το θεωρει απειροελαχιστη πιθανοτητα είναι να υπαρχει καποια χρωμοσωματικη ανωμαλια αλλα το θεωρει λεει απιθανο σχεδον γιατι δνε υπαρχει καμια αλλη ενδειξη..τωρα τι να πω..οτι δεν φοβηθηκα;!;! Οτι δεν στενοχωρηθηκα..πφφφ ας ελπισουμε οτι ειναι απλα μικρουλι απλα με βασανίσει γιατι επεσε ο ρυθμος αναπτυξης..ρωτησα κ τη μαια μου, μου πε να μην ανησυχω ολα καλα ειναι θα με παρει κ ο γιατρος μου αυριο που θα δει κ εκεινος το ντοπλερ..αυτααα..(κ αυτο μου πανε κ οι 2 ειναι κιολας οτι απο υπερηχο σε υπερηχο βγαινουν διαφορετικες μετρησεις)

Ααα @Μαρίαφi μου να ξερεις αφήνει συζυγους αλλα με μασκα κ ειναι 100ευρω αυτη τη φορα..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...