Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρώτες προσπάθειες εγκυμοσύνη ς


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Καλησπέρα, μήπως είχε γίνει ήδη η ωορρηξία σου κ αυτό ήταν ωχρό σωμάτιο από τον προηγούμενο κύκλο σου που είχε γίνει κυστουλα; Σε εμένα αυτό συνέβη στον τελευταίο υπέρηχο, πήγα για τεστ Παπ και στον υπέρηχο φαίνονται ότι είχε γίνει η ωορρηξία ήδη γτ υπήρχε λίγο υγρό αλλά τελικά έκανα ωορρηξία μετά από 10 μέρες κ αυτό που φαινόταν ήταν ωχρό σωμάτιο από τον προηγούμενο κύκλο που είχε γίνει κυστουλα... 

Καλημερα κορίτσι μου..! Δεν ξέρω πραγματικά τι έγινε....Ήταν σίγουρη ότι δεν είναι κύστη ή ωχρό σωμάτιο και ότι είναι ωοθυλάκιο έτοιμο να σπάσει λόγω του μεγέθους του φαντάζομαι;;και το σχήμα του; Φαντάσου ήταν τόσο θετική ότι θα έχουμε σύλληψη γιατί είχα και πολύ καλό ενδομήτριο. Τι να πω. Πήρα τηλ εχθές αλλά δεν βρήκα την ίδια γιατρό ούτε με πήρε πισω. Σκέφτομαι να πάω σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη.  

7 ώρες πρίν, Tina90 είπε:

Αυτό θα κάνω!! Θα περιμένω ακόμα 2-3 μέρες να δω αν κατέβει κανονικά η περίοδος και πότε θα σταματήσει ο πόνος στις θηλές και μετά θα τον πάρω .  

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που σκέφτομαι..  έχει πάρει καμία κοπέλα glucophase και να την βοήθησαν?? Μου είχε πει ένας άλλος γιατρός παλαιότερα να τα ξεκινήσω Αλλά εγώ λογοτου ότι δεν με είχε καλύψει ο συγκεκριμένος και δεν τα πάω καλά και με τα φάρμακα δεν τα πήρα ποτέ.  Όμως τώρα για κάποιο λόγο θέλω να τα ξεκινήσω και θα το πω στον τωρινό μου γιατρό ...

@Elenhkon καλησπέρα κορίτσι μου,  εγώ πήγα στον γιατρό 8η μέρα του κύκλου 31/1 και είδαμε 2 ωοθηλάκια τέλεια, και ξανά πήγα την επαύριο 1/2 και είχε σπάσει το 1 και λογικά θα έσπαγε και το άλλο... Είδα αίμα την Κυριακή 16/2 απλά λογο του ότι ήταν 2 τα ωοθηλάκια δεν ξέρω από ποτέ μετράνε οι 14 μέρες για να δω περίοδο . Σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχω στο κινητό,  όταν πάτησα ότι μου ήρθε περίοδος μου έβγαλε ότι η ωορρηξία έγινε 2/2  . Και παλι και 2/2 να εγινε η οωρηξια ηταν 10η μερα του κυκλου . Αλλά το είδα και με τα μάτια μου ότι είχε σπάσει το ένα από τα δύο όταν κάναμε τον υπέρηχο... μπέρδεμα είναι πππφφφ  . 

Το  glucophase για ποιο λόγω στα είχε προτείνει τότε ο γιατρός;

Αν σου ήρθε 16 του μήνα περίοδο στέκει να έκανες ωορρηξία 2/02. Είναι 14 μέρες μετά την ωορρηξία. Τι να πω δεν ξέρω...Μπέρδεμα δεν λες τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Tina90 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου!! Εγώ λοιπόν.. με προσπάθεια 2.5 χρόνων βρήκαμε πέρισυ ότι είχε πυοσφαιριαο σύζυγος στο σπέρμα και είχε γεμίσει πύον και η μήτρα μου . Κάναμε θεραπεία 1 μήνα και οι 2 και καθάρισαν όλα!! Τώρα 2ος μήνας καθαρής προσπάθειας νε χοριακη την Τετάρτη που μας πέρασε 12/2 στο 1.93 αρνητική δλδ και πολύ νωρίς βέβαια για να δείξει μια και η οωριξια έγινε 31/1 έκανα και μια δεύτερη μετά Αλλά έπεφτε.. 1.21 χοριακη  οπότε μίλησα με τον γιατρό και μου είπε για βιοχημική και να περιμένω περίοδο.  Την Κυριακή είδα αίμα Αλλά όχι κανονική περίοδος γτ στην σερβιετα έχω σταγόνες Αλλά όταν σκουπιζομαι έχω αίμα υγρά... και το στήθος πρησμένο ακόμα και οι θηλές μου πονάνε..  Δεν ξέρω τι Να πω Αλλά δεν έχω κανονική περιοδο ... 

Ο γιατρός μου είναι ο Καβρωχοριανος..

Ποτέ έκανες την τελευταία χοριακή; Λογικα περίμενες περίοδο στις 14/02 αν η ωορρηξία ήταν όντως  31/01.; Σου έχει ξανασυμβεί αυτό με τη μικρή/ περίεργη ροή;Επίσης αυτό που είπε ότι είναι βιοχημική ο γιατρός δεν στέκει. Για να πεις ότι είναι βιοχημική πρέπει να είναι πάνω από 5 και να πεφτει. Αντί να ανεβαίνει. Κάτω του 5 είναι αρνητική χοριακή ότι νούμερο και να ειναι.Και εγώ όταν είχα την κύστη και είχα καθυστέρηση είχα χοριακή 3 κάτι και μετά 0.10. Αρνητικα ήταν Κάιντα δύο όμως .Μήπως όμως έκανες νωρίς χοριακή εσύ;

Να σε ρωτήσω αν θέλεις να μου πεις. Σπερμοδιαγραμμα που είχατε κάνει εδώ στο Ηράκλειο; Στο έγραψε ο γυναικολογος; Πόσο ήταν το κοστος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenhkon είπε:

Καλημερα κορίτσι μου..! Δεν ξέρω πραγματικά τι έγινε....Ήταν σίγουρη ότι δεν είναι κύστη ή ωχρό σωμάτιο και ότι είναι ωοθυλάκιο έτοιμο να σπάσει λόγω του μεγέθους του φαντάζομαι;;και το σχήμα του; Φαντάσου ήταν τόσο θετική ότι θα έχουμε σύλληψη γιατί είχα και πολύ καλό ενδομήτριο. Τι να πω. Πήρα τηλ εχθές αλλά δεν βρήκα την ίδια γιατρό ούτε με πήρε πισω. Σκέφτομαι να πάω σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη.  

Το  glucophase για ποιο λόγω στα είχε προτείνει τότε ο γιατρός;

Αν σου ήρθε 16 του μήνα περίοδο στέκει να έκανες ωορρηξία 2/02. Είναι 14 μέρες μετά την ωορρηξία. Τι να πω δεν ξέρω...Μπέρδεμα δεν λες τίποτα...

Καλημέρα!! Μου είχε πει να τα πάρω για πιο ποιοτικά ωάρια και βάζει και σε τάξη τον κύκλο... 

Ναι τότε έκανα για να ήρθε 16/2 άλλα είχαμε δει ότι έγινε 31/1 , το είδα και εγώ ..  Αλλά τι να πω ..

Just now, Elenhkon είπε:

Ποτέ έκανες την τελευταία χοριακή; Λογικα περίμενες περίοδο στις 14/02 αν η ωορρηξία ήταν όντως  31/01.; Σου έχει ξανασυμβεί αυτό με τη μικρή/ περίεργη ροή;Επίσης αυτό που είπε ότι είναι βιοχημική ο γιατρός δεν στέκει. Για να πεις ότι είναι βιοχημική πρέπει να είναι πάνω από 5 και να πεφτει. Αντί να ανεβαίνει. Κάτω του 5 είναι αρνητική χοριακή ότι νούμερο και να ειναι.Και εγώ όταν είχα την κύστη και είχα καθυστέρηση είχα χοριακή 3 κάτι και μετά 0.10. Αρνητικα ήταν Κάιντα δύο όμως .Μήπως όμως έκανες νωρίς χοριακή εσύ;

Να σε ρωτήσω αν θέλεις να μου πεις. Σπερμοδιαγραμμα που είχατε κάνει εδώ στο Ηράκλειο; Στο έγραψε ο γυναικολογος; Πόσο ήταν το κοστος; 

Να σου πω την αλήθεια δεν τα ξέρω καλά αυτά,  την χοριακη την έκανα 12/2 Και 13/2 βάση της ωορρηξίας που είχαμε δει στις 31/1 ... μου είπε ότι αν έχει γίνει θα δείξει..  Και είμασταν και ψιλό σίγουροι ότι θα γίνει σύλληψη... Και εγώ έκανα εχθές άλλη μια για να δω αν μηδένισε γιατί το στήθος μου δεν έχει ξεπριστεικαι είναι 0.10 οπότε ηρέμησα!! Θα πάω όμως για έναν υπέρηχο Μόλις σταματήσει αυτό το αίμα να δούμε αν είναι όλα καθαρά και δεν υπάρχει καμία κύστη! 

Το σπερμοδιαγραμμα μας το είχε πει ο γιατρός να το κάνουμε και μας είχε προτείνει μια βιολόγο η μας είπε να πάμε κάπου αλλού αν εμείς θέλουμε.  Κάναμε και καλλιέργεια και αν θυμάμαι καλά με καλλιέργεια είναι στα 90€ και χωρίς στα 60€ ... Την βιολόγο την λένε αν θυμάμαι καλά Βασιλάκη και είναι στη Ζωγράφου... Ναι Ηράκλειο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε;;

ηθελα να σας ρωτήσω ξεκίνησα τεστ ωορηξιας προχτές δηλαδή 9η μέρα κ ήταν αρνητικό τέλειως και χτες 10η μέρα 

σημερα είχα αχνό το έκανα 1 η ώρα να κάνω άλλο ένα κατά τις 8 το βραδυ μήπως ανέβηκε;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι Φυσιολογικό να βγαίνει και αχνό. Αν δεν είναι τελείως σκούρο σαν την γραμμή αναφοράς δεν είναι θετικό. Μπορεί να σκουρυνει δηλαδή πολύ και μετά να βγαίνει λευκό και τελικά να μην έχεις κανει ωορρηξία ακόμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Tina90 είπε:

Καλημέρα!! Μου είχε πει να τα πάρω για πιο ποιοτικά ωάρια και βάζει και σε τάξη τον κύκλο... 

Ναι τότε έκανα για να ήρθε 16/2 άλλα είχαμε δει ότι έγινε 31/1 , το είδα και εγώ ..  Αλλά τι να πω ..

Να σου πω την αλήθεια δεν τα ξέρω καλά αυτά,  την χοριακη την έκανα 12/2 Και 13/2 βάση της ωορρηξίας που είχαμε δει στις 31/1 ... μου είπε ότι αν έχει γίνει θα δείξει..  Και είμασταν και ψιλό σίγουροι ότι θα γίνει σύλληψη... Και εγώ έκανα εχθές άλλη μια για να δω αν μηδένισε γιατί το στήθος μου δεν έχει ξεπριστεικαι είναι 0.10 οπότε ηρέμησα!! Θα πάω όμως για έναν υπέρηχο Μόλις σταματήσει αυτό το αίμα να δούμε αν είναι όλα καθαρά και δεν υπάρχει καμία κύστη! 

Το σπερμοδιαγραμμα μας το είχε πει ο γιατρός να το κάνουμε και μας είχε προτείνει μια βιολόγο η μας είπε να πάμε κάπου αλλού αν εμείς θέλουμε.  Κάναμε και καλλιέργεια και αν θυμάμαι καλά με καλλιέργεια είναι στα 90€ και χωρίς στα 60€ ... Την βιολόγο την λένε αν θυμάμαι καλά Βασιλάκη και είναι στη Ζωγράφου... Ναι Ηράκλειο.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! 

Κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι! Θα γίνει σύντομα για ολες μας! Όντως μπορεί να ήταν ολα ιδανικά και τέλεια όπως τα είδατε αλλά δυστυχώς εχουμε 35% πιθανότητες σε κάθε κύκλο λένε! Με τα ποσοστά παίζουμε κατάλαβες; Χαχα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Είναι Φυσιολογικό να βγαίνει και αχνό. Αν δεν είναι τελείως σκούρο σαν την γραμμή αναφοράς δεν είναι θετικό. Μπορεί να σκουρυνει δηλαδή πολύ και μετά να βγαίνει λευκό και τελικά να μην έχεις κανει ωορρηξία ακόμα. 

Να σε ρωτήσω, δλδ για να είναι σίγουρη η ωορρηξία πρέπει μετά το πολύ σκούρο να είναι αχνό;


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Emylia είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;

ηθελα να σας ρωτήσω ξεκίνησα τεστ ωορηξιας προχτές δηλαδή 9η μέρα κ ήταν αρνητικό τέλειως και χτες 10η μέρα 

σημερα είχα αχνό το έκανα 1 η ώρα να κάνω άλλο ένα κατά τις 8 το βραδυ μήπως ανέβηκε;;

Μάλλον ανεβαίνει σιγά σιγά η ορμόνη. Μπορείς να κάνεις δυο μέσα στη μέρα για να είσαι σίγουρη. Όταν είναι το ίδιο σκούρα η γραμμή αποτελέσματος με τη γραμμή ελέγχου ή πιο σκούρα το τε θα είναι θετικό και η ωορρηξία θα γίνει δε 24-36 ώρες!

Just now, KarMar84 είπε:

Να σε ρωτήσω, δλδ για να είναι σίγουρη η ωορρηξία πρέπει μετά το πολύ σκούρο να είναι αχνό;

Απλά μετα το πολύ σκούρο τεστ το λογικό είναι να πέφτει η ορμόνη μετά από κάποιες ώρες ή την επόμενη μέρα οπότε θα είναι πιο αχνό το τεστ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KarMar84 είπε:

Να σε ρωτήσω, δλδ για να είναι σίγουρη η ωορρηξία πρέπει μετά το πολύ σκούρο να είναι αχνό;

Κοιτα η ωορρηξία γίνεται λίγες ώρες. Η ορμόνη αυτή lh υπάρχει έτσι κι αλλιώς μέσα μας και ανεβοκατεβαίνει μέσα στην ίδια μέρα. Για να σκάσει ένα αυγουλακι θα πρέπει μια δυο μερες πριν να κανει ένα πικ όπου θα αυξηθεί απότομα (και τότε η γραμμή θα είναι ίδια ή και πιο σκούρα ακόμα από την γραμμή ελέγχου) και μετά θα ξαναμειωθεί. Οταν είναι συνέχεια αυξημένη δείχνει ή ότι είσαι έγκυος (γιατί αυτά τα τεστ διαβάζουν και την Hcg και μάλιστα καλυτερα) ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ορμόνες. Πχ μια κοπέλα με πολυκυστικες δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τέτοια τεστ γιατί θα της βγαίνουν συνέχεια θετικά. Εσυ σε ποια φάση είσαι;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 18/2/2020 at 11:43 ΠΜ, IOANNAGEN είπε:

@Elenhkon @IonSokolata Εμείς μείναμε ακόμα από το Φόρουμ?? Κορίτσια πάμε αυτό το μήνα να βάλουμε όοοοολη τη θετική μας ενέργεια να πετύχουμε και οι 3 τον στόχο. Εγώ παράγγειλα και τεστακια ωορρηξίας (φανταστείτε που δε τα ήθελα χαχχα) μπας και βγάλω άκρη. Ελένη μου ναι Ηράκλειο είμαι, κατάκεντρο.Να σου πω, ποιος γυναικολόγος σε παρακολουθεί?

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Είχα τρελό τρέξιμο από χτες και δεν πρόλαβα καθόλου... μίλησα με τον Γιατρό μου είπε επαναληπτικές τον Απρίλιο... για να δούμε... θετική ενέργεια κορίτσια και όλα θα γίνουν!! Είμαι σίγουρη θα πάνε όλα καλά :) πολύ καλά έκανες συνονοματη!! Εγώ δεν έχω πάρει ποτε τεστ ωπρρηξιας, μόνο θα κοιτάζω από αυτόν τον μήνα όταν τελειώσει και η περίοδος θερμόμετρο και τα σχετικά :razz: Αθήνα εγώ κορίτσια! 

On 18/2/2020 at 12:19 ΜΜ, Elenhkon είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Λοιπόν εγώ ζω σε μια παράνοια! Σήμερα αδιαθετησα! Θα με τρελάνουν! Τι ωοθυλακιο έτοιμο να σπάσει είδαμε στον υπέρηχο δεν ξέρω...! Στην κ. Ορφανουδακη πάω .εσύ;

Α τι ωραία!!

Εμείς από τον Οκτώβριο έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες.Γενικα έχω κύκλο 30-32 μέρες. Είχα ένα κυστικό ωοθυλακιο τον προπροηγουμενο κύκλο το οποίο έφυγε. Από τότε ο κύκλος μου έχει πάει 28 μέρες.Σηνερα αδιαθετησα και πριν 4 μέρες είδαμε ωοθυλακιο έτοιμο να σπάσει για ωορρηξια.Βγαλε άκρη! Τα έχω παίξει.

Ίσως προσπαθεί ο κυκλοσ σου να μπει σε μια σειρά... 28 μερες είναι απόλυτα φυσιολογικό παντως...Πολύ περίεργο παντως αυτό... αν και καθόλου για να σε ανησυχεί θεωρώ... η Γυναικολογος τι σου είπε γι αυτό; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Κοιτα η ωορρηξία γίνεται λίγες ώρες. Η ορμόνη αυτή lh υπάρχει έτσι κι αλλιώς μέσα μας και ανεβοκατεβαίνει μέσα στην ίδια μέρα. Για να σκάσει ένα αυγουλακι θα πρέπει μια δυο μερες πριν να κανει ένα πικ όπου θα αυξηθεί απότομα (και τότε η γραμμή θα είναι ίδια ή και πιο σκούρα ακόμα από την γραμμή ελέγχου) και μετά θα ξαναμειωθεί. Οταν είναι συνέχεια αυξημένη δείχνει ή ότι είσαι έγκυος (γιατί αυτά τα τεστ διαβάζουν και την Hcg και μάλιστα καλυτερα) ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ορμόνες. Πχ μια κοπέλα με πολυκυστικες δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τέτοια τεστ γιατί θα της βγαίνουν συνέχεια θετικά. Εσυ σε ποια φάση είσαι;

Α οκ δεν ήξερα ότι μετά το θετικό πρέπει να γίνει αχνό για να είναι σίγουρη η ωορρηξία, νόμιζα ότι κ λευκό να είναι την επόμενη μέρα ισχύει το θετικό (δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα χαχα)

Εγώ ξεκίνησα από τον προηγούμενο κύκλο τις προσπάθειες για το δεύτερο μπεμπέ και τώρα είμαι στις γόνιμες, μάλλον χθες είχα θετικό τέστ ωορρηξίας...

  • Μου αρέσει 2

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emylia είπε:

Δηλαδή μόλις δω το πολύ σκούρο την επόμενη να έχω επαφές ιδανικά;

Νωρίς δεν είναι για θετικό 11η ημέρα; Τι κύκλο έχεις; Καλά είναι να έχεις επαφές κ την ημέρα του θετικού κ την επόμενη ;)

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

Just now, KarMar84 είπε:

Νωρίς δεν είναι για θετικό 11η ημέρα; Τι κύκλο έχεις; Καλά είναι να έχεις επαφές κ την ημέρα του θετικού κ την επόμενη ;)

Έχω 26 πολύ σταθερό 

δεν έχω θετικό ακόμα αλλά λέει για τον κυκλο μου να ξεκιναω από την 9η μέρα 

κανονικα μεθαύριο πρέπει να χω ωορηξια φαντάζομαι 

Πριν λίγο έκανα άλλο ένα το ίδιο αχνό είναι ελάχιστα ίσως πιο σκούρο 

Να δω αύριο τι θα δείξει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...