Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Christinα είπε:

Χμμμ ωραία φαγακια!!! Λίγο πολύ τα κάνω κι εγώ έτσι αλλά ξερεις τι μ καρφώθηκε από όλα...οι τύπου κρέπες...Για πες μαλακωνουν? Τις βάζεις φούρνο, ε? Ετοιμάζω λίστα για σουπερμάρκετ.! Εγώ αλοιφω αβοκάντο στην αραβική πίτα κι από πάνω ομελέτα κ 1 φέτα τυράκι τοστ κ το τυλιγω, μ αρέσει για πρωινό.

Είχε πλούσια γεύση μπακαλιάρου,ωραίο!& να φανταστείς 1 κομμάτι έβαλα. Θα το ξαναφτιαξω! Κι εμείς εδώ έχουμε φρέσκα  κ δν παίρνωκατεψυγμένα αλλά μια χαρά είναι! 

Είναι μαλακές οι τοριγιες! Σαν την αραβική πίτα! :)

Θα το πάρω σου λέω έχει καρφωθεί στο μυαλό μου αυτή η σουπιτσα!:wub:

Just now, P.L.L. είπε:

Λοιπόν, εγώ σήμερα θα φτιάξω κριθαροτο με γαρίδες. Πολύ νόστιμο! Προχθες έφτιαξα σούπα βελουτε με κίτρινη κολοκύθα. Υπέροχη βγήκε! Επισης εχθές έφτιαξα τούρτα και χριστουγεννιάτικα τυροπιτάκια γιατί η κόρη μου έγινε δυο ετών! 

Α, επισης φτιάχνω στον φούρνο πολύ ωραία τσιπς πατάτας και γλυκοπατατας. Πεντανόστιμα και πιο υγιεινά φυσικά από τηγανητά. 

Να την χαίρεσαι την κόρη σου!!!! :wub: ένα μήνα διαφορά με τον γιο μου έχουν!!:)

Οτιδήποτε έχει να κάνει με πίτα,τρελαίνομαι. Κ γρήγορα κ νόστιμα!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

Είναι μαλακές οι τοριγιες! Σαν την αραβική πίτα! :)

Θα το πάρω σου λέω έχει καρφωθεί στο μυαλό μου αυτή η σουπιτσα!:wub:

Να την χαίρεσαι την κόρη σου!!!! :wub: ένα μήνα διαφορά με τον γιο μου έχουν!!:)

Οτιδήποτε έχει να κάνει με πίτα,τρελαίνομαι. Κ γρήγορα κ νόστιμα!

Ε λίγο ακόμα και θα ταιριάζαμε και στην ηλικία των πρώτων μας παιδιών!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Λοιπόν, εγώ σήμερα θα φτιάξω κριθαροτο με γαρίδες. Πολύ νόστιμο! Προχθες έφτιαξα σούπα βελουτε με κίτρινη κολοκύθα. Υπέροχη βγήκε! Επισης εχθές έφτιαξα τούρτα και χριστουγεννιάτικα τυροπιτάκια γιατί η κόρη μου έγινε δυο ετών! 

Α, επισης φτιάχνω στον φούρνο πολύ ωραία τσιπς πατάτας και γλυκοπατατας. Πεντανόστιμα και πιο υγιεινά φυσικά από τηγανητά. 

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Να τους φτιάχνεις νόστιμα φαγακια! Να μας λιγουριαζεις!

  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Τι εννοείς από τον θηλασμό?? Για πες..

Ταλαιπώρησαν το μαναρακι...εγώ πήγα κάπου δοκιμασμένα κ βρήκαν αμέσως. Για να πάρουν από μωρό πρέπει να έχουν εμπειρία πως το κάνουν χωρίς να ξέρουν καλά..:(

Τουλάχιστον βρήκες κ δε θα ταλαιπωρηθεί όποτε χρειαστεί παλι.

Ο παιδίατρος μου είπε ότι ο θηλασμός /μητρικό γαλα είναι πιο σύνηθες να καθυστερήσει την εξαλειψη του νεογνικου ίκτερου ( εμένα δεν ανεβάσε πολύ ήταν στο 15 στο πικ του απλά αργεί να φύγει). Η φόρμουλα - δε ξέρω γιατί -  μειώνει πιο γρήγορα τον ίκτερο.. 

Ευτυχώς σήμερα του πήραν στο λεπτό το αίμα ούτε κιχ το καλο μ.. 

Εν τω μεταξύ 3μερες μας έβγαλε τη πίστη σήμερα κοιμάται όλη μέρα.. Είναι φυσιολογικό? 

Just now, Christinα είπε:

Α κορίτσια μου ευχαριστώ! Κι εγώ επειδή θηλάζω, φοβάμαι μην βολευτεί! Θα δοκιμάσω από Δεκέμβρη που θα γίνουμε 2 μηνών. Εν τω μεταξύ έχω 3 μάρκες να δω ποια θα τη βολέψει. Βλέπω ότι πλέον μάλλον θέλει 150ml όταν τρώει μπιμπερό κ έβγαλα κ τα πιο μεγάλα για τη μπουλουκα μου!

Άλλο τώρα! Λοιπόν έφτιαξα σήμερα τη σούπα με το φιλέτο μπακαλιάρου που έλεγε η @P.L.L.! Γιαμι πολύ νόστιμη! Με κατεψυγμένο δν είχα ξανακάνει κ είναι πολύ βολικό να το έχεις ανά πάσα ώρα! Ευχαριστώ κορίτσι! Τώρα για την παραγωγή δν ξέρω να σας πω...δν ξέρω αν θα το καταλάβω!

Για πείτε καμμία συνταγή κάτι δικό σας ασυνήθιστο που φτιάχνετε κ εύκολο! Κολλάει το μυαλό ώρες ώρες κ βαριέσαι τα ίδια κ τα ίδια! Εγώ π.χ φτιάχνω σούπα με λαχανικά σαν ψαρόσουπα αλλά χωρίς ψάρι. Πατάτα, καρότο,κολοκύθι, σελερι κ λίγο κριθαράκι. Τα τσιγαριζω ελαφρώς στην αρχή κ στο τέλος μαζί με το λεμόνι λιώνω στο μουλτι λίγο πατάτα κ καρότο ( κ κολοκύθι για να μη το βλέπει ο μικρος)για να είναι πιο βελούδινη ! Α κ γαριδοσουπα παρόμοια!

 

Ρε συ τι γαστρονομομικες επιλογές είναι αυτές! Χαρά στο κουράγιο σου!!! Μπράβο! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Ο παιδίατρος μου είπε ότι ο θηλασμός /μητρικό γαλα είναι πιο σύνηθες να καθυστερήσει την εξαλειψη του νεογνικου ίκτερου ( εμένα δεν ανεβάσε πολύ ήταν στο 15 στο πικ του απλά αργεί να φύγει). Η φόρμουλα - δε ξέρω γιατί -  μειώνει πιο γρήγορα τον ίκτερο.. 

Ευτυχώς σήμερα του πήραν στο λεπτό το αίμα ούτε κιχ το καλο μ.. 

Εν τω μεταξύ 3μερες μας έβγαλε τη πίστη σήμερα κοιμάται όλη μέρα.. Είναι φυσιολογικό? 

Ρε συ τι γαστρονομομικες επιλογές είναι αυτές! Χαρά στο κουράγιο σου!!! Μπράβο! 

Άσε το παιδάκι να ξεκουραστεί..:wub: Θα τον ενοχλούσε κάτι κ σήμερα όχι κ έχει χαλαρωσει

κι εμένα κοιμήθηκε αρκετά σήμερα ο γλυκός μου κ ξανανυσταζει τώρα:)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, P.L.L. είπε:

Λοιπόν, εγώ σήμερα θα φτιάξω κριθαροτο με γαρίδες. Πολύ νόστιμο! Προχθες έφτιαξα σούπα βελουτε με κίτρινη κολοκύθα. Υπέροχη βγήκε! Επισης εχθές έφτιαξα τούρτα και χριστουγεννιάτικα τυροπιτάκια γιατί η κόρη μου έγινε δυο ετών! 

Α, επισης φτιάχνω στον φούρνο πολύ ωραία τσιπς πατάτας και γλυκοπατατας. Πεντανόστιμα και πιο υγιεινά φυσικά από τηγανητά. 

Να τα χιλιασει η κουκλα σας κοπέλα μου!!! Να ναι καλό τυχη και καλή προοδο στη ζωή της!!! Να πανε ολα καλα ευχομαιιιι


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Άσε το παιδάκι να ξεκουραστεί..:wub: Θα τον ενοχλούσε κάτι κ σήμερα όχι κ έχει χαλαρωσει

κι εμένα κοιμήθηκε αρκετά σήμερα ο γλυκός μου κ ξανανυσταζει τώρα:)

Ναι η αλήθεια είναι ότι έχουμε πονακια! Παραξενευτηκα απλά! Τέτοιος ύπνος! Μάλλον ξεκούραζεται! Τα πουλακια μας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Λοιπόν, εγώ σήμερα θα φτιάξω κριθαροτο με γαρίδες. Πολύ νόστιμο! Προχθες έφτιαξα σούπα βελουτε με κίτρινη κολοκύθα. Υπέροχη βγήκε! Επισης εχθές έφτιαξα τούρτα και χριστουγεννιάτικα τυροπιτάκια γιατί η κόρη μου έγινε δυο ετών! 

Α, επισης φτιάχνω στον φούρνο πολύ ωραία τσιπς πατάτας και γλυκοπατατας. Πεντανόστιμα και πιο υγιεινά φυσικά από τηγανητά. 

Χρόνια της πολλά! Να τη χαιρεστε!

Και μη λέτε για φαγητά γιατί πέφτει πείνα κ εγώ τη βγάζω με μακαρόνια, φακές, αρακά, άντε κ κάνα ψητό κρέας στο φούρνο!:lol:

  • Χαχα 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ γρήγορο..πέραν από μακαρονάδα&ομελέτα που είπε η @Anastasia05 και αφήνω φουλ κάνω κ σουφλέ με ψωμι του τοστ..σε ένα πιρεξ στρώνεις κάτω φέτες τοστ μετά βάζω τυρί& μπέικον κ κάνω 2 τέτοιες στρώσεις,περιχεινω με κρέμα γάλακτος ή εβαπορε κ από πάνω λίγο τυρί τριμμένο κ στο φούρνο!! Νοστιμότατο!!

Πατατοσαλα επίσης κάνω βράζω πατάτες με μικρά κομμάτια να γίνουν Μπαμ μπαμ κ πετάω μέσα κ Μίξη κατεψυγμένων λαχανικών , σουρωνω κάνω μια σως με γιαούρτι/μουστάρδα/λεμόνι τσακ μπαμ!

Επίσης πάντα έχω μαριναροσμενο σνίτσελ στη κατάψυξη κ το έχω εύκαιρο για ευκολία..

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα προσθέσω..

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρεεες! Για γρήγορα και νόστιμα...

1. Φακοσαλάτα: Βάζεις να βράσει η φακή (σε νερό απο βραστήρα, χα!) και δεν ασχολείσαι μαζι της μέχρι να μυρίσει "έβρασααα"! Κόβεις μια ντοματούλα απο πάνω, λίγο μαϊντανό απ'την καταψυξη και μπόλικο μπαλσάμικο κι έφαγες!

2. Ρύζι με γιαούρτι, παιδικό κι αγαπημένο! Το κάνω πιο ενήλικο προσθέτοντας ξύδι, δυόσμο κι αλάτι στο γιαούρτι...

3. Συκώτι... Θέλει ελάχιστη ώρα να ψηθεί, είναι πεντανόστιμο και τέρμα θρεπτικό! Πασπαλιστε με κύμινο και συνοδέψτε με πράσινη σαλατούλα για τη δροσιά! Ή με πουρέ για το χουχούλιασμα...

4. Papillote! Ψαράκι φιλέτο (κατά προτίμηση τα κομματια σολωμού που πουλάνε στο σουπερμάρκετ), το τυλίγουμε σε λαδόκολλα με λαδάκι, λεμόνι και ο,τι μπαχαρικό θέλετε (πάπρικα και σκόρδο πχ!) και το βάζετε φούρνο μικροκυμάτων για 7 λεπτά! Σε κανονικό φούρνο θέλει σε αλουμινόχαρτο 20... φτιάξτε ένα ρυζάκι από δίπλα η μια σαλάτα αν προσέχετε κι έτοιμες!

5. Το γερμανόφωνο... Βράστε λουκάνικα φρανκφούρτης, πασαλείψτε τα με μουσταρδα και τυλίξτε τα στοργικά με φύλλα λάχανου. Βάλτε τα να ξαπλώσουν σε φέτα καλου ψωμιού σικάλεως και χλλλλαπ! 

6. Του χωραφιού! Αυγό τηγανιτό, όσο είναι ζεστό το βαζουμε πάνω σε φέτα τυρί του τοστ η οποία είναι πανω σε φετα ψωμί (όχι του τοστ, φετα απο καρβελάκι!) και συνοδεύουμε με μια ντομάτα κι ελιές απο δίπλα.

7. Τορτελίνια: υπάρχουν στο ντουλάπι "δια πάσαν νόσο και μαλακία". Η έσχατη λύση όταν δεν έχεις το κουράγιο να μαγειρέψεις το ο,τιδηποτε... μ'ένα βραστό αυγουλάκι για την τιμή των όπλων...

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 7

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

Καλημέρεεες! Για γρήγορα και νόστιμα...

1. Φακοσαλάτα: Βάζεις να βράσει η φακή (σε νερό απο βραστήρα, χα!) και δεν ασχολείσαι μαζι της μέχρι να μυρίσει "έβρασααα"! Κόβεις μια ντοματούλα απο πάνω, λίγο μαϊντανό απ'την καταψυξη και μπόλικο μπαλσάμικο κι έφαγες!

2. Ρύζι με γιαούρτι, παιδικό κι αγαπημένο! Το κάνω πιο ενήλικο προσθέτοντας ξύδι, δυόσμο κι αλάτι στο γιαούρτι...

3. Συκώτι... Θέλει ελάχιστη ώρα να ψηθεί, είναι πεντανόστιμο και τέρμα θρεπτικό! Πασπαλιστε με κύμινο και συνοδέψτε με πράσινη σαλατούλα για τη δροσιά! Ή με πουρέ για το χουχούλιασμα...

4. Papillote! Ψαράκι φιλέτο (κατά προτίμηση τα κομματια σολωμού που πουλάνε στο σουπερμάρκετ), το τυλίγουμε σε λαδόκολλα με λαδάκι, λεμόνι και ο,τι μπαχαρικό θέλετε (πάπρικα και σκόρδο πχ!) και το βάζετε φούρνο μικροκυμάτων για 7 λεπτά! Σε κανονικό φούρνο θέλει σε αλουμινόχαρτο 20... φτιάξτε ένα ρυζάκι από δίπλα η μια σαλάτα αν προσέχετε κι έτοιμες!

5. Το γερμανόφωνο... Βράστε λουκάνικα φρανκφούρτης, πασαλείψτε τα με μουσταρδα και τυλίξτε τα στοργικά με φύλλα λάχανου. Βάλτε τα να ξαπλώσουν σε φέτα καλου ψωμιού σικάλεως και χλλλλαπ! 

6. Του χωραφιού! Αυγό τηγανιτό, όσο είναι ζεστό το βαζουμε πάνω σε φέτα τυρί του τοστ η οποία είναι πανω σε φετα ψωμί (όχι του τοστ, φετα απο καρβελάκι!) και συνοδεύουμε με μια ντομάτα κι ελιές απο δίπλα.

7. Τορτελίνια: υπάρχουν στο ντουλάπι "δια πάσαν νόσο και μαλακία". Η έσχατη λύση όταν δεν έχεις το κουράγιο να μαγειρέψεις το ο,τιδηποτε... μ'ένα βραστό αυγουλάκι για την τιμή των όπλων...

Θα αρχίσουμε τις συνταγές τώρα...?.?Έχουμε λαλήσει οι μάνες.. :o:P

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Θα αρχίσουμε τις συνταγές τώρα...?.?Έχουμε λαλήσει οι μάνες.. :o:P

Βέφες!! Πώς θα κατεβάσουμε γάλα και θ αντέχουμε τα ξενύχτια?? Χρειαζεται φαί η φάση!! :D

  • Μου αρέσει 3

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Χρόνια της πολλά! Να τη χαιρεστε!

Και μη λέτε για φαγητά γιατί πέφτει πείνα κ εγώ τη βγάζω με μακαρόνια, φακές, αρακά, άντε κ κάνα ψητό κρέας στο φούρνο!:lol:

Ευχαριστώ! 

Πιο πολλά από εμενα τρως! Εγώ δεν τρώω καθόλου όσπρια και αρακά γιαυι τον πειράζουν! Ρύζι μακαρόνια πατάτα καρότο και στο τσακίρ κέφι κολοκύθι! Ε και κρέας και ψάρι μπόλικα. 

Ωραίες συνταγές ρε κορίτσια! Τι νοικοκυρές που είμαστε όλες! Εγώ φτιάχνω και σπανακόπιτα παραδοσιακή σε μπαστουνάκια. Κάνω και τα φυλάω στην κατάψυξη. Κι οποτε θελουμε βγάζουμε και ψήνουμε κατευθείαν. Αλλά ούτε αυτό μπορώ να φάω τώρα. 

Ρε σεις ποια κοπέλα έλεγε ότι θα χρησιμοποιούσε τις πλένουμε σε πάνες; Το έκανε τελικά; Αν ναι της βγάζω το καπέλο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά είστε φοβερές.. εγώ στη μαγειρική κάνω τα παρα πολύ βασικά. Δεν το έχω καθολου! Συνήθως μαγειρεύει ο άντρας μου! Τώρα με τη μικρή σίγουρα θα το εξασκήσω περισσότερο το άθλημα!

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...