Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Πότε αδιαθετήσατε μετά από απόξεση;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή να έχουμε!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω: στις 25/1/2019 έκανα απόξεση αφού είχε διαπιστωθεί την προηγούμενη μερα παλίνδρομη κύηση στην 9 εβδομαδα. Αίμα είχα μόνο για εκείνη την μέρα και μετα για λίγες μέρες μόνο ροζ. Ξανά αίμα- για μια μέρα μόνο- πάλι στις 1/2/2019. Έκανα υπέρηχο και ο γιατρός ειδε ότι πρέπει να καθαρίσω. Σήμερα είμαι στην 6η εβδομάδα μετά την απόξεση και ακόμα δεν έχω αδιαθετησει κανονικά. Βέβαια καταλαβαίνω οτι οργανισμός με οργανισμό διαφερει. Επίσης η τελευταια χοριακή που ειχα κανει ηταν 14000. Ξέρω ότι για να ξεκινησει ο καινούργιος κύκλος θα πρέπει να μηδενιστεί η χοριακή. Εμένα ο γιατρός δεν μου ειπε να κανω χοριακή για να δω πότε μηδενίστηκε ή ενδεχεται να μηδενιστεί.  Εννοείται οτι από εβδομαδα θα κλείσω ραντεβου με τον γυναικολόγο για υπέρηχο.

Εσείς πότε αδιαθετησατε μετά από απόξεση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και περαστικά σου!! Όταν λες ότι ο γιατρός σου σε είδε και είπε ότι πρέπει να καθαρίσεις τι εννοείς; Και πότε έκανες τον υπέρηχο; Παντως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Αν ανησυχείς πάρτον  τηλ να σου εξηγήσει τί γίνεται και καλύτερα κλήσει ραντεβού να σε ξαναδεί. 

Εγώ εχω κάνει δυο φορές απόξεση και την κάθε φορά ο οργανισμός μου είχε άλλη αντίδραση. Την πρώτη φορά είχα για μήνα σχεδόν συνέχεια λίγο αίμα και είχα ανησυχήσει.  Όλα όμως πήγαν καλά και στους δυο μήνες είχα και κύηση η οποία ολοκληρώθηκε.  Αυτη την φορά μετα την απόξεση είχα για 4 μέρες αίμα πολύ λίγο, και ξανα αδιαθέτησα στις 22 μέρες και είχα για 6 μέρες πολύ λίγο αίμα σαν καθαρισματα, που κανονικά ο κύκλος μου είναι 28 με 30 μέρες και με έντονο αίμα 2η 3η μέρα. Με είδε ο γιατρός και είπε ότι δεν εχω υπολείμματα. Είναι δυστυχώς πολύ δύσκολη αυτή η περίοδος και ειδικά γιατί ανησυχείς για το αν όλα πήγαν καλά ή έχει συμβεί κάτι.  Στην θέση σου αν ανησυχουσα πολύ θα τον έπαιρνα και σήμερα κιόλας. Δεν θα τον απασχολήσεις πολύ απλά να σου εξηγήσει αν είναι κάτι ανησυχητικό ή όχι να ηρεμήσεις και συ.  Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!!!Εγώ πέρυσι έκανα απόξεση 16 Μαϊου...ημουν στην 7η εβδομάδα...κ είχα για δύο μέρες τότε λίγο αίμα....κ περίοδος μου ηρθε 18 Ιουνίου!!!!Κανονική ροή όπως πάντα....

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, xriszis said:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή να έχουμε!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω: στις 25/1/2019 έκανα απόξεση αφού είχε διαπιστωθεί την προηγούμενη μερα παλίνδρομη κύηση στην 9 εβδομαδα. Αίμα είχα μόνο για εκείνη την μέρα και μετα για λίγες μέρες μόνο ροζ. Ξανά αίμα- για μια μέρα μόνο- πάλι στις 1/2/2019. Έκανα υπέρηχο και ο γιατρός ειδε ότι πρέπει να καθαρίσω. Σήμερα είμαι στην 6η εβδομάδα μετά την απόξεση και ακόμα δεν έχω αδιαθετησει κανονικά. Βέβαια καταλαβαίνω οτι οργανισμός με οργανισμό διαφερει. Επίσης η τελευταια χοριακή που ειχα κανει ηταν 14000. Ξέρω ότι για να ξεκινησει ο καινούργιος κύκλος θα πρέπει να μηδενιστεί η χοριακή. Εμένα ο γιατρός δεν μου ειπε να κανω χοριακή για να δω πότε μηδενίστηκε ή ενδεχεται να μηδενιστεί.  Εννοείται οτι από εβδομαδα θα κλείσω ραντεβου με τον γυναικολόγο για υπέρηχο.

Εσείς πότε αδιαθετησατε μετά από απόξεση; 

Καλή Σαρακοστή και καλό κουράγιο εύχομαι! Έχω κάνει 2 φορές απόξεση και τις 2 φορές παλίνδρομη κύηση. Η πρώτη στη 12η εβδομάδα και η 2η στην όγδοη. Μετλα την απόξεση δεν είχα παρά μόνο μερικές σταγόνες. Μετά από 1 εβδομάδα έκανα υπέρηχο για να ελαγξουμε ότι όλα είναι οκ και η μήτρα έχει καθαρίσει εντελώς. Λίγες μέρες μετά παό τον έλεγχο είχα λίγο αίμα για 3-4 μέρες. Περίδοδος την 1η φορά μου ήρθε ακριβώς στο μήνα. Τη δεύτερη φορά μου ήρθε στις 5 εβδομάδες. 

Έκανες κολπικό υπέρηχο μετά την απόξεση; Είναι όλα οκ; Γιατί κι εγώ δεν κατλαβαίνω τί εννοείς με το ότι ο γιατρός σου σου είπε ότι πρέπει να καθαρίσεις...Αν η απόξεση έχει γίνει σωστά  δεν υπάρχουν υπολείμματα και θα πρέπει το τοίχωμα της μήτρας να είναι πολύ λεπτό. 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, xriszis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή να έχουμε!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω: στις 25/1/2019 έκανα απόξεση αφού είχε διαπιστωθεί την προηγούμενη μερα παλίνδρομη κύηση στην 9 εβδομαδα. Αίμα είχα μόνο για εκείνη την μέρα και μετα για λίγες μέρες μόνο ροζ. Ξανά αίμα- για μια μέρα μόνο- πάλι στις 1/2/2019. Έκανα υπέρηχο και ο γιατρός ειδε ότι πρέπει να καθαρίσω. Σήμερα είμαι στην 6η εβδομάδα μετά την απόξεση και ακόμα δεν έχω αδιαθετησει κανονικά. Βέβαια καταλαβαίνω οτι οργανισμός με οργανισμό διαφερει. Επίσης η τελευταια χοριακή που ειχα κανει ηταν 14000. Ξέρω ότι για να ξεκινησει ο καινούργιος κύκλος θα πρέπει να μηδενιστεί η χοριακή. Εμένα ο γιατρός δεν μου ειπε να κανω χοριακή για να δω πότε μηδενίστηκε ή ενδεχεται να μηδενιστεί.  Εννοείται οτι από εβδομαδα θα κλείσω ραντεβου με τον γυναικολόγο για υπέρηχο.

Εσείς πότε αδιαθετησατε μετά από απόξεση; 

Καλησπερα και λυπαμαι πολυ γι αυτο που εζησες.Εγω μετα την αποξεση ειχα πολυ αιμα εκεινη τη μερα και για 10 μερες λιγο.Εκανα υπερηχο στις 10 μερες κι ολα καλα.Αδιαθετησα στις 36 μερες με κανονικη ροη.Ευχομαι συντομα ξανα εγκυουλα κι ολα καλα

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Και εγώ με τη σειρά μου να σου πω πόσο σε καταλαβαίνω και πόσο λυπάμαι για αυτό που πέρασες...εύχομαι να μην το ξαναπεράσει καμιά. Και εγώ αποξεση έκανα στην 8η εβδομάδα αν και το μωρό είχε σταματήσει να αναπτύσσεται νωρίτερα (και εγώ παλινδρομη κύηση) απλώς δεν γινόταν φυσικά η αποβολή. Τις πρώτες 7-10 μέρες είχα αίμα με πολύ μικρή ροή και πιο αραιό από την περίοδο μου. Και μετά από ένα μήνα ακριβώς από την ημέρα της αποξεσης ήρθε και η περίοδος μου με λίγο πιο έντονη ροή από τη συνηθισμένη. 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2020 at 8:46 PM, Φραουλίτσα* said:

Καλησπέρα και περαστικά σου!! Όταν λες ότι ο γιατρός σου σε είδε και είπε ότι πρέπει να καθαρίσεις τι εννοείς; Και πότε έκανες τον υπέρηχο; Παντως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Αν ανησυχείς πάρτον  τηλ να σου εξηγήσει τί γίνεται και καλύτερα κλήσει ραντεβού να σε ξαναδεί. 

Εγώ εχω κάνει δυο φορές απόξεση και την κάθε φορά ο οργανισμός μου είχε άλλη αντίδραση. Την πρώτη φορά είχα για μήνα σχεδόν συνέχεια λίγο αίμα και είχα ανησυχήσει.  Όλα όμως πήγαν καλά και στους δυο μήνες είχα και κύηση η οποία ολοκληρώθηκε.  Αυτη την φορά μετα την απόξεση είχα για 4 μέρες αίμα πολύ λίγο, και ξανα αδιαθέτησα στις 22 μέρες και είχα για 6 μέρες πολύ λίγο αίμα σαν καθαρισματα, που κανονικά ο κύκλος μου είναι 28 με 30 μέρες και με έντονο αίμα 2η 3η μέρα. Με είδε ο γιατρός και είπε ότι δεν εχω υπολείμματα. Είναι δυστυχώς πολύ δύσκολη αυτή η περίοδος και ειδικά γιατί ανησυχείς για το αν όλα πήγαν καλά ή έχει συμβεί κάτι.  Στην θέση σου αν ανησυχουσα πολύ θα τον έπαιρνα και σήμερα κιόλας. Δεν θα τον απασχολήσεις πολύ απλά να σου εξηγήσει αν είναι κάτι ανησυχητικό ή όχι να ηρεμήσεις και συ.  Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη!!!

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση! Έκανα ενδοκολπικό υπέρηχο 1 εβδομάδα μετά την απόξεση και εκεί ο γιατρός μου ειπε: θα έχεις περίοδο σε λίγες μέρες. Όντως την επόμενη μέρα είχα αίμα με πήγματα αλλά μονο για μια μέρα κ μετά λιγα ροζ. Να μετρήσω αυτό για περίοδο; Ο κυκλος μου είναι 32-33 ημέρες. 

18 hours ago, Μαρία_Λ said:

Καλή Σαρακοστή και καλό κουράγιο εύχομαι! Έχω κάνει 2 φορές απόξεση και τις 2 φορές παλίνδρομη κύηση. Η πρώτη στη 12η εβδομάδα και η 2η στην όγδοη. Μετλα την απόξεση δεν είχα παρά μόνο μερικές σταγόνες. Μετά από 1 εβδομάδα έκανα υπέρηχο για να ελαγξουμε ότι όλα είναι οκ και η μήτρα έχει καθαρίσει εντελώς. Λίγες μέρες μετά παό τον έλεγχο είχα λίγο αίμα για 3-4 μέρες. Περίδοδος την 1η φορά μου ήρθε ακριβώς στο μήνα. Τη δεύτερη φορά μου ήρθε στις 5 εβδομάδες. 

Έκανες κολπικό υπέρηχο μετά την απόξεση; Είναι όλα οκ; Γιατί κι εγώ δεν κατλαβαίνω τί εννοείς με το ότι ο γιατρός σου σου είπε ότι πρέπει να καθαρίσεις...Αν η απόξεση έχει γίνει σωστά  δεν υπάρχουν υπολείμματα και θα πρέπει το τοίχωμα της μήτρας να είναι πολύ λεπτό. 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Ναι μια εβδομάδα μετά την απόξεση έκανα κολπικό υπέρηχο και μου είπε ο γυναικολόγος ότι βλέπει ότι θα αδιαθετήσω σε λίγες μέρες. Όντως την επόμενη μέρα είχα αίμα με πήγματα αλλά μόνο για μια μέρα. Μετά για μια-δυο μέρες ειχα ροζ. Να μετρήσω αυτό σαν περίοδο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xriszis said:

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση! Έκανα ενδοκολπικό υπέρηχο 1 εβδομάδα μετά την απόξεση και εκεί ο γιατρός μου ειπε: θα έχεις περίοδο σε λίγες μέρες. Όντως την επόμενη μέρα είχα αίμα με πήγματα αλλά μονο για μια μέρα κ μετά λιγα ροζ. Να μετρήσω αυτό για περίοδο; Ο κυκλος μου είναι 32-33 ημέρες. 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Ναι μια εβδομάδα μετά την απόξεση έκανα κολπικό υπέρηχο και μου είπε ο γυναικολόγος ότι βλέπει ότι θα αδιαθετήσω σε λίγες μέρες. Όντως την επόμενη μέρα είχα αίμα με πήγματα αλλά μόνο για μια μέρα. Μετά για μια-δυο μέρες ειχα ροζ. Να μετρήσω αυτό σαν περίοδο; 

Εγώ δεν θα το μετρούσα σαν περίοδο. Όπως σου έγραψα είχα αίμα σχετικά σύντομα μετά την απόξεση, όπως περιγράφεις. Πήγματα κυρίως, όχι για πολές μέρες. Στο μήνα μετά την απόξεση μου ήρθε κανονικά περίοδος. Για δες πώς θα πάει ;)


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Αν σου θες ο γιατρός σου ότι θα αδιαθετήσεις, τότε μάλλον θα λογίζεται ως τέτοια. Καλύτερα όμως να του τηλεφωνήσεις και να του πεις όλες σου τις ανησυχίες . Εμείς ότι και να σου πούμε είναι απο δική μας εμπειρία. Εκείνος ξέρει πόσο καθάρισε την μήτρα και αν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας. Και ένα τηλεφώνημα δεν θα τον ενοχλήσει τόσο. Στην κατάσταση που είσαι είναι λογικό και να φοβάσαι και να ανησυχείς. Περαστικά σου και πάλι και σωματικά και ψυχικά.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 3:34 PM, Φραουλίτσα* said:

Καλησπέρα!!! Αν σου θες ο γιατρός σου ότι θα αδιαθετήσεις, τότε μάλλον θα λογίζεται ως τέτοια. Καλύτερα όμως να του τηλεφωνήσεις και να του πεις όλες σου τις ανησυχίες . Εμείς ότι και να σου πούμε είναι απο δική μας εμπειρία. Εκείνος ξέρει πόσο καθάρισε την μήτρα και αν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας. Και ένα τηλεφώνημα δεν θα τον ενοχλήσει τόσο. Στην κατάσταση που είσαι είναι λογικό και να φοβάσαι και να ανησυχείς. Περαστικά σου και πάλι και σωματικά και ψυχικά.

Καλησπέρα κ ευχαριστω για τις ευχές σου, πήγα χθες στον γιατρο μου και εκανα κολπικό υπέρηχο ειδε σαλπιγγες κ μητρα καθαρα κ από το παχος του ενδομητρίου ειπε να αναμένω από μερα σε μέρα. Περιμένω λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, xriszis είπε:

Καλησπέρα κ ευχαριστω για τις ευχές σου, πήγα χθες στον γιατρο μου και εκανα κολπικό υπέρηχο ειδε σαλπιγγες κ μητρα καθαρα κ από το παχος του ενδομητρίου ειπε να αναμένω από μερα σε μέρα. Περιμένω λοιπόν!

Τέλεια!!! Και μενα αυτος τις δυο φορές μου έχει έρθει με πολύ λίγη ροη η περίοδος.  Αλλά αφού μας λένε όλα καλά, όλα καλά!!! Με το καλό μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη!!! Και γω θα ξεκινήσω παλι προσπάθειες. Και στο πρώτο μου παιδί είχα μια παλινδρομη και μετά απο δυο περιόδους έμεινα έγκυος και όλα πήγαν μια χαρά!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

@xriszisΚαλησπέρα και από εμένα! Εγω μετά από διακοπή κύησης και απόξεση είχα σταγόνες και η περίοδος κανονικά μετά από ένα μήνα. Δυστυχώς όμως εμένα μετά την απόξεση έκλεισαν οι σάλπιγγες και το μάθαμε 1 χρόνο μετά με σαλπιγγογραφια γιατί στο υπέρηχο δεν φαίνεται αυτό. Ξέρω και από άλλες περιπτώσεις ότι μπορούν να κλείσουν οι σάλπιγγες μετά από απόξεση. Δεν ξέρω αν εσείς είχατε παρόμοια εμπειρία. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Demitriaki said:

@xriszisΚαλησπέρα και από εμένα! Εγω μετά από διακοπή κύησης και απόξεση είχα σταγόνες και η περίοδος κανονικά μετά από ένα μήνα. Δυστυχώς όμως εμένα μετά την απόξεση έκλεισαν οι σάλπιγγες και το μάθαμε 1 χρόνο μετά με σαλπιγγογραφια γιατί στο υπέρηχο δεν φαίνεται αυτό. Ξέρω και από άλλες περιπτώσεις ότι μπορούν να κλείσουν οι σάλπιγγες μετά από απόξεση. Δεν ξέρω αν εσείς είχατε παρόμοια εμπειρία. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Συνίσταται νομίζω μια σαλπιγγογραφια μετα από απόξεση λόγω μικρών θρόμβων αίματος που μετακινούνται. Λένε- δεν ξερω αν ειναι μύθος- ότι η σαλπιγγόγραφια αυξάνει και τυχόν προβλήματα γονιμότητας. Τώρα μετα την σαλπιγγογραφια όλα εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

@xriszis Απ όσο ξέρω ως νοσηλεύτρια το αντίθετο ισχύει.. μετά από σαλπιγγογραφια μπορεί να ξεφραξουν.. όχι να δημιουργήσει πρόβλημα. Κλειστές προς το παρών. Τώρα αν έγινε κανένα θαύμα και άνοιξαν θα δείξει! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Εγώ αδιαθετησα ένα μήνα μετά από την αποξεση που  είχα κάνει, με πολύ αίμα όμως και θυμάμαι ότι κράτησε και πολλές μέρες.. Από τότε εχω συνέχεια αιμορραγίες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...