Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Πότε αδιαθετήσατε μετά από απόξεση;


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Τώρα είδα το κουτί να δω σε πόσες μέρες μου ηρθε.στις τρεις μέρες τελικά.αλλα ο γιατροςου είπε μια εβδομάδα τα παίρνεις.περιμενε θα σου έρθει όπου να ναι.

Μου ειπε οτι θα περιμενουμε μια εβδομαδα  μετα την ληψη του φαρμακου να ερθει περιοδος.αυτο που μου ειπε οταν καναμε τον κολπικο υπερηχο ειναι οτι δεν εχω συμφυσεις.ειναι δυνατον να φαινεται κατι τετοιο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Olivia2013 είπε:

Μου ειπε οτι θα περιμενουμε μια εβδομαδα  μετα την ληψη του φαρμακου να ερθει περιοδος.αυτο που μου ειπε οταν καναμε τον κολπικο υπερηχο ειναι οτι δεν εχω συμφυσεις.ειναι δυνατον να φαινεται κατι τετοιο???

Κανονικά οι συμφησεις φαίνονται με υστεροσκοπιση.τωρα αυτοι αξιολογούν το πάχος του ενδομητρίου.γενικα νομίζω οι συμφησεις έχουν αποτέλεσμα λεπτό ενδομήτριο.ας μας πει και κανένα κορίτσι που να έχει εμπειρία σε αυτό το κομματι.εσενα είδε ο γιατρός ότι είναι παχύ το ενδομήτριο άρα αναπλάθεται άρα είσαι οκ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Κανονικά οι συμφησεις φαίνονται με υστεροσκοπιση.τωρα αυτοι αξιολογούν το πάχος του ενδομητρίου.γενικα νομίζω οι συμφησεις έχουν αποτέλεσμα λεπτό ενδομήτριο.ας μας πει και κανένα κορίτσι που να έχει εμπειρία σε αυτό το κομματι.εσενα είδε ο γιατρός ότι είναι παχύ το ενδομήτριο άρα αναπλάθεται άρα είσαι οκ..

Σε ευχαριστω πολυ για ολη την εημερωση Emilly!!!!με ολο αυτο το αγχος που περναμε ειναι σημαντικο να εχεις καποιον που εχει περασει τις ιδιες καταστασεις με εσενα και να κατανοει τις αγωνιες και τις αποριες που δημιουργουνται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συνολικά 4 .Σε κάθε μία σε διαφορετικό χρόνο.Αυτο που μου είχαν πει είναι ότι θέλει 2-3 κύκλους να στρώσει( κι αυτό όντως έγινε) και φυσικά να μην περάσει πολυς καιρός.ςπισης επειδή λογικά θα μετράς χοριακη να μηδενίσει δεν παίζει ρόλο τώρα να είναι μηδέν για έρθει.Πχ εμένα ήρθε στο 1600 χοριακη

On 23/8/2020 at 3:30 ΜΜ, Emilly είπε:

Κανονικά οι συμφησεις φαίνονται με υστεροσκοπιση.τωρα αυτοι αξιολογούν το πάχος του ενδομητρίου.γενικα νομίζω οι συμφησεις έχουν αποτέλεσμα λεπτό ενδομήτριο.ας μας πει και κανένα κορίτσι που να έχει εμπειρία σε αυτό το κομματι.εσενα είδε ο γιατρός ότι είναι παχύ το ενδομήτριο άρα αναπλάθεται άρα είσαι οκ..

Ακριβώς όπως το λες.Εχουν μια εικόνα αλλά όχι απόλυτη.Εξαρταται βέβαια και το μηχάνημα και τον γιατρό.Εμενα που το έψαχναν πολύ γιατί έκανα πολλές και η μήτρα ήταν το νούμερο ένα εργαλείο μου για τις εξωσωματικες το βλέπανε με υστεροσκοπιση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Έχω κάνει συνολικά 4 .Σε κάθε μία σε διαφορετικό χρόνο.Αυτο που μου είχαν πει είναι ότι θέλει 2-3 κύκλους να στρώσει( κι αυτό όντως έγινε) και φυσικά να μην περάσει πολυς καιρός.ςπισης επειδή λογικά θα μετράς χοριακη να μηδενίσει δεν παίζει ρόλο τώρα να είναι μηδέν για έρθει.Πχ εμένα ήρθε στο 1600 χοριακη

Ακριβώς όπως το λες.Εχουν μια εικόνα αλλά όχι απόλυτη.Εξαρταται βέβαια και το μηχάνημα και τον γιατρό.Εμενα που το έψαχναν πολύ γιατί έκανα πολλές και η μήτρα ήταν το νούμερο ένα εργαλείο μου για τις εξωσωματικες το βλέπανε με υστεροσκοπιση.

Καλημέρα island.πολλες συμφησεις έκανες;;;δεν κατάλαβα.ηη αποξεσεις;;και να μην περάσει πολύς καιρός για να ξαναμεινεις έγκυος;;;εγώ ποτέ δεν μπόρεσα κατευθειαν μετά από αποξεση.αυτο που λένε δηλαδή πιάνεις αμέσως ούτε καν.στην τελευταία αφού είχα 73 μέρες να μου έρθει περίοδος και μετά ήθελα να δω και χωρίς χάπια την επόμενη περίοδο κλπ...και να σε ρωτήσω.απο την αποξεση την τελευταία φοβάμαι μην έκανα συμφησεις στην σάλπιγγα κ το α το δω με Σαλπιγγογραφια εν καιρώ.αυτο όμως δεν μπορεί να το υποψιαστεί ο γιατρός πχ όπως τις συμφησεις μήτρας που φαίνεται λεπτό το ενδομήτριο έτσι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Καλημέρα island.πολλες συμφησεις έκανες;;;δεν κατάλαβα.ηη αποξεσεις;;και να μην περάσει πολύς καιρός για να ξαναμεινεις έγκυος;;;εγώ ποτέ δεν μπόρεσα κατευθειαν μετά από αποξεση.αυτο που λένε δηλαδή πιάνεις αμέσως ούτε καν.στην τελευταία αφού είχα 73 μέρες να μου έρθει περίοδος και μετά ήθελα να δω και χωρίς χάπια την επόμενη περίοδο κλπ...και να σε ρωτήσω.απο την αποξεση την τελευταία φοβάμαι μην έκανα συμφησεις στην σάλπιγγα κ το α το δω με Σαλπιγγογραφια εν καιρώ.αυτο όμως δεν μπορεί να το υποψιαστεί ο γιατρός πχ όπως τις συμφησεις μήτρας που φαίνεται λεπτό το ενδομήτριο έτσι;;;

Αποξεσεις έκανα πολλές.Συμφυσσεις δεν είχα ποτέ .Βασικά ,όντως είναι περίεργο πως με τόση ταλαιπωρία δεν είχα ποτέ θεμα με τη μήτρα μου.Εγω ήμουν από εξωσωματική .Έχω μια κόρη 3 ετών πια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Αποξεσεις έκανα πολλές.Συμφυσσεις δεν είχα ποτέ .Βασικά ,όντως είναι περίεργο πως με τόση ταλαιπωρία δεν είχα ποτέ θεμα με τη μήτρα μου.Εγω ήμουν από εξωσωματική .Έχω μια κόρη 3 ετών πια.

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου.κ εγώ κάνα τρεις αποξεσεις.ταλαιπωρια άστα.βεβαια εμένα έγκυος Παρ όλα αυτά.τωρα από τον Ιανουάριο που είναι η τελευταία δεν ξέρω αν μου άφησε καμία ζημιά.αν δεν μείνω ξανά δυο μήνες ακόμα θα ψάχτω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Emilly είπε:

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου.κ εγώ κάνα τρεις αποξεσεις.ταλαιπωρια άστα.βεβαια εμένα έγκυος Παρ όλα αυτά.τωρα από τον Ιανουάριο που είναι η τελευταία δεν ξέρω αν μου άφησε καμία ζημιά.αν δεν μείνω ξανά δυο μήνες ακόμα θα ψάχτω πάντως.

Να το δεις! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Να το δεις! 

Εννοώ σαλπιγγογραφια.υπερηχο έκανα αφού άδειασε η μήτρα μετά την πρώτη περίοδο με χάπια.φαινοταν καλά και το ενδομήτριο αναπλασμενο 8 μέρα 8 χιλιοστά.αλλα αν δεν πιάσω ξανά πρέπει να δω τις σάλπιγγες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω βρισκομαι στις 77 ημερες χωρις να ερθει η περιοδος,παρολο που πηρα duphaston για πεντε ημερες και εχουνε περασει 9 ημερες απο τοτε που σταματησα το χαπι.βεβαια εχω πονακια αλλα ακομα τιποτα.ολο αγχος πια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΞΕΣΗ 28/7 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΟΥΜΕ.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ  ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΝ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ..:confused:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα 79 ημέρες σήμερα απο την ημέρα της απόξεσης και 10 ημέρες απο το τελευταίο χάπι duphaston ήρθε επιτέλους η περίοδος!!!!!!!

Just now, natassaki2006 είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΞΕΣΗ 28/7 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΟΥΜΕ.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ  ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΝ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ..:confused:

Εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου οτι μπορεί να κάνει μέχρι και 8 εβδομάδες να επανέλθει η περίοδος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Νατασακι μου μαζί δεν ήμασταν στις February 21; Τα κορίτσια εκεί σε έψαχναν κ σε σκεφτοντουσαν όλες!  Έκανες κ εσυ αποξεση όπως εγώ ε; Λυπαμαι πολυ και σε καταλαβαίνω. Ελπίζω και εύχομαι την επόμενη φορά να μας πάνε όλα καλύτερα!! ♡♡

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι, γενικά μετά την αποξεση κάθε μήνα είχατε σταθερό κύκλο η άλλαξε ο κύκλος σας; 

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2020 at 9:54 ΜΜ, Emilly είπε:

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου.κ εγώ κάνα τρεις αποξεσεις.ταλαιπωρια άστα.βεβαια εμένα έγκυος Παρ όλα αυτά.τωρα από τον Ιανουάριο που είναι η τελευταία δεν ξέρω αν μου άφησε καμία ζημιά.αν δεν μείνω ξανά δυο μήνες ακόμα θα ψάχτω πάντως.

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά τελευταία απόξεση είχες τον Γενάρη και απο τότε προσπαθεις; Και γω το Γενάρη έκανα την δεύτερη απόξεση μου, αλλά επειδή η περίοδος μου είναι χάλια απο τότε, πήγα τον Ιούνιο στο τμήμα καθεξιν αποβολών στο Έλενα. Εκεί σε ψάχνουν σε πολλά επίπεδα και κάνεις και όλες τις εξετάσεις δωρεάν. Σε περίπτωση που θες να ψαχτεις να το έχεις υποψιν σου. Αν και σου ευχομαι να μην το χρειαστεις.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά τελευταία απόξεση είχες τον Γενάρη και απο τότε προσπαθεις; Και γω το Γενάρη έκανα την δεύτερη απόξεση μου, αλλά επειδή η περίοδος μου είναι χάλια απο τότε, πήγα τον Ιούνιο στο τμήμα καθεξιν αποβολών στο Έλενα. Εκεί σε ψάχνουν σε πολλά επίπεδα και κάνεις και όλες τις εξετάσεις δωρεάν. Σε περίπτωση που θες να ψαχτεις να το έχεις υποψιν σου. Αν και σου ευχομαι να μην το χρειαστεις.

Ιανουάριο αποξεση,73 μέρες μετά μου ήρθε περίοδος με duphaston και μετά έστρωσε η περίοδος κ άφησα άλλο ένα κύκλο να περάσει δηλαδή Μάιο ξεκίνησα προσπάθειες.τεσσερις μήνες προσπαθώ ξανά.μετα την αποξεση έκανα πολλές εξετάσεις σε αιματολογο.το έψαξα σε όλα το μόνο που δεν έκανα ακόμα είναι μια Σαλπιγγογραφια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...