Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Είπα να σας πω απλά μια καλησπέρα :) εύχομαι να είστε όλες καλά :x

Να είσαι καλα κορίτσι μου !!!ν χαρείς τη μικρή σου τωρα κ να ξεκουραστείς !!!

  • Ευχαριστώ 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια μου!

Τι κάνετε;

Πήγα χθες στο γιατρό όλα καλά με τη μπέμπα, 1270 ηταν και ημουν 28+5 χθες.

Περίπου στο μέσο όρο ήταν απ οτι ειδα.

Απλα θα κανω το doppler νωριτερα λογω ιστορικου!

Αλεξάνδρα καλωσόρισες!

Με το καλό ο μπέμπης σου!

 

  • Μου αρέσει 8
  • Ευχαριστώ 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alexandra P. είπε:

Παλεύω λίγο με το banner, φτανω σε ένα σημείο αλλά δεν το καταφέρνω.

Anyway, στα σημαντικά τώρα: είμαι 32η εβδομάδα και τη Δευτέρα έχω το Doppler. Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν καλά παρόλο που λίγο πριν την εγκυμοσύνη ανακάλυψα ότι έχω Hassimoto (υποθυρεοειδισμό) και φυσικά παίρνω χάπι των 112. Επίσης, στην μέση  της κύησης (4ο μήνα) είχα μια μικρή αιμορραγία αλλά με λίγο utrogestan έστρωσε! Αυτή τη στιγμή, όλα είναι υπό έλεγχο και η πρόβλεψη του πιτσιρίκου ειναι για min 4,5 kg!!! Αυτό είναι το άγχος μου τώρα μιας κι ο γιατρός επιμένει για φυσιολογικό τοκετό....

Κι επίσης, τι ψώνια να κάνω για το μικρό Βούδα?? Να πάρω ρούχα για νήπιο?? :D

Έχω κάνει αρκετά πράγματα από ψώνια βέβαια. Πχ Παρασκευή περιμενω έπιπλα, καρότσι. Μου λείπουν λίγα ακόμη από ψιλό πράγματα. Θα γεννήσω στο Μητέρα. Έχει καμία σας άποψη?

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για την αποδοχή! Αυτό το χαρακτηριστικό είναι σήμα κατατεθέν της ομάδας σας και με έκανε να συμμετάσχω.

Καλώς ήρθες!!!!!!!!με το καλό γλυκιά μου!join the club!κι εμένα περσι ο γιος μου 4 κιλα βγήκε!καλύτερα μωρέ ,να είναι κ πιασουμενο;-) από Αθήνα δεν έχω ιδέα δυστυχώς για μαιευτήρια.αλλα σίγουρα κοπέλες εδώ μπορούν να σε βοηθήσουν:-D

Just now, fairy-mary είπε:

Γεια σας κοριτσια μου!

Τι κάνετε;

Πήγα χθες στο γιατρό όλα καλά με τη μπέμπα, 1270 ηταν και ημουν 28+5 χθες.

Περίπου στο μέσο όρο ήταν απ οτι ειδα.

Απλα θα κανω το doppler νωριτερα λογω ιστορικου!

Αλεξάνδρα καλωσόρισες!

Με το καλό ο μπέμπης σου!

 

Τέλεια κοπέλα μου,είδες;;;όλα καλά θα πάνε,στον μ.ο είναι σούπερ!!

Just now, ΕΥΑ! είπε:

Κοριτσια μου,εκανα το doppler ,ολα καλα.ο μπεμπης εχει παει 1.700 και ολες οι μετρησεις ηταν πολυ καλες!επομενο ραντεβου στα τελη σεπτεμβριου.

Μπράβο Εύα μου!!!!σούπερ κι εσύ!!!πάντα τέτοια νέα κορίτσια μου!!!!:-D:-D:-D

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alexandra P. είπε:

Παλεύω λίγο με το banner, φτανω σε ένα σημείο αλλά δεν το καταφέρνω.

Anyway, στα σημαντικά τώρα: είμαι 32η εβδομάδα και τη Δευτέρα έχω το Doppler. Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν καλά παρόλο που λίγο πριν την εγκυμοσύνη ανακάλυψα ότι έχω Hassimoto (υποθυρεοειδισμό) και φυσικά παίρνω χάπι των 112. Επίσης, στην μέση  της κύησης (4ο μήνα) είχα μια μικρή αιμορραγία αλλά με λίγο utrogestan έστρωσε! Αυτή τη στιγμή, όλα είναι υπό έλεγχο και η πρόβλεψη του πιτσιρίκου ειναι για min 4,5 kg!!! Αυτό είναι το άγχος μου τώρα μιας κι ο γιατρός επιμένει για φυσιολογικό τοκετό....

Κι επίσης, τι ψώνια να κάνω για το μικρό Βούδα?? Να πάρω ρούχα για νήπιο?? :D

Έχω κάνει αρκετά πράγματα από ψώνια βέβαια. Πχ Παρασκευή περιμενω έπιπλα, καρότσι. Μου λείπουν λίγα ακόμη από ψιλό πράγματα. Θα γεννήσω στο Μητέρα. Έχει καμία σας άποψη?

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για την αποδοχή! Αυτό το χαρακτηριστικό είναι σήμα κατατεθέν της ομάδας σας και με έκανε να συμμετάσχω.

Τι καλά θα έχεις μπαμπάτσικο πιασάρικο αγοράκι!!! Και μένα ο δικός μου 4030 γεννήθηκε !! 
μια χαρά είναι το μητέρα !! Η @Argyroula & @MinakiG θα γεννήσουν εκεί από όσο θυμάμαι κοντά στην ημερομηνία σου!!! Κορίτσια το κλείσατε το τρίκλινο !! με το καλό να χαρείτε τα πραγματάκια σας στο γιο σας !!

 

πρίν από 25 λεπτά , fairy-mary είπε:

Γεια σας κοριτσια μου!

Τι κάνετε;

Πήγα χθες στο γιατρό όλα καλά με τη μπέμπα, 1270 ηταν και ημουν 28+5 χθες.

Περίπου στο μέσο όρο ήταν απ οτι ειδα.

Απλα θα κανω το doppler νωριτερα λογω ιστορικου!

Αλεξάνδρα καλωσόρισες!

Με το καλό ο μπέμπης σου!

 

Υπέροχα νέα κοριτσάκι μου !!! Όλα καλά τα βλέπω με την κουκλίτσα σου!!! Με το καλό το ντοπλερ τώρα!!! 

Just now, ΕΥΑ! είπε:

Κοριτσια μου,εκανα το doppler ,ολα καλα.ο μπεμπης εχει παει 1.700 και ολες οι μετρησεις ηταν πολυ καλες!επομενο ραντεβου στα τελη σεπτεμβριου.

Τέλεια νέα κορίτσι μου!!! Έρχεται ο παιδαρος!!! Την εμφάνιση την πήρατε της ομάδας σας;

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Geo81 είπε:

Τι καλά θα έχεις μπαμπάτσικο πιασάρικο αγοράκι!!! Και μένα ο δικός μου 4030 γεννήθηκε !! 
μια χαρά είναι το μητέρα !! Η @Argyroula & @MinakiG θα γεννήσουν εκεί από όσο θυμάμαι κοντά στην ημερομηνία σου!!! Κορίτσια το κλείσατε το τρίκλινο !! με το καλό να χαρείτε τα πραγματάκια σας στο γιο σας !!

 

Υπέροχα νέα κοριτσάκι μου !!! Όλα καλά τα βλέπω με την κουκλίτσα σου!!! Με το καλό το ντοπλερ τώρα!!! 

Τέλεια νέα κορίτσι μου!!! Έρχεται ο παιδαρος!!! Την εμφάνιση την πήρατε της ομάδας σας;

@Geo81 σε ευχαριστώ για όλα! Αν είναι έτσι όπως τα λες, όντως να ζητήσουμε τρίκλινο! Αν και νομίζω λόγω covid όλα είναι έως δίκλινα πια... 

Σε σχέση με τα κιλά, αγχώνομαι λίγο για τη διαδικασία του του φυσ. Τοκετού γιατί νομίζω υποφέρουν και τα βρέφη ειδικά τα πιο μεγαλόσωμα. Τέλος πάντων, ο γιατρός ξέρει καλύτερα λογικά. Ας είναι όλα καλά στο Doppler κι όλα τα άλλα έχουμε καιρό να τα σκεφτούμε. 

Ειλικρινά, χαίρομαι πολύ όταν ακούω-διαβαζω τα υπέροχα νέα σας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandra P. είπε:

@Geo81 σε ευχαριστώ για όλα! Αν είναι έτσι όπως τα λες, όντως να ζητήσουμε τρίκλινο! Αν και νομίζω λόγω covid όλα είναι έως δίκλινα πια... 

Σε σχέση με τα κιλά, αγχώνομαι λίγο για τη διαδικασία του του φυσ. Τοκετού γιατί νομίζω υποφέρουν και τα βρέφη ειδικά τα πιο μεγαλόσωμα. Τέλος πάντων, ο γιατρός ξέρει καλύτερα λογικά. Ας είναι όλα καλά στο Doppler κι όλα τα άλλα έχουμε καιρό να τα σκεφτούμε. 

Ειλικρινά, χαίρομαι πολύ όταν ακούω-διαβαζω τα υπέροχα νέα σας! 

Καλωσηρθες Αλεξάνδρα μου στη παρέα μας.Ευχομαι τα καλύτερα.Σε καταλαβαίνω σε αυτά που είπες ότι "κουράστηκες" ...βαραινουμε πολύ και δεν έχουμε αντοχές...

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια.πως είστε? Εγώ σήμερα έκανα το καρδιογράφημα καλό ήταν κάτι ψώνια από το φαρμακείο κρεμουλες αφρολουτρα και τέτοια.

Έχω στιγμιαία πονακια χαμηλά προς αριστερά λέτε να πιέζει το κεφάλι? Η να είναι μυϊκός πχ ?

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Καλωσηρθες Αλεξάνδρα μου στη παρέα μας.Ευχομαι τα καλύτερα.Σε καταλαβαίνω σε αυτά που είπες ότι "κουράστηκες" ...βαραινουμε πολύ και δεν έχουμε αντοχές...

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια.πως είστε? Εγώ σήμερα έκανα το καρδιογράφημα καλό ήταν κάτι ψώνια από το φαρμακείο κρεμουλες αφρολουτρα και τέτοια.

Έχω στιγμιαία πονακια χαμηλά προς αριστερά λέτε να πιέζει το κεφάλι? Η να είναι μυϊκός πχ ?

Τέλεια κορίτσι μου!! Τώρα τα πονακια μωρέ μάλλον όλα φυσιολογικά είναι. Νομίζω ότι από δω και πέρα το μόνο που μας προβληματίζει είναι να μην έχουν συχνότητα. Όλα τ άλλα έτσι όπως έχουν στριμωχτει δεν θα πονάνε?? Με το ουρικο τι έγινε? 

  • Ευχαριστώ 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Τέλεια κορίτσι μου!! Τώρα τα πονακια μωρέ μάλλον όλα φυσιολογικά είναι. Νομίζω ότι από δω και πέρα το μόνο που μας προβληματίζει είναι να μην έχουν συχνότητα. Όλα τ άλλα έτσι όπως έχουν στριμωχτει δεν θα πονάνε?? Με το ουρικο τι έγινε? 

Καταλήξαμε στο ότι αφού όλα τα άλλα τα κάνω σωστά μαλλον φταίει η ντομάτα που έτρωγα κάθε μέρα σχεδόν.οποτε θα την αφήσω τώρα μέχρι να ξανακάνω μια εξέταση σε περίπου 10 μέρες.

Αυτό το πονάκι το ένιωσα τώρα κάνα τρίωρο.μια τσιτια και φεύγει..ίσως είναι κ μυϊκός


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Alexandra P. Καλώς μας ήρθες με τον μπεμπαρο τον τέλειο!! Εγώ αύριο θα συζητήσω με τον γιατρό για κάποια πράγματα μέσα στο μητέρα. Πολύ θα ήθελα να ισχύει αυτό που λες και να είναι μέχρι δίκλινα! Δεν μπορώ να το σκέφτομαι τον συνωστισμό. Γενικά για το μητέρα να σας πω κάτι που έμαθα  ότι μια γνωστή μου γέννησε νωρίτερα και δεν είχε κάνει ο άντρας της ακόμα τεστ κορονοιου (θέλουν 72 ώρες πριν λεει) και δεν τον άφησαν να μπει μέσα στον τοκετό. Έκανε τελικά ένα από τα γρήγορα τεστ και τον άφησαν με μάσκα στο δωμάτιο. Ξενέρωσα... :/ έχουμε δρόμο μέχρι τότε βέβαια....

@Gogo1994 ααα φτάιει η ντομάτα?? Άκου εδώ... Κι εγώ τρώω κάθε μέρα! Αλλά δεν μ έχει βάλει ακόμα να κάνω ουρικο. Όταν κάνω θα σου πω.! 

  • Μου αρέσει 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Argyroula Ισχύει ότι θελουν τεστ 2 ημερών από τον πατέρα και 2 εβδομάδων από εμάς. Αυτό ξέρω για το Μητέρα. Άρα στην 38η εβδ. πρέπει να κάνουμε εμείς σύμφωνα με τη μαία μου. Ο πατέρας λέει μένει και τις 3  μέρες μέσα οπότε πρεπει να φτιάξει κι αυτός βαλιτσακι. Δεν ξέρω όμως αν μέχρι τότε θα επιτρέπεται έτσι κι αλλιώς να είναι στον τοκετό.... Η αλήθεια είναι ότι εγώ το είχα ξεγράψει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandra P. είπε:

@Argyroula Ισχύει ότι θελουν τεστ 2 ημερών από τον πατέρα και 2 εβδομάδων από εμάς. Αυτό ξέρω για το Μητέρα. Άρα στην 38η εβδ. πρέπει να κάνουμε εμείς σύμφωνα με τη μαία μου. Ο πατέρας λέει μένει και τις 3  μέρες μέσα οπότε πρεπει να φτιάξει κι αυτός βαλιτσακι. Δεν ξέρω όμως αν μέχρι τότε θα επιτρέπεται έτσι κι αλλιώς να είναι στον τοκετό.... Η αλήθεια είναι ότι εγώ το είχα ξεγράψει. 

Καλά κι εγώ το είχα ξεγράψει αλλά ο γιατρός μου πριν 15 μέρες μου είπε με αρνητικό τεστ μπαίνει μέσα! Εγώ τον θέλω πάρα πολύ γι αυτό και το ανοίγω συνέχεια αυτό το θέμα. Τώρα γι αυτό που λες για τις 2 εβδομάδες δεν το ξέρω. Εμενα μου  είπε ότι θα κάνω 2 μέρες πριν, η αν μπω νωρίτερα κάνω επιτόπου. Θα ξαναρωτήσω!! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αγαπημενα μου κοριτσακια!! Σας διαβασα ολες χτες αλλα δουλευα φουλ (Τελευταιες μερες πριν την αδεια και επεσαν ολα μαζι)! Ευχομαι να εχετε μια ομορφη μερα ολες σας!

@Alexandra P.καλωσηρθες γλυκια μου στην ομαδα μας!!! Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυοσυνη και με το καλο να παρεις το αντρακι σου αγκαλια. Μην αγχωνεσαι με το μεγεθος του καθολου!! Θα πανε ολα μια χαρουλα ειμαι σιγουρη! Αγορες εχεις ξεκινησει; Εδω θα ειμαστε απο δω και περα και θα τα λεμε κοριτσακι μου!!

@fairy-maryπολυ ομορφα τα νεακια σου!!!! Ελπιζω να σου εφυγε το αγχος!!!! Τωρα καλες ετοιμασιες! Βασικα καλα ξεκαθαρισματα στα ηδη ροζ ρουχαλακια σας απο τη "μεγαλη" σας!!! Ελπιζω κοριτσι μου απο δω και περα να απολαυσεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη!

@ΕΥΑ!πωπωπω ενας μπεμπαρος!!!!! Μπραβο κοριτσι μου που ολα πηγαν καλα!!!!

@Gogo1994Γωγουλα μου ακου η ντοματα! Τουλαχιστον το βρηκατε οποτε ολα καλα τωρα!! Αυτα τα πονακια παιζει να ειναι το μωρο που πλεον δεν εχει χωρο και σε πιεζει. Παρατηρησε τα λιγο ακομη, αλλα νομιζω πλεον προσπαθει να βολευτει ο μικρουλης σου!

@Argyroulaπολυ ομορφο το τικερακι σου!!!!!

  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depykal είπε:

Καλημερα κοριτσια μου...τι κανετε;;; να ρωτησω...οταν φτερνιζεστε σας ποναει η κοιλια;

Ω ναι!!! Όταν είμαι ξαπλωμένη και χαλαρή με πιάνει σφαχτης (τόσες μέρες το λέω κραμπα αλλά. Αποφάσισα να το λέω έτσι τώρα :P) 

Just now, Υβόννη είπε:

Καλημερα αγαπημενα μου κοριτσακια!! Σας διαβασα ολες χτες αλλα δουλευα φουλ (Τελευταιες μερες πριν την αδεια και επεσαν ολα μαζι)! Ευχομαι να εχετε μια ομορφη μερα ολες σας!

@Alexandra P.καλωσηρθες γλυκια μου στην ομαδα μας!!! Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυοσυνη και με το καλο να παρεις το αντρακι σου αγκαλια. Μην αγχωνεσαι με το μεγεθος του καθολου!! Θα πανε ολα μια χαρουλα ειμαι σιγουρη! Αγορες εχεις ξεκινησει; Εδω θα ειμαστε απο δω και περα και θα τα λεμε κοριτσακι μου!!

@fairy-maryπολυ ομορφα τα νεακια σου!!!! Ελπιζω να σου εφυγε το αγχος!!!! Τωρα καλες ετοιμασιες! Βασικα καλα ξεκαθαρισματα στα ηδη ροζ ρουχαλακια σας απο τη "μεγαλη" σας!!! Ελπιζω κοριτσι μου απο δω και περα να απολαυσεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη!

@ΕΥΑ!πωπωπω ενας μπεμπαρος!!!!! Μπραβο κοριτσι μου που ολα πηγαν καλα!!!!

@Gogo1994Γωγουλα μου ακου η ντοματα! Τουλαχιστον το βρηκατε οποτε ολα καλα τωρα!! Αυτα τα πονακια παιζει να ειναι το μωρο που πλεον δεν εχει χωρο και σε πιεζει. Παρατηρησε τα λιγο ακομη, αλλα νομιζω πλεον προσπαθει να βολευτει ο μικρουλης σου!

@Argyroulaπολυ ομορφο το τικερακι σου!!!!!

Ναι καλέ δεν το είχα καταφέρει όταν πρωτομπηκα και τώρα λέω δεν γίνεται θέλω να το βλέπω.! :) Πάω στον γιατρό σε μια ωρίτσα αχχ!!! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...