Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

επειδη βλέπω ότι αναφέρεστε στους εμβρυολογους θα ήθελα απλά να παραθέσω το δικό μου βίωμα..εγώ έκανα την αυχενικη διαφάνεια στον κύριο μαλλιγιαννη πριν 10 μέρες..σε εμένα (το μωρό είχε καλή θέση κτλ ) το ραντεβού κράτησε 20 λεπτά..σε όλη τη διάρκεια είναι εξαιρετικά προσηλωμένος ,τσεκάρει τα πάντα..στο τέλος παίρνεις κ dvd και φωτογραφίες από όλες τις θέσεις κ τα μορφώματα που έχει κάνει μετρήσεις..όλα τα έγγραφα με τις πιθανότητες κτλ για σύνδρομα,όπως κ με τις μετρήσεις που κάνει αναλυτικά εννοείται φέρουν την υπογραφή του.

επισης δε νομίζω ότι έχει σύστημα την αμνιοπαρακέντηση ή τη λήψη λαχνών..πρέπει κάπως να υποστηρίζεται κ επιστημονικά.

εγω είμαι 30 χρόνων κ δε με υπέβαλλε σε αυτή τη διαδικασία.(το αναφέρω επειδή κάποια κοπέλα είπε για κάποια άλλη που ήταν πιο μικρή από εμένα κ της έκανε λήψη λαχνών)

δεν έχω εμπειρία από τον κύριο Κούρτη ,απλά μεταφέρω το δικό μου βιωμα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Pagotoula Kai @Athina28 με βάζετε σε μεγάλα δίλληματα γιατι εχω ήδη δυο πηγές που εχω ακουσει πολυ καλα λόγια. Το πολυ πολυ να την επαναλάβω και αλλου την εξέταση. Σκέφτομαι πως να ακυρώσω και τον γιατρο μου που τον θεωρεί πολυ καλο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα,

επειδη βλέπω ότι αναφέρεστε στους εμβρυολογους θα ήθελα απλά να παραθέσω το δικό μου βίωμα..εγώ έκανα την αυχενικη διαφάνεια στον κύριο μαλλιγιαννη πριν 10 μέρες..σε εμένα (το μωρό είχε καλή θέση κτλ ) το ραντεβού κράτησε 20 λεπτά..σε όλη τη διάρκεια είναι εξαιρετικά προσηλωμένος ,τσεκάρει τα πάντα..στο τέλος παίρνεις κ dvd και φωτογραφίες από όλες τις θέσεις κ τα μορφώματα που έχει κάνει μετρήσεις..όλα τα έγγραφα με τις πιθανότητες κτλ για σύνδρομα,όπως κ με τις μετρήσεις που κάνει αναλυτικά εννοείται φέρουν την υπογραφή του.

επισης δε νομίζω ότι έχει σύστημα την αμνιοπαρακέντηση ή τη λήψη λαχνών..πρέπει κάπως να υποστηρίζεται κ επιστημονικά.

εγω είμαι 30 χρόνων κ δε με υπέβαλλε σε αυτή τη διαδικασία.(το αναφέρω επειδή κάποια κοπέλα είπε για κάποια άλλη που ήταν πιο μικρή από εμένα κ της έκανε λήψη λαχνών)

δεν έχω εμπειρία από τον κύριο Κούρτη ,απλά μεταφέρω το δικό μου βιωμα

Αυτα που παραθετεις στην πρωτη παραγραφο, δεν ειναι αξια επαινου, αλλα τα βασικα που ο οποιοσδηποτε εμβρυογενετιστης οφειλει να κανει. 

Επισης, η εμπειρια ηταν της φιλης μου, ανεφερα ακριβως ποια ηταν, ανεφερα γιατι εγινε η ληψη τροφοβλαστης καθως και τη γνωμη του δευτερου γιατρου. Προσωπικα, δεν πηγα ουτε στον Μαλιγ.ουτε στον Κουρ. Ανεφερα συγκεκριμενα οτι η φιλη μου πηγε και εκανε τη συγκριση. Αλλα επειδη κι εγω περασα απο τη θεση των κοριτσιων και μετα απο 2 αποβολες, εξωσωματικες και πολυετη προσπαθεια, ημουν τρομερα αγχωμενη κι εψαξα πολυ για εμβρυογενετιστη, παρεθεσα απλα οσα γνωριζω.

Οπως και να εχει, ευχομαι ανεφελες εγκυμοσυνες και να μην χρειαστει σε καμια δευτερη γνωμη η δευτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

@Pagotoula Kai @Athina28 με βάζετε σε μεγάλα δίλληματα γιατι εχω ήδη δυο πηγές που εχω ακουσει πολυ καλα λόγια. Το πολυ πολυ να την επαναλάβω και αλλου την εξέταση. Σκέφτομαι πως να ακυρώσω και τον γιατρο μου που τον θεωρεί πολυ καλο;

Εμένα ο γιατρός μου μου πρότεινε την Κούρτη εξαρχής και του είπα ότι εγώ θέλω να πάω στον Μαλλιγιαννη γιατί έχει πάει και η αδερφή μου και τον έχω δει και μου φάνηκε καλώς...Το θέμα μου ήτανε ότι αγχώθηκα περισσότερο με αυτόν μην με ξεπεταξει και δεν δει κάτι που μπορεί να το βρούμε στην πορεία και η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το ρισκάρω!Για αυτό και επέλεξα Κούρτη και ας κάτσω και 2 ώρες!Τουλαχιστον θα δω χεράκια ποδαράκια κεφαλάκι και ότι άλλο έχει το ντονατσακι μου και θα με ηρεμεί!Ελπιζω μόνο να μην τον/την ενοχλήσει και πολύ!Η επιλογή είναι δίκη σου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά διαβάζω όσα λέτε για την αυχενική. Κατ αρχάς θα κοιτάξετε σε όποιον πάτε να είναι πιστοποιημένος. Υπάρχει σάιτ με τα ονόματα. Δεύτερον σημασία δεν έχει η ώρα που σε έχει κάτω. Σημασία έχει η εμπειρία και το μάτι το σωστό του υπερηψιγραφιστη. Δύο εγκυμοσύνες έχω και δύο αυχενικες. Και τις δύο τις έκανα 11η βδομάδα. Όταν το οστό είναι υποπλαστικο ξέρει ο γιατρός ποτέ θα σου πει ξαναελα ή προχωρά σε τροφοβλάστη. Στην πρώτη προχώρησα άμεσα σε τροφοβλάστη. Σου κάνουν ξυλοκαινη και σε καμία περίπτωση δεν πονάει. Μπορώ αν θέλετε να σας πω τι θα νιώσετε... Τρίτον το αν κάνεις τροφοβλάστη ή αμνιο δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Έχει να κάνει με τα ευρήματα. Τώρα έκανα προεμφυτευτικο. Αν και τα πρωτόκολλα λένε κάνε αμνιο για επιβεβαίωση, εγώ ξέροντας ότι έχει ελεγχθεί και με τη σύμφωνη γνώμη μαιευτήρα και υπερηψιγραφιστη αν και είμαι 39 δεν έκανα. Ενώ την πρώτη με έστειλαν οι ίδιοι άνθρωποι χωρίς δεύτερη κουβέντα. 

Μην σπέρνετε τον φόβο στις εγκυουλες μας...δεν άξιζει...

Τα ονόματα αυτών που αναφέρετε δεν τα ξέρω. Αν όμως έχετε αμφιβολία μπορω να σας συστήσω υπερηχογραφιστη που είναι ο τοπ στην Αθήνα σε π.μ.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Κοριτσια συγγνωμη που επεμβαινω αλλα ψαξτε λιγο καλυτερα για τον μαλιγ. γιατι εχω ακουσει πολυ διφορουμενα σχολια και στη ζωη και στο φορουμ. τελευταιο περιστατικο πηγε μια πολυ πολυ καλη μου φιλη που γεννα τον ιουλιο για αυχενικη, περαν του οτι κρατησε πολυ λιγο και σε αυτη εκανε τροφοβλαστη, λογω υποπλαστικου ρινικου οστου και εκτος του οτι πεθανε στον πονο και εμεινε ακινησια μια βδομαδα, μετα πηγε στον κουρτη, χωρις να πει οτι ειχε κανει κι αλλου την αυχενικη και βρηκε την μετρηση στο οστο μια χαρα και τελειως διαφορετικη και η φιλη μου του ειπε τι προηγηθηκε και της εξηγησε οτι αν το ρινικο οστο βρεθει μικροτερο, επαναλαμβανεις την αυχενικη σε 10 μερες, δεν κανεις απευθειας τροφοβλαστη (29 χρονων η κοπελα) κι αφησε να εννοηθει οτι αποκλειεται να υπηρχε τοση διαφορα στη μετρηση. Το θεμα ειναι οτι η γυναικα περασε αγωνια και κλαματα χωρις κανενα λογο.

Αν και το topic είναι άσχετο, η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Μαλιγιάννης είναι υπερεκτιμημένο όνομα στον χώρο της εμβρυομητρικής. Ο λόγος που ακούγεται τόσο πολύ δεν έχω ιδέα ποιος είναι αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι. Τουλάχιστον από την άποψη της ενημέρωσης του ζευγαριού αλλά και στη διαδικασία της β᾽ επιπέδου και της αμνιοπαρακέντησης που έκανα εγώ μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

@Pagotoula Kai @Athina28 με βάζετε σε μεγάλα δίλληματα γιατι εχω ήδη δυο πηγές που εχω ακουσει πολυ καλα λόγια. Το πολυ πολυ να την επαναλάβω και αλλου την εξέταση. Σκέφτομαι πως να ακυρώσω και τον γιατρο μου που τον θεωρεί πολυ καλο;

Γενικα νομιζω στις συστασεις ορισμενες φορες μπορει να υπαρχει κι οικονομικο οφελος για τον γιατρο που μας στελνει. Οποτε δεν ξερω αν μας στελνουν παντα στους αντικειμενικα καλυτερους, η απλα σε αυτους που γνωριζουν και συνεργαζονται. Ειμαι επιφυλακτικη και προτιμω να ψαχνω μονη μου.

Just now, Ele@n είπε:

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά διαβάζω όσα λέτε για την αυχενική. Κατ αρχάς θα κοιτάξετε σε όποιον πάτε να είναι πιστοποιημένος. Υπάρχει σάιτ με τα ονόματα. Δεύτερον σημασία δεν έχει η ώρα που σε έχει κάτω. Σημασία έχει η εμπειρία και το μάτι το σωστό του υπερηψιγραφιστη. Δύο εγκυμοσύνες έχω και δύο αυχενικες. Και τις δύο τις έκανα 11η βδομάδα. Όταν το οστό είναι υποπλαστικο ξέρει ο γιατρός ποτέ θα σου πει ξαναελα ή προχωρά σε τροφοβλάστη. Στην πρώτη προχώρησα άμεσα σε τροφοβλάστη. Σου κάνουν ξυλοκαινη και σε καμία περίπτωση δεν πονάει. Μπορώ αν θέλετε να σας πω τι θα νιώσετε... Τρίτον το αν κάνεις τροφοβλάστη ή αμνιο δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Έχει να κάνει με τα ευρήματα. Τώρα έκανα προεμφυτευτικο. Αν και τα πρωτόκολλα λένε κάνε αμνιο για επιβεβαίωση, εγώ ξέροντας ότι έχει ελεγχθεί και με τη σύμφωνη γνώμη μαιευτήρα και υπερηψιγραφιστη αν και είμαι 39 δεν έκανα. Ενώ την πρώτη με έστειλαν οι ίδιοι άνθρωποι χωρίς δεύτερη κουβέντα. 

Μην σπέρνετε τον φόβο στις εγκυουλες μας...δεν άξιζει...

Τα ονόματα αυτών που αναφέρετε δεν τα ξέρω. Αν όμως έχετε αμφιβολία μπορω να σας συστήσω υπερηχογραφιστη που είναι ο τοπ στην Αθήνα σε π.μ.

Δε νομιζω οτι εχει κανεις σκοπο να φοβισει. Γνωμες κι αποψεις παραθετουμε. κι οσον αφορα την εμπειρια της φιλης μου, ο πονος δεν αφορα την εξεταση, αλλα μετεπειτα και γι αυτο εμεινε σπιτι πολλες μερες και πηγε και στον 2ο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά διαβάζω όσα λέτε για την αυχενική. Κατ αρχάς θα κοιτάξετε σε όποιον πάτε να είναι πιστοποιημένος. Υπάρχει σάιτ με τα ονόματα. Δεύτερον σημασία δεν έχει η ώρα που σε έχει κάτω. Σημασία έχει η εμπειρία και το μάτι το σωστό του υπερηψιγραφιστη. Δύο εγκυμοσύνες έχω και δύο αυχενικες. Και τις δύο τις έκανα 11η βδομάδα. Όταν το οστό είναι υποπλαστικο ξέρει ο γιατρός ποτέ θα σου πει ξαναελα ή προχωρά σε τροφοβλάστη. Στην πρώτη προχώρησα άμεσα σε τροφοβλάστη. Σου κάνουν ξυλοκαινη και σε καμία περίπτωση δεν πονάει. Μπορώ αν θέλετε να σας πω τι θα νιώσετε... Τρίτον το αν κάνεις τροφοβλάστη ή αμνιο δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Έχει να κάνει με τα ευρήματα. Τώρα έκανα προεμφυτευτικο. Αν και τα πρωτόκολλα λένε κάνε αμνιο για επιβεβαίωση, εγώ ξέροντας ότι έχει ελεγχθεί και με τη σύμφωνη γνώμη μαιευτήρα και υπερηψιγραφιστη αν και είμαι 39 δεν έκανα. Ενώ την πρώτη με έστειλαν οι ίδιοι άνθρωποι χωρίς δεύτερη κουβέντα. 

Μην σπέρνετε τον φόβο στις εγκυουλες μας...δεν άξιζει...

Τα ονόματα αυτών που αναφέρετε δεν τα ξέρω. Αν όμως έχετε αμφιβολία μπορω να σας συστήσω υπερηχογραφιστη που είναι ο τοπ στην Αθήνα σε π.μ.

Πες τα χρυσοστομη!!!

δεν είπα ότι είναι κάτι αξιέπαινο το ότι έκανε τις μετρήσεις κ ήταν προσηλωμένος..ήθελα απλά να τονίσω αυτό που περιέγραψε καλύτερα η ele@n, ότι δλδ δε σε ξεπεταει!!

κ ο κύριος Κούρτης κ ο κύριος μαλλιγιαννης είναι πιστοποιημένοι ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Γενικα νομιζω στις συστασεις ορισμενες φορες μπορει να υπαρχει κι οικονομικο οφελος για τον γιατρο που μας στελνει. Οποτε δεν ξερω αν μας στελνουν παντα στους αντικειμενικα καλυτερους, η απλα σε αυτους που γνωριζουν και συνεργαζονται. Ειμαι επιφυλακτικη και προτιμω να ψαχνω μονη μου.

Δε νομιζω οτι εχει κανεις σκοπο να φοβισει. Γνωμες κι αποψεις παραθετουμε. κι οσον αφορα την εμπειρια της φιλης μου, ο πονος δεν αφορα την εξεταση, αλλα μετεπειτα και γι αυτο εμεινε σπιτι πολλες μερες και πηγε και στον 2ο γιατρο.

Πάντα μετά την τροφοβλάστη και την αμνιο καθόμαστε μια βδομάδα στο κρεββάτι. Σωστά να τις παραθέτουμε τις απόψεις αλλά χωρίς να τρομοκρατουμε...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Καντι προσωπικα δεν πηγα σε κανενα απο τους δυο γιατρους. πηγα σε αλλο κι εμεινα απολυτα ικανοποιημενη. η αυχενικη διηρκησε 45λεπτα (περαν της ενδοκολπικης μετρησης του τραχηλου), με πολυ καλη σταση του μωρου που δεν τον δυσκολεψε κι ενω δεν μιλαγε παρα ελαχιστα, γιατι ετσι ειναι το στυλ του. Αν σε ενδιαφερει σου στελνω πμ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης συγνώμη κιόλας αλλά τι να πάει να πει ότι ο τάδε γιατρός είναι υπερτιμημένο όνομα;

δε το καταλαβαίνω..ο καθένας ανάλογα με τις σπουδές του ,την εμπειρία του, τον εξοπλισμό του κτλ κτλ κρίνει ότι θα κοστολογήσει το έργο του έναντι συγκεκριμένου ποσού..αν θέλεις κ μπορεισ το δίνεις..

οσον αφορά τις γνώσεις εφοσον ο χ ψ ιατρός έχει εξειδίκευση κ πιστοποίηση δε καταλαβαίνω πως κάποιος που δεν έχει καν γνώση ιατρικής μπορεί να κρίνει έναν γιατρό..

δλδ όταν πάτε στα δημόσια νοσοκομεία πχ στα επείγοντα που ως επι των πλειστων είναι ειδικευόμενοι οι γιατροί ζητάτε να σας εξετάσει αυτός που πέρασε το μάθημα με τον καλύτερο βαθμό;;;Δεν νομίζω ότι πάει έτσι..

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά διαβάζω όσα λέτε για την αυχενική. Κατ αρχάς θα κοιτάξετε σε όποιον πάτε να είναι πιστοποιημένος. Υπάρχει σάιτ με τα ονόματα. Δεύτερον σημασία δεν έχει η ώρα που σε έχει κάτω. Σημασία έχει η εμπειρία και το μάτι το σωστό του υπερηψιγραφιστη. Δύο εγκυμοσύνες έχω και δύο αυχενικες. Και τις δύο τις έκανα 11η βδομάδα. Όταν το οστό είναι υποπλαστικο ξέρει ο γιατρός ποτέ θα σου πει ξαναελα ή προχωρά σε τροφοβλάστη. Στην πρώτη προχώρησα άμεσα σε τροφοβλάστη. Σου κάνουν ξυλοκαινη και σε καμία περίπτωση δεν πονάει. Μπορώ αν θέλετε να σας πω τι θα νιώσετε... Τρίτον το αν κάνεις τροφοβλάστη ή αμνιο δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Έχει να κάνει με τα ευρήματα. Τώρα έκανα προεμφυτευτικο. Αν και τα πρωτόκολλα λένε κάνε αμνιο για επιβεβαίωση, εγώ ξέροντας ότι έχει ελεγχθεί και με τη σύμφωνη γνώμη μαιευτήρα και υπερηψιγραφιστη αν και είμαι 39 δεν έκανα. Ενώ την πρώτη με έστειλαν οι ίδιοι άνθρωποι χωρίς δεύτερη κουβέντα. 

Μην σπέρνετε τον φόβο στις εγκυουλες μας...δεν άξιζει...

Τα ονόματα αυτών που αναφέρετε δεν τα ξέρω. Αν όμως έχετε αμφιβολία μπορω να σας συστήσω υπερηχογραφιστη που είναι ο τοπ στην Αθήνα σε π.μ.

Σωστη για την πιστοποίηση , ειναι όλοι πιστοποιημένοι αυτοί που συζητάμε.

 Εντάξει εχεις δίκιο για την ώρα , αλλα εχω φιλη που της έκανε 10 λεπτά για δίδυμα, εκεί τσακώθηκε μαζι του. Οκ εχεις το έμπειρο μάτι αλλα μην βιάζεσαι κιόλας τόσα λεφτά θα πάρεις.

στειλε για ποιον λες by the way

Just now, daenerys είπε:

Αν και το topic είναι άσχετο, η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Μαλιγιάννης είναι υπερεκτιμημένο όνομα στον χώρο της εμβρυομητρικής. Ο λόγος που ακούγεται τόσο πολύ δεν έχω ιδέα ποιος είναι αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι. Τουλάχιστον από την άποψη της ενημέρωσης του ζευγαριού αλλά και στη διαδικασία της β᾽ επιπέδου και της αμνιοπαρακέντησης που έκανα εγώ μαζί του.

Σε ποιον έμεινες περισσότερο ευχαριστημένη;

Just now, Pagotoula είπε:

@Καντι προσωπικα δεν πηγα σε κανενα απο τους δυο γιατρους. πηγα σε αλλο κι εμεινα απολυτα ικανοποιημενη. η αυχενικη διηρκησε 45λεπτα (περαν της ενδοκολπικης μετρησης του τραχηλου), με πολυ καλη σταση του μωρου που δεν τον δυσκολεψε κι ενω δεν μιλαγε παρα ελαχιστα, γιατι ετσι ειναι το στυλ του. Αν σε ενδιαφερει σου στελνω πμ. 

Για πες .

 Η εναλλακτική μου ηταν ο Μπακουλας που εχω φιλη που έμεινε πολυ ευχαριστημένη μαζι του.

Just now, Sousamaki είπε:

Επίσης συγνώμη κιόλας αλλά τι να πάει να πει ότι ο τάδε γιατρός είναι υπερτιμημένο όνομα;

δε το καταλαβαίνω..ο καθένας ανάλογα με τις σπουδές του ,την εμπειρία του, τον εξοπλισμό του κτλ κτλ κρίνει ότι θα κοστολογήσει το έργο του έναντι συγκεκριμένου ποσού..αν θέλεις κ μπορεισ το δίνεις..

οσον αφορά τις γνώσεις εφοσον ο χ ψ ιατρός έχει εξειδίκευση κ πιστοποίηση δε καταλαβαίνω πως κάποιος που δεν έχει καν γνώση ιατρικής μπορεί να κρίνει έναν γιατρό..

δλδ όταν πάτε στα δημόσια νοσοκομεία πχ στα επείγοντα που ως επι των πλειστων είναι ειδικευόμενοι οι γιατροί ζητάτε να σας εξετάσει αυτός που πέρασε το μάθημα με τον καλύτερο βαθμό;;;Δεν νομίζω ότι πάει έτσι..

 

Κοιτα επειδη η @daenerys που το έγραψε εχει εμπειρια μαζι του, εντάξει ειναι μια έκφραση που μπορείς να την πεις. Συγκρίνοντας δυο γιατρους που κανουν την ίδια δουλειά μπορείς να πεις οτι κάποιος άξιζε τα λεφτά του και ο άλλος όχι.

 Παντως γέλασα πολυ με τα πτυχία και τους βαθμούς!


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki είπε:

οσον αφορά τις γνώσεις εφοσον ο χ ψ ιατρός έχει εξειδίκευση κ πιστοποίηση δε καταλαβαίνω πως κάποιος που δεν έχει καν γνώση ιατρικής μπορεί να κρίνει έναν γιατρό..

Κάθε ασθενής που έχει εμπειρία με έναν γιατρό τον κρίνει ως ασθενής. Όχι ως συνάδελφος. Το ότι εσένα σου άρεσε ο συγκεκριμένος γιατρός ενώ εμένα όχι, δεν καθιστά τη δική σου γνώμη πιο αξιόπιστη από τη δική μου. Και τέλος, το εριστικό ύφος περιττεύει στα δημόσια φόρουμ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Σωστη για την πιστοποίηση , ειναι όλοι πιστοποιημένοι αυτοί που συζητάμε.

 Εντάξει εχεις δίκιο για την ώρα , αλλα εχω φιλη που της έκανε 10 λεπτά για δίδυμα, εκεί τσακώθηκε μαζι του. Οκ εχεις το έμπειρο μάτι αλλα μην βιάζεσαι κιόλας τόσα λεφτά θα πάρεις.

στειλε για ποιον λες by the way

Σε ποιον έμεινες περισσότερο ευχαριστημένη;

Για πες .

 Η εναλλακτική μου ηταν ο Μπακουλας που εχω φιλη που έμεινε πολυ ευχαριστημένη μαζι του.

Κοιτα επειδη η @daenerys που το έγραψε εχει εμπειρια μαζι του, εντάξει ειναι μια έκφραση που μπορείς να την πεις. Συγκρίνοντας δυο γιατρους που κανουν την ίδια δουλειά μπορείς να πεις οτι κάποιος άξιζε τα λεφτά του και ο άλλος όχι.

 Παντως γέλασα πολυ με τα πτυχία και τους βαθμούς!

γεvικα η αυχεvικη δεv κραταει παρα πολυ ωρα αυτα που μπορουv vα δουv στηv αυχεvικη δεv ειvαι τοσο περιπλοκα. Η πιο λεπτομερης εξεταση ειvαι η β επιπεδου εκει μπορουv vα δουv πολλα γιατι το μωρο ειvαι μεγαλο. 

Εγω πριv παω για αυχεvικη  ειχα καvει εvαv υπερηχο στο Ρεα κ ο γιατρος εκει ηταv πιστοποιημεvος κ για αυχεvικες κ επειδη ειχε χροvο κ ηταv μεσα κ μια μαθητευομεvη μου ειπε θα σου πω κ για τηv αυχεvικη σου κ εκειvη τηv ωρα εξηγουσε στηv αλλη κοπελα τι μετραvε σε 10 λεπτα μου ειχε πει η αυχεvικη σου θα ειvαι τελεια κ ειχε βγαλει τις μετρησεις κ μου εξηγησε κ τι βλεπουv  . Υποψιv εγω αυχεvικη θα εκαvα αλλου. Απλα θελω vα σου πω οτι ειvαι πολυ συγκεκριμεvα τα πραγματα που εξεταζουv κ αv το μωρο καθετε σωστα φαιvοvται πεvτακαθαρα.

Για τοv μαλλιγιαvvη κ εγω εχω ακουσει παvτως οτι προτειvει ευκολα αμvιοπαρακεvτηση . Γεvικα εκει vα φοβασε αv σου προτειvουv επεμβατικη εξεταση χωρις ιδιαιτερα ευρηματα. επισης αv σου βγει μια καλη αυχεvικη για vα εισαι σιγουρη καvεις κ το μη επεμβατικο τεστ το  NIpt κ μαζι με μια καλη αυχεvικη δεv εχεις vα φοβασε πολλα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Το υπερεκτιμημένος δεν έχει καμία σχέση με το υπερτιμημένος. Δεν αναφερόμουν στην αμοιβή του αλλά στη φήμη του. Επίσης είμαι πολύ προσεκτική και διευκρίνισα ότι είναι η προσωπική μου άποψη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...