Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

Απαραδεκτοι! Εμενα πηγε ο αντρας μου κ κατεθεσε τα χαρτια μου.. Οταν τα καταθεσεις πρεπει εκεινη τη στιγμη να σ δωσει την αποφαση.. Εμενα ξερεις τι ειπαν στον αντρα μου? Οτι δεν τα χανω τα λεφτα κ μετα απο ενα μηνα μπορω να καταθεσω τα χαρτια μου.. Κ απαντα ο αντρας μου οτι το θεμα ειναι τα χρηματα προφανως! Εχουμε υπογραψει συμβαση με την εταιρεια οτι θα σταματησει να με πληρωνει για το διαστημα κυοφοριας λοχειας! 

Απαγορευεται στον ιδιωτικο τομεα να μην εχει αντιγραφο αποφασης ο εργοδοτης ετσι ωστε να σταματησει να σε πληρωνει. 

Αν δεν το στειλεις θα συνεχισει να σε πληρωνει κατι π ειναι παρανομο συμφωνα με αυτο π εχετε υπογραψει. 

Προφανως θα στα παρει πισω επειτα.. Αλλα δεν επιτρεπεται! 

Αυτα να πεις στο Εφκα. 

Αυριο π εχω ραντεβου θα συζητησω το θεμα φαγουρας,  η οποια ειναι σε τραγικο σημειο! Δεν εχω αλλαξει κατι στην καθημερινοτητα μου.. Μηπως απο στρες!? Απο αγχος? Εχω λιγο αγωνια η αληθεια ειναι.. 

Εγώ κάποια περίοδο στο δεύτερο τρίμηνο το πέρασα και μάλλον έφταιγε το αφρολουτρο. Ξαφνικά άρχισα να με ενοχλεί. Άλλαξα και μετά από μια βδομάδα πέρασε.. πιστεύω είναι αλλεργικό ή και στρες πολύ πιθανό!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Στην δικη μου περιπτωση... μου ειπαν υπαρχει προτεραιότητα γι καθε κοπελα εφοσον μπει χειρουργιο αποφασίζεται δωματιο... γτ πχ ηταν μια εκει 2Χ24ωρα με διαστολη 1 οποτε δεν δεσμευαν κρεβατι... εδιναν σε οποια γεννουσε... και μπορει να ετρωγες καμια στην στροφη και να σ εδιναν μονοκλινο με μια μικρη χρωση(35ευρω/βραδυα=παραδεισος)... η μπορει να εκαναν καισαρικες και να γεμιζαν τα κρεβάτια  πριν απο σενα οποτε γεμιζαν τα δωματια και εσυ συμβιβαζοσουν με οτι περισσευε 3κλινο πχ η και μεγαλυτερο νομιζω ειχε κ 4κλινο ή 6κλινο μου διαφευγει..

Αυτή η γεννα που λέω ότι μου έδωσαν κρεββάτι αμέσως ήταν πριν 8μιση χρόνια, και στο Ηράκλειο Κρήτη, οπότε ίσως ήταν λίγο διαφορετικές οι συνθήκες από ότι στην Αθήνα πιο πρόσφατα.. Είμαι κι εγω περίεργη τώρα ποιες θα είναι οι συνθήκες, άλλαξα και νοσοκομείο επίσης, είμαι σίγουρη ότι γενικα έχουν αλλάξει και τα πράγματα στα νοσοκομεία από την τελευταία φορά που γέννησα πριν 7 χρόνια..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , vivi24 είπε:

κορίτσια μπροστά στην θηλή νιώθετε τσιμπήματα -καψίματα? 

@vivi24 όχι κορίτσι μου εγώ δε νιώθω τίποτα... Άντε καμία μέρα πόνο σαν περιόδου.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vivi24 είπε:

κορίτσια μπροστά στην θηλή νιώθετε τσιμπήματα -καψίματα? 

Μερικες φορές νοιώθω τσιμπήματα στο μαστό, όχι συγκεκριμένα στη θηλη, αλλά δεν το έχω σπουδαιολογησει ουτε το έχω πει στο γιατρό.  Θεωρώ ότι προετοιμάζεται το στήθος για τη γαλουχια.. 

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έχω νιώσει απολύτως τίποτα στο στήθος. Απλά τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι κάποιες στιγμές πολύ πίεση στον τράχηλο και κάποια ψιλοπονακια περιόδου και φοβάμαι.Μ ε είχε πιάσει σήμερα κ μια κατάτονικοτητα. ξάπλα από το μεσημέρι ειμαι.Είναι νορμάλ για τις βδομάδες που είμαστε? Από την άλλη σκέφτομαι είναι κ το μωρό  λογικά κοντά 3 κιλά οπότε λογικό να πιέζει. 

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , butterfly1986 είπε:

Εγώ δεν έχω νιώσει απολύτως τίποτα στο στήθος. Απλά τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι κάποιες στιγμές πολύ πίεση στον τράχηλο και κάποια ψιλοπονακια περιόδου και φοβάμαι.Μ ε είχε πιάσει σήμερα κ μια κατάτονικοτητα. ξάπλα από το μεσημέρι ειμαι.Είναι νορμάλ για τις βδομάδες που είμαστε? Από την άλλη σκέφτομαι είναι κ το μωρό  λογικά κοντά 3 κιλά οπότε λογικό να πιέζει. 

Λογικά θα αρχίσει το σώμα να βαρύνει από τώρα όλο και πιο πολυ!!Εμενα η μέση μου με πονάει 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, myrina είπε:

Στο ΠΑΓΝΗ ήταν αυτό που περιέγραψα στην δεύτερη γέννα, όπου μπήκα με πόνους ανά 15λεπτο και 4 διαστολή, οπότε ναι με εβαλαν αρον αρον για να γεννήσω. Στην πρώτη μου είχα πάει με σπασμένα νερα αλλα χωρίς πόνους και χωρίς διαστολή και με εβαλαν σε δωμάτιο και τακτοποιηθηκα και περίμενα. Κάθε τοκετός είναι διαφορετικός.. kinder έκπληξη :P

Καλά σίγουρα! Αν προλαβαίνεις ειναι χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Εμενα οι θηλες μου ειναι εισεχουσες αλλα οταν κανω μπανιο η κρυωνω βγαινουν εξω κ τσουζουν σε απιστευτο βαθμο, θεωρω γιατι προετοιμαζονται..  Μου χει δωσει ο γιατρος μια κρεμα της frezzyderm για προετοιμασια θηλων.. 

Σημερα ραντεβου να δουμε τον μικρο κυριο!! :x

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Klegeo Κορίτισ μου σόρυ για την καθυστέρηση τηε απάντησης, αλλά ιατρικά δεν γνωρίζω τι ακριβώς σημαίνει η εμπέδωση αλλά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το μωρό πλέον είναι χαμηλά και το κεφαλάκι του έχει μπει στην λεκάνη.. Νιώθω την πίσεση κ πολλές φορές τον νιώθω χαμηλά, ειδικά όταν έχει λόξυγκα.. 

Κορίτσια μου κ εγώ σχεδόν τα έχω όλα έτοιμα, έχω πλύνει ότι χωράει στο πλυντήριο!!

Όλα τα ρουχάκια του είναι πλυμένα κ σιδερωμένα, μένει μόνο να τα βολέψω στην ντουλάπα, κρέμασμα κτλ.

Εγώ περιμένω ακόμα πυτζάμες κ παντόφλες.. Εσώρουχα δεν θα πάρω, θα χρησιμοποιήσω αυτά που φοράω στην περίοδο, πιστεύω θα είναι εντάξει..

Σήμερα μου ήρθε κ άλλο ένα δεματάκι με πράγματα που είχα παραγγείλει κ επειδή πετάχτηκα στην δουλειά για κάτι τελευταία, έχω αφήσει τον άντρα να κάνει unboxing.. Οπότε σήμερα θα κάνω την βαλίτσα του μωρού και ίσως ξεκινήσω δειλά δειλά κ την δική μου.. 

Επίσης εδώ, από την ιδιωτική ασφάλεια υγείας σου παρέχουν ένα κουτί με όλα όσα θα χρειαστείς είτε για να γεννήσεις σπίτι είτε στο νοσοκομείο. από σερβιέτες, κάλυμμα στρώματος, οινόπνευμα, γάζες κτλ. Οπότε από αυτά δεν θα χειατεί να αγοράσω κάτι, μόνο επιθέματα στήθους και κρέμα θηλών.. 

Αλλά σε γενικές γραμμές δεν λείπουν πολλά.. Μόνο μικρές λεπτομέρειες, όπως αφρόλουτρα, σαμπουάν κτλ, έχω μικρές συσκευασίες για μαζί.. Ααα να πάρω κ πάνες..

Χάλια το μυαλό μου..

  • Μου αρέσει 4

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Mikri Ollandeza είπε:

@Klegeo Κορίτισ μου σόρυ για την καθυστέρηση τηε απάντησης, αλλά ιατρικά δεν γνωρίζω τι ακριβώς σημαίνει η εμπέδωση αλλά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το μωρό πλέον είναι χαμηλά και το κεφαλάκι του έχει μπει στην λεκάνη.. Νιώθω την πίσεση κ πολλές φορές τον νιώθω χαμηλά, ειδικά όταν έχει λόξυγκα.. 

Κορίτσια μου κ εγώ σχεδόν τα έχω όλα έτοιμα, έχω πλύνει ότι χωράει στο πλυντήριο!!

Όλα τα ρουχάκια του είναι πλυμένα κ σιδερωμένα, μένει μόνο να τα βολέψω στην ντουλάπα, κρέμασμα κτλ.

Εγώ περιμένω ακόμα πυτζάμες κ παντόφλες.. Εσώρουχα δεν θα πάρω, θα χρησιμοποιήσω αυτά που φοράω στην περίοδο, πιστεύω θα είναι εντάξει..

Σήμερα μου ήρθε κ άλλο ένα δεματάκι με πράγματα που είχα παραγγείλει κ επειδή πετάχτηκα στην δουλειά για κάτι τελευταία, έχω αφήσει τον άντρα να κάνει unboxing.. Οπότε σήμερα θα κάνω την βαλίτσα του μωρού και ίσως ξεκινήσω δειλά δειλά κ την δική μου.. 

Επίσης εδώ, από την ιδιωτική ασφάλεια υγείας σου παρέχουν ένα κουτί με όλα όσα θα χρειαστείς είτε για να γεννήσεις σπίτι είτε στο νοσοκομείο. από σερβιέτες, κάλυμμα στρώματος, οινόπνευμα, γάζες κτλ. Οπότε από αυτά δεν θα χειατεί να αγοράσω κάτι, μόνο επιθέματα στήθους και κρέμα θηλών.. 

Αλλά σε γενικές γραμμές δεν λείπουν πολλά.. Μόνο μικρές λεπτομέρειες, όπως αφρόλουτρα, σαμπουάν κτλ, έχω μικρές συσκευασίες για μαζί.. Ααα να πάρω κ πάνες..

Χάλια το μυαλό μου..

Με το Καλο το μωράκι σου!!Σαμπουαν και αφρόλουτρο μου είπε η μαία να πάρω με Ουδέτερο ph (δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί αλλά για το μωρό )Εγω συνεχίζω ξεκουραση και ξάπλα...Έχω συσπάσεις σήμερα είδα και αίμα και μου ειπε να πάρω βολταρεν υπόθετο εάν έχω και μετά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Maria mariaa είπε:

Έχω συσπάσεις σήμερα είδα και αίμα και μου ειπε να πάρω βολταρεν υπόθετο εάν έχω και μετά 

Ξεκουράσου κορίτσι! Κι εγώ κουράστηκα πολύ και πονούσε η κοιλιά, έκλαιγα από τον πόνο. Μου ήρθε όρεξη για παστίτσιο τρομάρα μου.. Ξάπλωσε, κάνε ό,τι σου λέει ο γιατρός σου, κι όλα θα πάνε καλά!

Είχα πει ότι θα βάλω τη λίστα του μαιευτηρίου, δεν είχα κάτσει ως τώρα όμως στον Η/Υ για να την αντιγράψω από το αρχείο που την είχα! Ορίστε λοιπόν!!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΜΑΜΑΣ

Σουτιέν θηλασμού 3, σλιπάκια 4, φανελάκια 3
Νυχτικιά με κουμπάκια, 2 ζευγάρια μπιτζάμες, Ρούχα εξόδου
Παντόφλες για το δωμάτιο, σαγιονάρες για το μπάνιο,
Πετσέτα προσώπου 2, Πετσέτα σώματος, Σεντόνι
Πιστολάκι ταξιδίου, Χτένα, Κλάμερ, λαστιχάκια για τα μαλλιά

Αφρόλουτρο, Αποσμητικό, Σαμπουάν, Μαλακτικό
Οδοντόβουρτσα, Οδοντόκρεμα, Στοματικό διάλυμα
Επιθέματα Στήθους, Purelan 100 κρέμα για θηλές
Αντισηπτικό, υγρά μαντηλάκια,
Dettol spray για το μπάνιο
Χαρτομάντηλα, Πάνες ακράτειας, Σερβιέτες
Πλαστική σακούλα για άπλυτα

Ληξιαρχική πράξη γάμου επικυρωμένου εντός 6μήνου
Ταυτότητες αντίγραφα, πιστοποιητικό οικ. κατάστασης
Βιβλιάριο υγείας, ντοσιέ με εξετάσεις εγκυμοσύνης
Ένα βιβλίο λογοτεχνικό (αν και δεν νομίζω να προλάβω να το ανοίξω)

 

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΜΩΡΟΥ

Βελουτέ φορμάκια 4, Λεπτά φορμάκια 2 (δεν ξέρω ποια θα βολέψουν)
Κοντομάνικα εσωρουχάκια (κορμάκια) 4, μακρυμάνικα 2 (πάλι δεν ξέρω ποια θα βολέψουν)
Σκουφάκι, Γαντάκια, Ζακετάκι, καλτσάκια, Ολόσωμο μπουφανάκι
Μικρά πετσετάκια για γουλιές 2, Πάνες αγκαλιάς 3,
κουβερτούλα, Πετσέτα μπάνιου,
Σεντονάκια 2, ένα για το μαιευτήριο και ένα για το καθισματάκι αυτοκινήτου,

Σαμπουάν, κρέμα (λαδάκι) για νεογέννητα, Κρέμα για το σύγκαμα,
Μωρομάντηλα, Babylino,
Οινόπνευμα, γάζες
 

Αυτά τα λίγα!! Δεν θυμάμαι και αν ξεχνάω κάτι!! 8)

 

  • Μου αρέσει 5

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!! 

Έτοιμο κ εμάς το δωμάτιο της μικρούλας! Πολύ το χάρηκα! Ήρθε μαμά κ αδερφή σήμερα κ με βοήθησαν σε πάρα πολλά κ είναι έτοιμο. Το χαρήκαν κ εκείνες, πήρα κ ευχετηριες κάρτες με πολύ ωραία λογάκια κ αγάπη. Αυτές είναι πολύ όμορφες στιγμές που τις έχουμε αναγκη ειδικά τώρα που πλησιάζουμε στο τέλος κ με αντίξοες συνθήκες ομολογουμένως .

Μύρινα φοβερή η λίστα σου! Ευχαριστούμε πολύ! Εγώ μίλησα με υπάλληλο ΚΕΠ γιατί δεν έβγαινε το πιστοποιητικό από gov κ κορίτσια κάναμε βιντεοκλήση με τον υπάλληλο, κ όλα οκ! Συνδέθηκαμε κάναμε την δουλειά, ήρθε στο email μου κ τέλος! Ένιωσα πολύ Ευρωπαία. Χιχι! Σας το λέω για να το ξέρετε, mykeplive. 

@Mikri Ollandeza είδες που τα έκανες ολα;;; μια χαρά!! Κ εμένα αυτές οι λεπτομέρειες σαμπουάν κλπ κ πάνες έμειναν για το σπίτι.

Βρε κορίτσια ξυπνάω το βράδυ κάποιες στιγμές κ έχω μια δυσφορία Πωπωπω! Δε μπορώ να πάρω ανάσα, πάω να γυρίσω πλευρό κ λαχανιαζω. Το αντιμετωπίζετε εσείς;

Πες μας νέα @Klegeo,με το καλό :-D

@Maria mariaa ξάπλα ξάπλα ξάπλα! Πολύ καλά κάνεις! Όλα καλά θα πάνε, το μωράκι είναι προστατευμένο 

 

  • Μου αρέσει 3

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια!! 

Έτοιμο κ εμάς το δωμάτιο της μικρούλας! Πολύ το χάρηκα! Ήρθε μαμά κ αδερφή σήμερα κ με βοήθησαν σε πάρα πολλά κ είναι έτοιμο. Το χαρήκαν κ εκείνες, πήρα κ ευχετηριες κάρτες με πολύ ωραία λογάκια κ αγάπη. Αυτές είναι πολύ όμορφες στιγμές που τις έχουμε αναγκη ειδικά τώρα που πλησιάζουμε στο τέλος κ με αντίξοες συνθήκες ομολογουμένως .

Μύρινα φοβερή η λίστα σου! Ευχαριστούμε πολύ! Εγώ μίλησα με υπάλληλο ΚΕΠ γιατί δεν έβγαινε το πιστοποιητικό από gov κ κορίτσια κάναμε βιντεοκλήση με τον υπάλληλο, κ όλα οκ! Συνδέθηκαμε κάναμε την δουλειά, ήρθε στο email μου κ τέλος! Ένιωσα πολύ Ευρωπαία. Χιχι! Σας το λέω για να το ξέρετε, mykeplive. 

@Mikri Ollandeza είδες που τα έκανες ολα;;; μια χαρά!! Κ εμένα αυτές οι λεπτομέρειες σαμπουάν κλπ κ πάνες έμειναν για το σπίτι.

Βρε κορίτσια ξυπνάω το βράδυ κάποιες στιγμές κ έχω μια δυσφορία Πωπωπω! Δε μπορώ να πάρω ανάσα, πάω να γυρίσω πλευρό κ λαχανιαζω. Το αντιμετωπίζετε εσείς;

Πες μας νέα @Klegeo,με το καλό :-D

@Maria mariaa ξάπλα ξάπλα ξάπλα! Πολύ καλά κάνεις! Όλα καλά θα πάνε, το μωράκι είναι προστατευμένο 

 

Σας διαβάζω κορίτσια μου και χαίρομαι που όλες μαζί ετοιμαζόμαστε για τη μεγάλη μέρα....

Αυτό με τη δυσφορία που λες το παθαίνω αν είμαι τελείως οριζόντια χωρίς 2ο μαξιλάρι,πιέζονται οι πνεύμονες και το διάφραγμα.Βαλε μαξιλάρια και ανασηκωσου είναι άβολο το ξέρω αλλά θα ανακουφιστείς.

Μύρινα τέλεια η λίστα σου και εγώ πάνω κάτω αυτά έχω φτιάξει!!αν και μου είπαν ότι δε θα χρειαστουν για το μωρό όλα αυτά μας δίνουν τα πάντα από πάνες μέχρι σαπούνι,αλλά εγώ θα τα έχω για παν ενδεχόμενο.

Γυρίσαμε και από το γιατρό όλα καλά 2400 το πιράνχας μου!!!και μου έκανε και άμεσο κολπικό για το β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο δ είναι για μένα αυτή η εξέταση αλλά για το μωρό την ώρα του τοκετού μου είπε. Ρώτησα επίσης τη μαία για το αν θα φοράω φακούς Μ είπε όχι μόνο γυαλιά και νύχια βαμμένα η τα πάνω ή τα κάτω!!αυτά από μένα...εσεις νεακια;;;

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώσατε κ εσείς!! Με το καλό!!

Δεν το παθαίνω ανάσκελα, έχω να κοιμηθω ανάσκελα απ τον Ιούνιο :roll: . Πλάι κοιμάμαι κ κάποιες φορές με πιάνει . Μαξιλάρια φουλ  Πωπω! Είναι πολύ δύσκολο...

Τώρα γύρισα από περπάτημα περίπου 50 λεπτά κ είμαι ένα κουρέλι! Κατέβασα μάσκα εννοείται 

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...