Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Εμενα ο μπέμπης το βραδυ 6-7 ώρες κοιμάται ξυπνάει το πρωί 6 τρώει και μόλις περάσει 25 λεπτά που τν κρατάω για να χωνέψει κοιμάται πάλι μέχρι το επόμενο γεύμα 2:30 ώρες το μεσημέρι είναι ξύπνιος 2 ώρες και πάλι υπνο γελάμε πολυ βγάζουμε γλώσσα..

Καλημερα να μην σκέφτεσαι ετσι..Εγω πέρυσι ήμουν εγκυος είχα ατύχημα(τροχαίο) και έχασα το μωρό στν 3 προς 4 μήνα 40 ημέρες μετά έμεινα εγκυος στν μπέμπη μου χωρίς περίοδο 

 

Καλημερα κορίτσια έχω χαθεί αλλα σας διαβάζω.Εμενα μου ήρθε περίοδος πριν τς 40 ημέρες.Ο μπέμπης κάναμε την έβδομαδα το πρώτο εμβόλιο 6 απλό; Και ένα πόσιμο για τς γρασταντεριτιδες αλλά μου έκανε πυρετό μέχρι 38,3. Και σα να μην έφτανε αυτο έπεσα με αγκαλιά το μωρό (έχω θέμα με το γόνατο μου κλείδωσε το γόνατο και πέσαμε αλλά για να μην χτυπήσει το μωρό γύρισα το σώμα μου 360μ και χτύπησα εγω Πήγα στο γιατρό και έχω Θλάση ραχιαίων μυών και ωμοπλάτης χτύπησα ώμο μου και δυο πλευρά (πέρυσι τα είχα σπάσει σε τροχαίο,και με πονάνε πολυ)Εμείς ήμαστε 58 πόντους 5 κιλά.Εχουμε θέμα με το στομάχι μας κάνουμε παλινδρόμηση το γάλα και περνούμε φαρμακευτική αγωγή τα Nexus κάθε ημέρα και από γάλα Humana AR 180 γρμ σε κάθε γεύμα.Εχει γκρίνια με δόντια μας ειπε η παιδίατρος θα βγάλουμε δόντι έσκασε μύτη πάνω αριστερά και κατω δεξιά.Μας ειπε να τν γυρνάμε μπρούμυτα για να αρχίσει να γυμνάσει γιατί χωρίς υπερβολή εάν τν γυρίσει προχωράει (βέβαια η ένεση που κάναμε για τν πνεύμονα στν 7 τα κανει να νομίζουν ότι είναι πιο μεγάλα) Από εξετάσει κάναμε Ωοτοακουστικές εκμπομες βγήκαν τέλειες φουλ ακουει(το λέει το βιβλιάριο και η παιδίατρος μας ειπε να το κάνουμε)Μας ειπε στο τέλος του 4 θα φάμε ριζαλευρο και 5 μηνών ξεκινάει φαγητο.Μας αρέσουν οι βόλτες με καροτσι και το αμάξι 

Ποσο ζηλευω τα 6ωρα υπνου!!! Εμεις ακομα το παλευουμε! Απο τις 9:30 μεχρι τις 2 το ξημερωμα.. Μετα τρωει μεχρι 2:30-3:00 και μετα λαγοκοιμαται.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Εμενα ετσι ειπε η παιδίατρος άσε που τώρα τς είδα έσκασαν οι μυτουκες δυο έναν επάνω αριστερά και ένα κατω δεξιά βάζει τα πάντα στο στόμα χέρι πράγματα σάλια πολλα

 

Εμείς ξεκίνησαμε το αντιανωγικο γάλα από τν 2 εβδομάδα και μέχρι 4 μηνών αυτο μας ειπε Humana AR πίνουμε και φαρμακευτική αγωγή Nexus 

Αγκου και ααααει και μετά γελάει του φαίνεται αστείο...Μήπως ειμαστε χαζομαμαδες κορίτσια 

Εννοείται ότι είμαστε!!! Πόσων μηνών είστε τώρα,???

4 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

Ποσο ζηλευω τα 6ωρα υπνου!!! Εμεις ακομα το παλευουμε! Απο τις 9:30 μεχρι τις 2 το ξημερωμα.. Μετα τρωει μεχρι 2:30-3:00 και μετα λαγοκοιμαται.. 

Εμείς χθες κοιμηθήκαμε όλο το βράδυ!!! Πρώτη φορά!! Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι!!! Και είμαστε μόλις 2,5 μηνών!!! Εσείς πόσο είστε??

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μαρια απο ποτε σ τρωει 180??

Ποτε γεννησες??

Εμενα ειναι πανω απο 6κιλα αλλα τρωει μονο 120... κοιμαται τα βραδυα αλλα ξυπναει ανα 3ωρο για μαμ..  μας ειπε παιδιατρος οταν παει 150 τοτε θα αρχισει να κοιμαται χωρις γευμα... που να παει και 180...  αλλα και αυτος εκανε αναγωγες και παιρνει το AR  αλλα δεν αυξανει ποσοτητα με τπτ κολλησε η βελονα.. ενω στη αρχη αυξανε συνεχεια....

Ποια ειπε οτι.πηγε για έλεγχο ακοης?? Τι εξεταση εκανε?? Πως?? Εμας ειπε να το τρεναρουμε λογω κορονοιου.   Και εμβολιο γαστρεντερίτιδας δεν μας εκανε να μην μας φορτωσει αλλα ειπε θα το κανουμε αλλη στιγμη..

Τουτουνι ναι εμας κανει ολα αυτα που ειπες και ξετρελενεται και για πινακες που ειπε κλεγεο καρφωνεται μονιμως... 

Και εχει 2 μερες ξεκινησε να γυρναει ο ατιμος... χαμπαρι δεν τον παιρνω... εχει τοση δυναμη στα ποδια κανει γεφυρα το κορμι  και γυρναει.. αλλα δρν μπορει να κουμανταρει τα χερια του γυρναει ατσαλα... και παγιδεύονται τα χερια του στην κοιλια... αχαχα

Θα ξεκινησουν ολα σιγα σιγα το καθε παιδι θελει το δικο του χρονο... ενα μηνα κατω ενα πανω στην αναπτυξη δεν παιζει ρολο.... μολις σ ξεκινησει τα χαμογελα και τα αγκου θα κολλησεις σαν βεντουζα μιλαμε δεν υπαρχει καλυτερο... 

Οι υπολοιπες κανα νεο??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Εννοείται ότι είμαστε!!! Πόσων μηνών είστε τώρα,???

Εμείς χθες κοιμηθήκαμε όλο το βράδυ!!! Πρώτη φορά!! Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι!!! Και είμαστε μόλις 2,5 μηνών!!! Εσείς πόσο είστε??

Τουτουνι απο χτες ειμαστε 2,5 μηνων! Θηλαζεις? 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας!! Να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας!! Θα ήθελα τις γνώμες σας μιας που τα μωράκια σας είναι λίγο μεγαλύτερα. Η μπέμπα μου σήμερα είναι 30 ημερών. Γεννήθηκε 2840 βγήκαμε απ το νοσοκομείο 2640 και μετά από 10 μέρες πηγε 2970 γρ. Θηλάζω αποκλειστικά. Η παιδίατρος μου είπε ανά 2 ώρες αυστηρά 10 λεπτά απ το κάθε στήθος. Το ζήτημα είναι ότι δεν μπόρεσα Ν ακολουθήσω αυτά που έλεγε και μπορεί να θηλάζω και ανά 1 ώρα και αφήνω και αδειάζει το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Υπάρχουν φορές που μπορεί να κάτσει και 2 ώρες σερί αλλά σπάνια. Το θέμα μου είναι ότι βγάζει γουλιες μεγάλες ποσότητες θα έλεγα ειδικά σήμερα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Στο τελευταίο τώρα γεύμα έβγαλε όλο το γάλα περίπου... Είμαι πολύ στενάχωρημενη.. Την έχουμε συνέχεια όρθια, έχουμε ανασηκωσει όλα τα στρώματα κια, προσπαθώ να τη ρευω αν και ρευεται σπάνια. Έχει ξινιλες συχνά την βλέπω. Επίσης τα κακά της είναι υγρά κίτρινα. Σε κάθε γεύμα περίπου τα κάνει. Άλλοτε πιο πολλά άλλοτε πολύ λίγα. Τα αέρια της είναι θορυβώδη!! Είναι πολύ λαιμαργη και σχεδόν πάντα μου πνίγεται στο στήθος!! 

Έχει βγάλει και κάτι δροτσιλακια στο πρόσωπο. Σας έχει τύχει; από ζέστη; κάποιο ύφασμα;; 

Κοριτσια συγνώμη που σας ζάλισα αλλά κοντεύω να σκάσω!!! Δεν ξέρω τι να κάνω και αισθάνομαι ενοχές μημπως φταίω εγώ που δεν ακολούθησα τις συμβουλές τις παιδιατρου

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, valentina23 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!! Να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας!! Θα ήθελα τις γνώμες σας μιας που τα μωράκια σας είναι λίγο μεγαλύτερα. Η μπέμπα μου σήμερα είναι 30 ημερών. Γεννήθηκε 2840 βγήκαμε απ το νοσοκομείο 2640 και μετά από 10 μέρες πηγε 2970 γρ. Θηλάζω αποκλειστικά. Η παιδίατρος μου είπε ανά 2 ώρες αυστηρά 10 λεπτά απ το κάθε στήθος. Το ζήτημα είναι ότι δεν μπόρεσα Ν ακολουθήσω αυτά που έλεγε και μπορεί να θηλάζω και ανά 1 ώρα και αφήνω και αδειάζει το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Υπάρχουν φορές που μπορεί να κάτσει και 2 ώρες σερί αλλά σπάνια. Το θέμα μου είναι ότι βγάζει γουλιες μεγάλες ποσότητες θα έλεγα ειδικά σήμερα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Στο τελευταίο τώρα γεύμα έβγαλε όλο το γάλα περίπου... Είμαι πολύ στενάχωρημενη.. Την έχουμε συνέχεια όρθια, έχουμε ανασηκωσει όλα τα στρώματα κια, προσπαθώ να τη ρευω αν και ρευεται σπάνια. Έχει ξινιλες συχνά την βλέπω. Επίσης τα κακά της είναι υγρά κίτρινα. Σε κάθε γεύμα περίπου τα κάνει. Άλλοτε πιο πολλά άλλοτε πολύ λίγα. Τα αέρια της είναι θορυβώδη!! Είναι πολύ λαιμαργη και σχεδόν πάντα μου πνίγεται στο στήθος!! 

Έχει βγάλει και κάτι δροτσιλακια στο πρόσωπο. Σας έχει τύχει; από ζέστη; κάποιο ύφασμα;; 

Κοριτσια συγνώμη που σας ζάλισα αλλά κοντεύω να σκάσω!!! Δεν ξέρω τι να κάνω και αισθάνομαι ενοχές μημπως φταίω εγώ που δεν ακολούθησα τις συμβουλές τις παιδιατρου

Βαλεντινακι μου γράφω εδώ μόνο για να σου στείλω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς όχι οτι ξέρω τι θα έπρεπε να κάνεις ,ίσως τώρα που περάσανε 30 μέρες κ έχεις καλή παραγωγή κ η μικρή έχει μάθει τον θηλασμό να πρέπει να μπει κάποιο πρόγραμμα.με επιφύλαξη πάντα.

Εγώ δίνω και ξένο οπότε ανά 2,5 ώρες τον θηλάζω μισή ώρα -σαραντα λεπτά ,μετα δίνω σκόνη όσο πιει κ μετά ύπνο αφού ρευτει κτλ..

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 ευχαριστώ κοπέλα μου!! Δύσκολο πράγμα ο θηλασμός.. Πρέπει να έχεις πολύ υπομονη τελικά.. Και ο γιος μου που τον θηλασμό τις πρώτες 40 μέρες ήμουν αυπνη και αυτός έκλαιγε συνέχεια.. Τώρα τα ίδια με ένα παραπάνω τις αν αγωγές.. Αντί να χαίρομαι στεναχωριέμαι και είμαι πολύ χάλια. Με πιάνει άγχος οπωτε είναι να θηλασω.. Θα βγάλει δεν θα βγάλει;; άγχος μην πνίγει.. Με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάμαι.. Όρθια συνέχεια.. Μην τη κουνάτε.. Μην την παίζεται.. Μην τη βάζετε σε κουνακι.. Θα γίνω νευρωτικη στο τέλος.. Είχα το άγχος μου στην εγκυμοσύνη και τώρα πάλι τα ίδια... Κουράστηκα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Mighty86 ευχαριστώ κοπέλα μου!! Δύσκολο πράγμα ο θηλασμός.. Πρέπει να έχεις πολύ υπομονη τελικά.. Και ο γιος μου που τον θηλασμό τις πρώτες 40 μέρες ήμουν αυπνη και αυτός έκλαιγε συνέχεια.. Τώρα τα ίδια με ένα παραπάνω τις αν αγωγές.. Αντί να χαίρομαι στεναχωριέμαι και είμαι πολύ χάλια. Με πιάνει άγχος οπωτε είναι να θηλασω.. Θα βγάλει δεν θα βγάλει;; άγχος μην πνίγει.. Με το ένα μάτι ανοιχτό κοιμάμαι.. Όρθια συνέχεια.. Μην τη κουνάτε.. Μην την παίζεται.. Μην τη βάζετε σε κουνακι.. Θα γίνω νευρωτικη στο τέλος.. Είχα το άγχος μου στην εγκυμοσύνη και τώρα πάλι τα ίδια... Κουράστηκα.. :(

Μακάρι να σου προτείνουν κάτι τα κορίτσια εδώ ίσως κ η @Pagotoula να έχει κάποιο τιπ. Πάντως γουλιες βγάζει κ ο δικός μου παρόλο που τον ρευουμε κ τον κρατάμε πόση ώρα όρθιο αγκαλιά. Κ προσπαθώ να μειώσω το ξένο αλλά μετά κοιμηζεται πολύ δύσκολα. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!! Να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας!! Θα ήθελα τις γνώμες σας μιας που τα μωράκια σας είναι λίγο μεγαλύτερα. Η μπέμπα μου σήμερα είναι 30 ημερών. Γεννήθηκε 2840 βγήκαμε απ το νοσοκομείο 2640 και μετά από 10 μέρες πηγε 2970 γρ. Θηλάζω αποκλειστικά. Η παιδίατρος μου είπε ανά 2 ώρες αυστηρά 10 λεπτά απ το κάθε στήθος. Το ζήτημα είναι ότι δεν μπόρεσα Ν ακολουθήσω αυτά που έλεγε και μπορεί να θηλάζω και ανά 1 ώρα και αφήνω και αδειάζει το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Υπάρχουν φορές που μπορεί να κάτσει και 2 ώρες σερί αλλά σπάνια. Το θέμα μου είναι ότι βγάζει γουλιες μεγάλες ποσότητες θα έλεγα ειδικά σήμερα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Στο τελευταίο τώρα γεύμα έβγαλε όλο το γάλα περίπου... Είμαι πολύ στενάχωρημενη.. Την έχουμε συνέχεια όρθια, έχουμε ανασηκωσει όλα τα στρώματα κια, προσπαθώ να τη ρευω αν και ρευεται σπάνια. Έχει ξινιλες συχνά την βλέπω. Επίσης τα κακά της είναι υγρά κίτρινα. Σε κάθε γεύμα περίπου τα κάνει. Άλλοτε πιο πολλά άλλοτε πολύ λίγα. Τα αέρια της είναι θορυβώδη!! Είναι πολύ λαιμαργη και σχεδόν πάντα μου πνίγεται στο στήθος!! 

Έχει βγάλει και κάτι δροτσιλακια στο πρόσωπο. Σας έχει τύχει; από ζέστη; κάποιο ύφασμα;; 

Κοριτσια συγνώμη που σας ζάλισα αλλά κοντεύω να σκάσω!!! Δεν ξέρω τι να κάνω και αισθάνομαι ενοχές μημπως φταίω εγώ που δεν ακολούθησα τις συμβουλές τις παιδιατρου

Καλησπέρα κοριτσακι κ να σου ζήσει το μωράκι σας! Εμείς το επόμενο σαβ γινόμαστε 2 μηνών οπότε έχουμε ενα μήνα διαφορα αλλά μπορώ να σου απαντήσω σε συγκεκριμένο πρόβλημα που σε βασανίζει. Δεν θηλασα αποκλειστικά οπότε δε μπορώ να σου πω τι γίνεται με το θεμα θηλασμού. Αλλά μπορώ να σου πω ότι Υπάρχουν βίντεο στο YouTube που δείχνουν πως να ρευεται καλά κ γρήγορα . Κανε μια αναζητηση μηπως βρείτε κάτι που να σας ταιριάζει. Τη δική μου την βοηθαει πχ το τρίψιμο της πλατουλας της για να ρευτει, οταν την ταιζω σχεδόν καθιστη με το μπιμπερό .

Τα σπιθουρακια που λες είναι σύνηθες στα μωρακια. Έβγαλε κ εμας. Είναι απο μεγαλύτερη ζεστη στο σωματακι τους συνήθως. Δε μπορούν να ιδρώσουν όπως εμείς οπότε φράζουν οι πόροι κ δημιουργούνται. Αρα πιο ανετα ρούχα, οχι πολυ ζεστο νερο στο μπανάκι της. Μας έφυγαν καθως πήρα παιδίατρο κ μου είπε, πλύσιμο το προσωπάκι με κρύο νερό κ σαπουνακι για μωρα. Επίσης μας τόνισε αν είναι Κ τύπου σαγρε, να βάλουμε μια αλοιφή. Τη φουσιντιν h.  Αυτο κάναμε κ έφυγαν!!

Μην απογοητεύεσαι για τα υπόλοιπα! Θα βρειτε τρόπους να είναι το μωράκι καλα με το φαγητο του. Ειμαι σιγουρη!

  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!! Να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας!! Θα ήθελα τις γνώμες σας μιας που τα μωράκια σας είναι λίγο μεγαλύτερα. Η μπέμπα μου σήμερα είναι 30 ημερών. Γεννήθηκε 2840 βγήκαμε απ το νοσοκομείο 2640 και μετά από 10 μέρες πηγε 2970 γρ. Θηλάζω αποκλειστικά. Η παιδίατρος μου είπε ανά 2 ώρες αυστηρά 10 λεπτά απ το κάθε στήθος. Το ζήτημα είναι ότι δεν μπόρεσα Ν ακολουθήσω αυτά που έλεγε και μπορεί να θηλάζω και ανά 1 ώρα και αφήνω και αδειάζει το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Υπάρχουν φορές που μπορεί να κάτσει και 2 ώρες σερί αλλά σπάνια. Το θέμα μου είναι ότι βγάζει γουλιες μεγάλες ποσότητες θα έλεγα ειδικά σήμερα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Στο τελευταίο τώρα γεύμα έβγαλε όλο το γάλα περίπου... Είμαι πολύ στενάχωρημενη.. Την έχουμε συνέχεια όρθια, έχουμε ανασηκωσει όλα τα στρώματα κια, προσπαθώ να τη ρευω αν και ρευεται σπάνια. Έχει ξινιλες συχνά την βλέπω. Επίσης τα κακά της είναι υγρά κίτρινα. Σε κάθε γεύμα περίπου τα κάνει. Άλλοτε πιο πολλά άλλοτε πολύ λίγα. Τα αέρια της είναι θορυβώδη!! Είναι πολύ λαιμαργη και σχεδόν πάντα μου πνίγεται στο στήθος!! 

Έχει βγάλει και κάτι δροτσιλακια στο πρόσωπο. Σας έχει τύχει; από ζέστη; κάποιο ύφασμα;; 

Κοριτσια συγνώμη που σας ζάλισα αλλά κοντεύω να σκάσω!!! Δεν ξέρω τι να κάνω και αισθάνομαι ενοχές μημπως φταίω εγώ που δεν ακολούθησα τις συμβουλές τις παιδιατρου

Βαλεντίνα μου σε χαιρετώ απο τις μαμαδες Φεβρουαρίου και με μια μπεμπουλα 7 εβδομάδων και αποκλειστικο θηλασμο,   εχω να σου πω ότι Ταυτιστηκα με οσα διαβασα! Εννοείται δεν θα θηλαζεις ανα 2 ωρες και με το ρολοι στο χερι!! Θηλαζεις οσο θελει οποτε θελει το μωρακι και το βράδυ αν δεν εχει το επιθυμητο βαρος φροντιζεις να το ξυπνήσεις στο 3ωρακι,  αλλιως το αφηνεις να ξυπνήσει μονο του.  Εννοείται καθε γευμα ενα στηθος ώστε το μωρο να φτασει στο λιπαρο γαλα κ να μην πινει το πιο ελαφρυ που ειναι στην αρχη του θηλασμου! Οσο για το ρεψιμο ειχαμε κ εμεις απίστευτο θεμα, η παιδιατρος μας ειπε οσο μεγαλωνει θα ειναι πιο εύκολο και οντως οταν σαραντισα αρχισε να ρευεται ολο κ πιο συχνά ολο κ πιο ευκολα! Δοκιμασε μετα το 15λεπτο που δεν εχει ρευτει να ξαπλωσεις το μωρακι 2 3 λεπτά και μολις δεις δυσανασχετει κ ενοχλειται το σηκωνεις ωμο και συνηθως ρευονται, εμεις ετσι σωθηκαμε. Γουλιες είχαμε αφθονες ενα δραμα, δεν θέλει σίγουρα μετα το φαγητο να ταρακουνας κ να αλλαζεις χερια κ αγκαλιές το μωρακι. Η παιδιατρος μου ειπε οτι το να μειωσω τα γαλακτοκομικα θα βοηθουσε,  όντως έκοψα φανερά για μια αλλεργια που έχουμε κ μεσα σε μια εβδομάδα ειδαμε διαφορά αυτο ελεγα χθες με τον ανδρα μου, βέβαια εγω συνεχιζω κόβοντας κ κρυφα γαλακτοκομικα αλλα λογω αλλεργιας πάντα! 

Πάντως πρωτη φορα ακουσα να μπει πρόγραμμα σε μωρο που θηλαζει!! Μήπως η παιδιατρος θελει να χορηγησει έτοιμο;; και σε οδηγει σιγα σιγα;! 

Να σημειωσω οτι και εμενα η λαιμαργη πνιγοτανε,  για αυτο βγαζω λιγο γαλα πρωτα να μην εχει τοση ροη και δες ίντερνετ τη σταση ραγκμπι θηλασμου,  με εχει σωσει, μονο ετσι τρωμε και να ειναι ψιλοορθια και το στηθος κατω απο το στομα κ οχι πανω απο αυτη ωστε να ελέγχει το μωρακι ροη κ ποσότητα! Χαλινο εχετε τσεκαρει;;  η παιδιατρος βασικα;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Μακάρι να σου προτείνουν κάτι τα κορίτσια εδώ ίσως κ η @Pagotoula να έχει κάποιο τιπ. Πάντως γουλιες βγάζει κ ο δικός μου παρόλο που τον ρευουμε κ τον κρατάμε πόση ώρα όρθιο αγκαλιά. Κ προσπαθώ να μειώσω το ξένο αλλά μετά κοιμηζεται πολύ δύσκολα. 

@valentina23 καλημερες!! καταρχην να ξεκαθαρισουμε το εξης..οι αναγωγες ειναι απολυτως φυσιολογικες στα μωρακια. το θεμα ειναι αν γινονται σε τετοιο βαθμο που να επηρεαζουν το ιδιο το μωρο. δηλαδη να του δημιουργουν ανησυχια, πονο, δυσφαγια, προβλημα στον υπνο, στην προσληψη βαρους κοκ. αρα για παθολογια (γοπ) μιλαμε μονο αν συντρεχουν καποιοι απο τους παραπανω λογους, πραγμα που κρινει ο παιδιατρος και διαπιστωνεται με υπερηχο και σε καθε περιπτωση, εννοειται, εφαρμοζουμε αλλα μετρα αναλογα το βαθμο της και το αν εχει προκαλεσει η οχι οισοφαγιτιδα. θα σου μιλησω εχοντας ενα παιδι με διαγνωσμενη γοπ κι αλλεργια, που θηλασα εξαρχης αποκλειστικα εως και τωρα που κλεισαμε τον 1ο χρονο και συνεχιζουμε. οι πρωτοι 6μηνες ηταν εξαιρετικα δυσκολοι, με αναγωγες, ρουκετες, φοβερη ανησυχια, κρισεις κλαματος απο τον πονο, το παιδι ησυχαζε μονο μαζι μου, ηθελε μονο ορθια πανω μου, θηλαζε συνεχεια κυριολεκτικα, γιατι αυτο την παρηγορουσε, με αποτελεσμα ομως να κανει γουλιες κι εμετους επισης συνεχεια..και τελος κοιμοταν μονο πανω μου και μαξ για 40 λεπτα με 1ωρα...4μηνων φτασαμε σε σημειο να κανει αφαγια..δηλ να βλεπει στηθος, να πλανταζει στο κλαμα και να το αρνειται..για 3 μηνες την θηλαζα σχεδον παντα ορθια περπατωντας για να καθεται και μονο αν κοιμοταν, μπορουσα και καθομουν κι εγω..το μονο καλο με την μικρη μου ηταν οτι επαιρνε οχι απλα καλο βαρος, αλλα παααρα πολυ καλο βαρος, οποτε δεν ειχαμε αυτο το αγχος... αρχικα, ελπιζω το παιδακι σου να μην διαγνωσθει με γοπ, οποτε να μην το επηρεαζουν οργανικα οι γουλιτσες. επειτα, καποια τιπς που μπορω να σου πω ειναι: να θηλαζεις παντα αφου κανεις αμελξη και το στηθος δεν ειναι πρησμενο, ωστε να μην πινει πολλη ποσοτητα απο το λεπτορευστο στασιμο γαλα, το οποιο βγαινει με αναγωγες πολυ πιο ευκολα και φυσικα, να ρυθμισεις τυχον υπερπαραγωγη. δευτερον, θα το εχεις οσο μπορεις σε ορθια θεση σου, ειτε πανω σου, ειτε (αν καθεται) σε ριλαξ η καροτσι σε ημιανακλιση απο τον 1ο μηνα. σε μωρα με τετοιο θεμα το επιβαλουν ολοι οι παιδιατροι. επισης, θα το θηλαζεις οσο το δυνατον σε πιο ορθια θεση, με διαλειμματα στο ενδιαμεσο για 5 με 10λεπτα, για να προσπαθεις να το ρεψεις. και να μη ρευτει βεβαια, φυσιολογικο ειναι... τελος, μετα απο καθε θηλασμο θα το κρατας ορθιο για ποοολληηηη ωρα...οπλισου με υπομονη γιατι....θα ειναι συνεχεια πανω σου...τα μωρα με πεπτικα προβληματα ειναι γενικως αγκαλιτσες και συνηθως τα χαρακτηριζουν πιο γκρινιαρικα, ανασφαλη κι επιφυλακτικα και θελουν συνεχεια τη μαμα...αυτο ομως συμβαινει γιατι ακριβως λογω της δυσφοριας που νιωθουν μεσα τους, χρειαζονται παντα τη μαμα μαζι τους για να ησυχαζουν... πιθανον ενας μαρσιπος καπως να σε βοηθησει στην καθημερινοτητα, αν τον δεχτει φυσικα...κατα τα αλλα, το μονο που θα σου πω ειναι οτι γυρω στους 6 με 7 μηνες το μωρο αλλαζει παααρα πολυ..το πεπτικο ωριμαζει...ο δακτυλιος του στομαχου κλεινει σωστα και οι στερεες τροφες βοηθανε πολυ στο να ελαττωθουν και τελος να εξαφανιστουν οι αναγωγες... θελει παρα πολλη υπομονη...δεν θα τα ωραιοποιησω...και το μικρακι θα ειναι πολυ κολλημενο στη μαμα και θα θελει συνεχως την προσοχη σου... αλλα... να σκεφτεσαι οτι ειναι μολις λιγοι μηνες που θα περασουν πολυ γρηγορα...οσο κι αν τωρα φανταζει βουνο...εν κατακλειδι εννοειται οτι θηλαζον μωρο ποτε δεν το βαζουμε σε προγραμμα. η παιδιατρος σου δεν εχει ιδεα απο θηλασμο και η συμβουλη που σου εδωσε ειναι εντελως ανυποστατη... πολυ καλη επιτυχια και συγγνωμη για το σεντονι...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Όλα αυτά τα τηρώ. Την έχω όρθια να ρευτει για μισή ώρα την παίρνει ο ύπνος και όταν τη βάζω Κάτω-να πάω μια τουαλέτα η γυναίκα-τότε μετά από λίγο βγάζει και τη σηκώνω αναστατωμενη μην μου πνίγει!! Τη παιδίατρο την έχω 12 χρόνια απ το γιο μου της έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε όσα μου χε πει στο πρώτο μου πότε δεν είχε πέσει έξω, παρ όλα αυτά το θηλασμό τον αντιμετωπίζει καθαρά παιδιατρικα, εννοώ με την τυπική μορφη δεν δέχεται τους σύμβουλος θηλασμού κτλ. Το κακό είναι ότι τώρα που θα πάμε σε καμία εβδομάδα και της πω τους προβληματισμούς μου φοβάμαι μην μου πει κανένα αντιαναγωγικο γάλα... Τέλος να πω ότι η μπέμπα έχει άρχισει και δεν σηκώνεται!! Έχει βαρύνει και πονάνε τα χέρια μου!! Οπωυα από βάρος πρέπει να ναι πάνω απ το κανονικό όπως τη κόβω.. Και η κοιλιά της είναι φουσκωμένη.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!! Τις πρωτες μερες το μωρο ειναι συνεχεια στηθος.. Μετα βαλαμε προγραμμα ανα 2,5 με τρεις ωρες.. Γιατι δεν γινοταν αλλο.. Θα τρελαινομουν! Η παιδιατρος μου πε οτι το μωρο σε καθε γευμα θα παρει αυτο που θελει για να φαει.. Κ ετσι εγινε! Ετρωγεπολυ καλα,  μειωσε τις γουλιες κ παιρνει βαρος! Οποτε τρωει παρα πολυ συχνα κ λαιμαργα, Βγαζει γουλιες.. Κακα κανει καθε 4 μερες πια.. Πανες βρεχει μια χαρα. 

Συμπληρωμα δεν παιρνει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Klegeo είπε:

Κοριτσια καλησπερα!! Τις πρωτες μερες το μωρο ειναι συνεχεια στηθος.. Μετα βαλαμε προγραμμα ανα 2,5 με τρεις ωρες.. Γιατι δεν γινοταν αλλο.. Θα τρελαινομουν! Η παιδιατρος μου πε οτι το μωρο σε καθε γευμα θα παρει αυτο που θελει για να φαει.. Κ ετσι εγινε! Ετρωγεπολυ καλα,  μειωσε τις γουλιες κ παιρνει βαρος! Οποτε τρωει παρα πολυ συχνα κ λαιμαργα, Βγαζει γουλιες.. Κακα κανει καθε 4 μερες πια.. Πανες βρεχει μια χαρα. 

Συμπληρωμα δεν παιρνει.. 

Να σου ζήσει το μωράκι. Πόσο μηνών είναι τώρα; ποτέ μπήκατε σε πρόγραμμα;; εμένα κάνει συνέχεια κακά υγρά κίτρινα. Μπορεί και 6 φορές.. Και μένα πολύ λαιμαργη. Είναι 1 μηνών τωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...