Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Κοριτσάκια καλησπέρα! Πως είστε;;; 

Εύχομαι να είστε καλά κ απλά να μην προλαβαίνετε να γράψετε...σας καταλαβαίνω.

Οσες πήγατε γιατρο όλα καλα;;;; είχαν κάποιες γυναικολόγο. 

Εγω θα παω τη επόμενη εβδομάδα, αδιάθετησα κ μου είχε πει μετα την πρώτη περίοδο. Κατα τ αλλά όλα καλά. Το μωράκι μεγαλώνει, αστατο ωράριο εννοείται ακόμα αλλά επειδή μείνει πιο πολλές ωρες ξύπνια τη χαίρομαι λιγο καλύτερα . Σας φιλώ ολες

Χαιρεται.κ εγω πηγα μ ειπε οτο βλεπει πως θα αδιαθετησω συντομα για 3 4 μερες εβγαζα μια σταγονα καφε ουτε καν κοκκινο κ 2 μερες τωρα τιποτα δ ξερω τι γινεται.ξαναεβγαλα στην ωοθηκη κυστη ενδομητριωσης μετα την γεννα αγριευει η ενδομητριωση μ ειπε.επεσα ψυχολογικα οσο να ναι κ λεω δ παιζει να μπορω να κανω δευτερο παιδι κ να θελα δηλ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, butterfly1986 είπε:

Κόριτσια μου έχει γεννήσει καμία στο μητέρα να μου πει πως ήταν σαν μαιευτήριο??Επιταχτηκε το Λητώ σαν κλινικη κοβιντ κ είναι μια φίλη μου να γεννήσει αντί σε αυτό στο Ρέα η στο μητέρα κι έχει πελαγωσει. Δεν ξέρει ποιο να διαλέξει.

Πεταλουδίτσα μου, στο Μητερα γέννησα κ έμεινα παρα πολυ ευχαριστημένη απ όλα!!!! Ότι θες ή θέλει με προσωπικό μήνυμα να με ρωτήσει θα χαρω να βοηθήσω 

Just now, Suzukaki είπε:

Χαιρεται.κ εγω πηγα μ ειπε οτο βλεπει πως θα αδιαθετησω συντομα για 3 4 μερες εβγαζα μια σταγονα καφε ουτε καν κοκκινο κ 2 μερες τωρα τιποτα δ ξερω τι γινεται.ξαναεβγαλα στην ωοθηκη κυστη ενδομητριωσης μετα την γεννα αγριευει η ενδομητριωση μ ειπε.επεσα ψυχολογικα οσο να ναι κ λεω δ παιζει να μπορω να κανω δευτερο παιδι κ να θελα δηλ.

Σου είπε ο γιατρός ότι δύσκολο για δευτερο;

2 ώρες πρίν, myrina είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Εχω τα κορίτσια μου σπιτι πλέον με τηλεκπαιδευση και είμαι πιο απασχολημένη από συνήθως!

Εχθές ο μπέμπης έκλεισε 2 μηνών και εκανε το πρώτο του εμβολιο. Ευτυχώς δεν έχει κάνει πυρετό, μόνο λίγο εκνευρισμό και γκρίνια έχει! Εύχομαι να τη γλυτώσουμε ετσι!

Κατά τα Αλλα τον βρήκε πολύ προχωρημένο για την ηλικία του, όσον αφορά κινήσεις και επικοινωνία. Απο μετρήσεις 6100 βάρος (γεννήθηκε 4200 με βάρος εξόδου 4000) και 62.5 εκατοστά ύψος (γεννήθηκε 56).

Πάνα στην babylino φοράει την 3 Αλλα του είναι οριακη, θα πάρω την 3 στο Pampers που είναι μεγαλύτερη!

Θηλαζουμε αποκλειστικά οποτε δεν υπάρχει ωράριο, την ημέρα κάθε μια ώρα, την νύχτα μου κάνει ένα 3ωρο και μετά 2ωρα ή  1 ώρα παλι. 

Επειδή είχε κολικούς και παλινδρόμηση, και λόγω οικογενειακού ιστορικού (η μεγάλη είχε αλλεργία) κάνω αποχή από γαλακτοκομικά και ξηρούς καρπούς. Επιπλέον του δίνω και σταγόνες biogaia προβιωτικα, συν τις βιταμίνη D που μου είχαν γράψει από το νοσοκομείο στην έξοδο.

Έχει ανοίξει ο καιρός και βγαίνουμε βολτιτσες, όσο μπορούμε δλδ και επιτρέπουν και οι υποχρεώσεις των μεγάλων παιδιών. Ειναι ήρεμος στις βόλτες  πλέον, την πρώτη φορά ήταν λίγο ανήσυχος, αλλά έχει εξοικειωθεί!

Αυτά τα νέα μας μέρες άκρες!! 

Αν είχατε Facebook θα είχαμε πιο εύκολη και άμεση επικοινωνία, εδώ είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο.. Σκεφτείτε το!!! :wink:

Καλως την!! Χαίρομαι που πανε ολα καλά! Βημα βημα κ εσυ με ολη την καθημερινότητα... 

Με το fb κοριτσακια μου δεν εχω καμία επαφή γι αυτο δεν το προτιμώ. Θα ηθελα να τα λέμε συχνότερα αλλά..Δεν πειράζει! Έστω κ έτσι...


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Πεταλουδίτσα μου, στο Μητερα γέννησα κ έμεινα παρα πολυ ευχαριστημένη απ όλα!!!! Ότι θες ή θέλει με προσωπικό μήνυμα να με ρωτήσει θα χαρω να βοηθήσω 

Σου είπε ο γιατρός ότι δύσκολο για δευτερο;

Καλως την!! Χαίρομαι που πανε ολα καλά! Βημα βημα κ εσυ με ολη την καθημερινότητα... 

Με το fb κοριτσακια μου δεν εχω καμία επαφή γι αυτο δεν το προτιμώ. Θα ηθελα να τα λέμε συχνότερα αλλά..Δεν πειράζει! Έστω κ έτσι...

@Lottaki οχι απο μονη μ το λεω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

@Lottaki οχι απο μονη μ το λεω

Μην προδικάζεις τα πραγματα! Η φύση της γυναικας ειναι δυνατη κ γεμάτη εκπλήξεις!! Όλα καλα θα πάνε κ οτι καλύτερο θα σου συμβεί όταν ειναι να έρθει. 

Να ρωτήσω κατι; την ημέρα κοιμούνται τα μωράκια σας; εμενα αντε 1 ωρα μεταξύ γευμάτων κλπ ,40 λεπτά εκεί συνήθως.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσαρες!!

Την ημέρα μεταξυ γευματων εμενα πλεον αποζητα μια ωριτσα βολτα στο σπιτι η μιλημα... μετα κουραζεται κοιμαται...

Σουζουκακι εχει ο Θεος!! Οπως σ εδωσε το πρωτο θα σου δωσει και αλλο!! Κοιτα ενδομητριωση δεν εχω ιδεα τι είναι θα δω μετα.. αλλα εγω ξερω ατομο θα πηγαινε για εξωσωματική (λογος:φλερταρε με την στειροτητα και εμεινε εγκυος απο το πουθενα).. Ταμα εννοειται στην παναγια και εμεινε αμεσως!! Οποτε προσευχη και ολα καλα θα πανε!!

LOTTAKI μου γλυκο ειχα υποχρεωσεις και χάθηκα και εγω... γυναικολογος μου ειπε ειδε αυγουλακι κ σε 10-15 μερες να περιμενω περιοδο ειπε.. εξαρταται απο τις αντλησεις... ακομα και αυτες οι 2-3/24ωρο που κανω επηρρεαζουν.. παπ στο 6μηνο..

Παιδιατρος ολα καλα 6200 62 ποντους λιγη πλαγιοκεφαλια και απο αναγωγες εξαισια μας βοηθησε πολυ το γάλα εχει ηρεμησει αφανταστα απο θεμα γκρινιας..

Καναμε και.εμεις το.πρωτο εμβολιο! πρωτη νυχτα ειχε αυπνια με χορεψε στο ταψί  μεχρι τα ξημερώματα ... για να δουμε σημερα... κοιμαται προς το παρον... και μου περιορισε το φαγητο αισθητα στο ημισι!!!

Επανηλθα διαβασα για την ενδομητριωση...  διάβαζω και τι γραφεις εσυ.. για αρχη θεραπευεται.. επειτα δεν συμβαδίζει με την υπογονιμότητα... απλα μπορει να την δημιουργησει... επισης, εσυ εχεις στη μια ωοθηκη.. οποτε point που δεν εχεις στην αλλη!! Μην προδικάζεις τα πραγματα εσυ απόλαυσε το νινακι σου και οταν ερθει η ωρα ολα καλα θα πανε... εχω και εγω ενα ινομυωμα!!! Το κοιτω με κοιτα!!! Και οτι βρεξει ας κατεβασει!!! Κοριτσια ασχετο τι ηλιακο γκρουπ εχουμε?? Εγω Σχεδον 33 ειμαι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Μην προδικάζεις τα πραγματα! Η φύση της γυναικας ειναι δυνατη κ γεμάτη εκπλήξεις!! Όλα καλα θα πάνε κ οτι καλύτερο θα σου συμβεί όταν ειναι να έρθει. 

Να ρωτήσω κατι; την ημέρα κοιμούνται τα μωράκια σας; εμενα αντε 1 ωρα μεταξύ γευμάτων κλπ ,40 λεπτά εκεί συνήθως.

Εμενα κοιμαται οχι παντα βεβαια αλλα εχει τυχει να κοιμηθει κ 4ωρο να προσπαθω να την ξυπνησω για να φαει κ να μην ξυπναει με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! 

Ξέρω πολλά απο ενδομητρίωση, δεν εχω περάσει προσωπικά αλλά απο κολλητή φιλη. Δεν θα σου στερήσει δεύτερο παιδάκι. Ηρεμία, ηρεμία κ θετικη ενέργεια. Θα είσαι κ πιο χαλαρή επειδή έχεις ενα παιδάκι οπότε θα πανε ολα καλά.

Σας θαυμάζω πάντως που ήδη σκέφτεστε το 2ο :roll: 

Enjoy μια χαρα τα βλέπω τα νεα απο το γιατρό. Με τις υγείες σας το εμβόλιο! Όλες τρέχουμε οπότε μην ανησυχείς αν χανεσαι....

Εγω κορίτσια εχω ρίξει πολυ διάβασμα για το θεμα υπνος...Εχω ξεκινήσει εκπαίδευση σιγά σιγά...

Για την ηλικία ,ειμαι δεσποινις ετων 39 χαχα. 

 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Εμένα νομίζω ψιλοκοιμαται την ώρα που τρώει. Μετά πολύ σπάνια. Μόνο αν τον κουνάω αγκαλιά όρθια. Γενικά μέσα στη μέρα ζήτημα να κάνει ένα δίωρο σερί ύπνο. Για το βραδυνό ύπνο ανάλογα τα κέφια. Άλλες φορές ξυπνάει ανά μιαμισή ώρα για φαι . Χτες ήταν ένα καλό βράδυ κοιμήθηκε 12-4 στο ρηλαξ κ 5-8 στην κούνια.

Για ενδομητριωση δεν ξέρω πολλά για να πω την αλήθεια αλλά σου εύχομαι να αποκτήσεις κι άλλο παιδάκι αν το θες. Κι εγώ πριν 5 χρόνια πίστευα ότι η υιοθεσία μπορεί να είναι η μόνη μου επιλογή κ τωρα έχω ήδη γεννήσει 3 κουκλάκια.

Σχετικά με την ηλικία είμαι 34,5.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Suzukaki τελικα σταματησες θηλασμο?? Πλεον κανω 2-3αντλησεις την ημερα... λεω να το σταματησω εντελως... γτ του προκαλουν αναγουλα... πινει το αντιαναγωγικο που ειναι παχυ.. οποτε τι να παιδευομαι.. 

Αν σταματησες για πες τι πρεπει να κανω.. και την εμπειρια σου.. απο οτι θυμαμαι και στον πρωτο περιορισα συχνοτητα και κοπηκε μονο του... αλλα λεπτομερειες δεν θυμαμαι.. δλδ ποτε θα ειμαι σιγουρη οτι δεν εχω καθολου γαλα και να εχω το κεφαλι μου ησυχο να μην κανω αλλη αντληση..

Καλημερααα σε ολες... ο Δικος μου σημερα μεχρι τις 3 ανησιχιες και μετα τις 3 η μανουλα αυπνιες... και τωρα που νυσταζω πρεπει να τον ταισω στις 6!!

Myrina εισαι οριακα  στο νουμερο 3??Με προβλημάτισες.. το 4 ξεκιναει στα 7κιλα... ειμαστε 6200 δλδ για τον επομενο μηνα να παρω το 4..?? Μαλιστα!!! Καλα που το ανέφερες και τσεκαρα και τα κιλα της συσκευασιες.. οποτε μπορω να δοκιμασω το 4 για τον επομενο γτ βλεπω το 3 ξεκιναει να του ερχεται ακριβως πλεον ενω ηταν ανετη προς το μεγαλο πριν 2-3βδομαδες οταν ξεκινησαμε... οποτε τελος τ μηνα βλεπω να του μικραινει.. 

Κλεγεο εσυ τι νεα?? Καθαρισαν τα ρουχαλακια?? Με πανες βοηθησε το μεγαλυτερο νουμερο η δεν το δοκιμασες ακομα??

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 12:01 ΠΜ, Suzukaki είπε:

Χαιρεται.κ εγω πηγα μ ειπε οτο βλεπει πως θα αδιαθετησω συντομα για 3 4 μερες εβγαζα μια σταγονα καφε ουτε καν κοκκινο κ 2 μερες τωρα τιποτα δ ξερω τι γινεται.ξαναεβγαλα στην ωοθηκη κυστη ενδομητριωσης μετα την γεννα αγριευει η ενδομητριωση μ ειπε.επεσα ψυχολογικα οσο να ναι κ λεω δ παιζει να μπορω να κανω δευτερο παιδι κ να θελα δηλ.

Γιατι να μην μπορεις? Εχει προχωρησει η επιστημη,  η ενδομητριωση αντιμετωπιζεται. Μη σε παιρνει απο κατω.. 

Κοριτσαρες καλημερα σε ολες! Μετα απο 8ωρο υπνο ειμαι fresh!!!!!! Εμβολιο δεν εχουμε κανει ακομα.. Την αλλη εβδομαδα. 

Γυναικολογο επισης την αλλη εβδομαδα. 

Με το θηλασμο παμε καλα! Του εχω φτιαξει προγραμμα στο τριωρο, αντε 2.5 ωρες την μερα.  Τη νυχτα στο 5ωρο ξυπνα. Γκρινια το πρωι για αγκαλια μιλητο.. 

Πριν μεινω εγκυος στο πρωτο εκανα λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση,  διορθωσαμε καποια πραγματα κ στον πρωτο μηνα εμεινα εγκυος.. Το εχασα ομως λογω τρισωμιας.. Μετα απο τρεις μηνες εμεινα εγκυος στον μπεμπη μου! 

Ας μην το βαζουμε κατω.. Εγω σκεφτομαι για δευτερο παρολο που ταλαιπωρηθηκα στην εγκυμοσυνη αυτη με τη φαγουρα με ενεσεις, δυσκοιλιοτητα και μετα με τον θηλασμο. Κοινως 2 με 3 χρονια μετα τα καταφερα.. Χαλαλι! Ηλικια 39!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

Γιατι να μην μπορεις? Εχει προχωρησει η επιστημη,  η ενδομητριωση αντιμετωπιζεται. Μη σε παιρνει απο κατω.. 

Κοριτσαρες καλημερα σε ολες! Μετα απο 8ωρο υπνο ειμαι fresh!!!!!! Εμβολιο δεν εχουμε κανει ακομα.. Την αλλη εβδομαδα. 

Γυναικολογο επισης την αλλη εβδομαδα. 

Με το θηλασμο παμε καλα! Του εχω φτιαξει προγραμμα στο τριωρο, αντε 2.5 ωρες την μερα.  Τη νυχτα στο 5ωρο ξυπνα. Γκρινια το πρωι για αγκαλια μιλητο.. 

Πριν μεινω εγκυος στο πρωτο εκανα λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση,  διορθωσαμε καποια πραγματα κ στον πρωτο μηνα εμεινα εγκυος.. Το εχασα ομως λογω τρισωμιας.. Μετα απο τρεις μηνες εμεινα εγκυος στον μπεμπη μου! 

Ας μην το βαζουμε κατω.. Εγω σκεφτομαι για δευτερο παρολο που ταλαιπωρηθηκα στην εγκυμοσυνη αυτη με τη φαγουρα με ενεσεις, δυσκοιλιοτητα και μετα με τον θηλασμο. Κοινως 2 με 3 χρονια μετα τα καταφερα.. Χαλαλι! Ηλικια 39!

 

Και εγω μεθαυριο μπαινω στα 35 δ εχω κ πολλα περιθωρια γτ με την ενδομητριωση μπορει να κανω αλλα 2 χρονια να πιασω κ αν.......οχι οτι τωρα θελω δευτερο παιδι αλλα λεμε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Suzukaki είπε:

Και εγω μεθαυριο μπαινω στα 35 δ εχω κ πολλα περιθωρια γτ με την ενδομητριωση μπορει να κανω αλλα 2 χρονια να πιασω κ αν.......οχι οτι τωρα θελω δευτερο παιδι αλλα λεμε

Ε δεν χρειάζεται και να βιαζεσαι... και διαφορα ηλικίας να εχουν τα μωρακια και αυτο εχει τα καλα του.. αν δεν ειχαμε κοβιντ ο μεγαλος θα πηγαινε παιδικο και θα ασχολιομουν μονο με τον μπεμπη... μπραβο σε οσες κανουν ατο καπακι παιδι... χαρα στο κουραγιο τους αλλα εμενα εχουν 3μιση χρονια διαφορα και το καταχαρηκα... κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πηγαινε παιδικο προλαβαμε καποιους μηνες και εγω εκανα δουλειες.με την ηαυχια μου... επισης το σημαντικότερο για μενα ειναι οτι 3 χρονια απολαυσα τον πρωτο στο επακρο δλδ πρωτο χαμογελο, λεξουλα, βημα!! Ολα τα απολαυσα καθε στιγμη με τον συζυγο... ημουν εκει 100%... ενω αν εμενα στο καπακι βλεπετε τι παιρναμε στο πρωτο... δλδ να έχεις ενα χρονιαρικο στην αγκαλια που δεν περπαταει και ενα νεογέννητο δλδ να κουβαλας 2 εναλλαξ μου φαινεται βουνο... απλα κουραση και καμια απολαυση... αλλα και αυτο εχει εννοειται τα καλα του.. γτ ειναι ηλικιακα κοντα και μεγαλωνουν παραλληλα... απλα για οσες δεν μπορουν και η διαφορα ηλικιας εχει τα καλα του..

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, enjoy είπε:

 

Κλεγεο εσυ τι νεα?? Καθαρισαν τα ρουχαλακια?? Με πανες βοηθησε το μεγαλυτερο νουμερο η δεν το δοκιμασες ακομα??

Ναι βαζουμε το νουμερο 3 πια! Αν και εχουμε καποιες διαρροές.. Τα ρουχα τα εβαλα με δικο μας πρωτα κ ξαθαρισαν! 

Link to comment
Share on other sites

Κλεγεο ο παιδιατρος κρινει αν χρειαζεσαι αντιαγωγικο.. εμεις με αντιαναγωγικο δεν κανουμε γουλιτσες πλεον... η παιδιατρος ειδε οτι ο μικρος εκανε το κεφαλι πισω γτ του ερχοταν γουλιά και την κατεπινε ετσι...ενω ειχε φαει 4ωρες νωριτερα... επισης στον υπνο του εκανε αναρροφηση πως λεγεται και ρουκετα... 3-4φορες... και κατι αλλο παρατηρησε σπιρτο ειναι αλλα δεν θυμαμαι... ααα επισης ξυπνουσε απο γουλια καθε 10λεπτα ο μικρος οποτε μας ειπε αντιαναγωγικο μεχρι 4μηνων και βλεπουμε... απο τοτε εχει φτιαξει ο υπνος του αισθητα μου πνιγοταν μες στον υπνο

Με υπνο πως τα πατε?? Οχι τα μωρα Εσεις!!! Ρε κοριτσια κανω μαλακ... εγω πινω 1 η 2 καφεδες την ημερα για να μην κουτουλαω 1 πρωι και 1 αππγευνα η και βραδυ κατα τις 9 αν δεν εχω προλάβει απογευμα.. για να εχω ενεργεια.. και μετα τις ωρες που κοιμαται το μωρο τη νυχτα δεν μπορω να κοιμηθω... ξεχναω να παρω και ντεκαφεινε ο μοσχος... και ειμαι καθε μερα με 2 ωρες σπαστο υπνο νυψτερινο και μια ωριτσα το πρωι η μεσημερι αναλογα... μα ποσο ζωον ειμαι... δεν ηξερα τι φταει βεβαια αλλα με παρακολουθησα και φταιει ο καφες γτ παλιοτερα δεν προλαβαινα να ξαπλωσω κοιμομουν καθιστη ενω τωρα υπερενταση φουλ...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...