Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια ! 

Εμένα μου ήρθε μόλις 40ισα Κ απο τότε 2 φορές ακόμα. Κ στις 28 μέρες ακριβώς που δεν το περίμενα αυτο να συμβεί. Πάντα είχα διάφορες ανωμαλίες μονο 2 χρονια πριν την εγκυμοσύνη είχε στρώσει. Κ τώρα.... 

Μήπως να πάρεις το γιατρό σου; να σου πει γνώμη ή να κάνεις υπέρηχο; Επίσης...μηπως σου έρχεται 2ο μωράκι; :rolleyes:


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έχει έρθει 2 φορές μέχρι τώρα αλλά δεν θήλασα. Επίσης και εμείς θα ξεκινήσουμε να τρώμε από τον 4ο μάλλον μήνα (τώρα είμαστε 3 και κατι) γιατι είναι χαμηλά στον δείκτη του βάρους αλλά το κεφαλάκι το στερεωνει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , KwnKwn10 είπε:

Και εμένα μου έχει έρθει 2 φορές μέχρι τώρα αλλά δεν θήλασα. Επίσης και εμείς θα ξεκινήσουμε να τρώμε από τον 4ο μάλλον μήνα (τώρα είμαστε 3 και κατι) γιατι είναι χαμηλά στον δείκτη του βάρους αλλά το κεφαλάκι το στερεωνει.. 

Κ εμείς ξεκινήσαμε ,είμαστε στην 3η ημέρα κ κάπως συνηθίζουμε το κουταλάκι...σε 10-15ημερες θα φάμε και φτουτα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας.

Οπως σας είπα ξεκινήσαμε ριζαλευρο βανίλια αλλά του έκανε δυσκοιλιότητα και το σταματήσαμε.Μου είπε η παιδίατρος να ξεκινησω με τα φρούτα καλύτερα αλλά εγώ δεν θέλω θεωρό ότι είναι μικρός ακόμα και θα περιμένω ένα μήνα.Οποτε είπα τώρα που θα ξεκινησω δουλειά να του δίνουν ένα γεύμα ξένο το πρωί που θα λείπω γιατί δεν έχω τόσο γάλα ώστε να αφήνω 2 γεύματα από το δικό μου.Και όταν ξεκινήσουμε τα φρούτα εαν πεινάει κ άλλο θα συνεχίσει ν πίνει λίγο ξένο κ μετά θα το σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μπορώ να σε βοηθήσω κοριτσάκι....εμας πίνουμε σκονη ετσι κ αλλιώς κ δεν είμαστε ακόμα στη φάση κρεμας. Θεωρώ ομως με όσα εχω διαβάσει οτι η σκόνη θα βοηθήσει με την δυσκοιλιότητα 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2021 at 12:28 ΜΜ, Marialena123 είπε:

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας.

Οπως σας είπα ξεκινήσαμε ριζαλευρο βανίλια αλλά του έκανε δυσκοιλιότητα και το σταματήσαμε.Μου είπε η παιδίατρος να ξεκινησω με τα φρούτα καλύτερα αλλά εγώ δεν θέλω θεωρό ότι είναι μικρός ακόμα και θα περιμένω ένα μήνα.Οποτε είπα τώρα που θα ξεκινησω δουλειά να του δίνουν ένα γεύμα ξένο το πρωί που θα λείπω γιατί δεν έχω τόσο γάλα ώστε να αφήνω 2 γεύματα από το δικό μου.Και όταν ξεκινήσουμε τα φρούτα εαν πεινάει κ άλλο θα συνεχίσει ν πίνει λίγο ξένο κ μετά θα το σταματήσω.

Καλημέρα! Ήθελα απλά να σου πω ότι κι ο ενας από τα δίδυμα μου όταν ξεκινήσαμε στερεές στους 6 μηνες είχε τρομερή δυσκοιλιότητα αλλά μετά από 2 βδομάδες έστρωσε μόνος του. Μάλλον ο ο ργανισμος του ήθελε λίγο καιρό για να συνηθίσει. Βέβαια εσένα είναι κ πιο μικρουλι οπότε φαντάζομαι αν τον ξεκινησεις ξανά  μετά από ένα μηνα θα είναι πιο έτοιμος ο οργανισμός του.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Καλημέρα! Ήθελα απλά να σου πω ότι κι ο ενας από τα δίδυμα μου όταν ξεκινήσαμε στερεές στους 6 μηνες είχε τρομερή δυσκοιλιότητα αλλά μετά από 2 βδομάδες έστρωσε μόνος του. Μάλλον ο ο ργανισμος του ήθελε λίγο καιρό για να συνηθίσει. Βέβαια εσένα είναι κ πιο μικρουλι οπότε φαντάζομαι αν τον ξεκινησεις ξανά  μετά από ένα μηνα θα είναι πιο έτοιμος ο οργανισμός του.

Καλησπέρα κορίτσι μου.

Εγω του έκανε κλεις Μαράκι στις 4 ημέρες αλλά και πάλι βλέπω ότι έχει θέμα (έχουν περάσει άλλες 2 ημέρες από το κλείσαμε€.Εσει του έδωσες κάτι αυτές τις 2 εβδομάδες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.

Εγω του έκανε κλεις Μαράκι στις 4 ημέρες αλλά και πάλι βλέπω ότι έχει θέμα (έχουν περάσει άλλες 2 ημέρες από το κλείσαμε€.Εσει του έδωσες κάτι αυτές τις 2 εβδομάδες;

Δεν έκανε καθόλου ε? Δεν του έδωσα τίποτα αλλά για να πω την αλήθεια εμένα έκανε κάθε μέρα απλά πόλυ σκληρά ,μικρά κ στρογγυλά. Σαν κατσίκας. Σιγά σιγά όμως έστρωσε. Τώρα ξαναγυρίσατε μόνο στο γάλα? Γιατί φαντάζομαι ότι μόνο με γάλα θα στρώσει....


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Δεν έκανε καθόλου ε? Δεν του έδωσα τίποτα αλλά για να πω την αλήθεια εμένα έκανε κάθε μέρα απλά πόλυ σκληρά ,μικρά κ στρογγυλά. Σαν κατσίκας. Σιγά σιγά όμως έστρωσε. Τώρα ξαναγυρίσατε μόνο στο γάλα? Γιατί φαντάζομαι ότι μόνο με γάλα θα στρώσει....

NΆι τώρα του δίνω μόνο δικό μου και σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε ένα γεύμα κάνω επειδή θα πάω για δουλειά...τι να κάνω;έχει πάλι 2 μέρες να τα κάνει κ θελει γιατί σφίγγεται και πο πορδιτσε του μυριζουν

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Marialena123 είπε:

NΆι τώρα του δίνω μόνο δικό μου και σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουμε ένα γεύμα κάνω επειδή θα πάω για δουλειά...τι να κάνω;έχει πάλι 2 μέρες να τα κάνει κ θελει γιατί σφίγγεται και πο πορδιτσε του μυριζουν

Μήπως θέλει να περάσουν κάποιες μέρες μόνο με γάλα για να στρώσει? Εμένα τότε είχε κάνει δύο βδομάδες να του φύγει η δυσκοιλιότητα. Ο παιδίατρος τι σου λέει? Δεν ξέρω τόσο μικρά αν επιτρέπεται να πάρουν κάτι. Κι εμένα το μωρό πάντως τώρα περνάνε κ μια κ δύο μέρες χωρίς να κάνει. Βέβαια για να πω την αλήθεια δεν δείχνει να ζοριζεται.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2021 at 10:31 ΠΜ, butterfly1986 είπε:

Μήπως θέλει να περάσουν κάποιες μέρες μόνο με γάλα για να στρώσει? Εμένα τότε είχε κάνει δύο βδομάδες να του φύγει η δυσκοιλιότητα. Ο παιδίατρος τι σου λέει? Δεν ξέρω τόσο μικρά αν επιτρέπεται να πάρουν κάτι. Κι εμένα το μωρό πάντως τώρα περνάνε κ μια κ δύο μέρες χωρίς να κάνει. Βέβαια για να πω την αλήθεια δεν δείχνει να ζοριζεται.

Ξεκίνησα να του δίνω ξένο γιατί σε μια εβδομάδα θα πάω για δουλειά και όπως σας είπα θέλω ν του δίνω ένα γεύμα ξένο όσο θα λείπω...δεν τ έπινε με τίποτα...έδωσα της nan λέτε να φταίει το γάλα;να δοκιμάσω άλλο ή να ξεκινησω φρούτα;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marialena123 είπε:

Ξεκίνησα να του δίνω ξένο γιατί σε μια εβδομάδα θα πάω για δουλειά και όπως σας είπα θέλω ν του δίνω ένα γεύμα ξένο όσο θα λείπω...δεν τ έπινε με τίποτα...έδωσα της nan λέτε να φταίει το γάλα;να δοκιμάσω άλλο ή να ξεκινησω φρούτα;

Προσωπικά δεν είχα ποτέ δυσκοιλιότητα με ξένο γάλα στα αγόρια. Ωστόσο  ξέρω ότι δεν δέχονται όλα τα μωράκια καλά όλα τα γάλατα.οποτε θα μπορούσατε να δοκιμάσετε κάποια άλλη μάρκα. Εγώ έδινα αυτό που μου είχε προτείνει η παιδίατρος μου τότε το frisolac. Καλό είναι να ρωτήσετε την παιδίατρο για το αν πρέπει να φάει φρουτοκρεμα. Η δικιά μου προσωπική γνώμη είναι να αφήσετε το μωράκι να επανέλθει το εντερακι του πίνοντας μόνο γάλα κ μετά να ξεκινήσετε ένα ένα αν θέλετε τα φρούτα. Έτσι κι αλλιώς μικρουλι είναι ακόμη. Εγώ το μωράκι τώρα έχω σκοπό να το ξεκινήσω στερεές στους 6 μήνες όπως έκανα κ στα δίδυμα εκτός αν μου πει κάτι διαφορετικό η γιατρός.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!! 

Το ξέρω χάθηκα αρκετά άλλα σας σκεφτόμουν.. Νομίζω καταλαβαίνετε.. Απλα μέσω fb είναι πιο άμεση η ανταπόκριση.. 

Διάβασα τα νέα σας και χαίρομαι πολύ που τα πάτε τόσο καλά και αρχίζετε να βρίσκετε τους ρυθμούς σας! 

Το αντράκι μου μεγαλώνει αν και είναι λίγο γκρινιάρης κ παραπονιαρης, ειδικά όσο ήταν πιο μικρός.. Στις 24 του μήνα κλείνουμε τους 3 μήνες κ μπαίνουμε αισίως στον 4ο.. Θηλάζουμε αποκλειστικα οπότε δεν έχουμε ωράριο αν κ την ημέρα τρώμε ανά 2,5 με 3 ώρες, κ αν έχουμε τα νεύρα μας μπορεί να κάνουμε κ 4 με 5! Τα βράδια είμαστε νυχτοπουλια, ενώ θα κοιμηθεί γύρω στις 10.30 θα μου ξυπνήσει γύρω στις 11.30 κ θα είναι μέσα στην τρελή χαρά, και μετά από αυτό το διάλειμμα θα κοιμηθεί γύρω στις 12.30.. Τώρα όλα αυτά στο περίπου γιατί καμιά μερα δεν είναι ίδια με την προηγούμενη.. Μας τρελαίνει ο μάγκας.. Μας γελάει συνέχεια και λέει τα δικά του, ειναι πολύ γλυκούλης και πολύ ενεργητικός!! Μας έχει διαλύσει την πλάτη με τόση βόλτα.. Βέβαια είναι μικρούλης ακόμα, 6.200 όταν ήταν 3 μηνών κ μερικών ημερών.. Συγκριτικά με άλλα μωράκια που είναι πιο βαριά.. Κουράγιο μανουλες! 

Βέβαια έχω στεναχωρηθει γιατί την επόμενη εβδομάδα γυρίζω στην δουλειά κ θα τον στείλω σε τύπου παιδικό, με λιγότερα παιδάκια, οπότε δεν θα είμαστε αυτοκολητακια πια.. Πιστεύω θα το ξεπεράσω αλλά θα είναι πολύ δύσκολο στημ αρχή.. Οπότε θα πρέπει να αντλώ κ να δινω μαζί του.. Ειλικρινά ώρες ωρες δεν ξέρω τι να πρώτοκανω τώρα που είμαι σπιτι εάν πάω για δουλειά τι θα απογίνει η κατάσταση.. Επίσης πηγαίνουμε βολτιτσες όταν ο καιρός είναι καλός και μας αρέσει πολύ! Ο μάρσιπος πάλι καθόλου.. 

Σεντοναρα αλλα είχα πολλά να πω.. 

 

Φιλακια σε όλες.. Θα τα λέμε πιο συχνά!! 

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...