Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Ani!! είπε:

ενταξει ειναι λογικο να σε ποναει πιο πολυ.. εγω παλι εχω θεμα με το δεξι ποδι ολο με τραβαει απο τη μια μερια μεχρι την κοιλια....αχ η καθεμια με τον πονο της..

Λογικό και αυτό. Εγώ το παθαίνω στον ύπνο. Ξυπνάω γιατί με πονάει ο γοφος που έχω κοιμηθεί και αλλάζω πλευρό. Τι τραβάμε χαχαχα

  • Μου αρέσει 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Ναι κι εγω μερικες φορες πονάω απο τις κινήσεις του μωρου.Τόσο ψηλα οσο και σε ολη την κοιλια.Μην ανησυχεις,φυσιολογικό είναι!

Παντως κοριτσια,τα κοριτσια εχουν κατατρόπωσει τα αγόρια!Βλέπω σε λιγο καιρό να υπάρχουν μονο για δέιγμα!Και πού θα βρουν γαμπρους οι κόρες μας!!!!!

Κορίτσια μη σας νοιάζει κάντε εσείς κορίτσια να έχει να επιλέγει ο γιος μας!! Χαχαχχαχαχαχχαχαχαχα

  • Χαχα 5

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Να νιώσω βάρος χαμηλά το ένιωσα κι εγω! Δύο φορές! Όχι πόνο όμως, μόνο βάρος! Έχει καιρό να με πιάσει!!! Το λέτε να ναι???

Τι ωραίο πινακακι!!! Μπράβο μας!!!! Με το καλό κορίτσια μου όλες μας να κρατήσουμε στα χέρια μας γερά παιδακια!!!!

Δεν έχω ιδέα για αυτό έστειλα μήνυμα στη μαία μήπως βγάλω άκρη.. το βάρος θεωρώ είναι αναμενόμενο... Αλλά τα πονακια με τρομάζουν.

Κάτι άσχετο κορίτσια τώρα με τον κορονοϊό όταν θα έρθει η ώρα να κάνουμε τα χαρτιά μας για την άδεια μητρότητας όσες είμαστε του ιδιωτικού τι γίνεται; Είδα τώρα ούτε με ραντεβού δεν έχει πια. Ραντεβού έχουν μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις.. Μόνο μια φόρμα που τους στέλνεις μηνύμα και απαντάνε ποιος ξέρει πότε. Τον Δεκέμβριο λογικά θα είναι και χειρότερα τα πράγματα.. Νωρίς είναι αλλά αγχώνομαι και για αυτό.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια για τον πόνο που νοιώθω χαμηλά μου είπε πιθανότατα είναι από τις κινήσεις του μωρού. Δεν θέλουμε να νοιώθω πόνο περιόδου είπε πάνω από 2-3 φορές τη μέρα αλλά εντάξει εγώ δεν νοιώθω αυτό το τύπο πόνου. 

Μου είπε όμως να ξεκινήσω μαγνήσιο που έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα σε λίγο διάστημα.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Τελικά κορίτσια για τον πόνο που νοιώθω χαμηλά μου είπε πιθανότατα είναι από τις κινήσεις του μωρού. Δεν θέλουμε να νοιώθω πόνο περιόδου είπε πάνω από 2-3 φορές τη μέρα αλλά εντάξει εγώ δεν νοιώθω αυτό το τύπο πόνου. 

Μου είπε όμως να ξεκινήσω μαγνήσιο που έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα σε λίγο διάστημα.

καλα εκανες και ρωτησες..οντως το μαγνησιο θα σε ανακουφησει.. εμενα ,ε εχει φουλαρει με διπλη δοση απο την αρχη της εγκυοσυνης οποτε τι αλλο να μου δωσει ο δολιος,, καθομαι ολη μερα σπιτι και κλωσσαω το σπορο χαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ani!! είπε:

καλα εκανες και ρωτησες..οντως το μαγνησιο θα σε ανακουφησει.. εμενα ,ε εχει φουλαρει με διπλη δοση απο την αρχη της εγκυοσυνης οποτε τι αλλο να μου δωσει ο δολιος,, καθομαι ολη μερα σπιτι και κλωσσαω το σπορο χαχα

Ένα πρωί ένα βράδυ μου είπε είναι αμπούλα... Τι να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.. εσύ έχεις το παιδάκι σου και είναι πιο δύσκολο να ξεκουράζεσαι κι όλας!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Ένα πρωί ένα βράδυ μου είπε είναι αμπούλα... Τι να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.. εσύ έχεις το παιδάκι σου μία είναι πιο δύσκολο να ξεκουράζεσαι κι όλας!

ε ναι.. αλλα και ολη μερα στο σπιτι σαν χαρωπη νοικοκυρα δεν παλευεται.. τελος παντων ο,τι μπορουμε οπως λες..εμενα ειναι αναβραζων.. κοριτσια θυμηθητε πως θα ειμαι κανα 4 κιλο πανω την επομενη Δευτερα στο ραντεβου..να βαλου,ε παλι τα κιλα μας στο τραπεζι χαχαχαχ

Just now, Paris.33 είπε:

Κορίτσια μου τα μωρακια σας ποσο συχνα τα νιωθετε;;  και ειναι καθε μερα με την ιδια συχνότητα;; 

προσωπικα καθε μερα περιπου 3 με 4 φορες περιπου οταν ξεκουραζομαι κ ξαπλωνω λιγο..οι ωρες δεν ειναι στανταε

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Τελικά κορίτσια για τον πόνο που νοιώθω χαμηλά μου είπε πιθανότατα είναι από τις κινήσεις του μωρού. Δεν θέλουμε να νοιώθω πόνο περιόδου είπε πάνω από 2-3 φορές τη μέρα αλλά εντάξει εγώ δεν νοιώθω αυτό το τύπο πόνου. 

Μου είπε όμως να ξεκινήσω μαγνήσιο που έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα σε λίγο διάστημα.

Nαι βρε,απ τις κινησεις του μωρου ειναι,σε ολη την κοιλια.Εγω το ειχα καταλαβει.

Καμία σχεση με πονους περιοδου.Κοριτσι εγώ μαγνησιο ανευ λογου δεν παίρνω.Αν καταλαβω οτι εχω συσπασεις,τοτε θα παρω.Ετσι μου εχει πει και η γιατρός μου δηλαδή.

Παρεπιπτόντως,νομιζω οτι η επόμενη βδομαδα,η 25 ειναι η τελευταια του 6ου μηνα και του 2 τριμήνου αν εχω καταλαβει καλα.

Αρα κοντεύουμε για γ τρίμηνο.

Just now, Paris.33 είπε:

Κορίτσια μου τα μωρακια σας ποσο συχνα τα νιωθετε;;  και ειναι καθε μερα με την ιδια συχνότητα;; 

Οχι καλέ!Ειναι μερες που τη νιωθω ελάχιστα κι αλλες που ολη μερα χτυπιέται!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Nαι βρε,απ τις κινησεις του μωρου ειναι,σε ολη την κοιλια.Εγω το ειχα καταλαβει.

Καμία σχεση με πονους περιοδου.Κοριτσι εγώ μαγνησιο ανευ λογου δεν παίρνω.Αν καταλαβω οτι εχω συσπασεις,τοτε θα παρω.Ετσι μου εχει πει και η γιατρός μου δηλαδή.

Παρεπιπτόντως,νομιζω οτι η επόμενη βδομαδα,η 25 ειναι η τελευταια του 6ου μηνα και του 2 τριμήνου αν εχω καταλαβει καλα.

Αρα κοντεύουμε για β τρίμηνο.

Οχι καλέ!Ειναι μερες που τη νιωθω ελάχιστα κι αλλες που ολη μερα χτυπιέται!!!

Κ εμενα ειναι λιγο ησυχουλα σήμερα πχ καθε μεσημέρι μεταντο φαγητο πανηγύρι, σήμερα τίποτα, ζουληξα λιγο την κοιλια κ ξεκινησε..  Βέβαια έχει να κανει κ η θεση του μωρου αν εχει πλατουλα προς τα εξω κ χτυπάει προς τα μεσα κ δεν γίνεται τοσο αντιληπτό..  Αλλα λεω ειναι ιδεα μου ή ειναι γενικο;;; :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Paris.33 είπε:

Κ εμενα ειναι λιγο ησυχουλα σήμερα πχ καθε μεσημέρι μεταντο φαγητο πανηγύρι, σήμερα τίποτα, ζουληξα λιγο την κοιλια κ ξεκινησε..  Βέβαια έχει να κανει κ η θεση του μωρου αν εχει πλατουλα προς τα εξω κ χτυπάει προς τα μεσα κ δεν γίνεται τοσο αντιληπτό..  Αλλα λεω ειναι ιδεα μου ή ειναι γενικο;;; :P

Εμένα πάντως δεν εχει συγκεκριμένες ώρες ή συνηθειες.Αλλωστε,αλλαζουν και θεση αρα ναι ειναι λογικο να μην τα νιωθουμε το ίδιο.

Σημερα εγω ελαχιστα την εχω νιώσει,χθες ολη μερα πχ.

Την αφήνω στους ρυθμούς της,δε θέλω να την ενοχλώ...:x

Μην ξεχνας οτι κοιμουνται 16-20 ωρες τη μερα!!

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εμένα πάντως δεν εχει συγκεκριμένες ώρες ή συνηθειες.Αλλωστε,αλλαζουν και θεση αρα ναι ειναι λογικο να μην τα νιωθουμε το ίδιο.

Σημερα εγω ελαχιστα την εχω νιώσει,χθες ολη μερα πχ.

Την αφήνω στους ρυθμούς της,δε θέλω να την ενοχλώ...:x

Μην ξεχνας οτι κοιμουνται 16-20 ωρες τη μερα!!

 

Κ οταν κοιμουνται κουνιουνται,  μου το ειχε πει η εμβρυολογος γιατί μια μερα πριν την β δεν ειχε σταματήσει κυριολεκτικά καθόλου! Τη Δευτέρα εχω το καθιερωμένο ραντεβού να μ φυγει και η περιέργεια 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Κ οταν κοιμουνται κουνιουνται,  μου το ειχε πει η εμβρυολογος γιατί μια μερα πριν την β δεν ειχε σταματήσει κυριολεκτικά καθόλου! Τη Δευτέρα εχω το καθιερωμένο ραντεβού να μ φυγει και η περιέργεια 

Αλήθεια?!Κλωτσάνε και στον ύπνο?Αυτο δεν το γνώριζα!!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Nαι βρε,απ τις κινησεις του μωρου ειναι,σε ολη την κοιλια.Εγω το ειχα καταλαβει.

Καμία σχεση με πονους περιοδου.Κοριτσι εγώ μαγνησιο ανευ λογου δεν παίρνω.Αν καταλαβω οτι εχω συσπασεις,τοτε θα παρω.Ετσι μου εχει πει και η γιατρός μου δηλαδή.

Παρεπιπτόντως,νομιζω οτι η επόμενη βδομαδα,η 25 ειναι η τελευταια του 6ου μηνα και του 2 τριμήνου αν εχω καταλαβει καλα.

Αρα κοντεύουμε για γ τρίμηνο.

Οχι καλέ!Ειναι μερες που τη νιωθω ελάχιστα κι αλλες που ολη μερα χτυπιέται!!!

Καλέ ναι έχεις δίκιο! Κοντεύουμε στο 3ο τρίμηνο! Πώς περνάει ο καιρός. 

Κι εγώ το νοιώθω σε διάφορες στιγμές της ημέρας και όχι κάθε μέρα το ίδιο ούτε με την ίδια ένταση. 

  • Μου αρέσει 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Αλήθεια?!Κλωτσάνε και στον ύπνο?Αυτο δεν το γνώριζα!!

Για την ακρίβεια μου ειπε κανουν σπαστικες κινησεις;;! :shock: μαλλον πως τιναζουμε εμεις ποδια χερια καπως ετσι 

Εξαλλου και εμεις δεν στριφογυρναμε στον υπνο μας;; ! :wink:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...