Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Hope.2019 είπε:

Ναι κι εγώ προσπαθώ κάθε μέρα και βγαίνω αλλά πάνω από 15-20 λεπτά δεν μπορώ. Μετά με το ζόρι γυρνάω σπίτι μου με πολύ πόνο.  Άσε που μένω και στον 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ και μετά δεν μπορώ να ανέβω τις σκάλες. Αλλά ο γιατρός μου έχει πει ότι δεν κάνει να πονάω. Όταν δω ότι πονάω όπου είμαι σταματάω το περπάτημα επιτόπου γιατί σημαίνει ότι έχω περπατήσει παραπάνω από οτι πρέπει και αντέχω.

Ναι,σταματάς εννοείται.Ξεκουραζεσαι και συνεχίζεις όσο μπορείς.Εγω έτσι κάνω,με.στασεις κάνω κάμποσο.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Τουτουνι said:

Δεν με πειράζει γιατί δεν πονάω, αλλά φοβάμαι μήπως είναι κάτι...μήπως είναι νωρίς ακόμα για συσπάσεις???

Άσε που βλέπω και εφιάλτες...τώρα αυτό λογικό είναι???

Εξογκώματα και από τις δύο πλευρές έχω κι εγώ... Μερικές φορές νομίζω ότι τα πιάνω....όταν έχεις εξογκώματα γίνεται σκληρή η κοιλιά σου???

Αναλόγως .. κάποιες φορές ναι κάποιες όχι. Όπως το καταλαβαινω κάποιες φορές πχ τεντώνεται το ένα , πετάγεται ο πωπός ή το κεφάλι και σκληραίνει εκείνη η μεριά ενώ η άλλη όχι. Μερικές φορές τεντώνονται μαζί και σκληραίνουν και οι 2 μεριές και άλλες πετρώνει και σκληραίνει από συσπάσεις όλη η κοιλιά . Απ όλα έχει το πρόγραμμα! 

Για να μην πλήττουμε ... :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Εγώ ρε κορίτσια δεν έχω πόνο στο στομάχι αλλά μια άσχημη αίσθηση, να τρώω και να με χαλάνε τα φαγητά. Δλδ είναι δράμα... Άμα φάω όμως απ έξω δεν νιώθω έτσι.. τραγικό??? :P

Χαχαχα σαν κι εμένα... Με πειράζουν οι φακές, τα ρεβύθια κλπ αλλά τα σουβλάκια ποτέ:P

Just now, Τουτουνι είπε:

Δεν με πειράζει γιατί δεν πονάω, αλλά φοβάμαι μήπως είναι κάτι...μήπως είναι νωρίς ακόμα για συσπάσεις???

Άσε που βλέπω και εφιάλτες...τώρα αυτό λογικό είναι???

Εξογκώματα και από τις δύο πλευρές έχω κι εγώ... Μερικές φορές νομίζω ότι τα πιάνω....όταν έχεις εξογκώματα γίνεται σκληρή η κοιλιά σου???

Τουτουνάκι νομίζω τώρα ξεκινάνε οι προπαρασκευαστικές. Αλλά σίγουρα δεν πρέπει να τις νοιώθω συχνά μέσα στη μέρα και δεν πρέπει να συνοδεύονται από πόνο.. εμένα εδώ και 4-5 μέρες ξεκίνησαν...και ειδικότερα άμα μείνω πολύ ώρα όρθια..

Επίσης εφιάλτες και εγώ βλέπω. Νομίζω είναι από τις ορμόνες αλλά και από άγχος..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταλάβει συσπάσεις.Εμενα η κοιλιά προεξέχει στο σημείο που είναι το κεφαλακι της και είναι σκληρή εκεί.

Μπροστά της ακριβώς είναι ο πλακούντα παχύς παχύς όμως γι αυτό και καταλαβαίνω στις ακρες της κοιλιάς κινήσεις μόνο.Κεφαλι,ποδαράκια.

Μερικες φορές ποναω εκεί που κλωτσάει με τα ποδαράκια.

πρίν από 26 λεπτά , Paris.33 είπε:

Κ ομως πολλες φιλες μου δεν εχουν κανει, εκτός αν ειχαν θεματα με ανάπτυξη εμβρυου,  σακχαρο κλπ..  Βέβαια την ροη απο εμενα στον πλακουντα (αν το γραφω σωστα) μου την μετραει καθε φορα ο γιατρος μου,  ωστόσο ηθελα να παω εξτρα! 

Δε.μενεις Αθήνα σωστά?

Ίσως εκεί να είναι πιο χαλαροί οι γιατροί.Ο εμβρυομητρικος μετράει κι άλλα.πολλα και βγάζει καμπύλες αλλιως δε θα χρειαζόταν το ντοπλερ και η πιστοποίηση σε αυτό.

Just now, butterfly1986 είπε:

Ούτε εμένα μου είπε ο γιατρός να κάνω ντοπλερ. Μου ειπε ότι όλες τις μετρήσεις που απαιτείται να γίνουν στο ντοπλερ τις κάνει αυτός στο ιατρείο του.

Κορίτσι,είναι πιστοποιημένος?Αν όχι,δεν ειναι ούτε επαγγελματικό ούτε ασφαλές.Μπορει να ειναι καλός γυναικολόγος,αλλά δεν ειναι ειδικός σε αυτό.

Την πιστοποίηση στους 3 μεγάλους υπέρηχους την έχουν λίγοι γιατροί και δεν ειναι τυχαιο διότι δίνεται μετά από συγκεκριμένη πολυ απαιτητική εκπαίδευση.

Προσωπικά σε θέματα υγείας θέλω να ειμαι απολυτα σιγουρη ότι με παρακολουθεί ο κατάλληλος γιατρός.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Όχι ευτυχώς δεν πονάω!!!! Αλλά μέσα στη μέρα.συμβαινει συχνά!!!

Αχ κοριτσια μου, εγώ κάθε βράδυ γυρνάω 100 φορές...ούτε αρνί στη σούβλα να ήμουν!!!

Χαχαχα πόσο σε καταλαβαίνω!! το ίδιο και εγώ, τον αβόλευτο έχω! φαντάζομαι όμως τι γίνεται με τα δύο που έχεις εσύ! 
 Όσο για τους πόνους στην μέση και πλάτη, έβαλα ένα βιντεάκι για γιόγκα σε εγκύους και ηρεμώ στα 10’! Κάνω βέβαια μόνο τις ασκήσεις από την μέση και πάνω και έχω βρει την γιατρειά μου! 
 

 

Just now, mommytobe είπε:

Και εγώ Doppler με τον γιατρό μου θα κάνουμε στο ιατρείο του..ξερει καμία πόσο κοστίζει η εξέταση πάνω κάτω? 

Εμένα θα μου κοστίσει 140€ στο ιατρείο του από άλλον πιστοποιημένο γιατρό

Just now, Paris.33 είπε:

Απολυτα φυσιολογικο! Εχω διαβασει οτι τα παράξενα όνειρα στην εγκυμοσυνη δινουν κ παιρνουν..  Εγω να δεις εφιάλτες..  Εχω δει ολους τους ξεχασμενους:rolleyes:

Βρε κορίτσια και εγώ βλέπω τρελά όνειρα, αλλά έχω και συχνά ονείρωξη...τι πράγμα και αυτό; Ξυπνάω μέσα στο άγχος μήπως συμβεί κατι στην μικρή! Εσείς έχετε επαφές με τους άντρες σας; Εμένα μου το έκοψε και έχω ψιλοφρικαρει, έχω και τις ορμόνες στο φουλ! Όπως λεει  και ο Χατζηγιάννης «μόνο στα όνειρα....»

  • Χαχα 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renaki80 είπε:

Χαχαχα πόσο σε καταλαβαίνω!! το ίδιο και εγώ, τον αβόλευτο έχω! φαντάζομαι όμως τι γίνεται με τα δύο που έχεις εσύ! 
 Όσο για τους πόνους στην μέση και πλάτη, έβαλα ένα βιντεάκι για γιόγκα σε εγκύους και ηρεμώ στα 10’! Κάνω βέβαια μόνο τις ασκήσεις από την μέση και πάνω και έχω βρει την γιατρειά μου! 
 

 

Εμένα θα μου κοστίσει 140€ στο ιατρείο του από άλλον πιστοποιημένο γιατρό

Βρε κορίτσια και εγώ βλέπω τρελά όνειρα, αλλά έχω και συχνά ονείρωξη...τι πράγμα και αυτό; Ξυπνάω μέσα στο άγχος μήπως συμβεί κατι στην μικρή! Εσείς έχετε επαφές με τους άντρες σας; Εμένα μου το έκοψε και έχω ψιλοφρικαρει, έχω και τις ορμόνες στο φουλ! Όπως λεει  και ο Χατζηγιάννης «μόνο στα όνειρα....»

Εμάς δεν μας το έχει απαγορεύσει αλλά έχουμε πάρα πολύ καιρό γιατί φοβόμαστε... Δεν ξέρω αλλά δεν νοιώθουμε άνετα μήπως γίνει κάτι και το έχουμε ξεχάσει το άθλημα.. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Joka είπε:

Ακόμα δεν έχω καταλάβει συσπάσεις.Εμενα η κοιλιά προεξέχει στο σημείο που είναι το κεφαλακι της και είναι σκληρή εκεί.

Μπροστά της ακριβώς είναι ο πλακούντα παχύς παχύς όμως γι αυτό και καταλαβαίνω στις ακρες της κοιλιάς κινήσεις μόνο.Κεφαλι,ποδαράκια.

Μερικες φορές ποναω εκεί που κλωτσάει με τα ποδαράκια.

Δε.μενεις Αθήνα σωστά?

Ίσως εκεί να είναι πιο χαλαροί οι γιατροί.Ο εμβρυομητρικος μετράει κι άλλα.πολλα και βγάζει καμπύλες αλλιως δε θα χρειαζόταν το ντοπλερ και η πιστοποίηση σε αυτό.

Κορίτσι,είναι πιστοποιημένος?Αν όχι,δεν ειναι ούτε επαγγελματικό ούτε ασφαλές.Μπορει να ειναι καλός γυναικολόγος,αλλά δεν ειναι ειδικός σε αυτό.

Την πιστοποίηση στους 3 μεγάλους υπέρηχους την έχουν λίγοι γιατροί και δεν ειναι τυχαιο διότι δίνεται μετά από συγκεκριμένη πολυ απαιτητική εκπαίδευση.

Προσωπικά σε θέματα υγείας θέλω να ειμαι απολυτα σιγουρη ότι με παρακολουθεί ο κατάλληλος γιατρός.

Οχι δεν ειμαι Αθήνα! Αλλα εγω αν δεν εκανα δεν μου καθοτανε καλα,  ασε δε που η εμβρυολογος που παω εχει φοβερο ονομα κ λενε οτι βλέπει αυτα που άλλοι προσπερνανε,  οπότε σίγουρα θα ηθελα να με ξαναδει οπότε και πήγα χωρις 2η σκεψη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις τελείωσα από το γιατρό. Μου μέτρησε συσπασεις και όντως είχα κάποιες, αυτό όταν νιώθω σκληρή κοιλιά σαν να πιέζει το κεφάλι του στην κοιλιά μου και να κάνει καρούμπαλο είναι συσπασεις. Μου έδωσε το glopir να παίρνω για 1 εβδομάδα και αυξήσαμε το μαγνήσιο και θα με ξαναδεί σε 1 εβδομάδα. Το καλό είναι ότι ο τράχηλος μου είναι 4cm αλλά μου είπε ότι αν οι συσπασεις συνεχιστούν και γίνουν ρυθμικες χρειάζεται νοσηλεία. Εννοείται μου απαγόρευσε περπάτημα και γυμναστική, ίσα ίσα ένα μαγείρεμα και αυτό, ούτε δουλειές σπιτιού για να μην έχουμε άλλα μου είπε. Οι συσπασεις λέει είναι φυσιολογικές και πάλι όχι πολλές και όχι ρυθμικες μετά τις 32 εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Χαχαχα πόσο σε καταλαβαίνω!! το ίδιο και εγώ, τον αβόλευτο έχω! φαντάζομαι όμως τι γίνεται με τα δύο που έχεις εσύ! 
 Όσο για τους πόνους στην μέση και πλάτη, έβαλα ένα βιντεάκι για γιόγκα σε εγκύους και ηρεμώ στα 10’! Κάνω βέβαια μόνο τις ασκήσεις από την μέση και πάνω και έχω βρει την γιατρειά μου! 
 

 

Εμένα θα μου κοστίσει 140€ στο ιατρείο του από άλλον πιστοποιημένο γιατρό

Βρε κορίτσια και εγώ βλέπω τρελά όνειρα, αλλά έχω και συχνά ονείρωξη...τι πράγμα και αυτό; Ξυπνάω μέσα στο άγχος μήπως συμβεί κατι στην μικρή! Εσείς έχετε επαφές με τους άντρες σας; Εμένα μου το έκοψε και έχω ψιλοφρικαρει, έχω και τις ορμόνες στο φουλ! Όπως λεει  και ο Χατζηγιάννης «μόνο στα όνειρα....»

Καλα εμας λογω περιδεσης, ουτε καν μονο στα όνειρα...  Κ εκει το εχω ξεχασει χαχαχαχ αλλα νομίζω και οαλι ο ανδρας μου ειναι φοβιτσιαρης κ δεν θα μ πλησιαζε εύκολα.. Εκτος αν τον ξελογιαζα ξερω εγω τι να πω;;;; :-P

Just now, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις τελείωσα από το γιατρό. Μου μέτρησε συσπασεις και όντως είχα κάποιες, αυτό όταν νιώθω σκληρή κοιλιά σαν να πιέζει το κεφάλι του στην κοιλιά μου και να κάνει καρούμπαλο είναι συσπασεις. Μου έδωσε το glopir να παίρνω για 1 εβδομάδα και αυξήσαμε το μαγνήσιο και θα με ξαναδεί σε 1 εβδομάδα. Το καλό είναι ότι ο τράχηλος μου είναι 4cm αλλά μου είπε ότι αν οι συσπασεις συνεχιστούν και γίνουν ρυθμικες χρειάζεται νοσηλεία. Εννοείται μου απαγόρευσε περπάτημα και γυμναστική, ίσα ίσα ένα μαγείρεμα και αυτό, ούτε δουλειές σπιτιού για να μην έχουμε άλλα μου είπε. Οι συσπασεις λέει είναι φυσιολογικές και πάλι όχι πολλές και όχι ρυθμικες μετά τις 32 εβδομάδες. 

Ωχ αλήθεια;;  λες να έχουμε κ εμεις κ να μην το ξέρουμε...  Μεγαλο μυστήριο αυτες οι συσπασεις τελικα! Καλα Εννοείται ξεκούραση τωρα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Χαχαχα πόσο σε καταλαβαίνω!! το ίδιο και εγώ, τον αβόλευτο έχω! φαντάζομαι όμως τι γίνεται με τα δύο που έχεις εσύ! 
 Όσο για τους πόνους στην μέση και πλάτη, έβαλα ένα βιντεάκι για γιόγκα σε εγκύους και ηρεμώ στα 10’! Κάνω βέβαια μόνο τις ασκήσεις από την μέση και πάνω και έχω βρει την γιατρειά μου! 
 

 

Εμένα θα μου κοστίσει 140€ στο ιατρείο του από άλλον πιστοποιημένο γιατρό

Βρε κορίτσια και εγώ βλέπω τρελά όνειρα, αλλά έχω και συχνά ονείρωξη...τι πράγμα και αυτό; Ξυπνάω μέσα στο άγχος μήπως συμβεί κατι στην μικρή! Εσείς έχετε επαφές με τους άντρες σας; Εμένα μου το έκοψε και έχω ψιλοφρικαρει, έχω και τις ορμόνες στο φουλ! Όπως λεει  και ο Χατζηγιάννης «μόνο στα όνειρα....»

Εμείς δεν κάναμε απ' την αρχή! Ευτυχώς ο Άντρος μου έχει κατανόηση!!!

 

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , Renaki80 είπε:

Χαχαχα πόσο σε καταλαβαίνω!! το ίδιο και εγώ, τον αβόλευτο έχω! φαντάζομαι όμως τι γίνεται με τα δύο που έχεις εσύ! 
 Όσο για τους πόνους στην μέση και πλάτη, έβαλα ένα βιντεάκι για γιόγκα σε εγκύους και ηρεμώ στα 10’! Κάνω βέβαια μόνο τις ασκήσεις από την μέση και πάνω και έχω βρει την γιατρειά μου! 
 

 

Εμένα θα μου κοστίσει 140€ στο ιατρείο του από άλλον πιστοποιημένο γιατρό

Βρε κορίτσια και εγώ βλέπω τρελά όνειρα, αλλά έχω και συχνά ονείρωξη...τι πράγμα και αυτό; Ξυπνάω μέσα στο άγχος μήπως συμβεί κατι στην μικρή! Εσείς έχετε επαφές με τους άντρες σας; Εμένα μου το έκοψε και έχω ψιλοφρικαρει, έχω και τις ορμόνες στο φουλ! Όπως λεει  και ο Χατζηγιάννης «μόνο στα όνειρα....»

Εντάξει εγω γελάσει τόσο με τα όνειρα και τις διατροφικές σας συνήθειες.. Άσε τον Χατζηγιάννη κ ακου εμενα..Ειμαι 26 εβδομάδων.. μάντεψε εχουμε 26 εβδομάδες να έρθουμε σε επαφή επειδη εχω αυτα τα πονακια απο την αρχη της εγκυμοσυνης ;)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις τελείωσα από το γιατρό. Μου μέτρησε συσπασεις και όντως είχα κάποιες, αυτό όταν νιώθω σκληρή κοιλιά σαν να πιέζει το κεφάλι του στην κοιλιά μου και να κάνει καρούμπαλο είναι συσπασεις. Μου έδωσε το glopir να παίρνω για 1 εβδομάδα και αυξήσαμε το μαγνήσιο και θα με ξαναδεί σε 1 εβδομάδα. Το καλό είναι ότι ο τράχηλος μου είναι 4cm αλλά μου είπε ότι αν οι συσπασεις συνεχιστούν και γίνουν ρυθμικες χρειάζεται νοσηλεία. Εννοείται μου απαγόρευσε περπάτημα και γυμναστική, ίσα ίσα ένα μαγείρεμα και αυτό, ούτε δουλειές σπιτιού για να μην έχουμε άλλα μου είπε. Οι συσπασεις λέει είναι φυσιολογικές και πάλι όχι πολλές και όχι ρυθμικες μετά τις 32 εβδομάδες. 

Ωχ ρε γαμώτο νιωθω και εγώ αυτό το καρούμπαλο και ψιλοπετρώματα στην κοιλιά! Δεν ήξερα όμως ότι είναι συσπάσεις, νόμιζα ότι ΗΤΑΝ το ΜΩΡΟ!

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Ωχ ρε γαμώτο νιωθω και εγώ αυτό το καρούμπαλο και ψιλοπετρώματα στην κοιλιά! Δεν ήξερα όμως ότι είναι συσπάσεις, νόμιζα ότι ΗΤΑΝ το ΜΩΡΟ!

Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά μου έκανε έκπληξη ο γιατρός και τώρα ξάπλα και ξεκούραση για να μην έχουμε άλλα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Ωχ ρε γαμώτο νιωθω και εγώ αυτό το καρούμπαλο και ψιλοπετρώματα στην κοιλιά! Δεν ήξερα όμως ότι είναι συσπάσεις, νόμιζα ότι ΗΤΑΝ το ΜΩΡΟ!

Λες να χαιδευουμε τις συσπασεις αντι για το μωρακι που νομίζαμε :rolleyes: τι απάτη!! Χαχαχα θα ρωτησω κ εγω τιν γιατρο απο εβδομάδα να ξερουμε τι μας γινεται.. 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Λες να χαιδευουμε τις συσπασεις αντι για το μωρακι που νομίζαμε :rolleyes: τι απάτη!! Χαχαχα θα ρωτησω κ εγω τιν γιατρο απο εβδομάδα να ξερουμε τι μας γινεται.. 

Πολύ προβληματίζομαι κι εγώ! Αύριο που έχω ραντεβού με το γιατρό θα τον ρωτήσω!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...