Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Ρε κορίτσια χαλαρώστε λίγο! Δεν είναι οικονομικό το θέμα !  Ποτέ δεν θα λυπομουν τα λεφτά αν έπρεπε να κάνω μια εξέταση και μου την είχε συστήσει ο γιατρός μου. Πχ στα δίδυμα που θεωρείται εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου είχα κάνει κι εγώ κάποιες επιπλέον εξετασεις.Από και και πέρα κάθε υποψήφια μανούλα διαλέγει κάποιον γιατρό που αυτή θεωρεί καλό κι εμπιστεύεται απόλυτα για κάτι τόσο σημαντικό. Κι εμένα πχ μου φαίνεται αδιανόητο ότι κάποιοι γιατροί παρακολουθούν την έγγυο μια φορά το μήνα  από τη στιγμή που ο δικός μου στην αρχή και στο τέλος σε παρακολουθεί κάθε βδομάδα και στη μέση το πολύ κάθε δύο βδομάδες αλλά δεν μου πέφτει και λόγος. Προφανώς ο κάθε επιστήμονας έχει το δικό του τρόπο και δεν έχω τις γνώσεις για να το κρίνω αυτό.. . Εδώ μέσα λέμε απλά τις εμπειρίες μας και δεν κρίνουμε κανεναν . Από και και πέρα εννοείται ότι ο καθένας πρέπει να κάνει αυτό που θεωρεί σωστό ο δικός του γιατρός η ο ίδιος.

δεν ηταν προσωπικη επιθεση καποια αλλη ανοιξε το θεμα!! ετυχε να απαντησω στην δικη σου απαντηση γιατι εβλεπα συνεχιζόταν  το θεμα!! συγνωμη που σε αναστατωσα!! ισχυει οτι λεμε εμπειριες!! συγνωμη για το αυστηρο της ομιλιας η καθεμια κανει οτι θελει!!! 

αλλα αφου ενημερωθει απο τον γιατρο της και οι γιατροι τι λενε??? οτι δεν χρειαζεται  να πας εμβρυολογο!!!γτ η κυηση σου κυλαει ομαλα!!!

για τις επισκεψεις υπαρχει προώτοκολλο να γινεται καθε 1με1μιση μηνα επανελεγχος εκτος ειδικων περιπτωσεων οποτε δεν κατηγορω τους γιατρους!! αλλα το ντοπλερ ειναι αλλο θεμα!! δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικο η οχι!! αλλα δεν υπαρχει σωστη ενημερωση απο τους γυναικολογους... λενε οτι τα βλεπουν ολα!!!

ωραια ρωτηστε ενα εμβρυολογο τι βλεπει στις εξετασεις και δειτε τι θα δει η γιατρος σας.... σαν να σ κανει η γιατρος αυχενικη!! ουτε καταλληλα μηχανηματα εχει ουτε γνωση!!!

και αν εχω αδικο! να μου κανουν μήνυση  να τους στειλω τα στοιχεια μου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Καλησπέρα! Στο μαιευτήριο που δηλώνουμε την γέννηση,δεν βγάζουν και το ΑΜΚΑ;  Πρέπει να πάμε  σε ΚΕΠ; 

Συγνωμη αλλά τώρα το είδα, Στο μητέρα αύτο αναγράφει δεν ξέρω τι γίνεται στα άλλα μαιευτήρια γι’ αυτό καλύτερα να ρωτήσει η καθεμία στο ανάλογο μαιευτήριο το τι συμβαίνει!

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βλεπω μιλάτε για τα χαρτια στο ΜΗΤΕΡΑ  ΟΛΑ τα κάνουν μεσα αυτοι..αμκα ασφάλειες επίδομα κτλ...δεν πατε πουθενα. .

Με το καλο τα μωρα σας σε ολες σας

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Συγνωμη αλλά τώρα το είδα, Στο μητέρα αύτο αναγράφει δεν ξέρω τι γίνεται στα άλλα μαιευτήρια γι’ αυτό καλύτερα να ρωτήσει η καθεμία στο άλλο ανάλογο μαιευτήριο το τι συμβαίνει

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Just now, Rafaelatarzan είπε:

κοριτσια βλεπω μιλάτε για τα χαρτια στο ΜΗΤΕΡΑ  ΟΛΑ τα κάνουν μεσα αυτοι..αμκα ασφάλειες επίδομα κτλ...δεν πατε πουθενα. .

Με το καλο τα μωρα σας σε ολες σας

Ευχαριστουμε!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

δεν ηταν προσωπικη επιθεση καποια αλλη ανοιξε το θεμα!! ετυχε να απαντησω στην δικη σου απαντηση γιατι εβλεπα συνεχιζόταν  το θεμα!! συγνωμη που σε αναστατωσα!! ισχυει οτι λεμε εμπειριες!! συγνωμη για το αυστηρο της ομιλιας η καθεμια κανει οτι θελει!!! 

αλλα αφου ενημερωθει απο τον γιατρο της και οι γιατροι τι λενε??? οτι δεν χρειαζεται  να πας εμβρυολογο!!!γτ η κυηση σου κυλαει ομαλα!!!

για τις επισκεψεις υπαρχει προώτοκολλο να γινεται καθε 1με1μιση μηνα επανελεγχος εκτος ειδικων περιπτωσεων οποτε δεν κατηγορω τους γιατρους!! αλλα το ντοπλερ ειναι αλλο θεμα!! δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικο η οχι!! αλλα δεν υπαρχει σωστη ενημερωση απο τους γυναικολογους... λενε οτι τα βλεπουν ολα!!!

ωραια ρωτηστε ενα εμβρυολογο τι βλεπει στις εξετασεις και δειτε τι θα δει η γιατρος σας.... σαν να σ κανει η γιατρος αυχενικη!! ουτε καταλληλα μηχανηματα εχει ουτε γνωση!!!

και αν εχω αδικο! να μου κανουν μήνυση  να τους στειλω τα στοιχεια μου!!!

Κανένα πρόβλημα! Κουβέντα κανουμε. Απλά εγώ αναρωτιέμαι γιατί δηλαδή να υποθέσω ότι ο γιατρός ο δικός μου η ο κάθε γιατρός θα πάρει την ευθύνη να πει ότι εγώ μπορώ να σου κάνω ντοπλερ και να δω αυτά που πρέπει να δω χωρίς όντως να μπορεί. Έξτρα λεφτά δεν θα παρει. Το πιο εύκολο για αυτόν θα ήταν να πει πήγαινε κάνε το ντοπλερ. Όπως ασ πούμε μου είπε πήγαινε κάνε την αυχενική η πήγαινε κάνε τη β επιπέδου.

Δεν μου είπε πάντως ποτέ ότι δεν θα κάνουμε επειδή η εγκυμοσύνη κυλάει ομαλά. Ίσα ίσα κάθε φορά που πάω μου εξηγεί αναλυτικά ποιο κομμάτι της εξέτασης είναι το ντοπλερ( νομίζω η μέτρηση των αμνιακων υγρών,η γήρανση του πλακούντα καθώς και η κυκλοφορία στις αρτηρίες με διαφορετικά χρώματα που δείχνουν ότι λειτουργεί σωστά ο ομφάλιος λώρος). 

Τέλος πάντων  το σημαντικό είναι να έχουμε όλες γερά μωράκια να πάνε όλα καλά στη γέννα και σύντομα να τα έχουμε στην αγκαλιά μας! Αυτό εύχομαι για όλες μας :-)

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Ακριβως!!! Μετά θα ξεχάσουμε όλα!!! Να είναι γερα όλα τα μωράκια!!!!

Κοριτσια πηγα σήμερα στο εφκα για να καταθέσω το χαρτί που έχω έτοιμο για την άδεια κυοφορίας και μου είπαν ότι πρέπει να τους το παω από την ημέρα που ξεκινάει η άδεια  και μετά, .  Θα τους παω το χαρτι που έχω ηδη έτοιμο και έχει ημερομηνίες 1/12 από εργοδότη και  εμενα και 4/12 από γυναικ του ΙΚΑ.  Μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ημερομηνιες που είναι πριν την έναρξη της αδειας. 

@bcd18 εμένα πάντως την ημερομηνία του εργοδότη με ημερομηνία πριν την αναγγελία της διακοπής δεν τη δέχτηκαν στον ΕΦΚΑ. Εκανα καινούργιο χαρτί

7 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει. Έχετε μιλήσει με παιδίατρο; Σκέφτομαι από Ιανουαριο να μιλήσω με έναν που μου σύστησαν. Αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ρωτήσω; Σου δίνει ας πούμε κάποιες πρώτες οδηγίες και γνωρίζεστε ώστε όταν γεννηθεί και το μωρό μετά από κάποιες μέρες το εξετάζει; 

@Hope.2019Εμένα μου ζήτησε η γυναικολόγος να βρω παιδίατρο με το που μπήκα στον 7ο. 

Μου είχε δώσει και ένα χαρτί με συμπληρωματικές εξετάσεις για το μωρό για να δει αν θέλει να τις κάνουμε. Επίσης είχα γράψει εγώ ένα σεντόνι με ότι απορία μου ερχόταν, συν ότι είδα 3 μέχρι να διαλέξω ποιος μου κάνει κλικ.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, dpilo είπε:

@bcd18 εμένα πάντως την ημερομηνία του εργοδότη με ημερομηνία πριν την αναγγελία της διακοπής δεν τη δέχτηκαν στον ΕΦΚΑ. Εκανα καινούργιο χαρτί

@Hope.2019Εμένα μου ζήτησε η γυναικολόγος να βρω παιδίατρο με το που μπήκα στον 7ο. 

Μου είχε δώσει και ένα χαρτί με συμπληρωματικές εξετάσεις για το μωρό για να δει αν θέλει να τις κάνουμε. Επίσης είχα γράψει εγώ ένα σεντόνι με ότι απορία μου ερχόταν, συν ότι είδα 3 μέχρι να διαλέξω ποιος μου κάνει κλικ.

Καλημέρα! Εμενα μου έδωσε το χαρτι ο εργοδότης, συμπλήρωσε το δικό του κομμάτι και συμπλήρωσα και εγω το το δικό μου και μου είπαν στην δουλειά ότι το άλλο θα το συμπληρώσει ο γυναικ του ΙΚΑ. Εκλεισα ραντεβού εφκα τρεις μερες μετά. Είδε το χαρτι η υπάλληλος και μου  είπε ότι θα το καταθέσω την ημέρα που ξεκινάει η άδεια ή την επόμενη. Και ρώτησα για τις ημερομηνίες που θα είναι προηγούμενες και είπε οκ. Και συμπλήρωσε και ο γυναικ
αλλα ναι μπορεί όταν παω να μου πουν να κάνω καινούριο χαρτι... 

 

Κοριτσια έχετε να μου προτείνετε  ζυγαρια βρέφους και θερμό; Και για βραστήρα τι λέτε; 
ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.. Πάντως έχω εδώ και λίγες μέρες που νοιώθω το μωρό πολλές φορές να με κλωτσά στο στομάχι. Το νοιώθω και σε όλη την κοιλιά απλά τώρα το νοιώθω και ψηλά σαν να χτυπάνε χεράκια ή ποδαράκια.. λέτε να έχει γυρίσει ανάποδα; Πάντως την Πέμπτη έχω ραντεβού και θα το δω επιτέλους... ελπίζω να καταφέρω να δω και προσωπάκι 3D γιατί είναι όλο σε κακή θέση και δεν το έχω δει  ακόμα..

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Κανένα πρόβλημα! Κουβέντα κανουμε. Απλά εγώ αναρωτιέμαι γιατί δηλαδή να υποθέσω ότι ο γιατρός ο δικός μου η ο κάθε γιατρός θα πάρει την ευθύνη να πει ότι εγώ μπορώ να σου κάνω ντοπλερ και να δω αυτά που πρέπει να δω χωρίς όντως να μπορεί. Έξτρα λεφτά δεν θα παρει. Το πιο εύκολο για αυτόν θα ήταν να πει πήγαινε κάνε το ντοπλερ. Όπως ασ πούμε μου είπε πήγαινε κάνε την αυχενική η πήγαινε κάνε τη β επιπέδου.

Δεν μου είπε πάντως ποτέ ότι δεν θα κάνουμε επειδή η εγκυμοσύνη κυλάει ομαλά. Ίσα ίσα κάθε φορά που πάω μου εξηγεί αναλυτικά ποιο κομμάτι της εξέτασης είναι το ντοπλερ( νομίζω η μέτρηση των αμνιακων υγρών,η γήρανση του πλακούντα καθώς και η κυκλοφορία στις αρτηρίες με διαφορετικά χρώματα που δείχνουν ότι λειτουργεί σωστά ο ομφάλιος λώρος). 

Τέλος πάντων  το σημαντικό είναι να έχουμε όλες γερά μωράκια να πάνε όλα καλά στη γέννα και σύντομα να τα έχουμε στην αγκαλιά μας! Αυτό εύχομαι για όλες μας :-)

Κορίτσι καμμία επίθεση εννοείται.Το θέμα με τους μεγάλους υπέρηχους δεν είναι αν μπορεί να τους κάνει ο γυναικολόγος.Οι γιατροί που τους κάνουν είναι ειδικευμένοι σε αυτό,έχουν πιστοποίηση κι εχουν περάσει από συγκεκριμένη εκπαίδευση για αυτό και υπάρχει η σχετική λίστα με τα ονόματα

Όλες σίγουρα θέλουμε να κάνουμε.το καλύτερο για τα παιδιά μας.Απλα οι γυναικολόγοι δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις για τετοιου είδους εξετάσεις,αυτό επισημάναμε.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Εγώ δεν είμαι στα καλύτερα μου, από τότε που ξεκίνησα τα χάπια για τις συσπασεις μου ρίχνουν την πίεση με αποτέλεσμα να έχω συνέχεια πονοκέφαλο και να νιώθω αδύναμη, πρέπει να είμαι όλη μέρα ξάπλα, δεν κοιμάμαι καθόλου καλά, τα κιλά μπαίνουν αβέρτα και νιώθω χάλια με τον εαυτό μου. Το μόνο που με κρατάει είναι να γεννηθεί καλά το μωράκι μου και φοβάμαι μήπως ο χαμηλός αιματοκρίτης μου και η χαμηλή πίεση του κάνουν κακό.. 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.. Πάντως έχω εδώ και λίγες μέρες που νοιώθω το μωρό πολλές φορές να με κλωτσά στο στομάχι. Το νοιώθω και σε όλη την κοιλιά απλά τώρα το νοιώθω και ψηλά σαν να χτυπάνε χεράκια ή ποδαράκια.. λέτε να έχει γυρίσει ανάποδα; Πάντως την Πέμπτη έχω ραντεβού και θα το δω επιτέλους... ελπίζω να καταφέρω να δω και προσωπάκι 3D γιατί είναι όλο σε κακή θέση και δεν το έχω δει  ακόμα..

Καλημέρα κορίτσια!!! Ούτε εγώ το έχω δει ακόμα!!! Εμένα τα δικά μου έχουν πάρει θέση από τώρα και ο γιατρός στην Κεφαλονιά μου είπε ότι δεν θα γυρίσουν άλλο!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , bcd18 είπε:

Καλημέρα! Εμενα μου έδωσε το χαρτι ο εργοδότης, συμπλήρωσε το δικό του κομμάτι και συμπλήρωσα και εγω το το δικό μου και μου είπαν στην δουλειά ότι το άλλο θα το συμπληρώσει ο γυναικ του ΙΚΑ. Εκλεισα ραντεβού εφκα τρεις μερες μετά. Είδε το χαρτι η υπάλληλος και μου  είπε ότι θα το καταθέσω την ημέρα που ξεκινάει η άδεια ή την επόμενη. Και ρώτησα για τις ημερομηνίες που θα είναι προηγούμενες και είπε οκ. Και συμπλήρωσε και ο γυναικ
αλλα ναι μπορεί όταν παω να μου πουν να κάνω καινούριο χαρτι... 

 

Κοριτσια έχετε να μου προτείνετε  ζυγαρια βρέφους και θερμό; Και για βραστήρα τι λέτε; 
ευχαριστω!!

@bcd18 το ίδιο χαρτί μας έδωσαν απλά επειδή είχα ήδη χαρτί από το γιατρό μου με σφραγίδα ΕΟΠΥΥ δεν χρειάστηκε να πάω να μου συμπληρώσει εκ νέου απλά το συρραψα μαζί. Ειλικρινά ελπίζω να μην σε ταλαιπωρήσουν γιατί θα είναι βλακεία ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Εγώ δεν είμαι στα καλύτερα μου, από τότε που ξεκίνησα τα χάπια για τις συσπασεις μου ρίχνουν την πίεση με αποτέλεσμα να έχω συνέχεια πονοκέφαλο και να νιώθω αδύναμη, πρέπει να είμαι όλη μέρα ξάπλα, δεν κοιμάμαι καθόλου καλά, τα κιλά μπαίνουν αβέρτα και νιώθω χάλια με τον εαυτό μου. Το μόνο που με κρατάει είναι να γεννηθεί καλά το μωράκι μου και φοβάμαι μήπως ο χαμηλός αιματοκρίτης μου και η χαμηλή πίεση του κάνουν κακό.. 

Ελα βρε κοριτσι μου..  Ειναι κ οι ορμονες κ τα κιλα και μας επιρρεαζουν ψυχολογικά .. Σίγουρα ο υπνος έχει γίνει δύσκολη υποθεση..  Η χαμηλη πιεση ειναι θεμα οντως,  πιο πολυ για σενα να μην ζαλιστεις κ πεσεις. Ισως κ αυτο να σε δυσκολευει στον υπνο σε συνδυασμό με τον αιματοκριτη.. 

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.. Πάντως έχω εδώ και λίγες μέρες που νοιώθω το μωρό πολλές φορές να με κλωτσά στο στομάχι. Το νοιώθω και σε όλη την κοιλιά απλά τώρα το νοιώθω και ψηλά σαν να χτυπάνε χεράκια ή ποδαράκια.. λέτε να έχει γυρίσει ανάποδα; Πάντως την Πέμπτη έχω ραντεβού και θα το δω επιτέλους... ελπίζω να καταφέρω να δω και προσωπάκι 3D γιατί είναι όλο σε κακή θέση και δεν το έχω δει  ακόμα..

Μακαρι να γυρισε!! Εμενα ακομη τιποτα και μεταξύ μας το πηρα απόφαση.. Εξ αρχης με τον κωλακο κατω ηταν..  Απλά στεναχωριεμαι κ αυτη πιεζει το κεφαλακι της και εμενα με ποναει:(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...