Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Βασικα θεωρω οτι η μέτρηση της εμβρυολογου ειναι πιο ακριβης,  οποτε θα αρκεστω σε αυτη,  εξάλλου και ο υπερηχος δεν ειναι και ζυγαρια! Αλλα απο οτι ειδα την καμπυλη ανάπτυξης στα χαρτια είμαστε ακριβώς στη μεση:)

Σήμερα ειναι ακριβως 30w! Ο γιατρος μου ειπε δεν χρειάζεται να γινει μιας κ ειμαστε καλα,  το εκανα ξεκάθαρα απο προσωπική ανασφάλεια κ δεν το μετανιωσα

Πρωτη φορά ακούω γιατρό να πει ότι δε.χρειαζεται να γινει το ντοπλερ,διότι μετράει πράγματα τα οποία ο γυναικολόγος δε μπορεί να μετρήσει.

Ισχυει ότι για τη Β επιπέδου και την Αυχενική.Εγω δεν ξέρω καμία κοπέλα να μην έχει κάνει και η γιατρός μου ειπε ότι πλέον και τα 3 είναι υποχρεωτικά,βάση των διεθνών οδηγιών.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα. Χάθηκα τον τελευταίο καιρό γιατί είχα πρόβλημα με τον λογαριασμό μου κ δε μπορούσα να μπω, διάβαζα όμως όσο προλάβαινα τα νέα σας. Σήμερα το κυνήγησα λίγο περισσότερο κ τα κατάφερα γιατί έχω ανάγκη κ τη γνώμη όσων γνωρίζουν. Προχθές έκανα εξετάσεις αίματος και βγήκε ότι είμαι στη γκρίζα ζώνη για κυτταρομεγαλοιο (cmv). Ο γιατρός μου μου είπε να κάνω το avidity test που δείχνει πότε έγινε η μόλυνση για να δούμε ποιες θα είναι οι επόμενες κινήσεις. Να πω ότι σε όλες τις προηγούμενες αιματολογικές μου τα αντισώματα για cmv ήταν αρνητικά. Έχει καμία σας ανάλογη εμπειρία;

  • Μου αρέσει 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εγώ στον ύπνο κοιμάμαι στο πλάι κυρίως τώρα και δεν καταλαβαίνω τίποτα.Ακομα,μια χαρά κοιμάμαι.Περπατημα συνεχίζω κανονικά αρκετό.Ωρες που δεν υπάρχει κόσμος φυσικά.

Δε μπορώ να διανοηθώ να μην περπατάω.Πιστευω θα πονούσα σε όλο το σωμα αν ήμουν σε ακινησία τόσο καιρό.Ασε που ξεσκαω κιολας.Η κλεισούρα μέσα στο σπίτι κάνει πολύ κακό.

Δεν είναι ότι δεν κουράζομαι η ότι δεν έχω πονακια .Κανω στάσεις κι αν περπατήσω πολύ αρχίζουν τα πονακια.Θεωρω όμως ότι αυτά είναι άνευ σημασίας,κάνω ένα μικρό διάλειμμα και στη συνεχεια ολοκληρώνω τον στόχο μου!

Πολλές κοπέλες συνεχίζουν και γυμναστική κανονικά και γενικά αν δεν υπάρχει κάποια επιπλοκη στην εγκυμοσυνη οι γιατροι ενθαρρύνουν.

 

Ναι κι εγώ προσπαθώ κάθε μέρα και βγαίνω αλλά πάνω από 15-20 λεπτά δεν μπορώ. Μετά με το ζόρι γυρνάω σπίτι μου με πολύ πόνο.  Άσε που μένω και στον 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ και μετά δεν μπορώ να ανέβω τις σκάλες. Αλλά ο γιατρός μου έχει πει ότι δεν κάνει να πονάω. Όταν δω ότι πονάω όπου είμαι σταματάω το περπάτημα επιτόπου γιατί σημαίνει ότι έχω περπατήσει παραπάνω από οτι πρέπει και αντέχω.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Πρωτη φορά ακούω γιατρό να πει ότι δε.χρειαζεται να γινει το ντοπλερ,διότι μετράει πράγματα τα οποία ο γυναικολόγος δε μπορεί να μετρήσει.

Ισχυει ότι για τη Β επιπέδου και την Αυχενική.Εγω δεν ξέρω καμία κοπέλα να μην έχει κάνει και η γιατρός μου ειπε ότι πλέον και τα 3 είναι υποχρεωτικά,βάση των διεθνών οδηγιών.

Κ ομως πολλες φιλες μου δεν εχουν κανει, εκτός αν ειχαν θεματα με ανάπτυξη εμβρυου,  σακχαρο κλπ..  Βέβαια την ροη απο εμενα στον πλακουντα (αν το γραφω σωστα) μου την μετραει καθε φορα ο γιατρος μου,  ωστόσο ηθελα να παω εξτρα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Ειναι αναλογα την εγκυμοσυνη., εγω απορω πως στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου πήγαινα κ στη δουλεια με τα μέσα.. μα δεν είχε καμία σχέση με αυτην

Ναι από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικα τα πράγματα όντως.. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Έτσι νιώθω και εγώ και είναι συσπασεις αλλά απ'ότι διαβάζω είναι φυσιολογικό να έχεις κάποιες μέσα στη μέρα. Το ανησυχητικό είναι να πονάς ή να γίνονται τόσο συχνά που να σου προκαλούν δυσφορία.. 

Όχι ευτυχώς δεν πονάω!!!! Αλλά μέσα στη μέρα.συμβαινει συχνά!!!

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Καλημερα! Εγώ ανάσκελα με τίποτα γιατί μαγκώνει η μέση, γυρνάω στο πλάι κοιμάμαι και ξυπνάω από πόνο στο γοφό, γυρνάω πλευρό και μετά πάλι το ίδιο στον άλλο γοφό. Αυτή η δουλειά όλο το βράδυ.. επίσης κι εγώ στο περπάτημα που λένε δεν μπορώ πάνω από 15 λεπτά. Και 15 λεπτά πολύ είναι γιατί με πιάνει πόνος στη μέση αλλά και στην κοιλιά και πετρώνει.

Αχ κοριτσια μου, εγώ κάθε βράδυ γυρνάω 100 φορές...ούτε αρνί στη σούβλα να ήμουν!!!

  • Χαχα 5

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Όχι ευτυχώς δεν πονάω!!!! Αλλά μέσα στη μέρα.συμβαινει συχνά!!!

Αχ κοριτσια μου, εγώ κάθε βράδυ γυρνάω 100 φορές...ούτε αρνί στη σούβλα να ήμουν!!!

Κι εγώ Τουτουνάκι, υπομονή τι να κάνουμε; Σε λίγο καιρο θα τα έχουμε δίπλα μας τα ζουζούνια!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Όχι ευτυχώς δεν πονάω!!!! Αλλά μέσα στη μέρα.συμβαινει συχνά!!!

Αχ κοριτσια μου, εγώ κάθε βράδυ γυρνάω 100 φορές...ούτε αρνί στη σούβλα να ήμουν!!!

Ταυτιζομαι..  Ωσπου χθες αποφάσισα να ξαπλωσω όταν πραγματικά νιωθω οτι σερνομαι δλδ στις 4 κ ετσι κοιμηθηκα καπως πιο ηρεμα..  Βρε Τουτουνακι εσυ με 2 που να βολευτείς κιολας!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Πρωτη φορά ακούω γιατρό να πει ότι δε.χρειαζεται να γινει το ντοπλερ,διότι μετράει πράγματα τα οποία ο γυναικολόγος δε μπορεί να μετρήσει.

Ισχυει ότι για τη Β επιπέδου και την Αυχενική.Εγω δεν ξέρω καμία κοπέλα να μην έχει κάνει και η γιατρός μου ειπε ότι πλέον και τα 3 είναι υποχρεωτικά,βάση των διεθνών οδηγιών.

Ούτε εμένα μου είπε ο γιατρός να κάνω ντοπλερ. Μου ειπε ότι όλες τις μετρήσεις που απαιτείται να γίνουν στο ντοπλερ τις κάνει αυτός στο ιατρείο του.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Ούτε εμένα μου είπε ο γιατρός να κάνω ντοπλερ. Μου ειπε ότι όλες τις μετρήσεις που απαιτείται να γίνουν στο ντοπλερ τις κάνει αυτός στο ιατρείο του.

Και εγώ Doppler με τον γιατρό μου θα κάνουμε στο ιατρείο του..ξερει καμία πόσο κοστίζει η εξέταση πάνω κάτω? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Τουτουνι said:

Όχι ευτυχώς δεν πονάω!!!! Αλλά μέσα στη μέρα.συμβαινει συχνά!!!

Αχ κοριτσια μου, εγώ κάθε βράδυ γυρνάω 100 φορές...ούτε αρνί στη σούβλα να ήμουν!!!

Καλημέρα !! 
Και εγω τα ίδια και αρνί στη σούβλα και δε βολεύομαι με τίποτα και όπως έγραψες πριν. Πότε πετάγεται ένας κωλος από δω και ταυτόχρονα  ένα κεφάλι από την άλλη  (γιατί βλέπεις η τσουπρα εδώ και 2 εβδομάδες γύρισε με το κεφάλι πάνω!!). 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Και εγώ Doppler με τον γιατρό μου θα κάνουμε στο ιατρείο του..ξερει καμία πόσο κοστίζει η εξέταση πάνω κάτω? 

Εμένα μου κόστισε 100 ευρώ χωρίς απόδειξη.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Ναι έτσι ακριβώς και νιώθω κάπως το στομάχι που και που.  Άσε ο ύπνος έχει καταλήξει βάσανο! Έχω βαρύνει, πονάω παντού μέση , γοφούς και ο μικρός μου κάνει πάρτι το βράδυ χαχαχα... Φαίνεται από το στριφογυρισμα μου δεν το αφήνω σε ησυχία και αυτό!!

Εγώ ρε κορίτσια δεν έχω πόνο στο στομάχι αλλά μια άσχημη αίσθηση, να τρώω και να με χαλάνε τα φαγητά. Δλδ είναι δράμα... Άμα φάω όμως απ έξω δεν νιώθω έτσι.. τραγικό??? :P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κι εγώ Τουτουνάκι, υπομονή τι να κάνουμε; Σε λίγο καιρο θα τα έχουμε δίπλα μας τα ζουζούνια!

Δεν με πειράζει γιατί δεν πονάω, αλλά φοβάμαι μήπως είναι κάτι...μήπως είναι νωρίς ακόμα για συσπάσεις???

Just now, Paris.33 είπε:

Ταυτιζομαι..  Ωσπου χθες αποφάσισα να ξαπλωσω όταν πραγματικά νιωθω οτι σερνομαι δλδ στις 4 κ ετσι κοιμηθηκα καπως πιο ηρεμα..  Βρε Τουτουνακι εσυ με 2 που να βολευτείς κιολας!! 

Άσε που βλέπω και εφιάλτες...τώρα αυτό λογικό είναι???

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα !! 
Και εγω τα ίδια και αρνί στη σούβλα και δε βολεύομαι με τίποτα και όπως έγραψες πριν. Πότε πετάγεται ένας κωλος από δω και ταυτόχρονα  ένα κεφάλι από την άλλη  (γιατί βλέπεις η τσουπρα εδώ και 2 εβδομάδες γύρισε με το κεφάλι πάνω!!). 

Εξογκώματα και από τις δύο πλευρές έχω κι εγώ... Μερικές φορές νομίζω ότι τα πιάνω....όταν έχεις εξογκώματα γίνεται σκληρή η κοιλιά σου???


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Δεν με πειράζει γιατί δεν πονάω, αλλά φοβάμαι μήπως είναι κάτι...μήπως είναι νωρίς ακόμα για συσπάσεις???

Άσε που βλέπω και εφιάλτες...τώρα αυτό λογικό είναι???

Εξογκώματα και από τις δύο πλευρές έχω κι εγώ... Μερικές φορές νομίζω ότι τα πιάνω....όταν έχεις εξογκώματα γίνεται σκληρή η κοιλιά σου???

Απολυτα φυσιολογικο! Εχω διαβασει οτι τα παράξενα όνειρα στην εγκυμοσυνη δινουν κ παιρνουν..  Εγω να δεις εφιάλτες..  Εχω δει ολους τους ξεχασμενους:rolleyes:

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...