Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

30 minutes ago, Hope.2019 said:

 Γεια σας κορίτσια μου. Γύρισα και εγώ όλα καλά με τον τράχηλο παραμένει εδώ και τρεις εβδομάδες 2.5. Το μωράκι είναι 1913γρ λίγο πιο κάτω από τη μέση αλλά μέσα στις καμπύλες.. το παρακολουθουμε όμως κάθε δύο εβδομάδες γιατί έχω και κίνδυνο προεκλαμψίας όπως σας έχω πει. Έκανα και τεστ ούρων πάλι να βλέπουμε αν εμφανιστεί λεύκωμα. Αυτά. Πάντως μου είπε αν τελικά εμφανίσω προεκλαμψία το πιο πιθανό να πάω με προκληση νωρίτερα.

Ρώτησα πόσο πρέπει να φτάσουμε για να μην μπει στη μονάδα το μωρό και είπε 36 εβδομάδες και το μωρό να γεννηθεί 2500κιλα plus, αλλιώς μπαίνει στη μονάδα. Αυτά στο ΡΕΑ.

Επίσης θα κάνω rooming in αν πάνε όλα καλά και θα με βάλει σε δίκλινο με την ίδια τιμή όχι μεγαλύτερη. Αν τα καταφέρουμε μου είπε θα προσπαθήσει να είμαι μόνη στο δίκλινο αλλά αυτό θα το δούμε αν γίνεται εκείνες τις μέρες ανάλογα με τις γέννες.

 

Μπράβο ! Μια χαρά ο τράχηλος! Και το βάρος καλό μου φαίνεται! Μην ξεχνάς ότι είναι κατά προσέγγιση ο υπολογισμός του βάρους. 
Όλα καλά θα πάνε .. αυτό μα σκέφτεσαι κορίτσι μου! 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Μπράβο ! Μια χαρά ο τράχηλος! Και το βάρος καλό μου φαίνεται! Μην ξεχνάς ότι είναι κατά προσέγγιση ο υπολογισμός του βάρους. 
Όλα καλά θα πάνε .. αυτό μα σκέφτεσαι κορίτσι μου! 
 

Μακάρι να παίρνει καλό βάρος. Φοβάμαι μην πηγαίνει λίγο λίγο και παίρνει... Εσύ πως είσαι; Νοιωθεις καλύτερα σωματικά; Τα μωράκια σου πως πάνε; Θύμισε μου πόσο θα μείνουν στη μονάδα;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Καντι είπε:

@Nephele78 Kai @bcd18 ειδα που συζητούσατε για το μητέρα. Οι γιατροι μας έχουν κανει την συμφωνία αναβάθμισης που λέγαμε. Εγω πλήρωσα τρίκλινο και έμεινα σε δίκλινο. Και αν πληρώσεις δίκλινο γινεται μονόκλινο. Ο σύζυγος έμεινε μαζι μου ολα τα βραδια, το απογευμα τον έστελνα σπίτι για μπάνιο και να ξαπλώσει σπίτι 4 με 8 η ώρα. Πολυθρόνα του συνόδου ηταν πραγματικά πολυ άβολη και χιλιοκαθισμενη. Το δίκλινο ηταν σε τετραγωνικά σαν τρίκλινο, δηλαδη χώραγε κι αλλο κρεβάτι αν ήθελαν να βάλουν. Το βράδυ ο ανδρας μου δεν ηταν στο σαλόνι , κοιμόταν κανονικά μαζι μας οι σύζυγοι μας. 

 Ο συζηγος εκανε μοριακό τεστ στην βιοϊατρική γιατι ηταν οι μόνοι που έβγαζαν σε 4 ωρες και με αυτο μπαινόβγαινε, δεν ξαναεκανε. Με τα τεστ αυτη ειναι η βλακεία αν δεν πας προγραμμαρισμενα για τοκετό. Το μητέρα αργεί να τα βγαλει έως και την επόμενη μερα. Εμενα μου κάνανε κατα την είσοδο μου rapid για να μπω χειρουργείο και το μοριακό δεν ξερω ποτε βγήκε τα πλήρωσα γύρω στα 130 νομιζω, θα τσεκάρω αποδείξεις για σίγουρα. Ο συζηγος για να δώσουν προτεραιότητα στην βιοϊατρική επισης έχουν μεγαλύτερη χρέωση 110 ευρώ. Η διπλανή μου που πηγε με πρόκληση τοκετού, πηγαν Σάββατο κάνανε τα τεστ με τον άνδρα της  στο μητέρα πλήρωσαν 120 ευρώ και οι δυο και Δευτέρα μπήκε για πρόκληση με το αποτέλεσμα.

 Επισης υπάρχει ενα προαιρετικό πακέτο εξετάσεων για το μωρο που κανουν στο μητέρα. Κοστίζει 350 ευρώ, εμεις καναμε αυτα που μας ζήτησε ο παιδίατρος, υπέρηχο ισχύων και ακοολογικο έλεγχο μας στοίχισαν περιπου 150 ευρώ.

 Να σας ζήσει ο μπεμπακος! Πάντα υγιείς και καλοτυχος να είναι! 

  • Ευχαριστώ 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,το καρδιοτοκογραφημα σε κανονικές συνθήκες ποτέ γίνεται και πόσες φορές?

Απ.οτι κατάλαβα γίνεται κι όταν υπάρχουν συσπάσεις?

Αλήθεια,πόσο κοστίζει?

Μπορεις αραγε να το κάνεις και σε δημόσιο μαιευτήριο?Κλείνουν άμεσα ραντεβού?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Κορίτσια,το καρδιοτοκογραφημα σε κανονικές συνθήκες ποτέ γίνεται και πόσες φορές?

Απ.οτι κατάλαβα γίνεται κι όταν υπάρχουν συσπάσεις?

Αλήθεια,πόσο κοστίζει?

Μπορεις αραγε να το κάνεις και σε δημόσιο μαιευτήριο?Κλείνουν άμεσα ραντεβού?

αν θυμαμαι 20 ευρω. στο τελος το κανεις να μπεις στο μηνα σου κ μετα οταν κοντευεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Κορίτσια,το καρδιοτοκογραφημα σε κανονικές συνθήκες ποτέ γίνεται και πόσες φορές?

Απ.οτι κατάλαβα γίνεται κι όταν υπάρχουν συσπάσεις?

Αλήθεια,πόσο κοστίζει?

Μπορεις αραγε να το κάνεις και σε δημόσιο μαιευτήριο?Κλείνουν άμεσα ραντεβού?

Καλησπέρα, εγώ είχα προγραμματισμένο ραντεβού μπαίνοντας την 33η εβδομάδα και θα έκανα κάθε 15 ημέρες. Το κόστος στο ιατρείο ήταν 30€ 

βέβαια με πρόλαβαν οι συσπάσεις, μπήκα νοσοκομείο και έκανα πιο συχνά. 
 

Τώρα για δημόσιο δεν γνωρίζω να σου πω

 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια?Απ.την 33η βδομάδα?Βάσει ιστορικού?Εννοείς έχει ο γιατρός σου στο ιατρείο?Η δική μου δεν έχει.

Στο μαιευτήριο Πόσο το χρέωσαν?

Εμένα δε μου έχει πει κατι και είμαι 34+1.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Hope.2019 said:

Μακάρι να παίρνει καλό βάρος. Φοβάμαι μην πηγαίνει λίγο λίγο και παίρνει... Εσύ πως είσαι; Νοιωθεις καλύτερα σωματικά; Τα μωράκια σου πως πάνε; Θύμισε μου πόσο θα μείνουν στη μονάδα;

Καλησπέρα! 
Ναι σωματικά είμαι πολύ καλύτερα από χθες κιόλας. Μέχρι και γενική έκανα. Μάλλον δεν έπρεπε βέβαια γιατί κουράστηκα πολύ αλλά ένιωθα power μετά από τόσο καιρό ξάπλα ... 

Τα μωράκια πάνε καλά. Σταθερά και καθε μέρα λίγο και καλύτερα. Λογικά θα μείνουν περίπου 3 εβδομάδες αλλά μεθαύριο  συμπληρώνεται ήδη η μια .. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!! Γύρισα εχθές απο την γυναικολόγο και ολα καλα!! Σημερα ειμαι στην 34η βδομάδα, το μωρό ειναι 2.500 κιλα και επειδή το κεφάλι του και η κοιλιά του ειναι στο μεγαλύτερο ποσοστό ανάπτυξης που θα μπορούσαν να ειναι( η κοιλια του αντιστοιχεί στις 38εβδομαδες και το μέγεθος του κεφαλιού του στις 36), μου εκοψε εντελώς το μαγνήσιο και ενω μου ελεγε να ξεκουράζομαι μεχρι τωρα, μου ειπε ξεκινας περπατημα ετσι ώστε να κάνεις συσπασεις και να γεννήσεις οσο πιο σύντομα γίνεται... ιδανικά και με το που μπω στον μηνα μου... πάντως σκέφτομαι αν μεχρι τις 38 εβδομάδες δεν εχει έρθει να πάω με πρόκληση γιατί μετά θα δυσκολευτω πολυ στην γεννα... αν συνεχίσει να μεγαλωνει έτσι στις 40 εβδομάδες θα ναι πανω απο 4 κιλά  

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Joka είπε:

Αλήθεια?Απ.την 33η βδομάδα?Βάσει ιστορικού?Εννοείς έχει ο γιατρός σου στο ιατρείο?Η δική μου δεν έχει.

Στο μαιευτήριο Πόσο το χρέωσαν?

Εμένα δε μου έχει πει κατι και είμαι 34+1.

Καλημέρα, συγνώμη τώρα το είδα

Δεν το χρέωσαν στο μαιευτήριο, το κανόνισε ο γιατρός. 

ναι, έχει στο ιατρείο του, τα τελευταία μηχανήματα της τεχνολογίας. 

 είναι ο αντιπρόεδρος του Μητέρα, οπότε τα βρίσκω λογικά όλα τα ανωτέρω. 
 
Κοριτσάκι μου ίσως δεν έχεις κανένα πρόβλημα και γι’ αυτό να μην σε έβαλε σε αυτή την διαδικασία. Ίσως όμως σε βάλει τώρα. 

Just now, Andri23 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Γύρισα εχθές απο την γυναικολόγο και ολα καλα!! Σημερα ειμαι στην 34η βδομάδα, το μωρό ειναι 2.500 κιλα και επειδή το κεφάλι του και η κοιλιά του ειναι στο μεγαλύτερο ποσοστό ανάπτυξης που θα μπορούσαν να ειναι( η κοιλια του αντιστοιχεί στις 38εβδομαδες και το μέγεθος του κεφαλιού του στις 36), μου εκοψε εντελώς το μαγνήσιο και ενω μου ελεγε να ξεκουράζομαι μεχρι τωρα, μου ειπε ξεκινας περπατημα ετσι ώστε να κάνεις συσπασεις και να γεννήσεις οσο πιο σύντομα γίνεται... ιδανικά και με το που μπω στον μηνα μου... πάντως σκέφτομαι αν μεχρι τις 38 εβδομάδες δεν εχει έρθει να πάω με πρόκληση γιατί μετά θα δυσκολευτω πολυ στην γεννα... αν συνεχίσει να μεγαλωνει έτσι στις 40 εβδομάδες θα ναι πανω απο 4 κιλά  

Καλημέρα, ξεκίνα περπάτημα και όλα καλά θα πάνε! Και εμένα μου είπε «ας πας μέχρι την 35η που θέλω και μετά θα σε ταράξω στο περπάτημα» Ο γιατρός σου ξέρει ότι είναι έτοιμο, οπότε μέτρα μέρες για να το πάρεις αγκαλιά! 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα, συγνώμη τώρα το είδα

Δεν το χρέωσαν στο μαιευτήριο, το κανόνισε ο γιατρός. 

ναι, έχει στο ιατρείο του, τα τελευταία μηχανήματα της τεχνολογίας. 

 είναι ο αντιπρόεδρος του Μητέρα, οπότε τα βρίσκω λογικά όλα τα ανωτέρω. 
 
Κοριτσάκι μου ίσως δεν έχεις κανένα πρόβλημα και γι’ αυτό να μην σε έβαλε σε αυτή την διαδικασία. Ίσως όμως σε βάλει τώρα. 

Καλημέρα, ξεκίνα περπάτημα και όλα καλά θα πάνε! Και εμένα μου είπε «ας πας μέχρι την 35η που θέλω και μετά θα σε ταράξω στο περπάτημα» Ο γιατρός σου ξέρει ότι είναι έτοιμο, οπότε μέτρα μέρες για να το πάρεις αγκαλιά! 

Καλημέρα! Πάμε κορίτσια για περπάτημα και όλα καλά!!

Να σας πω τα δικά μου νέα..  μετα απο αύξηση της tsh απο 3.08 σε 4 ξαναπήγ στον ενδοκρινολογο και έκανα κ κάποιες επιπλέον εξετάσεις για θυροειδη..Τελικά μετά και από την ψιλαφιση που μου έκανε είδε πως δεν έχω τίποτα αλλα υποχρεωτικά θα ξεκινήσω χαπάκι.. η αύξηση αυτή έχει έρθει μάλλον απο το αποτομο βάρος που πήρα επειδή δεν μπορώ να περπατήσω κ καθολου 13 κιλα σε 4 μήνες.. οποτε προσοχή στα κιλα.. και όλα καλά!

Εσείς πως ειστε??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλη.ερα κι από μένα!!! Εγώ την Τρίτη έχω ραντεβού με.το γιατρό να δούμε πως πάνε τα πράγματα και πρώτα ο Θεός θα μας πει τότε πότε θα γεννήσουμε!! Ευτυχώς τα έχω όλα έτοιμα και δεν αγχώνομαι για τίποτε!!! Τώρα απλά περιμένω!!!!

 

 

  • Μου αρέσει 6

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου καλη.ερα κι από μένα!!! Εγώ την Τρίτη έχω ραντεβού με.το γιατρό να δούμε πως πάνε τα πράγματα και πρώτα ο Θεός θα μας πει τότε πότε θα γεννήσουμε!! Ευτυχώς τα έχω όλα έτοιμα και δεν αγχώνομαι για τίποτε!!! Τώρα απλά περιμένω!!!!

 

 

Αχ τι ωραία εισαι στην τελική ευθεία!!! Τι χαρά να περιμένουμε μωρουδελια απο την αρχή του χρονου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri23 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Γύρισα εχθές απο την γυναικολόγο και ολα καλα!! Σημερα ειμαι στην 34η βδομάδα, το μωρό ειναι 2.500 κιλα και επειδή το κεφάλι του και η κοιλιά του ειναι στο μεγαλύτερο ποσοστό ανάπτυξης που θα μπορούσαν να ειναι( η κοιλια του αντιστοιχεί στις 38εβδομαδες και το μέγεθος του κεφαλιού του στις 36), μου εκοψε εντελώς το μαγνήσιο και ενω μου ελεγε να ξεκουράζομαι μεχρι τωρα, μου ειπε ξεκινας περπατημα ετσι ώστε να κάνεις συσπασεις και να γεννήσεις οσο πιο σύντομα γίνεται... ιδανικά και με το που μπω στον μηνα μου... πάντως σκέφτομαι αν μεχρι τις 38 εβδομάδες δεν εχει έρθει να πάω με πρόκληση γιατί μετά θα δυσκολευτω πολυ στην γεννα... αν συνεχίσει να μεγαλωνει έτσι στις 40 εβδομάδες θα ναι πανω απο 4 κιλά  

Αχ μπραβο το μωρακι!! Οντως απο 4 κιλα και πανω δεν ειναι και ευκολη υποθεση! Αντε σιγα σιγα να ετοιμαζεστε!! 

Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου καλη.ερα κι από μένα!!! Εγώ την Τρίτη έχω ραντεβού με.το γιατρό να δούμε πως πάνε τα πράγματα και πρώτα ο Θεός θα μας πει τότε πότε θα γεννήσουμε!! Ευτυχώς τα έχω όλα έτοιμα και δεν αγχώνομαι για τίποτε!!! Τώρα απλά περιμένω!!!!

 

 

Στην τελικη ευθεια και το Τουτουνακι! Κ εμεις στις 8/1 και μετα καθε εβδομάδα ειπαμε και πραττουμε αναλογως..  Εγω η γαιδαρα ακομη ετοιμη βαλιτσα δεν εχω,  αν κ τα εχω πλυνει και τα εχω ολα σε ενα συρτάρι 

Just now, Ani!! είπε:

Καλημέρα! Πάμε κορίτσια για περπάτημα και όλα καλά!!

Να σας πω τα δικά μου νέα..  μετα απο αύξηση της tsh απο 3.08 σε 4 ξαναπήγ στον ενδοκρινολογο και έκανα κ κάποιες επιπλέον εξετάσεις για θυροειδη..Τελικά μετά και από την ψιλαφιση που μου έκανε είδε πως δεν έχω τίποτα αλλα υποχρεωτικά θα ξεκινήσω χαπάκι.. η αύξηση αυτή έχει έρθει μάλλον απο το αποτομο βάρος που πήρα επειδή δεν μπορώ να περπατήσω κ καθολου 13 κιλα σε 4 μήνες.. οποτε προσοχή στα κιλα.. και όλα καλά!

Εσείς πως ειστε??

Ελπίζω το χαπακι να κανει τη δουλειά του! Υπομονή και πλησιαζουμε! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Αχ μπραβο το μωρακι!! Οντως απο 4 κιλα και πανω δεν ειναι και ευκολη υποθεση! Αντε σιγα σιγα να ετοιμαζεστε!! 

Στην τελικη ευθεια και το Τουτουνακι! Κ εμεις στις 8/1 και μετα καθε εβδομάδα ειπαμε και πραττουμε αναλογως..  Εγω η γαιδαρα ακομη ετοιμη βαλιτσα δεν εχω,  αν κ τα εχω πλυνει και τα εχω ολα σε ενα συρτάρι 

Ελπίζω το χαπακι να κανει τη δουλειά του! Υπομονή και πλησιαζουμε! 

Κ εγω μια 2 οι γαιδαρες περιμενω ν ξεστολισουμε για να ξεκινήσω τη βαλίτσα..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...