Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα!Μόλις γύρισα από την κλινική,σε δύο ώρες θα ξέρω το αποτέλεσμα.Εσυ πως είσαι ?

      Αγωνιώ με εσένα !!! Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη !!!! Εγώ είμαι 6η ημέρα σήμερα …. Κάνω υπομονή κ προσπαθώ να είναι ήρεμη και αισιόδοξη !!!! Καλημέρα !

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας. Έκανα την β επιπεδου όλες οι μετρήσεις του μωρού πολύ καλές...δοξα το θεό...μια μεγάλη ανάσα πήρα.οσον αφορά τον τράχηλο παραμένει σταθερός στο 2.7...γιατρος και έμβρυολογος συμφώνησαν να συνεχίσω προγεστερονη και αν μείνει σταθερός μέχρι 25η εβδομάδα έχει καλώς αλλιώς θα βάλουμε πεσσο.. Σε δύο εβδομάδες μέτρησή και εκτίμηση πάλι από τον έμβρυολογο σε περίπου τέσσερις εβδομάδες να δουμε πως πάει. Είπα τώρα για πεσσο μ είπαν όχι καλύτερα αργότερα αν χρειαστεί. Όσον αφορά τον άντρα μ ηταν μαζί μ και μου κράταγε το χέρι αλλά είμαι από επαρχία... Καλή επιτυχία και στα κορίτσια που ακολουθούν... 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, valentina23 είπε:

@Basiliki92 τι να σου πω.. Εγώ έκανα β επιπεδου με το συγκεκριμένο γιατρό στις 26-10.Ο συζηγος μπήκε μέσα και ήταν δίπλα μου. Επίσης μου έδωσε στικακι USB με το βίντεο. Η γραμματέας ήταν ευγενέστατη και πολύ χαμογελαστή. Μήπως άλλαξαν οι όροι λόγω covid? Μάλλον θ άλλαξε και γραμματέα. Αυτός ο ιός έχει κάνει τη ζωή μας άνω κάτω!! Σήμερα υποτίθεται ήταν η πρώτη μέρα τηλεδιάσκεψη για δημοτικά... Την έβγαλα μπροστά στην οθόνη απ τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 5 και δεν συνδεόταν!!!Αισχος!!

@valentina23 τα νεύρα όλων είναι τεντωμένα αυτό το διάστημα απλά θεωρώ ανοησία να μην αφήνουν τον σύζηγο να μπει μέσα με την δικαιολογία για το δικό μου καλό αφού στο ίδιο σπίτι μένουμε δεν είπα να κουβάλησω όλο το σόι...ασε το τι τραβάνε τα πιτσιρίκια με τα μαθήματα εξ αποστάσεως και το τι μπαρούφα είναι...τιποτα δεν μαθαίνουν...

Just now, basw2 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας. Έκανα την β επιπεδου όλες οι μετρήσεις του μωρού πολύ καλές...δοξα το θεό...μια μεγάλη ανάσα πήρα.οσον αφορά τον τράχηλο παραμένει σταθερός στο 2.7...γιατρος και έμβρυολογος συμφώνησαν να συνεχίσω προγεστερονη και αν μείνει σταθερός μέχρι 25η εβδομάδα έχει καλώς αλλιώς θα βάλουμε πεσσο.. Σε δύο εβδομάδες μέτρησή και εκτίμηση πάλι από τον έμβρυολογο σε περίπου τέσσερις εβδομάδες να δουμε πως πάει. Είπα τώρα για πεσσο μ είπαν όχι καλύτερα αργότερα αν χρειαστεί. Όσον αφορά τον άντρα μ ηταν μαζί μ και μου κράταγε το χέρι αλλά είμαι από επαρχία... Καλή επιτυχία και στα κορίτσια που ακολουθούν... 

@basw2 Μπράβο κορίτσι μου!!!Πρόσεχε πολύ με τον τράχηλο και όλα καλά θα πάνε :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Mighty είπε:

αμά ρε κορίτσι αφού ένας συνοδός επιτρέπεται αν δεν είναι ο άνδρας σου ίσως κάποιος συγγενής φίλος; 

 

σωστά τα λες. τι να πω..ελπίζω μέχρι τότε να έχουν ελαφρύνει τα μέτρα έχουμε ακόμα 4 μήνες.

@Mighty εχω σκεφτει ηδη τις εναλλακτικες κ δε βρισκω.. Ισως φταιει που γεννησε η γυναίκα του αδερφου μου προσφατα κ δεν αφηναν ουτε αλλαγες (πχ φεύγει ο αντρας, τον αναπληρωνει αλλο μελος της οικογένειας) για αυτο να χω λιγο ανησυχια παραπανω... Διοτι: Το παιδι το πρωτο σπιτι με τη μανα μου. Εγω κλινικη. Ο αδερφος μου εχουν νεογεννητο.. Αν, αν, αν είναι ο σύζυγος εδω καλως. Οι υπολοιποι, δε θα μπορουν να ρθουν να μεινουν. Εχουμε κ ηλικιωμενους που χειροτερο θα μου ειναι να ερθουν, ασε που δεν ξερω κ αν αφηνουν κιολας... Εύχομαι βέβαια μεχρι τοτε, να χει γυρισει ο συζυγος. Μονο αυτο. Την καραντινα την παλευω. Τη γεννα με καραντινα κ μοναχικοτητα φοβαμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση. Τόνο κονσέρβα τρώτε??? Θέλω πολύ να φάω αλλά νομίζω απαγορεύεται.... 

Νομίζω δεν επιτρέπεται. Ας με διορθώσει κάποια αν κάνω λάθος!! Συγχαρητήρια για τη Β επιπεδου!! Όσο για το τράχηλο υπομονή και όλα καλά θα πανε

@Basiliki92 χίλια δικιά έχεις αλλά ποιος ακούει;; τα μέτρα που βάζουν δεν στέκουν σε πολλά σημεία.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, basw2 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση. Τόνο κονσέρβα τρώτε??? Θέλω πολύ να φάω αλλά νομίζω απαγορεύεται.... 

Εγω τρωω.. Μια φορα το 2βδομαδο. Ποσο ζημια να ναι μωρε κοριτσια μου; ενα τονο σε κονσερβα τρωω, οχι κονσερβα ενος ολοκληρου τονου, χαχαχα! 

  • Χαχα 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση. Τόνο κονσέρβα τρώτε??? Θέλω πολύ να φάω αλλά νομίζω απαγορεύεται.... 

@basw2 όχι συνονόματη να μην φας:roll: γενικά όχι κονσερβοποιημένα μπορεί να έχουν αναπτυχθεί διαφορά βακτήρια...επισης γενικά ο τόνος δεν πολυ κάνει να τρως!

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Είχα σήμερα υπέρηχο στο γιατρό. Ο πλακούντας απείχε 2 εκατοστά (αν λέω τη σωστή μονάδα μέτρησης και δεν είναι χιλιοστά) από τον τράχηλο στον προηγούμενο υπέρηχο και ευτυχώς τώρα ανέβηκε στα 3.5. Το περασμένο Σάββατο και σήμερα είχα πονάκια κάτω χαμηλά αλλά κατάλαβα ότι είχα κρυώσει και ίσως ήταν για αυτό το λόγο. Παρόλα αυτά ρώτησα το γιατρό αν πρέπει να ανησυχήσω και μου είπε να πάρω προγεστερόνη για να είμαστε σίγουρoi μην τυχόν και είναι από συσπάσεις. Φυσικά δε θα θελά να πάρω κάτι χωρίς λόγο γιατί θεωρώ ότι είναι από το κρύωμα. Βέβαια από την άλλη δεν μπορώ να το ρισκάρω. Δε μου είπε μήκος  τραχήλου βέβαια αλλά μου είπε όλα οκ. είμαι 23 και 4 σήμερα και το μωράκι μου ήταν 750 γραμμάρια. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ποτε δε μου έγινε κολπικός υπέρηχος για μέτρηση του τραχήλου παρα μόνο μια φορά στην 20η βδομάδα που μετρήθηκε υπερηχογραφικά και ήταν 4 mm. Αυτά απο εμένα. Α και να ρωτήσω εσείς που παίρνετε προγεστερόνη χρησιμοποιείτε vasclor ή ultrogestan?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ... 

Σημερα μπηκα στην 23 εβδομάδα, αλλά έχω ένα συνεχόμενο τσίμπημα αριστερά χαμηλα .. δεν πήρα το γιατρό ακομα .. δεν ξερω αν ειναι απο τεντομα της μητρας .. το έχει ή ειχε κάποια;


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida2019 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Είχα σήμερα υπέρηχο στο γιατρό. Ο πλακούντας απείχε 2 εκατοστά (αν λέω τη σωστή μονάδα μέτρησης και δεν είναι χιλιοστά) από τον τράχηλο στον προηγούμενο υπέρηχο και ευτυχώς τώρα ανέβηκε στα 3.5. Το περασμένο Σάββατο και σήμερα είχα πονάκια κάτω χαμηλά αλλά κατάλαβα ότι είχα κρυώσει και ίσως ήταν για αυτό το λόγο. Παρόλα αυτά ρώτησα το γιατρό αν πρέπει να ανησυχήσω και μου είπε να πάρω προγεστερόνη για να είμαστε σίγουρoi μην τυχόν και είναι από συσπάσεις. Φυσικά δε θα θελά να πάρω κάτι χωρίς λόγο γιατί θεωρώ ότι είναι από το κρύωμα. Βέβαια από την άλλη δεν μπορώ να το ρισκάρω. Δε μου είπε μήκος  τραχήλου βέβαια αλλά μου είπε όλα οκ. είμαι 23 και 4 σήμερα και το μωράκι μου ήταν 750 γραμμάρια. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ποτε δε μου έγινε κολπικός υπέρηχος για μέτρηση του τραχήλου παρα μόνο μια φορά στην 20η βδομάδα που μετρήθηκε υπερηχογραφικά και ήταν 4 mm. Αυτά απο εμένα. Α και να ρωτήσω εσείς που παίρνετε προγεστερόνη χρησιμοποιείτε vasclor ή ultrogestan?

Εμένα μου έχει δώσει τη vasclor! Την επόμενη φορά να του ζητήσεις να σου κάνει κολπική εξέταση! Να είσαι σίγουρη! Μόνο έτσι γίνεται η σωστή μέτρηση! 

πρίν από 47 λεπτά , basw2 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας. Έκανα την β επιπεδου όλες οι μετρήσεις του μωρού πολύ καλές...δοξα το θεό...μια μεγάλη ανάσα πήρα.οσον αφορά τον τράχηλο παραμένει σταθερός στο 2.7...γιατρος και έμβρυολογος συμφώνησαν να συνεχίσω προγεστερονη και αν μείνει σταθερός μέχρι 25η εβδομάδα έχει καλώς αλλιώς θα βάλουμε πεσσο.. Σε δύο εβδομάδες μέτρησή και εκτίμηση πάλι από τον έμβρυολογο σε περίπου τέσσερις εβδομάδες να δουμε πως πάει. Είπα τώρα για πεσσο μ είπαν όχι καλύτερα αργότερα αν χρειαστεί. Όσον αφορά τον άντρα μ ηταν μαζί μ και μου κράταγε το χέρι αλλά είμαι από επαρχία... Καλή επιτυχία και στα κορίτσια που ακολουθούν... 

Βάσω μου, μπράβο που είναι όλα καλά με το μωράκι σου!! Συνεχίζεις κι εσύ δυναμικά!!! Αν ο τράχηλος μικρύνει αργότερα τι γίνεται; Σου είπαν; Για παράδειγμα στην 28η εβδομάδα! Θα σου βάλουν τότε πεσσο;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου τι κάνετε; είχα μέρες να μπω! Κατ αρχάς πόσο χάρηκα με τα με τα νέα σας @Mareva και @Pepi88!! Πόσο την αισθάνομαι την ανακούφιση σας!!! Εύχομαι όλα να κυλήσουν όμορφα και ηρεμα από δω κ πέρα! 

Κορίτσια μου κ εγώ είχα θέμα με τον τράχηλο στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και μου ξεκίνησε μετα τη Β επιπέδου. Μέσα σε 3 βδομάδες από 3,5 πήγε 2,5 εκ. Οπότε έχω κ τωρα λίγο την έγνοια, μιας και δεν είμαι ακόμα στις αντίστοιχες εβδομάδες, αν κ κατά βάθος πιστεύω ότι δεν θα επαναληφθεί η ιστορία! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη το και ίσιο σπίτι και η απόλυτη προσοχή με βάρη, δουλειές κλπ ήταν αρκετή για να μείνει σταθερός ο τράχηλος μέχρι το τέλος! Εξαλείφθηκε, όταν γέννησα 39και 5! Και μάλιστα σ όλο τον ένατο περπατούσα πάρα πάρα πολύ. Ελπίζω κια οι δικές σας ιστορίες να έχουν αισιο τέλος και μέχρι τότε να μην σας κυριεύει το άγχος όσο γίνεται. Να απολαμβάνετε το θαύμα που ζούμε! 

Πεπη μου σίγουρα περνάς πιο δύσκολη εγκυμοσύνη από όλες μας... Κάθε βδομάδα, κάθε μέρα που περνάει είναι κέρδος για το μωράκι σου. Σου εύχομαι να μείνει στην κοιλίτσα σου όσο περισσότερο γίνεται και όταν το πάρεις στην αγκαλιά σου να ξεχάσεις όλα όσα πέρασες. Μια μεγαλη αγκαλιά από μένα! 

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Έτσι με πιάνει και εμένα όταν κάνω δουλειές η σκύβω...καμια φορά και σαν πόνος πιάσιμο αλλά μόλις ξαπλώσω περνάει...αυριο που έχω β επιπέδου  θα δω τι θα μου πει...ασχετο αλλά βρε κορίτσια β επιπέδου περάσατε μόνες σας μέσα? Γιατί εμένα σήμερα με ενημέρωσαν ότι θα είμαι μόνη μου αύριο...

Μαζί με τον άντρα μου μπήκαμε..

1 ώρα πρίν, basw2 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση. Τόνο κονσέρβα τρώτε??? Θέλω πολύ να φάω αλλά νομίζω απαγορεύεται.... 

Νομίζω δεν κάνει..εγώ δεν έχω φάει καθόλου πάντως..

  • Μου αρέσει 1

XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , elpida2019 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια μου. Είχα σήμερα υπέρηχο στο γιατρό. Ο πλακούντας απείχε 2 εκατοστά (αν λέω τη σωστή μονάδα μέτρησης και δεν είναι χιλιοστά) από τον τράχηλο στον προηγούμενο υπέρηχο και ευτυχώς τώρα ανέβηκε στα 3.5. Το περασμένο Σάββατο και σήμερα είχα πονάκια κάτω χαμηλά αλλά κατάλαβα ότι είχα κρυώσει και ίσως ήταν για αυτό το λόγο. Παρόλα αυτά ρώτησα το γιατρό αν πρέπει να ανησυχήσω και μου είπε να πάρω προγεστερόνη για να είμαστε σίγουρoi μην τυχόν και είναι από συσπάσεις. Φυσικά δε θα θελά να πάρω κάτι χωρίς λόγο γιατί θεωρώ ότι είναι από το κρύωμα. Βέβαια από την άλλη δεν μπορώ να το ρισκάρω. Δε μου είπε μήκος  τραχήλου βέβαια αλλά μου είπε όλα οκ. είμαι 23 και 4 σήμερα και το μωράκι μου ήταν 750 γραμμάρια. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ποτε δε μου έγινε κολπικός υπέρηχος για μέτρηση του τραχήλου παρα μόνο μια φορά στην 20η βδομάδα που μετρήθηκε υπερηχογραφικά και ήταν 4 mm. Αυτά απο εμένα. Α και να ρωτήσω εσείς που παίρνετε προγεστερόνη χρησιμοποιείτε vasclor ή ultrogestan?

Εγώ έβαζα vasclor στην αρχή λόγω αποκόλλησης...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mareva είπε:

@Mighty εχω σκεφτει ηδη τις εναλλακτικες κ δε βρισκω.. Ισως φταιει που γεννησε η γυναίκα του αδερφου μου προσφατα κ δεν αφηναν ουτε αλλαγες (πχ φεύγει ο αντρας, τον αναπληρωνει αλλο μελος της οικογένειας) για αυτο να χω λιγο ανησυχια παραπανω... Διοτι: Το παιδι το πρωτο σπιτι με τη μανα μου. Εγω κλινικη. Ο αδερφος μου εχουν νεογεννητο.. Αν, αν, αν είναι ο σύζυγος εδω καλως. Οι υπολοιποι, δε θα μπορουν να ρθουν να μεινουν. Εχουμε κ ηλικιωμενους που χειροτερο θα μου ειναι να ερθουν, ασε που δεν ξερω κ αν αφηνουν κιολας... Εύχομαι βέβαια μεχρι τοτε, να χει γυρισει ο συζυγος. Μονο αυτο. Την καραντινα την παλευω. Τη γεννα με καραντινα κ μοναχικοτητα φοβαμαι. 

Κατάλαβα. Εγώ θέλω να ελπίζω ότι μέχρι τότε θα έχουν γίνει λίγο πιο ελαστικά τα πράματα κ θα επιτρέπουν μια αντικατάσταση συνόδου. Κεγω εύχομαι να χει γυρίσει ο σύζυγός σου κούκλα μου. Δύσκολο πολύ...τώρα που το λες κ εμένα πολύ ηλικιωμένοι είναι ,δεν είναι να μπαινοβγαίνουν σε νοσοκομεία...


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια μου!! Γύρισα απο τον γιατρό μου...ο τράχηλος ανέβηκε στο 26! Πριν μια εβδομάδα ήταν 24! Οπότε μου είπε συνεχίζουμε προγεστερόνη και μαγνήσιο κι αν τυχόν μικρύνει ο τράχηλος (μέχρι την 27η εβδομαδα) θα βάλουμε πεσσο!! Μου είπε όμως ότι μάλλον έτσι θα πάει μέχρι τέλους!! Μακαριιιι

Τον ρώτησα αν μπορώ να περπατάω 15 λεπτά την ημέρα και μου είπε ναι αλλά ως εκεί, όχι παραπάνω!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...