Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Mighty είπε:

μεθυσμένος αναισθησιολόγος; μνησθητι μου κύριε!!! επειδή κεγώ θέλω να γυρίσω άμεσα στην δουλειά αν δω οτι μπορεί η μαμά μου να ανταποκριθεί στο ντάντεμα γιατί είναι ηλικιωμένη, αλλιώς δεν ξέρω τι θα κάνω,στάχτη κ μπούρμπερη όλα!!!! αλήθεια πως πήγε το πράμα με την άντληση; πόσες ώρες αντλούσες την μέρα;;

Ναι Mighty μεθυσμένος... Ειχα τον πονο μου, ειχα κ αυτον που εκανε 5 λεπτα να βαλει το ενα γαντι, κ εν τέλει τρυπησε το δαχτυλο της μαιας.... Και ετσι.... Δεν εκανα την επισκληριδιο ουτε στα τελειώματα ουσιαστικά.. Εκανε προσπαθεια μετα να μου χορηγησει λιγο φάρμακο μπας κ με πιασει στις τελευταιες εξωθησεις.. Σουρεαλ κατάσταση. 

Ημουν τυχερουλα, ειχα γαλα, κ να μην ηθελα δλδ να χα με ειχε πεισει μια μαια οτι αφου εχει η αφρικανα γαλα κ ταιζει τα παιδια της θα χα κ γω.. Κ ετσι θήλαζα.. Σε κάθε θηλασμο στην αρχη εβαζα μετα το θηλαστρο γιατι το μωρο ετρωγε λιγο κ ετσι αρχισα να κανω τραπεζα γαλακτος. Οσο πιο πολυ εδινα στηθος, τοσο πιο πολυ γαλα ειχα, τοσο πιο πολυ αντλουσα, έβγαζα σε καποια φάση 500ml, ελεγα δε γίνεται κατι μου συμβαινει!!! Μετα αντλουσα με ψιλοπρογραμμα, μιας κ το στηθος μου παραπονιοταν οτι γεμισε.. Βέβαια, ετσι κ αδυνατισα πολυ πιο γρηγορα, κ μεχρι 4,5 μηνων ο μπουμπουκος ηπιε αποκλειστικά δικο μου, δεν ειχα συμπληρωμα ουτε σαν δειγμα στο σπιτι. Μετα λογω υποχρεώσεων κ επειδη ζοριστηκα, εκοψα σταδιακα το θηλασμο χωρίς φαρμακα κ σε 20 μερες ηρθε κ η περίοδος μου. 

Θα τα καταφερεις. Ειμαι σιγουρη, οτι θα τα καταφερεις, αν μπορεσε μια, μπορουν ολες! Κ μη φοβασαι, τα μωρα κ οι μαμαδες εχουν το κολπο να φτιαχνουν ενα νεο προγραμμα. Ουτε εσυ πας μονο με του μωρου κ φυσικα ουτε το μωρο μονο με το δικο σου. Κ ετσι θα τα καταφερεις ΜΙΑ ΧΑΡΑ, στο δικο σας πρόγραμμα :)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 hours ago, vivi.nik. said:

Κορίτσι μου είναι σαν κραμπα. Πετρωνει ολόκληρη η μήτρα κ μετά από λίγο ηρεμεί πάλι. Όχι απαραίτητα με πόνο. 

Τι ωραία νέα απ όλες τις β επιπέδου ❤️ Πάει κι αυτό το σκαλοπάτι, θετικές σκέψεις μόνο τώρα!!! 

Ποιες έχουμε απομείνει; Εγώ έχω στις 24 ραντεβού, θα μαι 22 και 6 ακριβώς. 

Κι εγώ στις 24 /11έχω! Θα είμαι 22+1 

  • Μου αρέσει 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Ναι Mighty μεθυσμένος... Ειχα τον πονο μου, ειχα κ αυτον που εκανε 5 λεπτα να βαλει το ενα γαντι, κ εν τέλει τρυπησε το δαχτυλο της μαιας.... Και ετσι.... Δεν εκανα την επισκληριδιο ουτε στα τελειώματα ουσιαστικά.. Εκανε προσπαθεια μετα να μου χορηγησει λιγο φάρμακο μπας κ με πιασει στις τελευταιες εξωθησεις.. Σουρεαλ κατάσταση. 

Ημουν τυχερουλα, ειχα γαλα, κ να μην ηθελα δλδ να χα με ειχε πεισει μια μαια οτι αφου εχει η αφρικανα γαλα κ ταιζει τα παιδια της θα χα κ γω.. Κ ετσι θήλαζα.. Σε κάθε θηλασμο στην αρχη εβαζα μετα το θηλαστρο γιατι το μωρο ετρωγε λιγο κ ετσι αρχισα να κανω τραπεζα γαλακτος. Οσο πιο πολυ εδινα στηθος, τοσο πιο πολυ γαλα ειχα, τοσο πιο πολυ αντλουσα, έβγαζα σε καποια φάση 500ml, ελεγα δε γίνεται κατι μου συμβαινει!!! Μετα αντλουσα με ψιλοπρογραμμα, μιας κ το στηθος μου παραπονιοταν οτι γεμισε.. Βέβαια, ετσι κ αδυνατισα πολυ πιο γρηγορα, κ μεχρι 4,5 μηνων ο μπουμπουκος ηπιε αποκλειστικά δικο μου, δεν ειχα συμπληρωμα ουτε σαν δειγμα στο σπιτι. Μετα λογω υποχρεώσεων κ επειδη ζοριστηκα, εκοψα σταδιακα το θηλασμο χωρίς φαρμακα κ σε 20 μερες ηρθε κ η περίοδος μου. 

Θα τα καταφερεις. Ειμαι σιγουρη, οτι θα τα καταφερεις, αν μπορεσε μια, μπορουν ολες! Κ μη φοβασαι, τα μωρα κ οι μαμαδες εχουν το κολπο να φτιαχνουν ενα νεο προγραμμα. Ουτε εσυ πας μονο με του μωρου κ φυσικα ουτε το μωρο μονο με το δικο σου. Κ ετσι θα τα καταφερεις ΜΙΑ ΧΑΡΑ, στο δικο σας πρόγραμμα :)

αχ μακάρι να τα καταφέρω! αλήθεια το γάλα πόσο διατηρείται στην κατάψυξη;χαχαχα ακόμα δεν τον είδαμε τράπεζες φτιάχνω με το μυαλό μου...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

αχ μακάρι να τα καταφέρω! αλήθεια το γάλα πόσο διατηρείται στην κατάψυξη;χαχαχα ακόμα δεν τον είδαμε τράπεζες φτιάχνω με το μυαλό μου...

1. Θα τα καταφέρεις αγάπη μου, εχεις ήδη κανει τη μιση δουλεια κ μονο που λες οτι θα το προσπαθησεις! 

2. Ως 4 μηνες καταψυξη, 4 ώρες εξω, κ μια ολοκληρη μερα στην ψύξη, αν θυμαμαι καλα. Αλλα για την κατάψυξη, θα γραφεις στα σακουλακια ημερομηνια, κ ετσι ποτε δε θα φτανουν ουτε το 2μηνο! Θα το καταναλωνει το μωρό σου απο την αρχη. 

Εγω ειχα αδειάσει ένα ράφι κατάψυξης και το είχα μονο για το μητρικό. Με ημερομηνία στα σακουλακια έβαζα το πιο "παλιό" προς κατανάλωση και έτσι πέρασε ο καιρός. Για την ψυξη παλι ειχα κανει ενα μερος σε ενα ράφι, ειχα γάλα της εκεινης μερας κ τις πιπιλες.. Μετα έβαζα τις πιπιλες κ τα μασητικα.. :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια εχτές είχα ραντεβού στο γιατρό 7 μέρες μετά την περιδεση τραχήλου το ραμα έχει μπει σε αρκετό καλό σημείο δεν έκλεισε τελιος αλλά είπε πως είναι αρκετά καλά. Θα παραμείνω ξάπλα την Δευτέρα θα κάνω καμπύλη ζαχαρου και κάποιες άλλες εξετάσεις και Τετάρτη και Πέμπτη θα κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνη για τα πνευμόνια του μωρού αν όλα πάνε καλά σε ένα μήνα θα κάνω αλες δύο. Μου είπε ότι τα κάνουμε σε περίπτωση πρόωρου τοκετού η κορτιζόνη βοηθά πολύ. Είπε ακόμα πώς αν καταφέρουμε και φτάσαμε 30 εβδομάδων δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Ο μπέμπης είναι 840 γραμμάρια και είναι πολύ καλά. Η Παναγιά να βάλει το χέρι της μακάρι να πάνε όλα καλά. 

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mareva είπε:

1. Θα τα καταφέρεις αγάπη μου, εχεις ήδη κανει τη μιση δουλεια κ μονο που λες οτι θα το προσπαθησεις! 

2. Ως 4 μηνες καταψυξη, 4 ώρες εξω, κ μια ολοκληρη μερα στην ψύξη, αν θυμαμαι καλα. Αλλα για την κατάψυξη, θα γραφεις στα σακουλακια ημερομηνια, κ ετσι ποτε δε θα φτανουν ουτε το 2μηνο! Θα το καταναλωνει το μωρό σου απο την αρχη. 

Εγω ειχα αδειάσει ένα ράφι κατάψυξης και το είχα μονο για το μητρικό. Με ημερομηνία στα σακουλακια έβαζα το πιο "παλιό" προς κατανάλωση και έτσι πέρασε ο καιρός. Για την ψυξη παλι ειχα κανει ενα μερος σε ενα ράφι, ειχα γάλα της εκεινης μερας κ τις πιπιλες.. Μετα έβαζα τις πιπιλες κ τα μασητικα.. :)

κατάλαβα.ολόκληρο λοτζίστικς εφάρμοσες first in first out. σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,θα σε ρωτάω κ άλλα να ξέρεις!χεχεχε,αλήθεια αυτό το μπιμπερό που θερμαίνει μόνο του το γάλα αξίζει τον κόπο;μου φαίνεται ιδιοφυία όπως κ οι σαλιάρες οι πλαστικές. βέβαια ακριβούτσικα. τα μασητικά κ τις πιπίλες στο ψυγείο πρέπει να μπαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

κατάλαβα.ολόκληρο λοτζίστικς εφάρμοσες first in first out. σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,θα σε ρωτάω κ άλλα να ξέρεις!χεχεχε,αλήθεια αυτό το μπιμπερό που θερμαίνει μόνο του το γάλα αξίζει τον κόπο;μου φαίνεται ιδιοφυία όπως κ οι σαλιάρες οι πλαστικές. βέβαια ακριβούτσικα. τα μασητικά κ τις πιπίλες στο ψυγείο πρέπει να μπαίνουν;

Ρωτα με οτι θες!! Fifo!!! Τι μου θυμισες, τις πρωτες σπουδες μου!!! Μασητικα, θηλες απο μπιμπερό, πιπιλες, μπιμπερό, μετα την αποστείρωση όπωσδήποτε ψυγείο. Το μπιμπερό δεν το ξερω αλλά ειχα ενα αποστειρωτή-θερμαντηρα μπιμπερο-ατμομαγειρα, ολα αυτα στην φοβερη τιμη των... 50 ευρω, κ εκανα τη δουλίτσα μου. Θα σου βρω τη μαρκα. Παμφθηνο κ βολικοτατο! Σαλιαρες αρχη κ πανακια παρε jumbo. Ακομη τα χρησιμοποιώ για τα παγουρια του νηπιου κ τα πιατακια του! Κ είναι 5,5 χρονων. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ba_lily είπε:

Καλημέρα κορίτσια εχτές είχα ραντεβού στο γιατρό 7 μέρες μετά την περιδεση τραχήλου το ραμα έχει μπει σε αρκετό καλό σημείο δεν έκλεισε τελιος αλλά είπε πως είναι αρκετά καλά. Θα παραμείνω ξάπλα την Δευτέρα θα κάνω καμπύλη ζαχαρου και κάποιες άλλες εξετάσεις και Τετάρτη και Πέμπτη θα κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνη για τα πνευμόνια του μωρού αν όλα πάνε καλά σε ένα μήνα θα κάνω αλες δύο. Μου είπε ότι τα κάνουμε σε περίπτωση πρόωρου τοκετού η κορτιζόνη βοηθά πολύ. Είπε ακόμα πώς αν καταφέρουμε και φτάσαμε 30 εβδομάδων δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Ο μπέμπης είναι 840 γραμμάρια και είναι πολύ καλά. Η Παναγιά να βάλει το χέρι της μακάρι να πάνε όλα καλά. 

Άντε ρε κορίτσι μου μπράβο!τώρα θέλει υπομονή ξέρεις..σε ποια βδομάδα είσαι ;

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ba_lily είπε:

Καλημέρα κορίτσια εχτές είχα ραντεβού στο γιατρό 7 μέρες μετά την περιδεση τραχήλου το ραμα έχει μπει σε αρκετό καλό σημείο δεν έκλεισε τελιος αλλά είπε πως είναι αρκετά καλά. Θα παραμείνω ξάπλα την Δευτέρα θα κάνω καμπύλη ζαχαρου και κάποιες άλλες εξετάσεις και Τετάρτη και Πέμπτη θα κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνη για τα πνευμόνια του μωρού αν όλα πάνε καλά σε ένα μήνα θα κάνω αλες δύο. Μου είπε ότι τα κάνουμε σε περίπτωση πρόωρου τοκετού η κορτιζόνη βοηθά πολύ. Είπε ακόμα πώς αν καταφέρουμε και φτάσαμε 30 εβδομάδων δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Ο μπέμπης είναι 840 γραμμάρια και είναι πολύ καλά. Η Παναγιά να βάλει το χέρι της μακάρι να πάνε όλα καλά. 

Η σκέψη μας θα είναι μαζί σου. Εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχην. Καλη δυναμη, περαστικά και εμεις θα είμαστε εδώ να σε στηρίζουμε! 

  • Μου αρέσει 1

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

@Evoulini24 κοριτσι μου καλημέρα! Ηταν μια τρελη 6ωρη εμπειρια, καθως απο τις 00:30 μεχρι τις 3:30 δεν ειχα κ πολλά νοιωσει, τα νερα δλδ εσπασαν 00:30 εντελως ανώδυνο ειναι αυτο, 3:30-5:00 αρχισα να ζοριζομαι, αλλα έκανα τις ανασες μου (απο τη γιογκα μου, οχι αλλες που μου χαν δειξει), και την παλευα.. 5:00 με 6:30 ζοριστηκα παρα παρα πολυ.. Μεχρι να βγει ο παίδαρος! Μετα δεν ενοιωθα τίποτα . Σα να μην ειχα γεννησει! 7:30 ειχσ ηδη κανει μπανιο ΜΟΝΗ χωρις βοηθεια, κ απο εκει κ περα μετα εφαγα, ειχα υπερενταση, θηλασα το μωρο, εκανα βολτες στο διαδρομο της κλινικης, εφερα την κομμωτρια μου κ με χτενισε, αυτο πιο αστείο δεν υπηρχε, κ ξαπλωσα, ενταξει πονουσα αρκετα απο κατω, ράμματα είναι αυτα, περιμένοντας, φιλους, συγγενεις κ μαθητές. Ο Φ. Τ. βοηθαει στο οτι επανηλθα αμεσως, σκεψου 8ημερες μετα γυρισα στη δουλειά, επισης οχι γιατι ήθελα αλλα ηταν δικη μου κ απαιτητικη, κ ημουν εκει καθε μερα, 4-5 ωρες, αντλουσα γαλα για τοτε, τις υπολοιπες ωρες σπίτι. Επισκληριδιο δεν εκανα γιατι ο αναισθησιολογος ηρθε ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ 6:05 το πρωι οποτε, τι να τον κσνω αφου ειχα πληρη διαστολη. Ο γιατρος ηρθε 6:10, χειροτερα δλδ. Δεν έφταιγε εκεινος, η μσια αργησε να τους ειδοποιησει.. Αν θα το ξανακανα; ναι! Αρκει να χα κ την Επισκληριδιο! 

Μπράβο σου που τα κατάφερες!! Το θέλω κι εγώ.. μακάρι να τα καταφέρω!! Με επισκληριδιο βέβαια!! Πόσα κιλά γεννήθηκε το μωράκι σου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ba_lily είπε:

Καλημέρα κορίτσια εχτές είχα ραντεβού στο γιατρό 7 μέρες μετά την περιδεση τραχήλου το ραμα έχει μπει σε αρκετό καλό σημείο δεν έκλεισε τελιος αλλά είπε πως είναι αρκετά καλά. Θα παραμείνω ξάπλα την Δευτέρα θα κάνω καμπύλη ζαχαρου και κάποιες άλλες εξετάσεις και Τετάρτη και Πέμπτη θα κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνη για τα πνευμόνια του μωρού αν όλα πάνε καλά σε ένα μήνα θα κάνω αλες δύο. Μου είπε ότι τα κάνουμε σε περίπτωση πρόωρου τοκετού η κορτιζόνη βοηθά πολύ. Είπε ακόμα πώς αν καταφέρουμε και φτάσαμε 30 εβδομάδων δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Ο μπέμπης είναι 840 γραμμάρια και είναι πολύ καλά. Η Παναγιά να βάλει το χέρι της μακάρι να πάνε όλα καλά. 

Κοριτσι μου εύχομαι να βοηθησει η παναγιτσα κ θα δεις ολα θα πανε καλα!! Σας σκεφτομαι κ εσενα κ την Πεπη κ τη ρινα κατερινα, που χατε περασει δυσκολιες κ προσεύχομαι για ολα τα κοριτσια να πανε μέχρι τελους κατ'ευχην!!! 

Just now, Evoulini24 είπε:

Μπράβο σου που τα κατάφερες!! Το θέλω κι εγώ.. μακάρι να τα καταφέρω!! Με επισκληριδιο βέβαια!! Πόσα κιλά γεννήθηκε το μωράκι σου;

Μια χαρα θα τα καταφέρεις! 2720 στην 38η εβδομάδα :) Αν ηταν πιο μεγαλος δεν ξερω αν θα τα καταφερνα το ίδιο... Βέβαια, εγω περιμενα οτι θα ταν πιο μεγαλος, οπως μου χε πει πριν μερικες μερες ο τοτε γιατρος μου στον υπερηχο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ba_lily said:

Καλημέρα κορίτσια εχτές είχα ραντεβού στο γιατρό 7 μέρες μετά την περιδεση τραχήλου το ραμα έχει μπει σε αρκετό καλό σημείο δεν έκλεισε τελιος αλλά είπε πως είναι αρκετά καλά. Θα παραμείνω ξάπλα την Δευτέρα θα κάνω καμπύλη ζαχαρου και κάποιες άλλες εξετάσεις και Τετάρτη και Πέμπτη θα κάνω 2 ενέσεις κορτιζόνη για τα πνευμόνια του μωρού αν όλα πάνε καλά σε ένα μήνα θα κάνω αλες δύο. Μου είπε ότι τα κάνουμε σε περίπτωση πρόωρου τοκετού η κορτιζόνη βοηθά πολύ. Είπε ακόμα πώς αν καταφέρουμε και φτάσαμε 30 εβδομάδων δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Ο μπέμπης είναι 840 γραμμάρια και είναι πολύ καλά. Η Παναγιά να βάλει το χέρι της μακάρι να πάνε όλα καλά. 

Κοπέλα μου σου εύχομαι τα καλύτερα . Υπομονή σε όλο αυτό και θα πάνε όλα καλά ! Την αγάπη μου σου στέλνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...