Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Popaki2011 είπε:

Κορίτσια μου σας έχει πει ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη?και αν ναι πότε?

Μόνο για γρίπης μου είπε αλλά δεν το έκανα αν μου πει κατι πάλι δεν θα το κάνω! Είχα κάνει της γρίπης πριν κατι χρόνια και με είχε πειράξει το είπα και στον καρδιολόγο μου το συζήτησα και με τους δυο και ειπαν να μην το κάνω γιατί δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει το έμβρυο και ο οργανισμός μου πάλι!

  • Μου αρέσει 1

T8Owp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, valentina23 είπε:

@Evoulini24 γενικά με τα λευκά κάτι γίνεται στις εγκυμοσύνες μου. Και στη πρώτη εγκυμοσυνη είχαν φτάσει κοντά τα 19000!!Ο οργανισμός μου μάλλον βλέπει το έμβρυο ως ξένο οργανισμό. Σαν φλεγμονή. Πριν και μετά είναι όλα φυσιολογικά.

@Popaki2011 όχι δεν μου έχει αναφέρει κάτι. Τι εμβόλιο είναι; το κάνεις στην εγκυμοσύνη; 

Μου είπε να το κάνω γιατί περνάνε αντισώματα στο έμβρυο και δεν έχει κίνδυνο να κολλήσει σαν νεογέννητο. Μπορεί να είναι και θανατηφόρος αν κολλήσει το μωρό.ειναξ στην ουσία το 1ο εμβόλιο του μωρού 2 μηνών.αλλα επειδή έχω ήδη 2 παιδιά είναι λέει επικίνδυνο να φέρουν τπτ τα παιδιά απ το σχολείο.και μου είπε να το κάνω στην 28η βδομάδα.της γρίπης επίσης μου είχε πει  Α το κάνω αλλά φοβόμουν και δεν το έκανα.τωρα με τον κοκκύτη να σας πω την αλήθεια όπως μου τα είπε με φόβισε και το σκέφτομαι.


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Popaki2011 εμένα μου έχει αναφέρει ότι πρέπει να το κάνω προς το τέλος νομίζω στον 8 δεν θυμάμαι καλά.. παρόλο που δεν έχω παιδιά... κοκκύτη και γρίπης συστήνει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας απ ότι είχα διαβάσει τότε που μου το χε αναφέρει... 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Popaki2011 είπε:

Μου είπε να το κάνω γιατί περνάνε αντισώματα στο έμβρυο και δεν έχει κίνδυνο να κολλήσει σαν νεογέννητο. Μπορεί να είναι και θανατηφόρος αν κολλήσει το μωρό.ειναξ στην ουσία το 1ο εμβόλιο του μωρού 2 μηνών.αλλα επειδή έχω ήδη 2 παιδιά είναι λέει επικίνδυνο να φέρουν τπτ τα παιδιά απ το σχολείο.και μου είπε να το κάνω στην 28η βδομάδα.της γρίπης επίσης μου είχε πει  Α το κάνω αλλά φοβόμουν και δεν το έκανα.τωρα με τον κοκκύτη να σας πω την αλήθεια όπως μου τα είπε με φόβισε και το σκέφτομαι.

Καλημέρα κορίτσι μου. Ναι μου έχει πει θα το κάνουμε προς το τέλος μετά την 30η για να έχει αντισώματα για τον κοκκυτη. Δεν εχω αλλά παιδάκια. Δεν μ άφησε περιθώριο σαν της γρίπης. Μου είπε θα γίνει. Της γρίπης να σ πω δεν το έκανα από δική μου επιλογή μου το συνέστησε αλλά δεν το έκανα. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κι άλλη ερώτηση βρε κορίτσια.....που νιώθετε τα μωράκια σας?Τις τελευταίες μέρες το νιώθω αρκετά χαμηλά να κλωτσάει, λίγο πάνω απ το πιπι μου και έχω φοβηθεί.γιατι να είναι τόσο χαμηλά???Έχω ραντεβού με τον γιατρό την Τετάρτη αλλά σκέφτομαι να πάω σήμερα να με δει να μου φύγει η έννοια.. 

  • Μου αρέσει 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Popaki2011 είπε:

Έχω κι άλλη ερώτηση βρε κορίτσια.....που νιώθετε τα μωράκια σας?Τις τελευταίες μέρες το νιώθω αρκετά χαμηλά να κλωτσάει, λίγο πάνω απ το πιπι μου και έχω φοβηθεί.γιατι να είναι τόσο χαμηλά???Έχω ραντεβού με τον γιατρό την Τετάρτη αλλά σκέφτομαι να πάω σήμερα να με δει να μου φύγει η έννοια.. 

Απλα αγαπη μου μεγαλώνουν τα μωρακια μας .. ψηλώνουν λογικό τωρα να τα νιώθουμε σε διάφορα σημεία. Εγω εκει που νιώθω κλωτσιά χαμηλα νιώθω ταυτόχρονα και κοντά στο στομάχι.. τούμπες κάνουν αν και τωρα αρχίζουν να ψηλό στρίμωχνοντε. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Ο πλακουντας σου που ειναι ;;

Λοιπόν και σκεφτόμουν σήμερα ότι.. δεν εχω βγαλει την καφετιά γραμμη που ειχα στην κορη μου . 

Περιμενα περιμενα αλλα δεν 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@Popaki2011 εγώ συνήθως χαμηλά αλλά και πάνω. Ειδικά όταν είμαι ξαπλωμένη βλέπω και κύματα. Εγώ έχω το άλλο. Άμα κουράστω αισθάνομαι βάρος χαμηλά, σαν να με πιέζει. Στη Β επιπεδου ο πλακουντας μου ήταν πρόσθιος υψηλός αλλά δεν ξέρω άμα αυτό αλλάζει. Επίσης γύρω στις 20/11 που είχα ραντεβού με γιατρό μου χε πει ότι το κεφάλι ήταν κάτω και τα πόδια πάνω.. Αλλά μπορεί να έτυχε γιατί γυρίζουν συνέχεια.

@Aria konsta ούτε εγώ έχω γραμμή. Στο γιο μου είχε βγει μια πόλυ άχνη προς το τέλος. 

Α! Τελικά μια χαρά βγήκε η καμπύλη. Μίλησα με ενδοκρινολογο

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Popaki2011 εγώ συνήθως χαμηλά αλλά και πάνω. Ειδικά όταν είμαι ξαπλωμένη βλέπω και κύματα. Εγώ έχω το άλλο. Άμα κουράστω αισθάνομαι βάρος χαμηλά, σαν να με πιέζει. Στη Β επιπεδου ο πλακουντας μου ήταν πρόσθιος υψηλός αλλά δεν ξέρω άμα αυτό αλλάζει. Επίσης γύρω στις 20/11 που είχα ραντεβού με γιατρό μου χε πει ότι το κεφάλι ήταν κάτω και τα πόδια πάνω.. Αλλά μπορεί να έτυχε γιατί γυρίζουν συνέχεια.

@Aria konsta ούτε εγώ έχω γραμμή. Στο γιο μου είχε βγει μια πόλυ άχνη προς το τέλος. 

Α! Τελικά μια χαρά βγήκε η καμπύλη. Μίλησα με ενδοκρινολογο

Στη β μου ειπε οτι ήταν πρόσθιος χαμηλός.. ενώ ήταν υψηλός μια εβδομάδα πριν που ειχα γιατρο . 

Μου ειπε οτι οσο μεγαλώνει η κοιλιά μετακινείται και ο πλακουντας.

Συγχαρητήρια για την καμπύλη... μπράβο αλλα και πάλι να προσέχεις.  

Εγω τρέμω παντως .. δυσκολα τα πράγματα..ειδη ειμαι με διατροφή ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εσεις κοριτσια πονατε καθολου, ειστε καθολου ξαπλα ή ειστε τιποτα τριτοδευτερες;; :tongue:

Καλησπερα σας κοριτσια μου!!! 

1. Ναι κ γω εκει @Popaki2011 νοιωθω τη μικρη... @Aria konsta και φυσικα άλλοτε τη νοιωθω λιγο πιο ψηλα οπως εσυ. :) επισης, εγω εχω καταληξει οτι η γραμμη ειναι σχετικη με τη μελανινη του μωρου, δικη μου θεωρηση αυτη, αρα λογικα το μπουμπουκι σου θα ναι λιγο πιο ανοικτο. 

Οσον αφορα τωρα τα εμβολια...  Εγω εκανα ΠΡΩΤΗ φορα στη ζωη μου της γριπης πριν κανενα μηνα. Αν κ εχω ενα δυνατο ανοσοποιητικο το κανα γιατι εχω το γιο μου εδω κ καποια στιγμη θα ξαναπαει σχολειο. Δε με πειραξε, δεν εκανα καποια αντιδραση. 

Και τα τελευταία νεα μας. Σήμερα με επιασε ενας πονος, ξεκινησε χαλαρα, μετα δυναμωνε, κ εν τελει πηρα τη γιατρο, μου δωσε βολταρεν υποθετο, να μεινω ξαπλα (γελαω πολυ, ειμαι ξαπλα απο τον ιουλιο απο την εμβρυομεταφορα, ποιος εγω που δεν εβαζα κ@λο κατω) κ να ξεκουραζομαι... Ανησυχω λιγο αλλα ενταξει... 23 βδομαδα.. Που θα παει.. Υπομονη να φτασω στο οριακο για μενα μαξιλαράκι των 36-37. Μετα θα κανω 2 χορογραφιες να γεννήσω. :grin:

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mareva είπε:

Εσεις κοριτσια πονατε καθολου, ειστε καθολου ξαπλα ή ειστε τιποτα τριτοδευτερες;; :tongue:

Καλησπερα σας κοριτσια μου!!! 

1. Ναι κ γω εκει @Popaki2011 νοιωθω τη μικρη... @Aria konsta και φυσικα άλλοτε τη νοιωθω λιγο πιο ψηλα οπως εσυ. :) επισης, εγω εχω καταληξει οτι η γραμμη ειναι σχετικη με τη μελανινη του μωρου, δικη μου θεωρηση αυτη, αρα λογικα το μπουμπουκι σου θα ναι λιγο πιο ανοικτο. 

Οσον αφορα τωρα τα εμβολια...  Εγω εκανα ΠΡΩΤΗ φορα στη ζωη μου της γριπης πριν κανενα μηνα. Αν κ εχω ενα δυνατο ανοσοποιητικο το κανα γιατι εχω το γιο μου εδω κ καποια στιγμη θα ξαναπαει σχολειο. Δε με πειραξε, δεν εκανα καποια αντιδραση. 

Και τα τελευταία νεα μας. Σήμερα με επιασε ενας πονος, ξεκινησε χαλαρα, μετα δυναμωνε, κ εν τελει πηρα τη γιατρο, μου δωσε βολταρεν υποθετο, να μεινω ξαπλα (γελαω πολυ, ειμαι ξαπλα απο τον ιουλιο απο την εμβρυομεταφορα, ποιος εγω που δεν εβαζα κ@λο κατω) κ να ξεκουραζομαι... Ανησυχω λιγο αλλα ενταξει... 23 βδομαδα.. Που θα παει.. Υπομονη να φτασω στο οριακο για μενα μαξιλαράκι των 36-37. Μετα θα κανω 2 χορογραφιες να γεννήσω. :grin:

 

 

Δεν το ήξερα ότι μπορεί να έχει να κάνει με τη μελανίνη.. ο αντρας μου ήταν καταξανθος μικρός. Οπότε δε το αποκλείω. 

Όσο για τους πόνους τι σου είπε; απο τι μπορει να ειναι ;; 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι από την ομάδα του Απριλίου με πητ 4/4 αλλά σας διαβάζω που και που να δω τι μας περιμένει στη συνέχεια! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πότε νιώσατε ξεκάθαρα τα μικρά σας... από τη 18η εβδομάδα κάτι νιώθω σα φτερουγίσματα χωρίς να καταλαβαίνω αν είναι το έντερο ή όχι και τώρα που είμαι 23η πιο έντονα αλλά και πάλι δε μπορώ να πω ποτέ ότι είμαι σίγουρη! Πότε σας έγινε αρκετά ξεκάθαρο, να ακουμπάτε το χέρι σας πχ και να νιώθετε ότι είναι το μωρό που κουνιέται?

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι από την ομάδα του Απριλίου με πητ 4/4 αλλά σας διαβάζω που και που να δω τι μας περιμένει στη συνέχεια! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πότε νιώσατε ξεκάθαρα τα μικρά σας... από τη 18η εβδομάδα κάτι νιώθω σα φτερουγίσματα χωρίς να καταλαβαίνω αν είναι το έντερο ή όχι και τώρα που είμαι 23η πιο έντονα αλλά και πάλι δε μπορώ να πω ποτέ ότι είμαι σίγουρη! Πότε σας έγινε αρκετά ξεκάθαρο, να ακουμπάτε το χέρι σας πχ και να νιώθετε ότι είναι το μωρό που κουνιέται?

 

Καλησπερα κορίτσι μου ! 

Να εισαι σίγουρη ότι, οτι νιώθεις ειναι το μωράκι σου! 

Εγω τον νιώθω απο την 18η εβδομάδα, απο τις 20 και μετα πολυ πιο ξεκάθαρα. Δεν είναι το πρώτο μου ομως οπότε παίζει λιγο ρολο . Πλεον απο την 22η εχω κανονικά βουναλάκια κυματακια κλπ. Τωρα 25 τον νιώθω ακομα και όρθια δε χρειάζεται να ξαπλώσω δηλαδή για να τον καταλάβω.. κάνουμε κανονικά καρούμπαλα.

Με το καλο το μωράκι σου ♡

  • Ευχαριστώ 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta said:

Καλησπερα κορίτσι μου ! 

Να εισαι σίγουρη ότι, οτι νιώθεις ειναι το μωράκι σου! 

Εγω τον νιώθω απο την 18η εβδομάδα, απο τις 20 και μετα πολυ πιο ξεκάθαρα. Δεν είναι το πρώτο μου ομως οπότε παίζει λιγο ρολο . Πλεον απο την 22η εχω κανονικά βουναλάκια κυματακια κλπ. Τωρα 25 τον νιώθω ακομα και όρθια δε χρειάζεται να ξαπλώσω δηλαδή για να τον καταλάβω.. κάνουμε κανονικά καρούμπαλα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Και όρθια νιώθω πολλές φορές το ίδιο και καθιστή ναι! Αλλά μόνο νιώθω χαχα όταν βάζω το χέρι μου τίποτα... ίσως βέβαια φταίει ότι τα έχω βάλει και τα κιλά μου, 8 ως τώρα :sad: οπότε ίσως του δημιούργησα μαξιλαράκι :razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Δεν το ήξερα ότι μπορεί να έχει να κάνει με τη μελανίνη.. ο αντρας μου ήταν καταξανθος μικρός. Οπότε δε το αποκλείω. 

Όσο για τους πόνους τι σου είπε; απο τι μπορει να ειναι ;; 

Εγω δεν εκανα τη γραμμη, ειμαι ανοικτη σχετικα, ολολευκο δερμα κ ανοικτα καστανα μαλλια. Ο γιος βγηκε ξανθος γαλανοματης. Τώρα παλι δεν εχω γραμμη. Αν βγαλω κ δευτερο παιδι ετσι, θα επιβεβαιώσω οτι ειναι καθαρά η μελανινη τους. 

Για τα πονακια κ τους πονους μου ειπε η γιατρος οτι προκειται για συνδυαστικο προβλημα... Πχ οτι ταλαιπωρουμαι που δεν κοιμαμαι καλα. Αλλα πως να κοιμάμαι που είμαι συνέχεια ξαπλα, κ δυσφορω με τη μεση μου, η ακινησία με εχει καταβαλλει, αλλα με τις συχνες συσπασεις επιβάλλεται κ εχω κ το σύνδρομο ανήσυχων ποδιων. Ταυτοχρονα, εχει μεγαλωσει πολλλλλυυυυυυ η κοιλια μου ασχετα αν εχω παρει λιγο βαρος με αποτέλεσμα να ποναει πιο πολυ η λεκανη κ η μεση μου. Κ σα να μη φτανουν αυτα ολα, εχω κ δυσκοιλιοτητα. Μολις πηρα το βολταρεν εγινα περδικι.. 

Αντε βγαλε ακρη.. Τι να πρωτοαντιμετωπισω κ πως.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...